DONDERDAG jANÜARÏ 1933" TWEEDE BLAD PAG. 5 BRIEVEN UIT BE HOOfBSTAB HEM ZAGEN ZIJ NIET] De Kerstdagen liggen weer achter cms. Hadden wij een oogenblik hoop gehad op een witte Kerst, die hoop ia niet vervuld. Het was te zacht om de sneeuw te conser- veeren, 't was mooi weer, ietwat majarig, maar dat ds geen reden om te klagen. 't Is de laatste jaren altijd druk op en om de Kerstdagen. Niet alleen voor de pre dikanten, die extra heiast zijn, voor Zon dags schoolonderwijzers en Evangelisatiecom missies, die in den regel hun feestvieringen Ihouden in de Kerstweek, maar ook voor de sa ken in ens ch en. Wij hebben van de heilsfelten ook een handelsartikel en reclame-object gemaakt. Ik denk nu niet enkel aan Kerstpuddings en wat dies meer zij, maar maar aan heel ons opireden als zakenmenschen. Wij dempen het felle licht der étalage lampen, wij plunderen de lijsterbessenstrui- ken om onze artikelen mot hulst en roode hes op te eieren. Wij plaatsen desnoods in onze étalages een flinke Kerstboom en ge ven cadeaux aan dc koopers die ons in de dagen voor het feest bijzonder gedenken. •Wij hc.bhen onze Kerstfccstvieringen thuis, die ook de laatste jaren weelderiger zijn geworden, dan een geloovig geslacht van vroeger zich zou bobben veroorloofd. Wij hebben onze kerstfeestvderingen in kerk en lokaal, met kerstboom en licht, zooals wij dat vroeger niet kenden, maar waar buiten wij bet nu niet meer (kunnen doen, naar het schijnt. Wij willen hierover niet graag een oor deel uitspreken. Wij zijn in deze dingen tot vrijheid geroepen en behoeven niet geoor deeld te worden in een stuk des fcestdags. Maar wij zien hier toch wel gevaren. Het gaat immers niet om de lichtende boom, cn het goud en de flonkering, zelfs niüt om de geschenken, ook waar zij uit liefde worden gegeven, niet. om het feest met do armen en de weldaden voor de armen. 't Gaat om het geboren kindeke, om den geboren Koning, om Hom die arm is gewor den, daar Hij rijk was, opdat wij rijk zou den worden. En onze feesten zijn niet immer het brengen van wierook en mirre, zelfs niet het brengen van goud aan den Ko ning. Daar is in onze feestviering dikwijls een abrcntic van wat er het eerst in hoorde. O, wij herhalen het om niet onduidelijk tc rijn: oordeelen past ons niet, maar wij lezeil van Kerstverhalen en Kerstverga deringen, van feestviering en meeting, en els wij dc courant neerleggen, wijl het ver slag uit is, dan hebben wij Hem niet ge zien, van wien allereerst sprake moest zijn. Natuurlijk denken wij heel niet aan de zakenreclame in dit verband. Dat een za kenman de artikelen, in een bepaalden tijd bijzonder in trek, naar voren schuift, is niet alieen te begrijpen, het is ook plicht. Maar liet is liier toch wel een hoogst ge vaarlijk terrein. Ook in het zakenleven heb ben wij Gods Naam te heiligen en onzen Heiland te belijden. Alles wat er toe bijdraagt om den Hei land naai achter te schuiven is voor den Christen niet alleen niet geoorloofd, maar als het goed is ook onmogelijk. En alles wat den Heiland neerhaalt, het heilsfeit pro faneert, moet voor ons contrabande zijn. Een kerstboom in een sigarenwinkel kan «om prediking zijn; maar dan gelooven wij niet in de kracht van de van hem uitgaan de reclame, een kerstboom kan een goed re clamemiddel zijn, maar dan is hij in onze winkel niet bruikbaar. in allo deze dingen meenen wij is de Heere niet. is het geloof niet, en dus is het voor ons verwerpelijk. Al dat werk maken van de Kerstfeestviering, van de Kerstfeest étalages, is eigenlijk een getuigenis van de leegheid van het leven der menschheid in onze dagen. Sterk spreekt dat ln de Kerstdiné's in onze verschillende hotels. Daar maakt men reeds lang te voren reclame voor, zend me nus rond, adviseert plaatsen te reserveeren. Ook daar liet gedempte licht Ook daar als go wilt de Kerstboom, ook daar het strijkje dat tusschen de walsmuziek door wel „Stille Nacht, heilige Nacht" spelen wil. Ook daar de zielen die behoudenis van noode hebben en alleen in het kindeke en do kribbe de zaligheid kunnen vinden. Maar aan Hem denkt de gérant of de eigenaar, aan Hem denkt wellicht ook de artiest-directeur, die de maat van het lied aangeeft, aan Hem denkt de feestvierende menigte, men vergunt het ons thans tc ge- ncralisecren, zeker niet in de eerste plaats. De tegenstelling is ook wel heel scherp. Dc grot der geboorte, het schamele linnen, de nederige maagd, dé grove herders, de ruwe kribbe, en de luxueuse zalen van het eerste klas restaurant met de welverzorgde menu's, het fijne damast, de chique kellners. Ecu tafel, gereserveerd in grand-hotel X en het geen plaats in de herberg uit het Lukas-Evangelie. Is het wonder, dat de boodschap van het Kerstfeest slechts met moeile dezen kring van ons volk bereikt. Voel heeft men gezien en genoten, ongetwij feld, maar Hem gezien, die arm werd hoe weinigen zijn het er van ouds af ge weest. Dat is het schrijnende van het Kerstfeest ln de groote stad. Dat is de last die wij tirschen als wij een plaats in haar hebben gekregen. En dat is ook het gevaar waar in wij zelf en onze kinderen leven. Want dit alles flonkert en schittert en trekt Maar het is kunstlicht en straks is het weg en blijft de duisternis en de leegte alleen. Tenzij wij Hem gezien hebben en ook «elf hebben gebogen aan Zijn voeten. AREND VAN AMSTEL. EEN SYMPATHIEK PLAN Hei Haagsche Comité tot het organiseeren van autotochtjes voor ouden van dagen heeft op Oudejaarsavond de buitengewoon vriendelijke Idee gehad deze oudjes van ge bak en chocolade te voorzien. 2028 ouden van dagen werden door het comité onthaald. In het Bestedèlingenhuis aam het Westeiinde fotografeerden wij de oude moedertjes bij het genieten van hun tractalie. COMMUNISTISCH GEVAAR IN INDIE De componist SAM SCHUYER te Den Haag, die met zijn werft „Praelu- dium" de tweede jaarlijksche prijsvraag heeft gewonnen, die de Soc. des auteurs, cornp. et eckteurs de musique onder haar Nederi. leden heeft uitgeschreven MAAR DE OVERHEID IS WAAKZAAM HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES BATAVIA, 1 Jan. Aangezien de autoriteiten beschikten over ernstige aanwijzingen dat m de kringen van de Partij Nationaal Indonesia het voornemen bestond om bij óe jaarwisseling georganiseerde ongeregeldheden en opstand tegen het gezag te verwekken, heeft het hoofd- purket gelast ten einde hieromtrent zeker heid te verkrijgen om overal waar vertak kingen van de P. N. I. bestaan en over den geheel en Archipel huiszoekingen te doen, welke op een te voren vastgesteld tijdstip moesten geschieden bij de bestuursleden en voorman nen der partij. T? Batavia hadden ongeveer 50 huiszoekin gen plaats, welke alle door ploegen van tirn man onder Europeesche leiding werden uitge voerd. Voorts waren bij wijze van voorzorgsmaat regel een deel van de in Mr. Cornelis en Wel tevreden gestationneerde troepen geconsig neerd cm bij het eerste alarm uit te rukken. Momenteel is nog niets bekend omtrent den aanwezigen er.ormen voorraad materiaal, welke door de pclitie bij de.verdachten in beslag werd genomen en naar de politiebureaus werd overgebracht. Bandoeng, Garoet en Soerakarta bicken wel da punten te zijn, waar de activi teit van de P. N. L was geconcentreerd. De hoofdstad geeft een tamelijk talmen an-: druk van hetgeen daar is uitgebroed. Te Bandoeng hebben 41 huiszoekingen plaats gehad. Omtrent het onderzoek van de daarbij in berlag genomen documenten is nog niets te zeggen. Te Bandoeng werden als gevolg van. de invallen 53 personen gearres teerd en in voorloopige hechtenis opgesloten. Zij zullen nader informaties moeten verstrek ken. Te Pekalongan hebben 42 huiszoekingen plaats gehad. Ook hier zijn veel documenten in beslag genomen. Men verwacht arrestaties op groote schaal Verder zyn te Bandoeng en te Tjimahi in garnizoen liggende troepen voor een gedeelte opgecommandeerd met het oog op eventuali teiten. In den laatsten ty'd is in verschalende kam pongs en te Batavia door voormannen van de P. N. L veel propaganda gemaakt. Bij de politie ingekomen berichten noemden enkele data, waarop een verzetsbeweging gelijktijdig in Verschillende plaatsen zou worden ingezet.. Zoo vernam men, dat fret oproer zou begin nen in den nacht vam Zaterdag 28 op Zondag 29 December of in den Oudejaarsnacht. Dc politie in Oost-Java kreeg berichten omtrent vtrmoedelyko data, die vrijwel met de hier boven genoemde overeenstemden De te Batavia gehouden huiszoekingen von den o.a. plaats bij den Menadoneeschen propagandist Manomoeto, bij een commies van het departement van Financiën, genaamd Soe- tumo Admodje en bij vele anderen. Activiteit der P. N I. zeer gering. De „Sumatra Post" schrijft nog, dat ie activiteit der P. N. I. zeer gering is, sinds de groote razzia, welke voor een'ge maanden gehouden is en welke leidde tot de aanhouding van Mr. Koesoemo Koemantri. Deze bleek niét minder dan de nekslag voor de actie. In dit gewest, zoo meldt het blad verder, zijn vele papieren destijds reeds verbrand, hetgeen verklaren zou, dat thans slechts gering materiaal achterhaald is. Ook de huiszoeluu- gvn, gedaan ir de bureaux van het blad de ..Pewarta Delhi'' en bij den hoofdredacteur Kanoem, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Men vond hier slechts enkele cahiers en brieven. Te Soekaboemi hebben 31 huiszoekingen plaats gehad. Ook in de omge ving van Tjiandjoer heeft de politie invallen gedaan. De in beslag genomen documtenter bevatten toe dusver voor de betrokkenen niets bezwarends. Acht huiszoekingen vonden plaats te Krawang, te Tjikampak vijf, te Poerwokerto acht. Er hadden geen arrestaties plaats. Er bevinden zich onder de betrokkenen velen, die als conducteur werkzaam zijn bij de S. S. Ook over geheel Bantam hebben huiszoekin gen plaats gehad. Veel documenten zijn in beslag genomen, doch geen personen zyn gearresteerd. Te Cheribon zijn 24 huiszoekingen gedaan en elf voormannen van de P. N. I. in preventieve hechtenis gesteld. Alle gearresteerden hebben bekend, dat het i gestelde doel van hun beweging was de om verwerping van het Nederlandsche gezag. Drie van hen zyn vrijgelaten. De rest is voorloopig, in verband met het verdere onder zoek, vastgehouden. Te Soerata ja zyn 18 personen gearresteerd. De voorzitter van de plaatselijke P. N. I.- afdeeling, Ir. Anwari, bleek, toen de politie zijn huis bezocht, naar Soerakarta vertrokken te zijn. Onder de gearresteerden bevindt zich Mr. Mohamad Joesoef. Deze weigerde aanvan kelijk mee te gaan en beriep zich op de Staats bladen. Er is in Soerabaja veel materiaal in beslag genomen. Toen Ir. Anwari per trein uit Solo terugkeerde, werd hij aan het station ge arresteerd door politiebeambten, die hem daar hadden opgewacht. „Aneta" vernéemt. nog nader, dat in de verschillende garnizoenen de meeste wachten tijdelijk versterkt zijn, terwijl de consigneering van 'n deel der troepen van Batavia, Meester MR. G. W. SANNES t EEN GROOT VERLIES VOOR DE S.D.A.P. De S.D.A.P. wordt in de laatste maanden wel door zware slagen getroffen. Eenigen tijd geleden overleed op jeugdigen leeftijd de journalist Hartog, zeer gewaar deerd in eiigeh kring als chef-redacteur van het „Haagsche Volk", maar ook geacht bij zijn collega's, wegens zijn minzaamheid in den omgang. Daarop volgde mevr. Alibar- da, een vrouw van beteekenis in de roo de beweging. Enkele dagen later ontsliep de heer Hevkoop, ook op jeugdigen leeftijd. En nu leed de par- tij weer een zeer gc- I voelig verlies door liet plotseling ver soheiden van het lid der Tweede Kamer Mr. G. W. Sanncs, die hedennacht is overleden. Het is waar; wie Mr. Sannes in de laatste jaren nadat hij ernstig ziek geweest was, ontmoette; wercl wel getroffen door zijn slechten gezondheidstoestand, maar hij woonde toch tot het laatst toe de Kamerzit tingen hij cn nam een levendig aandeel in de discussies. Niemand verwachtte dan ook zijn vroeg- tijdigen dood. Immers, Mr. Sannes, geboren •1 October 1S75, was nog slechts 54 jaar oud. Hij bezocht de H.B.S. cn studeerde daarna aan.de Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1902 promoveerde in de rechten. Hij was ambtenaar aan het Centraal Bu reau voor sociale adviezen te Amsterdam., griffier bij de Raad van Beroep (ongeval lenverzekering) te Middelburg en AlmelS en thans bij de Raad van Beroep te Rotterdam; waar hij de laatste jaren ook woonde, na dat hij vroeger voor gezondheidsredenen van zijn vrouw, op Schcveningen had gewoond. Sedert 17 Sept. 1913 maakte hij namens de S.D.A.P. deel uit van de Tweede Kamer, waar hij zich speciaal toelegde op vraag stukken van sociale verzekering. Het ouder domspensioen had zijn bijzondere aandacht. Zijn deskundigheid op dit terrein werd alge meen erkend en zijn persoon vond bij ieder een waardeering. Aan zijn oprechtheid twij felde niemand. In de laatste tijd was mr. Sannes in een nog al scherpe discussie gewikkeld, niet Mr. Oud (V.D.) over de ouderdomsverzor ging. De S.D.A.P. kwam door werkelijkheidsbe sef tot do erkenning, dat staatspensioen zon der meer geen afdoende hulp kan bieden en dat verzekering daarnaast noodig is; de Vrijz.-democraten houden halsstarrig vol aan Staatspensioen cn hierover polemiseerde Mr. 'Sarnies vrij heftig met Mr. Oud. Deze strijd wordt nu plotseling afgebroken. De S.D.A.P. verliest een geharnast strijder; de Tweede Kamer een degelijk lid; de so cialistische pers een gewaardeerd medewer ker met wie wij ook meer dan eens de jour nalistieke degen mochten kruisen. Cornelis, Tjïmahi en Bandoeng voorloopig gehandhaafd blijft. De garnizoenen in Bantam 2iyn niet geconsigneerd, omdat de bezetting van Serang, Pandeglang en Menes door maré chaussee er op is ingericht, dat de troep steeds gereed is voor eventualiteiten. Te Batavia er. elders staan de vooraanstaan de leden der P. S. I. onder strenge bewaking De leideis van de P. N. I. zijn onder politie toezicht gesteld. In linksche kringen is men te Batavia van meening, dat het politioneel optreden voor barig en ongegrond is geweest. Jn rechtsche kringen daarentegen uit men groote waardee ring voor het optreden der overheid tegen een vereeriging, die tot oogmerk heeft het plegen yen misdrijven, waarop gevangenisstraf staat. Dc toestand stationair gebleven. MEDAN, 31 December (Aneta). Wy verne men, dat de politie bij haar jongste razzia o.a. ook huiszoekingen heeft gedaan bij de leden van den gemeenteraad, Abdoel Loebis en N.oerngali en by den adjunct-gemeentelijken veearts Abdcel Manap, BATAVIA. 81 December (Aneta). De situ atie, welke geschapen is door de actie van de politie tegen de Partij Nasional Indonesia is sinds hetgeen gisteren gemeld werd, stationair gebleven. Hel onderzoek van de geconfisqueer de documenten wordt voortgezet. BANDOENG, 31 December (Aneta). Alhier heeft de politie nog gearresteerd de kantoor bediende van een particuliere firma in wiens bezit papieren zyn aangetroffen, welke duiden cp verduisteringen, en voorts het bewijs lever HET EILAND UTOPIA ILLUSIES, WELKE GEEN WERKELIJK HEID WORDEN KOMMUNISTISCHE STICHTINGEN lin een beschouwing over do misère in Sovjet-Rusland vindt een schrijver in „Ne derland Vooruit", het officicele orgaan van do Ned. Bond van Vrijwillige Burgenvach ten, aanleiding om iets tc schrijven over mislukte socialistische gemeenschappen. „De pogingen om deze te stichten zijn talrijk geweest En afgezien van vele oudere socialistische of kommunistische stichtin gen van Staten, afgezien ook van Thomas Moore's bekend „eiland Utopia", dn 1515 verzonnen, afgezien ook van Camanella's „Zonnestaat" (1620) en vele anderen, heb ben vooral na de groote Fransche revolutie Fourier, Saint-Simon en Cabet getracht hun socialistische maatsohappijen te verwezenlij ken, welke zijn verongelukt voordat er iets tastbaars tot stand kwam, dat blijvend leek. Cabct, die in 1S40 zijn „Voyage en Ica- ■ie" schreef, heeft daarmee zelfs aanleiding gegeven tot de vorming van een politieke secte, welke zich de „Ikaristen" noemde. In 1848, kort. voor de revolutie in Parijs, was hun aantal gestegen tot meer dan een half millioen en ging een gezelschap van ette lijke tientallen (70 naar ik meen) op reis ■om in Amerika Ikarie te stichten of te be zoeken. Toen echter het bericht kwam, dat in Parijs de revolutie het gewonnen had, ging een deel van hen terug, maar de rest stichtte den „staat". Eenigen tijd daarna werd er reisgelegen heid -emaakt naar Ikarie voor 1500 per sonen, waarvan echter niet meer dan 19 gebruik maakten. Cabet zelf is in 1849 naar zijn Ikarie ver trokken. Er was toen een bevolking van on geveer 500 „Ikaristen" en hun staatsvermo gen bedroeg ongeveer 100.000 frank. Maar er ontstond, .zooals altijd in zulke zaken, groote onecnigheid, met splitsing als ge volg, en snellen ondergang der beide groe pen. Het ging evenzoo met Owen's kolonie „New Harmony". Deze Owen was zelf fa brikant en had, door met zijn arbeiders in sterk gemeenschappelijken zin zijn fabriek te leiden, zooveel succes bereikt, dat hij meende een staat te kunnen stichten op dien grondslag, en dan de kommunistische idee ervan uit te breiden: zonder regeering, zonder dwang. Hij voerde zijn plan uit in 1824 in Ame rika, maar 't zonk ineen als een kaarten huis. In ons eigen land hebben wij nog Frede- rik van Eéden's „Walden" beleefd, waar mee de stichter eveneens zijn fortuin ver speelde, en dat ondergegaan is door twist en gebrek aan opofferingszin der door den stichter bijeengebrachte personen. Ook hot. boek van Bellamy „Looking backward", waarin dc ideaalstaat van het jaar 2000 gefantaseerd wordt, heeft aanlei ding gegeven tot een proef om dien staat tc verwezenlijken. Twee jaren nadat het was uitgekomen, werd door geestdriftige aanhangers van zijn kommunisme 'n „staat" gesticht in Californië. Zij noemden hun pa radijs „Kaweah Cooperative Colony" met de voorzichtige bijvoeging „limited" en met de omschrijving „a joined Stock Comnany". Er ontstonden weldra twisten, maar oordat die tot .het gewone einde konden ledden, heeft de Amcrikaansche regeering met geweld van wapenen een einde eraan gemaakt, wat evenwel schijnit gebeurd te zijn op aandrang van het Amerikaanschc kapitalisme. En die genoemden zijn lang niet de eeni gen. Talloos haast waren de pogingen om afzonderlijke fabrieken te kommuniseeren tot genootschappelijke ondernemingen. In Lyon schonk, ecnige jaren vóór den groöten oorlog, een eigenaar zijn fabriek aan zijn arbeiders. Zij durfden de proef niet eens aan en weigerden het geschenk, omdat de gever er de voorwaarde aan ver bonden had, dat, als zij de zaak niet langer wilden beheeren, zij haar weer aan hem den fabrikant, moesten teruggeven onver minderd in waarde. Ecnige jaren vroeger had dn noordelijk Frankrijk eén andere fabrikant zijn onder neming evenzoo cadeau gedaan aan zijn werkvolk, zonder ecnige 'voorwaarde. Het geschenk was toen wèl aangenomen, maai de fabriek (van glaswerk, als ik mij niet ergis) ging na een paar jaren ten gronde. Er zijn nog andere, minder revolutio- laire pogingen gedaan, waarvan ik echter niet weet of zij nog worden voortgezet, maar die ik mij herinner als „Deutsche Freibund" en als „Ligilo" beiden, naar ik meen, gegrond op Nienkamp's boek „Für- sten ohne Krone" (geschreven niet lang vóór 1914V Het feit evenwel, dat men daar van niets verneemt, bewijst zeker, dat het slagen ervan geenszins buitengewoon is. Niettemin, al die pogingen gingen uit •an groote kapitalen (de laatstgenoemde werden begonnen en gesteund door 'n jong Amerikaansch milliardair) cn hebben die fondsen verslonden zonder blijvend resul taat. En tot heden gaat het in Rusland even- AMSTERDAMSCHE K. VAN K. NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER EE VOORUITZICHTEN NIET BIJSTER GUNSTIG In dc heden gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft de voorzitter, dc heer E. Heldring, oen uit voerige rede gehouden, waarin "een over zicht wordt gegeven van den wereldhandel in het algemeen en die van Nederland en Amsterdam in het hijzonder. Uit deze be langrijke rede stippen wij het volgende aan: Het nieuwe jaar opent n et met bijster gunstige vooruitzichten voor den wereld handel. De val der prijzen van vele der voornaamste grondstoffen en levensmidde len: katoen, wol. granen (behalve tarwe), aardappelen, koffie, suiker, thee, cacao en mineralen (behalve ijzsr en steenkool) is inin of meer heiig geweest en vermindert! de koopkracht der produceerendc landen. Minder vraag- naar fabrikaten zal zich voel baar maken cn dit zal den toestand in dustrielanden verscherpen. In de internationale handelspolitiek heeft men een stadium bereikt, dat voor de vraag, of men naar een grootere vrijheid van -be weèïrig zal schrijden dan wel elkaar steeds vinniger met invoerrechten ©al bestrijden, beslissend zal zijn. Wijzen de feiten en verschijnselen op een teruggang in de wereld-conjunctuur, de politieke factoren scheppen steeds nog on zekerheid1, waarin, naar wij willen hopen, dc weldra 'te houden conferentie tusschen de vijf groote maritieme mogendheden, al thans eenige verbetering zullen teweeg brengen. In Nederland ns de toestand, wat de in dustrie betreft, goed; doch voor den land bouw minder gunstig, vooral tengevolge van uitvoermoeilijkheden. Hetgeen ons met België verdoelt, houdt, hier to lande do .gemoederenin latenten vonrri nog steeds bezig. Het is moeilijk te zeggen, of er werkelijk misverstand o rle cardinale kwesties bestaat, maar nu dan duiken ongelukkigerwijze incidenten op, die aan de een of andere zijde de greris op weinig subjectieve wijze opgeblazen worden en de atmosfeer vertroebelen. Wij beleven thans een periode van betrekkelij ke kalmte, n et verstoord door de subsidi- eering van de Antwerpsche Rijnvaart, wel ke onze -belangen tot dusver niet deert. Toenadering is noodig. De toestand der rijksschatkist is goed: maar voonzichtigheid blijft geboden. Belas tingverlaging blijft to lang uit. Over Curacao heeft Nederland rich tp schamen. Aan de janboel daar moet ten spoedigste een einde komen. BUITEN LANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN Het Consulaat-generaal van .Toego-Slavii te Amsterdam deelt mede, rlat Z.M. Koning Alexander van Joego-Slavië de volgende on derscheidingen heeft verleend: Benoemd tot commandeur in de orde van Saint Sava: W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam: C. D. Merens consul-generaal van Joego-Slavië te Amsterdam; Dr. C. B- Tilanus te Amsterdam, adviseerend lid van het bestuur van de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsche Roodo - Kruis. Be noemd tot Officier in de orde van Saint Sava: W. N. van de Poll, havenmeester van Amsterdam; B. van Dam, consul van Joego- Slavië te Rotterdam; Mevrouw van Dam, echtgenoote van den beer B. van Dam. Be noemd tot ridder in de orde van Saint Sava: Mr. Dr. W. M. Westerman te Was senaar, Mr. G. S. Krieken, secretaris der „Handelsvereeniging Amsterdam" te Am sterdam; A. Beynes, directeur van de Fa briek van Spoorwegmateriaal te Haarlem: C. L. Boissevain, kapitein in buitengewonen dienst te Den Haag; Prof. M. W. Woerde man te Groningen; Simon Maris, kunst schilder te Amsterdam; B. J. Vcldhuys, voor zitter van den Raad van Beheer van het Holland Huis te Brussel; A. Ilaighten. oud- vice-consul van Joega-Slavië te Den Haag; mevrouw Dijkgraaf en mevr. van Heteren, heiden te Wassenaar. Benoemd tot ridder in de orde van de „Aigle Blanc" overste A. Meinster te Hengelo (O;). Uit het Sociale Leven» PRO PAGANDA-LE CTUUR. De Alg. Ned- .Chr. Arobtenaarsbond spreidt twee brochures, w aarin op duidelijke wijze grondslag, organisatievorm cn doel den Bond worden uiteengezet. De eene brochure, waarin «en foto en een grafische voorstelling Is opgenomen, is van meer algemeeneu aard, terwijl de andere inzonderheid gericht is tot de ongeorgani seerde gemeenteambténaren. Ook hierin is een grafiek opgenomen, uit welke blijkt, dat de Bond thans ruim 3300 léden telt. Moge de Alg. Nëd. Chr. Ambtenaarsbond succes hebben met zijn propaganda! DE VERDWENEN TOL' GROOTE BRAND IN EEN DESSA. BUITENZORG, 81 December (Aneta).' Door onbekende oorzaak, vermoedelijk tengevolge van onvoorzichtigheid, is brand uitgebroken in de dessa Kaling, gelegen 18 K.M. van Bui tenzorg. Negcn-en-veertig wonihgen van inlanders werden door het vuur verwoest. De schade wordt geschat op f 15000. De van huis en have beroofden werden ondergebracht in andere kampongs. Gist«rmlddag hwft d« Burgemeester ven Hlllegeraherg, de heer Van Kempen, de tol te Hillegersherg opgaheven. Z. Ed. Achtbare knipte een Bnt door dat over dra wat wu gespannen en hiermede waa de tol voor goed afgedaan. CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES NA 25 JAAR VERPLEGING Men schrijft ons: Op 31 December was hot 25ste verplee®» jaar ten einde van bet Centraal Genootschap voor Kindcrhcrstellings- en Vacantiekolo- nies, dat in 1901 werd opgericht In 1905 verpleegde het Centraal Genoot schap in een uiterst primitief huisje tc Eg» mond aan Zee in 3 groepen totaal 33 kin deren. In 1029 verpleegde het in tien groote en volgens alle tegenwoordige eischen ingerich te huizen 5719 kinderen met totaal 249.390 verplecgdagen. Die 10 huizen hebben teza men een capaciteit van 1050 bedden. Totaal werden in 25 jaar opgenomen bij na 70.000 kinderen met ruim 2.5 millioen verpleegdagcn. Intusschen werd, al of niet als gevolg van de stelselmatige en nooit verslapt? propaganda van het Centraal Ge nootschap een vijftigtal zustervereenigin- gen opgericht, met wie bet Centraal Go nootschap steeds vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, terwijl liet Centraal Genootschap zelf klom tot 415 afdeelingen. Er is voel bereikt in die 25 jaar. .Nederland neemt in aantal een eereplaats in 'in Europa, al staat bet dan nog niet aan de spits. De primitieve tehuizen van vroeger zijn overal geperfectioneerd. De verzorging is in banden gekomen van .vak-menschen. Het Centraal Genootschap heeft 140 directrices, adjuncts, verpleeg sters. en geleidsters, van wie 86 in vasten dienst en dc rest in opleiding. Het voorbeeld van hygiënisch leven bij tienduizenden kinderen, gesteund door de Kriiisyereenigingen, .schoolartsen, wijkzus ters enz. begint te werken. De overheid steunt bet werk in toenemen de mate. Hét Rijk, de provincies, de ge meenten steunen de 'uitzending door subsi- dieij en een zestal, provincies geeft een ex tra subsidie voor de zoo doeltreffende win- terverpleging, maar het overgroote deel der kosten wordt uit vrijwillige bijdragen be streden. Dit stelsel en het Centraal Genootschap zelf zijn in het buitenland bekend en wor den gewaardeerd, niet zelden bewonderd. Maar er is nóg meer te doeai voor winter* verpleging, voortdurend beter tehuizen en verpleging. Waar nog geen comitc's zijn, moeten ze komen. Dan zal Nederland in enkele jaren aan de spits staan. In „Onze Klaroen", orgaan van den Ned. Chr. Bond van ai'beidcrs (sters) in de kle dingindustrie en aanverwante vakken, merkt C. Gr(ashoff) het volgende op naar aanlei ding van het werktijdenbesluit: De winkelbedrijven staan voor de keus, om óf hun bedienden bij beurten een hal ven; dag vrijaf te geven óf op een bepaalden na middag of voormiddag den verkoop stop to zetton en de kantoren en winkels te sluiten. Er is een vrij 'sterke strooming (vooral onder de groótiyirikoliers) dié dit laatste wil Blijft het bij het sluiten van den winkel (er zijn enkele gemeentebesturen, die dit bij ver ordening verplichtend willen stellen) dan worden de belangen der kleermakers niet geraakt. Anders wordt het echter, nu blijkt, dat er patroons zijn. die het geheele bedrijf op een bepaalden voormiddag (b.v. des Maandags morgens) zouden willen stopzetten. De con- sekweritïe daarvan zou zijn, dat op Zaterdag middag door allen^gewerkt zou moeten wor den dus niet alleen door de kantoor- en winkelbedienden, maar ook door de kleer makers en naaisters. Dat plan is strijdig, zoowel mot de Arbeids wet als met onze collectieve arbeidsovereen komst, die wel toelaten, dat pompiers bij toerbeurt op Zaterdagmiddag werken, maar vaststellen, dat ajle andere atelierkleerma kers eri. naaisters vrij moeten zijn- Om in, het boveaistaande een geschikt» oplossing, te vinden, is verre van gemakkes lijk en een bespreking hierover heeft nog niet tot bepaalde resultaten' geleid. Kunst en Letteren. „DS PLOEG". Juist vijftien jaar geleden noopte de oor- log de Wereldbibliotheek de uitgave van haar tijdschrift „De Ploeg" te staken. Thans heeft zij een proefnummer doen verschiji nen van de periodiek, die bij voldoend» inschrijving in 1930 zal worden voort* gezet. Het nummer bevat een paar lie el interes* santé artikelen en het geheel maakt een prettige, welverzorgde indruk. L. Simons verdedigt de meening, dat wij ter ontwikkeling van volwassenen tot de velen 'zelf gaan moeten met onze wekroep van lezingen, voordrachten, boeken. Marie Schmitz levert een goedgeschreven novelle: Keerpunt". Dr. M. A. van Herwerden handelt over „het persoonsböek". Mane de Bom huldigt „drie" Nederland* sche kunstenaars" (Hélène Swarth, Cyriel Buysse, Karei van de Woestijne). lir. S. A. van Lunteren zal schrijven een reeks artikelen over „boeken waar men wat aan heeft", boeken van auteurs, die ieder op zijn wijze van beteekenis zijn ge* weest voor de wording onzer huidige cul* tuui. ITenri van Booven liet zich interviewen. Hij is de schrijver van een werk, dat ge-- boren is uit de herinneringen aan de mee* gemaakte en geziene ellende in Congo: „Tropenwee". „Het klimaat van Congo is nog even moorddadig als ruim dertig jaren geleden, en alle energie der handelsmcnschen con* centreert zich op hun bedrijf, daar men tijd gevaarlijk. Er is inderdaad een enkele held als Schweitzer en er zijn sommige missie-priesters, die jaren lang, hoezeer malaria hen vernietigt, toch op bewonde renswaardige wijze hun werk blijven doon, zij hebben een verheven doelMaar da vele honderden jonge employé's der Congo* leesche handelsvennootschappen zijn zoo goed als aan hun lot overgelaten, dét is juist het verschrikkelijke". „Ik kón het schrijven (van Tropen* w e e) eenvoudig niet laten, ik moest ge tuigen, en ik heb volledig getuigd. Oók' voor die vele, vele honderden van alle na tionaliteiten, die er in den loop van zeven tig Jaren in dienst der handelsmaatschap pijen vielen en reeds tot stof in den Afrr« kaanschen grónd vergaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5