binnenland. DE BRUG BIJ KATERVEER WOENSDAG 15 JANUARI 19'3Cf TWEEDE BLAD PAG. 5 hofbericht. KONINKLIJKE GIFT. [Jt.H. Prinses Juliana heeft ter gelogcn- haar vertrek uit Katwijk aan den njemeestcr der Gemeente, Mr. Dr. J. kicking e™ Pift van f 1000 ter hand ge ld om die te doen verdeelen onder de schillende Diaconieën of Armbesturen te twijk de gasvoorziening van hoek van holland concessie voor gaslevering welke 3 maatschappij voor gasdistn- de gemeenten Naaldwijk en £avenzande ontving, is zij thans ook Botterdam tot overeenstemming geku- u omtrent gaslevering aan Hoek van land. Deze levering zal echter op geheel teren voet geschieden, nl. als levering tos terwijl de distributie door de ge- >nte Rotterdam zelf ter haard worclt ge ien. Hei- gas zal worden geleverd tegen kostprijs looo gashouder te 'e-Gravon- e vermeerderd met 5 voor winst en jut pea- kubieke meter voor liet transport s-Gravcnhage naar Hoek van Hodlaind. de voor deze levering noodïge werken [alleen de voediingsleading van 's-Graveu- de naar Hoek van Holland door dn jaag" gelegd worden, evenwel voor r-, ling van Rotterdam, zoodat eon fiman de regeling ter zake onnoodig is. iuimte-verwarming door middel van gas EEN LEERZAAM BOEKJE. oor de Vcrceniging van Gasfabrikanten s'edcrland is een brochure samengesteld ■effende toepassing van gas voor ruimte- ürarming. et leerzame boekje, dat met talrijke mooie teekeningen is verlucht, laat duide- .oordeelen uitkomen van de ruimte- ivarming door middel van gds. Zoo wordt .gewezen op de voordeden van automa- hen braindstofaanvoer, onmiddellijke be- fsvaardighcid, onbegrensde en snelle re- laarheid, korten aan warmtijd, onmiddel- afstelbaarheid, volledige controle op het ïdstofverbruik, cn voorts gemakkelijke joedkoope bediening, Vooral na den oor- is de verwarming middel van gas •meen doorgedrong'-zoo is het mo- jk, dat al deze voord n zullen maken, in de toekomst het publiek, ook wat liet ncieele gedeelte betreft, aan gasverwar- g de voorkeur zal geven, iteengezet wordt liet verschil tusschen ale en centrale gasverwarming, terwijl ichillende toestellen (kachels voor lucht- varming, straalkachels, de centrale ver innig) worden besproken, ok op de aansluiting der kachels van lleiding en afvoerkanaal wordt'in den éede ingegaan, terwijl voorts over het nut- z eflect en het vermogen van een gas- ihel wordt gehandeld, ien ieder, die nog niet van het groole nut 1 gasverwarming is overtuigd, schoffe zich aardige, leerrijke boekje aan. besmettelijke ziekten Aflevering van entstof. I de week van 5 tot en met 11 Januari werd afgeleverd door de entstofinricih- te Amsterdam koepokstof voor 1686, •die te Rotterdam voor 100, cn door die ironingen voor 12 personen. Encephalitis na inenting. i de week van 5 tot en met 11 Januari werden geen gevallen- van encephalitis inenting ter kennis van het Staatstoe- it op de Volksgezondheid gebracht Variola minor (alastrlm). de week van 5 tot en met 11 Januari zijn im Nederland geen gevallen van ziekte waargenomen. lle brand te benneveld Door een brandende kat. Benneveld, gem. Zweeloo (Dr.), is cle litale boerderij van L. Knegtering afga- el. Twee varkens kwamen in de vlam om. De brand ontstond door een kat, In aanraking was geweest met vuur b z.g. stroohut. Het beest vloog bran- id naar buiten, de hooischuur in. Deza stond weldra in lichtelaaie en up rderij, die er tegen aangebouwd is, vatte Bdig vlam. Daar er geen blusohwater s, stond de brandweer machteloos. De rderij, waarin tevens een winkel en een en gevestigd, benevens de hooi uur brandden uit De inboedel ging Ieren. Alles was laag verzekerd. openstelling voor het verkeer DOOR DEN MINISTER VAN WATERSTAAT Rede van ir. F. Baucke, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Arnhem Hedenmorgen heeft de openstelling voor het verkeer van de brug over den IJssel bij het Katerveer plaats gehad. Ir. F. Baucke, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de Directie Gelderland en Overijsel, te Arnhem, sprak den Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reymer, die de nieuwe brug geopend heeft, toe en wees er in zijn rede op, dat reeds tal van jaren in deze streek behoefte is gevoeld aan een he tero (verbinding tusschen de heide oevers dan een pontveer kan geven. Zoo werd in 1852 door de Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart een prijsvraag uitgeschreven voor het beste plan voor een vaste brug over den IJssel aan of in de nabijheid van het Katerveer. Daarna werden eerst in 1880 en daarna in 18S8 door het Gemeentebestuur van Zwolle stappen bij de Regeering gedaan tot verkrijging van een waste brug over den IJssel aldaar. Geen van deze pogingen leid de tot eenig resultaat. Nog eenige jaren later vormde zich te Zwolle een comité tot overbrugging van den IJssel bij Katerveer, dat een drietal brug ontwerpen deed opmaken en deze in 1907 aan den Minister van Waterstaat toezond, met het verzoek om medewerkinss van het Rijk. Deze plannen werden van Rijkswege aan een onderzoek onderworpen, waarna in 1908 de uitslag van dat onderzoek aan het Comité werd mede gedeeld en daarbij bericht, dat de Minister in beginsel niet ongenegen was den ge- vraagden steun te verleenen, doch dienaan gaande geen bepaalde toezegging kon doen met het oog op den toestand van 's Rijks middelen en de omstandigheid, dat van do medewerking van de gemeente Zwolle en de provincie Overijssel niet bleek. Het Comité, dat later werd omgezet in de Commissie voor overbrugging van den IJssel nabij het Katerveer, zette saam daar na haar werkzaamheden voort. Het verzeker de zioh van bij dragon van particulieren en stelde zich in verbinding met de beide be trokken provinciale besturen en 't gemeen tebestuur van Zwolle. In 1913 deelde de Commissie den uitslag van haar bemoeiingen aan den Minister van Waterstaat imede en stelde aan dezen de vraag, onder welke voorwaarden die minis ter bereid zou zijn aan de Staten-Generaal voor te stellen over te gaan tot het aanbren gen der overbrugging en het daarna bedie nen on onde'rhouden van de brug. In 1915 werd naar aanleiding daarvan door den Minister van Waterstaat aan de Gedep. Staten van Gelderland en Overijssel en aan het gemeentebestuur van Zwolle geschreven, ven. dat hij bereid was de totstandkoming van de brug te bevorderen door aanleg van Rijkswege en later beheer en onderhoud bij het Rijk. Daarbij werd iüelding gemaakt van een raming van de werken van rond 1 milliocn gulden en van een bijdrage van f 100.000 door elk van de provinciën en van f 150.000 door de gemeente Zwolle, die dan de bijdragen van partiuclieren zouden kunnen krijgen. Zwolle zou voorts geen schadeloosstelling voor bet vervallen van het veer krijgen en zou moeten toestaan, dat aan de veerwer- ken in het rivierbelang de noodige werken werden uitgevoerd. Verder werd nog medegedeeld, dat het niet de bedoeling zou zijn een brugtol te heffen Nadat genoegzaam zekerheid was verkre gen omtrent de verlangde bijdragen, werd in 1917 een wetsontwerp ingediend, beve lende den aanleg van de brug. Als voor waarde was daarin gesteld- geen uitvoering, dan nadat belanghebben den zich ten genoegen van den Minister van Waterstaat hebben verbonden f 350.000 bij te draaen. Bij de behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer verklaarde de Minister van Waterstaat voorts, dat in verband met de heerscheDde onzekerheid omtrent de toen geldende prijzen, wanneer het zich liet aanzien, dat door uiit- stcl op de kosten aanzienlijk kon worden bespaard. Ofschoon reeds in 1919 de bij de wet ge- eischte bijdrage van f 350.000 geheel was bijeengebracht en daarna nog herhaaldelijk van verschillende zijden bij de regeering op uitvoering werd aangedrongen, werd eerst botsing in volle vaart! op de Staatsbegrooting ivoor 1920 een post van f 250.000 gebracht om (het werk ter nand te kunnen nemen. Daarna had, nadat inmiddels de benoo- dligde eigendommen waren aangekocht of onteigend, in October 1927 aanbesteding plaats van den onderbouw* en van de tien tot de brug behoorende boogbruggen. Met dit werk werd in Februari 1927 aan gevangen, terwijl het in October 1928 werd voltooid. In het laatst van November 1927 geschied de de gunning van den bovebouw. Deze is thans gereed op het verfwerk na. dat in een meer gunstig seizoen behoort te worden voltooid. De aanlag van de aarden baan en dc wegverhardingen daarop wer den in 1927 aanbesteed en uitgevoerd. De aanleg van het geheele werk heeft derhalve ongeveer drie jaar gevorderd. Had de gunning van den bovenbouw geen aanmerkelijke vertraging ondervonden, dan had de brugbouw eer beëindigd kunnen zijn. Voor een brug als deze mag dan ook op een normalen bouwtijd van ruim 2 jaar worden gerekend. Beziet men de kaart van het Rijkswegenplan, dan blijkt, dat vanuit het Zuiden twee hoofd wegen, n.l. van Amersfoort en van Arnhem op de brug aanloopen en dat deze wegen door de brug zullen worden verbonden met de rijkswegen van voornoemd plan, die aan dc andere zijde van de rivier van Zwolle uitgaan, n.l. naar Kampen, naar Meppel. naar Coevorden naar Almelo cn naar De venter. Voor het het doorgaand verkeer geeft de nieuwe brug dus een aanzienlijke verbete ring. Doch ook voor de belangen van de streek en van Zwolle acht ik de brug van groote betcekenis. Ook deze brug zal naar mijn gevoelen Zwolle en de streek aan de Geldersche zijde van dc rivier nader tot elkander brengen. Excellentie er staan reeds meerderen ge reed om hun eersten overtocht over de nieuwe brug te doen. Ik meen hun onge duld niet langer op de proef te moeten stel len en moge U dus beleefd uitnoodigen straks door het doorknippen van de hier nog aanwezige afsluiting deze brug voor hit verkeer open te stellen. REDE VAN DE MINISTER. De Minister van Waterstaat, Ml'. P. .T. Reymer, hield daarna een rede, waarin hij de voorgeschiedenis van den bouw van de nieuwe brag besprak. Aan het slot van dit overzicht wil ik, aldus Spr., er gaarne op -wijzen, dat deze bouw is mogelijk geworden door krachtige •erking van Rijk, provinciën, gemeen Dc nieuwe brug over den IJssel bij Katerveer, die hedenmorgen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, door den Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, is geopend. Mr. J. REYMER. te Zwolle en belanghebbenden op een wijze, welke voor andere dergelijke gevallen ten voorbeeld kan strekken. Terecht is begre pen, dat, al moge voor groote waterstaats werken de Regeering aangewezen zijn om het initiatief te nemen, de waardeering van de noodzakelijkheid en van de urgentie be langrijken steun vindt en de verdediging voor uitgaven van die groote werken be langrijk wordt verlicht, wanneer ook de plaatselijke en gewestelijke overheid blijk geeft te beseffen, dat de voordeelen, die zij boven anderen van de totstandkoming dier werken geniet, ook harerzijds een offer waard zijn. Thans moge ik nog een enkel woord spreken over den eigenlijken bouw van het kunstwerk en hen, die hun krach ten aan dien bouw hebben gewijd. Ik spreek hier van een kunstwerk, omdat naast de technische verzorging, de aestihetische ver zorging ook hier niet vergeten is. Naast de directie van den Rijkswaterstaat, van wien ik den ons te vroeg ontvallen hoofdinge nieur-directeur in de directie Gelderland en Overijssel, De Groot, onder wiens hoofd leiding met het werk werd aangevangen, in herinnering wil brengen, en naast de di rectie, die het werk na hem heeft voort gezet hebben, Prof. Ir. N. C. Kist, Ir. Joos- ting en Ir. Eismaler, medegewerkt om zoo wel de technische zijde als de aesthetisohe zijde van de vraagstukken, welke zich bij dezen brugbouw voordeden, tot een harmo- nieuse oplossing te brengen. Zijn de ontwer pers en adviseurs daarin volkomen ge slaagd? Het is moeilijk voor den tijdgenoot om over schoonheids woorden, die tot in een verre toekomst moeten gelden, een definitief oordeel te vellen. Ik zal mij er dan ook van onthouden om in een beoordeeling van dit werk ais kunstwerk te treden. Thans wil ik nog enkele woorden wij den aan de uitvoering van deze werken, aan hen, dio door het dagelijiksoh toezicht die uitvoering op deugdelijke wijze hebben verzekerd, de directie met 'zijn staf van ambtenaren en opzichthebbenden, en de aannemers, die blijk hebben gegeven voor dergelijke taak zoo goed berekend te zijn. I In dit verband doet het mij goed te her- inneren, dat opdracht tot uitvoering van den onderbouw werd gegeven aan de Hol- 1 landsche Betonmaatsehappij te 's-Graven- liagc en van den bovenbouw aan de N. V. Kloos cn Zon,ens Werkplaatsen te Kinder dijk, en dat cleze maatschappijen van onver dacht goeden Nederlandschen huize zijn. Ik wil hier tot uitdrukking brengen, dat ook liier een aanwijzing is volgens welke op de zen weg door de Regeering zal kunnen wor den voortgegaan en den wensoh uitspreken dat de Nederlandsche industrie ook bij vol gende bouwwerken van dezen aard (wij hebben het tweede voorbeeld bij de brug -te Keizersveer bereids voor oogen) zal blij ken in staat te zijn aan de totstandkoming van deze vaderlandsohe werken haar krach ten te kunnen geven. Het verkeer tusschen de aanliggende provinciën onderling, het verkeer met het marktcentrum Zwolle wardt ia fcooge mate gediend en ik ben dan weer te ruggekomen op hetgeen ik ia het begin van mijn rede reeds mocht opmerken, dat er zeker gereede aanleiding is ook voor provinciën en gemeenten om iinancieele medewerking voor dc totstandkoming van werkers als deze vanwege de streekbelangeai niet uit het oog te verliezen. Zoo is dan dit bouwwerk, dit kunstwerk mag ik het 'noemen, door aller samenwer king gereed gekomen om den nieuwen tijd te dienen in zijn zoo geheel andere eischen, dan die, welke onze voorvaderen stelden. Laten wij hopen, dat het aan de verwach tingen zal beantwoorden, dat het zijn func tie voor het verkeer naar behooren zal kun nen vervullen en ook, dab het jegens het verre nageslacht zal getuigen, dat naast vervullen van technische en praktische eischen ook hier behoefte is gevoeld aan het uiting geven van de ideëele gevoelens, welke in onzen tijd tevens. En hiermede moge ik besluiten om deze brug als eerste in dt reeks van vaste rivierovergangen, die dank zij de imddelen, welke het Wegenfonds ons verschaft, tot stand zullen kunnen komen voor het vrije vex-keer te openen. Wie er waren. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: De heer Ir. J. A. Ringers, directeur hoofduitvoerder van de Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken te Wieringen, Ir. E. J. Kempers, hoofd ioigemieurr van de Prov. Waterstaat van Gelderland uit Arnhiem, Dr. W. Wateoiman, directeur van de vor- koopafdeeling, A. J. Brockert, hoofd van de afd. Teohnische Bedrijven van de Phi lips Gloeilampenfabrieken, Ir. Roosebooni, Inspecteur van den Rijkswatertaat te Den Haag. eenige leden van Ged. Staten van Overijssel te Zwolle en Hengelo en Ensche dé, en'eenige anderen. EENIGE BIJZONDERHEDEN. In 1906 begon in de stad Zwolle een comi té, dat de voorbereidingen der brug over het Katerveer als zijn taak stelde, en nu bij de opening zijn nog 5 leden van dat comité in leven. Onder voorzitterschap van den heer H. Gralama Bz. werkten verder mee de heeren C. Haack, L. Krook, J. Wissink en J. Zijl stra. De hoofdlijnen van de indeeling der brug, haar verhouding op de rivier en de uiter waarden werden vastgesteld door den Rijks waterstaat. De projectie van de twee bogen, die als parabolen de spanning vormen werd overgelaten aan den aannemer. De projectie werd uitgewerkt door de fir ma T. Kloos cn Zonen's werkplaatsen te Kinderdijk die ook de hoofdliggers maakte. De pletterij Enthoven maakte de hangers, de wind- en trek-verbanden terwijl het ge heel werd gemonteerd door Bijkens, aanne mersbedrijf te Haarlem. De toegangswegen werden, wat de aarden baan betreft, aangelegd door de firma J. F. Schaufinger te Bussum, wat de verharding aangaat door Jaartsvelds wegenbouw te Sil- volde. De verharing op de brug werd ver zorgd door de maatschappij Wegenbouw te Utrecht. Het brugdek is een blokjesdek uit Borneo, het onderdek van Parcera Locus uit de Su- rinaamsche hout-industrie. De nieuwe brug, die 170 M. boven het pontveer gelegen is en 840 M. benedén de spoorbrug, heeft haar hoogste punt midden boven de rivier, 12 M. boven N.A.P. over een afstand van 60 M. Dan daalt ze af naar de landhoofden met een helling van iVo M. op de 100 M. De toe gangswegen dalen af met een helling v op de 50 M. Aan den Gelderschen kant is de bandijk naar Hattum aan de eene zijde naar Salk aan de andere zijde in verbinding ge bracht met den oprit. De lengte van de brug, gemeten van land- hoofd tot landhoofd bedraagt 412 M., de ijze ren overspanning is 138 M. lang, waardoor deze brug de grootste overspanning bereikt. Kuilenburg alleen uitgezonderd. Bij de constructie is rekening gehouden met den gestel den eisch, dat de onderrand van de brug 10 M. boven den gewonen zo- merstand moest blijven in verband met dc scheepvaart. f De spanning bestaat uit 2 bogen, die op een afstand van 5.75 M. evenwijdig loopen. Gemeten van het hoogste punt tot den rij- vloer is de hoogte 23 M. zoodat de brug op dat punt 36 M. boven het water gelegen is. Het gewicht der brag bedraagt 1900 ton. De totale kosten werden in 1914 geraamd naar voor-oorlogsche prijzen dus op f 1.200.000; het werk kostte thans f 1.558.0Q0. Met den bouw der brug werd begonnen den 7en Febr. 1927; ir. J. P. Walland, die de hoofdleiding had en ir. tl. A. Schijfsma, die mot het dagelijksch toezicht was belast, vol tooiden het werk op den 14en Jan. 1930. Aanbieding van een klokkenspel In verband met het heugelijk feit van de openstelling der nieuwe brug, die een enor me verbetering beteekent voor de verbinding met het Noorden heeft bet comité voor de overbrugging van den IJssel aan de stad Zwolle een klokkenspel aangeboden in den toren der O. L. Vrouwekerk. Zwolle bezat eens een carillon, dat gego ten werd door Burgerhuis en een gewicht had van 33.000 pond. Bij een brand in 1319 werd het grooten- deels vernield en het oude metaal werd in 1694 verkocht aan Peter Vermaten. In het niemve carillon, dat gegoten werd door John Taylor en Co., Loughborough, zijn nog twee oude klokken opgenomen. De eene C. is gegoten door Claas Noorden en Jan Albert van Grave in 1714, draagt als randschrift: „De commissie tot overbrugging v. d. IJssel nabij het Katerveer aan de ge meente Zwolle; Het klokkenspel, waarvan ik deel uitmaak klonk voor het eerst over Zwolle op den dag door openstelling van de brug". Deze klok, die het respectabel ge wicht heeft van 2400 K.G. heeft een diameer van 155 c.M. Om deze klok tot een getemperde groote terts te krijgen moest deze C-klok iets lager DE ACTIE VAN DE P. N. I. DE VERGADERING VAN DE P. P. P K. I. een motie tot voortzetting van den strijd EEN AL-INDONESISCH CONGRES AANGEKONDIGD In de te Batavia gehouden vergadering van de P.P.P.K.I. waren een kleine duizend bezoekers aanwezig. De politie was zeer ruim vertegenwoordigd onder de persoonlijke leiding van den hoofdcommissaris. Ook de adviseur voor de Inlandsche Zaken, de heer Gobee, was aanwezig. Het voorzitterschap werd bekleed door Dr. Soetomo van de Soc- rabajasche Studieclub. De heer Otto Soebrata, sprekende namens Pasoendan, gaf de meening weer van hen, die voorstanders zijn van een politiek van samenwerking met de regcering. Spr. legde den nadruk op den wensch, dat de ontwik keling der volksbeweging zich zonder geweld voltrekke en ibinneii de perken van de wet. Spr. sprak in veroordeelenden zin over de plaats gehad hebbende huiszoekingen en ar restaties en gaf als zijn meening te kennen, dat dit ingrijpen de verhoudingen tusschen blank en brain slechter had gemaakt. Het lid van den Volksraad, de heer Dwidjosewojo wees er op, dat de behandeling in de ge vangenis, zooals de intellectucclen die had den ondergaan, voor deze personen uiterst onaangenaam is. Spr. wilde de vergadering aanbevelen ony een deputatie te zenden naai* den Gouverneur-Generaal om daartegen te protesteeren. De heer Soetomo is van meening, dat het afvaardigen v; zulk ee>n deputatie niet noodig is. Spr. zet uiteen, dat de gevangenistoestanden nu een maal zoo zijn en niet andere. Hij moest overigens constateeren, dat het optreden van cle politie uiterst correct is geweest. De heer Hadji Salim, die het woord voerde namens de Partij Sarekat Islam, bestreed op zeer uitvoerige wijze de gegrondheid van de geruchten en berichten omtrent voorne mens tot het verwekken van een opstand, Spr. was van oordeel, dat al die geruchten en berichten slechts afkomstig geweest kun nen zijn van de aloude Ratoe Adil, het bij geloof en van de onjuiste wijze van bericht geving van de Europeesohe bladen in Lndië. De heer Singgih, het woord voerende namens de vereeniging Boedi Oetomo, verklaarde, dat het volk, indien het zijn plicht beseft, niet zou terugdeinzen voor de moeilijkheden, cïoch achter zijne leiders zou staan. Spr. ein digde met het uitroepen van: Leve de Partai Nasional Indonesia. Een motie aangenomen. Vervolgens legt de heer Soetomo de ver gadering de besluiten voor van de den vo- rigen dag gehouden vergadering der leiders. Het voornaamste betreft het voornemen tot het houden van een Al-Indonesisch Congres over een half jaar. Op dit congres zullen dan betere richtlijnen worden uitgewerkt waar langs men het doel hoopt te bereiken. Spr. legde de vergadering ten slotte een motie voor, waarin onder meer wordt verklaard, dat de actie der Regeering, volgens de Re geering zelve een justitieele was, in de prac- tijk eohter een politie-actie gebleken is te zijn. Deze actie heeft de bevolking veront rust in hevige mate en geprikkeld. Voorts zegt de motie, dat de verklaring, die de Re geering bij monde van haren vertegenwoor diger in den Volksraad aflegde in zake de huiszoekingen, niet deed blijken dat er nood zaak bestond tot het doen houden van huis zoekingen. De motie eindigt met het vast stellen van de volgende conclusies: Ten eerste: Het optreden van de Regeering was onjuist. Ten tweede: Men zal volhar den in den rechtmatigen strijd totdat de nationale vrijheid bereikt zal zijn, en men zal in het bijzonder de versterking van de actie van de Partai Nasional Indonesia voort zetten. Deze motie werd door de vergadering aangenomen bij acclamatie en met een drie werf: „Hidoep Indonesia". De vergadering had een zeer rustig ver loop. De politie behoefde geen enkele maal te interrumpeeren. Eene ter vergadering ge houden collecte ten behoeve van het pas op gerichte Nationaal Fonds voor Slachtoffers bracht tweehonderd gulden op. worden gestemd. Ze werd daartoe opgezon den naar de firma Taylor en Co., die ze aan de binnenzijde iets uitdraaide, waardoor te vens een der boventonen werdverbeterd. De andere oude klok „Geert van Wou", heeft voor het nieuwe carillon als uitgangs punt gediend. Zo is ongewijzigd in het klc. kenspel opgenomen als E. Hieraan werden toegevoegd 37 nieuwe klokken met een gezamenlijk gewicht van ongeveer 4800 K.G. en een varicerende mid dellijn van 11519 c.M. Vier der zwaarste klokken, cfga zi in een zwaar-geconstrueerden ijzeren luid stoel opgehangen. Door electrische luidin- richtingen, die door hefboomschakelaars aan den voet van den toren worden bediend, worden de klokken in beweging gebracht. Bovendien zijn alle klokken verbonden aan een modem carillonklavier, waardoor een nauwkeurige aanslag en gemakkelijke bespeelbaarheid is mogelijk gemaakt. De installatie is ontworpen en uitgevoerd door de N.V. v.h. J. H. Addicks en Zn. te Am sterdam onder toezicht van den Nederl. Klokken- en Orgelraad te Deventer. Het opschrift op de kleinste klok luidt: Na de aanbieding van het ca'rillon heeft de heer F. Timmermans, stadsbeiaardier van Rotterdam een concert gegeven. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kindenen vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak" last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 PUROL Weerbericht. Barometerstand. Hoogste Stand 767.7 te Weenen. Laagste Stand 743.S te Röst. Verwachting. Matige tot krachtige Zuidwestelijke later afnemende en krimpende wind, zwaar bewolkt en betrokken, later tijdelijk opkla rend, aanvankelijk nog kans op regen, daling van temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Ontvangen 15 Jan. 7.45 v.m. Atentiesein O, d.i. „Weest op Uw hoede". FIETSERS LICHT OP: Van 1617 Jan. van 4.46 nam. tot 7.33 vm, EEN REDE VAN NOTO SOEROTO Het Nederlandsch-Indonesisch Verbond heeft Maandag in Den Haag een vergade ring gehouden. In de vergadering deelde het hoofdbestuur bij monde van den waarn. voorzitter, deu heer Van Oyen, mee, dat het er niet in ge slaagd was iemand te vinden, die bereid was de leiding van het Verbond op rich te nemen en dat het zich daarom gewend had tot den eere-voorzitter, den heer Noto Soa- roto, met het verzoek, het voorzitterschap te willen aanvaarden. De heer Noto Soeroto heeft hierin toege stemd, op voorwaarde echter, dat hem een vertrouwelijke volmacht werd verleend om zijn medebestuursleden zelf aan te wijzen, nieuwe grondslagen vast te leggen en het Verbondsleiven in nieuwe hanen te leiden. Rede van Noto Soeroto. Op verzoek van den heer Van Oyeu gaf vervolgens de heer Noto Soeroto een uiteen zetting van zijn denkbeelden in een rede getiteld: De samenwerkingsgedachte iu het Ned.-Indonesisch Verbond. Op de meest nadrukkelijke wijze wordt hierin verklaard, dat het N. I .V. geen poli tieke vereeniging bedoelt te zijn, zich van politiek zal onthouden in den zin van par tijpolitiek, dus geen candidaten zal stellen voor vertegenwoordigende lichamen. Dit be ginsel zal ook statutair vastgelegd worden. Beginselverklaring, In aansluiting hierop legde d© heer Notal Soeroto aan de vergadering een beginsel verklaring voor, welke als volgt luidt: 1. Het Verbond streeft naar de erwezen- lijking van de Rijkseenheidsgedachte in dea. zin van een twee-eeiïheid „Nederland-Indo- ncsië". Onder deze twee-eenheid verstaat 'c Verbond de saamhoorigheid van Nederland en Indonesië en het saamhoorigheidsbesef van Nederlanders en Indonesiërs onder één' gemeenschappelijk Rijksgezag met zelfstan digheid der samenstellende deelen binnen, de grenzen van die Rijkseenheid. 2. Het Verbond tracht deze twee-eenheid „Nederland-Indonesië" te verwerkelijken door een politiek voor te staan van samen werking tusschen Nederlanders en Indo nesiërs op staatkundig, econamasoh en gees telijk gebied. De term „Indonesiërs" wordt in ruimen zin genomen, zoodat daarondefl ook worden verstaan Indo-Europeanen, Indo-Chineezen en allen, die zich in Indo nesië inheemsch gevoelen. 3. Het Verbond streeft naar erkenning vani de evenwaardigheid der rassen als een nood zakelijke voorwaarde om te komen tot dé staatkundige samenwerking tusschen Ne derlanders en Indonesiërs, die binnen het Rijksverband leven, waardoor ook het saam- hoorigheidsgevoel hecht en sterk zal zijn. Werkprogramma, Hierbij aansluitend werd een werkpro gramma voorgiesteld, dat als volgt luidt: Staatkundig. In Indonesië: Contra-propa ganda op een constructieve basis tegen dei leuze „Indonesië los van Holland" met ver breiding van de Rijkseenheidsgedachte in! den zin van de twee-eenheid „Nedcrlanct- Indonesië". Die propaganda zal zijn schrif telijk en mondeling overeenkomstig do fi- nanüieele draagkracht van het Verbond. In Nederland: Propaganda, schriftelijk cit mondeling, eveneens overeenkomstig de fi- nancieele draagkracht van het Verbond. Economisch. Het houden van lezingen en! debatavonden, waarop door uitwisseling \an gedachten methoden voor economische! organisaties worden gevonden. Geestelijk. Het houden van lezingen, te» toonstellingen en kunstavonden, waarbij ara doel aangenomen wordt het bevorderen van wederzijdsche erkenning en waardeering van elkanders geestelijke" uitingen. de moord te voorburg In verband met den sluipmoord te Voor burg heeft de politie te Leidschendam ge- vangen genomen en in verzekerde bewaring gezet een zekere T. vroeger woonachtig ta Voorburg. Men had bij den man thuis een manchesterbroek gevonden met kalkstreepen. Een kostganger, een persoon uit Noord-Bra bant, was niet meer in huis. J, staat als zeer ongunstig bekend f

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5