IHrttwr Criïisdjr (jTmimiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. HEERENBAAI E; J5C2 IBONNEMBItTl per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15) week 1 045. Voor het Ruitenland bij YVeke- lijksche zending 6.— pij dagelijkscho zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers' 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent fondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2951 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ADVERTENTIE N: Van 1 lot 5 regels ftl7Vj blke regel meer „0.22Vi i Ingèz Meddler linger. van 1—5 regels „240 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting.' Voor liet bevragen aan net bureau wordt berekend 0-10 ZATERDAG 18 JANUARI 1930 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen VERZEKERING EN VERZEKERiNGSDWANG IV. Uit de onderlinge voorzorg ontwik- telde zich het verzekeringswezen, dat zulk een machtige vlucht nam in het economische leven der volkeren, en in het verband des geheels gezien ook zeer nuttig werkt. Op utiliteitsgronden be oordeeld is het dan ook zeker niet vreemd, dat het verzekeringswezen zoo groote uitbreiding verkreeg en een be drijf op zich zelf werd. Evenmin zal men zich er over kunnen verwonderen, dat de verzekeringswetenschap het hare heeft bijgedragen tot zoodanige ontwik keling en er ook zelf bij won. Evenmin valt echter te ontkennen, dat tengevolge van de ontwikkeling van het verzekeringswezen het karakter van sociale voorzorg, waaruit het geboren werd, een wijziging onderging, tenge volge waarvan uit principieel oogpunt beschouwd, bezwaren tegen het verzeke ringswezen moesten opkomen, die men wel nimmer zal kunnen wegredeneeren. Die bezwaren stellen zich toch tegen het verzekeringswezen en meer nog te gen wat men in het verzekeringswezen riet. Daaruit volgen dan bezwaren tegen het verzekeren zelf, dus tegen het slui ten van een verzekering. De Wetgever erkent gemoedsbezwaar bij art 286b Inv. Wet, maar trekt dan ook de conse- kwentie strikt door en stelt van verze kering vrij, wie zijn gemoedsbezwaar bewijst door te doen blijken, dat hij persoonlijk geenerlei verzekering heeft loopen. Deze consékwentie is wellicht voor sommigen wat al te strak en vindt bij anüeren verdediging zonder eenig par- èoa en hoewel er veel voor te zeggen is ait practisch oogpunt moet men theo- fetisch toch onderscheid maken tus- jchen het principieel bezwaar tegen hel verzekeringswezen, dat men koestert. »n het persoonlijk bezwaar om zijn voor- torgende taak te vervullen door gebruik ïe maken van een verzekeringsinstituut. Het principieel, bezwaar gaat n.l. vooral tegen den geest, dien men achter het verzekeringswezen zoekt en die wordt geacht door het verzekerings systeem in niet geringe mate gevoed te worden. En tot deze beoordeel ing heeft de oprichting van zoo menigerlei verze keringsbedrijf, dus met het uitsluitend 'doel om te verzekeren en de draag kracht der te lijden risico's over zooveel mogelijk personen uit te breiden niet Weinig medegewerkt. Op het standpunt van utiliteit is het ongetwijfeld juist, dat men een zoo groot mogelijk getal van pers-men, die er belang bij hebben tegen schade in be drijf, aan have en goed gedekt te zijn, saam te brengen om de voor schadeloos stelling benoodigde gelden te verschaf fen, wijl daardoor de te storten bedra gen of premiën zoo laag mogelijk wor- den gehouden, ip s In zekeren zin kan men het verzeke ringswezen beschouwen als de rationa liseering van de sociale en persoonlijke voorzorg, waardoor de risico's en de schade, welke men beloopt, zoo zeker en goedkoop mogelijk gedekt zullen worden. Uit den aard der zaak is deze verze kering wederkeerig. Men .wil n.l. de grootst mogelijke zekerheid verwerven, dat mén in geval van nood zelf vergoe ding geniet, maar ook, dat men tot den geringsten prijs in de vergoeding van zjjn naasten bijdraagt. Het karakter van voorzorg vasthoudende, gaan wij dus uit van den ongeorganiseerden toe stand, welke den door ramp getroffene voor het feit stelt van schade te lijden, lot armoede te vervallen en in groote Materieele moeilijkheid te komen. Zijn naasten, zoo zij hun sociale plicht ge voelen, staan voor de taak om hem we derom op-te richten en te helpen. De ongeorganiseerde toestand heeft dus een mate van veiligheid, die vrijwel el afhankelijk is van het zedelijk peil en de werkzaamheid der onderlinge liefde. De ongeorganiseerde toestand kan echter ook heel belangrijke offers vragen van de onderlinge liefde, ingeval vele en groote rampen in een betrekke lijk kleinen kring worden geleden. Men behoeft daarom niet verre te zoe ken naar motieven, die aanleiding wer den om de voorzorgende taak te organi- seeren door het vormen van fondsen. Zobals wij hebben aangetoond begon men met dezen vorm van organisatie toe te passen binnen zekeren kring of eeni- ge maatschappij welke reeds bestond uit onderen hoofde, doch de verzekerings maatschappij als zelfstandig bedrijf bracht de georganiseerde voorzorg in een nieuwe phase, waarin de rationali seering voortschreed in de richting van de grootst mogelijke waarborg tegen do kleinst mogelijke lasten. Het ligt voor de hand, dat naarmate deze rationaliseering dichter aan haar doel nadert, het risico minimaal zal worden geacht, het gevoel van rust en zekerheid versterkt zal worden en het karakter van voorzorg ook zoodanig wordt gewijzigd, dat het in zijn tegen deel verkeert en tot zorgeloosheid wordt. Uit het oogpunt van organisatie ge zien, zal toch niemand tegenspreken, dat naarmate zij doelmatiger is inge richt de materieele onafhankelijkheid der verzekerden grooter is en voorzorg wordt opgeheven. Organiseering van de voorzorgende taak bedoelt toch ook die taak tot een minimum te beperken; zoo dat hoe beter men organiseert, hoe min der men zal zorgen. Wij zijn gekomen aan den tweesprong waartoe alle organisatie in het leven ons brengt en waar velen den weg bijster worden. Immers de organisatie van zijn arbeid en .de inrichting van het leven is in zekeren zin roeping van den redelijken mensch. Door de gaven des verstands boven de andere schepse len verheven en tot heerschappij geroe pen over de aarde, zal de mensch zijn adeldom bewijzen in het verstaan van de orde der dingen en de navolging van die orde. Het vernuft van den mensch zal zich derhalve ook in den staat der zonde toe leggen op de organisatie van zijn leven en wel naar de natuurlijke neigingen van zyn hart, zoekende de lijn van den geringsten weerstand en het grootst mogelijk geluk, dat hij zich in dit leven voorstelt en van dit leven en zijn orga nisatie verwacht. Daar is de moeilijkheid: de mensch is tot heerschappij geroepen en zal daarom heerschappij najagen. Maar die mensch rebelleerde tegen zijn Schepper en tracht zich naar den zondigen drang van zijn hart onafhankelijk en vrij te maken van zijn God. Hij organiseert en rationaliseert het leven, zooveel hem mogelijk is, opdat hij zich onafhankelijk make en naarmate hij zijn doel schijnt te benaderen voltrekt hij over zich het oordeel des doods, want hij vermoordt zichzelf zedelijk. Mag hij dan niet organiseeren, mag hij de nooden en rampen niet bestrij den, is er dan geen barmhartigheid Gods in, dat de mensch nog middelen en wegen vond om de levenssmarten eenigermate te lenigen? Zeker, de mensch moet organisèeren en strijden, de mensch heeft menigvuldige redenen om God te danken voor wat hij ook in de gaven der menschen en hun vindin gen aan genade bewijst en de moeilijk heden des levens helpt overwinnen. Hoe zullen wij nu het verzekerings wezen bezien? Wilt gij het als een gave Gods zien, dat de mensch tot deze orga nisatie van de voorzorg kwam om de materieele rampen en de gevolgen van de zonde te bestrijden, welaan, dat is uw recht. Doch men lette ook op het gevaar, waartoe zulk een organisatie kan leiden voor den gevallen mensch n.l. dat zij aan zedelijke kracht rooft, wat zij aan materieele zekerheid wint. „Wat baat het een mensch, zoo hij de gansche wereld wint, en hij lijdt schade aan zijn ziel." Zulk een zedelijke schade is er ongetwijfeld, hoewel men deze niet geheel op rekening van het verzeke ringswezen mag stellen. De zonde heerscht in den mensch en bevlekt al zijn werken, ook zijn georganiseerde voorzorg en inzonderheid moet hier het karakter der zonde, de zucht om zich zelf te zijn en onafhankelijk, zich doen gelden. Dit ligt zoo geheel in den aard der zaak en daartegen protesteert de teedere godsvrucht, hoewel niet zonder zelfbeschuldiging van dezelfde zonde, en heeft gewetensbezwaar tegen den geest der onafhankelijkheid, waarvan zij in het verzekeringswezen een uitweg ziet. Daarmede, is echter de persoonlijke plicht tot voorzorgen niet vervuld en de georganiseerde voorzorg niet veroor deeld. Hierover een volgenden keer nader. EEN GOUDEN JUBILEUM BINNENLAND. AUTOBUSDIENSTEN VERGUNNINGEN GEWEIGERD. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan A. Donckers te Rotterdam vergunning geweigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst van Baarle Nassau over Chaam en Ginneken naar Breda. Ged. Stalen van Zuid-Holland hebben af gewezen een verzoek van Gebrs. C. en W I-Ioogervorst te Rerkel om vergunning' tot liet in werking brengén van eenen autonus- dienst van Berkel langs Pijnacker naar Delft (uitspanning de.Prins)-alleen op Don derdag en omgekeerd. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan Dr. P. Ch. Flu, hoog leeraar aan de Rijksuniversite t te Leiden, ergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van groot-officier der Orde an den Nijl van Egypte, is aan C. L. J[ui- sing, te Bussum, gezagvoerder bij de N V. Stoomvaart-Mij. Nederland, .verlof verleend tot het aannémen van het ordeteeken van ridder in de Orde van het Legioen van E°r LEGER EN VLOOT. Bij K. B. is benoemd tot generaal-majonr hij den m litair geneeskundigen dienst in: Nederl.-Indië de' kolonel-inspecteur Dr. L A. Krol. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer Mr. YV. Dijckmeester erkend en toegelaten als consul van Zwe den te Amsterdam voor de provinciën N- Holland, Drenthe. Friesland, Groningen. Gelderland, Overijssel en Utrecht. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE ZUIDERZEESTEUNWST. Door den heer Duymaer van Twist is aan den Minister van Waterstaat gevraagd of deze bereid is het advies van de Generale Commies e Zuiderzeesteunwet benevens dat van den Zuiderzeeraad, voor de -herziening van de Zuiderzeesteunwet, ingewonnen, aan de Kamer, vóórdat het onderzoek in de afdeelingen over het wetsontwerp plaats heeft, over te leggen? DE TOEGANG TOT DE RUÏNE VAN BREDERODE. Door den heer Van de Bilt zijn aan den Minister van Onderwijs vragen gesteld nair aapleiding va' 'i fe t, dat de ruïne van Br» derode slechts toegankelijk is over een weg. die behoort aan een particulier, die bijzon dere voorwaarden stelt voor dien toegang. Den Minister wordt voorts verzocht met dier particulier in onderhandeling te treden, op dat de toegang tot bedoelde ruïne ongehin derd zal kunnen geschieden. Door den heer Van Zadelhoff zijn aan den Minister van Onderwijs de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat eerst den 27sten van elke maand het geld, benoodigd voor de-uitbe taling der onderwijzerssalarissen, door het Rijk wordt gestort bij de bank van de Ver- eepiging van Nederiandsche Gemeenten? Zoo ja, moet daarvan dan niet het ge volg wezen, dat vele kleinere gemeentebe sturen, die niet,over voldoende kasgeld be schikken. in moeilijkheden geraken, waar in dan ten slotte de betrokken onderwij- :rs de dupe worden? Is het daarom niet mogelijk, dat de b* trokken gemeentebesturen, evenals de Rijks ontvangers, de benoodigde gelden reeds den 2-isten van de maand ontvangen? DE WOLFSBERG EN DE MUNTBERG TE GROESBEEK. Door den heer Hiemstra zijn aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Fi- :iën vragen gesteld betreffende de land goederen de Wolfsberg en de Muntberg, welke niet in hot bezit van den Staat zijn overgegaan. Den Ministers wordt inlichtin gen gevraagd omtrent het feit. dat in de met de Vereen, tot Behoud van Natuurmo numenten gesloten acte ten behoeve van aan koop dezer landgoederen geen voorwaarden ten aanzien van de exploitatie zijn gesteld. Voorts wordt het' oordeel van de Ministers gevraagd over de zware financieele offers, welke de Staat zich zal moeten getroosten, wanneer zij over -iO jaar de landgoederen van genoemde Vereehïging voor de getax eerde verkoopwaarde moet overnemen EEN GEVAL VAN MISHANDELING TE HENGELO. Het Tweede Kamerlid van der Slüys heeft de volgende vragen tot den minister van justitie gericht: 1. Is het den minister bekend, dat de heer M. Polak in den nacht van 10 op 11 Augus tus 1929 ernstig werd mishandeld te Hengelo en dat hiervan een Duitschcr werd ver dacht? 2. Is het den minister bekend, dat deze Duitscher knrt na liet plegen van de mis daad en nadat bij een bekentenis had afge legd, door de Hengelosche politie over de grens is ge/et? 3. Kan de minister medcdeelingen doen omtrent de bemoeiingen van de justitie en omtrent haar beweegredenen? ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Op de vragen van den heer Brautigam in verband met het springen van den stoom ketel eener sleepboot te Groningen op 20 December 1929, beeft de Minister van Ar beid geantwoord, dat de gesprongen ketel een gebrek vertoonde, dal echter door de ambtenaren van den dienst voor het Stoom- ezen niet van dien aard geoordeeld werd, dat onmiddellijke voorziening geboden was. Na een voorloopige herstelling werd het ge- P. T. T. LUCHTPOST. De gelegenheid wordt opengesteld correspondentie voor Britsch-Indië, Ceylon. Penang, Singapore, Siam en Australië, en bij wijze van proef, die voor Ned.-lndic >»n oor opvarenden van de u tgaand» mail schepen van de Maatschappijen „Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd" over te hrencc-n met den luchtdienst Karachi—Delhi, welke aansluit op dc luchtvcrbinding Londen- Karachi. Door gebruikmaking van eerstgenoonirh INGEZONDEN MEDEDEELING ECHTE FR1ESCHE /2 fruapt 77ur TVtnke&er 'rt pafyel?'£ DE WIERINGERiyiEERPOLDER van den ketel op een werkdruk iap luchtdienst kan de correspondentie voor G\£nr. alsnog lot de maand Ja- Ned.-lndië, Singapore. Penang, Sam en nuan 19o0 toegestaan. Australië twee dagen later dan met rle go- Volgens door dun dienst voor het Stoom-wone mail worden verzonden en word! wezen verkregen inlichtingen was de op de VOor Bombav het Zuidelijk gedoelt. boot als stoker of machinist dienstdoende Britsch-Indië en Ceylon persoon een jonge man van ongeveer 21- jarigen leeftijd, zeer oppassend en intellec tueel niet achterstaand bij den gemiddelden stoker, op dergelijke booten werkzaam. BELASTING BETALEN OP POST KANTOREN. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bakker, naar aanleiding van een door de pers gepubliceerde lijst van opengestel de of open te stellen postkantoren, hulp kantoren en agentschappen als betalingsge- legrnheden ten diensto der Rijksbelastin gen'', neëft de Minister van "Financiën o. m. 'geantwoord: De rii.eu.we gelegenheid tot postbetaling is slechts opengesteld in de.steden en in die dusgenaamde „buitengemeenten", die tot dusver op een daartoe ingesteld stede lijk belastingkantoor waren aangewezen. ROEMEENSCHE INVOERRECHTEN OP LANDBOUWPRODUCTEN. Bereid tot onderhandeling over een definitief tractaat. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, teu vervolge op de beantwoording, van- vragen van lïet Tweede Kamerlid Korten-; horst, betreffende het nemen van maatrege len tot het sluiten van een nieuw handels verdrag met Roemenië, alsnog het volgen de medegedeeld: Een verandering in den hestaanden toe stand ten aanzien van Nederiandsche pro ducten is op het oogenblik nog niet inge treden, aangezien de voorloopige regeling der Nederlandsch-Roemeensche handelsbe trekkingen eerst 1 Maart a.s. buiten wer king treedt Mócht op dien datum geen nieuwe handelsovereenkomst met Roemenië zijn tot stand gekomen, dan zouden voor Nederiandsche producten van kracht wor den de hoogere rechten van het algemeene tarief, tenzij de Roemeensche regeering de toepassing van dit laatste tarief nog voor een termijn van zes maanden verschuift. Het nieuwe Roemeensche douanetarief, dat 1 Augustus 1929 in werking is getreden, bracht een groot aantal verlagingen, ooch daarentegen nog verdere verhooging van rechten, speciaal voor de producten van den landbouw en de landbouwindustrieën. Ten slotte deelt de Minister me.de, dat .de Regeering zich op een haar namens de Roe meensche reeeering gedane vraag bereid heeft verklaard, onverwijld tot onderhande lingen over een definitief tractaat gaan. RAAD VAN STATE AFD. GESCHILLEN VAN BESTUUR. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeel ing van den Raad van Statp voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 22 Januari 1930. bespoediging erkregen van 24 De verzending geschiedt van Nederland uit tot Athene per trein. Flef luchtrecht be draagt 40 cent per 20 gram. MEDISCH TUCHTRECHT Alk vervolg op het werk van Mr. B. de Gaay Fortman, „Tuchtwet yoor geneeskun digen, tandartsen en vroedvrouwen", ver scheen thans bij de N. V. Bockhandel YV. ten Have. te Amsterdam het .Reglement Medisch Tuchtrecht cn oplossing van Ge schillen", een Kon. Besluit tot uitvoering van de wét, houdende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der Genees kunst. SUIKERACCIJNS TERUGBETALING. Tèn vervolge op een vroegere mededeeling betrpkking hebbende op de teruggave va op suiker betaalden accijns kan de Kami van Koophandel en Fabrieken voor 's Gr venhage aan belanghebbenden in haar di trict nader mededeelen. dat de teruggaaf kan worden uitgestrekt tot alle in het \rije verkeer aanwezige suikerhoudende goede ren. behalve mela'do, melasse en stroop, uit gezonderd limonadesiroop. Het is onverschillig of de goederen waar voor de teruggaaf wordt verzocht, uit het buitenland zijn ingevoerd of niet; de terug gaaf blijft echter beperkt tnt de saccharose die deze bevatten. Invertsuiker en andere suikers blijven buiten beschouwing. Er wordt nogmaals op gewezen, dat ook de voorraden voorhanden bij fabrikanten van suikerhoudende goederen die krediet genieten, in aanmerking komen voor terug gaaf. Dit geldt ook voor halffabrikaten en voor in bewerking.zijnde goederen, voor zoo-, ver die onder verzegeling kunnen worden gebracht- Indien het ter vereenvoudiging van monsterneming gewenseht is. een meng- monster te nemen, kan hiertoe worden gegaan. WELVAREND HOOGEVEEN De mededeelingen, welke dc burgemeesteri de heer Tjalsma in zijn nieuwjaarsrede deed, geven recht om te spreken van wel varend Hoogeveen. De bevolking nam mei 250 zielen toe en het aantal arbeiders jr diverse industrieën met rond 150. Een Rot terdamsche borstelfabriek werd naar Hooge veen' verplaatst. Ook de tuinbouw, die een goed jaar had peeriit steeds toe. Y'oor op contract te ver bouwen gewassen zijn in 1930 deeds 50 H-A. meer 'opgegeven dan in 1929. Een pas opge richte conserven fabriek zit volop in 't werk De droge zomer van 1929 deed de water leiding, waarhij reeds 2000 nerceelen zijn aangesloten, ten zeerste waardeeren; de elec- trificatie is van groote heteekenis gebleken. Handel en industrie krijgen langzamer hand goede waterverbindingen: het groote nadeel is nog, dat een groote omweg ge maakt moet worden. Belastingverlaging is door de ni< financieele verhouding te verwachten. DE ZIEKTEWET DE UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET 1. Bij de mededeeling, bedoeld in art 155 eerste en tweede lid, der Ziektewet., wordt, behalve naam en woonplaats van den werk gever, mede opgave verstrekt van den betrokken werkgever, diens volledig adres, de zetel der onderneming, het daarin uitgeoefend bedrijf, zoo mede het daaraan toegekend bedrijfsnummer, volgen: de Ongevallenwet 1921, onderscheidenlijk de Land- en Tuiribouwongevallemvet 1922. Van-de ontvangst van opgaven en mede deelingen, als bedoeld onder 1, geeft de Raad van Arbeid zoo spoedig mogelijk ken nis aan tie betrokken bedrijfsverenigingen. DE BIJDRAGEN VAN RADEN VAN ARBEID EN BEDRIJFSVEREENIGINGEN VASTGESTELD Door het bestuur chr Kon Ned. Brand- B.i K R is bepaald, dal da ealdclijkc hl]- wearvtretnisinit zijn voorloopic b.-nne,„d 11 rra*- ~r de Raden van Arbeid en de er-. ii<j (jgr Commissie, belast met hel ea.'-ri kcn«ii- „cv...jfsverecnicingen te storten in het'van advies inzake de reorganisatie van Ip fonds bedoeld m artikel 123 eerste lid. der Brandweer te Middelburg, de heen-n I). Ziektewet, op een vierde per duizend van 'leming. commandant van het hrandwepr- h~ '«on. dat in het afgelpopen kalenderjaar, wezen te Utrecht; YV A Keernan. hoofd- voor de premiebetaling in rekening is -ge- man der brandweer te Rotterdam en Jhr. bracht, is vastgesteld. I H. B. J. Aikem te Schiedam, MIDDELBURGSCHE BRANDWEER DE REORGANISATIE. Gisteren vingen we door de radio hetvoe gende ongc.ooilïjkc bericht op: De toegangswegen tot de afgesloten YVie- ringeime.rpolder zullen van 17 Januari int 1 Maart a.s. voor de scheepvaart afgesloten zijn. j Dat kan in orde zijn. 'k Weel niet precies tot in details, hoe het met de droogmaking staat en ik refereer mij dus gaarne aan 't oordeel der deskundigen, die met het oog op de inpoldering de water wegen tijO.lijk afs.uiten. Straten zijn ook wel eens afgesloten voor het verkeer én bruggen zijn altijd open of dicht, dus steeds een hinderpaal voor hooge scheden óf eèn hin derlaag vopr voetgangers eu. vo.rtuigpn. Dit brengt soms eenig ongerief met zich ee, maar 't geeft.ook eenige variatie in het leven. Het bericht was echter nog niet uit. Er o.gt: „Vissehers, die er thans nog varen, zijji Lot die datum ingesloten, terwijl van buitenaf geen vaartuigen worden toegelaten." Dat allerlaatste is franje. Als je de vis sehers en schippers zegt: wie er ingaat, komt vóór 1 Maart niet meer uit; dan gaat er geen schip naar binnen; hoe kalm het varend deel van ons vo k in de regel ook is., Maar, dat andere: vissehers, die er zijn, blijven gevangen tot1 Maart Dat is dus zes volle weken. YVat is dat voor een maat regel? Dat de wintervorst schippers gevangen legt, meestal na een waarschuwing, weten we. Maar dat een vorst of autoriteit hetzelfde mag doen, zonder zelfs te waarschuwen; begrijp ik niet Krijgen ze kost'en kleeren gedurende drie weken? Worden er soms parlevinkers od afgestuurd, die op crediot mogen leveren en de r kening bij Waterstaat of bij de M.U.Z. kunnen indienen? Ik weet het niet Doch toen ik het bericht zag, zei ik: nou breekt me klomp- (ik mng dat zeggen, sedert ik boerenkool en spinazie verbouw!) YVant ik snap er niks van, dat vissehers gevangen worden gezet. Het lijkt wel neen, 't is te vreeset ijk om er aan te denken of men booze plannen heeft met de Zuid?rzeevisschers. Worden ze misschien nu en straks in da laatste plas bijeengedreven, murw gemaakt en dan nis overtollige wezens naar Niemands land of Levertraanbaai getransporteerd RESTAURATIE VAN DEN TOREN TE WIJK AAN ZEE GEEN REGEERINGSSUBSIDIE De burgemeester heeft aan den gemeente raad medegedeeld, dat de Minister van On derwijs, bericht heeft, in verband met de niol ongunstig: f-nancieele omstandigh -don -kr gemeente, geen termen aanwezig te ach- b<r een rijkssubsiJ te verleencn voui de restauratie v m ue-i in staat van vervj; ver keerenden dorpst .rcn te YVijk aan Zee. AANBESTEDING Het Academisch Ziekenhuis te Lelden. Vanwege den Rijksgebouwendienst werd aanbesteed het voltooien van het Huishoude lijk gebouw en hel bouwen van een Des- in fcctie-gebouw op het terrein van het Nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden. 1.engste inschrijver was G. B. van Hoek tó Delft voor f 121.240.— INGEZONDEN MEDEDEELIN Radio-hulp Onze radlo-afdeeling heeft een staf van technici die U leeren de verschillende stations op te zoeken en die a tijd klaar om U te helpen als er kundige hulp noodle is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1