DE HAAGSCHE CONFERENTIE Uit Oost-lndië ELKEN DAG MAGERDER r WOENSDAG 15 JANUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. DE VERPUCHTE DEELNAME DER DU1TSCHE RIJKSBANK Dr. SCHACHT ONDERWERPT ZICH GEDWONGEN De Conferentie is nu over de gevreesde zandbank heen. Dr. Schacht, die in Den Haag kwam en direct een incident zsakte, heeft er niet lang wil gehad. Zijn weigering om de Duitsche Rijksbank te doen meehelpen in het bijeenbrengen van het ka pitaal (100 millioen dollars) der Internatio nale Bank, was voor de politieke leiders van bet Duitsche Rijk niet te aanvaarden. De eischen van Dr. Schacht waren: lo. on gewijzigde aanneming van het plan-Young; 2o. herziening van de met Engeland en Po len gesloten liquidatie-overeenkomsten be treffende vroegere Duitsche eigondommen; 3o. afzien van politieke en militaire sanc ties in eiken vorm. Zwichten voor deze desiderata beteekende al het werk voor het plan-Young, de confe renties van Den Haag, Parijs, Baden-Baden en nu weer de voortgezette conferentie van Den Haag ongedaan maken, althans op losse schroeven stellen. Op een leuke manier heeft men zich uit de situatie gered. lwt plan-Young schreef n.l. geen verplich te deelname der circulatiebanken voor aan de uitvoering er van. Dr. Schacht, als onaf hankelijk leider der Rijksbank, kon daarom zeggen: ik doe niet mee, want ik zie er te - voel riskants in. 't Wordt nu echter zoo, dat de verplich ting tot deelname in het plan-Young wordt opgenomen. En aan het nakomen van deze politieke verplichting kan Dr. Schacht zich niet onttrekken, terwijl hij er toch geen ver antwoordelijkheid voor draagt, Dr. Schacht heeft zich bij deze beslissing neergelegd. Hoe hij er overigens over denkt, vindt men hierna in zijn eigen uiteenzetting Vandaag komt de zaak heelemaal voor elkaar in de zitting der conferentie. Afgewacht moet dan natuurlijk hoe het in Duitschland zelf loopen zal. In do delegatie der Duitschers toonde men zich nogal opti mist. Principieel heeft Dr. Schacht zijn stand punt niet prijsgegeven en hij is overtuigd, lat het verloop der gebeurtenissen hem la ter gelijk zal geven. Waarbij komt, dat Dr. Schacht, wiens onafhandelijke positie niet meebracht om direct voor de eischen der practische politiek tc zwichten, nu in den Raad van Beheer der Internationale Bank zal worden opgenomen. In dat college zal hij niet bepaald een zwijgende rol gaan vervul len, naar mag worden verwacht. Voor vandaag staat een vergadering der zes uitnoodigende mogendheden op het programma. In het bijzonder komt de mobilisatie der Duitsche schulden aan de orde. Gisteravond reeds hebben Chéron en Mol- denhauer gesproken. Waarschijnlijk zal een gentleman's agreement worden gesloten voor korten tijd. Men gelooft, dat hedenavond al les geregeld zal zijn, Donderdag zal het den kleinen staten worden voorgelegd en Zater dag kan waarschijnlijk de slotzitting plaats hebben. Inzake de oostelijke vraagstukken schiet men niet slecht op. Het is nog een vraag of de onderteekening van het protocol afhankelijk zal zijn van de oplossing van al deze vraagstukken. De sanctiekwestie is geregeld. Vanavond zal waarschijnlijk de tekst bekend gemaakt kunnen worden. Inzake de kwestie-Schacht is nog meegedeeld, dat de directeuren der ReichskreditgesellschaSt aan de- Pruisische Staatsbank (vroeger Seehandlung) naar Den Haag geroepen zijn toen dr. Schacht de mo gelijkheid uitprak, dat de Rijksbank niet in de Internationale Bank deel zou nemen. In- tusschen heeft de Duitsche delegatie nog eens overwogen of het niet mogelijk was de Rijksbank door een wet tot deelneming te dwingen en zij heeft dr. Schacht gevraagd wat hij in dat geval doen zou. Deze heeft daarop geantwoord, dat hij de wet loyaal zou naleven. Heden zal de Duitsche delegatie voorstel len deze verplichting der Rijksbank in het slotprotocol op te nemen. Bij aanneming van het Young-plan door den Duitsehen Rijksdag wordt zij dan zonder meer wet. Het desbe treffende stuk zou reeds hedenavond aan den voorzitter, den heer Jaspar, worden toe gezonden. De onderhandelingen met de beide ban ken. die de R'jkshrnk zouden vervangen, zijn hierdoor voorloopig overbodig geworden. Men laat echter de beide directeuren toch overkomen, om hen als deskundigen te raadplegen en cok om, wanneer nieuwe moeilijkheden mochten rijzen, onmiddellijk met hen te kunnen spreken. Van Oostenrijksche zijde wordt medege deeld, dat de rel'efschuldve-ce~komst turscl" en Oostenrijk en Itilië zoo goed als gereed is. Verwacht wordt, dat nog in Den Haag de overeenkomst door Sch ber en Mo-xoni zal wo:den ondertee- kend. Met de Belgische delegatie zijn gisteren ook besprekingen gevoerd over den afloop der commercieele schulden van voor den oorlog en over de liquidat e der Oostenrijkste eigen dommen in België. De onderhandelingen beloven een bevredi gend resultaat Hetzelfde geldt voor de besprekingen van Oostenrijk met Polen over de oude Oosten rijksche verzekeringsmaatschappijen, die in het tegenwoordige Polen, voorzoover dit vroeger Oostenrijksch gebied was, nog He- staan. HET STANDPUNT Dr. SCHACHT. Dr. Schacht heeft over dc zitting der bank- 'experts van gisteren aan Duitsche journalis- I tcii verklaard, dat het in het min t n;et zijn bedoeling was om door zijn houding, welke men na zijn brief had moeten verwachten, ecnige sabotage van de tot nu toe bereikte politieke resultaten der Haagsche conferen tie te plegen. Hij is in Den Haag slechts als deskundige en heeft met de politieke vraagstukken niets uit te staan. Zijn brief, waarvan de Duitsche j Dr. SCHACHT. delegatie voorloopig geweten heeft, is niet met hem besproken. Over dien brief kan hij geen gedetailleerde opmerkingen maken. Het is intusschen juist, dat de brief drie vragen bevatte, aangaande le. de totaalbe lasting, 2e. de moreele waarborgen van de Duitsche particuliere eigenaars, 3e. de mo reele behandelirg op gelijken voet van de Duitscher1, zonder een'ge nieuwe bevesti ging van I n sanctierecht. Wanneer het aanroeren van deze vragen reeds politiek genoemd wordt, d n kon hij er zich slechts over verheugen, dat zij ten minste eenmaal ter gelegenheid van de Haagsche Conferentie ter sprake zijn ge bracht. Zijn standpunt bij de beraadslagingen der commissi!? werd uitsluitend bepaald door de overweging, dat het hier slechts gaat om een zaak, waarbij moet worden vastgesteld of de moreele grondslag vaststaat. Aan een zaak. welker moreele grondslagen niet als draag krachtig beschouwd kunnen worden, kunnen noch hij, nóch de Rijksbank deelnemen, ten minste niet vrijwillig. Dc deelneming van andere Duitsche ban ken dan de Rijksbank zal geheel afhangen van het vertrouwen, dat deze firma's genie ten. Daartegen zal hij in geen enkel opzicht sabotage plegen zooals van hem veronder steld is, want hij was te zeer overtuigd van zijn plichten als Staatsburger. Op een vraag of hij zijn ontslag zou ne men wanneer zijn eisehen niet werden inge willigd, verklaarde hij: Logisch gesproken treed ik slechts af wan neer ik het stellige gevoel heb onjuist te heb ben gehandeld, maar ik zal niet aftreden, als dat eenigen hoeren past. De leiding der Rijksbank en de verantwoordelijkheid voor haar houding is mii door da Pu'teche Rij's- wet en internationale afspraken opgelegd, zonder dat ik daar iets aan doen kan. Ik zal deze verantwoordelijkheid niet af- ijzen en mij daaraan niet door de vlucht onttrekken. Het vertrouwen in de financiën, het crediet en de muntpolitiek van de Rijks bank kan naar mijn inzicht slechts ver hoogd worden als men ziet. dat de Rijksbank aan een zaak, welker moreelen grondslag zij niet juist acht. niet meewerkt. Over de politieke zijde van de kwestie wil de de heer Schacht zich niet uitlaten. Het standpunt van den president der Rijksbank moet, naar wij vernamen aldus worden samengevat, dat hij nooit bereid is overeenkomst met iemand aan te gaan de andere denkt, dat hij dc overeen komst wellicht zal schenden. Hij verlangt vertrouwen van den ander en geen bedrei gingen. Onder de omstandigheden, die zich sinds de vaststelling van het Young-plan te Parijs hadden voorgedaan, had het direc torium der Rijksbank met algemeene stem men besloten den voorzitter van het organi satie-comité voor de Intern. Herstelbank te erwittiaen, dat do Rijksbank omtrent een eventueel deelnemen aan de herstelbank ilechts een besluit zou kunnen vormen, na dat de bank zou kunnen overzien wat het ■sultaat der Haagsche conferentie was. De Rijksbank zcide dus op dit oogenblik niet, dat zij wel of dat zij niet wenscht deel te nemen, doch zij had alleen te ver staan gegeven, haar beslissing afhankelijk tc maken van den afloop der conferentie. Wij vernamen verder nog. dat de verant woordelijkheid, welke de Rijksbank eventu eel niet zou willen aanvaarden, onder meer zou betreffen de uitgifte van zekere leenin gen door de herstelbank, waarmede men toch een bepaalde verantwoordelijkheid op zich neemt en nu schïen de president der Rijksbank die geenszins het verlangen koestart de politici te beïnvloeden te meenen, dat hij als bankier zijn cliënten nooit zou kunnen aanraden aandeelen te koopen, waaraan sancties vastzitten. Wanneer in Duitschland een wet tot stand koint, die deelneming van de Rijksbank aan de Herstelbank verplicht maakt, schijnt de president van de Rijksbank van zins te zul len doen, wat elke burger betaamt, te weten de wet gehoorzamen. De zetel van de Herstelbank. Naar wij vernemen, zal morgen de defini tieve beslissing omtrent den zetel van de herstelbank genomen worden, wefke zetel i Bazel zal komen. In verband met de hier en daar jn de pers gemaakte opmerkingen, dat na het ver drag over de Bank met Zwitserland nog wijzigingen in de kantonale wetgeving van Bazel noodig izou zijn, vestigt men er onze aandacht op, dat verdragen volgens de Zwitsersche grondwet direct bindende kracht hebben, zoowel voor kantons als gemeenten. Het Oostenrijksche vraagstuk. Donderdag zal een vergadering van de niet-Duitsche commissie plaats hebben be treffende het Oostenrijksche vraagstuk. JASPARS NOENMAAL. De president van de Conferentie, de heer Jaspar, biedt in het hotel Witte Brug op Di r derdag 16 dezer een groot noenmaal aan aaraan ook verschillende Ncderlandsch' autoriteiten met hun dames zullen dxl- DE NADERENDE VLOOTCONFERENTIE DE EERSTE BIJEENKOMST EN DE OFFICIEELE OPENING E.XGELSCHE PARLEMENTSLEDEN VOOR DE AFSCHAFFING VAN GROOTE OORLOGSSCHEPEN Reuter meldt uit Londen: De leden v&n alle delegaties ter vlootcon- ferentie zullen voor dc eerste maai op 20 Jan. bijeenkomen in de woning van den premier ter bespreking van dc regeling der conferen tie. Dc conferentie zal op 21 Jan. 11 uur vm. door Rio in de prachtige koninklijke galerij van het hoogerhuis officieel worden geopend De openingszitting zal waarsohijnlijk twee uur duren. Alle redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Briand en Grandi Briand zou vandaag te Genèvc met Grandi eon bespreking hebben over de Vlootconfe- rentie. Daarbij zou evenwel niet het vraag stuk van een Middellandscho Zee-Locarno worden aangevoerd omdat Henderson reeds gdst-ea-avond naar Londen is vertrokken. Zeven-en-twintig parlementsleden, met uit zondering van een liberaal, allen leden der Arbeiderspartij, teekeuden een verklaring waarin zij bij de conferentie aandringen op de afschaffing van pantserschepen en sche pen grooter dan 10.000 ton. Verder wordt in de verklaring in overweging gegeven dat, ingeval een minderheid der groote mogend heden niet haar goedkeuring hecht aan een voorstel tot bedoelde afschaffing, Groot- Brittannië zioh aan 't hoofd stelt van een dergelijke beweging en bekend stelt, dat 't geen oorlogschepen grooter dan 10.000 ton meer op stapel zet. DE WEICHSEL VERGIFTIGD Naar de Poolsche bladen melden, moet de bovenloop van de Weichsel op Poolsch ge bied vergiftigd zijn, doordien een groot re servoir van een chemische fabriek in een zijrivier van de Weichsel is leeg geloopen. Alle visschen in deze rivier moeten reeds omgekomen zijn. Aangezien de waterleiding te Warschau het water uit de Weichsel betrekt, heeft de Poolsche minister van binnenlandsche ken last gegeven, dat de watertoevoer gedu* rende enkele dagen afgesloten zal worden. In dien tusselientijd zal de waterleiding het water uit dc reservebassins leveren. DE PAPEGAAIENZIEKTE INVOERVERBOD DER VOGELS. De Hamburgsche senaat heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij de invoer val papegaaien voorloopig wordt verboden. In bijzondere gevallen kunnen uitzonde ringen op 't verbod worden toegestaan. VORSTELIJKE GIFT VAN FORD. Henry Ford en zijn echtgenoote hebbel 1 millioen dollar geschonken voor de stich ting van 4 scholen in den staat Georgië. DE MIJNWERKERS IN N. ZUID-WALES. Machinisten en stokers verlaten de mijnen De leden van een organisatie van mijn werkers, die zich „corps tot verdediging van den arbeid" noemt, defileerden te CauuocK. Meer dan duizend mijnwerkers werden door nud-soldaten afgericht. Do machinisten cn stokers verlaten de mijnen in het Noorden viui Nieuw-Zuid» Wales. In verband met intimidatie zijn mar,-, nen belast met de zorg voor de veiligheid der mijnen. De mijnwerkers zijn geprikkeld doordat de staat poogt de mijnen aan den gang te houden. .an het Young-plan er een is van weder- zijdsche samenwerking. Duidelijk werd in het Young-plan vastgesteld, dat het herstel probleem niet slechts Duitschland, doch allo landen aangaat Wat tot dusver door de politici gedaan as, achtte men in genoemd hoofdkwartier niet meer in overeenstemming met 't Young plan. Do president van de Rijksbank kan, zoo .ememen wij, voor zichzelf niet de verant woordelijkheid aanvaarden voor het door roeren \an het Young-plan m e t de bepa lingen, welke er naderhand door de politici zijn toegevoegd. Mij vernamen, uai de president der Rijks bank, bewust als hij zich is van de verant woordelijkheid, die er op de bank rust, voor zoover het binnen haar bevoegdheden ligt, voor een deugdelijk beleid ten opzichte van het bankwezen, het crediet en in het bijzon der de valuta in Duitschland, zich hierdoor heeft laten leiden.. Men gaf ons te verstaan, dat als de Rijksbank, zooals in het Young-plain voor zien is, in de internationale herstelbank zal moeten deelnemen, de Rijksbank dit al leen zou kunnen aanvaarden als de overtui ging vaststond, dat de internationale her- si e! ank op een gezonde basis gegrond vest zou zijn. Ei- viel niet te denken ,i- ïo.eibaiiiv, indien Duitschland en de Rijk:!tank niet als vrije partners op voet men gelijkheid zouden worden ontvangen. vrijwillig aangaan van zulk een partnership kon geen sprake wezen, tenzij men de overtuiging kon hebben, dat het te sluiten contract inderdaad uit een moreel oogpunt in orde was. Hieraan voldeed niet wat de politici thans wilden doen. Men wees er op, hoe tien jaar na den oorlog Duitsche particuliere eigendommen den eigenaars waren ontnomen, terwijl deze die eigendommen volgens de woorden en meer nog volgens de geest van het Young-plan hadden moeten terugkrijgen. Terwijl inter nationale bankzaken op den voet van onder- Wij vernemen, dat aan een aantal verte genwoordigers van buitenlandsche bladen in het hoofdkwartier van den president der Duitsche Rijksbank het volgende werd me degedeeld. Toen Dr. Schacht constateerde, dat er aan Duitschland nieuwe lasten werden opge- j j ijvert rouwen ondernomen moesten legd. die boven liet Young-plan uitgaan en (|eili nam men particuliere eigendommen daarin geen rechtvaardiging vinden, 1 van den anderen partner af. Als men heeft schreef hij zijn memorandum, dat betoogt, 1 een vrijwillig compagnonschap, waarbij de dat men niet mag overgaan tot een verval- i een kan doen wat hij wil en de andere niet, schdng van het Young-plan, terwijl 't me- i dan kon men dat geen compagnonschap op morandum er voorts op wijst, dat de geest voet van gelijkheid noemen, DE VOLKENBONDSRAAD Volkenbondspact en ['.clloggpact DE KLAAGMUURKWESTIE IN BEHANDELING De Raad van den Volkenbond kwam gis termorgen tc 10 uur bijeen in zijn dorde openbare vergadering tijdens deze zitting. Ju behandeling kwam het voorstel tot het instellen van ccn uit 11 leden bestaande commissie die tot taak zal hebben een on derzoek in te stellen voor de mogelijkheid van aanpassing van het Kellogpuct aan 't Vol ke nbon d spac t Deze commissie zal op 23 Febr. a.s. bijeen komen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Henderson lichtte zijn voorstel tot in stelling der commissie toe in een lange re de, waarin hij erop wees, dat do staten, die het Kellogg-pact reeds geteekend hebben, al lo lid van don Volkenbond zijn. Henderson protesteerde tegen de voorstel ling, als zou de Engelsclic regeering door haar voorstel het Volkenhonspact of de werkkracht van den Volkenbond willen ver zwakken. Integendeel hoopte zij door aan passing van het Volkenbondsve-rdrag aan het Kellogg-verdrag den Volkenbond te ver sterken. Briand verklaarde het eveneens noodzake lijk. het Volkenbondspact met het Kellogg- pact te verbinden. Hij wees op de plaats van het Volkenbondspact, dat volgens hem de voorkeur verdiende en eveneens reeds her haaldelijk oorlogen voorkomen had, doch hij noemde het Kellogg-pact, dat den oorlog als *n misdaad beschouwt, een nieuwe zedelij ke kracht, welke de Volkenbond zich even eens erigen moest maken. De Duitsche staatssecretaris Von Schu bert verklaarde, dat de Duitsche regeering bijzonder belang bij dit voorstel heeft en dat Hij zich aansloot bij wat Briand gezegd had. De discussies moeten echter op don breed- sten grondslag plaats vinden. Zonder verdere discussies werd ten slotte besloten tot het instellen der genoemde commissie. De Klaagmnurkwestie. Een afba- keningscommissie benoemd; Verder heeft, in cle namiddagzitting, na lang onderhandelen, de Vol ken honds raad een besluit genomen inzake het verzoek van Henderson tot benoeming eener commissie voor de afbakening der rechten der Joden en Arabieren aan den Klaagmuur tc Jeru zalem. Besloten werd een internationale com missie van drie leden te benoemen, die zal vaststellen de rechten en verplichtingen dei- Joden en Arabieren bij den Klaagmuur te Jeruzalem. De Britsche regeering zal een voordracht over do samenstelling der commissie aan den Volkenbondsraad doen. De uitspraak der commissie omtrent de wedérzijdschc rechten en verbindingen zal verplichtend zijn en de commissie zal weer ontbonden worden, zoodra zij zich van deze taak heeft gekweten. Een Brit kan geen lid dezer com missie worden. Door de opdracht van deze commissie uit sluitend te beperken tot de regeling der geschillen bij den klaagmuur te Jeruzalem, •hééft de Volkenbpndgraad wijlen te kennen geven, dat dit een geheel op zichzelf staaai- de commissie zal zijn én niet de commissie bedoeld ln art. 14 van het' mandaat over Palestina, die in het algemeen alle ge- sciiillen over de heilige plaatsen zal re gelen. Zooals men weet, is het nog steeds niet mogelijk geweest, deze commissie te vor men, omdat tussehen cle vertegenwoordi gers der verschillende godsdiensten een ern stig meeningsverschil over de samenstelling der commissie bestaat. De eenstemmigheid van den Volkenbonds raad over deze door Henderson gewenschte kleine commissie is dan ook alleen moge lijk geworden door deze commissie uitdruk kelijk van die van artikel li af te schei den. De vertegenwoordiger van Perzic ver klaarde in den Raad zich niet tc willen ver zetten tegen het besluit, dat volgens de mee ning van den Engelschen vertegenwoordi ger dringend noodig is in het belang van de handhaving der openbare orde en rust in Palestina. De vertegenwoordiger van Perzic wilde echter ook niet uitdrukkelijk zijn stem aan het voorstel geven, daar hij evenmin den in druk wilde wekken, alsof de Muzelmannen hun instemming met het voorstel reeds ver klaard hebben. In Zionistische leringen is men voldaan over de aanneming van het Britsche voor stel, omdat hierdoor eindelijk rechtszeker heid bij den klaagmuur te Jeruzalem zal verkregen worden. Mr. Limburg en de Unificatie van het wisselrecht. De Volkenbondsraad heeft Mr. .T. Limburg benoemd tot voorzitter der Volkenbonds commissie voor de unificatie van liet wissel en ohèque-reoht. Dit houdt verband ffiet de bijzondere belangstelling, die de Nederland- sehe regeering van 1910 voor dit vraagstuk heeft getoond cn de twee conferenties die zij in 1910 cn 1912 daarvoor heeft bijeenge roepen. De heer Limburg wordt in het rapport, dat Von Schubert hierover aan den Baad uitbracht, geprezen oni zijn onvermoeide activiteit als gedelegeerde der Nederland- sche regeeping in de Assemblee en met na me in de eerste of juridische commissie ten toon gespreid, alsmede om zijn uitgebreide juridische kennis. DE LOONEN BIJ FORD EEN VERGELIJKING MET EUROPA. Detroit als maatstaf. Te New York is volgens dc „Daily Tele graph" een begin gemaakt met een bestu deering van de loonschaal bij Ford met be trekking tot dc kosten van levensonderhoud Men wil vaststellen hoeveel geld er in de munt van zeventien verschillende Euronee- «che landen noodig is om den levensstan daard te handhaven, die mogelijk is met het minimum-dagloon van, in Nederlandsch geld omgezet, f. 10.80. dat aan de arbeiders van Ford te Detroit wordt uitbetaald. Er zal een budget van levensbehoeften worden ongesteld, hetwelk aangeeft hoeveel de gemiddelde arbeider in de autofabrieken to Detroit jaarlijks besteedt aan voedsel, kleeding, huisvesting, licht en verwarming. Dit budget zal dan „geprijsd" worden vol gens zeventien Europeesrhe steden met in begrip van Londen, Parijs cn Berlijn. Als vastgesteld is hoeveel geld er noodig is om in deze steden op denzeifdon voet te leven als de arbeiders in Detroit, zullen dé loonen van het Enropeesche personeel van Ford er op worden ingericht. LORD GREY TEGEN LLOYD GEORGE GREY VOORZITTER VAN DEN LIBERALEN RAAD LLOYD GEORGE GEDESAVOUEERD Gisteren is dc jaarlijksche vergadering van den Liberalen Raad gehouden en als eerste punt op dc agenda stond de verkiezing van een voorzitter. Graaf Grey of FaModon werd met algemeene stemmen herkozen, waarna hij een rede hield om de positie van den Raad tegenover Lloyd George te bepalen. Hij zeide, dat de Raad indertijd samenge steld was uit mannen die hun vertrouwen gesteld hadden in Lord Oxford, toen nog de heer Asquith en dit vertrouwen kon dc Raad niet zoo maar op Lloyd George doen overgaan. Om een eind te maken aan cle conservatieve regeering. dus louter uit op portunisme, spr. erkende dit volmondig had dc Raad in het begin des jaars zijn toestemming verleend aan Lloyd George's verkiezingspolitick, maar het liberale hoofd kwartier had daarna gedaan of de Raad niet meer bestond en de partijleider was zon mogelijk nog een schrede verder gegaan en had in de practijk gehandeld, of hij en de partij één waren. Het was noodig, vervolgde Lord Grey, dat in een land niet do politieke constellatie van Engeland een partijleider een zekere mate van vrijheid had om over de verkic zingsfondscn te beschikken, maar dit mocht niet zoo. ver gaan als ditmaal in Mei ,4oon Lloyd George de distri«tskiesverecnigingcp eenvoudig voor het dilemma stelde: óf den candidaat accepteeren dien ik wensch, óf geen fondsen uit de partijkas- Ongetwijfeld had Lloyd George als leider groote gaven, maar spr. geloofde toch dat het veel te geringe succes der liberale partij voor een goed deel op rekening is gekomen van Lloyd George's apodictische wijze van optreden, die duizenden liberalen op de ar beiderscandidaten had doen stemmen, waar ze oprechte democratische beginselen meen den te zullen aantreffen. Spr. waarschuwde voor verderen afval in die richting, want ondanks de successen in de buitenlandsche politiek en vooral van Snowden en Hender son in Den Haag en van den premier in het bijeenroepen van de vlootconferentic ston den daar de onopgeloste vraagstukken in het binnenland tegenover en de hervatting der diplomatieke betrekkingen met Rus land zou ongetwijfeld op den duur ook een misrekening blijken- Spr. wenschte dat de liberale partij verder haar voordeel zou doen met de „onderaardsche rommelingen", die in het conservatieve kamp meer en meer gehoord werden, en in elk geval nog een maal als een eensgezinde partij aan de vol gende verkiezing zou deelnemen. In de eerste plaats was daar echter bij noodig. dat een einde gemaakt werd aan Llovd George's positie als financieel alleen- heerscher en daarom moest de Raad reeds nu beginnen met het vormen van een ver kiezingsfonds voor een verkiezing, die mis schien dichter hij was dan de teekenen op het oogenblik nog schenen aan te duiden. Dc rede werd langdurig toegejuicht. DE VOORBEREIDENDE KOLENCONFERENTIE EEN ENGELSCH VOORSTEL. In de steenkolenconferentie heeft de La- bourregeering thans een voorstel ingediend, dat beoogt, den arbeidsdag voor mijnwerkers op IV2 uur te bepalen. De besprekingen over dit voorstel duren nog voort DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE DE ONDERKONING ONDER ZWARE BESCHERMING. Uit Londen wordt gemeld: De onderkoning van Indië en Lady Irwln zijn heden te Bombay aangekomen. Het gc- heele traj ct van de spoorlijn was bewaakt van Delhi tot Bombay. Het spcorwegstation te Bombay was ontruimd. De onderkoning was voortdurend door gewapende mannen omringd. Een sterk cordon is rondom zijn verblijfplaats uitgezet. Deze voorzorgsmaat regelen zijn genomen in verband met het feit dat onlangs een poging was gedaan om zijn trein in de lucht te doen vliegen. DE CHINEESCHE OOSTER SPOORWEG VERKEER HERSTELD. Reuter meldt uit Charbin: De eerste trein sedert het begin van het Chineesch-Russische conflict is hier gisteren uit Wlarliwostock aangekomen. De trans- siberische dienst zal waarschijnlijk deze week worden hervat. DRIE HERTOGEN VAN BRABANT UIT DE 12DE EN 13DE EEUW. Te Leuven heeft men bij de herstelling van de St. Pieterskerk, die in 1914, samen niet het universiteitsgebouw in de asch werd gelegd, een graf ontdekt, waarin, zich drie geraamten bevonden. Het gebeente werd onderzocht door prof. Nelis en L. van der Essen, van de Leuven- sche hoogeschool en deze geleerden zijn cr thans in geslaagd de drie geraamten te in- dentificeercn. Het blijkt dat bet geraamten zijn van drie hertogen van Brabant uit de 12de en 13de eeuw, namelijk Godfried II, overleden in 1142; zijn zoon Godfried III, overleden in 1290 en Hendrik I. zoon van Godfried III, overleden in 1235. Door geschiedkundige bij zonderheden over het karakter der herto g-Ti, aanwijzingen over de ziekte, waaraan zij gestorven zijn en vergelijking met het ge beente van St. Albert, den broeder van Hen drik I, die te Reims begraven werd, kwamen prof. Nelis en Van der Essen tot deze con clusie. TEGEN COMMUNISTISCHE AGITATIE. Uit Berlijn wordt gemeld: I11 verband met het feit, dat de commu nistische partij tegen morgen een massabe- tooging heeft georganiseerd en daar er groote kans bestaat op excessen, heeft de Berlijnsche politie-president voor morgen alle bijeenkomsten in de open lucht, alsmede optochten én andere betoogingen, verboden. FRANSCHE TREILER AANGESPOELD. Een groote Fransche treiler is bij Bridge port door de golven op het stran 1 gezet. Er bevond zich geen enkel lid der bemanning aan boord. AFSCHUWELIJKE ROOFMOORD TE PARIJS TAXI-CHAUFFEUR KOELBLOEDIG VERMOORD DE DADER GEVAT Een vreeselijk misdrijf, met onmcnschp- lijke koelbicedigiieid uilgevoeih, heeft Maandagavond buiten Parijs op de Straats- burgweg plaats gevonden. Een Parijscii taxi-chauffeur werd gister avond op een der Parijsohe boulevards door een jongeman, die begeleid werd door een jonge vrouw, aangeroepen niet liet \erz- 3k, ucn naar Straatsburg te willen brengen. Eenige kilometers voorbij de vlieglia\en Le Bourget liet de man ucn wagon halt houden, stapte uit, en verzocht den chauf feur, niet hem eenige stappen den weg op te gaan, terwijl do jonge vrouw in de utno bleef wachten. Toen de ohauffeur zioh ecnige meters van zijn wagen verwijderd had, draaide de on bekende passagier zich plotseling om. trok een revolver en loste een schot, dat den chauffeur juist in den mond trof. Ondanks de zwaje verwonding trachtte de chauffeur te vluchten, dooli reeds na ecnige meiers afgelegd te nebben, struikelde hij en viel in een greppel. Zijn aanvaller bad hem dus weer spoedig bereikt, en, hoewel de ongelukkige op de knieën 0111 genade smeekte, joeg de onver laat zijn slaohotffer een kogel door het hoofd, waardoor de chauffeur onmiddellijk dood was. Deze geheele gang van zaken is bekend geworden doordat toevallig een wielrijder zich op het moment van de misdaad in de onmiddellijke nabijheid van «Ie plaats be vond en op eenigen meters afstand het ge beuren waarnam. De ongewapende fietser, die met afgrijzen het onmenschelijk optreden van den mis dadiger had gezien, waagde het dan ook niet, in te grijpen doch verwittigde zoo snol mogelijk telefonisch de politie, die onmidr dellijk twee rechercheambtcnaren per mo tor ter achtervolging van den misdadiger uitzond. Zij vonden hem nog op de plaats van de misdaad, vergeefs pogend om de taxi op gang te brengen. Ondanks zijn heftig verzet, slaagde men erin, den man en zijn begeleidster te arres teeren en naar Parijs over te brengen. De jongeman bleek een 20-jarige bewoner van Straatsburg le zijn en het meisje zijn. 22-jarige vriendin. Hij verklaarde zonder werk te zijn en zijn daad voornamelijk tc hebben gedaan, om in het bezit le komen van de geldsom, die de ohauffeur bij zich had, eïi van de auto. DE AFBROKKELENDE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ. De D. nationale partij brokkelt steeds meer af. Telkens deelen weer nieuwe per sonen hun besluit mede, om uit te treden. Zoo heeft dezer dagen ook mevrouw Ul- brich, D. nationaal afgevaardigde te Berlijn, verklaard uit het partijbestuur te willen gaan. In haar schrijven aan den voorzittu*- van haar afdeeling deelt zij o.a. als haar meening mede, dat er in de D. nationalo partij voor klassebewuste arbeiders geen plaats meer is. Zij gelooft op grond van haar ervaring, niet, dat een wisseling in het lei derschap nog doel heeft. Zij zou zich gaarne aan Hugenberg's leiding hebben toever trouwd, indien hij werkelijk geleid had; hij was echter in het geheel niet de leider van de partij, maar deze wordt geleid door een kliek, die alles is behalve Duitsch-nationaal. Een oordeel over Hugenberg's leiding, welke aan duidelijkheid niets te wenschen laat KWAADWILLIGE NEERGELEGD. BANDOENG, 14 Januari (Aneta). Het legerbestuur ontving telegrafisch beiricht uit Atjeh blijkens hetwelk op 11 Januari jl. door een brigade-marechaussee, onder com mando van dien majoor Hofstede in Boven- Tripa de kwaadwillige Teungkoe Piie werd neergelegd. ZEEROOVERS GESTRAFT. MED AN, 14 Januari (Aneta). De officier van justitie alhier heeft tegen drie Chi- neczen, die gezamenlijk de bemanning vorm den van een zeerooverssampan, wegens het enteren van een andere sampan, in de open zee tussehen Moewar en Tandjong Kedaboe. en waarbij eij de bemanning met messen en revolvers in bedwang houdend, 516 straits dollars stalen, rijf jaar gevangenisstraf ge- eischt. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. PADANG, 14 Januari (Aneta). De waarne mende boekhouder der Obilin-mijnen, de heer B. Pas, is nabij Sawaloentoe door een trein overreden. De ongelukkige was onmid dellijk dood. INGEZONDEN MEDEDEELING. Men behoorde er zoo iemand op te wijze hij ponden kan aankomen en er weer n< uit kan zien. Duizenden en duizenden magere, oven mannen en vrouwen worden moedeloos «11a hoon on om gevulder te worden en e: htig i :hen k •n; zij zullen weer lachen 1 dagelijks broodmag' tker wordei u hierover i uiteer 1 streek breng' door een laagje suiker makkelijk In te nemen Verkrijgbaar bij ieder voor slechts f 1.95 per Mno Coy's Levertraan orlgineele en eenige ec

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2