Jiicuurr £tihsctfe lütruraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken TERUGBLIK BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. WERFT NIEÜWE ABQNNEE'S. t ZBONNEKERTi Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) >er weck 0.25. Voor bet Buitenland bij VVeke- lijksche zending6.— Bij dagelijkscho zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losso nummers cent met Zondagsblad 7 /i cent Eondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2940 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936, ADVERTENTIËN: Van 1 tot 5 regelsL17VÏ bTlke regel meer „0.221/} Ingez. McdedeelingeL. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 MAANDAG 6 JANUARI 1930 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. n. We eindigden het vorig artikel met een herinnering aan Stresemann's opko men voor dé verdrukte minderheden. Denkende aan Stresemann, komen we als vanzelf tot een beschouwing over Duitschland's leven als staat in 1929. Immers met het overlijden van Stre semann leed wel de heele wereld maar toch in de eerste plaats Duitschland een gevoelig verlies. Deze groote staatsman die zoo veel heeft gedaan om Duitsch land en Frankrijk met elkander te ver zoenen, had den strijd op twee fronten te voeren, nl. niet alleen in de conferen ties en besprekingen waarin hy zyn land te vertegenwoordigen had tegen over het buitenland, maar ook in het land zelf, waar zyn verzoeningspolitiek in zekere kringen als niet minder dan landsverraad werd beschouwd. Deze tegenstanders van Stresemann's politiek verklaren, voor een gedeelte al thans, de wantrouwende houding by al le toeschietelijkheid van Frankrijk, want al vormen ze de meerderheid al lerminst, gelijk uit Hugenberg's misluk te plebisciet tegen het Youngplan blykt, ze zyn luidruchtig genoeg om ook over de grenzen de aandacht te trekken. Hugenberg, de met dictatoriale nei gingen behepte leider der Duitsch-natio- nalen, is ook overigens niet gelukkig geweest. Zijn brief waarin hy econo mische hulp van Amerika inriep sor teerde weinig effect omdat in Ame rika Hugenberg als de leider der oor- logszuchtigen in Duitschland wordt be schouwd. Het is in de Duitsche republiek niet gemakkelijk te regeeren, steeds be laagd door de beide uiterste groe pen, van rechts en links, de laatsteh nog wel gesteund door het met Duitsch land „bevriende" sovjet-Rusland. Dat de rechts-radicalen al niet veel minder gevaarlijk zijn dan de commu nisten, bleek uit de opzienbarende bom aanslagen, waarvan de daders gevon den werden onder hen. Natuurlijk is de herdenking van het tienjarig bestaan der Weimarsche grondwet door de rechtsche groepen ook aangegrepen om weer eens ferm tegen de republiek uit te pakken. De houding van de tegenstanders der repu bliek zal de regeering wel noodzaken de wet tot bescherming der republiek, die dit jaar buiten werking gesteld werd, opnieuw in te voeren en men is van een meerderheid daarvoor in elk geval by yoorbaat verzekerd. Op technisch gebied boekte Duitsch land voor het oog der geheele wereld «en grooten triomf met de tochten van de „Graf Zeppelin", het meest met de voorspoedige reis van dit luchtschip om de wereld. Een treffend voorval was in verband met de „Graf Zeppelin" de noodlanding van het luchtschip in Frankrijk, te Cuers bij Toulon, waar het een vriendelijke ontvangst te beurt viel zooals men die zich tien jaar ge leden kwalyk had kunnen denken. Wy herinneren nog aan de loopende onderhandelingen tusschen Duitsch land en Frankrijk over het Saargebied, die niet alleen gaan over de nationali teit van 800.000 in dit gebied wonende Duitschers maar vooral om het bezit van de mijnen en de daarmee verband houdende noodzakelijkheid van handels- vrede. Het verdrag van Versailles bepaalt dat de kolenmijnen aan Frankrijk moe ten hooren, terwijl de Volkenbond het regeeringsrecht zou hebben over te ne men. Frankrijk verloor zijn grootén gene ralissimus Foch en zyn grooten staats man Clemenceau. Beiden heeft het, zij het op onderscheiden wyze een treffend uitgeleide gedaan. Poincaré werd juist vóór het begin van de Haagsche conferentie door een ernstige ziekte gedwongen de leidsels uit de stevige handen te leggen in die van Briand. Deze heeft het, naar men meent, daardoor gemakkelijker gehad om op bedoelde conferentie te schippe ren. Inmiddels werd ook hij gedwongen om heen te gaan toen hij niet bereid was de stukken betreffende de Haag sche Conferentie in de Kamer op tafel te leggen. Wat ieder verwachtte, hij dook even wel opnieuw als minister van buiten- landsche zaken op in het Kabinet-Tar- dieu, dat als geheel een weinig meer r.aar rechts georiënteerd is dan dat van zyn voorganger, maar wel achter Bri and blijkt te staan wat de tegenover Duitschland te volgen verzoenings-poli- tiek betreft. Ook in 1929 bleef de tegenstelling tus schen Frankryk en Italië voortduren, al kwam het niet tot bepaald opvallen de demonstraties daarvan. Men moet echter niet vergeten, dat alles wat Italië ten aanzien van den Balkan doet in Frankrijk met argwaan wordt be schouwd en dat het feit der door Italië in Albanië gemonopoliseerde olievelden in verband met de maritieme macht van Italië, alsmede het onder Italiaansche pressie genomen besluit van Albanië om zich tot een nieuwe mogendheid te ont wikkelen, in Frankrijk niet bepaald vriendelijke gevoelens hebben gewekt. De a.s. Vlootconferentie zal ook in dit verband wel opmerkelijk zijn. Italië vierde opnieuw triomfen van het fascisme. Mussolini behield het ver trouwen, dat hy als dictator vóór alles behoeft en bezigde voor dat doel ook weer de gebruikelijke groote en indruk makende woorden zoo nu en dan. Van groote beteekenis is in 1929 ge weest de historische gebeurtenis van de overeenkomst tusschen Vaticaan en Quirinaal, waardoor de Kerkelijke staat is hersteld. Nog zeer kort geleden zijn de omgeslagen gevoelens door een offi cieel bezoek van het Italiaansche ko ningspaar aan den Paus bevestigd. Mussolini ontbond weer eens het par lement en de nieuwe verkiezing bracht hem den steun van ruim 8i/o millioen van de 9 millioen kiezers, wat trouwens niet te verwonderen is, als men bedenkt dat de anti-fascisten nagenoeg alle het land uitgewerkt zijn en degenen, die gebleven zyn, de priem op den neus hebben. Soms ziet men daarvan een verschijnsel, zooals in den aanslag op den kanselier der Italiaansche legatie te Luxemburg en in den aanslag op kroonprins Umberto, toen die in ver band met zijn verloving met prinses Marie José van België te Brussel ver toefde. In Spanje woelt de dictatuur ook in moeilijkheden. Primo de Rivera heeft het nog niet zoover gebracht als Musso lini. dat de oppositie op de knieën ligt. In het begin van het jaar al moest de artillerie-opstand te Ciudad Real onder drukt worden. Sanchez Guerra, de lei der der liberaal-conservatieven, werd bij die gelegenheid gevangen genomen doch hij werd door de niet zeer volg zaam gebleken rechters vrijgesproken. Thans heeft Primo verkiezingen uitge schreven voor een Nationale Vergade ring. Het gerucht, dat er thans werkelijk een opvolger voor hem, een geschikt „politiek generaal", gevonden is, werd intusschen alweer tegengespro ken. In elk geval is de dictatuur voor het aanzien van Spanje, economisch zoowel als militair, van goede gevolgen geweest. Spanje bezit zelfs weer eeu oorlogsmarine, gelyk uit de manoeu vres in de Middellandsche Zee en uit Primo's wensch om aan de Vlootconfe rentie deel te nemen bleek. De tentoon stellingen te Barcelona en te Sevilla toonden aan, dat het land ook industri eel en cultureel weer wat kan prestee- ren, terwijl op het congres van den over- zeehandel, te Sevilla gehouden, de eco nomische samenwerking tusschen Span je en de taal- en stamverwante republie ken in Zuid-Amerika is komen vast te staan. OUD- EN NIEUWJAAR In den regel is dc Oudejaars-avooiddienst niet alleen in de stad, maar ook om de stad, goed bezet. De mcnsch van dezen tijd wil ook nog wel eens een oogenblik stilstaan en een blik terugwerpen. Wij zijn bet trouwens ook in het zakenleven gewend eens per jaar althans de balans op te maken. En voor ons persoonlijk leven doen wij dat met meer ol minder behoefte toch uit conventie al even getrouw. Wij willen dan ook wel een ernstig woord hooren! Daar zijn verliezen geleden, wij wil len bij de graven onzer vrienden en gelief den wel een oogenblik toeven, daar is zegen ren, welnu wij willen ook voor die ze geningen wel danken. Een ernstige prediking op den Oudejaars dag is in trek, de bedehuizen, het zij her haald, loopen vol, daar komen er wel die men in de gewone godsdienst oefeningen niet ziet, die althans eens per jaar getuigenis ■illen geven, dat ze geen heidenen, dat ze oor het goede zijn. Zeker, het wordt minder. Relatief althans. Onze tijd is in dit opzicht iets meer radicaal en men heeft er ook velen die Oudejaars- ond vieren in cabaret of inrichting voor wereldsch vermaak. Die zijn er altoos ge weest, maar hun aantal wordt grooter, al is do schare die plechtig de Oudejaarsavond il inzetten gelukkig nog heel belangrijk. Na de kerkdienst verandert het. Dan komt de ontspanning. Dan komt de drukte aan den weg, de muziek en de café's, het afste ken va.'-, vuurwerk, tui wegschieten vac ije< GEMEENSCHAPPELIJKE LUNCH Zaterdagmiddag hebben de Fro.nsche ere Duitsche jgedelegeerdertter Hactgschc Conferentie in Hotel des Indes gemeenschappelijk geluncht. Deze foto werd genomen vóór de heeren aan tafel gingen. Oudejaar, het banketteeren ,dan komt de jolijt na den ernst, de luchthartigheid na de meer teedere gevoelens. En dan is voor dc massa, de rekening met den Gever van alle goede gaven weer voor een jaar in or de. Zie het maar op den Nieuwjaarsdag! Ze ker de bedehuizen ontsluiten ook dan hun ne deuren voor het volk dat niet zonder het samenzijn met de Gemeente het nieuwe jaar wil beginnen. Maar ach, hun aantal ts slechts gering. Terwijl de avond te voren b.v. de Gorelormeerde Kerk in al haar gebou wen dienst hoeit, opent zij op den Nieuw jaarsdag slechts twee bedehuizen. En het bezoek is daar nog maar heel gering. Waar om maar twee kerkgebouwen open? Het zal wel de gedienstigheden der praktijk zijn. Vrucht van teleurgestelde verwachting mis schien! Maar is hei toch ook niet een tekort aan geloot? E cngetuigcms van een verkeer de opvoeding! De Nieuwjaarsdag heeft voor velen be paalde plichten, die tijd vragen en die hen soms noodzaken de stad te verlaten. De vie ring van don jaarsovergang houdt menigeen laat in beweging en maakt de nach'.. .:st kort. Moet men nu do menschën een uui- ver doen komen voor een godsdienstoefening als vlak in de buurt een Kerkgebouw is! Ons bevredigt dit met. Zeker, 't is geen algemeen erkende Christelijke feestdag in dn en zin dat wij een bijzonder hedisfedt her denken! 't Is niet een overtreding van 't vierde gebod, als wij deze godsdienstoefe ning overslaan. Maar het lijkt ons toch wel een aanwijzing dat het met het geestelijk leven nuet geheel in orde is. Waarom zullen we met God in do Ge meente eindigen ais wij ndet in de Gemeen te met God beginnen? Moet het geen behoef te zijn voor en aleer wij het gewone leven weer aanvangen, ons met hen die een Hei land belijden, ie plaatsen voor Gods aange zicht om Hem te vragen, of Hij Zijn werk aan Zijn knechten wil doen blijken? Is dit, buiten alles, met een stukje poezie in liet tob al zoo prozaïsch nuchtere leven van eiken dag? Wij hebben al zoo veel ver loren op dit terrein. Gok op gèheel natuur lijk gebied. Geen lantaarnopstekers, geen aschkarre- marmen, geen straatvegere die ons hunne enschen op njrn doen toekomen. Een sim pel kaartje van den couranteubezorger, dat wij trouwens ook in het najaar en ook tegen Paschen zien verschijnen. Geen gezamenlij ke opwachting bij den parti-oon, om hem een gelukkig jaar te wenschen en zijne wen- schen to ontvangen. Dat was niet altijd echt maar daar zat toch nog zooveel goeds en ook zooveel echts in, dat wij noode deze din gen zien verdwijnen. Geen kleurrijke kaartjes, met overdreven betuigingen van hartelijke en eeuwige vriendshap. Geen warm en hooggestemde brieven van eenvoudige i>olen die behoefte hadden, den liooger goplaatsten vriend een zegenbede toe te zenden, neen een koud nietszeggend visitekaartje, de „neue Sach- ligkeit" viert hoogtij. Daar zijn nog uitzonderingen die wellicht u dubbel worden gewaardeerd. Maar in 't algemeen is de aardigheid er af. Wij loopen de familie niet meer af, of meer op leeftijd wachten de bezceken van de jongere familie leden, die toch niet komen, we hebben van den Nieuwjaarsdag gemaakt een heel ge wone, aMedaagsohe dag, die zich alleen van aindere dagen onderscheidt door de eigen aardigheid dat wij niet ons gewone werk hebben te doen. Daar zit in dit alles een stu* levensverar ming dat wij betreuren. Daar zat in het wel eens opgeschroefde, wel eens bombasti sche, wel eens rammelende, van een vorige periode toch zooveel dat ons aantrok, en aarvan wij dc waarde eerst leerden zien toen wc liet verloren hadden. Moeten wij dus met een klacht beginnen? et zou zeker ondankbaar zijn. Want wat ook wisselt en verandert dc Eeuwige veran dert niet. Zijne goedertierenheden zijn el- ken morgen nieuw. En zijn trouw is groot. Zoo gaan wij weder aan den arbeid. Aan al ons werk. Ook aan den arbeid voor de Ghristelijke pers, die wij oen zegen weten voor ons volk en die gelukkig een frisch- lieid en kleurigheid toont die aan de „neue Sacblïgkeit" niet herinnert. AREND VAN AMSTEL. TWEEDE KAMER EEN SPOEDVERGADERING? De heer D. Wijnkoop heeft telegrafisch bij den voorzitter een spoedvergadering aange vraagd van de Tweede Kamer in verband met de invallen der politie cp verschillende plaatsoö in. Ned.-Ip^-' VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE HUISZOEKINGEN BIJ DE P. N. L Het lid der Eerste Kamer, mr. Mendels, heeft den Minister van Koloniën vragen ge steld, aangaande de massale huiszoekingen, inbeslagnemingen en arrestaties, die tegen over besturen en leiders der P.N.I. in Indië ten uitvoer zijn gelegd en of deze zijn ge schied na overleg tusschen het gouverne ment en den Minister. Zoo ja. welke houding heeft de Minister tegenover die voornemens aangenomen en welke feiten zijn den Minister meegedeeld ter rechtv aardiging van dit politioneel op treden? Zoo neen, acht dc Minister in den inhoud der desbetreffende Aneta-telegrammcn geen voldoenden grond gelegen om den G.-G. te verzoeken uitvoerige inlichtingen te ver- schalfett en deze ter kennis van de Statcn- Generaal te brengen? Acht de Minister het niet waarschijnlijk' dat een dergelijk optreden een verbitterde werking zal oefenen op groote groepen der inheemsche bevolking? Wil de Minister, oventueel na ontvangst van de gevraagde inlichtingen, mededeel^n, of bovenbedoeld optreden van het N'eder- landsch-Indisch gouvernement strookt met het door hem wenschelijk geacht beleid; INVOER EN KEURING VAN VLEESCHWAREN Ontheffing van bepalingen. De minister van arbeid verleent onthef fing van de bepalingen betreffende invoer en keuring van vleeschwaren, wanneer het betreft vleeschwaren, vervat in zendingen van ten hoogste 5 K.G., indien die vleesch waren naar het oordeel der douane-ambte naren zijn bestemd uitsluitend voor huis houdelijk gebruik van den geadresseerde en deze laatste niet werkzaam is in hot sla- gersbedrijf, in het bedrijf der verduurzaming of bereiding van vlcesch of vleeschwaren, of in den handel van vlcesch of vleeschwaren. BEDRIJFSVEREENIGINGEN VOOR DE ZIEKTEWET VOOR DE SIGARENINDUSTRIE. Voor de sigarenindustrie zijn twee bedrijfs- vereenigingen voor de uitvoering van dc ziektewet opgericht en wel een voor het Zuiden door r.k., Chr. moderne en federa tieve sigarenmakersbonden en dc Ned. R. K. Vereeniging van sigarenfabrikanten, en een voor 't Noorden door genoemde organisaties en het Noordelijk Verbond van werkgevers in de sigarenindustrie en aanverwante be drijven. Laatstbedoelde bedrijfsvereeniging heeft de administratie voorloopig voor één jaar opgedragen aan Centraal Beheer te Amsterdam. PROV. STATEN VAN FRIESLAND Oprichting waterschap Nijehorne. Gcd. Staten stellen voor de oprichting en reglcmenteéring van een waterschap Nije horne, in de gemeente Schoterland, ter grootte van ongeveer 550 hectare. Voorts stellen zij voor, aan1 den heer K. dc Jong, die met ingang van 1 Februari ontslag ais lid van Ged. Staten heeft genomen, over eenkomstig dc bepalingen der desbetreffende verordening een jaarlijksch pensioen van f 1100 te verleenen. DE BURGEMEESTER VAN LIVERPOOL BEZOEK AAN AMSTERDAM De Burgemeester van Liverpool is voorne mens in den a.s. zomer eenige groote haven plaatsen van het continent te bezoeken. Hij heeft zijn voornemen te kennen gegeven ook naar Amsterdam te komen en wordt hier in den loop van Juni verwacht, HET RIJKSMUSEUM HET BEZOEK IN 1929 Naar wij vernemen is het Rijksmuseum te Amsterdam in het afgcloopen jaar door 245.998 personen bezocht (inclusief dc avon den van de Edisoa-lichtweek) tegen 224-476 in 18 iii DE MACHT VAN HET KLEINE HALVE STUIVERS VEREENIGING VOOR ON- EN MINVERMOGENDE LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE Wat wordt er toch ontzaglijk veel gegeven in ons land! Wat wordt er veel Chr. filan tropische arbeid verricht! Daar ligt weer voor ons het driemaandclijksch overzicht van bovengenoemde vereeniging. welke twee gestichten verzorgt: Bethesda-Sarepta te Haarlem en Meer en Bosch te Heemstede Gestichten zijn duur- Gestichten, waarin on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte verpleegd worden, moeten wel dub bel duur zijn. Maar het werk stagneert niet. Daarvoor zorgen de halve-stuivers-menschen, en aan rij, met kleine lettertjes, maar vaak groote getallen, somt de penningmeester op, wat in het laatste kwartaal ontvangen werd. De lijsten zijn niet opgesteld; en wij heb ben er geen tijd voor. Naast deze lijst een breed jaarverslag: namen en getallen. Eerst 927 afdeelingen met 91810 leden; nu 976 afdeelingen met 96804 leden. Dat is dus 99 leden per afdeeling; één minder dan het naastbij ideaal is: 1000 afdeelingen met gemiddeld 100 leden. Voor de suppletiekas werd ontvangen fS7230.— Dat moet natuurlijk ook een ton worden. Om van 3 preekbeurten, bloemen dagen, collectebusjes, kerstgaven en kalen derverkoop maar te zwijgen. Opgewekt klinken de verslagen van de stichtingen, waarin zooveel zegenrijke ar beid verricht werd. „Wat ons verblijdt in dezen tijd" is heel vee], schrijft de redacteur, en hij eindigt met een twaalfde, alles omvattend motief: Dat we met blijden moed cn goed trouwen het nieuwe jaar kunnen ingaan omdat „We kennen den Getrouwe, Die heeft liefgehad"! Bestuur der Christelijke Vereeniging voor de verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte, te Haarlem: Voorzitter: Ds- C. J. van Paassen, van Eedenstraat 10, Haarlem; Se cretaris: Ds. J. A. van Leeuwen, Jan van Goyenstraat 27 Hemstede; Penningmeester: C- Bierens de Haan, Huize Oud-Zomerzorg, Bloemendaal. DE POSTVLUCHTEN HET 6e RETOURVLIEGTUIG. Het zesde retourvliegtuig is Zaterdag 5 u. 30 uit Akvab vertrokken, om 9 uur te Cal cutta aangekomen, 9 u. 40 vandaar vertrok ken en 14 uur te Allahabad aangekomen. Alles is in orde. Tc 6-u. 15 is het toestel-gistermorgen uit Allahabad vertrokken en te 16 u, 30 te Ka rachi geland. Aan boord bevindt zich 36 K.G. mail uit Saigon, bestemd voor Parijs. VOLKSLEESINRICHTING WINSCHOTEN EEN MOOI LEGAAT De heer E. Mellema, kapitein der voorma lige schutterij te Winschoten, die dezer da gen plotseling is overleden, heeft bij testa mentaire beschikking eeu bedrag gelega teerd van f 20.000, vrij van successierechten' voor de stichting van een „Winscholer Zui- derveensche Volksleesinrichting „Garst", welke beheerd zal moeten worden door een commissie te benoemen door B- cn W. dezer gemeente. Bovendien zal in het fonds worden gestort de jaarlijksche terugkeerende rente van een „eigendom welke een verkoopwaarde van f 15.000 bezit. TEGEN ALCOHOLISME NATIONALE COMMISSIE De vorige \veek is de nationale commissie tegen het alcoholisme te Utrecht bijeen ge komen onder voorzitterschap van prof. dr. J. R. Slotemaker dc Bruine, die in zijn ope ningswoord wees op dc te verwachten wijzi ging van de bestaande Drankwet en op pogingen, die van Indië uit werden gedaan om te komen tot nadere aansluiting met de commissie. Langdurige besprekingen werden gevoerd over tc nemen maatregelen om te komen tot betere naleving of herziening van het in 1919 gesloten Verdrag van St. Ger main cn Laye .waarbij beperking van alco- holinvoer in Afrika werd beoogd. Voorloopig zal nog worden afgewacht, of van Engeland uit daartoe stappen zullen worden gedaan. De commissie voor alcoholcursussen voor studenten bereidt met dc Groningsche Stu- denten-Geheelonthouders-vereeniging een cursus van lezingen te Groningen voor; daarna zullen Amsterdam en Utrecht aan de beurt komen. De statistiekcommissie zal aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek verzoeken, een jaar de telkaarten voor de crimi- neele statistiek te laten uitzoeken cn deze te sorteeren naar de dagen van de week en het alcoholgebruik bij het plegen van het misdrijf. Aan de regeering zal worden verzocht, •erhooging van de rijkssusidie voor de drankbestrijding te overwegen. Een onderzoek zal worden ingesteld naar het houden van spaarkastjes in herbergen, welk kwaad in de Zuidelijke provincies meer nog dan elders schijnt voor te komen. Tenslotte werden de internationale toe standen op drankbestrijdersgebied bespro ken; het internationaal bureau te Lausanne verkeert, door het ophouden van de subsidie daaraan verleend door de wereldliga tegen het alcoholisme, in groote moeilijkheden. INGEZONDEN MEDEDEELING. ZONDAGSRUST ZOO SPRAK DS. TALMA Uit de „Kandelaar", het maandelijkseh or gaan van de Bond van Ned. Herv. Meisjes- vereen. op Geref. Grondslag knipte ik dit stukje: „Toen Ds. Talma minister was, gaven eens een paar ambtenaren van zijn depar tement hun verbazing te kennen, dat hij" den heelen Zondag niet gewerkt had. Hij moest 's Maandags een wet in de Tweede Kamer verdedigen en dan Zondags te voren nog rusten! De ambtenaren zelf werkten nog als eens op Zondag, zij dachten anders niet klaar te komen. Talma antwoordde in rond Hollandsch: jelui bent ezels, een zevende van je leven krijg je van God cadeau waarom dat dan zoo maar weg te gooien!" Deze staatsman begreep, welk een zegen de Zondag is. Eiken Zondag kon men hem en de zijnen in de kerk vinden, verder was hij voor zijn gezin, hij rustte van zijn werk. Een mensch is geen machine. Natuur lijk kan niet alle werk stilstaan, maar men kan wel de werkzaamheden tot het uiterste beperken". Of dit stukje historisch juist is, doet i -- -- - Ta]m zóó leefde hij. sveinig toe. Zóó kón Ds. i spreken. En Op één der vele Zaterdagavonden dat ik bij Talma. om zoo te zeggen, een politiek- socialc conversatieles had, vroeg ik zijn ad vies voor een kennis, die bij de aanleg van tramsporen werkzaam was en tegen zijn zin tot Zondagsarbeid verplicht werd. Wat zou hij doen: ontslag nemen en werkloos worden of toegeven? Talma's antwoord was: Over deze vraag kunnen anderen niet oordeelen. Wie in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd is mag met God de stap wagen; doch wie de volle vrijmoedigheid mist, zij voorzichtig. Hij zou geestelijke en maatschappelijke schade kun nen lijden. En toen, met groote nadruk: Ik dank God eiken Zondag, dat ik vrij ben van alle slaafsche arbeid cn niet voor een moeilijke beslissing gesteld word. Doen wij dat ook? WAAROM TOCH Een woord ter aanbeveling der Geref. i Drankbestrijding. Bovenstaande vraag wordt door Ds. J. v. Herksen, Geref. Predikant te Ermelo in een goedgeschreven brochure, beantwoord. Achtereenvolgens komen verschillende on derwerpen ter sprake: Godsdienstige Bezwa ren. het wezen van het alkoholisme, de historie, wezen en doel der onthouding, on gegrond gevaar voor farizeïsme, waarom een aparte Geref. Vereen. Als duizenden vragen: „Waarom toch?" dan is ons antwoord kort en bondig: „Omdat de krijg des Heeren is en wij door Zijn genade Christenen mogen zijn, die heel hun leven begeeren te stellen in het teeken van Zijn Woord: „hetzij wij eten. hetzij wij drinken, wij doen het al ter eere Gods. Indien uw broeder om dei- spijzen wil bedroefd wordt, zoo wandelt gij niet naar liefde. Het is goed geen vleesch te eten noch wijn te drinken, noch iets, waaraan uw broeder zich stoot of geërgerd wordt of waarin hij zwak is. (Rom. 14). „Zoo dan een iegelijk van ons zal voor zichzelf Godc rekenschap geven". Ook van zijn houding tegenover het drankkwaad on zer eeuw". De brochure is een Uitgave van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, administratie C. Buitendijk, Nassaukade 73, Amsterdam- West. HET TROELSTRA-OORD EEN GIFT VAN f 10.000. De bondsraadsvergadering van den Alge- meenen Ned. Bouwarbeidersbond besloot als feestgave ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van den bond aan het Troelstra- Oord een schenking td doen van f 10.000. aldus meldt „Het Volk". GEEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU. INGEZONDEN MEDEDEELING. Bij Gevatte Koude Influenza, Griep en I Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn ^anapiri"- wö,,e<nab,etten Wettig beschermd tegen Vervalschiugen cn 75 ct. Bi| Apoth" ca Dropixra

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1