DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE Uit Oost-Indië WOENSDAG 8 JANUARI 1930 EERSTE BLAD P"G. HOE OOSTENRIJK ZICHZELF ZIET ONMACHTIG TOT BETALEN. De Binnenlandsche toestand VOGELS IN DE LUCHT. HET MORATORIUM DE NIET-DUITSCHE COMMISSIE. BULGARIJE DOET EEN AANBOD. Het blijft tot heden ter conferentie opval lend rustig. Wachten op persconferenties is het parool. En veel nieuws brengen die tot heden toe ook niet De Oostenrijksche delegatie had gister middag de pers uitgenoodigd. Bondskanse lier Schober heeft een uiteenzetting gegeven van de positie van zijn land in verband met hetgeen ter Conferentie aan de orde is- Hij herinnerde eraan, dat Oostenrijk in afzonderlijke besprekingen te Parijs na het eerste gedeelte der Haagsche conferentie ge tracht heeft, zijn economische en financieele vrijheid te herkrijgen. Niettegenstaande de tegemoetkomende Houding van verschillen de mogendheden is dit te Parijs niet vol komen gelukt, zoodat de geheele beslissing naar Den Haag is verlegd. Nu venvacht Oostenrijk van deze conferen tie vóór alles zijn bevrijding van de her stelschulden en een volledige liquidatie van het verleden, welke het Oostenrijk zal mo gelijk maken, zonder moeilijkheden volko men vrij te zijn bijvoorbeeld om een leening te sluiten. Wanneer thans Oostenrijk voor zijn kapitaalbehoeften een leening noodig heeft, moet het alle crediteurstaten om gunning daartoe vragen en zonder de toe stemming van alle kan de leening niet wor den uitgegeven. Natuurlijk verloopt hier mede zeer veel tijd. Bij de laatste leening voor kapitaaldoeleinden, die Oostenrijk wil de sluiten, heeft dit V-fa jaar geduurd. Het gunstige moment voor de beoogde leening is dan veelal voorbij. Wie de economische opleving van Oosten rijk wenscht, moet er dan ook voor zijn dat Oostenrijk vrij is om thans, 11 jaren na het sluiten van den vrede, zich te men tot een staat, die aan zijn financieele verplichtingen in alle opzichten kan vol doen. Oostenrijk heeft trouwens zijn ver plichtingen sinds den oorlog punctueel ver vuld en een relief-overeenkomst geteekend, waardoor het zich verplichtte, die bijdragen welke na den oorlog uit menschlievendheid aan Oostenrijk zijn verstrekt toen de hon ger in het land was. in jaarlijksche termij nen terug te betalen. Daartoe heeft het tot 1968 verplichtingen op zich genomen, die stipt worden nageko men. Daarnaast kan Oostenrijk echter geen verdere verplichtingen op zich nemen. Wij hebben hier in Den Haag, zoo zeide dr. Schobel-, een vriendelijke ontvangst gevon den, ook bij die staten, die meenen, dat zij nog iets van ons moeten krijgen. Wij ho pen, dat het aan het gemeenschappelijk stre ven van alle betrokken staten, ook van die welke meenen. nog iets van ons te vorderen te hebben, zal gelukken, deze kwestie in Den Haag in der minne te regelen. Oosten rijk heeft kort geleden een krachtproef doorstaan, welke de buitengewone belangstelling van het buitenland voor Oostenrijk ten volle heeft gerechtvaardigd. Uit de buitenlandsche pers heeft spreker uit die dagen gezien hoe bezorgd de open bare meening zich over Oostenrijk maakte. Maar door zijn grondwetsherziening heeft Oostenrijk bewezen dat het Oostenrijksche volk in staat is, zijn zaken zelfstandig te regelen. Anders ware het bij de partijtwis ten in het parlement onmogelijk geweest, dat deze nieuwe grondwet, die een geheel nieuwen toestand schept, was tot stand ge komen. Tot dusver regeerden in Oostenrijk alleen het parlement en de politieke par tijen. Thans zijn aan den president, die tot dusver slechts formeele bevoegdheden be zat, eenstemmig ook rechten toegekend; het recht tot benoeming en ontslag van minis ters, het recht tot bijeenroeping, sluiting en ontbinding van het parlement, ja zelfs het maken van een noodverordening. Wanneer het parlement eenige aangelegenheid niet snel kan afdoen, kan de president met kracht van wet voorschriften geven. Naar aanleiding van dit laatste had Dr. Schober van veel vrienden uit het buiten land, ja zelfs van uit Amerika brieven ge kregen, waarin hem gevraagd werd: Hoe kunt ge er toe komen, een nood verorden in gs- recht te scheppen? Met de beaatwoording van die brieven had Dr. Schober gewacht tot de grondwet onderdak was en kon hun toen mededeelen, dat het Oostenrijksche volk getoond had, de wenschelijkheid hiervan volkomen te begrijpen en dat de oppositie vertrouwde, dat dit recht op practische wij ze zou worden toegepast. Zoo is in Oostenrijk een afmosfeer ge schapen, die een vreedzame ontwikkeling van Oostenrijk verzekerd heeft en zulks in overeenstemming met alle politieke par tijen. Moge, zoo eindigde dr. Schober, voor ons dit binnenlandsche succes een goed omen zijn voor het hier te bereiken resul taat. waardoor wij datgene hopen te ver kriicen, wat wij als 11 jaren lang geduldige natie meenen verdiend te hebben. Veel nieuws brengt dit persgesprek ook al niet. Voor do crediteuren zeker niet. Vooral niet, indien juist is wat de diplo matieke medewerker van de Daily Tele graph meldt. Deze weet n.l. te vertellen, dat aan Oostenrijk in verband met den be narden finantieelen toestand van dit land een moratorium voor den tijd van twintig jaar zal worden toegestaan. Daarna zal kunnen worden vastgesteld of Oostenrijk als zelfstandige staat levensvat baarheid heeft en in staat is een kleine schadevergoeding te betalen of dat Oosten rijk intusschen in het Dujtsche Rijk zal worden opgenomen..In dit geval zou in ver-[ band mot de hierdoor ontstane versterking van het Duitsche economische leven een zpW- "-^ging van de Duitsche quota mogelijk zijn. Vog.-.s in de lucht duB. Ir>«us*rhcn heeft men in de kringen van de Fransche delegatie, naar gebleken is, den indruk, dat de zaak met Oostenrijk welj in orde zal komen. DUITSCHE HERSTELKWESTIE. Het moratorium. Gisterochtend en gistermiddag hebben de zes uitgenoodigde mogendheden vergaderd en de kwestie van het transfer-moratorium besproken. Naar minister Curtius bij het einde deze zitting mededeelde, ging het over de vraag of Duitschland verplicht zou zijn bij het eindigen van een moratorium de ge heele uitgestelde som ineens te voldoen, dan wel de gelegenheid zou hebben deze som geleidelijk in maandelijksche betalingen in te halen. De Duitsche delegatie wenscht raadpleging in 'n dergelijk geval van het Comité Con sultatief, waartegen de anderen zich ver zetten. aangezien naar hun meening de taak van het comité een andere is. Voorts is behandeld de kwestie van de Duitsch-Amerikaansehe overeenkomst zoover deze verband houdt met het plan- Young. Tardieu heeft voorgesteld een bepaling daaromtrent, in het protocol op te nemen, waarmede men zich heeft vereenigd. Vervolgens is de kwestie behandeld van de inkomsten, dio voor bepaalde doeleinden zijn aangewezen. In verband hiermede is een groote discussie ontstaan over het negatief pandrecht, waaromtrent de deskundigen te Parijs een clausule hadden geformuleerd. Van Duitsche zijde werd beweerd, dat daar door verandering werd gebracht in het plan- Young, hetgeen door Snowden is bestreden. Na langdurige discussie werd besloten de kwestie naar de juristen te verwijzen. Vervolgens zijn eenige kwesties behandeld, de spoorwegen betreffende, te weten de stortingen van de Reichsbahn en de datum, waarop de consessie zal zijn verstreken, waaromtrent bepaald is, dat dit tijdstip 15 maanden vroeger zal zijn, dan de duur van het Young-plan. Nog is een uitvoerige discussie gevoerd, over de vraag op welke wijze het toezicht zal worden uitgeoefend op de tarieven der Duitsche Spoorwegen. Deze discussie is nog niet afgeloopèn. Men heeft n.l. ten slotte besloten, dat men de Duitschers in de gele genheid zou stellen hun deskundigen daar over morgen te raadplegen en een redactie te doen voorstellen. Hierop is de kwestie van De liquidatie van het verleden bespreken en het speciale dépöt van Duitsch land in de Bank. Molden li auer heeft gevraagd deze zaken uit te stellen. De dis cussie hierover zal Donderdag 11 uur wor den voortgezet. Het resultaat. Sinds gisterochtend zijn thans de volgende vraagstukken behandeld: le. de opneming in het protocol van een volledige regeling der herstelbetalingen. Hierover is men het eens geworden. 2e. de datum van de betaling van de Ver schuldigde termijnen. Deze zaak is naar de deskundigen verwezen. 3e. de stabilisatie van de Rijksmark. Hier over is men het eens geworden. 4e. de inwerkingtreding van het nieuwe plan. Dit punt is vervallen. 5e. Het moratorium. a. de maatregelen, welke genomen moeten worden vóór een moratorium. Deze zaak is naar de experts vertvezen. b. de betaling van de achterstallige bedra gen na het moratorium. Hierover zullen de Duitsche gedelegeerden het Rijkskabinet raadplegen. 6e. de Duilsch-Amerikaansche overeen komst. Dit punt is geregeld. 7e. De kwestie van het negatief pandrecht. Deze zaak is naar de juristen verwezen. 8c. De storting der betalingen van de Duitsche Spoorwegen. Dit punt is naar de experts verwezen. 9e. De duur van de Concessie. Dit punt is op bevredigende wijze geregeld. 10e. Het recht om tarieven te regelen. Naar de experts verwezen. 11e. De liquidatie van het verleden. Even eens verwezen. Er zijn dus thans reeds 4 vraagstukken geregeld. De overige zijn uitgesteld of ver wezen naar de experts. Men heeft, zoo is de indruk in de Fran- sche kringen, goed gewerkt, terwijl de stem ming steeds vriendschappelijk bleef. Zooals reeds is gemeld is Briand voor nemens Vrijdag te vertrekken, terwijl Tar dieu en Loucheur hopen in staat te zijn den volgenden Dinsdag te vertrekken. Of dit mogelijk zal zijn hangt uit den aard af \an het verder verloop der werkzaamheden. Bulgarl]e*s betalingen. Gistermorgen werd ook een bijeenkomst gehouden der niet-Duitsche Commissie. Zij heeft een ontwerp-regeling met Bulgarije, welk ontwerp de door haar ingestelde com missie van redactie had gemaakt, na onder zoek goedgekeurd. De tekst zou onmiddel lijk aan de Bulgaarsche delegatie ter hand worden gesteld. Te 5 uur kwam de Commissie weer bijeen. De Bulgaren hebben toen een onvoorwaar delijke annuiteit aangeboden van 10 mil- lioen goudfrancs gemiddeld waarvan de laatste termijn op 1 Maart 1966 vervalt De eisch van de crediteur staten was ge middeld 12y2 millioen goudfrancs. Over dit verschil zal wel niet hard meer gestreden worden. Vanmiddag zal de com missie weer bijeenkomen nadat een bijzon dere Commissie het Bulgaarsche aanbod be studeerd zal hebben. De Fransche sanctieformule. Pertinax schrijijft in de Echo de Paris, dat hij reden heeft aan te nemen dat de door de Fransche delegatie voorgestelde sanctie- formule niet naar den zin der Duitschers is. De formule is heel eenvoudig. Er wordt slechts in gezegd, dat na afloop van een moratorium van twee jaar het Internationale Gerechtshof of een ander rechtscollege het recht heeft een evcntueele tekortkoming van Duitschland vast te stellen en dat Duitsch land de rechten van zijn schuldeischers op het Verdrag van Versailles en later tot stand gekomen internationale verdragen erkent. Juridisch heeft deze uitdrukking geen gfoote beteekenis. De Times en de Daily Herald zijn van meening, dat de Duitsch-Fransche bespre kingen inzake de sanctie tot een compro mis zullen leiden, dat beide partijen bevre digt. De Daily Herald merkt hierbij ironis op, dat dit compromis wel in Frankrijk zus en in Duitschland zoo zal kunnen worden uitgelegd. De Times constateert, dat art. 430 van het Verdrag van Versailles naar de meening van alle verstandige kringen voor de toekomst geen beteekenis meer heeft, al wordt in de extremistische Fransche krin gen getracht het artikel van toepassing te kunnen brengen, wanneer zou blijken dat het plan-Young niet kan worden ten uitvoer gehecht- DE NADERENDE VLOOTCONFERENTIE MINDER GROOTE SLAGSCHEPEN? BIDDAG VOOR HET SLAGEN DER CONFERENTIE De „Times" betoogt in een hoofdartikel over de aanstaande vlootconferentie te Lon den, dat 'n practische stap in de goede rich ting zou gedaan kunnen worden door een verdere beperking van de grootte der slag schepen. Het blad begrijpt niet, waarom op de Washingtonsche conferentie de maximale tonnenmaat moest worden vastgesteld op 35.000 ton. In werkelijkheid is nooit een afdoende den aangevoerd, wuarom een slagschip zelfs maar half zoo groot moet zijn. De eenige ver dediging voor deze zoo in den smaak vallen de schepen is, dat een ander land ze heeft gebouwd, of zal bouwen. Het is de wedijv die het slagschip van 35.000 ton in het leven riep. De strategie vereischt ze niet en de nigheid veroordeelt ze. Het zou een röoedige en tot de volksver beelding sprekende stap zijn ten behoeve van den vrede en de zuinigheid, indien Groot- Brittannië, Amerika en Japan, de eenige drie landen, die speciaal belang hebben bij slag schepen, konden besluiten, liever op het ge zond verstand te steunen. Een dergelijke overeenkomst zou niet nalaten een machti gen invloed te hebben op alle volgende en minder makkelijke zaken der conferentie. Naar Reuter nog meldt zullen de kerken van Engeland en Wales en die der Vereenig- de Staten Zondag 19 Januari, voorafgaand aan de opening van de vlootconferentie, serveeren als biddag ten behoeve van succes der conferentie. Volgens een telegram uit Washington heeft Stimson in de Amerikaansche delegatie, die morgen naar de vlootconferentie te Londen gaat, medegedeeld, dat zij moest pogen, den stilstand te doen voortduren in den bouw van kapitale schepen en de constructie kruisers, torpedojagers en onderzeeërs moest doen beperken. Reuter verneemt, dat de Amerikaansche gedelegeerden bereid zullen zullen zijn, nieuwe beperking te bespreken in den bouw van moederschepen voor vliegtuigen, wan neer deze kwestie te berde wordt gebracht. Volgens de „New-York World" zouden de Amerikaansche gedelegeerden ook zijn voor een verdrag, waardoor het Kellogg-pact wordt gecompleteerd en dat op dezelfde grondslagen berust als het pact der vier Pa- cific-mogendlieden en hetwelk de consultatie voorziet der onderteokenaars van het Kel- logg-pact, in geval van oorlogsbedreiging. Admiraal Beatty bezorgd. Admiraal Earl Beatty verklaart, dat hij het regeeringsvoorstel om het aantal krui sers van zeventig op vijftig terug te brengen met groote bezorgdheid beschouwt, daar Brittannië's veiligheid op de SOO.OOO mijl lange zeeverbinding er door in gevaar zal worden gebracht. DE KOLENCONFERENTIE Bij de verdere algemeene discussie in de voorbereidende technische steenkolenconfe- rentie te Genève bleek, dat de werkgev met uitzondering der Britsche vertegen woordigers voor een bijzondere regeling van den arbeidstijd in de mijnen niets voelen.' Zij verklaarden hierin niet te kunnen toe stemmen, zoolang geen internationale econo mische overeenkomst tusschen de Europee- sche kolenproducenten tot stand was geko men. Zij kwamen daarbij in tegenspraak met de conclusie in het economisch Volken bondscomité en met de besprekingen in de volkenbondsvergadering, n.l. dat men eerst een overeenkomst inzake arbeidskwesties in de steenkolcnindustrie moet bereiken, alvo rens men een overeenkomst voor den alge- meenen economischen toestand in de steen- kolenindustrie kon sluiten. De crisis was volgens de werkgevers van Duitschland, Polen en Frankrijk reeds sterk afnemend en de arbeidstoestanden moeten nationaal geregeld worden'voor zoover de conventie van Washington, die ook op de mijnwerkers van toepassing is, niet in de details voorziet Het is er de mijnwerkers echter om te doen, den zevenurigen arbeidsdag, wt het afdalen en opstijgen in en uit de mijnen begrepen moet worden, internationaal kend te zien. HEVIGE KOU IN NOORD-ITALIë In Noord-Italië heersch een koudegolf, speciaal in de omgeving van Trentino waai de sneeuw het verkeer ernstig belemmert Op de Alpenpassen vriest het 18 graden. De Duitschers verwachtten gisteravond reeds een Fransch voorstel in zake de sancties. En anders vanmorgen. De Amerikaansche waarnemer. De Amerikaansche waarnemer Parker Gilbert heeft gistermiddag de vergadering der zes uitnoodi^ende mogendheden bijgc- PARIJS, 8 Januari. Uit Parijs wordt ge meld, dat de agent-generaal voor de herstel betalingen Parker Gilbert, gisteravond te Den Haag een onderhoud heeft gehad met den Franschen minister-president Tardieu Aan de bespreking werd ook door Moreau, den gouverneur van de Fransche Banken deelgenomen. De „Times" legt er in een artikel den na druk op dat er in Fransche zoowel als in Duitsche kringen een zekere neiging bestaat om de moeilijkheden der conferentie te oveb- schatten. Op grond van mededeelingen inzake de besprekingen van vertrouwelijken aard spreekt de Times opnieuw de beweringen tegen als zou het altijd Snowden zijn die de schuld draagt van het ver schil dat er bestaat tusschen het stand punt van Duitschland en dat der geal lieerden. Volgens Engelsche opvatting zijn de onderhandelingen normaal verloopen, en zij waren van volstrekt zakelijken aard. Ern stige moeilijkheden hebben eich nauwelijks HET VORSTEN- HUWELIJK TE ROME DE FEESTEN BEZOEK BIJ DEN PAUS Gisteren is te Rome de Folkloristische op tocht gehouden, die een ontzaglijke menigte toeschouwers trok. Men schat de menschen- menigte op ruim 100.000. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ruim drie uur. Op het ple.n van het Quirinaal was een tribune opgericht, vanwaar de koning en de koningin van Italië, de souvereinen van België, de prinsen en princcssen van do beide koninklijke huizen en de voor het huwelijk te Rome vertoevende vorstelijke personen het voorbijtrekken van den stoel gadesloegen. In den stoet reden talrijke karakter sticke wagens mede, vertegenwoordigende de ver schillende streken van Italië. Van tijd tot tijd werd gestopt om een der groepen gele genheid te geven de liederen van bant streek ten gehoore te brengen en haar eigen aardige dansen uit te voeren. Voorop reden bewoners van het eiland Sardinië in korte jasjes en wollen kaplaar zen. Op hen volgden bewoners van Piémont u t Noord-Italië en Genucezen die hun schoone liederen zongen en aan dc toeschou wers olijftakken aanboden. Een groote groep uit Romagna werd mot luide toejuichingen overal door de menigte begroet Het was de meest kleurrijke stóef dien Rome ooit heeft aanschouwd. Zes leden van de Belgische koninklijke familie, koning Albert, kon ngin Elisabeth, de kroonprins en zijn echtgenoote, prins Astrid, dc graaf van Vlaanderen en prinses Marie José zijn gisteren dmr den Paus op het Vaticaan ontvangen. Het eerst had dc ontvangst plaats van den koning en koningin van België. In de kleine troonzaal onderhield Z.H. zich 20 minuten met de vorstelijke bezoekers. Vervolgens werden prinses Marie José en de beide prinsen door den Paus ontvangen. Prinses Marie José was zeer onder den druk van haar bezoek. Later op den dag brachten de vorstelijke personen nog een bezoek aan kardinaal Gasparri, den Pauselijken secretaris. Een anarchistisch complot. De politie te Brussel heeft de Amsterdam- sche politie verzocht om in verband met een anarchist sch complot tegen het Ita- liaanschBelgisch bruidspaar eekeren Mm rits Stevens op te sporen, wiens naam voo komt in notities van te Brussel in bewaring gestelde anarchisten. Door de recherche gehoord, verklaarde Stevens, dat het zeer wel mogelijk is, dal bu tenlandsche anarchisten zijn naam en adres kennen, omdat deze in het orgaan dei „Anarchistische Jeugd Internationale" ver meld staan. Op grond van het ingestcldi onderzoek meent de centrale recherche dai ook. dat Maurits Stevens bij het complot niet is betrokken. Arrestaties In Ital«S Naar evst thans gemeld wordt, zijn op Nieuwjaarsdag te Bozen, in verhand met de huwelijksfeesten te Rome, tw ntig personen gearresteerd. Ook in de omliggende dorpen Pramin en Neumark zouden arrestaties heb ben plaats gehad. Ghandi. de nationalistische leider, heeft verklaard, dat hij over een paar maanden den veldtocht tot het weigeren van gehoor zaamheid aan de overheid, waartoe op het jongste congres besloten is, denkt te begin nen. Toen men hem vroeg, wat er gebeuren zou, als die veldtocht rustverstoring ten ge volge zou hebben, zeide hij: „Dan zal ik mij zelf een nieuwe fout te verwijten hebben en behoorlijk boete doen". Het besluit om de wetgevende lichamen te boycotten heeft nóg niet veel ingang ge vonden. Wel meldt men, dat weer acht le den van wetgevende lichamen hun ontslag hebben ingediend maar volgens berichten uit de provincies wil men het besluit niet alge meen gehoorzamen. De Engelsche luchtmacht is gisteren aantal, vliegtuigen met groote snelheid rij ker geworden. Deze vliegtuigen zijn ge bouwd met gebruikmaking van de ondervin dingen, die vorig jaar bij de wedstrijden om de Schneidercup zijn opgedaan- De motoren, die gebruikt zijn voor de Schneidercupvliegtuigen en de stroomlijn daarvan zijn ook bij de nieuwe vliegtuigen toegepast. In 1925 behaalden de Amerikanen hot t reldsneïheidsrecord met de toen phenor naai geachte snelheid van 177 mijl per uur. De nieuwe machines, die geen wedstrijd- doch gevechtsmachines zijn en een volledige uitrusting hebben, halen reeds meer. Een der dadnrs gestraft Gister is een sorteerder van een postkan toor in Noord-Londen tot twaalf maanden COMMUNISTENRELLETJES TE BERLIJN EEN INSPECTEUR VAN POLITIE ZWAAR GEWOND PROTEST IN DEN RAAD Op den Lausitz/erplatz hebben gistermid dag ernstige botsingen plaats gehad tusschen Schupo en communisten. Do communist Walter Neumann, die door Nationaal-socia- listen is gedood, zou door zijn partijgenootcn ter aarde worden besteld. Voor deze uitvaart bestond van de zijde der communisten groo te belangstelling on er had zich een optocht gevormd, waarin tal van borden en doeken werden meegedragen. Daar dc dienstdoende inspecteur de opschriften van opruienden aard achtte, greep hij onmiddellijk in, doch werd op hetzelfde oogenblik door -Je betoo- gers aangevallen, waarhij hij zware verwon dingen aan het hoofd bekwam. De politie slaagde er ten slotte iü den optocht te ont binden. Daar de botsingen een dreigenden omvang aannamen, werden de Eisenbahnstrasse, de MüMcnstrasse en andere straten algezet door politic-afdeelingen, die zich meermalen genoodzaakt zagen de menigte met den gummistok uiteen te drijven. Er vielen hier bij geen gewonden, maar 33 Rotfrontkampfer werden gearresteerd. Daar de pogingen om een inspecteur, die door communisten werd aangevallen, te ontzetten, geen onmiddellijk succes hadden, loste de politie verscheiden revolverschoten in de lucht Het duurde nog geruimen tijd voor de rust was weergekeerd. Tumult in den gemeenteraad. Naar aanleiding van het optreden der poli tie bij do opstootjes, zoo meldt het W. B., hadden de communistische leden van den Berlijnschen gemeenteraad een dringendp protestmotie ingediend. Daar verzet rees te gen de dringendverklaring dezer motie, maakte de communistische fractie een zoo danig lawaai, dat de zitting moest worden geschorst, en aangezien de communisten d< herrie na de hervatting voortzetten, moest zij worden gesloten. HET WINDMOLEN VLIEGTUIG Een grooto toekomst Sir Sefton Brancker, de directeur der Britsche civiele luchtvaart, is gisteren op het vliegveld te Heston vijfmaal opgestegen weer gedaald in de „autogyro" of het wind molenvliegtuig met zijn vier losse wieken van don Spanjaard La Cierva. Het stijgen ging nog in horten van 60 tot 80 graden na één niet al te best geslaagde landing daalde het vliegtuig de vier volgende malen uit 60 M. bijna loodrecht. Sir Sefton was afloop der demonstratie zeer tevreden en voorspelde, dat dit type vliegtuig een groote toekomst moest hebben, omdat het 't ideale type was voor landingen in groote steden. Vooral voor zakenmenschen. DE WELFENSCHAT VERKOCHT Drie Frankforter antiquairs hebben den Welfenschat van den eigenaar; den Hertog van Brunswijk cn Lüneburg, aangekocht. Over de verdere bestemming van den schat is tot op het oogenblik nog niets bekend. We gens de buitengewone waarde van den schat, zoowel in historisch als cultureel opzicht wordt door de autoriteiten een publicatie voorbereid. HET KROONPRINSELIJK PAAR POSTDIEFSTALLEN IN ZUID-AF RIKA Ook Zuid-Afrika vertoont verschijnselen van de diefstal-epidemie van postzakken. In ruim één maand tijd zijn in vier gevallen postzakken met geldswaarde gestolen tot een bedrag van 5000 pd. st Chineezen van eeu Engelsch schip gehaald. I.ONDEN. 9 Januari. Te Watschaw zijn twee Chineezen. die van Engelsche nationa liteit zijn en op een te Hongkong gestatio neerd schi® dienst deden, op last van de Chine.esche autoriteiten van boord gehaald. De u'tlevering der beide gearresteerden aan de Engelsche vlootautoriteiten is geweigerd, op grond dat de exterritoriale rechten zijn afgeschaft.. Aangenomen wordt dat deze han delwijze een precedent zal scheppen, daar de nationale regeering waarschijnlijk van plan is de door haar aangekondigde af schaffing d°r exterritorial teitsrechten op de proef te stellen. Het van boord halen der beide gevange ?n was het gevolg van een botsing tus schen een boot met Chineesche en de boot waarop de beide tot de Engelsche onderda- i nen behoorende Chineezen dienst deden. Bij I het gevecht dat ontstond, verdronken drie Chineezen. Naar aanleiding van hun bezoek aan T poseerden prinses Marie José van Belgi kroonprins Umberto van Italië even voor den fotograaf. Het staatsblad publiceert een decreet, waarin wordt afgekondigd, dat oud-m ms ter-presidenten, gewezen voorzitters van den senaat, de kamer en den staatsraad, alsme de candidaten, welke overeenkomstig de onlangs getroffen bepalingen door de cultu- reele, sociale en economische organismen zijn gekozen, tot leden der nationale verga dering zullen worden benoemd, mits zij b n nen tien dagen een desbetreffend verzoek bij den voorzitter der nationale vergadering hebben ingediend DE CHR. SOCIALE PARTIJ IN OOSTENRIJK WEENEN, 8 Januari. Het Neue Wienen Extra Blatt moldt, dat Dr. Seipei het voor nemen heeft de Christelijk Sociaile Partij te doen vervangen door een staatspartij 1 Stenden. HET PROCES-BESSEDOVSEI. Het proces tegen den voormaligen Ru -si schen legatieraad Bessedovski zal heden te Moskou beginnen. Men herinnert zich, dat hij enkele maanden geleden van zijn func tie is ontheven, daar hij geweigerd had naar Rusland te komen om zich te Moskou te verantwoorden over zijn politiek Men verwacht dat Bessedovski bij vers'ek dood zal worden veroordeeld. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste Stand 770.9 te Wccnen. Laagste Stand 732,9 tc Seydisfjoi L -iwii Instituut 'e Me Rilt: Meest matige Zuidelijk tot Zuidv vstclijke /ind, aanvankelijk betrokken, latei >alf tot waar bewolkt, aanvankelijk eenig regen, zeinig verandering in temperatuur. FIETSERS, LICHT OP: Van 9—10 Jan. van 4.35 nam. tot 7.£1 EDUARD BERNSTEIN De Duitscihe sociaal-democraat Eduard Bern stein, wiens geschriften ook ten onzent bekend zijn, word vandaag 80 jaar. DE WAPENSTILSTAND OP TARIEFGEBIED EEN ERNSTIGE KLACHT VAN BELGIE VERHOOGING VAN TARIEVEN AAN DEN VOORAVOND DER CONFERENTIE In een schrijven van de Belgisahe regce- ring inzake de uitnoodiging van den Vol kenbond tot de conferentie i.z. wapenstil stand op tariefgebied, merkt zij op, het te betreuren, dat aan den vooravond dezer con ferentie in verschillende Europeesche sta ten de tarieven worden verhoogd. Als deze politiek wordt voortgezet, zullen dc funeste gevolgen daarvan niet uitblijven. Op nieuwere tariefverhooging antwoorden «le andere staten met represailles. Aldus wordt een toestand van tarieven- oorlogen geschapen, die do idee van over eenstemming, welke aan den Volkenbond ten grondslag ligt, vernietigt. Hierdoor wordt de economische vooruit gaing tot stilstand gebracht en ontstaat het gevaar, dat «le kleine staten achter hun grenzen verstikken. De Eelgisehe regeering is overtuigd, dat de Europeesehe staten in het bijzonder de moeilijkheden, waarmee zij te kampen heb ben, niet te boven zullen komen, wanneer zij niet hun prod-uotie en hun ruilverkeer onderwerpen aan een rationeele organisatie, <lie een voorwaarde van succes is gewor den. IEN SAUD OVERWINNAAR. Faical verslagen. Volgens een bericht uit Jerusalem aan de „Times" zijn Faical el Dowisch en de res ten van zijn opstanrtelngenleger door de troepen onder bevel van koning I-bn Saud definitief verslagen. Faical zelf is op de vlucht geslagen.. Een bevel tot uitwijzing uit Irak is tegen hem uitgevaardigd. Aan den anderen kant zal hij waarschijn lijk niet door Syric of Trans-Jordanië kun nen reizen. Hii is thans bijna in geheel Araibië een verbannend en de strijd van koning Ibh Saub teeen hem wordt thans definitief als geëindigd beschouwd. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen bedroeg op 30 Dec. 1.510.200, dr. 206.643 meer dan op 16 Dec., maar 10.530 minder dan een jaar geleden. Er is wat normaal is een groote ver meerdering van het aantal werkloozen ge registreerd, onmiddellijk na Kerstmis. HET STANDBEELD VOOR FOCH. De Prins van Wales heeft er in toege stemd om, wanneer de omstandigheden het toelaten, het standbeeld van maarschalk Foch te onthullen, dat in Vei gereed zal zijn en op een plek in de nahijhod ran hetLon- densche Victoria-Station zal komen te staan. INDO-EUROPEANEN IN HET LEGER. BANDOENG, 7 Januari. (Aneta) De re geering heeft ingestemd met het voorstel van het legerbestuur om wederom een be perkt aantal Indo-Europeanen, die aan be paalde eischen voldoen, aan te werven, na dat zij hun militieplicht zullen hebben vol bracht. RUBBERDIEVEN ACHTERHAALD. MEDAN, 7 Januari. (Aneta).De politie achterhaalde op de landbouwonderneming Sipare Pare, gelegen in het gouvernement Oostkust van Sumatra, afdeeling Asahan, voor ƒ3000 aan gestolen en en begraven rubbersheet. Het bestuur ontdekte een ex- treinistischen kern. welke op de houding van de koelies op Sipare Pare een ongun stige»! invloed had. De onruststokers zijn ver erd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2