llirutur tits rijf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken A. R. J. A. HEERENBAAI IBONNEMENTl Per kwartaal 3.25 (Beschlkkingskosten 0.15) ^er week 1 0.25. IToor het Buitenland bi) Weke- lljksche rending .6^ Bi) dagelijksche rending »7. Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent londagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2939 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels JL17V4 Like regel meer 022Vi Ingez. Mededeclingeu x. van 1—5 regels »U0 Elke regel meer -0.45 j Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 ZATERDAG 4 JANUARI 1930 10s Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VERZEKERING EN VERZEKERINGSDWANG l n> Wij maakten onderscheid tusschen onderlinge voorzorg en verzekering als bedrijf. By het laatste toch is het verzekeren doel der onderneming, terwijl de onder linge voorzorg mogelijk is, omdat men reeds uit hoofde van het karakter der saamleving een sociale grootheid vormt, welke er al of niet als zoodanig georga niseerd is. Zij, die eenzelfde handwerk beoefe nen, in eenzelfde bedrijf arbeiden, koop manschap drijven en daardoor reeds met elkander van doen hebben krach tens de relatiën, welke in de maatschap pelijke levenskringen worden geboren en waardoor die levenskringen ont staan, vinden in die verbanden velerlei aanleiding tot maatregelen van voor zorg en veiligheid, welke geboden zijn en als zedelijke plicht moeten worden aangerekend. Voorziening in de levensbehoeften is in die levenskringen het allereerste doel, het gaat om den arbeid, welke ons is opgelegd tot onderhouding des levens, en dus om de vervulling van een levens roeping, die op allen rust en waarin wii menschen op elkander zyn aangewezen, van elkander afhankelijk zyn en elkan der hebben bij te staan. Verwezenlijking kan dit alles vinden en behoort dit te vinden in den levens kring, waarin wy zijn geplaatst. Het ligt dus voor de hand, dat moei ten en gevaren, welke men in zulke ge meenschappelijke arbeidsvelden ervaart en te wachten is, ook gemeenschappelijk worden gedragen en dat men van deze taak bewust voorzorgende maatregelen kiest tot onderling hulpbetoon in den nood. Tegen zulk een onderlinge voorzorg in sociale levenskringen, waarbij men door zijn arbeid is betrokken kan hoe genaamd geen principieel bezwaar wor den ingebracht. Een iegelijk drage naar positie en vermogen zyn deel bij in de algemeene lasten, die op het lichaam als geheel rusten en welke mede te dragen de leden des lichaams verplicht zijn naar goede zedelijke orde. Het is een gave Gods, dat de mensch uit zyn arbeid leeft. Dit beteekent niet, dat de arbeid recht geeft op het leven, hoe anders wordt hier van een gave ge sproken. Maar het beteekent wel, dat de Heere God die gave aan den arbeid heeft verbonden, waardoor dit vast en zeker is, want God is getrouw. Daarom zal de vlijtige en zorgzame ook zijn loon vinden en zegt de H. Schrift, dat de arbeider zyn loon waardig is; d. w. z., dat hy, die arbeidt, zijn loon waardig is. De gave Gods wordt uit den gerneen- schappeliiken arbeid niet weggenomen, doch veeleer bevestigd in dien arbeid, wijl de mensch uit één bloede geschapen een sociale roeping heeft. Zoo zullen dus ook allen, die aan een gemeenschap-- pelijke taak hun krachten wijden, een taak n.l. die goed en eerbaar is, ook daaruit leven en het ligt volkomen in de ]yn, dat men onverminderd de persoon lijke verantwoordelijkheid ook gemeen schappelijk voorzorgen treft tegen den nood, welke ons dan treffen in dagen van ziekte, ongeval en ouderdom. Geen ernstig mensch kan het toch verdedigen, dat men in dagen van voor spoed de laatste penning uitgeeft, die men verdient, om door den kwaden ddg in zorgeloosheid te worden gevonden. En aangezien .veelal de nooden des le vens zoo groot zyn, dat geen ruime spaarpenningen kunnen worden over gelegd, kan men iets afzonderen in een gemeenschappelijk fonds, 'waarmede men anderen kan helpen en zelf gehol pen kan zijn, als de nood aan den man komt. Ongetwijfeld zijn er voortreffe lijke voorbeelden van de roeping der naastenliefde aan te wijzen. Vroeger meer nog dan thans was het geval niet zeldzaam, dat zij, die arbeiders in hun dienst hadden, ook in tijden van ziekte en nood den getrouwen dienstknecht niet in den steek lieten, doch men mag het niet eenzijdig van dien kant ver wachten. De velerlei hofjes en stichtingen in onze oude steden herinneren er nog aan, dat de sociale roeping door het voorge slacht werd gevoeld en dat men zorg droeg voor hen, die in de nooddruft des levens niet meer genoegzaam konden voorzien. Van dergelijke sociale voor zorgen is men in onze dagen niet meer gediend. Ook is men weinig genegen om op zulk een wijze sociale barmhartig heid te doen, Er is een geest, die van barmhartig heid of wat er op lijkt niet wil leven. Men spreekt van recht, heeft recht op een menschwaardig bestaan en eischt zyn rechten. Deze geest is echter ver want aan de revolutie en wordt uit de vreeze Gods niet geboren. Wie hier van recht wil spreken moet bedenken, dat recht van bestaan zoo- danigen eisch aan het leven stelt, dat dit gansch volkomen in overeenstem ming zij met de levensroeping en dat deze moet worden gezien in het licht van Gods ordinantie. By verzaking dier roeping is het boi'oep op zijn recht ij del. Gezien in het licht van den absoluten eisch Gods heeft niemand recht en le ven alle menschen uit de genade Gods. In betrekkelijken zin kan men van recht gewagen, zoo aan den zedelijken plicht wordt voldaan. De arbeider is zyn loon waardig, zoo hij arbeidt. Krach tens Gods beschikking heeft de arbeider zeker recht op loon en is de heer van den arbeider verplicht een waardig loon te geven. Zoo is er ook een plicht van den patroon om in dagen van druk te gedenken degenen, die wel gediend heb ben. Doch deze mag niet eenzijdig wor den genomen, zoodat men alle lasten in den dag der verdrukking op den patroon zou willen leggen, vergetende, dat men ook zelf den plicht heeft om voor den kwaden dag te zorgen. Plichten en rechten moeten weder- keerig en sociaal gezien worden, zij leg gen steeds een onderling verband tus schen partyen en deze zyn over en weer daaraan overeenkomstig de levensrela- tiën zedelijk gebonden en voor de rich- tige handhaving verantwoordelijk. Af gezien van die relatiën, dus individua listisch op zich zelf staande, kan men niet van recht spreken. Uit een en ander volgt, dat de levens orde als zoodanig sociale zorgen en voorzorgen ter behartiging aan ons voorstelt en nu moge men in verschil lende perioden der historie verschillen de wijzen van voorziening hebben aan gewend, of soms ook in gebreke zijn ge bleven, doch dit laatste heeft zich steeds gewroken aan de nalatigen en hun kroost. Toch kunnen wy iedere wyze niet op dezelfde waarde schatten, doch houden het voor recht Qn billijk, dat de zede lijke verantwoordelijkheid van een iege lijk naar zyn plaats en roeping bij cïe vervulling van persoonlijke en sociale plichten grondslag en uitgangspunt zy en blyve. Daarom drage men de zorg en voor zorg, welke op personen en levenskrin gen ligt, niet over op den staat en ook niet op lichamen, die van nature zulk een verantwoordelijkheid niet hebben. Daarentegen is het verreweg te verkie zen, dat de vrije maatschappij in haar eigen organische orde genoegzame maatregelen treft, hetgeen zij uit eigen beweging alleen dan doen zal, als het besef van roeping en verantwoordelijk heid in voldoende mate leeft. In dat op zicht leggen althans de oude hofjes en stichtingen nog een getuigenis af, die van, zedelijken welstand getuigt, al zul len die tijden ook wel hun klachten en plagen gehad hebben. Indien men in de behartiging dei- sociale voorzorg te kort schiet, is er alle reden voor de Overheid om haar belang stelling aan deze zaak te geven, doch ook dan leide zij het naar de beginselen, welke hier de richting behooren te be palen. Zii heeft een fundament in de per soonlijke en sociale verantwoordelijk heid en plicht naar den zedelijken eisch des levens en blijve bij haar taak om de ongerechtigheid te bestrijden en gerech tigheid te bevorderen. De voorzorg is aan de zorgen des levens en mitsdien aan den arbeid gebonden en worde be tracht met en voor den kring en het sociaal verband, waarin men zijn arbeid verricht. MET NIEUWEN MOED. Het nieuwe jaar is ingetreden daar is weer nieuwe arbeid, die ons wacht. Die arbeid op zoovelerlei gebied dient met nieuwen moed aangevat Vooral met het oog op de politieke actie is deze roepstem van beteekenis. Misschien zou deze of gene de opmerking kunnen maken, dat het staatkundig leven in 1930 niet veel van onze krachten behoeft te vergen, maar dit streven naar rust bergt niet te onderschatten gevaren in zich. Immers het feit dat dit jaar geen verkie zingen aanstaande zijn mag geen reden zijn om zich in stilheid te vermeien en af te wachten de dingen die komen zullen. Veeleer biedt een jaarkring zonder electo rale gebeurtenissen een welkome gelegen heid om een onderzoek in te stellen naar de kwetsbare plekken in onze gelederen en voorzorgsmaatregelen te treffen ter verdedi ging. I Een jaar zonder verkiezingen leent zich I bij uilslek om zich volledig te geven aan de proi nganda, om onze positie te sterker, om zich dcor gedegen studie en noeste vlijt te l italea, I- BEGRAFENIS G. J. VAN SOMEREN Onder groote belangstelling werd gister te Utrecht ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer G. J. van Someren, in leven o.m. lid van den Gemeenteraad aldaar. Onze foto laat zien het ooqenblik, dat de Burgemeester van Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andreae, bloemen in de groeve strooit. Op den voorgrond verder twee veteranen der A.-R. partij te Utrecht, de hceren J. C. Frijlink Sr. en J. Keynemans. Geheel links op de foto wethouder A. 11. Smulders. Daarbij komt dat het ingetreden jaar min der rustig is dan men bij oppervlakkige be schouwing wellicht waant. Spoediger dan men weet is het najaar daar en staat men midden in de winter cam pagne, die straks wordt afgesloten door de verkiezingen voor Staten en Raden beide. Want men brenge het zich tijdig te binnen: het volgend jaar is een uiterst gewichtig jaar, dat verdubbelde krachtsinspanning vraagt. Wie met de ontplooiing zijner krachten wacht tot vlak vóór de gewichtige gebeurte nissen, komt zeker te laat en mag op geen gunstigen uitslag hopen. Maar dc Anti-Iievolutionair, die doordron gen is van het gewicht der beginselen, wier drager hij door Gods genade mag zijn, kent de waarde van deugdelijken voorbereidenden arbeid. Daarom worde de roepstem, die tot ons uit gaat met het oog op den arbeid voor 1930 verstaan. Met nieuwen moed aan den arbeid en die arbeid biddend verricht dan alleen mag op 's Hocgsten zegen worden gehoopt BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN OUDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje X'assau-orde aan L. Sanger, bode-concierge ten geróeentehuize te Waddinxveen; is toegekend de. bronzen eere-medaille der Oranje-Xasau-orde aan D. Andrea, arbeider bij de N. V. Olie-industrie te Wormerveer. BURGEMEESTER. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot referendaris der P.T.T. de referendaris 2e kl. P. Visser; is op zijn verzoek eervol ontslagen de ad junct-referendaris der P.T.T. E. Vroon; zijn benoemd bij 't Hoofdbestuur der P.T.T tot referendaris P. J. van Kesteren, K. J. W. Koch, P. Huygens, G. Visser, tlians hoofd commies; tot hoofdcommies J. J. Schwencke J, C. Beclit, H. T. P. J. Wellens, Mr. C. C Geyl, thans commies; tot commies G. H. i ggink, W. K. A. Kamer mans. A. Dortland, K. L. van der Velde, thans adjunct-commies. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen uit zijn Frr is benoemd bij reserve-personeel land macht, bij personeel Geneeskundigen Dienst, tot reserve-officier van Gezondheid 2e klasse W. L. van Luyn, arts; zijn op verzoek eervol ontslagen uit den. miitairen dienst de reserve-kolonel-intendant R. H. J. van Deutekom, res.-luit. kolonel, C N. A. Quack van het 16e reg. inf. en de res.- majoor A. Luitesz van het 7e reg. en de res. kolonel E. Cool van de Vllste Infanterie brigade; is verlengd voor tenminste vijf jaar de ter mijn van benoeming als reserve-officier van gezondheid van de hieronder genoemde re serve-officieren van gezondheid tweede kiase, allen van het personeel geneeskundigen dienst landmacht; J. C. B. Simons, Dr. H. Rümke, G. H. J. Blaes, Dr. N. E. Ten Have. G. Oltmans, J. van der Lugt, Dr. A. Hutter, J. M. van Rossum, H. J. P. van Dorsten, Dr. P. van Paasscn, D. van der Sande, Dr. F. N. Sickenga. Dr. H. C. Jclgersma, P. J- Duinker, J. C. Goudriaan, J. C. dc Lange. A. D. CONSULAIRE DIENST. Bij K. B. is W. Assmann erkend en toege laten als consul van Duitschland te Para maribo voor Suriname. DIPLOMATIE. De militaire attaché der Spaansche Lega tie te 's-Gravenhage, met standplaats te Parijs, luitenant-kolonel Juan Segui Aljnu- zara, is sedert de vorige maand als zoodanig afgetreden. DE KININEFABRIEK TE 's-GRAVELAND. Bij K.B. is vernietigd een besluit van B. cn W. van 's-Graveland, waarbij aan de •X'.V. Kina Cultuur Mij., gevestigd te Am- alerdajn, voorwaardelijk vergunning is ver teend tot oprichting van een inrichting tot verwerking van kinabast en tot het maken van kinine. .R. ert W. van Hilversum waren o.m. tegen Bedoeld besluit in beroep gekomen. RAAD VAN STATE GEMEENTEPLANTSOEN. In de gister gehouden zitting van Raad van Staite, afd. voor de geschillen bestuur, is voorlezing gedaan van volgende Koninklijke besluiten. Vernietigd is een besluit van God. Staten van Zuid-ITolland, waarbij goedkeuring is onthouden aan "een besluit van den raad der gemeente Hillegom tot onttrekking aan openbaren dienst eb tot uitgifte in eeu durende erfpacht van het Gemeenteplant- soen „De Hoedendoos" te Hillegom. GEMEENTEBEGROOTING VAN ZUILEN. Door den Raad van State is ongegrond verklaard een beroep \an den Raad der ge meente Zuilen tegen het besluit van Ged. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring L onthouden aan de begrooting dier gemeente voor 1929. GEMEENTEBEGROOTING VAN VEENEMDAAL. Door den Raad van State is ongegrond verklaard een beroep van den Gemeenteraad van Veenendaal tegen een besluit van Ged Staten van Utrecht, waarbij goed keuring is onthouden aan de gemeentcbe- grooting voor 1928. HET KASTEEL TE HOENSBROEK. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur heeft gister behandeld een beroep van den raad der gemeente Hoensbroek tegen een besluit van Ged. Staten van Limburg, waarbij goedkeuring was onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Hoensbroek, waarbij een jaarlijkscli subsidie van 5000 werd verleend aan de vereeninging „Ave Rex Christus", die het Kasteel Hoensbroek heeft aangekocht en dit wil restaureeren. Gedeputeerden Staten oordeelden, dat de kosten van restauratie 200.000 zouden be dragen en dat genoemde vereeniging deze restauratie niet ten uitvoer zal kunnen brengen tenzij met medewerking financieel, van het Rijk. De gemachtigde der gemeente betoogde dat deze restauratie een eminent gemeentebe lang is. De. vertegenwoordiger van Ged. Staten was van oordeel, dat dit subsidie niet tc ver antwoorden is. De Kon. beslissing volgt later. VACANTIETOESLAG TE DE BILT. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is o.m. behandeld een be roep van den gemeenteraad van De Bilt tegen een besluit van Gedep. Staten van Utrecht, waarbij niet werd goedgekeurd een besluit van dien Raad, waarbij 20 gulden vacantietoeslag werd toegekend aan ge meente-personeel met een salaris tot 2500 gulden. Namens den Raad heeft de wethouder W. Troostheide het besluit van Gedep. Staten bestreden. Hij wees op de kleine uitgave, die hiermede is gemoeid voor de gemeente, financieel goed voorstaat en waar de HEEFT DE AANDACHT DER PARTIJ-LEIDING DEZE ACTIE KAN VOOR DE A.-R. PARTIJ VAN GROOTE BETEEKENIS ZIJN De A. R. J. A. is, althans wat de naam be treft, geen onbekende meer in onze kringen, doch wij zijn er niet zoo zeker van, dat men zoozeer op de hoogte is met het doel cn stre ven dezer actie, dat het overbodig is de aan dacht voor haar te vragen. Het is op zich zelf een verblijdend teeken, dat onder onze jonge menschen belangstel ling wordt gevonden en gewekt voor de anti revolutionaire beginselen. Zal toch de anti revolutionaire Partij een toekomst mogen hebben in ons vaderland, dan is het noodig, dat de gelederen worden versterkt door jon ge krachten, die zoo straks den strijd der ouderen overnemen. Noodig is~het ook, dat zij, die hun krach ten en gaven aan den strijd voor die begin selen willen geven, zijn toegerust met kennis dier beginselen en met de groote vraagstuk ken, welke in het sociale en politieke leven aan de orde zijn. Bovenal is noodig, dat zij die beginselen lief hebben met een geloovig hart. Dit laat ste kunnen wij elkander niet geven, maar wij hopen toch, dat de belangstelling der jongeren door die liefde moge worden aange dreven en dat zij elkander daarin sterken. Het zal dan ongetwijfeld blijken, dat de arbeid van hen, die zich deze dingen hebben aangetrokken, niet ijdel zal blijken. Dr. Scholten en Mr. Scheurer, daarin door ande ren gesteund, achtten n.l. den tijd gekomen om onze jonge menschen, waaronder er zoo- velen zijn, die door het onderwijs, dat zij ge nieten, in de kennis der beginselen niet ach ter mogen staan, in studieclubs te vergade ren. Zij hebben daarbij geen ander doel dan de kennis der anti-revolutionaire beginselen te bevorderen. En de belangstelling der jongeren en dat doel juichen wij toe, gelijk wij ook zelf reeds vaker op het belang van studieclubs hebben gewezen. Waar enkele jongelieden worden gevonden, die daartoe lust hebben, trachten zij zich ter plaatse van leiding te voorzien. Het ligt trouwens in het voornemen en het zal spoedig blijken meer dan een voor nemen te zijn om ton behoeve der clubs leiddraden te verzorgen bij de studie. Wat voorts dc organisatie cn het verband met de georganiseerde Partij betreft, vol staan wij mof de opmerking, dat deze zaak de aandacht van de leiding der A. R. Partij heeft. Voorloopig tooncn de jongeren, het hun ernst is. Overigens kan de actie dor A. R. Partij er slechts bij winnen, indien zij straks door welonderlegde leden wordt versterkt. Volgende week hoopt A. R. J. A. haar pro paganda-brochure te verspreiden, waarop wy alle belangstellenden gaarne wijzen. Geve de Heere, dat hieruit iets goeds moge worden geboren voor 't loven der A. R. Partij en voor den zedelijken en geestelijken wel stand van ons volksleven. INGEZONDEN TüEDEDEELING. ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons (ook in h omen, ft Ronden 01 ponden) /~Vmaft7/urWutke£ier!rtpaJyefrE DE STEENWORP EN DE ONTMANTELING VAN DE KINDERRECHTER. Het rumoer van de Nieuwjaarsnacht was reeds verstomd, en alle vierders van oud in nieuw hadden zich ter ruste ge legdtoen één mijner vrienden met de zijnen opgeschrikt werd uit de eerste slaap-acte door glasgerinkel en steen-ge- rommel. L-Iet ingestelde onderzoek wees spoedig uit, dat een zware steen door een groote balconruit was gekomen en tegen de ka merdeur was neergeploft Een leelijk geval, maar waaraan verder niets te doen is: de baldadige dader ligt in zulke gevallen wel niet op het kerkhof, maar is onvindbaar en meldt zich niet Zoo gaat het gewoonlijk, maar ditmaal was het anders. De volgende morgen werd het drama verteld aan de achterbuurman en deze re pliceerde onmiddellijk met de bekentenis: dat heb ik gedaan! Ja, want waarom ben je tusschen 12 en 1 niet komen nieuvvjaarwenschen, gelijk de afspraak was. (nieuwe verbazing). Gelukkig, dat je het nu ten minste zegt, want anders was er van avond weer een steen door een ruit gekomen. Dat is zoo mijn gewoonte, aJs iemand zijn woord niet houdt. Reeds van mijn zevende jaar af! Doek! Wortman, F. Hagen, A. A. van Acker, F.belastingen laag zijn. Peters, P. R. Switters, S. W. Kool; Als gemachtigde van Ged. Staten trad op zijn eervol ontslagen uit den militairen de heer F. Kroon, referendaris ter Provin- dienst de reserve-officieren van gezondheidciale Griffie. tweede klasse, alien van het personeel van j Hij zeide dat het toezicht van Ged. Staten den geneeskundigen dienst der landmacht:ook aangaat het voorkomen van financieele Dr. L. D. Ecrland, A. A. Dael \V. Barends. P-1 wanorde in Gemeenten. Wanneer eenmaal Swcts, J. A. Bos, A. H. dc Wijn, D. den Hoed, begonnen wordt met het geven van vacan- C. A. N. Schoenmaker, W. E. Sprenger, W. GI tietoeslag, zal dit systeem meer en meer Meiss, P. A. Kranenburg en J. J. Barnhoorn.j uitbreiding vinden. De Kon, beslissing volgt later. TWEEDE KAMER HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Ingediend is een wetsontwerp, bevattende nadere wettelijke voorziening in verband met het in werking treden van de wet van 15 Juli 1929. Het tot stand komen van de wet tot wijzi ging van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten heeft n.l. de wen- schelijkheid veroorzaakt eenige formeele wijzigingen aan te brengen in andere wet ten. O.m. bevat het ontwerp een np voorstel van de Rijkscommissie voor de Gemeentefi- nancien opgenomen overgangsregeling ten aanzien van de viervoudige verhooging bij navordering van gemeentefondsbelasting. WIJZIGING ZUIDERZEE STEUNWET Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Zuiderzeesteunvvet. Het beoogt het mogelijk te maken op doelmatige en afdoende wijze tegemoet te komen in alle gevallen, waarin het aan vaarden van een nieuw bedrijf of werk zou worden belemmerd door moeilijkheden, wel ke zich zouden kunnen voordoen bij de li quidatie van het oude bedrijf, mede in ver band met waardevermindering. Het zal mogelijk zijn, aan belangheb benden, die hun op de Zuiderzee gegrond visscheriibedrijf wcnschen te hervormen tot een Noordzeevisscherijbedrijf, toelagen te verleenen voor liet geval deze belangheb benden door middel van ingevolge de Zui derzeesteunvvet tc verleenen crcdicten niet voldoende zouden kunnen worden geholpen. Bij de vaststelling dor bedragen der gel delijke tegemoetkomingen zal rekening wor den gehouden met de bijzondere omstandig heden van belanghebbenden. ARBEIDSOVEREENKOMST VAN KAPITEIN EN SCHEPELNGEN. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot nieuwe wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepelingen zegt de minister van justitie, o.m. toe, dat indien hij het vaststellen van de maatregelen tot uitvoering van deze wet deskundigen uit het zeevaartbedrijf zullen moeten worden gehoord, daarbij ook aan de kleine vaart zal worden gedacht. DE BEVOLKING VAN AMSTERDAM BIJNA 3 4 MILLIOEN. Naar wij van de zijde van het Bevolkings register te Amsterdam vernemen is bij een vnorloopige vaststelling van het bevolkings cijfer op 31 December 1.1. gebleken, d-t dit 748.965 bedraagt, zoodat binnen afzienbaren Itijd het cijfer van 3/4 miliioen bereikt zal rworden. itele (Ontmanteling beteekent, dat de Kinder rechter zonder toga en op de duur ook zonder Officier van Justitie en zonder verdediger zal rechtspreken over stoute kinderen). Ik ben daar gloeiend tegen. De rechter moet in toga verschijnen. Dat maakt in druk. Een rechter met een colbertje aan en een slappe boord om i s geen rechter. Hij heeft geen prestige en maakt geen in druk. 'k Weet dat heel best uit eigen onder vinding. Als wij ons als echte kwajongen» gedroegen en de koddebeier kwam op ontf af, dan gingen we nauwelijks een stap terug. De man was zelden in uniform en genoot veel gunsten van de bevolking. Hij zou er berouw van hebben wanneer hij proces-verbaal opmaakte. Doch wanneer zoo nu en dan een mare- chaussée ons pad kruiste, dan waren we vlugger dan een haas om in veiligheid te komen: een imponeérend gezicht, die blin kende knoopen, witte tressen, glimmende abel! De kleeren maken den man, de uniform de politie en de toga den rechter. Als de steemverper op zijn zevende jaar voor zoo'n getabberden rechter had ge staan, dan had hij in de nieuwjaarsnacht zeker geen kei door eens anders ruiten INGEZONDEN MEDEDEELDE Een week op proef Een N.S.F. toestel kunnen wij U leveren, compleet, kant en //eSS. klaar aangelegd voor het ge- bruik, vanaf f 337.-; een Philips [SWrrRh toestel vanaf f243.25. De be- Bp slissing behoeft pas gegomen W te worden, nadat U het toestel >d| A een week op proef heeft gehad. BE^EB 'rf INDISCHE BETREKKINGEN Ingenieur gevraagd. Gevraagd voor 's Lands baggerbedrijf in Nederlandsch-Indië een werktuigkundig tevens electro-technisch ingenieur (afge studeerd aan de Technische Hoogeschool te Delft), met practisohe ervaring van onge- Nadere bijzonderheden bevat de X'eder- 1 nndsche Staatscourant van 31-12-1929 No. 254. Sollicitaties (ongezegeld) vóór 25 Januari -s. te richten aan het Commissariaat bp- ervenneld (Afdeeling B, Eerste bureau), lalwaar ook rnliohlingen. zijn te bekomen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1