1 f 300.- WOENSDAG 15 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. G STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algtmeene kennis, dat door hon de beslissing op het verzoek van tie N. V. tot Detailverkoop van Petroleum „De Auto maat", om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzi ne met bovengrondsehe aftapinrichtieg in en cp de Papen straat vóór het perceel Papen- straat No. 7b, Sectie G No. 1828 en eer. onder grondsche bewaarplaats voor petroleum in de Papenstraat vóór- met bovengrondsehe aftap inrichting in genoemd perceel, is verdaagd. Leiden, 15 Januari 1930. A. VAN DE SANDE BARHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. CHR. ZANGVEREENIGINGEN RING LEIDEN EN OMSTREKEN BENOEMING RAADSCOMMISSIEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat door den Gemeente raad in zijne vergadering van 13 Januari j 1., uit zijn midden zijn benoemd de volgende loden, als: Voor de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen: de heeren Mr. D A- van Eek, Voorzitter; Mr. A. J. Komijn, lid A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leaden, 14 Januari 1930. INAUGUREELE REDE VAM PROF. DR. J. H, BOEKE Als hoogleeraar in de tropisch- koloniale staathuishoudkunde BEDE OVER DUALISTISCHE ECONOMIE Hedenmiddag heeft prof. dr. J. H. Boeke, benoemd hoogleeraar in de tropisch-kolo- niale Staathuishoudkunde aan do Leidsche Universiteit onder groote belangstelling in het groot-auditorium zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over „Du alistische economie". Na de grenzen te hebben aangegeven, waarbinnen prof. Boeke de tropisch-kolo- niale staathuishoudkunde denkt te docee- ren, betoogde hij, dat Westersche theoreti- wat er in zit. sche economen de begrenzing hunner leer ingen in twee richtingen hebben gesteld, nl. een historische cn territoriale. De belij zijn hier natuurlijk ook wel fouten aan xe ders van 'n historische begrenzing van de wijzen, maar we gelooven dat de directeur, economische theorie beperken de geldigheid j de heer G. de Wolf dit ook wel ziet en dat In de groote Stadsgehoorzaal is gisteravond vanwege den King Leiden en Omstreken van Chr. Zangvercenigingen een zangersavond gehouden waaraan een zevental vcreenigin- gen deelnamen. Deze uitvoering was alleen toegankelijk voor leden van aangesloten vereenigingen zoodat de zaal niet, zooals de vorige maal geheel gevuld was, hoewel overigens een respectabel aantal medewerkers en belang stellenden aanwezig was. De Voorzitter, de heer Goedhart, heette aan het begin van den avond allen hai'telijk wel kom, nadat eenparig liet bondslied was ge zongen en de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend. Spr. wees er voorts op, dat deze avond een soort proefneming was, een avond door de loden en voo leden. Een gedeelte zal zingen en een deelte zal luisteren. Spr. hoopte, dat ook deze avond weer een klein weinig zou bij dragen tot verheffing van de christelijk zang. Daarna werd begonnen met de afwerking van het programma. We. vragen ons thans af: Is de proefneming geslaagd? cn ook: Is dc hoop van den voorz. verwezenlijkt? We kunnen daar niet in eens volmondig ja op antwoorden. De gezongen stukjes zelf waren over 't al gemeen wel goed. De zangvercenigingen heb ben uitstekend hun best gedaan en we heb ben dikwijls met veel genoegen naar hun prestaties geluisterd. Bij den inzet viel ci dadelijk al veel te gcrieteu. De Chr. Zangvereeniging .„Looft den Heer' te Lisse was wel een van dc beste onder hare zusteren cn de directeur, de heer C. d. Keur Jr. heeft dan ook alle eer van zijn erk. Hetzelfde geldt van de Boskoopsehe Vereeniging „Hosanna". Dc directeur, de heer J. van Beek heeft zijn materiaal goed i de hand en er schuilen uitstekende krach ■n in zijn koortje. Van „Halleluja" te Oegstgeest kunnen wij it onzen spijt niet hetzelfde zeggen. Het koor is wat zwak in ledental en wanneer we oogenschouw nemen, dan moeten we eïnig clementie gebruiken, waar we dan ook dadelijk toe bereid zijn. Is er in Oegstgeest geen grooter koor te maken? In tusschen gelooven we ook dat er aan de leiding nog wel iets ontbreekt en we vreezen dat het materiaal dat de vereeniging bezit niet op die wijze wordt aangewend als 1110 gelijk is. Er wordt nog lang niet uitgehaald hunner beschouwingen tot de moderne, ruilverkeer levende maatschappij, terwijl de belijders van een territoriale begrenzing wijzen op de axiomatische praemisse van de gevoeligheid van het economisch motief, die aan hun redeneeringen ten grondslag ligt. Laatstgenoemde theoretici sluiten wel bewust en uitdrukkelijk de Oostersche vol keren van de toepasselijkheid hunner eco nomische theorieën uit. Van een combina tie van deze beide begrenzingen noemt spr N'. G. Pierson als voorbeeld, i .Wanneer wij in de Oostersche maat- Pro/. Dr. H. BUEKE schappij het ontbreken van genoemde een heid constateeren, worden wij herinnerd aan de vaak gemaakte vergelijking tusschen de inlandsche dorpssamenleving en de mid- deleeuweche maatschappij in West-Europa Zeker er zijn verschillen. De voorboden van de opheffing van het feodale dualisme in de Westersche samenlevingen ontwikke ling van de steden, opkomst van de bur gerij ontbreken nog in het middeleeuw- sche Indië. Maar er moet dan toch een sterkere kracht zijn geweest, die in de Wes tersche landen samensmeltend heeft ge werkt en in de Oostersche landen heeft ontbroken. Deze kracht is het kapitalisme, dat in Europa unificerend op de maat schappij Inwerkt. Spr. komt dan tot de eigenaardigheid der dualistische economie voor de economische theorie, en de economische politiek. Het Vraagstuk dus, hoe d edualistische econo men onze koloniale en dc Britsch Indi sche zich tegenover de Westersche theo rie stellen. Spr. zet dit uitvoerig uiteen, daarbij .Vooral wijzende op de sociaal-economische .verschijnselen van de dualistische maat schappij: loon- en prijsvorming, grondrente, marktverschijnselen, arbeidsvraagstukken, enz. enz. De bouwsteenen van de Wester sche theoretische economie mogen bruik baar zijn, het daaruit opgetrokken gebouw is voor de Oostersche onbewoonbaar. Met nadruk wijst spr. er op, dat de dualistische economie niet het gevaar mag loonen zich te verliezen in economische geografie en ethnologie. Wil men de dualistische samen leving vruchtdragend bestudeeren, dan moet men de wrijvingsvlakken opzoeken, de tegenstellingen tusschen beide partijen be lichten en ieders verhouding daarin objec tief bepalen. Is men hierin geslaagd, dan eerst heeft men tevens den grondslag ge legd voor een welbewuste politiek om de geheele gecompliceerde samenstelling in haar samenstellende deelen met gepaste middelen ontwjklylend te beïnvloeden Uitvoerig belicht spr. -de tegenstelling: centralisatie en Idealisatie. In de feodale Oostersche maatschapnij richtte het vorsten gezag zich naar de dorpshuishouding, be- heerschte het dorp sociaal en economisch den toestand. Met de intrede van het kapita listische dualisme in de Oostersche maat schappij, dat de dorpsnijverheid vernietigt keeren echter ook de verdere verhoudingen om. Nog een tegenstelling, die dc dualistische maatschappij kenmerkt, lont zich uitdruk ken in de termen mechanisch en organisch. al zijn best doet om verbetering aan te brengen. „Excelsior" is op den goeden weg. Dezelfde kan gezegd worden van de overi ge koren, die wij hoorden. Het Herv. Zang koor „De Lofstem" te Sassenheim (dir. dc heer Smittenaar) en de Chr. Zangvereen. ..Soli Deo Gloria" le Noordwijk aan Zee (dir. de heer Jac. Smit) en „Halleluja" te Leiden (directrice mej. Tilly Leening) hebben uit stekend hun best gedaan. Als ze maar nooit denken, dat ze er zijn, als ze maar altijd eenigszins ontevreden blijven over zichzelf, dan gaan ze in de goede richting. Dc leiding die ze hebben berust in goede handen. Is alzoo wat betreft de prestaties der ver eenigingen de uitvoering goed geslaagd, wc wenschen toch nog eenige opmerkingen te maken, die minder prettig zijn, maar die ons toch van hot hart moeten. Er heerschte in de zaal, vooral achterin den gcheelen avond een onrustige stemming, die Aller minst bevorderlijk was aan het peil van de uitvoering. Het applaus werd onnoodig lang gerekt, dikwiils uit zuivere kwajongensachtigheid en de Voorzitter moest herhaaldelijk om stilte verzoeken. Een beetje meer waardeering van de toe hoorders voor het werk van de zusterver- cenigingen was wel op zijn plaats geweest. De Chr. zanevereenigingen hebben een mooi doel voor oogen. Ze wensohen den Schepper aller dingen door hst lied te loven en waar we kunnen zulle- ve dit streven steunen. Dit mag echt-.:- ...et alleen.in het reglement oi"enomen z:;n, maar moet ook daadwerkelijk worden beleefd. Dit is toch de minste eisch die we stellen moc-en. Uteraard kan het volijverge bestuur, hetwelk hier niet de minste blaam treft, hier weinig aan doen. De leden moeten zelf tot dit besef komen. We hopen, dat wc bij een volgende gelegenheid beterschap kun nen constateeren. DE PLANNEN VOOR 'T NIEUW STATION. Twee onderdoorgangen geprojecteerd. Gelijk gemeld, hebben de Ned. Spoorwe gen in het laatst van het vorig jaar aan 't gemeentebestuur een nieuw project gezon den, om tot een oplossing van het moeilijke stationsvraagstuk le komen. Het plan, dat op vijf milli oen gulden wordt geraamd, omvat, naar de „Tel." uit Utrecht verneemt, zoowel den bouw van een geheel nieuw station als het omhoog brengen van het stationsemplacement. Hierbij zijn twee on derdoorgangen geprojecteerd, een geheel vrij op den Rijnsburgerweg en nog een tun nel op den Lage Morschweg. Dez.e voetgan gerstunnels, die bij aanvaarding der plan nen op 't ni\eau van den hoofdweg zullen worden gebracht, krijgen een (zoodanige breedte, dat kleine ziekenauto's er gebruik van kunnen maken, zoodat ook het nieuwe Boerhaave-kwartier met den aanleg ten zeerste zal zijn gebaat. Natuurlijk vallen nog <al \an moeilijkheden op te lossen, zoo dient ook een voorziening voor het tramnet te worden getroffen. UNIVERSITEITSNIEUWS Geslaagd zijn voor bet taalkundig doet.- examen Indologie de heer F. A. Monsees (Den Haag); doctoraal-examen Klass. Let teren de heer C. S. J. M. de Vrfcese (R'dam). I-Iet Westersche leven wordt in zijn tempo en beginselen beheerscht door de machine, het Oostersche leven door natuurkrachten, door de zon voornamelijk en door het water. Uit de genoemde tegenstellingen, die zeker nog met eenige te vermeerderen zou den zijn, meent spr. te hebben aangetoond dat hij het doceeren van de dualistische staathuiskunde, angstvallige beperking tot wat als leerstelling als het terrein der staat huiskunde wordt aangemerkt, niet altijd mogelijk zal zijn. En dat naar sprekers overtuiging, gegrond op eigen ervaring, aan de dualistische economie een eigen plaats toekomt, waarvan zij zelf de grenzen naar eigen behoeften zal hebben te bepalen. Spr. besloot zijn rede met de gebruikelijke toespraken tot curatoren, hoogleeraren cn studenten, A. L. DEEGENAARS Heden herdenkt de heer A. L. Doégen; gemeen te-ve ld wachter t Zoetenvoude, den dag, dat hij vóór 25 jaar als zoodanig dienst trad. JAN G. STRIENING Aten schrijft ons: Zondag 19 Januari a-s. bereikt onze stad genoot de heer Striening den leeftijd 70 jaar. v Laat. gelukkig niet tè laat, heeft schrandere leerlinge van hem dit geheim ontdekt! Een 70ste verjaardag is wel is tegenwoordig, waar de leeftijdsgrens sterk is vooruitgeschoven, in 't algemeen niet meer zulk een zeldzame gebeurtenis, maai in dit geval toch wel. De heer Striening ia toch gedurende 48 jaren, haast ecu halve eeuw dus, als leeraar aan de muziekschool werkzaam geweest Tot onze grooten spijt werd ons niet de mogelijkheid geboden, de honderden leerlingen die wijd en zijd spreid zijn, in enkele dagen te bereiken. Wij vertrouwen echter, dat de Leidsche Bur gerij, van harte met ons zal instemmen, wanneer wij de hoop en verwachting uit spreken, dat niet slechts de oudei's, leerlin gen en oudleerlingen, clubs en vereenigin gen wier orchestjes hij gedirigeerd heeft, aan de welverdiende hulde van den jubi laris zullen deel nemen, echter ook en al de Directie der Leidsche Muziekschool zelf en ons Gemeentebestuur, beseffende, dat de 70-jarige niet slechts een groote schare Leidsche kinderen van alle standen zoo jaren heeft onderwezen, maar ook zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door zijn uit voeringen op de Volksbijeenkomsten, welke breedc kringen onzer medeburgers hebben genoten. Wij vertrouwen dan ook, dat zich allen gedrongen zullen gevoelen, er toe mede te werken, dat onze jubilaris, die nu de mu ziekschool weldra zal moeten verlaten, een zorgvrije ouderdom zij beschoren! Sympathiebetuigingen neemt eerstonderge- teekende in ontvangst. S. A. C. v. Nes-van der Pol, Vreewijkstraat S, Tel. 2152 Dr. A. A. M. Starck-Loebèr. Dr. M. Nieuwcnhuis- Bsse, Uexkuhl Güldenband Het voorjaarsprogramma van de - archae- ologische lezingen en cursussen vanwege 't Rijksmeuseum voor Oudheden te Leiden luidt als volgf: 2S Januari zal prof. dr. A. Scharff, chef van de Egyptische afdeeling van het Nieuwi Museum te Berlijn een lezing houden ove: de oudste cultuurontwikkeling van Egypte en 30 Januari over de particuliere graven uit den tijd der pyramiden. IS Februari houdt dr. J. H. Holwerda een lezing over nader aan te kondigen onderwerp ovei meinsch kunsthandwerk. Den 4den Maart zal mej. J. P. J. Brants, conservatrice aan het Leidsch museum spreken over Etrurische kunst. Den lSden Maart houdt prof. dr. G. A. S. Snijder te Amsterdam een voordracht over liet portret in de Romeinsche kunst en den lsten April mevrouw M. J. J. Irish Stephenson-Hagen over: Het zien van de Egyptische kunst- "Voorts zullen onder deskundige leiding eenige rondgangen in het museum plaats hebben en zal in de maand April een ten toonstelling worden gehouden van platen, betrekking hebbende op de Egyptische tem pels. Dr. W. D. van Wijngaarden zal op Woensdagmiddag 2 en 16 April aanwezig zijn om inlichtingen te verstrekken. N. Z. H. T. M. Jubilea in 1830. In 1930 zullen niet minder dan 15 leden van het personeel der Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Mij. hun jubileum herdenken. Hun 25-jarig ambtsjubileum herdenken: Op 7 Jan. M. Ockeloen, conducteur tc Haarlem; 13 Mr. F. M. Souwer, ambachts man le klasse te Haarlem; 2 Maart P. J. Pimmelaar, controleur te Haarlem; 1 Juni T. IJzendijk, haltechef I te Haarlem; 1 Juni P. Th. van Thiel, remisechef I te Haarlem: 1 Juni J. v. d. Molen, conducteur te Haar lem; 1 Juni P. N. Dirks, conducteur te Haarlem; 2 Juni J. v. Duivenvoorde, wa genvoerder te Haarlem; 1 Juli F. Kliek, am bachtsman 2e klasse te Haarlem; 1G Juh A. v. d. Nadert, conducteur te Leiden; 16 Augustus L. van Dorp, conducteur te Voor burg; 1 Sept. H. M. v. d. Berg. controleur te Leiden: 11 Oct. J. A. A. v. d. Burgh, voor man werkplaats te Rijnsburg. Op 19 April a.s. herdenkt de nachtstcker H. v. d. Water te Hillegom zijn 40-jarig ambtsjubileum. ONGELUK. Gistermiddag wilde de 15-jarige A. B., toen niemand thuis was, dcor het raampje in de deur te openen, in de ouderlyko woning in de De Genestraat binnengaan. De jengen had het geluk het ruitje te breken waardoor hij een ciiepa wonde aan de pols bekwam. Na door den E. H. D. voorloopig te zijn verbonden is hij het Acad. Ziekenhuis gebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL. WIJZIGING. 14 Jan. A. van den Ouwaelen, Leiden, Hooigracht 4. Koppenhinksteeg 9. Koners'.ager annex Magazijn van huishou delijke artikelen. Tevens wordt als handels aam gevoerd: „Het Haardenadres". NIEUWE INSCHRIJVING. 14 Jan. N. C. in der Zalm en Zonen fB.P.) Noord wijker- hout, Boeren hu rgerweg 16, Bloem boll en be- drijf. Venn.: W. A. van der Zalm, C. A. van •Ier Zalm, Th. A. van der Zalm, allen Noord- wijkèrhout. Kunst en Letteren. CHR. ORATORIUMVEREENIG1NG „CON AMORE" UITVOERING „DIE JAHRESZEITEN". De Chr. Oratoriumver. „Con Amore" te Leiden zal Vrijdag 24 Januari in de Stadsge hoorzaal oen uitvoering geven van Haydn's „Die Jahresjciten". Dit is een oratorium, dat eLk koor met liefde zingt, een werk, waar aan iedere solist gaarne medewerkt, dat elk orkest graag speelt en dat iedere muziek liefhebber met veel genoegen hoort. „Die Jahreszeiten" is een werk van onverganke lijke schoonheid, dat tot ieder spreekt en over dc geheele beschaafde wereld zijn triomfen heeft gevierd en nog viert. De Lente, Zomer, Herfst en Winter worden ons voorgetooverd in bekoorlijke melodieën en reine, verheffende zangen van solisten en koor. Simon, een pachter, zijn dochter Hanna en Lucas, een jonge boer, treden als solisten elk afzonderlijk of met elkander op om het werk van den akker, de genoegens van het buitenleven, de vreugde van den huiselijken haard te bezingen, terwijl achter hen een koor van landvolk of jagers hun zangen staat af te wisselen met hun gemeenschap pelijk lied. 't Is beschrijvende muziek, die ons oo koort. Haydn begint in tonen de overgang van den winter tot de Lente te schilderen, Da malt het koor in met: „Kom, holder Lenz, des Himmels Gabc komm". Dc zon schijnt krachtiger, ijs en nevel verdwnen en dc natuur krijgt een vroolijker aanzien. De landman verricht zijn arbeid met vreug de en bidt om oen voorspoedigen en over vloedige» oogst, Hanne deelt dan mede, dat dc oogst overvloedig belooft te worden, waarna het koor invalt met „O, wie lieblich ist der Anblick der Gefilde jetzt!" Daarna: „Ehre, Lob und Preis sei Dir, ewiger, güti- ger Got!" De izomcr is begonnen. Lucas en Simon bezingen bet aanbreken van den zomerdag. I-Ianna verkondigt het opkomen der zon, in een climax: „Sic steigt hcrauf, die Sonne, sie naht, sie kommt, sie strahlt, sie schednt" en dan valt het koor enthousiast in: scheint in herrlicher Pracht in flammender Majestat!" De lof der tzon wordt dan bezon gen met: „Heil o Sonne, Heil!" Ook de lucht betrekt, donkere wolken verdonkeren het zonlicht. Het onweer barst los, bliksemschichten doorklieven dc lucht, de donder ratelt. Dan hoort men het geklaag van het volk: „Weh uns, Himmel, hilf uns!" Het einde der nier breekt weldra aan en het landvolk keert na den dagelijkschen arbeid huis waarts. De herfst vangt aan. Het orkest schildert de vreugde van den landman over den ge- zegenden oogst Nu zijn de velden kaal ei de roep der jagers wordt in de bosschen ge hoord: de jacht wordt geschilderd, 't Is of wii iftt wild zien vluchten voor de achter volgende houden. Doch het doodende lood i: sneller cn men hoort het juichende „Hallali' der jagers door het woud klinken. In het volgende koor wordt de wijnoogst bezongi „Juhe, Juhc, der Wein ist da!" Dan nadert de winter. De sombere dagen worden gevolgd door lange avonden en nachten. De eenzame wandelaar verdwaalt. Hij zwerft rond, doch weet den weg niet terug te vinden; maar einde'ijk „trifft spahond Aug der Schimmer eines na hen Lichts". Daar hoort hij reeds de vroolijke stemmen van hen, die de lange avonden kor- jten met zang en lichten arbeid. Daar hoort hij: „Knurre, schnurre, Madchen; Weiber webe zart und fein, webe fein das Schleier- lein, mir zur Kirmesfeier". Na gedanen beid volgt een vertelling van een verliefd jongmensch, dat door een meisje voor den gek wordt gehouden. „Ha, ha, das war recht fein!" Eindelijk is het volkomen winter ge worden. „Uw leven, o mcnsch" zingt Simon, „Lente, Zomer, herfst, liggen achter u en de bleeke winter toont U het graf. Waar zijn o mcnsch Uw grootsche ontwerpen, Uw wacht in gen van geluk, uw zucht naar roem?" Met een verheerlijking van het nieuwe Eeuwige leven eindigt het stuk in een prach tig slotkoor. Uit den Omtrek. i J Bakker 25 J. PostHyzelendoc relzenKlein z. W rieden: M Pynaker BOSKOOP DE BOSKOOPSCHE VEILING. Coöp. vereeniging „De Boskoopsehe Veiling". Veiling van 13 Januari, Rozen Der bos: Phoale 200—270 ct., Columbia 210 250 ct., Wilh. Hordes 360—400 ct, Ge- engde rozen 100130 ct., Butterfly 200— 250 ct„ Claudius Pernet 310340 ct., Hadley ISO250 ct., Golden-Ophalia 130160 ct., Kilham 260—300 ct., Diversen: Fresia, 22- 25 ct., Asparagus 40—60 ct per bos Prunus per tak 12—IS ct. LOOP DER BEVOLKING Op 1 Jan 1929 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 7136. Dit getal vermeerderde de loop van dit jaar door geboorte met 164 door vestiging met 547 en verminderde door overlijden met 64 en door vertrek met 348 In totaal een vermindering alzoo van 299. Zoodat het inwonerstal op 1 Jan. jl. bedroeg "435, te weten, 3S40 mannen en Er werden 47 huwelijken voltrokken, HAZERSWOUDE KERKVOOGD. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer T. J. de Kort, is tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk gekozen do heer D. van Klaveren Jacz. BENOEMD. De heer C. van Pijlen alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Herv. Chr. School :e Boskoop. „HOMO SUM". Donderdag a.s. des avonds te 7 uur hoopt voor de Chr. Jongelingsvereeniging „Eere zij God" in bet lokaal Salvatori on t« tre den Ds. Kiehl met het onderwerp „Homo Sum" (Ik ben een mensch). COLLEGE VAN KERKVOOGDEN. Tot voorzitter van het college van Kerk- oogden der Ned. Herv. Kerk werd her kozen de heer T. Wezelenburg Kzn., en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Onze nieuwe modellen in modern eiken kast met muziekkastje, 3 spel, 14 reg., doorl. Harp, contant Steeds voorradig eenige bespeelde Orgels V&U BEELEN KATWIJK AAN ZEE tot secretaris in de plaats van den heer J Vellekoop, werd gekozen de heer A. Hees terman. DE STORM. Door de felle Zuid-Westerstorm waren enkele telefoonpalen op de Gemcencweg omgewaaid, waarvan een drietal bij de Katbrug over den weg lagen en belemme ring gaven voor het verkeer. Om hierin voorzien begaf de gemeente-werkman W. 4'. zich des morgens 5 utfr naar de plaats waar do palen lagen, om m.t behulp den chauffeur van de melkrijder d. K. de zaak weer in orde te brengen. Bij het ver richten van dit werk trof per ongeluk een hamerslag van den chauffeur het hoofd van den heer V., waardoor een bloedende wond ontstond, en het noodig was genees kundige hulp in te roepen. Door Dr. Zoete werd een lichte hersenschudding geconsta teerd. Na hem voorloopig te hebben ver bonden bracht Dr. Z. den man per autc naar zijn woning. Ook heeft de storm het warenhuis van den heer A. v. K. in dc Loete totaal ver nield, zoodat het geheel een ruïne geleek. Ook de schoorsteen van z»n woning moest het ontgelden, en kwam in den val op dc autogarage terecht, die ernstig werd be schadigd. Dc auto bleef ongedeerd. VEILING. Bij de gehouden veiling waren aange voerd 8002 eieren, waarvoor werd besteed voor kippeneieren f 5.50 a f 7.— per 100 stuks, eendeneieren f 6.50 a f 6.75 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN RECTIFICATIE In het bericht omtrent de resultaten der gemeentebedrijven alhier, eenige dagen ge leden geplaatst, sloop tot onzen spijt een fout binnen. We haasten ons echter die te her stellen. We noemden als bedrag waarmee de schul den der bedrijven in het jaar 1928 vei derd zijn f 10.718.45. Dit moet zijn f20.748.65, waarvan het gasbedrijf f 13.068.65, het water bedrijf f26S0 en het electrisch bedrijf f5001) afloste. "SCHRIJVING Bij de gehouden inschrijving voor/het aan leggen van een electrische installatie i pastorie der Ncd. Herv. Kerk alhier werden ingeleverd de volgende biljetten: G. Kluev> ƒ188.60; T .v. Duivenbode ƒ242.50; C. J. de Jong 190 en W Gesink 181.50. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. GEVONDEN VOORWERPEN. Een .portemonnaie met inhoud; een klomp. Inlichtingen bij de politie. KATWIJK AAN ZEE CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS. De afd. Katwijk van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zal Vrijdag a.s. haar jaar feest vieren in de zaal voor Prot. Belan,_ De voorzitter zal een inleidend woord spre ken. Ds. Kalkman zal een feestrede houden De Katwijksche Harmonie U.NJ. zal eenige muziekstukken ten beste geven. De decla mator, Arie Post, zal ook optreden. Iemand van het Hoofdbestuur zal het slotwoord spre ken. WINTERLEZING De derde winterlezing van de afd. Katwijk van den Ned. Chr. Vrouwenbond zaL Don derdag 16 Januari in c>j gemeentezaal ge houden worden. Als spreker treedt op de heer Van Aggelen, met het onderwerp: „Het koopen op afbetaling, woeker en woekerbe strijding". „ADRIANA" IS „GRIETJE" GEWORDEN. De stalen zeillogger „Adriana", Sch'. 347 is verkocht aan de Visscherij-Maatschappij „Kennemerland" te IJ muiden. Het schip is e«an de werf „De Maas" te Vlaardingen om gebouwd en voorzien van een 100 P.K. Krom hout-motor. De nieuwe 'naam is „Grietje" en merk: „KW. 20". Het schip zal deze waak ter visscherij gaan. GRANAAT GEVONDEN Door I., uit de Zuidstraat, werd een on- gesprongen granaat ten Zuiden van het dorp od het strand aangetroffen. Nadat hij de politie ervan mededeeling had gedaan, werd door deze kennis gegeven aan de militaire autoriteiten te Leiden, die ze hebben laten weghalen. OUDEWETERING STORM. Door den storm is op verschillende plaat sen schade aangericht. Enkele schoorstee- nen werden beschadigd zooals o.a. bij den heer H. Los, terwijl talrijke schuttingen het moesten begeven. Aan het telefoonnet, werd weinig ernstige schade toegebracht, hoewel enkele palen op het vallen stonden. SASSENHEIM VERGADERING VAN PATRIMONIUM. Dinsdagavond vergaderde Patrimonium in „Concordia' ter behandeling van de in het nummer van gister aangekondigde onder werpen. De opkomst was in vergelijking met voorafgaande vergaderingen bevredi gend en ook het verloop der vergadering was, dank zij den inleider en de bespreking, zeer geanimeerd. De heer P. v. d. Ileyden sprak over het gebruik van den Kinderbijbel bij de huis godsdienstoefeningen en wees op het ge vaar, dat hierdoor wei eens het zuivere Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bis. 1.) De minister van Defensie heeft de com- missie voor het Vooroefenings-ihstituut ge ïnstalleerd. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 22 Januari a.s. Verschenen is de memorie van antwoord over het wetsontwerp betreffende afschaf fing van de Verdcdigingsbelasting II en de opcenten op de Suikeraccijns. (bis. 5.) Te Batavia is op een vergadering van de P. P. P. K. I. geprotesteerd tegen de regeo- ringsmnatregelen inzake de actie van de P. N. I. I-Iet Ned. Indonesisch Verbond heeft in ci Haag een vergadering gehouden, en een be ginselverklaring en een werkprogram opge steld Heden is de brug bij Kalerveer geopend, (blz. 9.) Het slotartikel van Ds. M. H. A. van der Valk over Bulgaarsch Licht op enkele Bij belplaatsen. BUITENLAND (bldz. 2) De Volkenbondsraad. Een commissie inzake overeenstemming van Volkenbondspact en Kelloggpact. Een commissie inzake de Klaag muur. Unificatie van het wisselrecht. De Vlootconferentie. Datum van opening. Actie van Engelsche parlementsleden tegen groote oorlogsschepen. Grey voorzitter van den Liberalen Raad] hy desavoueert Lloyd George. Het water van de Weichsel vergiftigd. Een gruwelyke moord op een taxi-chauf« feur. De afbrokkelende Duitsch-nationale party, Bijbelwoord op den achtergrond kon ken en dat de Kinderbijbel nimmer Bijbel bij de huiselijke godsdienstoefenin gen mag verdringen. Het meerendeel der aanwezigen bleek met den inleider meening te verschillen, prezen den Kinder-i bijbel, mits van een betrouwbaar schrijver, als 'een dankbaar te aanvaarden middel aan, om de kinderen op een voor hen be vattelijke en aantrekkelijke wijze tot den Bijbel te leiden, door naast den Bijbel den Kinderbijbel bij de huiselijke godsdienst oefeningen te gebruiken. De heer A. Warnaar Jzn. behandelde het onderwerp: „De Kerk" en ging de geschie denis en de oorsprong van de Kerk na en wees op het verschil tusschen de Kerk al» organisme en als instituut In tegenstelling met de R.K. Kerk, die haar invloed op de menschelijke samenleving doet uitgaan al» geïnstitueerde Kerk, zijn het de Prot Ker ken, die zulks doen door middel van Kerk als organisme, en zulks op de schillende terreinen van hPt leven, als het huisgezin, het volksleven, het staatsleven, de maatschappij, de literatuur, de weten schap en de kunst. Bij de bespreking wer den nog verschillende punten nader belicht en werd uitvoerig gehandeld over de door ons in te nemen houding tegenover de mo derne literatuur. BEZICHTIGING NIEUWE GEMEENTEHUIS. Zaterdag a.s., van 's middags één lot] 's avonds zeven uur zal het nieuwe Gemeov tehuis van Sassenheim tegen betaling vï cent ter bezichtiging zijn opengesteld. Vna de opbrengst zal een kunstvoorwerp worden aangekcoht, hetwelk een eereplaats zal krij gen als geschenk van de bezoekers. Onge- Laatste Nieuws. HANDELSBERICHTEN. ROTTERDAM, 15 JANUARI. MAIS v> termlln. V-roegkoersen van heden! per Januari 133, per Maart 142, per Mei 145%, per Juli 14». TARWE op termUn. Vroegkoersen per Januari 10.57%, per Maart 10.77%, per Mei 11.00, per Juli 11.25. LONDEN. 13 JANUARI. EIEREN. -Hollandsche bruin IS lbs. 19/- 20/-. Idem IC—16% lbs. 17/- a 17/6: idem g mengd 16 lbs. 16/- 16/3. Engelsche met natio merk speciaal 21/9 a 22/6. Stemming Hauw. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 15 Januari. Vee. Jt en prijzen: 277 vette kalveren, le kw. 116—125 c.. 2e kw. 104—114 c, 3o kw. 94—102 levend gewicht: kg. slachtgewichb 707880 i 1—90 DELFT, 15 Januari. 68 stuks. Prijzen; zwi 7276 c., per kilo. LEIDEN, 14 Januari. (CoSp. Groen! en Bioemenveillngveree ilging l.LeM' streken")^. Prijzen: andijvie 1.502.50, roode kool 2.50—5. savoye kool 4—7, groene kool ƒ1.503, pieterselie ƒ1, prei ƒ11.50, selderie 1—2, knoselderlo 3—5. alles kroten (gek.) 4—7, witlof 1218, boerenkool ƒ3—5. wortelen 6—11, spruiten lo srt. 7—12, 2e srt. ƒ3—6. alles per 100 kg. LEIDEN. 13 Jan. Melkveiling. Noteering f9.911 Aanvoer 1^630 liter. RIJXSBCRG. 14 Jan. Willam Copland f8.50— 15.50; Prosperity f 6.50—8.60; Fred. Moore f7.20 —10.60: gele prins f 8.40—11.20: Salvator Roes f 7.809.70; Brilliant Star f 5.40—6.70: elne f 5.60—8.40: Hyacintben in verschillend» leuren f 12.50—16.10 alles per 100 stuki WOERDEN, 15 Jan. Kaas. Aangevoerd 145 irtiJen. Prijzen: t 4853, met riJksmerk f 58. 2e s. f50—52. Handel matig. VISSCHERIJ. IngvisNchery In 192». Dc Vlnnrdlngnchc In de overzichtstal WÊÊtÊÊB leid de VL 114 J. v. Hoogteyllngen. Deze er maakte in f929 7 relzc IJMUIDEN. 15 Jan. Aai en 18 stoomtrawlers en en: tarbot f 2.20—1.85; i kg.; griet 2.70—1.70: heil- 12; middel lol f45—21; bot f20—16, tongschar f74; pieterm. poontjes f17; gr. echel kabeljauw f 100—78: per kist van 125 kg. f 6.40—2.70; leng 3.50—0.90; koolvlsch -er stuk De besommingen der stcomtra wier* w JJM 129 (100 manden) 4396; IJM 73 (450 J -i) 6743. IJM SI (150 manden) 2404. IJM 503 manden) 865. IJM 131 (55 manden) 2651, IJM 136 (35 manden) 1945. IJM 47 (35 manden) 1647, IJM 4 (110 manden) 3538, IJM 111 (65 manden) 2681. IJM 85 (170 menden) 3300. IJM 17 (16 munden) 649. IJM 40 (50 mander) 1898, IJM 22 (30 manden) ƒ1215. IJM 116 (170 manden) ƒ4010. IJM 130 (150 menden) 2949, IJM 177 (50 manden) ƒ2182, IJM 157 (50 man' den) S 1947, IJM 323 .(40 manden) 1459.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6