DONDERDAG 2 JANUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. 3 PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE. '.VORDT ADATCI LID? Naar do Eriio do Paris meldt, is den Ja- panschen gezant tc Parijs, den heer Adatci, de candidatuur aangeboden voor een zetel in het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. Hij zal in Maart en April in Japan vertoeven en dan zijn besluit nemen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS HET GRENSKANTOOR PUTTE Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten, inzake de moeilijkheden bij den in voer van automobielen uit België naar Zee land aan het grenskantoor Putto, zoodat de Aveg over Wernhout bereden moet worden, die 50 K.M. langer is dan die over Putte, of de wagens te Hanswcert of Middelburg vrij gemaakt moeten worden wat zeer veel tijd in beslag noemt, heeft de Minister van Fi nanciën geantwoord: De invoerders moeten aan het kantoor Putte hun goederen tor visitatie aanbieden. In tegenstelling met het verkeer langs Wern hout, is dat langs Putte niet van voldoen den omvang om den dienst aldaar volledig in te richten. In een en ander kan geen aanleiding wor den gevonden om aanwijzing van Putto voor de volledige vrijmaking van automobielen te bevorderen. RAAD VAN ARBEID TE ROOZENDAAL. Opgeheven en verecnlgd met Breda. Op vragen van het Tweede Kamerlid Drop, inzake de opheffing van den Raad van Ar beid te Roozendaal en samenvoeging van dezen Raad met die to Breda, heeft do Mi nister van Arbeid geantwoord: Bij Koninklijk besluit van 23 November 1929 zijn beide Raden vereenigd. Voor het besluit tot opheffing was het motief, daarmede meer economische uitvoe ring van de taak der Raden van Arbeid te Breda en Roozendaal te verkrijgen. Voor het Rijk brengt do opheffing van den Raad van Arbeid te Roozendaal het voor deel van hesparing van de bezoldiging van een voorzitter. Do sociale verzekeringsfond sen worden gebaat door besparing van ar beidskrachten. Tegenover die voordeden staan voor het Rijk geen nadeelen. Het onmiddellijk p delijk voordeel voor het Rijk bedraagt 1 5760.— per jaar. 'JHR. DR. H. A. VAN KARNEBEEK UIT HET ZIEKENHUIS ONTSLAGEN. Uit het Roode Kruis-ziekenhuis in Den Haag is Jh. Dr. H. A. van Karnebeek, com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, die er eenigen tijd was opgenomen, om een breuk-operatie te ondergaan, hans ontslagen. T. B. C.-BESTR1JDING SUBSIDIE-AANVRAGEN VOOR 1 MAART. De Minister van Arbeid vestigt de aan dacht van besturen van vereenigingen en sa natoria voor de bestrijding van tuberculose en verpleging van lijders aan tuberculose, dat aanvragen om rijkssubsidie vóór 1 Maart a.s. bij de Koningin moeten zijn ingediend. Later ingekomen verzoeken moeten buiten beschouwing blijven. AFSCHEID MR. J. P. A. LAMAN DE VRIES Dinsdag heeft mr. Laman dc Vries, aan wien - op verzoek, op de meest eervolle wijze ont slag is verleend als secretaris-generaal van net Ministerie van Financiën, zijn functie nedergelegd. Op uitdrukkelijk verlangen van mr. Laman de Vries is aan het afscheid elk karakter van huldiging onthouden. Hoewel vele amb tenaren het aftreden van hun hooggeachtcn chef op meer sprekende wijze hadden willen doen plaats hebben, moest uiteraard do ge uite wensch worden geëerbiedigd. Mr. de Vries heeft Dinsdagmiddag nan Minister de Geer, aan don directeur-generaal der belastingen, aan de hoofden der afdee- lingen en aan enkelen uit zijn naaste om geving een afscheidsbezoek gebracht en daarna in de vergaderzaal van het departe ment aan de ambtenaren met wie hij in meerdere of mindere mate in ambtelijke aanraking is geweest, gelegenheid gegeven tot het nemen van persoonlijk afscheid. Veelvuldig werd hiervan gebruik gemaakt en menig woord en handdruk gaven getui genis van de hoogachting en sympathie, welke de scheidende hoofdambtenaar steeds van de zijde van het deparlementspersonecl heeft genoten. HERMAN VOORHOEVE t Zaterdag j.l. is de bekende tuin-architect Herman Voorhoeve te' Wassenaar overleden. Op Nieuw-Eik-en-Duinen is het stoffelijk overschot Dinsdagmiddag ter aarde besteld. De belangstelling was daarbij zeer uitge breid, met name uit den kring der „ge meente van Voorhoeve". De heer J. N. Voorhoeve herinnerde aan het ernstig auto-ongeval, dat op 31 Januari 1929 zijn broer trof. Met bovenmenscliclijke inspanning heeft hij nadien gearbeid, 't Ver lies is groot, maar toch mag aan het graf getuigd, dat Godbarmhartig en groot van goedertierenheid is. Spr. wees er voorts op, dat zijn overleden broeder jaren lang Zondagschoolarbeid heeft verricht waardoor hij voor velen een wog- wijzer voor het leven is geweest. De groote schare belangstellenden toont, dat hij in ve ler hart een plaats had verworven. Zijn liefde heeft hij gegeven in de eerste plaats aan z'in gezin, maar ook aan zijn ondergeschikten De heer H. Kruithof zeide, dat thans voor den overledene het paradijs is openge gaan en dat hij wist, dat het in den geest van de» heer Voorhoeve was om hier'niet over hem te spreken, maar over Gods er barmen. Spr. verzocht te zingen het lied: Dit is het eeuwig groot erbarmen. Ir. N. A. J. Voorhoeve, schoonzoon van den overledene, dankte den overledene voor wat hij als man en vader iu den kring der zijnen is geweest. Met het zingen van: Niets, o Heer dan Uw genade, werd de plechtigheid besloten. SPOEDIG INGRIJPEN VAN AUTORITEITEN NOODIG DE ONTVLUCHTING VAN DEN INBREKER Uit de gevangenis te Soheveningen EEN ARRESTATIE, GEVOLGD DOOR VRIJLATING De Scheveningsche gevangenis moet wel het ideaal worden voor hen, die door de Justitie voor verwijdering uit dc maatschap pij in aanmerking worden gebracht. Waar ze ook heengaan, nergens is er kans, dat ze er tusschentijds uitkomen. Alleen Schevenin- gen is een gevangenis met toestanden, waar bij ontsnapping allerminst tot de onmogelijk heden behoort. De ervaring heeft dit bewc- We beschouwen deze dingen als bijzonder ernstig. Ze zijn, na hetgeen reeds vooraf is gegaan, een onoverkomelijke blamage voor directie en regenten, die na de herhaalde ontsnappingen nog steeds niet zoodanige maatregelen hebben genomen, dat herhaling litgosloten viel te achten. Zeer bijzondere om standigheden dan voorbehouden. Dat thaus zulke bijzondere omstandighe- den aanwezig zouden zijn geweest, wordt door de eerste mededeelingcn niet waar schijnlijk gemaakt. Eer is het tegendeel aannemelijk. Veel wijst er op, dot de bewaking in menig opzicht onvoldoende is te achten van mis dadigers, die voor jarenlang uit de maat schappij werden verwijderd. Ligt het aan dc interne voorschriften? Of wel aan de algemeene regelen? Misschien aan beide? Dan is het noodig die in zoodanigen zin te herzien, dat menschelijkerwijs het uitbre ken onmogelijk gemaakt wordt. Is er soms personccl-tekort? Of onbetrouw baar personeel? Een ernstig onderzoek naar het gebeurde is noodig en daarbij een straffe hand, die weet in te grijpen. Ook al kost het wat geld. Zij, die het beheer voeren over de Scheve- ningsche gevangenis zijn op niet te verschoo- nen wijze in gebreke gesteld en staan schul dig aan een ernstig verzuim tegenover de maatschappij, welker leden door ontsnapte misdadigers in leven en goed worden bo- dreigd. Regenten en gevangenisdirectie toonen zich weer bang om over deze dingen te spreken Het zal dan, na hun gebleken onmacht, zaak zijn, dat de hoogste autoriteit in den lande ingrijpt. We hebben een Justitie. Het is noodig, dat het gevoel van veiligheid bij de burgerij on aangetast blijft Diep willen we daarop thans niet ingaan, omdat we vertrouwen, dat hier met voortva rendheid gehandeld zal worden. Daarom laten we ook voor 't oogenblik de vele vragen, die nog te stellen zouden zijn, rusten Een verdachte helper vrijgelaten In verband met de ontvluchting van Dyk- mans uit de Scheveningsche Strafgevangenis vt-raemen wij, dat Maandagavond omstreeks 10 uur op verzoek van coir.m ssaris Kramer door de politic te Rotterdam is aangehouden de 36-jarige W. B., zonder beroep, als verdacht van hulpverleening bij de uitbraak van D. Bij het onderzoek naar sporen van de ver dwijning van D. in het gevangenisbureau, kwam de politie ter oore, dat een van de „buren" van D. in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. iets gehoord had, dat zijn aan dacht had getrokken, waarbij hij had hooren zeggen: „Willem(volgde een af grijselijke vloek. Op grond van deze uitlating was de politie gaan zoeken in de richting van iemand, die Willem heet en die tot den kring van beken den van Dijkmans kon behooren. Zij bevond toen, dat Willem B. die evenals D. een Rotter dammer is en voor soortgelijke feten als D. door de Rotterdamsche rechtbank destijds tot ongeveer vier jaren gevangenisstraf was ver oordeeld, op 12 dezer uit dezelfde gevangenis, waar hij een cel had dicht b'tf die van D. was ontslagen, nadat de straf was uitgezeten. Er was dus wel aanleiding om verband te zoeken tusschen dezen Willem B. en het feit, aan B. hulp van buiten af moet ztjn ver schaft. Vandaar het verzoek van den Haag- schen politie-commissaris aan de Rotterdam sche polt ie om B. aan te houden, welke aan houding geschiedde in B's kosthuis te Rotter dam, vanwaar B. direct naar Den Haag is overgebracht. Bij zijn voorloopig verhoor Maandagavond id B. 'n alibi opgegeven, dat door de Rotter damsche politie in samenwerking met de Haag- sche is onderzocht, B. had n.l. een paar café's noemd, waar hy Zaterdagavond zou zijn geweest, om vervolgens naar zijn kosthuis te zijn gegaan. Het onderzoek door de pol'tie heeft niet kun nen uitwijzen, dat het alibi niet zou kloppen met de feiten, terwijl B. hardnekkig ontkent, iets te maken te hebben gehad met de ont vluchting van D. of met de voorbereiding ervan. Ook hedenochtend, toen Willem B. opnieuw aan een verhoor werd onderworpen, is het niet gelukt, iets anders van hem te hooren dan zijn alib' en de verklaring, dat hij niets uitstaande heeft met D's ontsnapping uit de gevangenis. Daar in gevallen als het onderhart ge de politie iemand niet langer dan zes uren (de uren van nachtrust bestemd niet medegeteld) mag gevangen houden is W B. Dinsdag tus schen 12 en 1 uur weer in vrijheid gesteld. MIJNONGELUKKEN IN 1929 In het afgeloopen jaar waren er op de Staatsmijnen S ongelukken met doodelijkcn afloop, tegenover 35 in het jaar 192S. De particuliere mijnen hadden 22 van der gelijke ongevallen, tegenover 9 in het jaar 1928. BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. ..NEDERLAND" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat dc boot trein van het s.s. Joh an de Witt, hetwelk 3 Januari a.s. te Genua verwacht wordt, Za terdagmorgen, 4 Januari te 9.52 u'T aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te 's Gravenhage (S.S.-station) 9.45 uurj UTRECHT IN 1929 EEN BELANGRIJK JAAR Gemeentebestuur. De Raad heeft verschillende belangrijke beslissingen genomen. We noemen o.a. het besluit tol den bouw van een nieuw hoofd bureau van politie en een openbare school aan het Paardenveld, tot samenvoeging van onderdeelcn van den Bouw- en Woning- dienst met den dienst van Gemeenewerken, waardoor een besparing van 27.000 per jaar 1 worden verkregen, tot verbouwing van erf van Gemeentewerken, tot samenvoe ging der Iichtbedrijven. Door deze samen voegingen wordt oen besparing van honderd duizend gulden per jaar verkregen. Verder noemen we het raadsbesluit tot het yerleenen van steun -oor den bouw van arbeiderswoningen aan de Woningbouw- vereeniging Utrecht en de Utr. Woningstich ting, tot demping van de VJeutensche Wete ring, voor een gedeelte, tot reorganisatie der tramlijnen. Niet vergeten mogen natuurlijk worden het besluit tot inrichting van een Raadskelder en de geboorte" van het Stedelied. Handel en Industrie. In 1920 zijn handel en industrie in ver schillende opzichten vooruitgegaan. Mede- deelingen, die daaromtrent verstrekt werden, toonden dat aan. De Jaarbeurs werd twee maal met groot succes gehouden. De aan nemers voerden een georganiseerde actie tegen het gemeentebestuur tegen borgstelling en vóór verplichte arbitrage. Een oplossing daarin werd nog niet verkregen, doch de zaak is voorloopig in der minne geschikt De Bloemenveiling kon haar nieuwe gebouw aan het Paardenveld betrekken, vroeger van de Groenten- en Vruchtenveiling. Een ver- keerstentoonstclling werd gehouden, even als een chrysanthum-tcntoonstelling. De Groenten- en Kaasmarkt werden verplaatst naar de Croeselaan. Het gebouw der Kamer van Koophandel werd belangrijk uitgebouwd De Jaarbeurs ziet haar tweede gebouw de voltooiing naderen. V/erken, die plaata vonden. Onder de werken, die werden uitgevoerd trekken allereerst de aandacht de asphal- tcering van het Vreeburg eu de Potterstraat, de inrichting van het autobusstation op het Vreeburg, de betere verlichting van dat plein; verder de nieuwe indeeling en betere ver lichting van het Stationsplein, de bouw van de nieuwe Viebrug, welke thans halverwege is, de actie die werd gevoerd om een beter aanzien van de werven der Oude Gracht te verkrijgen. Met leedwezen zagen de Utrech ters den Tivolituin verdwijnen om plaats te maken voor woonhuizen. Het nieuwe Diaco- ncssenhuis werd door H.M. de Koningin- Moeder geopend. De Zadelstraat kreeg dub bel tramspoor én geruischloozc bestrating. De overweg aan de Burgemeester Reiger- straat kreeg eveneens dubbel tramspoor. Het Voreoniglngsnleuws. Op het terrein der politieke actie herin neren we ons allen dc mooie Deputatenver- gadering met de viering van het zestigjarig bestaan der-A. R. Partij. Verder de groote Bondsvergadering vóór don stembusdag, waarin aun den volijverigen secretaris, den heer G. J. van Someren, dank gebracht werd voor zijn werk als leider der orde commissarissen op de Deputatenvergadering en hem een foto werd aangeboden. De Chr. Oranjevereeniging betoonde zich zeer actief ovenals Vorstenhuis en Vaderland bij het be zoek der Koningin in Januari, waar H. M. een vaandeldcfilê werd gebracht, dat schit terend slaagde. Onze Landsvrouwe heeft toen ook de herdenking van hot sluiten van de Unie van Utrecht bijgewoond en den Domtoren „in welstand" bezichtigd. Philantropie. Utrecht mag zeker worden gerekend on der de sleden, waar zeer veel philantropi- scho arbeid geschiedt. 1920 heeft daarvan weer blijken gegeven. De gemeente ging vooraan in den strengen winter door ver strekking van warm voedsel en een extra uitkeering aan werkloozen. De nieuwe Ar menraad, die voor vier jaar zitting heeft, werd geïnstalleerd. De Vereeniging tot ver- betring van de Armenzorg kon een nieuw gebouw in gebruik nemen. Het Comité ..Kleedine en Dekking" vierde zijn vijftig jarig bestaan. Het Gcuzengesticht heeft aan- eekoc.ht een nieuw huis aan de Nieuwe Gracht Moge onder de vriendelijke zorg van vader en moeder Huisstede het de kin deren, in deze stichting opgenomen» even goed gaan als in de Heerenstraat. De sociale actie. Behalve do vele congressen op sociaal ge bied, waaraan Utrecht ook dit jaar weer rijk was, was er één, dat in bet bijzonder de belangstelling had van hen, die in dc Chr.- sociale actie werkzaam zijn. Wij bedoelen de viering van het twintigjarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond. Verder moet worden genoemd het 25-jarig bestaan van de vakgroep Chr. Bakkersgezellen. De Utr. Chr. Besturenbond ontwikkelde ook nu weer krachtige actie. De verschillende organisa ties mochten een flinke toename van hun ledental zien. Vooral de Chr. Metaalbewer kers, die thans boven de 500 zijn en dus nog het „topjaar" te boven gingen, hebben re den tot verheugenis. MUZIEK Bij W. J. Thieme en Cio te Zutfen zijn twee bundeltjes Kinderliedjes verschenen, waarvan Mejuffr. W. J. van Assendelft dc woorden en Mevr. M. Overman—Zöllner, bei den te Rotterdam, de muziek schreef. Het eene is getiteld „Laat ons Zingen", Twaalf Kinderliedjes en het andere Twaalf Speel- liedjes „Van Alles wat". Hier is nu weer eens iets, dat op voorbereidende scholen, op scholen en op kinderzangkoren en koortjes zal inslaan zoodra men er kennis mee maakt. De echte kindertoon in de woorden is ge troffen en de muziek is wat de melodieën aangaat natuurlijk en aantrekkelijk en nooit boven het kinderbegrip uitgaande, wat de begeleiding aangaat niet moeilijk voor mid delmatige spelers. Bij de speelliedjes is dui delijk in „toelichtingen" aangegeven welke opstellingen en bewegingen door do samen stelsters van den bundel bedoeld zijn, voor- zoover tenminste de handelingen of bewe gingen toelichting vereischen. Het is alleraardigst in de versjes te lezen hoe de maakster daarvan als door kinder oogen heeft gezien en de belangrijkste ge valletjes uit het kinderleven heeft weten te grijpen en verwerken. Wij bevelen deze beide bundeltjes, die weer eens echt-wat-nieuws brengen in dit genre, van harte aan. VAN NIEVELT GOUORIAAN C° DE HERDENKING VAN HET ZILVEREN JUBILEUM DE HEER A. 1. SI. GOUDRIAAX GEHULDIGD Rotterdam, 2 Jan. 1930. Vandaag is het de groote dag voor een van onze meest bekende etoomvaartmaai- scuappen. Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaartmaatschappij en de fp. Van Nie velt, Goudriaan Co., cargadoors on expe diteurs, herdenken hun zilveren feest, ter wijl de heer A. J. M. Goudriaan, voorzitter van den Raad van Beheer, met verschillen de andere vooraanstaanden uit de maat schappij eveneens hordenken, dat ze een kwarteeuw aan de maatschappij ztjn ver bonden. Dat dit feest in breeden kring be langstelling zou trokken, was te verwach ten, want Van Nievelt Goudriaan heeft een groote plaats in het stedelijk leven ingeno men. Dit bleek wel uit de onafgebroken stroom telegrafische en schriftelijke gelut- wenschen, terwijl de kantoren van de maat schappij aan de Veerhaven, in eén lust warande van bloemen werden herschapon. Vanmiddag zal er receptie zijn. In 1505 werd de thans overbekende reede- tijvlag, het blauwe veld mot witte sterreu voor het eerst op de wereldzeeën ge; Met twee kleine schepen, de „Miz&r" groot 3300 ton en de „Alioth" groot 3930 ton, werd m 1905 begonnen. Op dit oogenblik zijn er 24 schepen in de vaart met een tonnenrr,: vin 195.G57 ton. Oprichter was de heer Goudriaan, die als procuratiehouder w zaam was geweest bij de cargadoorsfirma Wambarsie en Zoon en die zich associeerde met de firma Van Nievelt ,<t Co. onder voorwaarde, dat deze onderneming zich ook op de reederij zou gaan toeleggen. Zelf be steedde de heer Goudriaan den bouw van de eerste twee schepen aan. Begonnen werd met de z.g. „wilde vaart". De maatschappij nam voortdurend in bloei toe en na de tijdelijke depressie bij het uitbreken den oorlog kwam er zelfs tengevolge het in beslag nemen van een groot gedeelte van do vloot zulk een opbloei, dat de deelen stegen tot 1400. De vaart, vooral die op Zuid-Amerika werd geregeld onderhou den ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden. Schepen mochten worden getorpedeerd en door mijnen beschadigd, de sterbooten bleven varen, heizij voor re kening van de Regeering hetzij in de wilde vaart. Dc heer A. J. M. Goudriaan, stichter van Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaartmaat schappij, die heden 25 jaar bestaat. In 1920 werd met medewerking van Van Nievelt Goudriaan Co. de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschappij op-, gericht en verkreeg Van Nievelt Goudriaan de directie over de HollandOost-Azië Lijn. Sedert 1 Juni 1928 exploiteert zij de Rotter dam— Zuid-Amerika Lijn. In 1920 werd ook verkregen het belangrijk agentschap der „Araerica Diamond Lines", in 1924 aan vaardde men het agentschap van de „Rhe- derei A. G. 1896", welk bedrijf in 1926 werd overgenomen door de „Roland Linie A. G.", dochtermaatschappij van de Norddeutsche Lloyd. De vloot van Van Nievelt Goudri heeft thans een bemanning van 829 Euro peanen en 134 Chineezen; het kantoorperso neel is 166 personen groot Voor de vloot vaste lijndiensten (Holland—Oost-Azië Lijn wordt voor 55 emplooi gevonden in de en Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn), terwijl de overige 45 in dc wilde vaart wordt ondergebracht. In de moeilijke tijden van den oorlog heeft de heer Goudriaan, de stichter der vennoot schap met ijzeren energie volgehouden een goede toekomst voorbereid, wanneer betere tijden zouden aanbreken. Ook nu is er nog veel energie noodig om de moeilijke tijden door te komen, maar vol vertrouwer gaat men de volgende 25 jaar in. Het is, we hebben er reeds eerder de aan dacht op gevestgid, ook een speciale feest dag voor den heer A. J. M. Goudriaan. Hij ziet zich thans aan het hoofd van een bloeiende ondernemins, die met eere de vlag voert op de groote wateren. Voor groot deel is dit te danken aan hem, die met groote kennis en de energie, die een Rotterdamsche reeder kenmerkt, bet bedrijf heeft geleid. Ook buiten zijn onderneming vist men 'de gaven van den heer Gou driaan te ontdekken: hij werd benoemd tot lid van do eommissie-Molcngraaff voor het ontwerpen van de nieuwe zeewei. heeft eer belangrijke rol gespeeld in de Nederland sche Reedersvoreeniging, is voorzitter van den Bond van werkgevers'ter koopvaardij, maakt- deel uit van de staatscommissie zake de havenbelangen en is lid van commissie uit de burgerij, die Rotterdam een nieuwe Beurs zal aanbieden. Vermelden wij nog, dat de heer Goudriaan directeur is van de Zuid-Hol'.andsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, -commissa ris van de Rotterdamsche Bankvereeniging en yan de Rotterdamsche Droogdok-Mij. terwijl hij bekend staat als kunstbeschermer DE NEDERLANDSCHE ZEEVAART EN ZEESCHEEPSBOUW IN 1929. Voor de Nederlandschc zeereederijen is hel afgeloopen jaar niet minder moeilijk geweest tlan het daaraan voorafgaande. De lijndion- sten hebben in het algemeen met scherpe concurrentie te kampen, vooral ook van rec- dcrijen in landen waar dc gages der zeelie den belangrijk lager zijn en anderzijds van met staatssteun onderhouden diensten, ter wijl bovendien de omringende landen gesta dig nieuwe middelen bedenken om op kunst- atigc wijze het verkeer van do Nederland- sche zeehavens weg te zuigen. In de alge meene vrachtvaart zijn gedurende het gc- heele jaar de vrachten op een weinig gunstig peil gebleven, met uitzondering van die voor yervoer van hout en voor het verveer steenkool uit lïngelsche havens naar dichtbijgelegen Eutopeesche landen, terwijl het najaar door de geringe vraag naar ruimte voor bet vervoor van Amerikaanse!! graan naar Europa de vrachtencijfers tot eer. uiterst ongunstig peil zijn ingezakt en ge- isd moet worden dat van een herstel in de eerste maanden van het nieuwe jaar geen sprake zijn zal. Voor Nederlandscho reoderijen zijn in het afgeloopen jaar in Nederland, met inbegrip in het s.s. Statendam. 25 sloom- en motor liepen van 106,760 register tonnen brut inhoud gebouwd, terwijl in het buitenland schepen van 31,400 ton bruto nieuwgebouwd en 6 schepen van 24,850 ton bruto aange kocht zijn. Naar het buitenland verkocht. ;ijn 9 stoomschepen van 22,720 ton bruto, gesloopt is één stoomschip van 12,535 ton bruto cn verloren ging één stoomschip 1,704 ton bruto. Aau het einde van het jaar zijn voor Nederlandsche reedorijen 42 stoom- en motorschepen van 222,500 ton bruto ir eigen land en 7 stoom- cn motorschepen var 28,000 ton bruto in het buitenland in aan' bouw. Voor buitenlandscbc rekening zijn op Ne derlandsche werven, behalve een belangrijk aantal kust- on binnenvaartuigen, 7 stoom- en motorschepen van 21,500 ton bruto ge bouwd, terwijl thans voor builcnlaudsc'ne re kening 8 schepen van 28,000 ton bruto in aanbouw zijn. Rotterdamsche reederijen hebben in het afgeloopen jaar 10 nieuwe stoom- en motor schepen van 5G,63S ton aan de vloot toege voegd, nn deze schepen zijn alle in Neder land gebouwd, met uitzondering van het s.i Statendam, waarvan het casco en de machi nes in Ierland zijn vervaardigd, terwijl de afbouw in Nederland heeft plaats gehad, lil het buitenland, zijn voor Rotterdamscha re kening 5 stoomschepen van 19,865 ton bruto aangekocht, cn 4 stoomschepen van 10,380 ton bruto zijn naar andere landen verkucht, ter wijl het s.s. Rijndam (12,535 ton) van >1« Holland-Amerika Lijn is gesloopt. Aan het einde van het jaar zijn voor Rotterdamsche rekening 11 schepen van 88,250 ton in Neder land en 2 schepen van 8,200 ton buitenslands in aanbouw. De scheepswerven tc Rotterdam en in om liggende plaatsen hebben 9 schepen van 49,422 ton bruto afgeleverd aan Rotterdam sche reederijen, 11 schepen van 28,589 ton aan andere Nederlandsche reederijen en 7 schepen van 21,500 ton (de geheele productie aan groote zeeschepen voor het buitenland) aan reederijen inrandere landen. In aanbouw zijn op deze werven 8 schepen van 55,S30 ton hruto voor Rotterdamsche, 23 schepen van 46,300 ton voor andere Nederlandschc cn 6 schepen van 28,750 ton voor buitenlandsche reederijen. handeling is veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf; het vonnis van denzelfden Politierechter waarbij de koopman J. M. W. K. uit Den Haag, eveneens wegensmishandeling is .•eroordeeld tot f 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. Ten slotte heeft het Hof arrest gewezen in twee door den Hoogon Raad naa.r zijn college verwezen zaken. Vrijgesproken werd evenals de Haag- die Kantonrechter cn Rechtbank gedaan hadden de hulpapothekeres D. J. W. B huisvrouw van J. J. F. R. van de haar te- laste gelegde overtreding van de wet op de uitoefening der artsenij-bereidkunst. De molenaar P. B. uit Stoppeldijk werd wegens het afleveren als veevoeder van raren, terwijl niet duidelijk zichtbaar op de verpakking de verschillende enkelvou dige grondstoffen, waaruit het mengsel is samengesteld cn hier in producten uitge drukte verhouding tot de totaio hoeveelhe den zijn aangegeven, veroordeeld tot f60 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Do Kan tonrechter te Hulst en de Rechtbank te Mid delburg hadden den verdachte een zelfde straf opgelegd. RECHTBANK TE ROTTERDAM. DE OPLICHTINGEN VAN Dr. JAT. De roclitbank heeft heden- uitspraak gedi In de zaak van den 66-Jarlgen E. A. J. zon boroop. gedetineerd, die terecht heeft gcet. ter zalte van oplichting. Onder den naam van dr Jay. Amerikaan ••hirurg en doctor in dc scheikunde, was nfem gelukt 'het vertrouwen te winnen van VV. X. b(j wlen liet deiiitbeeld wm opgekomen Irukwerkcn langs chem. uidlgen. HU zou dit denkbe» ultw itg- Jedeellng. dat de loipen door zfln Engeland, was hel rffcnd C F. V. uit cn verdeeld. De v leele in Engeland i plaats hebben het gekost. Eonlgen tüd later vort de uitvinding Inderdaad voor c sterling aan Engeland was verkocht, doch f 10.000 .dat detch loen te hebben, ichtbank heeft 1 aan oplichting i rdachte schuldig i de borst had t ind. De rechtbank .- Levcnsverz. Maatschappij „Utrecht". Deze kalender is even bekend als zijn uitgeefster. Zoo een komt elk jaar „binnen zonder klop pen". Rechtzaken. KALENDERS Wij ontvingen kalenders van: Nederlandscho Spoorwegen. Een heel -looie weekkalender, gedrukt op kunstdruk papier, waarop de bruine iluustraties goed uitkomen. Een uitnemende reclame; p'rac- tisch cn smaakvol. Nederl Telegraaf-Iflij. „Radio-Holland". Op bruinen ondergrond doen de witte cijfers 't uitstekend. Een stevige kalender, die goe de diensten bewijzen zal. De voorstelling op 't schild spreekt voor zichzelf. The Texas Company, Den Haag. Deze be kende maatschappij zond ons twee kalen ders, een groote en een kleine, die er beide frisch en aardig uitzien. Alleen: op de groote i staan de cijfers veel te dicht op elkaar, HAAGSCH GERECHTSHOF Arresten Het gerechtshof te Den Haag heeft uit spraak gedaan in de volgende zaken: De 19-jarige stoffeerder A. VV. H. uit Den Haag is door de Haagsche Rechtbank we gens een aantal diefstallen, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Het Hof vermindei de deze straf overeenkomstig het requisi toir van den Procureur-Generaal in cerrte instantie tot 8 maanden. De chauffeur D. Til S. uit Den Haag is door de Haagsche Rechtbank, wegens het veroorzaken van zwarur lichamelijk letsel door schuld (aanrijding in den nacht van S op 9 Juni van dit jaar van een wielrijd- ster op de Hooftkade met een door den ver dachtc in dronkenschap bestuurden auto), veroordeeld tot G maanden gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen tc besturen voor den tijd van een jaar. Het Hof legde den verdachte 2 jaren gevangenisstraf op, zonder meer. De hotelportier H. Ch. J. R. uit Den Haag is door dezelfde Rechtbank, wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, 't Hof bevestigde dit vonnis!" De metselaar P. B. K. uit Den Haag is door dezelfde Rechtbank, wegens openbare schennis der eerbaarheid, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Het Hof sprak dezen verdachte vrij' De slager J. H. G. uit Woubrugge is door dezelfde Rechtbank, wegens liet plegen van ontuchtige handelingen met meisjes bene den den leeftijd van 16 jaren, veroordce'd tot 3 maanden gevangenisstraf. Het Hof be vestigde dit vonnis. De kappersbediende F. van T. uit Rotter dam is door de Rechtbank aldaar vrijge sproken van don hem tenlastc gelcgden diefstul. Ook dit vonnis werd door het Hof bevestigd. De veehandelaar J. D. uit Stompwijk is door den Haagschen Politierechter wegens bedreiging van iemand met zware mishan deling .veroordeeld tot f 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Het Hof verminderde deze straf tot f 20 boete subs- 10 dagen hechten De werkman A. K. uit Waddinxveen door den Politierechter te Rotterdam wi. gens beschadiging veroordeeld tot f10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het Hof sprak de zen verdachte vrij. Het Hof heeft voorts bevestigd: het vonnis van den Rotterdamsclien Po litierechter, waarbij J. L., huisvrouw van D. B., wegens eenvoudige beleediging, is veroordeeld tot f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis; het vonnis van den I-Iaagschen Politie rechter, waarbij J. van B.. fabrieksarbeider te Kouderkerk aan den Rijn, wegens pige hechtenis. Ri vierberich ten. HAXSWEERT. 31 DECEMBER. ir; Hlldebrnnd, Kooyroan; Maria, Meeuw ie. Boshuizen: Corry, Meloen; Comp» den Dolder: Marcel, Ten Kapel. 2RDAM: Trevere. Zoest; Amandine, Rom DALFSBN: DONGEN: Corry. st. DORDRECHT: Nautilus 3. Dhondt; 3 gobro» ders. Jonge. DUÏTSCHDAND: R»n en Schelde 9. St.: Hugo v. d. Goes. Slereveldt; Augele. De Souter: 4 ee- broed*rs. de Souter t. Antolne, EoodtsSt. Ge rard. Verbeekea; Spcs. Koremans; Verstrakten. Heek: Baden 22. "Witter- Emma. De Keersemae- ker; Nautilus 2, Wnndors; Flejo, Boom; Trajan. Deckers Bolecha, Gasten; Deo Juvante; Wtluurt; Gidske. de Prins; Navigatie. Frenn: Mannheim 212. Bambuch; Geertrulda. de Meijer; A«Pia. v. Boven: C G Mayer 10. Zoller. FRANKRIJK: Eetclgeuze, v. d. Kley; Dido. Dooms. BELGIE: de st. Spcra, Ideaal, Gerja, Johan, Era. Jannetje. Helvetia 1. Rijn en Schelde 1. Ri sico. Helena. Jacoba. Broedertrouw 14, Atalanta, Edison. Specht; Henrlette. van Dongenj Poael- don. Bultlnk: Marivauxj Holthaus; Tormonde. Baycns: Maria, van den Bosch; Maria. Ruyk; Wuta. Oerlemans; Kurangr. Poot: Albicoro. Boer Paldis, van KoevordenAnna, Ferwerdca; Lena. Adrlona. Kasteleyn; Milet. Banders; Chopin, v. Meel: Schwoben 8. Brummer: Sclnvaben 9, Klein Albatros 2, de Jang;; Koningin Wllhelminn. de Jong; Marlette, Gasten; Pullne. Sterlin. LOBITH. 31 December. Gepasseerd en be&'emd voor: ROTTERDAM stoomschepen Splca, Wan- gard, Jch. ICessler, Frodl, Flat 19, Bell, K. Vaart 9, Flat 13, Flat 4, Midg-.rd, Flat 5. Asgard. Utgard, Droma, Mathilde, Turgot, Atla, Kater- veer; Rhelnfahrt 94, Weiss; Zwaluw, Sandlfort; Florentine, Thyssen; Emir.l. Visser; Jurgcns 12. v. Lier; de Hoop. Oosse; Janna. Kielen; Nomado, Illelen; Barbara. Hewel; Rhelnland, Kraue; Basa"': 3, Vermeulen; Wilhelm, Linkonbacli; Bosporus, Weisbarth: Herzeleide, Sohns; Johan na, de Pijper; Kriemhllde, Schumacher; Timor, Stobbelaar; st. Siegfried; D A P G 1, Gross; St Antoniuc, Rössler; st. Dwlna; st. Allcmannla st. Donar; Sukyma, Verwcy; st Rynzeevaart 1; Bavaria Egner; Herzog Carl Eduard, Zilber- zahn; Hibernia, Baan; Hernia, Hoogstraten Helvetic. AnrooüD A P G 9, Römer; D A P G 11, T.ehmann; st. Arle 3; st Noordkaap; st. Lena; Weetfaila, den Breejen; D A P G 4. Po- desta: Mt ede, Alter.berger; Emma Hermann, 'nderriac:.; st. Resoluut; at Hydra; Rothorn. van Unnik; Hema. Thcnlssen; Catharina, Stout- jtedyk; Primo, Strijp; Paula, Bauhardt; Rhena nla 35. Pol; WEKSPERKARSPEL: Twee Ge broeders. Bos; AMSTERDAM; Marie, Silvius; HELMOND: Morgenster. Geervliet; DE STEEG: Nenuphar, v. d. Kamp: OVERPELT: Emll Schn, Leuthner; OYE EIntracht 3. Herms; WAPEN- V-LDE: 'olhardipg, v. Veen; LEUR; Rival, Steenetra; AMSTERDAM: Jo. Emans; Elgerla, Touw; Trijntje, Buisman; St Rosa, Peters; Ema nuel. Stoter; Maria, Burgers; Rhelngold, Möhlen- dick; Maria Wllhelmlna, Bosman; Gormajo, Len- ting; Navanaphta 1. do Waele; Cem 1. Joele; Spllker, Joelc; ARNHEM: Temmlna 1. Korpo raal; BINGERDEX: Expectan', van Megen; DEVENTER; Ar.tonJus, Tromp: 1JMUIDEN: van Driel 4E. Broekhoven: Anka. Eleveid: GEER- TRU1DENBERG: WOR." IER VEER: NENBURG: Actief, van Megen: KAMPEN: Gebroeders, Sehreuders; LOBITH: Christine, Goedhart; 'FL; Bonte, Hellinge; DEN HAAG:, Petrus. Meyer: NIJMEGEN; Dortmund, Fehmel; GORCU" Theodorus, Gerritsen. BELGIë: S-hw-.nhUde, v. EjN Fasolt, Hof man; Jantin* 3. Klundert; Kronenberg J. Dries- sen; Tamsa 5, v. d. Tak; Gazelle. Paulussen; Charlols, de Smet; Prlnz Frledrich Carl, Sehmitt; Belloia Maas; Madeleine. Vervliet; Helena Johanna. Emans; D-ux Soours. Kerkhof; Maria, Klarenbcek: Crescendo, Salet: Orblte, dc Rocck; oegantlni, Wuyts: Avontuur. Strydor.ck: Ma- rinue, Verberght: Ardennla, Hermar.; Sambresia, Welters Henrlcus, Neve; Meusc, Ruhf; Pole, Stobbelaar; Succession, de Bot; jeamma, v. d. ?luym; Ruflor, SomersPorthos, de Koninck; in José, de Maeyer; Albert, v. Straeten; Ur6ul* Slüser: Tolerance. Reyniera. DU1TSCHLAND st Strassburg; st Marwi; Vlvr, v, d. Veer; st. Willem 1. SN: Dr!»

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3