ECONOMIE EN FINANCIEN VOOR GLAZENWASSCHERS OM TURELUURSCH TE WORDEN. Van het leegstaande geitouw der Algemeen© Textiel-Industrie aan do Aclhrechtskade te Rotterdam hebhen straatjongens zicli over de ruiten „ontfermd". OM 500 t. Man Molian Singh, een Indlsob student, is tc Londen opgestegen om naar Britsch-Indië tc vlie gen, ten einde beslag te leg gen op een prijs van 500 door den Aga Khan uitge loofd. De teelt van wissclien of teenen wordt nog slecht* ons land beoefend. Zoo o.a. in do omgeving van "land. Het snijden geeft in dezen tijd een aantal arbeiders werk. WISSCHENTEEI/T. - in-enkele plaatsen vi Baarland op Zuid-Br UTRECHTS RAADSKELDER IN WORDING. Nu ook Gedeputeerde Staten het besluit van Utrecht» raad, om in de keldergewelven van het gemeentehuls een z.g. raadskelder in to richten, hebben goedge keurd, is met de daartoe noodige werkzaamheden een aanvang gemaakt» Meeuwen voeren aan den Maaskant WOENSDAG 15 JANUARI 1930 LICHAMELIJKE OEFENING KORFBAL DE UITVALKWESTIES. Het bestuur vaji do Chr. Korfb&Jyereeni- feing O.D.Ï. van Schiedam heeft in zijn laat ste vergadering haar standpunt bepaald be treffende de bekende uitvalkwesties. Het is n.1. de gewoonte dat, wanneer een wedstrijd ral gespeeld worden, en één van de beide clubs niet volledig kunnen uitkomen, de an dere club eveneens zooveel spelers laat uitval len, als de andere minder ter Desohikking heeft. Nu komt het voor, dat hiervan misbruik Wordt gemaakt. In de laatste bestuursvergadering heeft het bestuur besloten om in geval de tegenpartij met te weinig spelers in het veld komt, geen eigen spelers meer te laten uitvallen. OPRICHTINGSVERGADERING CHR. KORF- BALVEREEN. TE AALSMEER. Op 21 Januari des avonds te acht, aur zal in „Irene" te Aalsmeer een vergadering wot den gehouden om te komen tot het oprichten van een Christelijke Korfbalvereeniging te Aalsmeer. De vergadering gaat uit van de commissie, die tot taak heeft een afdeeling Amsterdam en omstreken te vormen van den Christeljjken Korfbalbond. De leiding be rust dien avond bij den lieer G. Kammers, Hoofd der Ohr. School. VOETBAL DE A.S. COMPETITIE. Zooals bekend is. vangt a.s. Zaterdag de competitie van den N. C V. B. opnieuw ean. In verband -hiermee verzoeken wij de secretarissen der diverse voetbalvereenigin gen dringend om zoo spoedig mogelijk de uitslagen te doen toekomen, zoodat we steeds 's Maandagsavonds de volledige uit slagen kunnen opnemen. PAARDEN _AX GERTELS OVERLEDEN. De in kringen van de rensport zeer be kende. eerste-luitenant Max Gertels is gis ternacht te Berlijn aan een hevige longont steking overleden, WINTERSPORT f KUNSTRIJDEN OP DE SCHAATS. De te Aix-les-Bains gehouden wedstrijden om bet kampioenschap van Frankrijk heb ben tot resultaat gehad, dat de titel der hee- ren werd behaald door den hotelhouder Brunet, terwijl die der dames gewonnen werd door mevr. Brunet—Joly. Het echtpaar Brunet behaalde den titel voor paren. Het kampioenschap van Oostenrijk in kumstrijden voor paren is gewonnen door mej. Melita Brunner en den heer L. Wrede. Den heerentitel kreeg de kampioen van Europa K. Schater, den dames titel Fritzi Op Donderdag 16 Januari zullen te SL An ton in Tirol de interacademiale skiwed strijden worden gehouden van de Delftsche Studentenclub. GYMNASTIEK zeihorst van Utrecht, gaf dezer dagen haar eerste openbare uitvoering voor begunsti gers en belangstellenden. Medewerking werd verleend door een strijkje. Aanwezig was majoor Eggink. Het rijk gevarieerde programma werd vlot afgewerkt en wat „Hou Vast" ten beste gaf was, gerekend naar den leeftijd en de kracht der vereeniging, boven verwachting. Her haaldelijk gaf het publiek dan ook door da verend applaus blijk van zijn opgetogen heid. De oefeningen, tableaux en sohermdemon- straties wisselden el kaai- in. volkomen volg orde af. De voorzitter van „Bato" wenschte „Hou Vast" geluk met deze eerste zoo geslaagde uitvoering, waarna de voorzitter van ..Hou Vast", dc heer M. Leenheer, allen dank be tuigde voor hun medewerking. ROTTERDAM De Twentsche Bank N.V., Incasso-Bank N.V., Lippmann, Rosenthal en Co., Pierson en Co., R. Mees en Zoonen berichten, dat zij de inschrijving op f21.110.000 Ua obliga- tiën der gemeente Rotterdam 1930, coupon per 1 Juni en 1 December, openstellen op 20 dezer bij hunne kantoren en ten kantore van den gemeente ontvanger van Rotterdam te gen 97 Houders der 5% obligatiën 1925 hebben recht van voorkeur. Betaling moet plaats hebben op 3 Febr. a.s. Het zegelrecht der toewijzingsbiljetten a l°/oo komt ten laste der inschrijvers. Van deze uitgifte zijn reeds f 3.000.000 ge plaatst tegen 97 Is 9c. De gemeente heeft van de ieening f890.000 uitgesloten, waarvan f 540.000 in portefeuille wordt gehouden voor de eerste aflosing. De aflossing a pari zal aanvangen op den le December 1930 en eindigen in 1989 en bij loting in de eerste helft der maand Juni worden aangewezen. De gemeente heeft het recht om te allen tijde tot vervroegde aflossing, hetzij van de geheele leening, hetzij van een gedeelte daar van, over te gaan. Het bedrag van rente en aflossing wordt iaarlijks op de begrooting der gemeente in uitgaaf gebracht en uit de gewone inkomsten der gemeente bestreden. LEENING STAD SANTIAGO DE CHILE Naar we vernemen is de 6 buitenland- sche gègarandeerde leening 1929 stad San tiago de Chile geheel geplaatst. De Zwitsersche tranche is naar uit Bazel wordt gemeld, eenige malen overteekend. NEDERL. KUNSTZIJDEFABRIEK Evenals aan de Enka te Ede is men thans sedert eenige maanden aan de Ned. Kunst zijdefabriek te Arnhem begonnen met beper king van personeel-formaties in verband met de reorganisatie van het bedrijf. Sinds October 1929 zijn te Arnhem 150 vrouwelijke werkkrachten ontslagen en gedeel telijk niet vervangen. Deze inkrimping heeft in hoofdzaak betrekking op de werkkrachten uit de buitengemeenten, waardoor tevens een beperking van het autobusvervoer kon den verkregen. In geen enkel -opzicht wordt door de beperking van personeel de produc tie beinvloed. Er zijn thans ook ongeveer zestig bank werkers en een aantal schilders ontslagen. (Hbld) RUBBER In de Vergadering van Nederlandsche nib- berprocudenten, bijeengeroepen door het Comi té Sanders werd op voorstel van dit comité ampele discussie, met algemeenc stemmen besloten: a. overleg te plegen met Britsche andere buitenlandsche belanghebbenden te komen tot verbetering der rubberposi- tie; b. f25,000 ter beschikking van het co mité te stellen ter bestrijding zijner uitgaven inzonderheid die voortvloeiende uit de uitzen ding van gedelegeerden naar Indië ter be spreking met belanghebbenden en bevoegde autoriteiten van maatregelen om te komen tot productieregeling, welke zoowel de on- dernemings- als de bevolkingsrubber omvat. TIN De vereeniging van mijneigenaren te Se- langore heeft op aandrang van de vereeni ging van tin-producenten besloten de produc tie gedurende 1930 op Zondagen te staken Derhalve zullen op Zondagen 54 tin-bagger molens buiten werking zijn in Malakka en vijftig gravelpompen in den staat Perak, DE RUBBERMARKT IN 1929. Het jaaroverzicht der fa. Joosten en Janssen te Amsterdam wijdt allereerst een bespre king aan de verschillende plannen, die ontwor pen zijn om eert verbetering te brengen in de rubbersituatie. Verschillende cijfers worden vervolgens igenoemd omtrent de ontwikkeling van de producten en de consumptie. De werelduitvoer in 1929 heeft circa 853.000 tors bedrngen, tegn 659.079 tons in 1928. De stijging bedraagt dus 194.000 tons of bijna "0" pCt., hetgeen inderdaad een enorme toene- ming is. Ook de wereldconsumptie heeft groote vorderingen gemaakt, hoewel helaas niet in gelijke mate als de productie. De consumptie ir. 1929 heeft ca. 781.000 tons bedragen, tegen 679 555 tons ir. 192S, zijnde een stijging van ca. 101.000 tons of bijna 15 pCt. De gedetailleerde opgave over 1929 luidt als volgt: Wereldproductie (uitvoer) 1929, (In tons). Ned. Tndië Plantagerubber 245.934 Ned. Indië Bevolkingsrubber 103.018 Malay States 452.098 Ceylón 79.606 Si sin5.270 Indo China 8.211 br. Borneo Serawak 17.622 India Burma 11.698 Rest Plantagerubber 1.200 Zuid-Amerika 20.916 Centraal Amerika1.100 Mexico1.250 Afrika 5.497 Totaal 853.426 De-uitvoer van inlandsche rubber is over het afgelocpen jaar belangrijk gestegen, ondanks de over het algemeen onbevredigende pryzei. Wat het komende jaar betreft, merkt het overzicht nog op, dat, gezien de statistische po. rilie van rubber, zooals die op het oogenbi'k is, de toekomst geen aanleiding geeft tot opti- lijke reactie, zoodra een artikel op een laag prijsniveau gekomen is. Hoogstwaarschijnlijk zullen de groote handelaren te New York en Londen nog een tijd voortgaan met verkooptn zoodra de markt een kleine verbetering toont t-n het zou niet de eerste keer zyn onder dergelyke omstandigheden, dat, indien vroeger of later blijken mocht, dat er te groote ver koopengagementen aangegaan zouden rijn, technische positie van de markt een prijsverbe tering zouden zyn, de technische positie de markt een prijsverbetering ten gevolge zon hebben. Indic-n tevens de steun van de Amerikaan V raag en Antwoord. da inzinking in het bedrijfsleven te ten met succes bekroond worden, zouden de voorspellingen rit Amerika, dat in het voorja; ei-n opleving van het bedrijfsleven te verwar ten kan zyn, ten deele althans, bewaarheid kmnen worden. In dit geval, als men op een Amerikaan- sche consumptie zou kunnen rekenen als ge durende de eerste maanden van het afgeloo pen jaar, zou de verhouding tusschen productie en'verbruik dusdanig zijn, dat een verbetering vande sitatie, nok zonder kunstmatige mid delen, automatisch zou intreden. STATISTISCH ZAKBOEK 1929. Een dezer dagen verscheen wederom het populaire, door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzorgde, Statistisch Zak boek. Aanvankelijk bedoeld als tweqjaarlijkschc publicatie, maakte de groote vraag naar dit werkje het spoedig gewenscht tot jaarlijk- sche uitgifte over te gaan. Evenals zijn voorgangers bevat de jaargang 1929 de voornaamste gegevens op velerlei j statistisch gebied in gecomprimeerden vorm. Ook bevat het wederom vele grafieken I waarbij een aantal geheel nieuwe. Niet het minst door deze grafische illustraties is dit boekje zeer gewild. In zijn uitvoering maakt het raadpleging I gemakkelijk. Het is voorzien van een sy'ste- j matisch en alphabctisch register. Het boekje is wederom bij dc Algemeen» Landsdrukkerij te 's-Gravenhage verkrijg baar gesteld en is door zijn matigen prijs bin nen ieders bereik. Vragen moeten vergezeld gaan van 20 eti» aan postzegels, zullen zij voor beantwoording aanmerking komen. 418. Ongehuwd blijft een marinier 3 jaap in Indië. Gehuwd me-t gezin 4 jaar en ge huwd zonder gezin 2 jaar. 419. Het eerste gedeelte van uw vraag vindt u in antwoord 418 beantwoord. Voor een opleiding als lichtmatroos in Vlissingen moet de leeftijd van 16Yz18 jaar bereikt zijn. Tusschen 17 cn 27 jaar kunt u marinier worden. Voor dc koopvaardij kunt u bet beste even inlichtingen vragen bij do Ned. Zeevaart Mij. Zuid, te Rotterdam. 420. Hiervoor komen vanzelf cultures in aanmerking. Wanneer u de beurspagina er eens op naleest, zult u verschillende maat schappijen vinden. Het best wendt u zicli tot zoo n maatschappij zelf om inlichtingen of met uw sollicitatie. Gewoonlijk wordt als eisch gesteld diplo ma 5-jarige II. B. S. 421. De moeder is hier van rechtswege voogdes. Een toeziend voogd zal nog moe ten worden benoemd, maar hiervoor kan men -rustig wachten tot men opgeroepen wordt Neen, de familie is niet rechtens verplicht steun tc bieden; in hoeverre er een zede lijke plicht rust op de familie, moet deze natuurlijk zelf beoordeelen. Wanneer het betr. gezin er inderdaad zoo goed voorzit als u schrijft, zal wel van geen steun sprake behoeven te zijn. 422. J. S. te R. vraagt eenige titels van; boeken, waarin de arbeidstoestanden bespro ken worden uit de vorige eeuw. Wc noemen hiervoor: De Normaal-arbeids dag door L. H. van Winkelhof; Geschiedenis van het Bratsche Vakverecnigingsweaen, door Sidney en Beatrice Webb, vertaling Henri Polak; Vraagstukken der economi sche Bedrijfsorganisatie, door Mr. J. A. Ver» aart; De Arbeidersbeweging door A S. Talma; Loonslavernij, door H. Spiekman; Voor het sociale leven, door C. Smecnik; De Christelijk-sociale beweging in Engeland» door Y. Langhout; Dc ontwikkeling der Be drijfsorganisatie, door II. Diemei-. In al deze werken vindt u wel iets .over dit onderwerp. Zooals u ziet hebt u hiep verschillende richtingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8