BINNENLAND. DINSDAG 7 'JANUARI TWEEDE BLAD PAG. 5 HET ADVIES VAN DEN RADIORAAD L Zelden is de voorbereiding van eer vain een regeeringscollege met meer rumoer in pers en vergadering gepaard gegaan, zel den is ook een advies jammerlijker mislukt, dan het advies door den Radio-raad ingevol ge do Wet aan den Minister van Waterstaat uit te brengen, in verband met dc verdeeling yan den zendtijd tusschen de verschillende radio-omróepvereenigingen, welke als zoo danig door de Kegceriag zijn erkend cn aan nader bij Koninklijk Besluit te stellen eischcu moeten voldoen. De tegenwoordige toestand is, dat op den jender te Hilversum de vrijzinnige A.V.H.O. practisch de geheele week uitzendt, de socia listische V.A.R.A. daartegenover slechts acht uren per week zendtijd heeft. De zender te Huizen wordt gemeenschappelijk door de katholieke K.11.0. en de orthodox protestant- BClie N.C.R.V. gebruikt. Waai- de Radio-wet de verdeeling van den tendtijd gelast „naar billijkheid", meende dc focialistische organisatie zich tegenover dc yrijzinnigen tekort gedaan cn vroeg daaituc vermeerdering van zendtijd. Omdat, prac tisch gesproken, alle beschikbare zendtijd is bezet, beteekent dit, dat één der andere om roeporganisaties een deel van haar tijd aan de V.A.R.A. zal moeten afstaan. De vrijzinnige A.V.R.O. nu, eischt als „neu trale en aigemeenc" omroep voor zich den zender te Hilversum alleen en voor dc ge heele week op, en verwijst de V.A.R.A. naar de andere „seetarische omroepen" op Hui zen; de rechtsche groepen op Huizen daaren tegen meenen, dat, waar rechtsche en link- ZChe volksgroepen ongeveer even sterk zijn, Huizen alleen voor katholieken en orthodox protestanten moet blijven gereserveerd, en de linksche groepen tezamen de verdeeling van den zendtijd op Hilversum maar moe ten regelen. Over dit verschil van mecning nu had de Radio-raad aan den Minister een Advies uit te brengen. Het verloop der historie is bekend. Door den Voorzitter van den Radio-raad, den oud-Minister Dr. J. Th. de Visser, was, in overleg met den Secretaris, een plan tot ver deeling van den zendtijd opgemaakt, welk plan, nog voordat het in den Raclio-raad was besproken, in de Telegraaf weid gepubli ceerd. Bij deze voorgestelde verdecling werd de geit en de kool gespaard. Van den zendtijd te Huizen werd een gedeelte n.l. 20 afge nomen voor gemeenschappelijke uitzendin gen van de A.V.R.O. en de V.A.R.A., terwijl verder ook de A.V.R.O. op Hilversum nog enkele zenduren aan dc VA.R.A. moest af staan. Het spreekt wel vanzelf, dat hiermede niemand tevreden was, dan de socialis tische V.A.R.A. Voor de A.V.R.O., die juist duizenden guldens had uitgegeven voor een petitionnement om „een volle week zendtijd op een eigen zender en op de beste omroep- golf", beteekeude teruggang moreel cn financieel échec, voor de N.C.R.V. en K.R.O. die, vam, de helft van den Huizer zendtijd, tot respectievelijk 35 en 40 daarvan zouden worden teruggebracht, was de onbillijke achterstelling van de rechtsche- groepen tegenover die van links een toe stand, waarin onmogelijk kon worden be rust. Vandaar èn in de pers én voor de mi crofoon een algemcene veroordeeling van het plan van Dr. de Visser, een bestrijding, die nog werd geaccentueerd, toen de Minister van Waterstaat de bespreking daarvan door middel van de radio verbood, en den heer Vogt, den omroeper van de A.V.R.O., die zich niet aan dit verbod stoorde, eenvoudig deed afsnijden en dezen het spreken onmogelijk maakte. Allerlei andere plannen voor de verdceling vam den zendtijd kwamen nu in en buiten den radio-raad op. Overleg met de omroep organisaties leidde niet tot eenig resultaat, omdat geen der vereenigingen eigen stand punt kon of wilde opgeven. Groote ophef werd van de plannen en vergaderingen van den Radio-raad gemaakt. De Telegraaf sprak zelfs van „historische zittingen". Nadat met Mie mogelijke organisaties en autoriteiten overleg was gepleegd, vergader de do Radio-raad voor de opstelling van zijn definitieve advies in besloten kring. Daar de leden van dit college zich onder eede tot ge heimhouding hebben verplicht, werd om trent den inhoud van het advies niets be kend; alleen wist men te vertellen, dat het aan den Minister van Waterstaat was aan geboden cn dat deze het weer aan het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie om ad vies had gezonden. Thans echter verneemt het Handelsblad zie het avondblad van Zaterdag 4 Januari uit goede bron, dat de Radio-raad er niet in geslaagd is, om een meerderheids- advies over de verdeeling van den zendtijd aan den Minister van Waterstaat uit te bren gen. Er zouden bij gebrek aan beter, aan den Minister een aantal minderheids advie zen zijn voorgelegd, waaruit deze bewinds- matn. dan een keuze zal mogen doen. In den Radio-raad zou even groote verdeeldheid zijn gecc nstateerd, als buiten dat college, in den omroep wordt aangetroffen. Sterker bewijs van 'eigen onmacht is voor den Radio-raad wel moeilijk denkbaar, even min als scherpe veroordeeling van het standpunt, door Minister van der Vegte des tijds bij dc benoeming de leden van den Radio-raad ingenomen. |Bij die benoeming werd voorop gesteld, dat alleen in aanmerking kwamen hoog staande, invloedrijke personen, welke geheel onpartijdig tegenover den omroep zouden staan, welke geen „radio-verleden" zouden hebben, en die nóch in de politiek nóch bij dc radio blijk hadden gegeven van voorkeur voor eenig godsdienstig of maatschappelijk standpunt. Deze personen zouden dan, zoo hoopte de Minister, het vertrouwen genieten van alle bij den omroep betrokken groepen cn organisaties en door onderlinge samen werking zou dc eenheid in de radio worden geboren, waarnaar aan alle kanten zoo har telijk scheen te worden verjangd. Deze geheele opzet is op een droevig fiasco uitgeloopen. Zeker, alle benoemde personen voldeden aan den door Minister Van der Vegte gestel- den eisch. Het waren voor het grootste deel menschen van niet te sterk uitgesproken richting, eerlijk, en bezield met het goede vertrouwen, de radio-aangelegenheid spoedig in de gewensclite richting te sturen. Over wegend was de invloed van het Algemeen Ncdcrlandsch Verbond, waarvan de leden nu gelegenheid hadden, in de praktijk te bren gen, wat dit verbond in een adres aan den Minister als het meest juiste inzake den radio-omroep had overwogen en uitgedacht. Alras bleek echter, dat men er met goeden wil en onpartijdigheid alléén niet kon ko men. Wie CHtfr een moeilijke kwestie als dc radio, waarbij technische, cultureele, prin cipiële en praktische vraagstukken aan alle zijden voor het grijpen liggen, advies wil geven, mag de deskundigheid niet geheel op den achtergrond schuiven, zooals Minis ter Van der Vegte had gedaan. In de gecom- pliceerde verhoudingen inzake den omroep zendtijd ecn'j moet men ingroeien en de leden van den radio-raad wisten zoo weinig van dien omroep af, dat het ofergroote deel zelfs niet in het bezit was van een eigen ontvang toestel. Vandaar dam ook, dat de Minister in Juli 1929 het advies van den Radio-raad inzake de verdeeling der golflengten tot tweemaal toe naast zich moest neerleggen om ten slotte, na overleg met de betrokken organi saties, een eigen plan, dat van de wisseling der beide zenders, uit te voeren. Vandaar ook dat inzake de exploitatie van den Indi- schen omroep-zender tot dusverre geen enkel advies kon worden uitgebracht. Vandaar, dat ook vorige maand het advies van den Raad inzake de golflengten weer niet werd opgevolgd. In een slot-artikel hopen we nog uiteen te zetten, welke ontwikkelingsgang er toe leid de, dat de Radio-raad niet in staat bleek, over de verdeeling van den zendtijd advies uit te brengen en verder, welke consequen ties uit deze onmacht van dit college diénen te worden getrokken. Onder groote belang stelling had te Paisley de begrafenis plaats van 't stoffelijk overschot van vijftig der hij de bioscoopramp om het leven gekomen kinde ren. Vele duizenden toe schouwers stonden langs den weg ge schaard, cn de ontroe ring was algemeen, toen de lange droeve stoet passeerde. Onze foto werd genomen op het oogenblik, dat de rouw stoet het bioscoop-ge bouw (rechts), waar dc vreeselijke ramp plaats hacl, voorbij trok. DE ELFDE VOLKSTELLING Tc middennacht, tussohen den 31sten De cember 1930 en Isten Januari 1931, zal voor rle elfde maal im cms larnl dc algemecne ticnjaarlijksohc volkstelling worden gehou den. Aan het doel der volkstelling, tw. telling am allen, die op dat tijdstip binnen de landsgrenzen aanwezig zijn, onverschillig lat verblijf vam blij veilden dan wei van tij- Jelijken aard as, js nog wat toegevoegd. Men zal nl. ten behoeve vam de bevolkings registers zuivere gegevens trachten te ver krijgen omtrent familienaam, enz., alsmede de in die registers voorkomende gegevens met betrekking tot burgerlijken staat, ker kelijke gezindte, enz. toetsen aan de op de telkaarten vermelde gegevens. De door tie dmivomers te verstrekken op- ïven met i;ci; ekkimg tot dè wijze, waarop ze gehuisvest zijn, alsmede tot de door hen uitgeoefende beroepen zijn, met het oog op nadere boiverieimg da ar vam, eenigszms uitvoeriger. Niettemin is, in vergelijking met 1920, de vraagstelling met betrekking tot de beroepen vereenvoudigd. Er wordt niet gevraagd naar het al of niet blind of doofstom zijn en naar afwijkingen aan romp of ledematen. Echter komt thans op de telkaart de te jwen nimmer gestelde vraag voor of be trokkene aam een im richting voor hooger onderwijs een graad of een diploma beeft verworven, en zoo ja, welke. Geslaagde exa mens inbegrepen. Nieuw 'is, dat. ter secretarie de volkstel- limgskaarteii ditmaal vóór de uitreiking voor een groot 'gedeelte zullen worden inge vuld met behulp van de im bet bevolkings register voorkomende gegevens. DE ARRESTATIES IN IND1E Naar „Het Volk" meldt, heeft het partij bestuur van de S. D. A. P. een schrijven tol den ministerraad gericht naar aanleiding van de arrestatie van de kopstukken der „Partij Nasional Indonesia". Daarin wordt o.m. gezegd, dat het bestuur uit dc telegra fische berichten den indruk heeft gekregen, dat geen enkele aanwijzing werd gevonden, welke een razzia, als door dc Indische regee ring werd ondernomen, zou kunnen recht vaardigen. Zelfs wanneer inderdaad beslis sende aanwijzingen voor ongeregeldheden bestonden, blijft de wijze, waarop werd op getreden naar de overtuiging van het partij bestuur zeer verwerpelijk en het cischt van de regeering ten spoedigste „dc meest vol ledige opheldering" over deze ernstige ge beurtenis. en waar mogelijk herstel van het toegebrachte leed, alsmede volstrekte vrij heid voor de Indonesische nationale bewe ging om zich langs wettelijken weg te ont wikkelen. DE POSTVLUCHTEN VAN EN NAAR INDIE HET ZESDE VLIEGTUIG. Het zesde retourvliegtuig is gisteren te 7 uur uit Karachi vertrokken en 15.40 uur te Boeshir aangekomen. VERASSCHING MR G. W. SANNES Een zeer groot aantal belangstellenden heeft gistermiddag te Westerveld de laatste eer bewezen aan Mr. G. W. Sammes, lid der Tweede Kamer, lm den langen stoet sloten zich adhiter de vaandeldragers cn de haar, die met bloem stukken en kransen was bedekt, aan de vijf sprekers, vervolgens de leden T an tie soc.- dem. Tweede Kamerfractie en daarna ver tegenwoordigers van afdeelimgen der S. D. A. P. en deputaties. Op dc stoep vam het crematorium stond een dubbele rij van vaandeldragers, "loen de baai- de aula weid binnengedragen speelde het orgpl Komm' süsser Tod, van Bach. De vaandeldragers stelden zich op liet podium op aan weers- kanten van de baar, waarna de hal zich ge-1 heel mot belangstellenden vulde. Een groot aantal menschen moest buiten het gebouw blijven. Met de leden der soc.-dem. fractie wa ren aanwezig de soc.-dem. leden vam Gede puteerde Staten van Noord-oHlland en zeven soc.-dem. gemeenteraadsleden uit verschil lende plaatsen. Dc eerste spreker, de heer Oudegeest, vooizitter der S.D.A.P. wees op de groote toewijding en de geweldige geestkracht vam den overledene. „Onbezweken is' zijn trouw aam de partij, aam de vaikvereenvg-img en je gens zijn gezin", aldus spreker. De Belgische soc.-dem. partij had spreker verzocht, ook namens haar een woord van troost tot de familie te zeggen. De heer Albarda zcide, aait mr. Sannes een stralend middelpunt*was in den kring van de soc.-dem. Kamerfractie. De beer H. die Boer, opvolger van deai heer Sammes in de Tweede Kamer, her immer de aan de eerste erki ez im gs-cam pague in Friesland. Namens den Raad van Beroep te Rotter dam sprak de voorzitter, mr. Van Lier. Spr. had mr. Sainmes leeren kennen ais een be kwaam man, die bij allen in aanzien was en die voor het gri ff iepersom eol vam den Raad van Beroep een humaan chef was. Sinds ongeveer 10 jaren was mr. Sannes ook secr. van het te Rotterdam gevestigde scheidsgerecht voor de scheepvaart. Namens den tegenwoordige» voorzitter, mr. Dutilh, bracht spreker mr. Sammes dank voor het geen hij in die werkzaamheid heeft gedaan. De laatste spreker was dr. F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam, die o.m. zeide, dat mr. Sannes steeds meer heeft gedaan dam mediisoh geoorloofd was, maar hij kom niet anders, wamt hij meende, dat wanneer hij de beweging alles gaf, wat hij had, hij neg miet genoeg gaf. De heer Onderdijk sloot zich ierbij aan met. een dankwoord namens de Zeeuwsche soc.-democraten. Een broer vam mr. Sannes dankte do aan wezigen voor de belangstelling cn betoonde vriendschap. G. J. DIEKEMA NUMEEGSCHE RAADSKELDER MEN VOERT ONDERHANDELINGEN. Tusschen het Gemeentebestuur van Nij megen en de firma P. Hendrig te den Bosch die aldaar den beroemden raadskelder res taureerde en thans die te Utrecht onder handen heeft, worden onderhandelingen gevoerd over de restauratie van de gewel ven van groote architectonische waarde on der het Nijmeegsch Stadhuis tot raadskelder in te richten. Het stadhuis van Nijmegen met de beelen van vele Duitsche kdizers in den gevel, zijn fraaie gobelins en beeld houwwerk wordt jaarlijks door duizenden vreemdelingen bezocht. WINTERSPORT. De liefhebbers van sneeuw en Ijs hebben in ons land tot dusver nog weinig kans ge had hun hart op te halen, 't Kan nog best komen, gelijk *t vorig jaar bewees. Dat in 't buitenland de wintersport groote belangstelling trekt bewijst bovenstaande foto uit Zuid-Beijeren. Men ziet hier een ski-looper, die zich door een paard Jaat voorttrekken. „Ski-jöring" noemt men dit ln Duitschland. 't Spreekt wt 1 vanzelf, dat deze prestatie groote behendigheid en vaar digheid van den ski-looper vergt. Buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Noord-Amerika EEN ALGEMEEN GEACHT EN GEËERD MAN Tn Neerlandia, maandblad van A. N. V., lezen we de volgende levensschets van Z. Exc. G. J. Diekema, den nieuwen buiten- g wonen gezant en gevolmachtigden minister van dc Ver. Staten van Noord Amerika te 's-Gravenhage door dr. J. van Hinte. Gerrit Jan Diekema, geboren te Holland (Michigan) 27 Maart 1S59, ontving zijn op leiding aan Hope College, een stichting van A. C. van Raalte in de stad Holland. Diekema „gradueerde" in 1881, om daarna aan Michigans Universiteit te Ann Arbor rechten te gaan studeeren. Na deze studiën te helil^n voltooid, vestigde hij zich als ad vocaat m zijn geboorteplaats, in welke hij vooral voor bestuurszaken groote belang stelling toonde en al spoedig het vertrou wen zijner medeburgers wist te winnen. Niet alleen vaardigden zij hem van 1885'91 af als hun vertegenwoordiger naar Michigans I-Iuis van Afgevaardigden, welks voorzitter hij zelfs in 1889 werd, maar ook kozen zij hem als burgemeester (1895), als mayor van Holland, welks nooden hij als stadsadvocaat reeds eer had leeren kennen. Algemeen geacht cn geeerd ook door niet- Neclerlandsciie Amerikanen, werd Diekema in 1907 tot lid \an het Congres te Washing ton gekozen en in 1909 herkozen. In tal van commissies heeft hij verder zitting gehad, met name in de zoogen. Spanish Treaty Claims Commission, als Chairman in de Republican State Central Committee enz. Intusschen bleef Diekema zeer aan zijn geboorteplaats gehecht en werd er ook een der financieelc en industrieeele leiders. Se dert 1903 is hij er president van de First State Bank en werd als zoodanig ook „pro motor" van verschillende takken van nij verheid. Zoo werd hij bijv. president van de Holland-St. Louis Sugar Company en van nog andere ondernemingen. Maar niet alleen de stoffelijke ook de geestelijke ontwikkeling van Holland ging Diekema ter harte. Jaren lang nam hij deel aan het bestuur van Hope College. Tal van jaren ook heeft hij als lid der Reformed Church zitting gehad in Hollands voor naamste .gemeente, de „Hope" Reformed Church. Zoozeer is hij met Holland samengegroeid, ja met heel de Kolonie'; dat er geen ge beurtenis van eenige beteckenïs kan zijn, of Diekema moet er spreken. Ontroerend moet het zijn geweest, toen 21 Augustus 1907, tijdens de zestigjarige herdenking der kolonisatie in Michigan te Zeeland aldaar, Diekema aan deze afstam ming herinnerde in verband ook met hot verzwakken der Nederlandsche deugden on der invloed der zoo geheel andere Ameri- kaansche omgeving. Met zulk een erfenis, met zulk bloed stroomend door onze -%aderen, met zulke herinneringen, die onze ziel doen trillen, met zulke voorouders, rustend in o nze doodenakkers onder den grond, welken zij hebben bevrijd, is de overwinning van de erfelijkheid op de omgeving zeker. Hoe held haftig het verleden is, hoe hoopvol het heden, de toekomst belooft ons een nog schooner bestemming, indien met stout moedigheid en grootheid van ziel wij slechts den strijd aanbinden en den strijd strijden voor God -en haard en geboortegrond." A. R. J. A. ACTIE IN DEN ACHTERHOEK. Vrijdag 2-4 Januari D. V. zal op uitnoodi ging van de Arja afdeeling te Aalten aldaar optreden Mr. Joh. I-I. Scheurer, van Amers foort, voorzitter van de landelijke Arja-orga- nisatie. Behalve plaatselijke propaganda zal het doel van dien avond zijn den arbeid van deze jongerenbeweging ingang te doen vin den in verschillende andere plaatsen, waar toe contact gezocht wordt met. belangstel lenden, speciaal in Winterswijk, Lichten voorde, Dinxperlo, Varsseveld, Neede, Eiber- gen en andere plaatsen. Tevens wordt in dezen samenwerking gezocht met de he- staande club in Dóetinchem-Zclhem. Uit het Sociale Leven. VOORSCHRIFTEN SPORT. In „De Politiebode" lezen wij ihet volgen de: Zooals bekend is, leeft het Amsterdamsche politiecorps in een keurslijf van voorschrif ten, maar het ergste is, dat aan elk bureau door den chef nog huishoudelijke voorschrif ten gemaakt kunnen worden. Velen maken daar gelukkig een matig gebruik van, en kelen wat meer. Het record op dit terrein is echter gesla gen door den heer Inspecteur Ruig Tan het bureau Warmoesstraat, die er kans toe heeft gezien in totaal 135 huishoudelijke voor schriften te fahriceeren. Toch een heele pres-tatie, en dan te weten, dat de dienst er niet onder lijdt! Wanneer zal de corpschef aan dat soort sport een einde maken? Het is inderdaad meer dan tijd. INGEZONDEN MEDEDEELING. ^sÜuit5fadt/ steeds Wybert-tablelien meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. T FLATGEBOUW ..OLDENHOVE" TE DEN HAAG DE EERSTE HOEKSTEEN. De bouw van het flatgebouw „Oldenhove" aan de Laan van Meerdervoört, is ithans zoover gevorderd, dat met het optrek ken der gevels kan worden begonnen. Za terdag-middag is dan ook in tegenwoordig heid van een kloin aantal genoodigden da eerste hoeksteen gelegd. Namens den Raad v. Commissarissen van de N.V. Amsterdamsche Maatschappij tot Exploitatie van Flatwoningen, welke de eigenaresse van liet nieuwe gebouw zal zijn,, heeft de 'heer iir. R. P. van Roven voor de steenlegging enkele woorden gesproken. Hij herinnerde aan het vroegere werk der vennootschap, welke in Amsterdam reeds tal van flat- en handelsgebouwen heeft ge sticht, o.a. het bekende gebouw „Atlanta" aan het I.eidsche Boschje, aldaar. Hierna richtte hij enkele woorden van waardeering tot tien architect F. A. Warners voor do werkelijk grootsclie gedachte, die deze ar chitect wederom in dit werk heeft welen te leggen. Na de steenlegging bedankte de architect in zijn rede diegenen, die hulp hadden ver leend om de gedenksteen op zijn plaats te stellen cn releveerde eenige bijzonderheden omtrent liet te stichten gebouw, o.a. dat het gebouw is bedoeld veer 23 flats, autcshow- rooin en wankels. Het terrein heeft een oji- pervlakte van pl.rni. 1800 M.2, waarvan 800 M.2 liebouiwd zal werden, terwijl pl.m. 1000 M.2 als open plaats gereserveerd blijft. Do gevelbreedte is 13 M„ de hoogte 23 M.; de toren zal een hoogte van 35 M. verkrijgen. Spr. besloot met de beste ivenschen voor liet gebouw, waaama nog een oorkonde, de hijzendonheden toot deze plechtigheid ver meldende, iveaxl ingemetseld. Land- en Tuinbouw. DE VEILING TE NAALDWIJK. De voorzitter van de groentenveiling te Naaldwijk de heer L. v. d. Hoeven deelde bij de eerste veling in 1930 mede, dat in 1929 voor een bedrag van f2.800.000 is omgezet, tegen f 3.000.000 in het vorig jaar. Dat mindere omzetcijfer moet bovendien nog in verband gebracht worden met het feit dat de glascultuur in 1929 met 15 7c is toe genomen, terwyl 40 tuinders zich bij de vei- lingvereeniging hebben aangesloten. DE ROERMONDSCHE EIER1®JN. In 192S werden te Roermond 158 nii'.lioen eieren aangevoerd In 1929 was d.t 177'-. nul!icon. In 1928 werd f 9.468.572 uitbetaald en in 1929 ruim f 11 millioen. De gemiddel de prijs in 1928 was 5.99 per 100 stuks. In 1929 was die prijs 6.296. De gemiddelde prijs per K.G. ivas resp. 0.996 on 1.057. FRUITTEELT IN DE BETUWE. Met den fruithandel in de Botuwe gaat liet allesbehalve naar ivensch en men ver wacht, dat. de pachters van appelgewas op liet liout aanzienlijke schade zullen lijden. De prijzen zelfs voor de beste kwaliteiten blijven zeer laa» waarii. -? komt, dat door de zachte weersgesteldheid enkele soorten zeer lijden en er in de voorraden, veel bederf voorkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5