BINNENLAND. IBONNE MENT» Per kwartaal ƒ3.25 (Bcschikkingskosten 0.15) jer week 1 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijltsche zending „6.— gij dngelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losso nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2937 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 53936. DONDERDAG 2 JANUARI 1930 ADVERTENTIE Nï Van 1 tot 5 regelsfU7V8* Like regel meer „0-22V4 Ingez. Mcdedetlingei. van 1—5 regels „2.30 j Elke regel meer „0.45 j Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. OM DE VOLKSZIEL De tijd behoort tot het verleden, dat liet grootste deel der menschheid in de landen, welke men dan als de „be schaafde" aanduidt, als domme kracht wordt beschouwd en ook zoo behandeld. De neiging hiertoe zal nog wel vaak be staan, de poging ook zelfs nog menig maal gewaagd, doch de uitkomst stelt gelukkig in negen-en-negentig van de honderd gevallen te leur. Er is geen mooier, maar ook geen moeilijker taak dan menschen te leiden. De teleurstelling ligt nergens meer vlak by de deur, dan hier. Er zijn geboren menschenleiders, die de gave hebben rnedegekregen spel en derwijze invloed van zich te doen uit gaan. Althans zoo lijkt het. Ofschoon in werkelijkheid dezulken meer van hun inwendige kracht verteren, dan de op pervlakkige toeschouwer bespeurt. Maar de gave hebben zij, en een inner lijke drang zal ze altijd voortdrijven tot het uitbuiten van dit groote goed. Vele eeuwen zijn er geweest, dat van zulke gezegenden de meesten zich niet met al gelegen lieten liggen aan het oordeel van wie hen hadden te volgen. Wie objectief de geschiedenis overziet, erkent, dat dit dikwijls goed heeft ge werkt, maar toch ook menigmaal ave rechts uitkwam en de schuld c!er lei ders torenhoog deed oprijzen. Daar kan in onzen tijd geen sprake meer van zijn. De officier, die zijn sol daten niet weet te inspireeren voor de zaak van wat in hun oogen het recht is, voert het commando tevergeefs. De ingenieur, die zijn menschen geen lief de tot den arbeid kan bijbrengen, zal aan het eind met een horde ontevre denen moeten werken en zijn doel niet bereiken. Een opvoeder, die slechts van - gehoorzamen spreekt, en van overtui gen niets wil weten, kweekt geen disci pelen, maar ziet een troep recalcitran- ten opgroeien. Het schoonste voorbeeld van men- schenleider heeft onze Heiland gegeven. Maar deze kon dan ook zeggen„Ik ben als een, Die dient". En zóó stond des Heilands leven in het middenpunt van het dienen, dat, wie in Hem slechts ziei de.i edelsten menschenzöon, en niet den Redder van zondaren, toch dat dienen als een hoog ideaal beschouwen. En als onze Heiland eenvoudige vis ie! xers aan den oever van de Galileesche zee promoveert tot visschers der men schen en hun leven ombuigt tot een dienen, niet om tijdelijk gewin, maar voor de over-winning van het Koninkrijk Gods, is daar een leidersgroep gefor meerd, die voor geen stadhouder en geen keizer en geen satan uit den weg treedt. Die den strijd aanvangt tegen een cultuur, welke alle machtsmiddelen te hulp kon roepen, en die het toch af moest leggen tegen dit hooge dienen. Leiden is dienen en begrepen wor den. Zoo neen, dan is het heerscken en is het loon weg. Zal de Christelijke Pers een Gode welgevallige taak vervullen in het voort schrijden der jaren en der eeuwen, wel ke steeds sneller schijnende jacht een maal gestuit wordt als de Tijd door Goddelijke hand tot stilstand wordt ge- iracht, zoo zal het leiden altijd het ken- berk hebben te dragen van het hoo- gire dienen. In het licht van dit dienen treden wh werkers aan ons dagblad, aan den huisvriend van steeds meerderen, be schroomd als wij aan eigen zwakke krallit herinnerd worden, versterkt als wij op het ideaal letten, in het eerste nummer van den nieuwen jaargang Oudergewoonte onzen lezers tegemoet. De pers, gelijk zij zich openbaart, is kind van den tijd. Sprongsgewijze gaat de samenleving der menschen vooruit. Er zijn tijdperken aan te wijzen van geweldigen vooruitgang op ciTtureel en technisch gebied en er volgen eeuwen soms van stilstand. De gouden eeuw was in ons land het tijdperk van opbrui sen voor religie, cultuur, maatschap pij en dus botte het leven, ook in uitvin dingen, naar alle zijden uit. De twintigste eeuw, waarin ons ge slacht leeft, is ook zulk een springty, zy het op ander gebied. De techniek drijft alles voort en drukt zijn stempel erop en viert-een permanent verbroede ringsfeest met de cultuur. En het leven van den mensch, toch de koning der schepping genaamd, is welhaast overgeleverd aan dit spel van cultuur en techniek. De auto en de oceaan-racerhet vliegtuig en de radio de electriciteit en dgè«hemie; de tele-1 foon en de duizendradd, 4'e imchinpdt. vakschool van hoog en laag, want'welk' onderdeel der wetenschap is niet weer gespecialiseerd, en het laboratorium, zij trekken op hun beurt den mensch mei I magnetische kracht op zich aan en la ten hem niet weer los ook. In dit wirwar van nieuwigheden, wel ke de behoeften aldoor doen stijgen en wier vervulling tot dusver bijna altijd mogelijk bleek, doordat de techniek zich e:.n gehoorzame slaaf toonde van wie haar opriep, vindt de dagbladpers haar voedingsbodem. De immer voortschrij dende cultuur deed de behoefte gevoe len aan populariseering vcor de massa en ook voor het leven van den dag. Wat vakgeleerden naast elkaar onderzoe ken en tot oplossing beproeven te bren- gen, geeft het goed bestierde dagblad j door aan zyn lezers en zorgt zoo voor de draden, die het geheel verbinden. Wat de techniek bereikt in al stouter drang naar het ongekende en mensche- lijk bijna onmogelijke, vertelt de krant. Maar ook hoe de wonderlijk in gewikkelde menschensamenleving leeft en streeft, jubelt en treurt, oprijst en- valt, slaagt en teruggedrongen wordt. De rustige arbeid van den middei- eeuwschen kronieker Melis Stoke is om gezet in het jachtige rytixme van onzen tijd. Maar dan is het nu toch ook duide lijk, dat de pers een macht ten goeds of ten kwade kan zijn. Rekent de cultuur in doorsnee .met den Schepper van he mel en aarde? Gelooft de techniek, dat God de groote Kunstenaar is, die alle draden van den vooruitgang bestiert? Of zijn dit niet voor de meesten, diev hun leven wijden aan wetenschap en vooruitgang, op zijn mooist vragen, waarbij men de schouders ophaalt? Daarom, zal niet al het mooie, wat de natuur uit haar schoot doet oprijzen, of wat de wetenschap uitstalt, de menschheid verder afvoeren van haar eeuwige bestemming, zoo dient op elk terrein het licht der Christelijke begin selen te schijnen. Niet hinderlijk, niet opdringerig, niet afstootend. maar ver standig, gezond-tactisch, teer en dus aannemelijk. Hier heeft men dan den geboorte- brief van de Christelijke pers. En ge looft men dan, dat de zaak des grooten Konings haast heeft, zoo mag aan onze pers niet worden onthouden, wat zij voor haar ontwikkeling ncodig heeft. Missionarissen zendt men toch ook met een stoomboot van vele mijlen per uur naar het heidenland en niet met een nog zoo mooi opgetuigd zeilschip. De snelst loopende machines, de ijverigste en meest getrouwe menschen, een voort varende leiding, zij behooren by het Christelijk dagblad, juist omdat het de zaak des Konings geldt. NIEUWJAARSRECEPTIE Wy hopen, dat ons geschonken wordt m 1930 bij al den arbeid vcor ons blad zóó onze taak te zien. En dan zullen wij het er niet zco dik op leggen, dat het lezen een verdriet wordt. Het zuurdee- sem moet in het brood, maar het brood mag niet als zuuröeesem smaken. De Christen staat midden in het le ven der maatschappij. Hij mag zich niet terugtrekken. Zelfs moet hij zóó ver keeren, dat. niet-geestverwanten gaarne met hem omgaan. Laten de daden méér nog spreken, dan de woorden. Dan is de Christen de beste burger. Zóó wil ons blad verkeeren in de samenleving en in ons land met zijn gemengde be volking. Maar voor de Christelijke actie in al haar geledingen zal het trouw opkomen. Wanneer daar onrecht gepleegd wordt tegen wie van onze menschen ook, uit oorzake van haat tegen het Evangelie, zoo zal ons blad het schild opheffen. En overigens, het blijft de vrije tri bune voor allen, die de verschijning van onzen Heere Jezus Christus liefhebben, en, het oprechte kenmerk, de broeders liefhebben. Wij storten ons niet in den strijd tusschen de kei-ken, juichen alle ernstig kerkbesef toe, doch zullen ce ment aandragen ter versterking van den gemeenschappelyken grondslag. Wij verheugen ons ex-over, dat althans pers en radio het gemeenschappelijk terrein uitmaken aller positieve Christenen in Nederland, en zullen ons er noch ter rechter- noch ter linkerzijde af laten dringen. Ten slotte, de Schrift wil, dat wij het wederkeei'igheidsbeginsel in toepassing br-engen. Wij willen de hanuen onder steunen van allen, die echt Christelijken arbeid verrichten en de Christenen schragen bij hun gang ook door het gewone leven. De handen van Mozes waren gewis, toen hij op deze wy'ze bijgestaan werd. Gij, lezer, ondersteun ook onze handen, en als een enkele maal in het lange jaar een vlekje uw oog treft, och, bedenk „NA AFLOOP BAL" HOE SOCIAAL-DEMOCRATEN KERSTFEEST VIEREN DE BURGEMEESTER GEHEKELD Gistermorgen bracht onze Koninklijke familie de gebruikelijke Nieuwsjaarsvisite a de Koningin-Moeder. Op onze foto ziet men H. M. de Koningin het paleis aan het Vo< hout binnengaan. dan, dat ook uw levensgang vlekjes zal vertoonen, maar dat gij wellicht niet zoo publiekelijk aan den weg timmert, als de krantenman. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde M. H. W. Verbrugh, burgemeester van Maurik; J. R. Meyer, hoofd- lommies der gemeente-secretarie van Kam pen, en IV. Buitenberg, lid va-n den Kerke- raad der Gereformeerde Kerk te Amersfoort. Toegekend is de gouden eèremedaiile van de Oranje Nassau-orde aan A. van Noord, ambtenaar ter gemeente-secretarie van Oud dorp. DIRECTE BELASTINGEN. Vanaf 1 Januari zal door den Ontvanger der directe belastingen te Rotterdam 5e kan toor, voor de ontvangst van directe belastin- n de gemeente Overschie zitting worden gehouden op den tweeden en vierden Woens dag van iedere maand van des voormiddags half tien tot des namiddags een uur. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 28 December is met ingang van 1 Januari op verzoek eervol ont slagen (met dank voor de langdurige dien sten door hem in zijn betrekking bewezen) \r H. W. Verburgh, als burgemeester van NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris: te Geldermalsen Mr. G. J. H. Kuijk, candi- daat-notaris te Rotterdam; te Hillegom, D. Lodder, candidaat-notaris te 's Gravenhage; te Klaaswaal R. Boer, candidaat-notaris te Sliedrecht; te Vcenwouden (gemeente Dan- lumadecl) D. Straatsma, candidaat-notaris tc Groningen- RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier vi liet kantongerecht: te Apeldoorn Mr. A. H. D. T. Essers thans griffier van het kantongerecht in Den Helde! ie Steenwijk Mr. S. Vellenga thans griffier van het kantongerecht te Sneek; te Sneek Mr. T. Alma, thans griffier, van het kanton gerecht te Dokkum. DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT. Bij Kon. besluit zijn bij het departement van Waterstaat met ingang van 1 Januari bevorderd: tot referendaris: C. IJ. Conrad, thans hoofd- rommics; tot hoofdcommies: R. M. G. van de Pol, thans commies, en tot commies J. F. M. P-ooda, thans adjunct-commies. EUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 30 November is aan E. Heldring voorzitter der Kamer van Koop handel voor Amsterdam, directeur der Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoe mingen tot commandeur in de Orde du Mérite Civil van-Spanje cn tot commandeur in dc Kroonorde van Italië.. DEPARTEMENT VAN KOLONIëN. De minister van koloniën heeft benoemd tot lid en plaatsvervangend lid van den Ge neeskundigen Raad van hot departement vi koloniën, de gcpensionncerdc dirigecrend officier van gezondheid 1ste klasse van Nederlandsch-Indische leger, dr. N. Schoorel en de geponsionneerde dirigcerend officier van gezondheid 2de klasse leger J. A. van Dijk. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Aflevering van entstof door de koepok inrichtingen. In de week van 22 tot en met 2S December is afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokslof voor 6S2 personen, door den entstofinrichting te Rotterdam koe pokentstof voor 3G1 personen, door de ent stofinrichting te Groningen koepokstof voor 20 personen, totaal voor 1063 personen. ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 22 tot en met 28 December zijn geen gevallen van encephalitis na in enting ter kennis \an het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. VARIOLA MINOR (ALASTRIM). In de laatste volle week van 1929 zijn ii Nederland geen gevallen van variola major linor waargenomen. VERTROUWENSVEEHANDEL. GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND SCHOUT POLDER LAKERVELD. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, naar aanleiding van het beroep van W. Iperen te Lexmond tegen het besluit het bestuur van den polder Lakervcld van 9 September,- houdende toelating van W. Bogaard als schout van dien polder, beslo ten, W. Bogaard niet toe te laten als schout, op grond van het feit, dat, in strijd met het algemeen polderreglement, door het be stuur van den polder geen lijst van stem gerechtigde ingelanden voor 1929 is vast gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELING. G. J. VAN SOMEREN t De heer Joh. Langhout te Leiden schrijft De laatste dag van het jaar 1929 heeft voor ons antirevolutionaire volk in het al gemeen voor onze broeders in het Sticht in 't bijzonder nog een groot verlies met zich gebracht. In de kracht van zijn nog zoo veelbelovend leven is. na een betrekke lijk kort ziekbed, te Utrecht overleden onze mede-strijder Gerard Jan van Somcrcn, lid van den Gemeenteraad van Utrecht; be stuurslid van de Ned. Chr. Reisverecniging en lid van het provinciaal Comité van tirev. kiesvereenigingen in den kring Utrecht. Ongetwijfeld zal van andere, meer be voegde zijde, elders do groote verdiensten van - dezen anti-revolutionairen voorvechter worden uiteengezet. Hier worde door herinnering gebracht de tijd, dc uiterst moeilijke tijd, die fle destijds te Utrecht uitgegeven „Sticht- :rhe Courant" moest doormaken \anneer die tijden solaas voor ons an- 'irevolutionnire -li Utrecht niet het ewensciite einde ebben gebracht, dan s dit niet en een enkel opzicht - te wijten geweest an Van Someren, die soms de viervou- I Uige functie van Di recteur, Administra teur, Hoofdredac teur-Verslaggever van de „Stichtsche" voor zijn rekening nam. Dat was hem nimmer tc veel. De dagelijksche en ook de nachtelijke rusttijden offerde hij voor z'n „krant" op. En dan nóg vond hij gelegenheid de Utrccht- schc antirevolutionaire gemeentepolitiek tot onderwerp van zijn studie te maken. Inder daad: het even eenvoudige als ongeriefelijke kantoorgebouwtje aan de Korte Nieuwstraat in Utrecht zou. kon het spreken, nog kunnen getuigen van zijn enorme werkkracht en van zijn groote toewijding voor onze antire volutionaire beginselenindien daar nog niet waren sprekende getuigen. Mannen als van Andel, Lid van Gedep. Staten van Utrecht; Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenhurg, tc 's-Gravenhage; F. A. R. A. Baron van Ittersum, te Utrecht; M. P. J. Vermooten partijgenooten, althans verwanten, van Van Someren, die, evenals schrijver dezer regelen, weten 1 hoe ononderbroken veel hij heeft gearbeid. En de Utrcchtsclie Handelsvereeniging, met den heer Jos. ten Berg vooraan, zullen straks in niet mindere mate getuigen den breeden blik, die de antirevolutionaire Van Someren kon werpen op de a 1 mecne Utrechtsche belangen. Een partij man in-den-besten-zin des woords is met Van Someren heengegaan, zooals wij reeds schreven: in de kracht van zijn leven, 44 jaren oud. Hij, Wiens Raad zal bestaan in Eeuwig heid en Die geen rekenschap behoeft te ge ven van Zijn daden, trooste de weduwe dc kinderen van onzen besten vriend V; Someren. Want in dc eerste en in de voc naamste plaats zal in den kring van zijn ge zinsleven het verlies met groote smart ge paard gaan En wat onze antirevolutionaire partij be treft: de jaarlijksche necrologie over 1929 geeft voor ons een verootmoedigend slot. Omdat wij veelbelovende mannen, als V Someren was, zoo nóóde missen! Een meelevend lezer vestigt onze aandacht j een verslag van een Kerstvergadering der s! D. A. P. in Heukelum, voorkomend in de Asperensche en Heukeluinsclie Crt." van 28 Dcc. 1.1. Het luidt als volg»- „Donderdagavond Tweede Kerstdag, hield de afd. Heukelum der S. D. A. P. in samenwerking met den Leerdamschen Be st uurdërsbond een feestvergadering in de zaal van Siepman. De zaal was stampvol, toen de heer Kasbisch uit Leerdam dc ver gadering opende, daarbij vooral scherpe critiek uitoefende op de houding van Ilcukelum's burgemeester, die niet langer dan tot 11 uur permissie had willen toe staan. Het duo Lobo en dc pianist Huigen, voor dezen avond geëngageerd, wist, af gewisseld door optreden van le A. J. C- ledcn uit Leerdam, de'aanwezigen aange naam bezig te houden, en oogstten veel bijval. De heer Gcnnissen uit Leerdam hield een rede waarin hij vooral ontwa pening bepleitte, opdat 't „Vrede op aar de, in den menschen een welbehagen" werkelijkheid zou worden. Ook deze spreker hekelde de houding van den burgemeester in zake don slui tingstijd. De avond werd gesloten dooi den heer Olivier, voorzitter der afd. Heu kelum der S. D. A. P., die evenals beide vorige sprekers het optreden van burgemeester becritiseerde. en allen zocht rustig huiswaarts te gaan, waaraan ook algemeen voldaan werd." Waarom, zoo vraagt ge, was men zoo ver bolgen op den Burgemeester? Is een slui tingstijd van 11 uur niet behoorlijk in een plattelandsgemeente? Kan een onderwerp dat uur niet voldoende besproken wor den? De uitnoodiging, welke de leden der S. D. A. P. vóór deze feestvergadering ontvingen,'» geeft de verklaring en luidde als volgt: „Leerdamsche Bestuurdersbond. Groote openbare vergadering op Donderdag 26 December (2de Kerstdag) in de zaal Siep man te Heukelum. Optreden van het Duo Henri Lobo. De feestrede zal worden uitgesproken dooi den heer S. Gennissen, Lid van de Ver- eenigingsraad van Fabrieksarbeiders. Aanvang acht uur. Zaal open half acht. Na afloop Bal. Prijzen der plaatsen: voor verkoop 25 cent, 's avonds 30 cent." „Na afloop bal", dat echter niet doorging. Ziedaar de verklaring. Men vroeg verlof voor een vergadering, welke iets langer dan tot 10 uur zou duren, met de bedoeling om tot diep in den nacht te dansen; iets, dat de Burgemeester, zijn gewoonte getrouw, niet kon toestaan. En, omdat de list nu niet gelukt was, he kelden de roode Heukclummers den Burge meester Het Kerstfeest van de S. D. A. P.U MERV. (GEREF.) STAATSPARTIJ De Hcrv. (Geref.) Staatspartij zal haar afgevaardigden in Prov. Staten en Gemeen teraden in afzonderlijke organisatie bijeen h"Donderdag 9 Jan. a.s. zal het hoofdbe stuur met de Staten- en Raadsleden dezer partij in „Metropole" te Utrecht een verga dering houden, onder leiding van Ds. H. E. Gravemcijor, Ned. Hen', predikant te Am sterdam, ter bespreking van een concept- gemeenteprogram. ONGEVALLENWET EEN TARIEFSHERZIENING. Verschenen is een Kon. besluit tot herzie ning van het in art. 40, le l d der Ongeval lenwet 1921, bedoelde tarief, waarbij is be paald, dat met ingang van 1 Juli 1930 de premie per één gulden loon, zooveel dui zendste deelen van een gulden bedraagt als het gevarencijfer eenheden bevat DE VERVOLGING DER INLANDSCHE LEIDERS EEN TELEGRAM VAN HET N. A. S. De voorzitter van het Nationaal Arbeids secretariaat in Nederland heeft aan don Minister van Koloniën een telegram gezon den, waarin het optreden van het koloniaal bewind te Buitenzorg tegen de Indonesische volksbeweging gelaakt wordt Land- en Tuinbouw. BELASTINGBETALEN OP POSTKANTOREN Naast de kantoren, welke reeds voor het aannemen van belastingbetalingen zijn opengesteld, worden met ingang van heden mede voor den dienst opengesteld: a. de post- c.q. post-, telegraaf- en telefoon kantoren Amersfoort, Arnhem, Assen, Axel, Bellingwolde, Bergen op Zoom, Bolsward, Breda, Brielle, Brummen, Coevordcn, Cu- lemborg, Delft, Deventer, Doesburg, Doetin- chem, Dokkum, Dordrecht Eindhoven, El- burg, Franeker, Geldrop, Goes, Gouda, Grave, Groenlo, Groningen, Harderwijk, Harlinggn, IJattem, 's-Hertogcnbosch, Ileus- den. Hulst, IJsselstein, Kampen, Ivralingsche Veer, Leeuwarden, Leiden, Lochem, Maas sluis, Maastricht, Meppel, Middelburg, Naaldwijk, Nijmegen, N ij kerk, Oosterhout, Rh enen. Roermond, Rotterdam, Scheeinda, Schiedam, Schoonhoven, Sittard. Sluis, Sneek, Tholen, Tiel, Tilburg, Utrecht. Venlo, Vlaardingen, VJissingen, Wagemngen, Was senaar, Wateringen, Weert, Weesp, Winsum Wijk bij Duurstede, Woerden, Workum, Zaltbommel, Zierikzee, Zutphen, Zwolle, en de eventueel daaronder ressorteerende bij kantoren met beperkte dienstuitvoering cn postagentschappen. De postagentschappen te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam ■orden met ingang van 1 Februari voor ge noemden dienst opengesteld. b. de bijkantoren met volledige cMcnstuit- oering Geertruidenberg, Ghinekcn, Leid- schen-dam, Princenhage, Vught; c. de hulppostkantoren Aalst (N.-B.), Ach terveld, Alpien, Bavel, Beek N.-B.), Beerta, Blijham, Chaam, den Dungcn, Eefde, Eist (U.) Finsterwolde, Glimmen, Gorssel, Hal steren, Haren, Heerde, IJeeze, Helpman, IJelvoirt, Herkenbosch, Hindoloopcn, I-Iooger heide, Hoögerkerk, Hoogkerk, Hom, Kapel in 't Zand, IJlst, Joppe, Lepelstraat, de Lier, Limmel, Linne, Maasniel, Mereveldlhoven, St. Michelsgestel, Midwolda, Montfort, Nieuw Borgvliet, Noordwijk, Nootdorp, Nu- Nunen station, St. Odiliënberg, Osscn- drccht, Pijnacker, Posterholt, Putte. Schaars bergen, Sloten (Fr.), Stavoren. Stratum, Strijp, Swalmen, Teteringen, Ulvenhout, Vcere, Veldhoven, Vlijmen, Vlodrop, Waalre Warnsveld, Wedde, Willemstad, Woensel, "ouw, Zeelst, Zoetermeer. d. de poststations Acht, Adorp, Bokhoven, Cromvoirt, Delfgaauw, Drieborg, Empel, Engelen, Hall, Herten, Heiligerlee, Hierden, Den Hout, Huijbergen, Kerkehout, Nieuw Beerta, Noordlaren, Oerle, Oosteind, Oude schans, Oud Vroenhoven, Sauwerd, Schip luiden, Stompwijk, Tongelre, Tungelroy, Veelerveen, Vriesscheloo, Woensdrecht. Zouterspuye. De hestellers, belast met de bestelling in de buitenwijken van de hierbovengenoernde postinrichtingen, behooren mede belasting betalingen aan te nemen. VERTROUWENSVEEHANDEL I In het Friesche Weekblad „Fcn Fryskë Groun" werd een geïllustreerd artikel opge nomen over de comm. vennootschap „Ver- trouwensveehandel", te Amersfoort. We heb ben reeds vroeger over deze zoo nuttige in stelling een en ander verteld, maar vonden wat we thans in genoemd Friesche Week blad aantroffen, interessant genoeg om een gedeelte eruit over te nemen, dat we hier laten volgen: Dc redactie vroeg den directeur van het kantoor den heer Hoekstra o.a.: Is het waar dat U in betrekkelijk korten tijd heele goede resultaten heeft bereikt met Uw Huurkoop- systeem en zijn Uwe verwachtingen voor de toekomst dat het stelsel zich zal uitbrei den?" „Zeker", antwoordde de heer H„ „ik heb prachtige resultaten bereikt en wat mijn verwachtingen voor de toekomst zijn inzake uitbreiding van het stelsel, venvijs ik U naar Amerika. Op onze vraag: „En zijn Uw klanten te vreden over de wijze waarop zij met U za ken doen". „Zeker", doch hiervan wil ik U de geschreven bewijzen toonen en hij liet ons tal van brieven lezen, .waarijl de pret tige correcte wijze van zaken doen alsmede de groote tevredenheid over de geleverde beesten in bewoording was gebracht.' „Na tuurlijk heeft U ook wel klachten gehad, nietwaar?" was onze wedervraag. „Dat spreekt vanzelf, die zaken doet heeft tevre den cn ontevreden klanten", en hij toonde ons ook een klachten brief van een veearts met de daarop betrekking hebbende correspon dentie. Bij het doorzien dezer corresponden tie kwamen wij tot de conclusie, dat ook hierin geheel aan de contract-voorwaarden i\as voldaan en het beest teruggenomen was. „Ilceft IJ niet veel last bij de invorde ringen dat kwitantiën worden geweigerd, omdat de termijnbetaling eigenlijk boven draagkracht van den kooper gaat". „Mijn waarde, dat is een vraag naar mijn hart Ziehier mijn incassolijsten van de bank die voor mij incasseert en inderdaad toonden deze prompte betalingen. „Het beste bewijs, dat deze termijnbeta lingen niet te zwaar drukken", vervolgde de heer II. Wie koopt er een koe voor d.o aardigheid? Men koopt meestal een koe, om dat men er voer voor heeft en heeft men dat, dan kan zoo'n koop ook al is die op termijnbetaling, mits die termijnen naar draagkracht zijn gesteld, nooit een strop „Verkoopt U ook contant? Wij zagen op Uw incassolijsten tal van cvtante posten staan!" „Zeker, en die contant bij ons koopt kan de koe zonder geld meenemen en acht dagen na aankoop betalen als de koe vol doet aan datgene wat er van gezegd is. Vol doet het beest niet, dan kan. men zonder eenige schade de koe teruggeven of onder handelen". „En wat zijn nu de conditiën bij huur koop?" vroegen wij. „Degene, die op huur koop neemt voldoet bij aanvang één-vierde' gedeelte van den prijs. De rest, wordt vol daan in 6, 7, 8 of 10 maandelijlÉkhc ter mijnen, verhoogd met 6 pCt. per jaar". Maar er wordt wel eens beweerd, dat men bij U wel f25 per stuk te duur koopt!' '„Welnu", antwoordde de heer H., „als dit nu eens waar was (wij ontkennen dit ten stelligste) dan is de complete garantie dat immers ook dubbel en dwars waard. Veronderstel, dat iemand in den loop des tijds tien koeien op de markt koopt, van laat ik zeggen f 309 per stuk, dan kan U er vast van verzekerd zijn, dat er van deze tien aangekochte koeien, minstens 1 verongelukt voor het bedrijf. Zijn daardoor dan ook de overblijvende negen niet ruim f30 per stuk duurder geworden, is "een garantie die ongelukken voorkomt, voor den veehouder dan te duur gekocht voor fSó?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1