EERSTE KAMER. BINNENLAND. Radio Nieuws. VRIJDAG 24 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 AFSCHAFFING BELASTING VERDEDIGINGS- I EN VAN DE OPCENTEN OP DEN SUIKERACCIJNS VERLAGING VAN OPCENTEN OP DE INKOMSTENBELASTING EN DE GRONDBELASTING TEGEN 1933 MOGELIJK Vergadering van 23 Januari 1930. Nadat de Kamer 61 personen tot Neder landers had bevorderd ditmaal was er geen weduwe bij van die en die „cn 20 oude ren'en voorts een onteigening (voor het veema: ktterrein te Gouda) en een grondrui- ling te Norg had goedgekeurd, kon de Belastingverlaging aan de orde worden gesteld. Het geldt hier afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns; heffing van opcenten op de inkomstenbelas ting ten behoeve van het Leeningfonds 1914 en wijziging van het tarief dier belasting en van het tarief van invoerrechten. Gelijk men zich misschien herinneren zal, |s de opzet, dat de crisis-heffingen verlaagd rillen worden, nu er in het Leeningfonds een zeer belangrijk overschot is en dit tot 1943 gebruikt zal kunnen worden tot dek king van de jaarlijksche lasten van het fonds. Voorgesteld is afschaffing van de opcen ten op den suikeraccijns en verlaging met ruim een derde van de verdedigingsbe lasting II. Het overblijvende gedeelte van de verdedigingsbelasting II wordt samenge smolten met de inkomstenbelasting in dier voege, dat deze in hoofdsom evenveel blijft opbrengen als tot dusver en op de hoofdsom 20 opcenten worden gelegd ten bate van het Jeeningsfonds. Van dezen laatsten maatregel wordt een groote administratieve vereenvoudiging ver wacht. Volgens het ontwerp zal dc afschaffing van (ie opcenten op den suikeraccijns in werking treden op 1 Februari 1930 en het overig deel van de herziening op 1 Mei 1930. De 20 millioen, waarmee de heffingen voor bet Leeningfonds worden verlaagd, vindt liet ontwerp voor 9.5 millioen door afschaffing van de opcenten op don suikeraccijns, en voor 10.5 millioen door verlaging van dc Vcnledigingsbolasting II. Het tarief der Inkomstenbelasting werd •nigszins herzien. Ten .gevolge daarvan (ouden de inkomens boven f 25.000 enkele guldens meer moeten gaan betalen, r De eerste, die eenige opmerkingen had te maken, was de heer de Gij sol aar (C.H.) Hij had de afschaffing van de. Verilcdigings- helnsting II en van de opcenten op den sui keraccijns liefst in twee wetsontwerpen be schaamd gezien. Men kan voor het een en men het ander zijn. Zuiverder beoordeeling en stemming wordt dan mogelijk. Formeel was overigens voor hem de af- fcaffing van de suikeropcenten in orde. Miar hij .vreesde, dat practisch de betee-kenis róor de' haast belanghebbenden, voor de'ge zinnen, niet zoo groot zou zijn. Hij verliet Eicli voor deze uitspraak op het oordeel der Tw.eede Kamerleden Moller en Jan ter Laan. Voor hem was de afschaffing van deze groo- tendeels luxe-belasting, welker verlaging misschien niet eens geheel aan de consu menten ten goede komt, voor de schatkist- weggeworpen geld. Er zijn erger drukkende erisislasten. Opgemerkt werd verder, dat de wijziging in de progressieschaal varr de Inkomsten belasting voor de grooterë inkomens eenige hoogcre belasting beteekent. Voor f 25.000 b.v. f 4.72. Ook de overige-cijfers waren 0.1. rear matig. En in ieder geval is voor de tulken de afschaffing der Verdedigingsbclas- ting II van groote beteekenis. Dat had de heer de Gijselaar kunnen bedenken, toen hij de verhooging financieel onnoodig oor deelde Ten slotte pleitte de heer de Gijselaar voor afschaffing van de opcenten op de Grondbe lasting. Dat ware een hetere verlichting van druk dan afschaffing van den vleeschaccijns dien aan de consumenten niet ten goede zou komen. Conslusie: tegenstemmen. Mr. Slingc-nberg (V.D.) zou de crisis- rersohotten niet gaarne onder de gewone tnddeien brengen. C.'sishef fingen zijn be stemmingsheffingen en moeten als zoodanig blijven beschouwd. Hij zou de voorkeur Eiven aan sneller aflossing der crisisschuld, aar nu eenmaal een andere keus is gedaan wilde de heer Slingenberg zich daar bij neerleggen n ook geen debat openen over afschaffing van den vleeschaccijns, die naar jn meening voor had moeten gaan. De afschaffing van de suikeropcenten, aldus werd den heer de Gijselaar tegenge- voerd, is van grooter beteeke-nis dan deze meende. De heer Slingenberg berekende die voor een gezin met 6 kinderen op ongeveer f 20. Bij de directe belastingen zou dit be ttekenen vrijstelling van inkomens tot f 1400. De verschuiving in het tarief voor de Inkomstenbelasting is op zich zelf niet onbillijk, maar de minister had beter gedaan deze wijziging afzonderlijk v de orde te ïteiïeni zulks°om de scheiding tusschen ge wone en crisisheffingen consekwent te hand haven. Bezwaar werd er tegen gemaakt, dat het surplus in het Leeningfonds renteloos ter beschikking van den gewonen dienst wordt gesteld. Van de opcenten op de Grondbelasting wil ook de heer Slingenberg langzamerhand wel afkomen. Een aangename verrassing noemde de heer Gelderman (Lib.) de verlaging der crisisheffingen. Hij had die echter liever |K>nds-pondsgewijze gezien. Met de verlaging van onzen thoogen suiker accijns gaat hij mee. Liever dan verlaging der Vcrdedigingsbelasting II had hij afschaf fing gezien van de 20 opcenten op de Grond belasting en ook van de Verdedigingsbelas ting I. Ook hij achtte onjuist het samenkop pelen van de Verde-digingsbelasting II met de Inkomstenbelasting. De liberalen zullen daarom echter niet tegenstemmen, maar hopen toch, dat de nu uister reeds voor 1 Mei 1933 zal halveeren de opcenten ofi dc inkomstenbelasting indien dc opbrengst daarvan de raming ver overtreft De heer v. Citters (A.R;) was van oor deel, dat over het geheel de Nederlander; de zware lasten, die op hen gelegd waren manmoedig hebben gedragen. Dit is niet het geval met hen, die met pak en zak de grens overtrokken en wier vaderlandsliefde meer «teec naarmate dc belastingen lager werden. Wat het wetsontwerp betreft, naar zijn meening hadden vele millioenen aan rente bespaard kunnen zijn, indien tot een extra aflossing van crisisschuld ware overgegaan. Van de verlaging van den suikeraccijns verwacht de heer v. Citters voor de belasting betalers geen groote voordeden. Ook werpt het bij de verlaging van de Verdedigings- belasting II toegepaste systeem, voor hem een schaduw over het wetsontwerp. Daarbij komt, dat een inwendige verschuiving in de progressie der Inkomsten-belasting wordt toegepast bij het tot één maken der be staande belastingen. Als de crisisheffingen echter verdwenen zullen zijn, dan zal men het als een onbillijk heid blijven gevoelen, in de Inkomstenbelas ting meer te moeten blijven betalen. Afschaf fing van de opcenten op de grondbelasting achtte hij, in tegenstelling met den minister, zeer urgent. Deze belasting drukt op vele kleine boeren, die niet in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen en verhoogt den productieprijs, zonder dat daar iets tegen over staat. De hoop word uitgesproken, dat deze op centen voor 1931 verdwenen zullen zijn. Een toezegging in dien geest werd van den mi nister gevraagd. Na de pauze begroette de heer Wibaut (S.D.) Int wetsontwerp met getemperde blijmoedigheid. Voor verlaging der indirecte belastingen had hij liever meer geld beschik baar zien gesteld. De lasten van de minst- draagkrachtigen worden in ieder geval ver minderd. De heer v. Lanschot (R.K.) was door de rede van den heer Slingenberg uit zijn tent gelokt. Deze laatste had wat veel aan „aJgemeene beschouwingen" gedaan en daarin de R. K. Staatspartij met haar pro gram betrokken. Maar eenzijdig. Dat pro gram bevat ook verlaging der successie rechten. Wil dc heer Slingenberg daar ook eens over denken in gunstigen zin, dan zal dat zeer aangenaam zijn. Dat de heer Slingenberg scheiding maakte tusschen erisislasten en gewone uitgaven, waardeerde de heer v. Lanschot, Maar de vrijz.-deni. spreker was met de scherpe schei ding. die hij maakle, in strijd met zijrl partij- genooten in de Tweede Kamer. Die scheiding is een goede; zij heeft onder Poincaré in Frankrijk zelfs navolging gevonden. Crisisbelastingen behporen naar haar oor sprong van voorbijgaancl.en aard tc zijn. Wie aan de crisisfondsen gaat tornen, doet een gevaarlijk werk. Wat zou er dan b.v. van het Gemeentefonds en andere fondsen terecht komen? De orgine der crisisheffingen mag nooit worden vergeten en de overschotten uit het crisisfonds, mogen evenmin als die uit dere fondsen, naar „gewoon" worden over gebracht. Den minister werd gevraagd om zijn be doelingen ten opzichte van de opcenten op de Grondbelasting te verduidelijken. De heer v. Lanschot achtte Jiet mét den heer De Gijselaar een Inconsekwentie, dat de schaal in de Inkomstenbelasting wordt verhoogd voor bepaalde inkomens. De mi nister maakt nu hetgeen als tijdelijk be doeld was, tot iets blijvends. Beter ware het geweest, dit punt afzónderlijk aan de orde te stollen. - - Omdat echter hetwetsontwerp een be langrijke verlaging dér erisislasten brengt, ii»ou de heer v. Lanschot voor het. wetsont- Jwerp stenjmen, ondanks -zijri bezwaren. Het woord was -daarna, aan den Min. 'van Financiën. Het verheugde hem, dat- vrijwel niemand aan het Leeningsfonds had willen tornen. De last van de crisisuitgajven is voor het Rijk, door de kosten der mobilisatie, voel grooter gqweest dan die der geiïj eenten. De ze hadden allen distr butieuitgaven. De heer Slingenberg, die de gemeenten, welke haar distributie-uitgaven reeds vrij A-el geheel hebben afgelost, aan het Rijk ten voorbeeld stelde, maakte daarmee een absoluut on juiste vergelijking. In het wetsontwerp Ts aan directe en in directe belastingen- een gelijke beurt gege ven. Een andere méthode is door de Rcgèe- ring in de Tweede Kamer afgewezen. Split sing was daarom niet mogelijk. Gevraagd is oJL niet meer gedaan had kunnen worden. Dat ging niet Want tot 1943 moet van het overschot van 210 mil lioen een deel gebruikt worden om de uit gaven ten laste van het Leeningfonds te normaliseeren. De opbrengst blijft al die jaren beneden de uitgaven. Togen 1 Mei 1933 zullen waarschijnlijk de opcenten op de Inkomstenbelasting kunnen .worden g. halveerd, ten gevolge van het aecres in d inkomsten van het Leeningfonds. Omtrent verlaging van de opcenten der Grondbelasting valt nog niets met zeker- he'd te zeggen. Er is gewezen op het overschot van 40 millioen over 1929. Er zijn er, die reeds f 100 mal li om aan uitgaven wilden doen. Het overschot over één jaar is niet te gebruiken voor blijvende uitgaven. Voor 1930 en 1931 zijn op den gewonen d enst zoodanige uitgaven te wachten, dat de 40 millioen reeds lang verdisconteerd zijn in den vorm van lioogcr raming di middelen voor die jaren. De verlaging uit de afschaffing der su keropccnten schatte de minister op f 1.24 per hoofd. Het opruimen van de Verdedigingsbelas ting II achtte hij wel waard, dat een kleine tariefsaanpassing van de opcenten plaats had. Men moet daarbij ook rekenen met de wijze, waarop "velen in het politieke leven, waarmee we «moeten samenwerken, die op centen bekijken. De heer de Gijselaar overdreef met- zijn bezwaren zeer sterk. Hij is zoo pessimis tisch, dat de van nature pessim stische mi nister van Financiën, bij hem vergeleken, nog een kwinkeleerende nachtegaal is. De óvergrootc meerderheid der aangesle- genen in de Grondbelasting betalen heel 'OPENING ELECTRICITEITSSTATION TE ARNHEM Zooals wij reeds meldden, werd gister het electriciteitsstation der P.G.E.M. te Arnhem door den Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reymer, officieel in bedrijf gesteld. De Minister aan de schakelaar, links de Commissaris der Koningin Baron van Heemstra, rechts de directeur Ir. H. Lohr. weinig. Over eenige jaren zal men, bij gun st'g blijvend accres, kunnen overwegen of de opcenten op de Grondbelasting kunnen worden geschrapt, inplaats van dc halvee ring der opcenten op de Inkomstenbelas ting te maken tot een geheele afschaffing daarvan. Bij de replieken verklaarde de heer B1 om- jou s (R.-K.) Zich tegen het wetsontwerp, omdat dc minister prartiéeh'al is het maar weinig crisisdienst en gewonen dienst dooreen haalt. Daartegen wil hij door tegenstemmen principieel getuigen. Ook de heeren .de G i j s 'e 1 a a r, Slin genberg en v. Citters repliceerden- Daarna de Minister. Het wetsontwerp werd aangenomen met 26 teren 8 stemmen. Tegen stemden de heeren: dé Gijseiaar. de Savorn n Lehman. Blomjous, Briët. v. Wassenaer v. Catwyck v. d. Hoeven en Pollema. Van do Chr.-hist. stemde alleen de heer de Vos van Steenwijk voor. Merkwaardig is wel, dat in de Eerste Ka mer het scherpste .verzet uit den Chr.-hist. hoek kwam. In dc Tweede Kamer werd juist van die zijde een warme verdediging ten beste gegeven door den heer Rutgers van Rozenburg. Tot nader bijeenroeping werd de zitting verdaagd. WIJZIGING VAN DE DRANKWET DE ZIEKTEWET Als bedrijfsvefeeniging is opgericht in vól- waardigen vorm, de Nederlandscho Algemee- ne Bed rij fsye recnJ gi ng voor Ziekteverzeke ring, goyestigd te' Zwolle. Deze oprichting is geschied door drie arbeidersvercenigingen, aangesloten bij de arbeidersvakcentrales het Nedcrlandsche Verbond van Vakvercenigin- gen, hef R.-K. Werkliedenverbond in Neder land en het Christelijk Nationaal Vakver bond jn:KedcriatuL alsmede de centrale ganisatfe 'de Nederlandscho Vakcentrale,-in samenwerking met de Nederlandsche Alge- meene Bedrijfsvereeniging (wettelijke onge vallen) als werkgeversvereniging aangeslo ten bij een centrale organisatie. DE ONGEVALLENWET HET BAKKERSECZEEM. Het hoofdbestuur van den Ned. Centr. Bond van Chr. arbeidcrs(sters) in de bedrij ven van veedïngs- en genotmiddelen ver zocht den Minister de ongevallenwet te her- zich met het oog op „bakkerseczeem". Naar thans het bestuur van bovengenoem- den bond van bevoegde zijde is medegedeeld is pen herziening van de lijst der beroeps ziekten in de Ongevallenwet in voorberei ding, en verwacht mag worden dat daarbij dan ook aan het „bakkerseczeem" de noodi- ge aandacht zal worden geschonken. TOLLEN OPGEHEVEN BIJ BOSKOOP EN ALPHEN A. D. RIJN. Het overleg tusschen de verschillende auto riteiten inzake de opheffing van de tollen op het Goudscbe.en Amstordamscha rijpad onder Boskoop en Alphen aan den Rijn heeft tot resultaat gehad, dat deze tollen zul len worden opgeheven. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Het s.s. „T.ambora" van. den Rotterdam- schen Lloyd is hedenmorgen 8 uur te Mar seille aangekomen. In aansluiting daarop vertrok de Rotterdam I.loyd Rapide om 11.50 v.m. van Marseille. De trein wordt Za terdagmorgen 7.16 v.m. te Roosendaal, 8.15 v.m. te Rotterdam D.P. en 9.19 v.m. te Den Haag H.S.M. verwacht. DE ..MONTE CERVANTES" PLAATSELIJKE KEUZE UIT HET ONTWERP GELICHT Op het ontwerp, houdende bepalingen tot regel in? van den kleinhandel in. Alcohol houdende dranken heeft de regeering een nadere nota van wijzging ingediend. Op een drietal hofdpunfën heeft de Mi nister van Arbeid zichh nader beraden. Het voorstel tot invoering van plaatselij ke keuze bij stemming van dc burgera wordt teruggenomen. Zoodanig voorstel ware in elk geval beter bij afzonderlijk wetsont werp te doen. Inmiddels is de Minister voor alsnog niet bereid daartoe over te gaan. De verkoop van wijn cn bier in geslóten flesschen in allerlei winkels is niet vau dien aard dat een verbod, waardoor geves tigde belangen van veef. middenstanders ge schaad zoudenwonden, gerechtvaardigd moet worden .geacht. De Minister neemt dit verbod uit het ont werp terug. Daarnaast zijn eenige waarbor gen tegen misbruik-noödlg. Ten aanzien van de vennootschapsyer- gunn ngen meent de Minister, dat kan wor den toegelaten, dat voor restaurants en der gelijke inrichtingen een vennoótsehetpsver- gunning geldt, omdat in. den regcF dan de geldelijke kracht om'dé inrichting op een eeker peil te brengen en. te houden, aanwe zig is. Bij algemeenen maatregel van be stuur zullen evenwel normen voor dergelijke inricht.ngën gesteld móeten worden. DE ACTIE VAN DE P.N.I. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS DE OPBRENGST. Met oprechten dank aan allen, die heb ben medegewerkt'aan het welslagen dezer actie, deelt de Centrale Propaganda-Com- missie mede, dat volgens voorloopige op gave de weldadighei(1 spostzegels voor het kind ditmaal ruim f 157.000 hebben opge bracht. De opbrengst der prentbriefkaarten zal ongeveer f 23.000 "bedragen. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels f 110.742.25 en voor de briefkaar ten 1 16.454.55. De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft bepaald, dat de opbrengst zou zijn ten bate van het bescherming- en hulpbehoe vende kind in het algemeen, met uitzonde ring van de zuigeiingénverzorging. De Cen trale Propaganda-commissie roept op alle verenigingen, die verzorgen: zieke, zwak ke, blinde, doove, doofstomme, achterlijke, idiote, gebrekkige, verwaarloosde of misda dige kinderen, zich aan te melden uiterlijk 1 Februari a.s., bij de secretaresse, Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting van Geusau, Nico- laïstraat 17, Den Haag. IN DEN VOLKSRAAD LANDSDIENAREN EN LIDMAATSCHAP VAN POLITIEKE VEREENIGINGEN Naar Aneta meldt, is het afdeelingsverslag van den Volksraad over de algerneene beschou wingen verschenen. A.an de Regeering werd dank gebracht voor haar bereidheid een regeringsverklaring af te leggen over de huiszoekingen. Had het op treden tegen de Party Nasional Indonesia de onverdeelde instemming van zeer veel leden, diezelfde instemming konden echter meerdere van de hier aan het woord z'jnde leden, niet betuigen aan de Regeeringsverk'.aring, afge legd in de vergadering van 10 Januari, we gens den indruk, die aan het slot gewekt werd. alsof de Regèering zich verontschuldigt, Zeer duidelijk is naar voren gebracht, dat het optrpden van de leiders van de P.X 7. Jen langer uitstel van een krachtdadig ingrijpen niet gedoogde. Met klem werd tegengesproken, dat onder de tiiet-inheemsche groepen van de bevolking een algemeen "gevoel van ongerustheid zijn ontstaan. Dezelfde leden die een krachtiger optreden tegen de Party Nasional Indonesia voorston den, wenschten- tevens dat.de Regeering nu de vertrouwenspolitiek tegenover de zooge naamde volksbeweging zal loslaten. Vele leden7 bètüi'pden hun instemming met de circulaire van den gouverneur van West- Java en van; den "legercommandant, waarbij het lidmaatschap, van de P.N.I. verboden wordtaan-ambtenaren by de politie en aan militairen. -Zij spraken er hun verwondering over uit, dat het verbod blijkbaar" niet alge meen voor het politie-personeel in geheel In- dië is uitgevaardigd, terwyl ook de comman dant van de zgeraacht het onnoodig heeft ge oordeeld een dergelijk verbod uit te vaardigen, gevraagd werd of het een officier toegestaan is lid te zijn van de Vaderlandsche Club. GEEN VLIEGVERBINDING AMSTERDAM-GRONINGEN B. en W. -van Groningen hebben geweigerd financieelen steun te verleenen aan de plan nen van de Kamer van Koophandel tot stich ting van een vliegverbinding Amsterdam Groningen, omdat naar hun meening het dcor de Kamer van Koophandel aangewezen terrein niet voldoet aan de eischen die daaraan steld moeten worden. SPEELTUINVEREENIGINGEN Door het Comité ter voorbereiding van een landelijke organisatie van Speeltuinvereni gingen, aan welke Commissie tot taak is ge steld de in den lande bestaande speeltuin organisaties tot plaatselijke en gewestelijke samenwerking te brengen, is in Rotterdam een vergadering gehouden, waar de Rottcr- damsché vereenigingen „Kralingen" en „Vree wijk", alsmede „Krispijnbelangen" te Dor drecht en „Het Oosten" te Gouda vertegen woordigd waren. De voorzitter van de landelijke Commissie, de heer I. Lessing, toonde met feiten en cij fers aan dat in het belang van de jeugd voor de te Rotterdam en omgeving gevestig de organisaties meerder samenwerking ge boden is. Na c«jn langdurige gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen besloten tot stichting van een gewestelijke centrale, waarbij staande dc vergadering do 4 in den aanhef van dit verslag genoemde vereenigin gen zich. direct aansloten. Vervolgens werd een voorloopig bestuur gevormd, waarin namens elke vereeniging twee gedelegeerden werden aangewezen en waarvan het secretariaat gevestigd is bij den heer C. de Rover, p. a. Hoflaan 132 R'dam. Getracht zal worden de in de omgeving van Rotterdam bestaande speeltuinorganisa ties tot aansluiting te bewegen. Tevens zal de propaganda voor het speeltuinwerk krach tig ter hand worden genomen. De „Monte Cervantes", die ook in Nederland goed bekend Is, is In de Straat Magelhaes op een rots geloopen. Het schip wordt als verloren beschouwd. Men v.ie rubriek Buitenland, H. W. SPENDEL t De heer H. W. Spendel, R. K. raadslid te Leiden, is gisteravond in den gemeenteraad, toen hij over de begrooting het woord voer de, door een hartverlamming getroffen en overleden. De heer Spendel was een zeer geziene fi guur in den Raad en had een belangrijk aandeel in het maatschappelijk leven te Leiden. In de muziekwereld was hij zeer bekend. Ten teeken van rouw werd de gemeente raadszitting geschorste HUIZEN'. (298 M.. na 12.16 1071 M.) (UltsT, KKO-Uitz.)--11.30—13 Godsdienstig bnliuurtje. 13 eln van de KRO. Kloic. 12.0112.15 Politie- Gram ofoonp lal Schramode, 'ursus Espe- r P. HeiHcer KliO-Klok. floor den .ie< Ttid". 7—7.3 leiding van Joh. Gerritsen. 40—10.10 Vroom tc Grumof. p: olg van het concert. 11—12 Hn van de KRO.-Klolt Dr. J. Pli. BI la nemende bet 10—r, Dultsch: C )1—8 Concert do. 9 VARA 1 4.30—5 Sportprc 9.20 VARA Orkest. NEERBOSCH JUBILEA. Volgens „Het Oosten" werden in de afge- loopeii week op de Weesinrichting van Neer bosch een tweetal jubilea herdacht. Het was n.1. 12y2 jaar geleden, dat Zuster Chr. Bolke- stein haar werkzaamheid op Neerbosch be gon en 25 jaar geleden, dat de reciteer-ver- eeniging Oefening Kweekt Kunst onder de verpleegden van Neerbosch werd opgericht. Talrijke oud-weezen in den lande zullen zoo wel aan Zuster Bolkestein en aan O. K. K. de beste herinneringen bewaren. INGEZONDEN MEDEDEF.LING. PROV. GELD. ELECTR. MIJ. Gister werd de nieuwe Gouverneur-Generaal van Curasao, majoor B. W. F. v. Slobbe, door H. M. de Koningin in zijn functie beëedigd. Deze foto werd genomen, toen de nieuwe G.G. het paleis verliet. HET 50.000 VOLT-STATION HET GEBOUW VOLDOET GOED Omtrent de officieele inbedrijfstelling van het nieiiwe 50.000 volt-station van de P. G.E.M. te Arnhem meldt men ons nog dat bij. dé. opèning van het Centrale schakelsta tion aanwezig waren: de burgemeester van Arnhem, Mr. S. J. R. de Monchy, en de waarnemende gemeente-secretaris Dr. Kipp, met den wethouder Meyer burgemeesters van verscheidene andere gemeenten, de grif fier van de Prov. Staten, Mr. Snouck Hur- gronje on directeuren van verscheidene elec- tricitedtsbedrijven in Nederland. Alvorens de directeur van het b&drijf, ir. Lolvr, zijn rede hield, heette de commissaris van de Koningin, baron van Heemstra, mi nister Reymer hartelijk welkom. Hij wild© daarna met een enkel woord wijzen op de beteekenis van de P.G.E.M. h Wat het gebouw betreft, dit voldoet ge heel aan de behoeften van het bedrijf en ia ook architectonisch een bouwwerk van be teekenis. De stijl van het hoofdgebouw is rustig en sober. De architect, de heer Van der Fels uit Rijswijk, hee_ft de problemen, die zich bij' den bouw van dit station voordeden goed opge lost. De hoogspanningsmasten zijn als het ware in het bouwwerk opgenomen en slui ten zich als torens erbij aan. De Arnhcmsche beeldhouwer J a c. van den H-o f heeft voor de ornamenteering ge zorgd. Het interieur van het gebouw is rustig en Het transformatorstation wordt automatisch bediend van het hoofd gebouw uit, waar men in één zaal met een eenvoudige schakelinrichting het geheele be drijf of gedeelte daarvan kan in- of uit schakelen. In deze zaal is ook een storingaanwijzing; daarvoor loopt een speciale kabel langs het geheele net. Is er ergens een storing, dan klinkt 'n belsignaal en de wachter kan het waarschuwingstab!eau in werking stellen, waarop hij kan zien in welk deel van het net de storing voorkomt. Het bedrijf beschikt ook over eigen tele foonlijnen waardoor men steeds over het geheele net gemakkelijk telefonisch verbin ding kan krijgen. Dit nieuwe station heeft een tweeledig doel: in de eerste plaats, om te Nijmegen opgewekte stroom, die in Lent tot 50.000 Volt wordt opgevoerd naar Apeldoorn en Doetin- chem door te zenden, vanwaar ze verder wordt gedistribueerd en tot 10.000 Volt ge transformeerd, over de andere deelen van de provincie wordt verspreid. Na de toespraken verrichtte de minister in de zaal voor de tienduizend volt-schakeling de officieele openingshandeling. Op een der tafels was een handel, omringd met een lijst in oranje, waarbij een toef linten in de nationale kleuren waren neergelegd. Toen de minister van Handel overhaalde, begonnen de schema's van de stroomnetten der P.G.E.M., die aan de wanden zijn aangebracht, te lichten. Daarmede was de inbedrijfstelling van het station symbolisch verricht. Een gedenkplaat onthuld. In dezelfde zaal onthulde dc Minister ver volgens een zilveren gedenkplaat, waarop vermeld is: „Dit station werd op 23 Januari 1930 in bedrijf gesteld door Z.E. mr. P. J. Reymer, minister van Waterstaat. Na een bezichtiging van het gebouw word aan de genoodigden aangeboden een gedenk penning van Begeer, welke aan de cééft zij de vertoont een uit den grond oprijzende vuist met bliksemschichten, welke twee electriciteitsmasten raken, daaronder staan de letters P.G.E.M. Aan de achterzijde leest men: .„Aangeboden door de N. V. Prov. Geldersche Electriciteits Mij., ter herinne ring aan de opening van het centrale hoog- 6panningsstation te Arnhem door Z.E. mr. P. J. Reymer, minister van Waterstaat. Jan. 1930." De Minister ontving deze gedenkpenning in goud, de overige genoodigden hetzij iu zilver, hetzij in brons. Na het einde van de plechtigheid bezich tigde de Minister de kantoren cn laboratoria van de N.V. tot keuring van electrotechni- sohe materialen aan de Utrechtsche straat te Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5