r ZATERDAG 4 JANUARI 1930 DERDE BLAD PAG. 9 SOMBERE PERSPECTIEVEN HET WERK DER BROEDERGEMEENTE IN SURINAME EEN NOODKREET Bij den aanvang van het Jaar is het eigen lijk al begonnen, de drukkende zorg. Een oogenblik mocht men nog de hoop koesteren, dat 1928 zonder belangrijk tekort zou slui ten, toen de jaarwisseling achter den rug was, wist men het. Het tekort over het afge- loopen jaar was f 27.400. In het geloof was begonnen, maar toch ook niet zonder eerst de kosten overrekend te hebben. Het was een groote beproeving van het geloofsvertrouwen onzer broeders. Maar missohi enkwam 1929 met ongedachte verrassingen. Het jaar 1929 was intusschon zijn loop be gonnen. In spanning werd afgewacht, wat hot ingetreden jaar brengen zou. f 10.000 per maand was noodig om het groote liefdewerk in Suriname, met zijn vele vertakkingen: Boschlandzending, Stadszending, Zending onder Javanen en Britsch-Indiërs, Sehoolar- beid en werk onder de melaatschen, Inter naten en Kinderhuizen in stand te houden. Op 1 Maart moest er dus f 20.000 bijeen zijn. Men bracht het tot f 10.500, ruim de helft dus. Dat was weer geen bemoedigend begin. Was het werk der Broedergemeente mis schien niet bekend genoeg? Er werd wat meer propaganda gemaakt, met gevolg, dat op 1 Juni f 28.000 van de f 50.000 bijeen was. Bepaalde groepen werden nog eens speciaal aangeschreven, en het resultaat, met name bij verschillende Kerkeraden der Geref. Kerken (ook in H. V.) stemde dank baar. Maar tochop 1 Sept. was f 50.000 binnen in plaats van f 80.000. Op 1 Dec. be reikte men f 70.000, terwijl f 110.000 noo dig was. In welk een spanning onze Hernhutter- Broeders alzoo een geheel jaar leven; welk een geloofsmoed er noodig is om onder zul ke moeilijkheden voorwaarts te gaan; hoe ontzettend zwaar soms de verantwoordelijk heid drukken kan, behoeft wel geen nader betoog. En evenmin, dat de nieuwe begroo ting voor 1930, opgemaakt onder den indruk van een tekort over 192S van ruim f 27.000 en «en over 1929, dat waarschijnlijk eer hoo- ger dan lager zal zijn, daarvan den stempel draagt Van uitbreiding kan schier nergens spra ke zijn, men is al dankbaar, als men het werk op hetzelfde peil kan handhaven. In krimping 6chijnt op verschillende punten ge boden. De gebouwen staan onder de bran dende tropenzon in zoodanigen toestand, dat uitstel van reparatie en noodzakelijk onder houd vaak volkomen verval beteekent. Maar dit betreft nog slechts het uiterlijke. "Veel erger is, dat het eigenlijke Zendings werk zoozeer gedrukt wordt door het chro nisch geldgebrek, waarmee onze Hernhut ter-Broeders te worstelen hebben. Was het wonder, dat Mr. Dr. Schoch, die de dezer da gen gehouden vergadering van den Raad van Bijstand presideerde, bij een blik op de eerste alinea van de door het Zeister Zen- dlngsbestuur aangeboden begrooting, ver schrikt uitriep: „Maar dat is een begrafe nis!" Moge dit woord misschien wat heel sterk het gedrukte van den toestand accentuee- ren, van aftakeling is toch zeker wel spra ke. Reeds liep het aantal Zendingsarbeiders in Creolenkerk en Boschlandzending terug van 58 tot 45. En als de depressie hiermede nu maar haar dieptepunt bereikt had! Maar helaas, als Protestantsch Christelijk Neder land niet opwaakt, gaat het nog verder naar beneden. Men oordeele zelf uit de vol gende citaten uit de toelichting bij de be- grooting-1930. Met de salarisherziening moest eigen lijk 1 Juli begonnen worden. Met het oog op de financieele moeilijkheden .werd er echter door de zendelingen zelf van afge zien. Het bedrag voor dienstreizen enz. te verminderen met f 950 en (iets verder) met 1 200. Het Hoofdbestuur zal (met betrekking tot Creolenkerk en Boschlandzending) tot ingrijpende maatregelen moeten overgaan, wanneer (bepaalde) bijdragen niet tastbaar tetijgen. Overigens moet ook Saron bezuinigen en het getal der kinderen van 100 op 80 terugbrengen. Door gebrek aan middelen en men schen kon men nog niet tot oprichting der school- en evangel isatieposten te Goejaba en Pikien Slee in het Boschland overgaan. Door de hulpkracht op het administra tlekantoor niet te vervangen, is het bedrag yoor salarissen hier met f 1700 verminderd. Doordat de opleidingscursus voor evan gelisten te Paramaribo in den loop van 1930 eindigt, zijn de kosten op de helft terug gebracht T. a. v. het internaat Schütz acht de heer Smelik een geleidelijke inkrimping mogelijk, waardoor het bedrag op dezen post met f 500 is teruggebracht Het Zeister Zendingsbestuur ziet op het oogenblik nog geen kans om een plaats vervanger voor broeder Legêne naar Alk maar (Br.-Indiërs) te zenden. De toelichting eindigt aldus: „Van uitbreiding kan helaas nergens sprake zijnDe situatie is derhalve als hoogst ernstig te beschouwen en het Zcistcr- INGEZ0PJD2N KEDLDSFLING. Kerknieuws. KERK EN STAAT Een vergeten eed. In 1591 werd vastgesteld een eedsformu lier voor de Kerkendienaars van de 4 Clas ses in Zeeland, luidende: „dat beloof en zweer ik den Ileeren Staten-Generaal der Geünieerde Nedcrlandsche Provinciën endc particulicrlick die Staten van Zeeland, en hare E. Gecommitteerde Raden, mitsgaders die Magistrnet der Stede vanHouw trouw' en gchoorsaem te wezen, ende mij in alles te dragen als een goed en trouw Ondordaen en Ingezetene des voorsz. Geüni eerde Provinciën, ende een Minister des Goddelicken Woord» der Gereformeerde Re ligie schuldig is en behoort te doen. Soo moet mij Godt helpenI" Het grootste deel der Zeeuwsche predi kanten heeft geweigerd dezen eed af te leg gen, wijl zij zich genoegzaam gebonden wis ten door hun onderieekening van het be kende formulier. Zij hebben dan ook geen moeite ondervonden van de zijde der Zeeuw, sche Staten en spoedig is die eed in het vergeetboek geraakt. KERK EN STAAT IN JOEGO-SLAVIE. De Zuid-Slavisohe Regeering heeft tegen over de Protestanten een zeer vriendelijke houding aangenomen. Tot dusverre ont vingen percentsgewijze de Grieksch- en Roomsoh-Katholieken, de Joden en de Mohammedanen ongeveer twee- tot drie maal zooveel uit de Staatskas als de Pro testanten. De nieuwe Wet op de Kerkgenootschap pen zegt, dat de Staatstoelage zal berekend worden niet slechts naar het zielenaantal, maar ook naar de behoeften. Dit bedrag wordt ook niet meer als tot dusverre door den Staat beheerd en verdeeld, maar in zijn geheel aan de Kerken uitgereikt, die voor de riohtige besteding moet zorgen. De Staat heef al een het controle-recht voor behouden. liet bedrag, dat de Staat geeft, moet allereerst besteed worden voor het Kerkelijk beheer, voor verbetering der schraal bezoldigde predikantsplaatsen en der pensioenen voor weduwen en weezen van predikanten. KERKELIJKE PERS. De „Reformierte Kirohenzeitung", onder hoofdredactie van Dr. W. Kolfhaus te Vlotho, bestaat thans 80 jaren. Zendingsbestuur verzoekt den Raad van Bij stand hartelijk om advies en steun". Tot zoover de begrooting-1930. Het woord is thans aan ons. Met ontróerenden ernst wordt ons gevraagd, of wij deze geleidelijke afbraak van het mooie werk der Broederge meente in Suriname nog langer werkeloos zullen aanzien. Misschien was sommigen onzer de ernst van den tostand nog niet voldoende bekend, hoewel o. m. het „Geref. Zendingsblad" maandelijks een heele of hal ve pagina daaraan wijdt. Nu echter is de situatie ons weer eens in haar schrijnende realiteit onder de aandacht gebracht. Laat nu ieder zich eens ernstig afvragen, wat hij of zij doen kan. Wij mochten dezer dagen het blijde Kerst evangelie hooren van het Licht, dat in Beth lehem opging, en wij hebben meegezongen: „Komt tot zijn schijnsel alle volken". Hier toe behooren ook de Creolen, Javanen, Britsch-Indiërs, Boschnegers in Suriname. Als het ons ernst was, kunnen wij niet met de handen in den schoot blijven zitten. Het penningske der weduwe is den Heer der Zending zeker niet minder welgevallig, dan de grootere bedragen van hen, die meer met aardsche goederen gezegend zijn. Vooral voor onze Christenvrouwen, al of niet georganiseerd, ligt hier een heerlijke taak. Een klein dames- of meisjes-comité kan plaatselijk soms wonderen verrichten. Oldekcrk, Bilthoven, Hilversum, Surhuister- veen en wellicht nog enkele andere plaatsen deden reeds iets in die richting. Vinde het ook elders navolging. Aan onderstaand adres te Hilversum zijn alle gaven hartelijk welkom. U ontvangt bericht van ontvangst, terwijl verantwoor ding gedaan wordt in ons blad en het „Ge reformeerd Zendingsblad". Zoo mogelijk trachte men tot een jaarlijksche bijdrage te komen. Systematisch geven zal vastheid aan de jaarlijksche begrootingen geven, het pe riodiek alarmgeklep, dat al te spoedig niet meer gehoord wordt, overbodig maken. God neige uwe harten. J. VAN KEULEN, Deze oproep wordt door mij van harte er krachtig gesteund. Vooral vaste jaarlijksche bijdragen zijn noodig. A. W. F. IDENBURG. KERKELIJK LEVEN IN 1929 in. VAN EN NAAR DEN KANSEL. Tot de wisselingen in het Kerkelijk leven worden in bijzondere mate gerekend het ont staan en het bezetten ran open kansels. De kroniekschrijiver in „Ons Eigen Vaan del" heeft geconstateerd, dat 'in de Ned. Hervormde Kerk het aantal predikantsva catures na de eerste jaren der Doleantie nimmer zoo hoog geweest is als thans. Bleef er van 1905—1916 het aantal vacature* steeds beneden de 150, daarna is het regel matig geklommen. In 1922 bedroeg het zelfs 243 en vorig jaar kwam het op 331. Daar entegen is het aantal candidaten tot den H. Dienst opyallend laag. De oorlogsjaren niet gerekend, was het vroeger zelden beneden de 40, meer dan eens 60. terwijl het in 1904 niet minder dan 80 bedroeg, sinds 1921 schommelde het aantal tusschen 15 en 30. Tn de pers van de Geref. Kerken gingen onderscheiden stemmen op. die gewaagden van een komenden nredikanten-overvloed. Verwacht werd. dat binnen niet te langen tijd do candidaten moeizaam en eerst na langdurig proponeeren een „eigen" kansel zouden krijgen. Anderen evenwel waren van oordeel, dat verschillende kleine Ker ken gecomh'neerd een predikant zouden kunnen heroenen, terwijl ook nog in ver schillende richting, met name in de Evan gelisatie, genoeg arbeid voor jonge predi kanten zou «ijn te vinden. Intusschen is het aantal der nieuwimgeschreven studenten, d e zich gaan voorbereiden voor het ambt van dienaar des Woords in de Geref. Ker ken, in het verschenen jaar iets lager ge weest dan in het daaraan voorafgaande. Opvallend is de wijziging in de verhou dingen van het heroepingswerk in de Geref. Kerken en de Ned. Hervormde Kerk. Ge woonlijk was het aantal beroepen in de Geref. Kerken grooter dan het aantal uit gebrachte rechtzinnige beroepen in de Ned. Hervormde Kerk. en dat gedurende vele jaren. In 1925 werden in de Ned. Herv. Kerk 288 rechtzinnige beroepen en in de Geref. Kerken 385 berocnen uitgebracht. Vorig jaar was de verhouding andersom: in de Ned. Herv. Kerk werden uitgebracht 576 beroe pen en in de Geref. Kerken 283 beroepen. Ir- de pehcele Decembermaand werden in de Geref. Kerken niet meer dan 13 (dertient beroepen uitgebracht. Naast de gewone oorzaken van emeritaat en overlijden ontstonden open kansels door vertrek van predikanten naar het buiten land en Indië, overgang tot een andereu staat des levens, institueering van nieuwe plaatselijke Kerken en vestiging van nieuwe predikantsnlaatsen. Emeritaat werd verleend 'in de Ned. Herv. Kerk om. aan: A. L. Boeser (nog geen 5 dien«tiaren), B. Bollée, J. van Bruggen. F H. Germs. J. A. Garth van Wijk, R. C. J. W. Hoek, IT. W. M. Hunkes. Dr. A. F. Krull T. P. van Melle. D. Ozinga, T. A Raabe, Dr. Th. L. W. van Ravesteijn. G. Salomons. Dr. F. W. C. L. Schulte. A. J. Splinter, A. Timmer man, J. de Visser. C. L. Voorhoeve en J. A. Wensinck. In d° Geref. Kerken aan: W Bech (werd geestelijk verzorger van „Wolt- hoze"). W. Breukelaar. W. Goedhuijs, G. van Halsema, P. Jukkenekke, TI. W. Laman, H R. Niehorg, A. A. van Opstal, C. W. E. Ploos van Amstel, Sj. Riiner. C. L. F. van Schel ven, J. D. van der Velden en .T. Vesseur. - In de Chr. Geref. Kerk aan G. W. Alberts (nog geen 6 dienstjaren). In de Baptis ten-Gemeenten aan K. Kuipers. Overleden zijn in de Ned. Herv. Kerk o.m de dienstdoende predikanten: G. Bolkestein, B. Bruins, A. Daran. Dr. F. van Gheel Oi>- demeester (op den avond van den Nieuw jaarsdag), Ph. J. Hoedemaker. G. J. van In- gen. W. A. P. F. L. Jörg, J. L. de Mol Mon- rourt. F. F. J. van de Plassche Tzn.. J. Onast. IT. Smits F.Wzn., P. A. Steenhakker Morilyon Lovsen. W. Stoel en G. van Wolfs winkel. In de Geref. Kerken: Dr. J. J. van Baarsel. Dr. J. Hania. B. Meijer. H. Meijer "n G. Veenendaal. Tn de Chr. Geref. Kerk H. B'esma. Tn de Evang. Luth. Kerk P. van Genderen Stort. Te dozer plaatse, in aansluiting aan de reeds vermelde personalia, brengen we in herinnering het overlijden van de volgende emeriti-predikanten: In de Ned Herv. Kerk om: II. Th Barbas, J. van den Bergen, P. Beijer, F. Hacquebord. R. Jaarsma, G. E. Meloen, C. L. Oueré (91 jaar). A. J. West- hoff (bekend uit den Doleantietijd te Am sterdam als heft'g tegenstander van Dr. A Kuyner en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Loh- man) ep D Zoete. Tn de Geref. Kerken* T. Dekker. G. Dorkes, Ph. W. H. Eskes. Prof. Dr. G H. J. W. J. Geesink, A de Geus. F. C. P. van Herwerden. P. C. Koster. M. H. Tv. Mol. Th. D. Prins. O. D. Scheepsma en T. Spoels'ra. In de Chr. Geref. Kerk: Joh. van der Vegt en H. J. L. de Vries. (Tevens memoreeren we nog de overleden oefenaars of voorgangers A. Punt en J. W. Verhaar in rte Geref. Kerken en W. Vermeer (92 iaar) en M. van der Zwan in de Chr. Geref Kerk). Naar België (Brussel) vertrok J. Maa-. kant, Geref. predikant te Echten. Naar Indië (resp. Batavia en Bandoeng) vertrokken de Geref. predikanten W. H. van der Vegt, van Bergum, en Dr. D. K. Wie lenga, van Voorschoten Tot een anderen levensstaat zijn in de Ned. TIerv. Kerk overgeigaan de predikan ten: J van dpr Giesen én J. M. Vaandra ger, die vlootpredikant werden; Dr. J. SeV"* rijn. thans l d drr Tweede Kamer; Dr. M. C. Slotemaker de Bruïne, thans secretaris der X d. Christen-Studenten-Vereeniging; Dr. J. Th. Ubhink, thans hoogleeraar te Gronin- Het tweede artikel stond in ons blad van gister. EEN KOSTBARE LADING gen: en Th. C. Vriezen, thans leeraar aan de Chr. H. B. Scholen te Den Haag. In verschillende Kerkgemeenschappen werden ook in het vorige jaar nieuwe zelf standige Kerken of Gemeenten geïnstitueerd en nee uwe predikantsplaatsen gevestigd. In het verrichte heroepingswerk tot het bezetten van de open kansels was ook nu weer de variatie rijk, Eenige vacatures van vele jaren lang wer den vervuld ojti die van de Geref. Kerk (e Boven-Hardinxveld (20 jaar) en die van gecombineerde Ned. Henv. Gemeenten van Peins en Ziweins (45 jaar), terwijl daarte genover de Geref. Kerk van Vlissingen, wier vorige nredikant op 10 Maart afscheid van haar nam, reeds op 17 Maart zijn opvolger in haar midden intrede zag doen Sommige Kerken moesten talrijke malen een beroen uitbrengen, als de Geref. Kerken van Anna Jacoiba-Polder en Blokzijl, die resp. eerst haar 23ste en 20s.te beroepen za gen aangenomen, terwijl daartegen jonge, zeer onlangs geïnstitueerde Geref. Kerken als die te Gent (Beige), Mariënberg en IJs- selmuiden. reeds met het allereerste beroen een predikant verkregen. Dat ook in het vorige jaar weer candida ten en vele jonge predikanten een beduidend aantal beroepen op zich zagen uitgebracht, was geen vreemd verschijnsel. Zeldzamer d aarent eigen is dat bejaarde predikanten als J. Broekerna (71 jaar). J. C. Klomn (71 jaar) en C. J. Leenmans (72 jaar), allen tot de Néd. Herv. Kerk behoorende, nog naar el ders beroepen werden, terwijl heide 71-jari- gen nog weer in een nieuwe Gemeente hun herdersstaf opnamen. Het geschiedde, dat Ds. P. van der Linden, na de Ned. Herv. Gemeente van Nieuwer- kerk (Z.) 33 jaar gediend te hebben, nog een beroep naar een andere Gemeente aannam, terwijl Ds. J. G. ^R. Langhoüt, toen hij nog geen volle 4 maanden te Den Ham stond, vrijmoedigheid vond een beroep naar elders aan te nemen. De Kerkeraad der Geref. Kerk in Hersteld Verband te Amersfoort sprak naar aanleiding van een op den pre dikant dier Kerk uitgebracht beroep, als zijn oordeel uit, dat het niet gewenscht R een predikant binnen den tijd van een jaar te beroepen. De Ned. TIerv. Gemeente van Wassenaar bracht 11 malen .tevergeefs een beroep iut op predikanten uit soms ver verwijderde streken, terwijl het daaropvolgend beroep aanvaard werd door het Kamerlid J. Lang- man, wonende in hot aangrenzende Voor burg. Daarentegen kregen soms andere Ge meenten hun nieuwe predikanten zdfs u t vreemde werelddeelen. Uit Indië ontvingen de Geref. Kerken van Vriezenvpen en Vlis singen resp. de predikanten J. F. Colen brander en H. A. Wiersinga, en de Ned. Herv. Gemeenten van Siddeburen, Ouwer- kerk en Boxtel resp. de predikanten B Audrier, J. N. Drost en A. Hagendoorn. Uit Noord-Amerika ontving de Gpref. Kerk van Nieuweroord den predikant M. H. van Dijk De groote-stadskerken bleken ook vorig jaar niet meer den „trek" van vroeger ia ren te hebben; zij hadden menig „bedank je" te incasseeren. Een verrassing was hel *-oor de Ned. Herv. Gemeente van Dep Haag. dat zij. na veel moeitp en teleurstelling, ein delijk binnen één week tijds in drie vacatu res bericht van „aangenomen" ontving. Vroeger jaren was het schier ondenkbaar, dat een groote-stadspredikant zijn Gemeente voor een kleinere verwisselde. In de 19de eeuw zijn er in de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam slechts drie predikanten geweest, (wijlen Ds. A. .T. Westlioff was één hunner) die het „bestonden" naar elders te vertrekken, een feit dat in de 18de eeuw n'mmer en in de 17de eeuw eveneens slechts driemalen is voorgekomen. Ondenk baar is zulks tegenwoordig niet meer. Vorig iaar vertrok Ds. J. .T. Buskcs van Amster dam (Zuid) naar de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Oosterend (Texel) en Ds. B. Ba telaan van Utrecht naar dé Ned. Herv. Ge meente te Barnoveld. Er hebben in het verschenen jaar ook en kele .overgangen" plaats gehad. Ds. P. H. Borgers, Evang. Luth. predikant tc Monn- kendam, nam een beroep aan naar de Her steld Evang. Luth. Gemeente te Helder. Tot de Ned. TIerv. Gemeente van Babyloniën- brock kwam over Ds. J. P. Kruys Voor- Iberghe van de Reformed Church in Noord- Amerika, en tot die van Oldenhove Ds. J. H. Smit Sibinga' van de Remonstrantschc Gemeente te Nieuwkoop. Aan Ds. C. E. H. Milet de St. Aubïn, voorheen predikant bij de Method stische Episcopaalsche Kerk te Gent, werd door de Geref. Kerken in Her steld Verband het recht verleend in haar midden een stichtelijk woord te spreken. De tijd, gedurende welken predikanten m op hen uitgebracht beroep in overwe ging nemen, kan in sommige gevallen aan merkelijke verschillen opleveren. De Geref. Kerk van Hazerswoude beriep een Theol. candMaat, die het beroep nog op denzelfden dag aanvaardde. Daarentegen waren er pre dikanten die aan het einde van den nor malen „bedenktijd" van drie weken nog een beduidende „verlenging" noodig hadden. In de Ned. Herv. Kerk hebben de predikan ten H. P. Barnouw en H. K. Queré, nadat zij een beroep naar elders hadden aangem men, nog weer verzocht van hun beslissing ontslagen te worden. Het beroepen vaneen predikant voor de tweede maal in dezelfde vacature had belangrijk m- nder vaak plaats dan in ■vorige jaren: in de Geref. Kerken slechts éénmaal, in de Geref. Kerken Hersteld Verband eveneens éénmaal, in Chr. Geref. Kerk nog vier malen, in de Vrij*e Evang. Gemeenten éénmaal. Ook is het één maal gebeurd. dat de Kerkeraad van een zelfde Gemeeme van twee predikanten, die voor een op hen uitgebracht beroep hadden bedankt, bericht ontving, dat een eventueel tweede beroep in gunstige overweging zou worden genomen. Het beroepinigswerk om een vacature vervuld te krijgen, is door gaans verre van gemakkelijk, doch een ge val van „twee aan bod" stelt ongetwijfeld voor bijzondere moeilijkheden. Land- en Tuinbouw. DE VEILING TE 'S GRAVENZANDE. Men meldt ons uit 's Gravenzande: Aan de groentenveiling alhier is in 1929 omgezet voor een bedrag van 1.2-48.277.01 tegen 1.503.263.45 in het vorig jaar. DE BLOEMENHANDEL. Men meldt ons uit Rijnsburg: Nu de feestdagen voorbij zijn, is de aan voer ook kleiner. Men tracht, zeer begrijpe lijk, tegen die dagen zooveel mogelijk in bloei te hebben hetgeen dan ook meestal gelukt, al heeft men niet ales in handen. De prijzen zijn van sommige soorten rede lijk, van andere wat laag. Betaald werd per 100 Hyacinthen 18 tot 21.40, Salvotor Rose 6.90 tot S.60, Thomas Moore 9.10 tot 9.30, Due de Berlin 5.S0 tot 8.60, Rose La Reine 10.10 tot 10.30, Brillant Star f 5.40 tot 7.20, Scharlet due 2.40 tot 3.60, Witte due Max 3.40 tot 5.80 Victoir d' Olivierfe 17.20. INGEZONDEN MEDEDEELING. Pastoor Heumann's Geneesmiddelen steeds ook voorradio i Mtcn-defnt f). I. VI. vuil DEH BEUG, ROTTERDAM KOSFOSTEESI! TEL 54111 POSTGIRO 150SIJ Aldaar tok steeds verkrljqba! i's Dlergeneesmdldele ie Fas!oor Hmimam iijnadram:ai<itt L. Heumann en Co., Am sterdam C 91. Staa!kade4 Bi iel ka-vt voldoen, „EFFATHA" EN ONZE DOOFSTOMMEN Hebt u kinderen? van 3, 4 en 5 jaar? die zoo aardig babbelen kunnen? Dan kunt ga u eenigszins voorstellen, wat het moet zijn voor ouders, die ook een kind van dien leef tijd hebben, maar dat niet kan praten, om dat het nooit hoorde, wat vader en moeder anderen zeiden. Eenzaam groeit het op temidden van een grootere stilte dan die van den nacht Het kan zijn verdriet niet uitspreken aan moeders schoot en haar ver troostende en liefkoozende woorden niet hoo Zijn denken beschikt niet over het prachtige middel, dat wij daarvoor hebben, de taal. Zijn geheele ontwikkeling wordt ernstig belemmerd. Maar wat het ergste is: Het wordt niet bekend met den eenigen Naam, door welken wij kunnen zalig wor den. Stelt u een oogenblik voor, dat uw kind doofstom was! Zou zich niet een wereld van smart en ellende in uw hart ophoopen? En zoudt ge niet dankbaar zijn, als er een mid del was, om uw kind uit zijn kerker te ver lossen, om het in staat te stellen met u en anderen over wat zijn en uw belangstelling heeft te spreken, om het te onderrichten in datgene wat het noodig heeft te weten voor dit en voor het eeuwige leven? De weg daartoe is ontsloten. In Voorburg staat het doofstommen-instituut „Effatha", dat er met Gods hulp naar streeft het oog en 't spraaJc orgaan dezer ongelukkigen zoo te ontwikke len, dat zij van uw lippen aflezen wat gij zegt, en u antwoorden zóó, dat gij hen ver staat en begrijpt. Het streeft er naar, ze in alle opzichten te vormen tot nuttige leden der maatschappij, maar ook om ze bekend te maken met de denkbeelden van zonde en made en verlossing door Christus' bloed. Temidden van een schoone en gezonde omgeving heeft „Effatha" te Voorburg een internaat en een school. Aan die school zijn niet minder dan dertien onderwijzers en on derwijzeressen werkzaam, benevens nog twee leeraren en een leerares voor de vak opleiding. Reeds kinderen van 3, 4 en 5 jaar worden hier opgenomen. Hun oog wordt ge oefend, om later de kleine verschillen in, schrift- en mondbeelden beter te onderschei den. Door middel van het schrift leeren ze al iets van de beteekenis onzer taal. Door lipleesoefeningen leeren ze reeds wat begrij pen. van wat de onderwijzeres tot hen zegt. Zoo worden ze op allerlei wijzen voorbe reid voor het moeilijke werk dat hen wacht in de eigenlijke school, waar ze op ongeveer zesjarigen leeftijd hun intrede doen. Daar leeren ze dan praten en afzien, rekenen, lezen, teekenen en schrijven, en later aard rijkskunde, vaderlandsche geschiedenis, Bij- belsche geschiedenis, enz. enz., m.a.w. daar worden ze onderwezen in alle vakken, waar in uw hoorend kind onderwezen wordt, uit genomen de zang. Als ze dan twaalf jaar zijn, mogen ze des avonds aan de vakopleiding deelnemen, waarmee met September jl. begonnen is. Voor drie vakken leidt „Effatha" nu zelf op: voor meubelmaker, voor schoenmaker, voor costuumnaaister. Een leerling, di® meer voor een ander vak voelt, moet wach- t entot hij 14 jaar is en kan dan 's middags naar een particulieren patroon, naar een vakschool in het nabije Den Haag of naar een ambachtsschool gaan. Ook krijgen z® godsdienstonderwijs ter voorbereiding van het afleggen van belijdenis des geloofs. Bij dat onderwijs wordt er rekening mee ge houden, dat de kinderen doopleden zijn van: verschillende kerken. Kerkelijke verschillen worden dus niet besproken. Is er geen re den, God te danken, Die de harten bewogen heeft van hen, die dezen arbeid begonnen, en door hun hulp en steun al die jaéen mogelijk maakten? Behoort gij ook reeds tot hen, die hun schouders onder dit werk der barmhartigheid hebben gezet? Er is zoo veel, dat gij doen kunt Een jaarlijksche bijdrage te geven, door u zelf te bepalen (penningmeester is de heer W. L. B. den Blaauwen, Sijzenlaan 40 ,Dcn Haag, postgiro 3673S). Anderen vertellen, welke ongelukkige stumperds niet-onderwezen doofstommen zijn en hun vragen, of zij door „Effatha" te steunen willen helpen de doofstommen op te voeden en te onderwijzen tot menschen die zich in de maatschappij kunnen bewe gen en die weten, dat er door God in Chris tus ook voor hen eeuwige redding is voor lichaam en ziel. Ouders bewegen, hun doofstom kind niet naar een neutraal instituut maar naar „Ef fatha'' te zenden, en hen helpen bezwaren van financieelen of anderen aard te over winnen. Aan het hoofd der school, den heer A. A. van Holten (Hoekenburglaan 45, Voorburg), het adres opgeven van ouders, die een doof stom kind hebben, met vermelding van alle bijzonderheden omtrent het gezin en het kind, die u bekend zijn. De ouders bewegen, hun kind jong te zenden en het niet van school te nemen voor de leertijd verstreken is De doofstomme, die na het beëindigen van' zijn leertijd voor goed naar huis komt of zich in uw woonplaats vestigt niet laten vereenzamen, maar opnemen in den kring van hen, met wie gij wel eens spreekt, ai vergt dat vooral in het begin van u wat geduld en zelfopoffering. Indien mogelijk hen helpen aan werk, als hij werkloos is of werkloos wordt FEUILLETON INGELEID door BONNA WIEGERS—GROENEV'ELT. (30 pen, dat Ovet oudje met heur vriendelijk, gerimpeld gezicht cn naïeve vertromvelijk- hokl, todli geen geloovig hart bezat En 't was vreemd maar onberedeneerd had ze eigenlijk gemeend dat alle oude menschen, idiie zoo dicht naderden bij den dood, ook dichter kwamen hij 't Zalige Leven en mee daardoor, had ze altijd met Liefde en eerbied tegen den ouderdom opgezien. Eens in de stad, had ze bij avond, in helder ver lichte salon een groepje heeren gezien, iai kaartspel verdiept, en een van hen was een i oude man geweest, met sneeuwwit haar en zwart kalotje. Dat had haar ook bevreemd „Al was ik ook Christelijk, dan stuurde zoo'n oude man, zich gevend aan dat ik nog m'n kinderen niet naar zoo'n meid spelEn nu vrouw TIeilingsstraks spon 't oude vrouwtje aan heur booze ge-1zonder Jezus door de doodsvalleiin 't d&ohten verder. vuile kleed geroepen voor GodZe hui- 'ar iedereen kent ze wel. daar in Ter- ve,rije hulst". I Als die reiziger maar nöet in de bus had Bij de Kerk stond de bus weer en stapte gezeten, dan had ze misschien vergoelij- ze uiit kond over Trui pepraat gezegd, dat Mies zag, hoe ze zorgvuldig den chaufeur ChristenpLicht wel andere dingen eischte. het geld uittelde, en keek haar na een zij- Qf nee ze had dien naam ook niet ge- weg in bleef dien kant uitturen, ook toen ,10emd, bang, dat ze te véél zou zeggen, en ze van Terhulst niets meer kon zien. 'vrouw TIeilings 't in Terhulst vertellen Ouddijk daar had je eindelijk Oud- ging. In die dorpen was alles zoo wonder- dijk. De reiziger, die weer was gaan 1 ;zen. sne| mn,iMaar Trui dèèd verkeerd, ze keek niet op, toen ze haasL'g uit ging stap- wist het immers wel, en ze begreep heel pen, maar zoodra ze met den mg naar hem --:ed, dit 't oude vrouwtje méér aansloot toe den weg overstak, volgde hij haar met aan nQ,mi dan ze 't aan 'n on derwij ze- gretigen blik. [res van de Openbare zou hebben gedaan. 'n Knappe meid mompelde hij bin-1 7,e keek eens bij haar japonnetje langs, 't nensmonds. Maar die andere vond hij meer v.'as dat groentje, rRt Bert in v bi-1 zoo initei-'Pss-intImooi had gevonden. Dijkhuis had ook aan- Mies moest dien dag steods aan vrouw stoot aan haar genomen, omdat ze te we- Beil'ings denken ook, toen ze het pad reldseh gekleed wasmaar dat kwam naar Dijkhuis liepAls ik Christelijk door z'n eigen conservatisme. Trouwens, de washad zij gezegd. Z'j was er haast .hals van haar blauwe vond Bart ook te no geschrokken^ want toen had se ix~jre- llaeg, en nu h^d ze om P.ykhuis -'"ze maar aangetrokkenHij cn z'n vrouw waren toch boven verwachting voor d'r geweest. Begrijpen kon ze 't eigenlijk niet. Kijk, ook nu weer zag ze 't gezicht van vrouw Dijk huis over 't ondergordijntje gluren en op eens naar d'r knikken. Daar ging de deur al open en kwam ze haar tegen. Mies liep wat vlugger. „M'n man ligt al te wachten juffrouw hij verlangt, dat U komt." „Daar ben ik blij om", zei ze eenvoudig en ze kon werkelijk zien, dat 't boer Dijkhuis goed deed, dat ze kwam. „Hoe gaat het?", informeeri.e ze, terwijl z'n vrouw haar 'n stoel naast 't bed wees. „Ik spreek wat bctor", probeerde hij flink te zeggen, en toen veel zachter „Ik ben zoo dankbaar." Ze hoorde wel, hoe moeilijk 't nog ging. „U zegt maar niet te veel, hoor, U luistert maar wat", zei ze met hartelijkheid. Ze had nu wel graag willen zeggen, dat ze best kon begrijpen, dat hij zoo dankbaar was dankbaar voor Gods goedheid, maar ze durfde haast nietze zou zich gevoelen, alsof ze een kind was, dat mee ging praten met groote mensohen, en daarom zweeg ze „Een kopje thee juffrouw?", vroeg toen vrouw Dijkhuis. „Graag daar heb ik altijd zin in na school",. ..Dat dacht ik wel. Wij drinken anders koffie, maar 'k zei tegen m'n man: omdat de Juffrouw komt, zet-'k maar es thee". „Aardig van U Is Jantje neg niet thuis?" ,.Die moet boodschappen doen maar ze zal héóst maken, da's vast Gaat 't goed met haar op de hreisdhoQlï." „Uitstekend 't is 'n handig ding. Vondt U dat kinderschortje niet mooi genaaid?" „Ja, hoor. Ze mag 't aan d'r nachtje geven, 'n kind van m'n zuster." Vrouw Dijkhuis presenteerde koekjes. „Ze breit ook heel alleen al sokken voor m'n man U zoekt maar uit Juffrouw Ze gaat graag naar de breischool toe". „En dan spijt het mebegon Dijkhuis met 'n zucht, terwijl hij poogde z'n hoofd wat op te lichten, om Mies beter aan te zien. „Wat spijt U dan zoo?", kwam ze hem tegemoet „Kan Uw vrouw 't me wel ver tellen?" Vragend keerde hij 't hoofd naar z'n vrouw, die niu wat bijschoof. „Ik zal 't nu wel es zeggen de Juffrouw neemt het je vast niet meer kwalijk". „Praat maar gerust, vrouw Dijkhuis", hielp Mies, die ging begrijpen. Toen hoorde ze, hoe Dijkhuis tégen haar gestemd had, omdat hij vreesde, dat ze te wild was, haar kleeding hem te were.ldsrh leek. Maar toen ze tóch kwam, en Jantje zooveel van haar leerde houden, en vooral toen ze zoo uit eigen beweging bij' hem ge komen. was, vriendelijk voor hem was ge weest. toen had hij zich geschaamd om 't vooroordeel, waarmee hij haar in Ouddiik komen z?.e, had hij het als zonde gevoeld, haar beschuld«ard te hebben, zonder haar te kennen. En direct dien avond al. toen ze wee was geeaan, had z'n vrouw 't met hem overleavl. dat 't nu ook hun plicht was. haar alles te zeggen niet alleen, omdat ze 't zelf vroeg of laat toch hooren kon, maar voorn!, omdat hii sroed wilde maken, Iwait hii verkeerd had gedaan Getroffen luisterde ze. Dét was Christe lijk dat moest vrouw Hedldnigs nu es hoorenZe kreeg het gevoel, of ze 't niet had verdiend, omdat ze hem ,,'n stijven boer" had genoemd. „Moed, dat U 't me zegt", zei ze zacht, kijkend van vrouw Dijkhuis naar haar man. „U bent er dtis niet boos om?" vroeg hij. Verlicht drukte z'n hoofd zich dieper in 't rood geblokte kussen. „Het doet me goed want ik wist, dat U tegen me had gestemd, en ,Wist U 't al?" onderbrak vrouw Dijk- huris verwonderd. „Dan is 't dus dubbel goed, dat U alles weet" ,Ik ben er heel blij om ik kan U ndet zeggen, hóé blij", overtuigde Mies zaoht, „En weet U wat m'n man aan 't slot nog n?" Mies zag 'n ondeugend nikkertje in vrouw Dijkhuis d'r oogen en werd wat nieuwsgierig „Nou?" „Nu zet ze de muts nooit weer te scheef op". Toen lachten ze alle drie, on Mies, vlug naar de spiegel loopend, schikte zoo reoht mogelijk de bontmuts over d'r blonde, springende haren, en zich naaT Dijkhuis koerendgrappigde ze: „Voor U zet ik em anders ook wél recht". Ze bleef nog gezellig een poosje praten, bekeek wat handwerkjes, die Jantje met kindertrnts l:et zien, en ping dan ojistaan met de belofte, gauw weer te komen „U loopt woordig druk hij Dijkhuis", zei haar Tu ita, die 't avondeten op de kamar bracht „Het kan verkeeren". Hoe bedoelt LT dat?", vroeg ze, onaan- naam getroffen. Hoe wist nu vrouw Jan- j/sen al weer, dat zij bij Dijkhui® was ge weest. „U ging toch in 't begin nooit naoir hen toe". „Je moet iemand ook eerst leeren ken nen", stugde Mies, terwijl ze een boek uit haar hangkastje nam, en zich hield, alsof ze lozen ging. Maar vrouw Jansen scheen er niet door afgeschrokken. ,,'t Zijn goeie menschen", begon ze weer, al dekkende, ,,'k Had Jantje zooeven in den winkel en die vertelde me, dat U er was". „O", deed Mies begrijpend. „En Mulder vertelde gisteren aan m'n man, dat hij U er wel tien keer heen heeft zien gaan". „Juist wat voor zoo'n Mulder zei ze minachtend Gelóóft U diien man ook nog?" „M'n man vond ook, 't zou wel overdreven zijn, maar vrouw Dijkhuis zei Zondag tooh zelf uit de kerk, dat d'r man vóór stemmen zou, als 't weer "ebeuren moest". ,,'t Is beter, goeie vrinden te zijn. dan kwaje", ontweek Mies, die vrouw Jansen eigenlijk wel mocht, maar haar nieuwsgie righeid vervelend vond. „Zeker, zeker stemde die ^gretig toe ik hen er blij om voor U, dat alles goed is. j't Zijn zulke beste menschenMaar hoe t opeens zoo komen kan" Ze had nu alles op de tafel gezet 't Zag ;er goed uit een ei. een plas melk, een stukje kaas. gesneden vleesch en eigen ge- j bakken krentebrood nee, Mies vond, dat i-e het nergens heter had kunnen treffen. Ze hoorde zooveel klachten van collega's ,over zuinige, zelfs inhalige hospita'sZe jkeek es op naar 't vriendelijk, frissche ge zicht, maar kon met nalaten, te glimlachen, 'toen ze vrouw Jarisens afwachtende hou ding zag. - (Wordt vervolgdjj

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9