WOENSDAG 8 JANUARI 1930 DERDE BLAD PAG. 11 Kerknieuws. „DOLEERENDE" KERK TE DE LEEK. Van Gereformeerde zijde schrijft men ons: Een eigenaardig bericht dat in do bladen tie aandacht trok van al wie belangstelt den gang van het Kerkelijk leven, was iker, dat in De Leek (Gron.) een „doleeren- de" Kerk gesti cht vvas. Een „doleerencle" Kerk! Imitatie of echt? Wat is er toch aan de hand in dat rustige Groninger dorp? Is er op eenmaal een geweldig onflict ontstaan, dat tot criterium heeft de hand having van de belijdenis? Is er de zuivere' prediking van Gods [Woord de inzet ■van den strijd? Heeft er misschien in de Gereformeerde Kerk op eenmaal een dusdanig vc plaats, iwat leer en tucht aangaat, dat, zon der beroep op Classis en Synode, zonder dralen ingegrepen moest worden? Wie niet weet hoe de vork in de steel zit, as geneigd allerlei vragen te doen, tenzij hij in geduldige afwachting voorloopig het krantennieuwtje naast zich neerlegt. Maar misschien is het wel de moeite waard hier met eenig licht achter te hou den. dat de zaak voor dezen en gene wat anders doet voorkomen dan het schijnt. De finesses van een en ander kunnen uit Kerkeraadsnotulen en Classicale stukken duidelijk worden. Daarvan zal tot ieder wel niet alles door dringen. Maar wat in den lande van De Leek ieder weet, is dit: Het gaat niet over de zuiver heid van de leer. Het gaat over kwesties tusschen den Kerkeraad van De Leek een vooraanstaand broeder der Gemeente, die zijn aanhang heeft Reeds jaren zit dit zeer. Hoe de oorsprong is, en het verloop, js niet in een Daar woorden te zeggen. Maar bizondcrlijk de Gereformeerde predikant en de hoofdonderwijzer staan in deze lijnrecht 1 tegenover elkander. Een zaak waarin te bezien staat of een •ran de partijen kan zeggen dat altijd wel naar vermogen getracht is in liefde tot op lossing van liet geschil te komen. Een zaak die reeds jaren de Kerkelijke wereld in De Leek in twee groepen verdeel de, zoodat er naast de Gereformeerde Kerk iwas een bijeenkomst waarin de hoofdonder wijizer voorgng en naast de catechisatie en de jongelingsvereenigng een idem van do zijde der ontevreden broeders gehouden iwerd. i Het ging over behandeling van zaken 'door den Kerkeraad, over bejegeningen, over onkerkelijk leven. En men wordt er koud van als men bedenkt, dat dit jaar op jaar reeds de Gemeente verscheurd heeft. En nu is er een „Doleerende" Kerk ge sticht Niets anders dan de consolideenng van de opposit e. Aanleiding misschien een daad van den Kerkeraad, die meent consekwent te mn<- ten zijn in de behandeling van leden di na gedurige vermaning weigeren in den Kerkelijken weg te wandelen. Wij bespreken dót conflict en de tegen woordige reactie daarop niet. Maar men versta dat het geen belijdenis- ÏDwestie is. Men kan tenslotte alles van zijn zijde m het gewichtigste verhand plaatsen. Maar het is eenvoudig een zich afschei den van de Gereformeerde Kerk, schoon men de Kerk net verlaten wil; het is de doorvoering van een allerdroevigste ver scheurdheid in den boezem eener Kerk, waarbij we de broeders zouden willen be tuigen: Staakt uw twisten en zoekt elkan der aan den voet van het Kruist BEZUINIGINGSMAATREGELEN. Er leeft niemand meer in de Amsterdam- sche iiervoiujiüe Gemeente, schrijit Gs. J.C. Koningsberger, l\ed. Herv. pied. te Am- s'teruam, óiu „Voor koiiK en Leven", die nuet weet dat de lmamUieeie toestand neuen kelijk mag worden genoemd. Nu is door den Jxeiweraad, met 1 Mei a.s., aan de voorlezers-voorzangers ontslag ver leend, op grond van bezuiuiigmgsruouevcn. Maar: bezuiniging is moeiiij i;. Dat weet iedere huisvrouw. Wat men uitzuiangi bij bakker en slager, dat wordt straks misschien aam doktor en apotheker gespendeerd. Er was, zoo gaat Ds. koningsberger dan verder in „Voor kerk en Leven", in den Kerkeraad een voarated om straks geen pre dikant te beroepen in de komende vacature- Ds. L. Boer, <iie naar Suhevemingen vertrekt. Pas dan, wanneer de Gemeente had n.ge- zien dat zij financieel meer moest steunen, zou wederom beroepen worden. Ern stige menscibem waren het met den emsugen .voorsteller eens. Maar, na een debat op hoog peil, is ihet voorstel gevallen. Ik voor mij zeg: gelukkig. Want wanneer men de leven die werkkrachten gaat verminderen, voora, in het veelomvattende wijk-vverk, dan ge loof ik dat het kerkelijk leven nog meer zal achteruitgaan. Maar: men overtuige zich vooral of hij, die straks in de vacature-Ds L. Boer beroepen wordt, geschikt is voor wijk-ambeicL Of hij een werker is, die er niet tegen opziet om trappen te klimmen en aan te kloppen aan de deuren van hen die ver vreemd zijn. Onze stad Amsterdam heeft predikanten noodig die (vergeef me de uit drukking!kalveion met vijf pooten zijn. Natuurlijk: ernstige en bekwame si>rekers. Stoere werkers met bewogen harten. Orga nisatoren, enz. Maar laten we toch vooral hier de levende werkkrachten niet afschaf fen. Ik denk hier ook aam het corps onzer godsdienstonderwijzers, die met zooveel trouw catechiseer en. Ook op de Openbare Saholen 'in Amsterdam. I-Ioevele kinderen worden door hen bereikt! Ik zou niet gaar ne zien, dat ten opzichte van liet gods dienstonderwijs bezuinigd werd. Want ik vrees voor de ziel onzer kinderen. Het moet aan de Gemeente steeds weer voorgehouden worden, dat mèt de uitbreiding onzer stad ook deze arbeid moet worden uitgebreid, wat telken jare een vermeerdering van uit gaven heteekenit. Ik ben. 'ervan overtuigd, dat als onze mensohen weten waarom het gaat, zij zich zullen inspannen om telken jare vrijwillig een som gelds bij elkaar te brengen voor de fondsen waaruit ook het godsdienstonderwijs moet worden bekostigd Op het salaris onzer godsdienstonderwijzers kan werkelijk niet worden bezuinigd. Wéét de Amsterdamsche Hervormde Gemeente deze dingen wel?" DE FRANSCHE KERKENBOND. Omtrent den rechtsgeleerden predikant Mares Boegner, die op de laatste vergade ring van den Raad van den Franschen Ker- kenbond (Fédération deë Eglises protestan- tes de France) tot voorzitter werd gekozen, wordt nader medegedeeld, dat hij leeraar is aan de school van de Société des Mis sions Evangéliqucs de Paris. Verder is hij voorzitter van den Franschen Bond van Christelijke Studentenvereenigingen. Vooral is hij hekend door de godsdienstige voor drachten, welke hij ieder jaar in de lijdens week houdt. Dit jaar werden die per radio uitgezonden. Bekend zijn ook de voordrach ten, welke hij o.a. in Den Maag gehouden heeft over den „Invloed der Reformatie op de ontwikkeling van het internationale recht". STATISTIEK VAN DE GEREF. KERKEN OVER 1929 li. Cand. H. J. Winter, benoemd door de Kerk van Wieringen voor den Evangelisatie- arbeid onder de Zuiderzee-arbeiders en als zoodanig reeds in dienst getreden, heeft een roeping ran de Kerk te Antwerpen aangeno men. Eveneens cand. J. F. W. Erdmann, hulpprediker bij de Kerk van De Bilt, een roeping aangenomen van de Kerk te Haas trecht. Het hulppredikersohap schijnt almeer in te burgeren. Voor canciidaat en voor Kerk- biedt dit uitkomst. Kerken, die geen tweeden D. d. W. kunnen bekostigen, benoemen een hulpprediker en zijn met minder kosten ge holpen. En candidaten doorloopen als hulp prediker een praktische leerschool. De Kerk van Bedum en de Kerk van De venter hebben thans een hulpprediker be noemd. Bij de Kerken van Haarlem, Alphen a. d. Rijn en Ede ziin reeds oandidaten als zoodanig werkzaam. De volgende candidaten zijn na afgelegd praeparatoir examen beroepbaar gesteld. De met een geteekenden nemen voorloo- pig geen beroep in overweging. M. den Boer, hulppred. te Haarlem; J. L. Bakker", te Hilversum; J. J. v. Heest", Amsterdam; J Jonker", benoemd door de Kerk van Wierin gen voor Evangelisatiearheid onder de Zui- derzeearbeiders: W. H. Rutgers", Amster dam; S. J .de Boer, Amstelveen; J. D. van Ginhoven, Barendrecht; A. W. Wymenga", Amsterdam; F. Boessenkool, Dedemsvaart; H. B. Visser, Nijmegen; G. Zey°l, Sneek; J. Weggemans". Amsterdam; K. G. Idema", Winsum; J. R. Hommes", Enkhuizen; D. YV-apnink0, W. F. Lindeboom*, Amsterdam; W. C. van Burgeler", Driebergen; G. S. Fem- hout", Vreeland; M. B. van 't Veer", Goes; R. van Maare Jr., Loenen; P. B. Lengkeek", Delfshaven; G. Melles", Zwolle; Ch. W. J. Teeuwen, Leiden; K. A. Scheeres, IJmuiden (Oost); Tj. v. Wieren, Kampen; I. de Wolff, Middelburg cn A. S. Timmer, Groningen (benoemd hulppred. te Bedum). Alzoo nog bijna dertig candidaten, die na kortoren of langcren tijd een everitueele roe ping in overweging nemen en een plaats hopen in te nemen onder de rij der Diena ren des Woords. In de maand December werden in het ge heel 16 beroepen uitgebracht (in 1928, 27: in 1927, 28). Of de economische crisis daarvan oorzaak is? In „De Heraut" (22 Dec. j.l.) wordt ge schreven. Vele kleine Kerken op de land- bouw-dorpen in Zuid-Holland zuchten onder den druk der tij don. Hoe gaarne ze ook wil len, ze durven geen beroep uitbrengen, om dat ze bang zijn, niet aan haar verplichtin gen te kunnen voldoen. Kerken. Dit jaar is te Deventer de plaatselijke inecnsmelting tot stand gekomen. A en B komen nog voor achter de Kerken te Amh- Vollenhove en Spakenburg-Bunschoten. Ook hier wordt krachtig aangestuurd, vooral dooi de respectieve classes Zwolle en Amersfoort, op verecniging. Waarschijnlijk komt in dit jaar de door Gods Woord geboden eenheid tot stand. I-Iet aantal Kerken werd uitgebreid met de institueering van de Geref. Kerk te Olden- zaal (classis Deventer), Oosterwolde (classis Assen) en Grafhorst-IJsselmuiden (classis Zwolle). Te Roosendaal (N.-Brab.), dat als 'n apar te wijk van Zevenbergen wordt beschouwd en bearbeid, worden pogingen aangewend, te geraken tot kerkinstitueering. In enkele Kerken zijn nog „oefenaars" werkzaam; behulpsels zonder kerkrechtelijke positie, gelijk 't hulppredikers-instituut ook niet gedekt is door kerkelijk gezag. We vinden oefenaars te Valthermond, I-Ioornsterzwaag (eigenlijk arbeidt hier een evangelist, aangewezen voor den beruchten Z.O. hoek van Friesland), Stavoren, Olst (hier arbeidt de eenv. heer v. d. Blom, die kort geleden 80 jaar is geworden), Rockanje, Zwartewaal, Poortvliet, Duisburg en Ruhrort (hier is werkzaam de eenv. heer J. J. Boorsma, voornl. onder Hollandsche schip pers). Andere zwakke Kerken roepen de hulp in van emeriti-predikanten. Dezen doen al den arbeid van een predikant, tenminste voor zoover de krachten hun dit toelaten. Zoo zijn met dezen hulpdienst gebaat de Kerken van Staphorst, Haaksbergen, Vinkeveen, Bilthoven, Santpoort. In Kerkverband zijn opgenomen de Geref. Kerken in Indië (cl. Batavia)in Z.-Amerika (cl. Buenos Aires); in Duitschland de Ker ken van Oost-Friesland en Graafschap Ben- theim en eenige Kerken in Rijn-Pruisen, wel ke ressorteeren onder de classis Arnhem. Classes. De Kerken, wier getal 712 bedraagt, komen samen in 58 classes, waarvan één in Indië. één in Z.-Amerika en twee in DUitschland. Friesland en Zuid-Holland zijn elk ge splitst in Noordelijk cn Zuidelijk Friesland en Zuid-Holland. De grootste classes, Amsterdam en Drag- ten, tellen 19 Kerken. De kleinste classis, Oost-Friesland, telt 5 Kerken. De classis Buenos-Aires, die voorloopig bij die van Rotterdam inwoont, telt 3 Kerken, terwijl in een tweetal plaatsen in Brazilië Godsdienstoefeningen worden gehouden. De classis Apeldoorn is de eenige, waarin geen mutatie is voorgekomen. i blad van HET ZINGEN IN DE KERK. In het „Kerkbeurtenblad" deelt Ds. A. Stegemga Azn., Evang. Luthersch pred. te Amsterdam, mede, dat voortaan in de door hem te leiden godsdienstoefeningen te Am sterdam, alle liederen staande gezongen zul len worden en men daartoe eerst zal op staan na het voorspel. De organist wacht dan steeds even tusschen voorspel en lied, can daartoe gelegenheid te geven. Ook de sohuldibelijdeniis en het gebed geschieden staande. Doch zeer zou ik, schrijft Ds. Ste- genga in het „Kerkbeurtenblad", het op prijs stellen, als dat onstaan en het weer gaan Men gelijktijdig en snel ging, zoodat we ruiet zoo'n eindeloos geschuifel hebben en zoo'n muziek van de voetenbankjes op de zerlcen vloer in onze nieuwe Luthersche Kerk. En dan nog dit: „Ik zal den organist ver zoeken te spelen in een iets vlugger tempo. Over 't algemeen zingt men in onze kerken slecht en zeurig: 't trof mij in het bijzonder laatst in de oude Kerlc, 't leek wel zoo iets van „slaap kindje, slaap". Zouden we in den vervolge niet eens uit volle borat kunnen zingen: vlug, krachtig? Daar is eigenlijk niets zoo mooi in de kerk dan het krachtige gemeenschappelijk gezang. Toen oen jaar geleden in het Olympisch Stadion te Amster dam een poging gedaan werd tot gemeen schapnel ijk gezang, verviel men aldaar tot ?n „Heb je wel gehoord van de Zilvervloot" d. Wij hebben .wat hetere en schooners te zingen: „Een vaste burg is onze God, een toevlucht voor de Zijnen". INGEZONDEN K2DEDEELING. MIJNHARDT'S 7c^c )-{$) Zenuwtabletten MIJNHARDT'S nr.c Maagtabletten MUNHARDT'S fine Hoofdpijntabletten MIJN HAR DT'S QAC Q Staaltabletten MIJNHARDT'S fine Laxeertabletten Verkrijgbaarbij Apoth.eri Drogisten Alles voorzien van den naam A.MIJNHARDT Pharm. Fabriek. ZEIST CIJFERS GEVEN. Ds. J. L. van cier Wolf geeft in de „Bus- sumsche Kerkbode-' zijn Pastorale. Praatjes en vertelt daarin, hoe het in zijn vorige Gemeente gewoonte was, „dat door een Commissie uit den Kerkeraad alle schriftelijk uitgebrachte) rapporten van gedaan huisbezoek werden na gegaan en van een cijfer voorzien. „Waren alle in een rapport opgenomen en aan de gezinsleden gestelde vragen (betref fende den stand van het geestelijk leven, kerkbezoek, avondrnaalsbezoek, huiselijke gods dienstoefening, enz. enz.) gunstig beantwoord, dan kreeg dat rapport een 5. Viel er blijkeus evL der antwoorden in het gezin het een of ander aan te merken, dan een 4. Bleek de toe stand middelmatig te zijn (er werd wel mee geleefd, maar over een opgewekt geestelijk leven kon nu niet bepaald worden geroemd) dan een 3. Moesten ernstige afwijkingen ge constateerd (b.v. ontrouw kerkbezoek) dan een 2. En was de toestand bepaald slecht te noemen, zoodat een of meer leden van het gezin onder bijzonder vermaan moest(en) ge plaatst, dan een 1. „Natirurfyk was zoo erkent de schrijver zulk een waardeering van de diverse huis bezoekrapporten, altijd m:n of meer subectief. Dat kon nu eenmaal niet anders. Maar hij meent toch, dat rr.en op die manier beteekenis- vdle, tamelijk betrouwbare gegevens kreeg, omtrent den stand van hel geestelijk leven in d<- Gemeente. Interessant was het vooral om na te gaan, hoe in den loop der jaren in de aan het eind van elk jaar opgemaakte statis tieken de vieren en kijven steeds meer stegen cn het aantal eencn en tweeën ainam. Gecon cludeerd mocht dus worden, dat er over het algemeen van een langzamen opbloei van het geestelijk leven sprake was." Reeds in de I-Icrvormingseeuw, aldus de „Wartiburg", vond de vertaling van Luther's „Kleine Catechismus" plaats. In het Latijn (1528) en in het Fransch, in het Deenseh (1533), in het Engelsch (1533), in 't Poolsch (1536), in het Finsch (1540), in het Hon- gaarsch en het Noorsch (1541), in het Li- thausch 154-7), in het Zweeclsch (1548),, in het Grieksch (1556), in het Nederlandsch (1548), in het Italiaansch (1502), in het He- hrceuwsch (1572), in het Vendisch (1574), in het Tsjechisch (1584), in het Lettisch (15S6) en in het Jiddisch (1600). In het jaar 1713 lag de Talmudische vertaling van zen deling Bartholomeus Ziegenbalg klaar voor den druk. In 1747 verscheen een vertaling in het Tclagu en werd een Groenlandsche vertaling voor dc Eskimo's gereed gemaakt. In het midden der achttiende eeuw bezorgde een afgezant van Zinzendorf een West-Af ri- kaansche vertaling. Later verschenen verta lingen in verschillende Indische dialecten bijv. in de Kolarische talen. Sedert 1372 werd naast andere Indo-Germaansche ta len van Indië het Hindoesch gebruikt. Ver schillende zijn de vertalingen in de Ned, Oost-Indische dialecten tengevolge van de uitbreiding van het Duitsch- en Neder- landsch-Lut.hereche zendingswerk in onze Oost. Ook in het Chineesch en Japansch werd de Catechismus van Luther door Ba seier zendelingen vertaald. In Afrika be staan vertalingen in het Hottentotsch, zoo in het Hamitsch-dialect In de z.g.n. Bantu- talc:i zijn verschillende vertalingen (Fioti, Ndonga, Herero en Soto-taal). Sedert 1873 is er ook een vertaling in de Zoeloe-taal en sedert 1856 in de Kafirtaal. Nog meer vertalingen zouden te noemen zijn. Maar uit de bovenstaande opsomming blijkt duidelijk, dat dit vierhonderd jaar oude bockske nu nog door de duidelijke omschrijving van wat een Christen te doen en te gelooven tot zaligheid noodig heeft, zijn levenskracht heeft behouden en verder welk een uitbreiding het werk der Zending uitgaande van Luthersche Landskerken ge nomen heeft. BIJBELSCH MUSEUM. Van het Bijbelsch Museum, Hemonylaan 19a te Amsterdam zijn twee dingen te melden, die beiden voor aanstaande bezoekers van belang zijn. Het eerste betreft dc bezichticringsdagen. Terwijl tot nu toe het Museum Donderdags in de cchtenduren gesloten en 's middags tegen betaling van f 1.toegankelijk was, zal het met ingang van 16 Januari den geheelen dag gesloten zijr. Het tweede heeft betrekking op de collectie. Door de Itegeering is in bruikleen afgestaan een deel van de voorwerpen, afkomstig van de opgravingen te Sichem gedurende de laatste jaren, zoomede van enkele andere plaatsen. Zooals men weet zijn de overige opgegraven voorwerpen van Sichem voorzoover zij in ons land zijn, ondergebracht in het Museum van Oudheden te Leiden. Men zal voortaan dus ook enkele van deze voorwerpen uit het grijs verleden van den Israëlietischen maar vooral ook van den ICariaanietischen tijd in Amsterdam kunnen aanschouwen; al is de collectie in het Bij belsch Museum maar klein, zij geeft toch een vrij volledig beeld van de verschillende soorten voorwerpen, die zijn opgegraven. Er zijn weef gewichten, spinschijfjes, lampen en lam- penvullers, kruiken en vazen (o.a. van albast), schalen en scherven van aardewerk, een stee- nen drievoet enz. te bewonderen. De oud-Israëlietische kunst stond zeker niet hoog, maar het is hoogst belangwekkend over blijfselen voor zich te zien uit den eersten tijd van Israels vestiging in het land Kanaan en zelfs nog uit vroeger tyd. I TEGEN DE SAMENSMELTING DER SCHOTSCHE KERKEN. j Een minderheid in Schotland kon zich I niet vereenigen met de samensmelting der i beide groote Presbyteriaansohe Kerken, i Deze minderheid, de Continuing United i Free Church, telt 85 Gemeenten met 12.000 I leden. Zij heeft den stgrksteri aanhang in het Glasgow en Edinbucg-district. Er zijn 40 predikanten en 24 studenten, die niet met de vereeniging meegingen. I Bovendien heeft een Gemeente zich aan- i gesloten bij de Free Church of Scotland, een Kerk met strenge leer- en levenstucht. Een verecniging met de Congregationa- I listen, waarop men ook hoopte, zal wel j niet spoedig in zicht zijn. KERKELIJKE VREDESVELDTOCHT. De Engelsch-Protestantsche Kerken zijn van voornemen een gezamenlijken grooten veldtocht voor den vrede op touw te zetten. Leider is de bekende Anglicaansche Bis schop van Chichester (Sussex) Dr. Bell, die terzijde gestaan wordt door tal van vooraan staande geestelijken en leeken. De inleiding tot deze actie bestond uit een groote mee ting te Londen, waaraan een ontocht voor afging. üe voorzitter van den Amerikaan- schen Kerkenbondsraad, aartsbisschop Sö- derblom, Prof. Wilfred Monod en andere bekenden op het gebied der buitenlandsche Kerkelijke vredesactie, ondersteunen deze beweging. SprerJkelby de oorheelkunde: Dr A. A. J. van Egmond; bij de pharmacie: J. S. N. Cramer; by de systematische plantkunde: J Lanjouw; bij de natuurlijke historie: Dr J. II Schuurmans Stekhoven; bij de mineralogie: Th Raven; tot observator: bij de natuurkun de: Dr M. G. J. Minnaert. W R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Het bestuur van de St. Radboudstichting heeft benoemd tot hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, als opvolger van wijlen Prof. Dr Huybers, Dr J. D. M. Cor- nelissen, secretaris van het Nederl. Histo risch Instituut te Rome. De nieuwe hooglee raar zal doceeren Algemeene en Vaderlaitd- sche Geschiedenis van de neuwere tijden. Uornelissen -t 1893 geboren. Hij deed zyn gymnasium aan 'het Cahisius College te Nij roegen en studeerde achtereenvolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onder leiding van de hoogleeraar Kernkamp en Oppermann na afgelegd candidaats in 1916, aan de Rijks universiteit te Leden onder leiding van de pas-overleden prof. Blok deed hy in 1920 daar doctoraal, terwijl hij inmiddels leeraar in Nederlandsch en Geschiedenis was te Hilver sum, 's .Gravenhage en aan het St Willebrords college te Katwijk. Intusschen maakte hij wetenschappelijke reizen in België, Engebjnd Frankrijk, Duitschland en Spanje en promo veerde in 1973 op een dissertat e „Uit de ge schiedenis van Bergen op-Zoom". Het volden de jaar viel de aandacht der regeering op den veelbelovenden jongen geleerde en werd hij aan het Historisch Instituut te Rome be noemd. Spoedig zette hij zich, aldus de „Maasb." aan het voltooien van het werk, dat door den eersten directeur van dat Instituut Mgr Dr Gisbert Brem, was begonnen en door diens opvolger Mgr. Dr A. Hensen, voortgezet. In opdracht van de commiss'e voor 's Rijks Ge schiedkundige Publicatiën heeft hy hun ma teriaal geheel opnieuw bewerkt en is onlangs met het eerste deel gereed gekomen van een bronnenpublicatie, die voor de kennis van de toestanden der katholieken in ons Vader land gedurende de zeventiende eeuw van het grootste gewicht moet zyn. FRANSCHE STUDIE. Onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. J. Snlverda de Grave heeft de „Vereeniging lot bevordering der Studie van het Fransch" dezer dagen haar jaarlij ksche vergadering te Am sterdam gehouden. Het aantal der leden en dat der abonné's op het orgaan der Vereeniging „Ket Fransche Boek'' blijft bevredigend. De boekerij der Vereeniging, die te Groningen in de Universiteitsbibliotheek gevestigd i3 en grat:s ter besehikk'ng van de leuen staat, zal dit jaar worden uitgebreid. De bibliothecaris, de heer E. Boulan, werd als lid van het Be stuur herkozen, terwijl de heer P. Schwart?- haupt als Eestuurslid werd gekozen en tever: werd benoemd tot beheerder van de roman- portefeuilles, die onder de leden in sommige steden circu'eeren. De leerstoel aan de Uniyersiteit te Utrecht, door de Ven enïgmg ingesteld, mag zich in veel belangstelling verheugen. Een dertigtal studenten volgen daar de colleges van Prof. Dr. P. Valkhoff óver Moderne Fransché Letceren. Het Bestuur besloot té trachten een plaatse lijk circuleerende portefeuille van letterkun dige en pliilologischè tijdschriften tc Amstei- G3EN GRÏEKSCH-ORTHODOX CONGRES. Het gerucht als zou in dezen winter in Alexandrië een Grieksch-Orthodox algemeen congres gehouden worden, is, naar de In tern. Christelijke Perscommissie bericht, voorbarig. Wel worden tusschen de bestu ren der verschillende landelijke Kerken on derhandelingen gevoerd, ifiaar deze -'hebben nog niet tot een resultaat geleid. Wel wordt dezen1 winter in Alexandrië de jaarlijks daar vergadërende 'Synode gehouden. BESCHAMENDE OFFEPcS. Daar zijn „offers", die geen offers zijn. De acties der bazars ter voordeele van Kerken en Scholen leveren veelal heel wat geld op. Maar dit geld is niet altijd geofferd. En juist van zulke* ware offers is het mesete heil te verwachten. Van zulke offers vertelt „Toeschouwer" in de „Wartburg" het vol gende, dat voor velen onzer beschamend is: „Ik denk aan een dorp in het Zendings- veld van de Chr. Geref. Kerk op Midden- Celebes. Het dorp heeft een Gemeente* van 250 gedoopt en. De kerk is maar van hout. Maar dat hout hebben de Gemeenteleden zelf in het bosch gekapt en van daar aan gevoerd. En zij hadden toch ook geld noodig, een artikel, dat daar schaarsch is. Daarvoor nu is een bazaar gehouden. Een bazaar on der ale Toradja's. Dat zou men zoo niet verwachten. Ook valt- het ons misschien op het eerste gezicht een beetje tegen. Wij bewonderen niet zoozeer de liefdadig heid, die, vriendelijk of soms zelfs tamelijk kortaf, vraagt of de winkeliers die de vragers bedienen, niet hun artikelen gratis willen ■afstaan voor „het goede doel". Een methode, buitengewoon hinderlijk, als aan hét eind van den bazaar de overgebleven artikelen voor een prikje weggaan, beneden de wer kelijke waarde en wij, groot in onze lief dadigheid, naar huis gaan met „koopjes", die de leverancier heeft moeten betalen. Stel u gerust lezer. Zoo ging het bij den bazaar van deze, nog voor kort heidensche koppensnellers niet toe. Iloe dan wel? Men bracht wat men had. Vruchten, groenten, kippen, eenden, zelfs twee varkens en een paard. Al deze have werd nu bij opbod ver kocht «n bracht f.1200 op. Wat dunkt u? Van deze piepjonge Gemeente uit de heide nen kujxnen wij nog lereen, hoe men ba zaars organiseert". zijds, dat de toestanden in sommige beroe pen geschikt zijn om alle rocpingsgevoel te dooden- Hij behandelt daarna de beroeps- vreugde als iets. dat vaak onafhankelijk van rocpingsgevoel voorkomt en bbsluit nVöt het aangeven van enkele maatregelen, die kun nen bevorderen, dat het beroep zooveel mo gelijk tot roeping wordt. Anna Poltfk betoogt in een artikel Neven- advies, dat adviseering van meisjes en vrou wen door vrouwelijke adviseurs ook daarom de voorkeur verdient, wijl dan op vele neven vakken gewezen kan worden, die of door den man worden over het hoofd gezien of door hem niet gemakkelijk zijn te bespreken. Hierna volgt een artikel van G. J. v. d. Ploeg over het Tienjarig bestaan der Amster damsche Christelijke Jeugdcentrale. Verder bevat de aflevering een bespreking over 1928 van een aantal Bureaux voor Be roepskeuze, waaruit blijkt, dat psychologisch onderzoek meer en meer een plaats bij de geschiktheidsbepaling begint in te nemen. De aflevering besluit met de gewone ru briek Berichten en Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. EERE-PROMOTIE PRINSES JULIANA In verband met de eere-promotie van H. K. H. Prinses Juliana wordt de Senaatskamer der Leidsche Universiteit speciaal voor deze gelegenheid in gereedheid gebracht en van een electrische verlicht in voorzien, waar door de belichting der poi .retten van Willem den Zwijger en van de taVijke hoogleeraren beter tot haar recht zal komen. Professor Martin, directeur van het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage, is met de leiding van een en ander heiast. De gewone promo ties, die nog voor 1 Januari zullen plaats hebben, worden in verband met de werk zaamheden in de Senaatskamer in het klein auditorium der Universiteit gehouden. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT By besch'kking van den Minister van On derwijs zijn voor het jaar 1930 benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, tot conser vator: by de chirurgie: W. J. Gerber; by de physiologie: Dr T. P. Feenstra; by de medi sche kliniek: A. Brester, Dr A. H. de Waard en Dr P. Muller; bij de gezondheidsleer: Dr i W. A. G. van Everdingen; bij de geneesmid delleer: Dr <1. W Heux; by de embryologie I en histologprt H. Berkelbach van den i te LAGER ONDERWIJS, PERIODIEKE SCHOOLWERKZAAMHEDEN Bij N. Samsom te Alphen a. d. Rijn zag voor 1930 het licht het ,jOverzicht van perio dieke en andere werkzaamheden in het jaar 1930 te verrichten door het bestuur of liet hoofd eener bijzondere lagere school, als mede opgaaf van belangrijke beslissingen, adressenlijst van hét. schooltoezicht en ka lender voor 1930 en 1931". Al eenige jaren verscheen dit „Overzicht", 't Is een pracht-gids en waarschuwingsbord. Voor alle Chr. School besturen en Schoolhoof den. En vooral voor hen, die voor de eerste maal als hoofd betrokken worden in den wettelijken warwinkel, alias administratie. In zake de uitvoering van de Leerplichtwet heeft de uitgever nog een waardevol hulp middel in een bij hem verkrijgbaar register, bestelnummer 1686. Voor controle op eigen werk is dat register onmisbaar. Niemand ga ongewaarschuwd den langfen jaarweg der Schooladministratie op. Samsom is je man! Straks wordt de administratie van een nare last nog een lieve lust! JEUGD EN BEROEP. Afl. 12 van Jeugd en Beroep vangt aan met een artikel van E. J. van Det, getiteld Hulde aan Philips, waarin naar aanleiding van de opening der Fabrieksschool van de Philipsbedrijven te Eindhoven gewezen wordt op de groote heteekenis daarvan niet alleen voor de arbeiders aap deze bedrijven maar voor alle industrie-arbeiders en voor alle industrieën bij ons te lande. P. C. Faber schrijft in Beroepskeuze ën Jeugdcriminali teit over de beteekenis der beroepskeuze van jongelieden, die met den strafrechter jn aan raking gekomen zijn. Een weloverwogen be roepskeuze kan in deze gevallen niet alleen veel terecht brengen maar zelfs beslissen over de keus en de toepassing der verschil lende maatregelen, die met bovengenoemde kinderen worden genomen. In een slotartikel der serie Roeping, Be roep, Broodwinning geeft E. J. v. D. eenige voorbeelden aan de practijk ontleend, die aantoonen, eenerzijds, dat voor sommige na turen roeping gevoelen onmogelijk is, ander EEN GRATIS RITJE. Men meldt ons uit Aalten: Maandagavond nam een dame, komende van het station te Eindhoven, aldaar een taxi, daar zo naar het ziekenhuis te Arnhem moest. Aldaar aangekomen deelde zij dea chauffeur mede, dat de patiënt die ze be zoeken wilde, was overgebracht naar een ziekenhuis te Winterswijk, waar ze onver wijld heen moest Deze had hiertegen geen bezwaar. Te Aalten gekomen liet ze stoppen voor de Ned. Herv. i-astorie in de Dijksiraat zeggende aldaar een familielid te moeten afhalen. De „dame" liet hier evenwel op zich wachten cn toen de chauffeur op onder zoek uitging bleek in de pastorie nergens iets van bekend te zijn. De politie was spoe dig met het geval in kennis gesteld, die Dinsdagmorgen Mej. D. heeft aangehouden, vvëfke onmiudellijk door den chauffeur ais de „dame" herkend werd. Zij had gemeend op ueze wijze zien een gratis rit van Eind hoven naar het huis barer ouder te Aalten te>kunnen verschaffen. ZWARE DIEFSTALLEN. Hot kwam de politie te Amsterdam één dezer dagen ter kennis dat er in de hoofd stad een groote partij lood was verkocht, welke partij aikomstig was uit Haarlem. Een 31-jarige bloeinenveinter te Amster dam, die bij den vérkoop zijn bemiddeling heeft verleend, is aaaigeuiouden, evenals de beide looddieven, die te Haarlem zijn gear resteerd. In totaal werd ongeveer 3U00 K.G. lood gestolen, waarvan een gedeelte te Am sterdam is opgespoord. De loodhanueiaar J. K. van den Harmeh Janszweg had van den diefstail niets be merkt, daar hij uitsteclig was. EEN VERDWENEN BESTELLING. Een paar honderd bewoners van Arnhem (Geitenkamp), misten sedert eenige dagen de Nieuwjaarspostbestelling. Bij onderzoen is gebleken, dat een hulp- besteiler, die speciaal in dienst was geno men voor het bezorgen van de Nieuwjaars- geiukwensohen cn -kaartjes in deze v.ijk, Zaterdag aan liet werk is gegaan, doch te gen den avond zwaar vermoeid gewoiueri, het restant van den inhoud van zijn lasch. aan de girens van de Geitenkamp over een. heining heeft gedeponeerd. De man is wegens, dit verzuim ontslagen. en de'zaak is in onderzoek bijde recherche. EEN AUTO-TOCHTJE. Iemand, die in de buurt van den Zeedijk te Amsterdam veradiillende café's heeft be zocht en daarna in een auto met een paar vrouwen ds gaan rijden, vermiste, toen hij des morgens te circa 5 uur thuis kwam, ruim f 1300 aan bankpapier. KORTE VREUGD. Een uit het Indisch leger gedeserteerd soldaat, die met de,„Riouw" naar het vader land terugkeerde, wist bij aankomst in de sluizen te IJmuiden ongemerkt aan land te komen. Later werd hij evenwel zwervende in de duinen nabij IJmuiden door de politie aangetroffen cn in arrest gesteld tot een na der onderzoek. FAMILIE-BESOGNES. Te Amsterdam heeft de politie in zijn wo ning aangehouden een 22-jarigen smid, die met een dolkmes een 20-jarige metselaar een met-ernstige hoofdwonde had toegebracht. De twist was een gevolg van een ruzie tus schen de vrouwen van den smid en den metselaar. De wonde was niet ernstig. De smid beweerde uit zelfverdediging gehan deld te hebben. Na verhoor weird hy weer vrijgelaten. BIJ DEN BURGEMEESTER INGEBROKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij den burgemeester van Berg- schenhoek. De dief maakte tafelzilver, gou den sieraden en eenig kleingeld, alles ter waarde van eenige honderden guldens, buit- Tevens werd een kistje sigaren gestolen. Dit kistje werd teruggevonden bij den timmer man Sluis, bij wien de ongewenschte gasten vervolgens een bezoek schijnen te hebben afgelegd. Propaganda October 1920-15 Januari 1930 Hst blad van de lezers voer de lezers Ondergeteêkende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: (Namen en adressen volledig Invullen). Onderteekening van aanbrenger: Betaalt per- Op te zenden aan het bureau van ons blad. ?°°kj flewaarfl*S waarop propagandisten recht hebben, verwijzen wij Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat de premies pas ver zonden worden, gelijk reeds is meegedeeld, na 15 Januari, wanneer de geheele Winter-campagne achter den rug is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11