ONTZETTENDE BIOSCOOP RAMP TE PAISLEY Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. DONDERDAG 2 JANUARI 1930' EERSTE BLAD PAG. 2' BUITENLAND. GAAT PRIMO HEEN? OP AANDRANG VAN ALFONSO XIII? OOK DE PERS WENSCHT HEM NIET ALS LEIDER VAN DEN OVERGANG. Uit Madrid wordt gemeld: Zeer waarschijnlijk ral binnen enkele da gen over het lot der dictatuur in Spanje rijn zijn beslist. Primo de Rivera verklaarde, dat koning Alfonso hem had verzocht, zijn be slissing nog eenige. dagen te overwegen. Naar vernomen wordt, was het echter de koning, die den dictator had gezegd, dat hij binnen twee a drie dagen antwoord zou geven op het voorstel, dat hem (den koning) is voor gelegd. Dat Primo hierin zijn onmiddellijk ontslag zou hebben aangeboden, is niet waar. PRIMO DE RIVERA Veel waarschijnlijker is het, dat Primo de Rivera heeft voorgesteld, onder zijn persoon lijke leiding wellicht met enkele nieuwe ministers een overgangsrégime in het leven te roepen, dat de geleidelijke opheffing der dictatuur zal organ isceren. Voorts heeft Primo het bijeenroepen van een parlement voorgesteld, waarvan de helft der leden langs den weg van verkiezingen en de an dere helft door de regeering zal worden aan gewezen. De dictator zelf zou voor zijn heen gaan het karakter van vrijwilligheid willen bewaren. -Het heet echter, dat de koning niet voor nemens is, Primo's voorstel in zijn geheel aan te nemen, doch dat hij oen overgangs régime onder leiding van uitsluitend nieuwe mannen zou wenschen. Daar echter do in stelling van een dergelijk regime niet in handomdraai kan geschieden, zou Primo de Rivera nog een paar weken of een paar maanden in functie blijven, hoewel bij dan op geheel andere wijze zou dienen te regee- ren dan tot dusverre. De voornaamste vraag is natuurlijk, of Primo al dan niet de aangewezen persoon lijkheid is, om den overgang naar een nor malen toestand in te leiden. Deze vraag wordt door de pers vrijwel unaniem catego risch ontkennend beantwoord. Dc bladen ver klaren, dat het bewind van Primo in elk geval zoo spoedig mogelijk beëindigd dient te worden en dat het onder geen omstandig heid in een anderen vorm mag blijven voort bestaan. Koning Alfonso staat In ieder geval voor een der grootste beslissingen in zijn leven, die ook van invloed op het lot der dynastie kan zijn, welke eventueel door een over- lcopen van vroegere politici naar 't republi- keinsche kamp in gevaar zou kunnen komen. In verband hiermede tracht de koning dan ook zooveel mogelijk het contact met de oude politici te herstellen, waarbij hij een ver trouwensman in Sanchez Guerra vond, ter wijl ook graaf Romanones hierbij een groote rol speelt. GAAT MASARYK HEEN? Het gerucht gaat, dat de bekende eerste president van Tsjecho Slowakije Masaryk, van plan is af te treden in verband met zyn hoo- gen leeftijd. De President heeft nu in een interview met de „Ceske Slovo" zijn standpunt uiteengezet aangaande zijn eventueelen opvolger. Op de vraag, of het gerucht juist was, dat hij van plan was, op zijn SOsten verjaardag in Maart a.s. af te treden, zeide de president dat hij geen enkele besl'ssing heeft genomen en dat hij niet aftreedt, vóór zijn ministers en andere politici geraadpleegd te hebben en voordat hij toestemming heeft verkregen. In dien men een man aanwijst, wiens politieke kunde en karakter een garantie zijn, dat hy de republiek zal leiden in den geest van de politiek, d e juist is gebleken, niet alleen ge durende de elf jaren na den wapenstilstand maar ook gedurende de vier oorlogsjaren, aldus de president, dan zal ik zonder aarzelen aftreden. Masaryk is echter niet van plan, zich uit het openbare leven terug te trekken, doch zal zich wijden aan het schrijven van artikelen met de vrijheid van een gewoon burger. DE MOTORCONSTRUCTEUR WILHELM MAYBACH, die in do auto- en vliegtuigindustrie zich grooten naam verwierf, (hij arbeidde o.a. bij Daimler en Deutz), is op 84-jarigen leeftijd overleden» HET AL-INDISCH CONGRES DE SCHULDEN AAN ENGELAND VERLOOCHEND DE GEMATIGDEN VERLATEN HET CONGRES Uit Labore wordt gemeld: Het Al. Indisch congres heeft op 1 Januari een resolutie aangenomen, waarin aangedron gen wordt op de verwerping van alle fine n- c eele verplichtingen, die Britsch-Indië zijn op gelegd door het buitenlandsch bewind, ten. ij deze schulden zijn goedgekeurd door een c hankelijk tribunaal van onderzoek. Pandit Ja- waharlal Nehroe verklaarde, dat ook die schul den verworpen zullen worden, welke door En geland zijn aangegaan, „om de Britsch-IncHërs tot slaven te maken en Engelands imperialis tische plannen uit te voeren". Het volgende congres zal begin 1931 te Karatsji worden ge houden. Motilal Nehroe, leider van de congres paitij, :n de centrale wetgevende vergadering, cr Sengoepta, leider van de congres-partij in den raad van Bengalen, hebben allen leden van die bestuurslichamen opgedragen, hun ontslag in te dienen, resp. by den onderkoning en den gouverneur van Bengalen, zulks overeenkom stig het besluit van het congres, alle wetge vende lichamen te boycotten. In zijn rede van heden verklaarde de voor zitter Jawaharlal Nehroe, dat Britsch-Indië's roep om onafhankelijkheid reeds in de geheele wereld weerklank vindt en de Indiërs in over- zeesche gebieden in staat stelt het hoofd hoog te dragen. Hij zou het toejuichen, wanneer het congres gezuiverd werd van degenen, die stre ven naar een loutere hervorming van de hui dige orde. De wereldgeschiedenis heeft ge leerd, zoo zeide hy, dat niet kudden schapan, maar groe pen gedisciplineerde en vastbe raden mannen de vryheid hebben veroverd. Bij het einde van zyn rede stonden de 15.000 congressisten o riepen: „Bande Matram!", d.:. „Heil het moe derland!'' Onmiddellijk nadat hierop het congres ge sloten was, teekende zich een ernstige verdeeld heid in de meeningen af. Dertig congressis ten verlieten de zitting der voornaamste com missie ingevolge Gandhi's voorstel, dat a'.leen personen die in ieder opzicht sympathiseerden met het programma van het congres, deel zou den uitmaken van het door het congres aan te wijzen schaduwkabinet. Toen de voorzitter dit vertrek zeide te betreuren, merkte een der trekkenden onder gelach op, dat het congres toch ook het wegloopen uit de wetgevende lichamen had goedgekeurd. De „Times" wijst :'n een hoofdartikel over het congres te Lahore op het feit, dat tenge volge van het veldwinnen der extremisten de gematigde nationaal-liberale Indiërs zich nau wer aangesloten hebben. Het blad meent, nat voor de eerste maal thans in Indië eenig voor uitzicht schijnt te bestaan op het tot stand ko men van een georganiseerde pol tieke macht, die begrip heeft voor de werkelijkheid en vast besloten is, deze ook onder de oogen te zien. Labourleden wenden zich tot het AI- Indisch Congres. Achttien Labourleden van het Engelsche par- iement hebben telegrammen gezonden aan de leiders van het Al-Indisch congres, waann er by de leiders op wordt aangedrongen, niet de wel gemeende uitnoodiging van de Labour-re de Londensche conferentie tot oplossing van de geer ng te verwerpen, om deel te nemen aan Indische problemen. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT TE BERLIJN Senator Frederic Mosseley Sackett, een intiem vriend van president Hoover, zal Schurmainn als Amerikaasoh gezant te Ber lijn opvolgen. DE PAPEGAAENZIEKTE. Eén geval met doodelijken afloop. De zoogenaamde papegaaienziekte, wordt behalve in Berlijn thans ook in Altona in zes wijken geconstateerd. Eén geval heeft een doodelijken afloop gehad. NA AANVARING GEZONKEN. Falco. NAPELS, 31 December. De trawler Falco is tijdens den storm in aanvaring ge komen met een onbekend motorschip, en gezonken. De opvarenden werden, nadat zij eenige uren in een boot hadden rondgezwor ven, opgepikt. NIEUW MINISTERIE IN EGYPTE. Poging om tot overeenkomst met Groot- Brittanje te geraken. CAIRO, 2 Januari. De nieuwe Egyptische minister-president en leider der Wafelpartij, Nahas Pasha, heeft Woensdag den Koning 3 nieuwe miniserlijst voorgelegd. Minister-president en Binnenlandsche Za ken is Nahas Paska. De regeering zal trachten de vriendschap met de buitenlandsche mogendheden te ver sterken en tot een overeenkomst met Groot- Brittanje te geraken. Het nieuwe Parlement zal op 11 Januari voor zijn eerste zitti ng bijeenkomen. In politieke kringen te Cairo verwacht men dat Nahas Paska onmiddellijk daarna naar Londen zal gaan, om met de Engel- sche regcering besprekingen te voeren over Egyptisch-Engclscb verdrag. BRAND. GEVOLGD DOOR PANIEK Twee en zeventig kinderen omgekomen Een hevige bioscoopbrand. die een groot aantal slachtoffers eischie, hoeft Maandag middag tc Paisley in de buurt van Glasgow gewoed. Volgens dc officieele berichten zijn 72 kin- deren in den ouderdom van 16 maanden tot 14 jaar om het leven gekomen in .hot nage noeg geheel verwoeste bioscooptheater. Toen de alarmseinen weerklonken en de vlammen in de zaal sloegen, ontstond onder de kinderen een ontzaglijke paniek. De ge heele zaal was binnen korten tijd vol rook wolken. Bij het gedrang naar de uitgangen ge raakte een groot aantal kinderen onder den voet. zoodat de politie en de brandweer de grootste moeite hadden dc bewusteloozen en gewonden te bergen. In het in de buurt van dc bioscoop gelegen Alexandraziekcnhuis zijn 150 kinderen opgenomen, van wie er echter slechts een klein gedeelte verwondingen van ernstigen aard heeft op- geloopen. Een ooggetuige verhaalt dat hij, toen hij een der uitgangen van de met rook gevulde hal had bereikt, zag hoe een agent te ver geefs trachtte orde te scheppen onder de kinderen die door een paniek waren aange grepen. Bij de twee hoofdtrappen, die van de galerijen naar buiten voeren, lagen tal rijke onder den voet geloopen kinderen, tot zes boven elkaar toe, zooals de politie later vaststelde. Zoodra het bericht van de ramp in de stad bekend werd, snelden talrijke personen toe om hulp te verleenen. Langs ladders bereik ten zij de vensters van de zaal die zij in sloegen, zij wisten zoo in de zaal door tc driegen. Een groot aantal onder den voet geraakte kinderen kon in veiligheid worden gebracht. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaat se, doch de ambulancedienst bleek onvol doende en een tramwagen deed dienst om de dooden en gewonden naar het in de buurt gelegen Alexandrahospitaal te vervoeren. In dit ziekenhuis werd juist een Kerstfeest ge vierd, dat natuurlijk terstond afgebroken werd. Alle artsen werden dringend opgeroepen om hulp te komen verleenen, zoodat in be trekkelijk korten tijd voldoende geneeskun dige hulp ter plaatse was. Voor talrijke slachtoffers kwam deze hulp echter te laat. De uitvoeriger berichten van de ramp ma ken melding van hartverscheurende tooneelen, zoowel tijdens als na de ramp. Toen alles zich nog niet voltrokken had kwam de brandweer aan. Zonder gasmaskers drongen dc brandweerlieden naar binnen en daar^de rook minder erg was dan ze ver wachtten, konden ze een aantal der kinderen nog naar een nood-uitgang leiden, die ze in hun angst niet gezien hadden. Op de trap van de hoofduitgang lag een groot aantal kinderen op elkaar. In hun doodsangst wa ren sommige kinderen overal opgeklommen, tot achter het projectiedoek en in de orkest ruimte. Als een loopend vuur verspreidde zich het bericht van de ramp door de stad en binnen enkele minuten hadden honderden moeders die wisten, dat haar inderen zich in de bioscoop bevonden, zich voor het gebouw verzameld, waar zij \vanho"ig om haar klei nen riepen. Vreeselijkc tooneelen speelden zich af. Het spreekt vanzelf, dat intussrhon een groote politiemacht en een voltai/i^ brandweer waren gearriveerd, doch mei stond voor een vrijwel hopciocze taak. Rui ten en ramen werden ingeslagen, doch dc dichte rook maakte het reddingswerk le vensgevaarlijk. Burgers bonden zakdoeken voor hun gezicht en trachtten de brandweer behulpzaam te zijn, maar het verschrikkslijko gedrang bij den uilgang, die bijna geheel versperd was door opgestapelde lijkjes maakte een systematische redding onmoge lijk. Een man die dc bioscoop passeerde en niet wist wat er gaande was hoorde een politie agent schreeuwen: „Kom hier en help ons'' „Ik liep naar een der uitgangen," zeide hij. „maar liet gedrang was zoo groot, dat de ge zamenlijke pogingen van mij en den agent niets opleverden; wij konden den weg naar binnen niet vrijmaken." Sommige politie-agenten werden bij hun pogingen de kinderen te redden, gewond; brandweermannen huilden als kinderen toen zij de kfeine slachtoffers naar buiten droe gen. Een groot aantal doctoren was spoe dig ter plaatse; het verkeer bij de bioscoop werd geheel stfl gezet. Kinderen, die gered maar gewond waren, werden met auto's en trams naar het ziekenhuis gebracht. De meesten hadden kneuzingen van meer of min ernstigen aard opgeloopen; zij, die on der de voet waren geloopen, waren er het Ooggetuigen verklaren, dat zij twaalf kin deren zagen sterven. De doctoren werkten met tranen in de oogen; velen zusters werd het te machtig. Een man die naar het zie kenhuis snelde omdat hij .wist dat zijn drie kinderen naar de bioscoop waren gegaan, moest ihooren, dat zij alle drie waren omge komen. Moeders, die haar kinderen gevon den hadden, hielpen de doctoren en tree ten in vele gevallen door kunstmatige-adem- haling bcwustelooze kinderen bij te brengen. Het bleek, dat veel jongens en meisjes i. de kool-monoxyde-dampen, die zich in de zaal hadden ontwikkeld, bevangen waren; in vele gevallen kon ook toediening van zuurstof niet meer baten. Hoo de brand in de cabine ontstaan is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De operateur verklaarde, dat gedurende het vor- toonen van de film „Tho Crowd", een assi stent bezig, was met het weer opwinden van het reeds vertoonde gedeelte, toen hij plotseling een sissend geluid hoorde. Hij stelde een onderzoek in en zag. dat het weer opgewonden gedeelte van de film vlam had gevat. Er ontwikkelde zich plotseling een dichte rook; de operateur begreep het gevaar en trachtte nog de brandende film naar buiten te dragen, doch het was reeds te laat; de rook had zich reeds een weg naar de zaal gebaand, en de kinderen schreeuwden on middellijk: „Brand! Brand!" HOOGER ONDERWIJS. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De jaardag der Universiteit wordt gevierd Woensdagmiddag 8 Januari a.s. Prof. Dr. D. van Embden, rector-magnificus, zal dan een rede uitspreken en aan den heer F. W. Pauwels O. P. het getuigschrift der eervolle vermelding uitreiken, hem voor zijn ant woord op een prijsvraag uit het Fonds- Reich toegekend. Ter vervulling der vac.-wylen Prof. Dr. R. C. Boer, is Dr. J. van Dam benoemd tot hoogleeraar in het Gothisch ook in betrekking tct de andere Oud-Gevmaansche talen, bene vens in de oudere Duitsche taal en letterkunde. In een deel van de taak van wijlen Prof. Boer, n.l. het onderwijs in het Oud-Noorsch, is met deze benoeming niet voorzien. Overeenkomstig het advies van Curatoren der Universiteit heb ben B. en W van Amsterdam besloten, dit leervak cp te dragen aan mej. Dr. P. M. den Hoed, tot'dusverre lector in ac Zwcedsche en Deensche taal- en letterkunde, cn daartoe baai- leeropdracht te wijzigen in dier voege, dat haar wordt opgedragen het onderwijs in ./Je taal- en letterkunde der Scandinavische RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN II oog leer aarsbenoeming. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Faculteit der Geneeskunde aan dc Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de Pharmacologic, D r. S. de Boer, privaat-docent aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam. Dr. de Boer is in 1S76 geboren te Beneden- Knijpe (bij Heerenveen). Zijn eerste oplei ding ontving hij aan de H.B.S. te Heeren veen en het Gymnasium ie Leeuwarden. Hij bezocht de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam, waar hij in 1904 bevorderd erd tot arts. Gerudmen tijd heeft hij de algemeenc practijk uitgeoefend to Huizen (Gooi). In 1911 keerde hij terug naar Am sterdam, waar hij de colleges in Physiologic en Anatomie volgde. Van 19121917 was hij eerste assistent in de Physiologie aan de Universiteit van Amsterdam. In 1914 is hij daar gepromoveerd tot Doctor in do Genees kunde op een proefschrift: „De beteekenis der tonische innervatie voor de functie der '.wartgestreepte spieren". Hij werkte in 1918 bij Prof. Wenckebach le Weencn cn bezocht later verschillende laboratoria in Engeland, waar hij werkzaam was bij dc hoogleeraren Starling, Clark en Langley. In 1920 werkte hij aan het Zoölogisch Station te Napels. In 1919 werd hij benoemd tot assistent aan het Pathologisch Laboratorium Aan Prof. Snap- in het Binnengasthuis tc Amsterdam 1926 kreeg hij zijn eigen laboratorium in het Wil'helminagasthuis aldaar. UNIVERSITEIT TE STELLENBOSCH Aan de Universiteit te Stellenbosch in Zuid-Afrika is tot hoogleeraar in do Afri- kaansche en Noderlandsche Letterkunde benoemd D r. Frans E. J. Malherhn In het blad „Die Burger wordt o.ir het olgende van hem meegedeeld- „Die nuwc professor is 'n ywerige werker in belang van Afrikaans cn Afrikaanse kui tuur en 'n groot voorstander van nouer aan raking met Nederland en sy ryl©,r cn oucr kuituur. Tydens sy vyfjarige studietyd in Holland het hy ba/ie groot Nederlandse kon- giresse en fiilologise byeenkomsto bygewoon en op baie van die kongresse het hy lesings gehou wat groot indruk verwek het Die Professor meen dat Nederlands as ryker kultuurbron hier altyd 'n vername plek j moet behou. I „In Holland het die Professor gestudeer onder proff. Boer en Prinsen en natuurlik het die spesiale studie wat prof. Prinsen van vergelijkende literatuurgeskiedenis ge- maak het, hom besonder belang ingeboe- boek verskyn oor „Die Kort Verhaal as Kunsvorm"wat baie gunstig ontvang i*. „Prof. Malherbe, wat 'n broer van prof. I. de V. Malherbe van Stellenbosch en van prof. D. F. du Toit Malherbe van Pretoria is, is in 1894 op Paarl gebore en het op Stel lenbosch die ou honneurs-kursus meege- maak, waarna hy verder onder prof. J. J. Smith sy M.A.-graad behaal het. „Die departement-op Stellenbosch tel tans oor 400 studente en is bepaald enig lm sy soort in ons land. Met soveel bekwame kragto aan die hoof sal daar ongetwyfeld sUitterende resultate behaal word en sal Stellenbosch meer nog as tevore die sen trum vir studie van Afrikaanse en Neder landse letterkunde word." Naast de vele pogingen der laatste jaren om op kerkelijk terrein tot grootere samen werking te geraken, verdient sinds eenigon tijd een dergelijk streven ook onder de theo logische studenten zeer do aandacht. Reeds sedert jaren leefde ouder hen de behoefte aan meer concentratie, teneinde te kunnen geraken tot rationeelcre voorziening in tal van practische nooden van het protestanfsch- theologisch onderwijs. Den eersten stap hiertoe vormde de uit gave van het nu al gcruimen tijd jaarlijks verschijnende „Jaarboek voor het Protes tant sch Theologisch onderwijs" door de ver schillende theol. studentenfaculteiten geza menlijk. Deze samenwerking stond "echter op vrij lossen grondslag; de telkens terugkee- rendo klacht is de onvoldoende continuïteit tusschcn de opeenvolgende redacties. De re dactie voor 1929 uitte in haar voorwoord dan ook den wensch tot een betere regeling. Toen nu bovendien andere vragen naar vo ren drongen, vond een bespreking plaats tusschen de diverse faculteiten, die tot ge volg had. dat in het najaar van 192S to Utrecht kon worden opgericht de „Vereeni- ging van Studenten in de Theologische Fa culteiten in Nederland" (ab-actis Jhr. W. van Lcnnep, Oudkerkhof 45). Als lid traden toe do faculteiten te Amsterdam (Sted. en Vrije Universiteit), Groningen, Kampen, Lei den en Utrecht. De Voreeniging beoogt een federatie te zijn voor zuiver practische doel einden. Voorloopig beperkte men zich tot liet uitgeven van meergenoemd Jaarboek, cn het uitnoodigen van bekende buitenlandsche theologen tot een rondreis door de Noder landsche academiesteden, om daar lozingen te houden. Door omstandigheden kon dit laatste plan nas in den ru loopenden cursus worden verwezenlijkt met do komst van Prof. Dr. Emil prunner, uit Zürich Ken twoede reeks lezingen zal begin Februari worden gehouden door Prof. Dr. M. Dibelius, uit Heidelberg. Verder beraamde men plan nen om te komen tot een onderlinge uitwis seling van theologische hoogleeraren aan de Nederlandsche Universiteiten. Deze plannen bevinden zich thans in eerste uitvoering. Kon hier dus reeds van een bereikt resul taat worden gesDrnlsen, op do vergadering van 1 Juni j.l. wcrdcf. nog verder strekken de plannen ter tafel gebracht en aangeno men. Een Commissie uit de Lcidsclie Facul teit kreeg opdracht tot uitwerking van een ontwerp voor een interacademiaal theolo gisch tijdschrift, en een meerdaagsche algn- moene Theologenconferentie. Op dc vergade ring van 30 Nov. j.l. aanvaardde men de voorstellen dezer commissie definitief Het tijdschrift Wat, waarschijnlijk met in- gang_yan Fethl i930, bij de firma van Gor- cura «fc Corap. tc Assen zal uitkomen, omvat voorloopig 16 pag. druks, cn zal zesmaal 's jaars verschijnen tegen den prijs van f 2.50. De redactie, bestaande uit do hoeren Faber (Leiden) hoofdredacteur, Zuidema (Vrije Univ.) on Van Ruler (Groningen) hoopt in elk nummer op te nemen een hoofd artikel, een artikel over „De toestand", een kroniek, een rubriek nieuwe verschijningen (boekenlijsten en referaten), gedachtewisse ling en nieuws der faculteiten. Verder van tijd tot tijd artikelen over studie ia het bui tenland en over theologische studiebelangen. Een uitvoerig prospectus is in voorbereiding, en za! te zijner tjjd worden rondgezonden Dat dit tijdschrift van onberekenbaar nut kan worden voor de verrijking en verrui ming der theologische studie in ons land. behoeft wel geen betoog. Ook voor hon/xlio nog slechts kort do academiejaren achter zich hebben, is het een onschatbare hulp tot bewaring van den wetenschappelijke!! band met de Alma Mater. Het tweede besluit betrof een to houden conferentie. Reeds kan worden meegedeeld, dat deze zal plaats vinden van 10 tot 1? April e.k. in het Conferentieoord van den Zendingsstudieraad te Lunteren. Drie spre kers van erkende bekwaamheid zijn gonoo* digd. Binnenkort verschijnt hierover nader bericht MIDDELBAAR ONDERWIJS. TUINBOUWSCHOOL TE NAALDWIJK. Voor den duur van een jaar is wederom Ir. D. Kers IInz. te Naaldwijk benoemd tol leeraar aan de Rijkstuinbouwwmterschool aldaar. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. Leiden (Plantsoenschool), A. van dei- Baan, hoofd van School A aan de Pasteur straat, aldaar. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. eetgumermolen. mej. E. R. van Buuren te Leeuwarden. Voor tijdelijk. Ing. 1 Januari. ergentheira (Herv. School), mej. J. A. van Wijnbergen te Utrecht. Woutergwoude, S. van der Wiel te Driesum. Voor tijdelijk. Raard, P. Jongsma, thans kweek, met akte, aldaar. Delft (Prins Mouritsschool, hoofd A. Docter), mej. D. van Hoeven te Vlaardingen- Ing. 1 Februari. Rotterdam (Juliana van Stolberg- school, Rodenrijschelaan 74, hoofd J. J. Verstraate), C. 11. Knook te Berkel (Z.-H.). Zeist (Blindeninstituut „Bartimeüs", hoofd G. A. Aldus), J. Vis te Staphorst. DE HOOFDAKTE-EXAMENS. In de Algemeene Vergadering van den Bond van Ned. (Openbare) Onderwijzers kwam aan de orde een voorstel-Utrecht: „De algemeene vergadering, onverzwakt handhavende haar standpunt inzake een betere onderwijsopleiding, draagt het Hoofdbestuur op bij de Regeering onver wijld stappen te doen welke zullen leiden tot de wederinvoering van de bepalingen (vrijstellingen) voor het hoofdakte-examen, welke golden van 30 Mei 1921—1 Jan. 1924". Het Hoofdbestuur verklaarde er zich voor, waarna dit voorstel met algemeene stemmen werd aanvaard. UIT HET SOCIALE LEVEN DE STEENKOLENCONFERENTIE De Ned. afvaardiging naar de samenkomst vcor dc arbeidsvoorwaarden in de steenkolenmijnen. Bij Kon. besluit zijn tot leden van de af vaardiging van Nederland naar de voorbe reidende technische samenkomst betreffen- fcnrle de arbeidsvoorwaarden in de steen kolenmijnen, welke op 6 Januari te Gcnève is bijeengeroepen, benoemd: Tot afgevaardigde der Nederlandsche re geering, tevens voorzitter der afvaardiging Dr. W. H. Nolens, voorzitter van den Mijn- raad tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de mijneigenaren, Mr. A. I-Iaex, voorzitter •van do Yereenlging tot behartiging van de belangen der Limburgsche mijnindustrie: tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de mijnarbeiders, H. .Tos. Pelzer. secretaris an den Ned. R. K. Mijnwerkersbond; tot technische raadslieden van den regee ringsafge vaardigde: 1. Mr. N. C. Couvée, re ferer.daris bï.i het departement van water staat; 2. id. H. ,T. van Lohuizen, bedrijfslo- der der Boekit-Assam-mijnen, Oost-Indisch hoofdambtenaar met verlof; 3. mej. Mr. G J. Stemberg, referendaris bij het departi- ment van arbeid, tevens secretaris der af vaardiging: tot technisch raadsman van den afgevaar digde vcor de mijneigenaren: ,T. Mous, chef van de sociale afcleeling bij de Staatsmij nen in Limburg; tot technisch raadsman van den afgevaar digde voor de mijnarbeiders: Chr. W. J. van der Bilt. voorzitter van den Al gem. Nea. Mijnwerkersbond. STOPZETTING IN DE DIAMANT INDUSTRIE. Evenals in December zal van 6 Januari tot 1 Februari in de diamant-industrie te Amsterdam alleen op de eerste drie dagen dor week gewerkt worden, om het bedrijf aan den gang tc houden. De standvastig heid der prijzen is hierdoor reeds bevor derd, daar eenige artikelen schaarsch zijn geworden. Amsterdam cn Antwerpen trek ken één üin. Weerbericht. Baromcterr.tand. Hoogste Stand 773.8 tc Toulouse. Laagste Stand 73-i.l te "Skuddesnaes. Verwachting van het Komnklim Meteon i..L'i«rh Instituut Ie l»n Rilt- Aanvankelijk nog stormachtige tot krach tige Westelijke tot Noordwestelijke, later af nemende Westelijke tot Zuidwestelijke wind betrokken of zwaar bewolkt piet regen of hagelbuien, later opklarend, iets kouder 'des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. Stormsein. Ontvangen 2 .Tan. 8.40 v.m.: Stormsein II, d.i. Storm uit het Noordwesten. DE KAPITEIN VAN DE „LEONORA". In „Toenaderin"", orgaan von den Ned. Bond van Chr. fabrieks -cn transportarbei ders, lezen wij: Op het s.s. Leonora heeft iemand bijna twee jaren gevaren. Dc eerste achttien maan den als matroos, daarna vijf maanden als bootsman. Nu spreekt hot toch wel vanzelf, dat als iemand achttien maanden als matroos dienst doet cn hij wordt daarna bootsman, vijf maanden lang, dan kan er toch zeker wel worden gedacht, dat do persoon in kwestie voor zijn werk en taak berekend is. Bij het. scheiden van de markt krijgt hij echter twee getuigschriften. Een als matroos, waar „gedrag' en „bekwaamheid" voor „zeer goed" staan aangegeven; en een als bootsman, waar achter „gedrag" en „be kwaamheid" eenvoudig een schrap was gezet. Iemand die anderhalf jaar als matroos ge varen heeft cn daarop bootsman wordt op dezelfde boot en bij denzelfden kapitein, heeft toch zeker wel bewezen voor zijn taak berekend te zijn. Wat is echter het geval? Toen de bootsman tijdens een lichte on gesteldheid niet behandeld is geworden, waarop hij meende aanspraak te kunnen maken en voor zijn recht opkwam, viel hij in ongenade bij den kapitein, den heer J. A. Gits. Aan dit optreden, waar niets onrecht matigs in schuilde, heeft hij te danken, dat hij deze tweostrijdigc getuigschriften ontving Kapitein Gits leeft zeker in de veronder stelling dat een bootsman behoort te zwij gen en niet voor zijn rechten op mag komen. Dat hij zich daarin vergist, zal hij nog wel eens ervaren, als hij op deze wijze door blijft gaan- Het dupeeren <jn zulke manier strekt hem niet tot eer en het voorgevallene zij Ieder ter waarschuwing voor de minderwaar dige practijken, die deze kapitein van het s.s. Leonora er op nahoudt. EEN TRAM VOORBIJRIJDEN. De politie tc Haarlem had op grond van het bepaalde in de motor- en rijwielwet pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een aantal wielrijders en autobestuurders, dio een tram links waren voorbij gereden. Een reiziger te Overvecn stond als eerste geverbaliseorde onlangs te Haarlem terecht. Het O. M. eiseh te een geldboete van f '0.50, waartoe de overtreder veroordeeld werd. De verdediger noemde deze wettelijke ;b« paling dwaas. Alle voertuigen zouden ach- •?n tram moeten blijven, bij elke halte moeten stoppon en bij een tramstoring ook moeten wachten. Een uitspraak in hoogste Instantie zal worden gevraagd. IN HET BAD VERDRONKEN. In het gezin van de familie Pijnenburg to Waalwijk is een kindje van vier maan den, een meisje, in een badje verdronken. Het kindje heeft in het badje de stuipen ge kregen waarop de moeder naar de buren is gesneld. Bij haar terugkeer vond zij de klei ne verdronken. BLOEDIGE OUDEJAARSAVOND. Te Apeldoorn werd Oudejaarsavond ds 39-jarige Scheers bij eon logement aan den Vakwcg door een individu met een mes aan gevallen en doodelijk in het onderlijf getrof fen. I-Iet N.v.d.D. meent te weten, dat do da ler een bekende is van de gescheiden vrouw an Scheurs, die zelf weinig onder den in druk van de wandaad was. In de laatste ja ren is de verslagene reeds driemaal aange vallen cn door messen verwond, telkens door personen, die zich met zijn vroegere vrouw inlieten. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN Bij rlc Bontebrug te Groningen, waar de vreeselijke ketelontploffing plaats vond, heeft een jongen een briefkaart gevonden- geadresseerd aan den sleepboot-kapitein Jasper en afkomstig van familie van den erongelukten kapitein. De inhoud van het schrijven staat in schrijnend contrast met de feiten. „Wel ge feliciteerd met uw sleepboot en dat ge best mag varen er mee", schreef de familie. Eon der schepen, welke tijdens de ramp gesleept werd, was .(De Onderneming''. Door don luchtdruk werden de schipper z'jn vrouw toen tegen het dek geslapen. Een hunner kinderen kreeg een zpnuWoe- val. Thans is „De Onderneming" bij Sche/mda gezonken. De schipper kon zich met rijn w en zeven kinderen nog bijtijds red den. UIT EEN IN BEWEGING ZIJNDEN TREIN GESPRONGEN. Men seint ons uit Almelo: Hedenmorgen had de 19-jarige bakkers knecht J. Engberts, afkomstig uA Vrieze- veen het ongeluk, toen hij bij de stopplaats De Riet uit een nog in beweging zijnde trein wide springen, onder de wielen te ra ken. Een been werd den ongelukkige afge reden en het andere zeer ernstig gewond. Hij is in het algem- ziekenhuis alhier op genomen. NOODLANDING. Aan De Marsch te Zutphen moest een Engelsch vliegtuig wegens den mist Landen. Na een half uur steeg d« vlieger weer op. ESN ONWILLIG RAADSLID. De 40-jarige hoofdvertegenwoordiger te Bo degraven P. H. O-, sociaal-democratisch raadslid, die zich op vordering vamden bur gemeester niet uit de raadzaal had begeven, nadat hij een raadsstomming onmogelijk had gemaakt door lawaai, tegen wien drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar was gsëisdht en voor wien mr. J. Duys als verdediger was opgetreden, werd door de Utrechtsche rechte bank veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2