LEIDEN IN 1929 DINSDAG 31 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 JAAROVERZICHT e De Stadhuisbrand. Als wij ons te binnen brengen en nog ipens na gaan slaan, wat het 'aar 1929 voor onze goede stad heeft gebracht, dan kan het niet anders of het eerste wat in onze ge dachten oprijst als een dreigend spook en waarbij allo andere min of meer belangrijke tfeiten dn het niet verzinken, is de dag van den twaalfden Februari, de groote ramp dag, toen de Sleutelstad werd beroofd van haar kroon, het oude stadhuis. Als we bij de jaarwisseling nog even stil staan en achterwaarts zien, dan herinneren .we ons den dag van vuur en ijs, ide vreeselijke dag van enerveering en angst en innige droefheid bij de geheele burgerij, alsof het gister gebeurd was. Wij staren Weer in de vlammen en wij voelen de ver schrikkelijke koude weer en het schrijnen de gevoel van onmacht bij het indrukwek kende schouwspel. Het is een van die dingen geweest, die men nooit vergeet deze ramp, en ook al Bullen wij op de Breestraat de oude gevel weer terug krijgen, dan kan het toch niet meer worden wat het geweest is en al de schatten, die in de oude ruimten geborgen waren, zijn onherroepelijk verloren gegaan. Heel het land leefde in deze dagen met Leiden mee. Van alle kanten stroomden de belangstellenden toe en zeer vele autoritei ten kwamen de plaats des onheil s bezoe ken. Ook de Landvrouwe en Haar Gemaal gaven van Iioogstderzelver belangstelling blijk en spraken woorden van bemoediging en lof voor het dappere blusschingswerk. Een van de eerste vragen, die opkwam, toen de eerste schrik en ontroering voorbij waren, was natuurlijk die van de oorzaak. In de buitengewone raadszitting, die 's mid dags gehouden werd in de Academie, kwam deze kwestie al naar voren en eenige maan den later volgde na een nauwkeurig onder zoek een uitgebreid rapport, dat hoewel niet met zoovele woorden, de oorzaak van de ramp toeschreef aan overmacht, omdat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen waren genomen. In de eerste dagen na den brand richtte !de Burgemeester een proclamatie aan de burgerij, waarin hij verklaarde, dat 't wen- schelijk zou zijn als de buigerij uit zou ma ken, hoe zij de herbouw van het Stadhuis Sou wenschen, afgezien van de mogelijkheid .van restauratie van den gevel. Oogenblikkelijk daarna nam de dijkgraaf Van Rijnland, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, het initiatief tot de oprichting van een stad- huiscomité, samengesteld uit vertegenwoor digers van alle gezindten en groepen uit de burgerij, dat zich over deze zaak zou be raden. Na enkele vergaderingen sprak in begin April dit comité zich met 54 tegen 20 E temmen, hij gebleken mogelijkheid, uit Voor de wenschelijkheid van den herbouw ,van den ouden gevel. Tot nog toe is niet gebleken, dat aan. dit advies veel waarde is gehecht, Intusschen al was dan menigeen in staat 'en bevoegd zich over de wenschelijkheid uit te spreken, een ander geval was het met de mogelijkheid. Ook deze vraag maakte oogenblikkelijk in de kringen van deskundi gen een onderwerp van bespreking uit en de meest uiteenloopende adviezen kreeg tnen te hooren. Na een lange studie kwam ten slotte de f Rijkscommissie v. Monumentenzorg toet een uitvoerig rapport en een voorstel aangenomen- met de stemmen van Dr. Ber- 3age en Dr. Pitt tegen, waarin de mogelijk heid van den herbouw van den gevel werd aangenomen. Evenwel zal de gevel dan slechts een secundaire plaats kunnen inne men, in zooverre de hoofdingangen zullen ibomen aan de zijde van de Vischmarkt. De Bond van Nederlandsche Architecten beraadde zich intusschen o. m. over de vraag van de opdracht en zij kwam tot het advies om over te gaan tot het geven van een meervoudige opdracht aan een beperkt aantal met name genoemde arcitecten, die dm dit bijzondere geval geschikt geacht wer kten. Met deze rapporten, voorstellen en ad viezen voor oogen en overstelpt door een aantal adressen, zijn toen Burgemeester en [Wethouders aan het werk gegaan enze zijn met een eigen meening voor den dag gekomen. Het voorstel dat zij den Raad heb ben gedaan en dat met een flinke meerder heid van stemmen is aangenomen, ligt nog te versch in het geheugen, dan dat wij er breed over zouden gaan uitweiden. De stad- huiskwestie is thans zoover, dat aan den heer W. M. Dudok, gemeente-architect te Hilversum, opdracht is gegeven tot het ma ken van een tweetal ontwerpen, één met en één zonder behoud van den ouden gevel, waarbij wat betreft het tweede ontwerp ©enst overwogen zal worden en advies uit gebracht over de vraag wat de meest ge schikte plaats is voor de uitvoering hier van. Het gaat niet al te vlug met de stadbuis- tkwestie. Laten we hopen, dat het nieuwe jaar ons dichter bij de oplossing zal bren gen en dat het miet te lang meer duren zal, dat er drukte en bedrijvigheid komt in de 'doodsöhe rust achter de planken schutting, waar de leelijke steiger -de droevige resten yam vergane glorie aan het oog onttrekt. Het spreekt vanzelf dat de Stadhuisbrand de heele huishouding van de gemeente to taal ontredderde, maar, al voelt men nog telkens het gemis dat men heeft aan vele 'dingen, die in de vlammen zijn opgegaan, met kracht en energie heeft men den onpret- tigen toestand aanvaard en nu aan het ein de van het jaar en reeds eerder mocht men zceeen, dat alles weer goed marcheert. De tusschentijdsche volkstelling, ieen eigenaardig gevolg van de ramp, is met een leger van vrijwilligers in ruim twee klagen klaar gekomen, al was het resultaat dan nog niet in alle opzichten betrouwbaar. Im elk geval kon de kiezerslijst worden op gemaakt en behoefden de stemmingen op 3 'Juli geen stagnatie van den brand te onder- Vinden. De gemeentediensten waren spoedig on dergebracht in verschillende gebouwen en ook hieraan is men reeds weder geheel ge- jwoon geworden. In de eerste zitting van den gemeenteraad Van dit jaar wees de Burgemeester in zijn fiobere Nieuwjaarsrede o.a. op het wel wat somber stemmende feit. dat in het vorige jaar de vertrekkenden de ingekomenen had den overtroffen met 235 en hoewel de cijfers ons nog niet bekend zijn, moeten we vree zen. dat dit cijfer ook dit jaar wel op het zelfde neer zal komen. De toename van de bevolking ontstaat alleen door de geboorten en hoewel dit op zich zelf een verblijdend feit is, het neemt toch niet weg, dat de eisch om de stad op alle mogelijke manieren aan trekkelijker te maken, steeds dringender naar voren komt Burgemeester en Wethouders zien dit ook wel en wenschen in deze richting te wer ken, maar de financieele toestand van de gemeente is nu eenmaal zoo, dat hij niet veel bokkesprongen toelaat De belasting drukt nog te zwaar om niet eerst uit te zien naar middelen om daarin vermindering te brengen. Het is een heuglijk feit dat in het begin van het jaar een voorstel werd aangenomen in den ge meenteraad om de belastingdruk op de min- der-draagkrachtage gezinnen te verlagen en tot nog meer vreugde mag het stemmen, dat voor de begrooting van 1930 een verlaging van den belastingfactor van 0.9 op 0.8 in het vooruitzicht is gesteld, terwijl ook de nieuwe wet op de verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten op dezen factor een gunstige invloed zal heb ben. Dat is al een stap in de goede richting naar meerdere aantrekkelijkheid van. Lei den als woonstad. Ook de Openbare Werken spelen hier een groote rol. De aanleg van „Oe Leidsche Hout" hoort hier nu wel niet direct bij, maar we mogen toch met blijd schap melding maken, dat het daarmede vlot gaat. De grondwerken zijn al flink op geschoten en zelfs is door den Burgemees ter reeds de eerste boom geplant Dit bergt een goede belofte in zich voor de toekomst en we twijfelen er niet aan of de bekoorlijk heid van onze goede stad zal hierdoor zeer vergroot worden. Dit is echter nog allemaal toekomstmu ziek en als we zouden willen gaan spreken van dingen, die tot stand gekomen zijn, dan zouden we niet veel kunnen opnoemen. Al leen de „verlichting" door het rooien van de hoornen, van de Hooglandsche Kerkgracht, zou der vermelding waard zijn, want het is inderdaad verrassend hoe deze straat daar mede is opgeknapt. Dit kan intusschen toch niet gerangschikt worden onder de belangrijke werken. Daar voor komen meer in aanmerking de nieuwe brug over de Haven, de verbreeding van de Stationsweg en de verbreeding van de Ma- resingel in verband met het leggen van het stamriool. In ons volgend jaaroverzicht ho pen we van „het totstandkomen" van deze werken melding te kunnen maken, terwijl we dan ook hopen dichter te zijn bij de op lossing van het vraagstuk van de verbin ding tusschen het Haagweg- en Morschweg- kwartier. En wanneer wordt het Gangetje opge knapt? Nu we toch bezig zijn aan dit chapiter door den luisterrijken optocht „De Rijn". We wenschen ten slotte nog een oogen- blik stil te saan bij de belangrijkste dingen, die plaats vonden in het leven van de Leidsche Universiteit. Er hadden in het afgeloopen jaar belang rijke mutaties plaats in het hoogleeraren- corps. In het begin van het jaar (23 Jan.) hield Prof. Dr. B. A. van Groningen zijn inaugureede rede als hoogleeraar in de Grieksche taai- en letterkunde. Kort daarop volgde bij Kon. besluit het eervol ontslag van Prof. Dr. G. J. W. Koolemans Beynen tegen 1 Maart en Prot. Dr. L. Polak tegen een nader te bepalen datum. Prof. Windisch hoogleeraar in de uitlegging van het Nieu we Testament, aanvaardde tegen 1 Sept. 'n benoeming aan de Universiteit te Kiel, ter wijl tegen 1G SepL Prof. Dr. D. C. Hesseling eervol ontslag bekwam en op 6 Juni zijn dagen af. laatste college gaf. Om gezondheidsredenen werd op 1 Juli door Prof. Dr. P. Th. L. Kan, hoogleeraar in de Keel-, Neus- en Oorheel kunde, eervol ontslag aangevraagd. Prof. Dr. H. W. Siemens, hoogleeraar in de Huid en Geslachtsziekten, ving op 4 Juni zijn col leges aan en hield op 24 Oct. zijn inaugu- reele rede over: „Waarneming en ervaring in de geneeskunde". Als opvolger van Prof. Windisch werd be noemd Prol. Dr. J. de Zwaan als hooglee raar in de uitlegging van het Nieuwe Tes tament, die op 6 Nov. zijn inaugureele rede hield over: „Het Christusgetuigenis van Paulus". In Juni hadden drie hoogleeraarsbenoemingen tegelijk plaats. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor on derwijs in de tropische koloniale staathuis houdkunde werd benoemd Ir. J. H. Boeke, die op 15 Januari a.s. zijn inaugureele rede zal houden. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde voor onderwijs in de histologie en de microscopische anatomie werd benoemd Dr. S. P. Bok, die op 30 Oct. zijn inaugureele rede hield over: „Wiskun de en Weefselleer". Tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte voor onderwijs in de Grieksohe taal- en letterkunde van den oud-Christelij- ken, den Byzantijnschen en den nieuweren tijd werd benoemd mej. S. Antoniades te Parijs, de eerste vrouwelijke hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, die op 14 No vember haar inaugureele rede hield over: „Het belang van het Nieuw Grieksch". Op 18 Sept. werd tot buitengewoon hoogleeraar in de natuurkunde benoemd Dr. G. Huet te Eindhoven. Wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd op 1 Nov. werd aan Prof. Dr. G. Jelgersma eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit van 2 Dec. werd eervol ont slag verleend aan Prof. Dr. J. C. de Klui ver, hoogleeraar in de wiskunde. dies natalis der Hoogeschool herdacht Verschillende professoren werden gehuldigd. In het begin van het jaar vierde Prof. Keesom zijn zilveren doctorsjubileum. Donderdag 14. Maart werd Prof. Einstein, buitengewoon hoogleeraar aan dc Leidsche Universiteit, 50 jaar. Prof. Dr. A. W. Nieu- Cro^telnMtle op 18 Juni en van de Anna- ^DÏc. weM khraek voor O.rthopaedie op 11 November, ter gelegenheid van zijn zilveren hooglee- We zouden hierbij niet volledig zijn als we niet even aanstipten dat op 18 Juli de „Nieuwe Leidsche Courant" haar nieuwe gebouw op de Breestraat in gebruik nam. Ook had in het afgeloopen jaar de in wijding plaats van de nieuwe gebouwen van de R. K. „Leidsche Courant". Do belangrijke besluiten die in den Gemeenteraad zijn genomen, hebben we in den loop van dit overzicht reeds bijna allen opgesomd. De begrooting voor 1930 komt in verband met den Stadhuisbrand, eerst in het begin van het volgend jaar in behandeling, zoo dat we daar nog weinig van kunnen zeggen. In de zitting van 4 Jund werd besloten de vuilverbranding stop te zetten en een con tract met de gemeente Nieuwkoop aan te gaan orn het Leidsche vuil naar dezo ge meente te doen vervoeren tot het ophoogen van de rietvelden. Aan dit besluit Is be reids uitvoering gegeven. Wat betreft de maatschappelijke toestand van de gemeente, mogen wij met vreugde gewag maken van de belangrijke daling van het werkloosheidscijfer, waardoor 'n oogen- blik gesproken kon worden van „geen werk loosheid meer te Leiden". De cijfers van de steunverleening illustreeren dit het best. Het is misschien goed om even een verge lijking te maken tusschen de uitgekeerde steunbedragen over de maanden MeiAug. in de jaren 1923 en 1929. Mei 1923 f 28 704.03i/2. 1924 f 23.147.20, 1925 f 14.707.55, 1926 f 9288.22, 1927 f 12.107.92, 1928 f 7985.81, 1929 f 3427.24. Juni 1923 f 35.228.02, 1924 f 16.263.63, 1925 f 11.077.65, 1926 f 8647.21, 1927 f 11.498.81, 128 f 8593.49, 1929 f 1268.49. Juld 1923 f 16.397.58, 1924 f 9075.88, 1925 f 6294.08, 1926 f 5694.17, 1927 f 6804.02, 1928 f 1563.43, 1929 f 388.56. Augustus 1923 f 23.671.29, 1924 f 10.325.17, 1925 f 7587.44, 1926 f 5797.05, 1927 f 5841.55, 1928 f 1914.61, 1929 f-603.84. In totaal uitgekeerd van Jan. tot en met Augustus 1923 f 214.932.761/2. 1924 f 173.795.72. 1925 f 100.084.91, 1926 f 81.008.85, 1927 f 101.889.26, 1928 f 60.186.87, 1929 f 46.941.57. Over Juli 1929 werden gemiddeld 8, over Augustus gemiddeld 11 werkloozen per week gesteund. Hieruit moge blijken, dat de cri sis-werkloosheid, die ons na den oorlog zoo erschrikkelijk teisterde, grootendeels ver dwenen is en dat er niet veel meer dan sei zoenwerkloosheid is overgebleven. De Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za- ?n en het Burgerlijk Armbestuur hebben in het afgeloopen jaar goed werk geleverd. Tijdens de vorstperiode in het begin van 't jaar zijn de werkloozen en behoeftigen ge steund op een wijze die alle hulde verdient en die vele andere plaatsen tot voorbeeld kan strekken. Er valt overigens van het sociale leven weinig te zeggen. Belangrijke arbeidscon flicten hadden gelukkig niet plaats en de Chr. vakorganisaties hadden dus ruim schoots de gelegenheid om de inwendige zijde van hun taak te behartigen, evenals de Chr. Middenstandsvereeniging. Op het oogenblik is deze laatste vereeniging in sa menwerking met haar zusterorganisaties be zig met de zaak van het Werktijdenbesluit, zooals ook de Chr. Vereeniging van Kan toor- en Handelsbedienden. Reeds zijn adres sen aan den gemeenteraad verzonden. In het begin van het jaar is in een prach tig geslaagde bijeertkomst in de Hoogland sche Kerk het jubileum van H. M. de Ko ningin-Moeder herdacht. Ook de festivitei ten on Koniginnedag zijn uitnemend ge slaagd. Het drie-Octoberfeest is gedeeltelijk in 't water gevallen, in letterlijken zin, maar des ondanks toch nog geslaagd, niet het minst GEMEENTEBEGROOTING 1930 HET SECTIE-VERSLAG In verband met eenige gedane vragen dee- len B. en W. mede, dat de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid op daartoe strek kende aanvragen aan B. en W. berichtte: a. bij missive van 30 Januari 1929, dat hu n zijn ambtgenoot van Financiën bereid .•aren gelden te reserveeren voor den bouw an 120 woningen f 2400 (zonder grond); b. bij missive van 17 April 1929, dat zy eveneens bereid waren het verleenen van ,-oorschotten te bevorderen -.voor den bouw /an een nader vast te stellen aantal wonin gen voor groote gezinnen. Na gepleegd overleg met de betrokken bouw- vereenigingen werden bij ons College, aldus vervolgen B. en W. plannen .ngediend voor het ,'olgend aantal woningen. raarsjubileum. Prof. Dr. J. H. Janse, dia op 9 Februari a.s. den zeventigjarigen leeftijd zal bereiken, vierde op 1 Nov. zijn 30-jarig jubileum als hoogleeraar. Prol. van Kam pen herdacht in het begin van November den dag, waarop hij voor 25 jaar tot docior promoveerde. Op 15 Nov. was het 40 jaar geleden dat Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis werd bevorderd tot arts. In het begin van December vierden ten slotte nog Prof. Dr. E. C. van Leersum en Prof. Dr. N. P. Ten- deloo hun zilveren hoogleeraarsjubileum. We zouden intusschen niet volledig zijn als we bij de jubilea niet noemden de hul diging van Riekie, het koffievrouwtje, die op 11 Juni den 80-jarigen leeftijd bereikte. Wat betreft de Universiteit diént voorts nog in herinnering gebracht te worden dat als rector-raagnificus voor den cursus 1929 1930 is benoemd Prof. Dr. N. van Wijk, hoogleeraar in de Balto-Slavische talen. De vermelding van de professoren, die de Universiteit door den dood ontvielen, vindt men hieronder in de necrologie van Leidens voornaamste dooden, waarbij we nog slechts speciaal in herinnering willen brengen hek overlijden van den eminenten historicus, Prof. Dr. P. J. Blok, die op 21 Juni nog onder onder groote helangstelling zijn gouden doctoraat had herdacht We maken met dit overzicht geenszins aanspraak op volledigheid. We hebben slechts gereleveerd de dingen die bleven lig gen op de schuddende zeef en misschien is er ook wel iets naar beneden gegaan, dat eigenlijk had moeten blijven liggen. We hebben thans niets anders meer te doen dan onze goede wenschen uit te spre ken voor het Nieuwe Jaar. God beware ons en onze stad voor Zijn rigoureuse slagen. Hij geve wijsheid aan de bestuurderen an onze oude veste. Zijn zegen ruste op haar en op haar inwo ners opdat 1930 in alle opzichte goed voor ons zij. DOODENLIJST VAN LEIDEN. 2 Februari, Mevr. G. van Leeuwen-Later- veer, oudste inwoner van Leiden, 101 jaar. 4 April, Mevr. de Wed. M. W. V. Rudolph- Frijlinok. 11 April, Ds. Th. W. H. Eskes, emeritus predikant der Geref. Kerken te Oegstgeest. 25 April, Prof. Carpentier Abbing, hoog leeraar aan de Leidscho Universiteit. 7 Juni, A. Parmentier F. Hzn. bekend in dustrieel. 15 Juni, Mej. C. M. L Popta, oudconserva- tri<-e van het Museum van Natuurlijke His torie. I Juli, D. J. J. de Koster, bekend industri eel. 12 Juli, W. H. v. d. Nat, kunstschilder. 25 Juli, Mej. M. M. Wind, secr. vereeniging Schoolkindervoeding en kleeding. 6 Augustus, T. H. Ritman, bekend indu strieel. 20 September, Mej. P. Nierstrasz, bekend om haar vele werken van barmhartigheid. II October, H. Schaap, oud-directeur van de Chr. Kweekschool, inspecteur van Chr. Nat. Volksonderwijs. 24 October, Prof. Blok, hoogleeraar in de Vaderlandsche geschiedenis aan de Leid sche Universiteit. 5 November. Dr. J. H. Taverne, oud-as sistent van het Chemisch Laboratorium, ou dl eeraar aan do Gem. Kweekschool. 29 Nov., K. D. Sijtsma, lid van den Leïd- schen gemeenteraad, oud-redacteur-verslag- gever van het Leidsoh Dagblad. 29 Nov.. Kanunnik Dessens, oud-deken v. Leiden. 1 Dec. Prof. Dr. G. A. J. Hazeu, hoogleer aar aan de Leidsche Universiteit STADSNIEUWS Normale woningen Totaal Groote aantal •oningen wonmgen „Ons belang" „Eensgezindheid" „Ons Doel" „Tuinstadwijk'' „De Eendracht" terwijl van de Vereeniging „de Goede Wo ning" nog een plan wordt ingewacht van 30 groote woningen, vormende derhalve een to taal van 121 normale woningen en 83 groote woningen of tezamen 204 woningen. De ingekomen plannen zijn alle nog in behandeling; enkele hebben bereds het De partement van Arbeid bereikt; andere zijn nog bij ons College in onderzoek. Voorschot ten wei-den derhalve formeel nog niet door het Rijk toegekend. Verder is van de Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswonin gen een plan ontvangen voor de stichting van 75 woningen ter ontruiming van onbe woonbaar verklaarde won ngen, van welken bouw sprake was op pag. 26, 27 van de vori ge Memorie van Antwoord. Ook dit plan is nog bij ons College in onderzoek. Mochten van het Rijk voor plannen, die naar onze meening voor uitvoering in aan merking komen, geen voorschotten kunnen worden verkregen, dan zal zijn te overwe gen, of de financiering niet door de gemeente zelve moet geschieden; wy kunnen ons stand punt uiteraard eerst defiritief bepalen, na beëindiging van het overleg met het Rijk ter zake. Sedert het gereed komen in de maanden Augustus, September 1928 van het bouwplan der 174 woningen der Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswonin gen werden door de gemeente of door bouw- vereenigingen geen woningen met een huur waarde tusschen f 4.— en f 7.69 per week gebouwd. Op het gebied van den particulieren wo ningbouw heerscht veel bedrijvigheid. Het aantal woningen, dat sedert 1 Octo ber 1928 werd gebouwd, thans in uitvoering is en op het punt staat in uitvoering te ko men, is zeer aanzienlijk. Ons College beschikt niet over gegevens betreffende huurprijzen van deze woningen, maar ongetwijfeld mag worden aangenomen, dat er onder deze wonin gen zich verscheidene bevinden met huurprij zen van om en bij f 400 per jaar. Thans zijn nog een achttal onbewoonbaar verklaarde won ngen bewoond. Aan de be woners zijn 't vorig jaar andere woningen aangeboden, welke echter niet werden geaccep teerd. Geen enkele dezer woningen wordt bewoond dóór groote gezinnen; het grootste gezin be staat uit slechts 3 personen. Als gevolg van met de Gezondheidscom missie gepleegd overleg, kunnen van deze voorstellen worden ingewacht tot onbewoon baar verklaring van een aantal woningen. Voor het verbouwen van oude gevels is evenals voor elke verbouwing, vergunning van ons College vereischt. Als er met het oog op wettelijke voorschriften geen bedenkingen be staan, dan wordt de vergunning steeds ver leend. Ten opzichte van oude gevels, welke het zy om hun geschiedenis of hun kunstwaar de als monumenten zijn aan te merken, geldt nog in het bijzonder, dat van eene voorge nomen verbouwing van zoodanige gevels ken nis moet worden gegeven aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. By zondere beperkingen heeft die mededeeling echter niet ten gevolge, ten hoogste onder- v'ndt de afdoening van de aanvrage daarvan eenige vertraging. Hier volgt verder het slot der algemee- ne beschouwingen, door B. en W. gegeven naar aanleiding van gedane vragen, wenschen en klachten. Werkloosheid, Werkloozensteun, Werkverschaffing. Door ons College wordt al het mogelijke gdeaan, om de werkloosheid te doen ver minderen, in het bijzonder door werkver ruiming. Wij wijzen slechts op de centrale rioleeringswerken, waarbij zulk een groot aantal arbeiders werk vnod, dat aan aan vragen om grondwerkers door de Arbeids beurs niet kon word envoldaan. Bovendien vonden vele arbeiders werk bij het uitvoe ren van slootdempingen, bij rioleerings- er bestratingswerken op terreinen om en na bij Zuiderzicht. Nieuwbouw bij de Lichtfa brieken verschafte eveneens veel werk. Ook particulieren deden vele groote wer ken uitvoeren, hetgeen, evenals de aanleg van den Leidschen Hout, in belangrijke mate tot vermindering va nde werkloos heid in deze gemeente heeft bijgedragen. In de toekomst zullen de arbeidskrachten gevorderd worden voor de verbreeding de Maresingelgracht bij de Gasfabriek voor de andere openbare werken, die in voorbereiding zijn. Werkverschaffing wij hrehalen het is echter in de gemeente Leiden moeilijk in praktijk te brengen; op werkverruiming moet daarom steeds meer het oog gericht zijn. En wat de omvormingscursussen be treft, deze worden opgericht, wanneer de behoefte zich daaraan doet gevoelen. Op dit gebied is onze gemeente de toonaange vende in Nederland. Aan al degenen, die voor steuu in aanmerking komen, is de ge meente echter niet in staat arbeid aan te bieden. Verheugend is intusschen het schijnsel, dat, niettegenstaande de koude wintermaanden, de steun aanmerkelijk is gedaald. De aanleg van den Leidschen Hout heeft gedurende ruim een jaar aan gemiddeld een 40-tal ongeschoolden werk verschaft. Vooral door deze werkverschaffing is het aantal werkloozen, dat in den zomertijd hoofdzakelijk uit ongeschoolden bestaat, aanmerkelijk teruggeloopcn. Het aantal op den Leidcshen Hout te- werkr gestelde arbeiders wordt geregeld in overleg met den architect der stichting en hanjzt samen met de technische van het werk. Onjuist is de bewering, dat meer arbeiders te werk gesteld hadden kunnen worden. Een plan voor de nieuwe veemarkt il, naar de Directeur der Gemeentewer ken heeft toegezegd, ons een dezer dagen bereiken. De uitwerking van dit omvangrijke plan heeft uiteraard vertraging ondervonden door den Stadhuisbrand, doch bovendien heeft vooral het noodzakelijke overleg met de Nederlandsche Spoorwegen voor wat eventueele spooraansluiting enz. betreft, eel tijd gevorderd. De verbetering en verbreediing van den Haarlemmertrekvnartweg tusschen de Trek- aartbrug en Groenoord, is bij het plan voor de nieuwe Veemarkt mede onrder oogen gezien en zal tegelijk daarmede be handeld worden. Over het meest gewenschte tijdstip van uitvoering van deze wegverbetering in ver band met de veemarktplannen zullen wij ons nader beraden. Allereerst dient echter het hoofdriool van de centrale rioleering in dezen weg te worden gelegd, hetgeen in den loop van het volgend jaar (1930) zal kunnen geschieden. Omtrent regularisatie in het schildersbe drijf kunnen wij nog mededeelen, dat thans reeds dc verfvverken aan gemeente lijke gebouwen enz. voor het jaar 1930 zijn aanbesteed, zoodat verschillende gedeelten daarvan, voor zoover dit met de vereischte hoedanigheid van het werk strookt, in de zen winter kunnen worden uitgevoerd. Van ons College zijn geen voorstellen te verwachten, om op de kasuitkeeringen aan werkloozen een bijslag te verleenen. Werk loosheidsverzekering en steunverleening moeten o.i. streng gescheiden blijven. De opzet van de steunverleening is toch deze, dat men vakarbeiders, die door langdurige onvrijwillige werkloosheid worden getrof fen, na het uittrekken uit de werkloozen- kas wil helpen, zonder hen dadelijk te doen vervallen tot armlastigen. Met betrekking tct het peil, waarop de ondersteuning aan uitgetrokken werkloo zen langzamerhand is gekomen, meenen wij er op te mogen wijzen, dat de steun regeling in deze gemeente met die in an dere gemeenten mag worden vergeleken. Tegen verslechtering behoeft niet te wor den gewaakt, daar nimmer verslechterin gen, doch steeds verbeteringen in de steun regeling zijn aangebracht. De uitbetaling van de steungelden aan uitgetrokken werkloozen gesohiedt sedert de oprichting van de Crisiscommissie, 1 Januari 1923, via de organisatiebesturen. Over de wijze, waarop dit geschiedt, zijn bij ons nimmer ernstige klachten ingeko- Bovendien zijn bij art. 38 van het regle ment, bedoeld in art. 3 van de verordening betreffende den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de vakvereenigingsbesturen aan sprakelijk gesteld voor de gelden aan hun gemachtigden ter hand gesteld en voor de steunbedragen aan de leden verstrekt. Ons College acht daarom geen termen aanwezig om in de wijze van uitbetaling, die onder strenge controle vanwege den dienst voor Sociale Zaken plaats heeft, verandering te brengen, waartoe door een lid de wensch werd geuit. Tenslotte kunnen wij niet toegeven, dat de wachttijdregeling voor den steun in haar geheel onbillijk werkt. Van een arbei der toch, die geruimen tijd een flink loon heeft genoten, mag geeischt worden, dat hij hij werkloosheid zich niet direct om steun aanmeldt; dit juist zou zeer demo- raliseerend werken en onbillijk zijn tegen over de groote groep van kleine burgers, van wie, hoewel haar vast jaarinkomen dikwijls aanzienlijk minder is dan dat der gesteunden, belasting wordt geheven en die nimmer voor overheidssteun in aan merking komt. Mocht evenwel blijken, dat de regeling, die op 30 October jl. is vastgesteld, in be paalde gevallen tot een onbillijke behande ling aanleiding zou geven, dan kan zij niet alleen worden herzien, maar ook kan voor die bepaalde gevallen individueel van gestelde normen worden afgeweken. Onderwijs Naar onze meening behoort thans nog niet te worden overgegaan tot het stichten van een openbare school in het Haagwegkwartier, maar dient te worden afgewacht, wat ten aanzien van de schoolbevolking in de omgeving van den Haagweg en in die van den Morschweg het gevolg zal zyn van de verbinding tusschen die beide stadskwartieren. Op de Paul-Kru gerstraat-scholen is, behalve in de eerste twee leerjaren, in alle klassen nog plaatsruimte voor een betrekkelijk groot aan tal leerlingen. Bovendien is er nog een geheel vry lokaal. Van een tekort aan plaatsruimte kan trou wens in het algemeen geen sprake zijn. Mocht er op de opleidingsscholen een tekort aan plaatsruimte ontstaan, dan zou allereerst moe ten worden overwogen, of alsdan niet een school voor gewoon lager onderwys :n een op leidingsschool kan worden omgezet. Evenmin bestaat er aanleiding het aantal openbare scholen te vermeerderen door de stichting van een tweede school voor het 7e en 8e leerjaar. Op een eenigszins belangrijke toe neming van het aantal leerlingen voor het 7e en 8e leerjaar mag o.i. thans niet meer worden gerekend en splitsing van de bestaande school in twee scholen achten wy niet in het belang van het onderwys. Geensz'ns neemt het College het standpunt in, dat cle Plaatselijke Schoolcommissie niet be hoort te worden gehoord over zaken het bijzon der onderwijs betreffende. Wy zyn echter van meening, dat het geen zin heeft over zuiver fonneele zaken, onverschillig of zij het bijzon der, dan wel het openbaar onderwys raken, ad vies van die Commissie in te winnen. Toekenning van medezeggenschap aan on derwijzers-organisaties 'n zaké de inrichting van het onderwijs zou strijdig zijn met de Wet. Wordt bedoeld den wensch uit te spreken, dat over voorgenomen veranderingen in de inrich ting van het onderwys door ons advies wordt ingewonnen Van die organisaties, dan antwoor den wij, dat aan ons college behoort te wor den overgelaten, om voor ieder geval in het bij zonder te beslissen of, en zoo ja, van welke or ganisaties advies zal worden gevraagd. Op alle openbare scholen zijn vakonderwij zers in lichamelijke oefening werkzaam. Uit breiding van het aantal door die vakonderwij zers thans gegeven lessen achten wy niet noo- dig en met het oog op de daarmede gemoeide kosten wegens hoogere salarieering en hoogere verg-oeding aan het bijzonder onderwijs, dus niet gewenscht. Zuinigheid ook op het terre'n van het onder wys blijft geboden. Wij zyn ons niet bewust daarmede by de inrichting van schoolgebouwen niet in voldoende mate rekening te hebben ge houden. Gaarne onderschrijven wij de meening, dat Leiden op onderwijsgebied een naam heeft op te houden. Daaruit vloeit evenwel nog'niet voort, dat in onze stad elk type school aanwe- z g moet zijn. Aangezien ons van een werke lijk bestaande behoefte aan een Middelbaar Technische School tot nu toe niet alleen niets gebleken is, maar wy integendeel juist van oordeel zyn, dat zich voor een M. T. S. alhier "•een voldoend aantal leerlingen zou aanmel den, is er o.i. geen aanleiding, om pogingen aan te wenden tot oprichting van een dergelij ke inrichting. Middelbaar Technische Scholen Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) De eerste kamer heeft aangenomen het wetsontwerp inzake be'arting betalen op post kantoren, het wetsontwerp inzake wijziging art. 3 enz. L. O. wet 1920 en dat tot wijzi ging van hoofdstuk 5a der Staatsbegrooting voor 1928. Blz. 2. Mr. A. van der Deurc heeft voor de Ned, Chr. Radio Vereen, 'n oudej aarsrede gehouden, Blz. 3. Amsterdam in 1929. Rotterdam in 1929. (bldz. 5.) De Vereen. Het Wegencongres heeft te den Haag de jaarvergadering gehouden De Vereen, van Chr. Lard- en Tuinbouwon- derwijzers heeft te Utrecht de jaarvergade ring gehouden. De Hillebergsche Tol zal vannacht worden opgeheven. (bldz. 9) Jaaroverzicht Onderwijs. (Blz. 10). Jaaroverzicht van Nederland op zee. Doodenlyst "Buitenland. Buitenlandsche Kroniek 1929. (Blz. 11). De Senaat der Leidsche Universiteit heeft aan Prinses Juliana het eeredoctoraat in de Letteren en wijsbegeerte verleend. De heer A. W. Groote, de uitvinder van het bekende Kortschriftstelsel, is gisteren bij ge legenheid van zijn 70sten verjaardag te Am sterdam gehuldigd. (bladz. 13) Jaaroverzicht Nederlandsche koopvaardijvloot, (Blz. 14). Beurs- en Financieel overzicht. De Rottcrdamsche Haven in 1929. (blz. 15.) Den Haag in 1929. Parlementair Overzicht. Landbouw-overzicht. (blz. 16.) BUITENLAND De conventie-Colijn treedt reeds morgen, 1 Januari, in werking. Léon Daudet kreeg gratie. Dr. Seipel ontkent, met ex-kéizerin Zita gesproken te hebben of zelfs te hebben wil len spreken. Prins Nicolaas van Roemenië zou uit den regentschapsraad willen treden om plaats te maken voor Koningin Maria. Arrestaties te Halle wegens moord op een Stahlhelml'd. De bestrijding van de dranksmokkelarij in de Ver. Staten; twee schepen bescoten met ernstige gevolgen. zyn o.a. gevestigd te Haarlem, Utrecht en Rot terdam. Wy stellen ons voor de bewaarschoolzaken binnen enkele weken bij de betrekkelijke Com missies aanhangig te maken, zoodat onze ver stellen U derhalve, naar wij hopen, spoedig zul len bereiken. Om die reden meenen wij met deze mededee- lingen hier te mogen volstaan. Politie. Op grond van de bestaande bepalingen in het Wetboek van Strafrecht kan tegen het uit stallen van pornografische lectuur niet krachti ger worden opgetreden, aangezien deze bepa lingen door de rechterlijke macht blijkbaar zeer ruim worden opgevat. Ook in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is deze aangelegenheid ter sprake geko men, waarbij gebleken is, dat de bladen, waar op naar wij vermoeden gedoeld wordt, in het geheele land worden uitgestald en verspreid. Intusschen zal de Politie te dezer zake op nieuw in overleg treden met de Justitie. Uitvoering Zondagswet. Het bepalen van de uren, waarop de zwem inrichting aan den Hoogen Rijndijk des Zon dags geopend :'s, heeft niets te maken met de uitvoering van de Zondagswet. De door de Leidsche Bierhandelaren- en Mi- neraalwaterfabrikanten-vereeniging gevraagde ontheffing van het verbod, vervat in art. 7b van de verordening op de winkel- en bedrijfs sluiting, enz. voor Zondag 1 Sept. j.l. is door ons college geweigerd, aangezien door verzoek ster nét zoodanige argumenten voor deze op heffing konden worden aangevoerd, op grond waarvan inwilliging van het verzoek, mede gelet op het feit, dat de besturen van organisa ties van transportarbeiders daartegen waren, gewettigd voorkwam. Onjuist is de bewering, dat de politie niet zou hebben gelet op overtreding van het ver bod. Overigens moet niet uit het oog worden ver loren, dat het verbod alleen het bezorgen be treft en niet het vervoer op zichzelf, zoodat het constateeren van overtredingen zeer moei- lijk is. HET UITBREIDINGSPLAN. Onderstaand bericht is in gisteren per abuis terecht gekomen onder het nieuws van Lisse: We laten het hierbij vol gen: Omtrent het uitbreidingsplan der gemeente Leiden, dat door het Haagsche arch'tecten- kantoor Granpré Molière, Verhagen en Kok in opdi'acht va net gemeentebestuur van Lei den is ontworpen vernemen wij dat dit o.m, bevat een belangrijke verbetering, meer spe ciaal verbreeding van de binnenstad. De stad zal {yar 2 hoofdwegen Noord-Oost en Zuid- West worden doorsneden. Verder is in dit uitbro-dingsplan geprojecteerd een verkeers weg van de spoorbaan achter het Schutters veld, waar naar verwacht wordt het nieuwe stat on van de Spoorwegen zal verrijzen, langs de molen „de Valk" over de Beestenmarkt en Langegracht naar de Lage Rijndijk. De Lange- gracht zal dan worden gedempt en de Ver- werstraat worden doorgebroken. Hiermede Z3l een mooie verbindingsweg m"t de Rijnstreek en(de Haarlemmermeer tct rtand worden ge bracht. Verder zal het doorgaand verkeer door een daartoe te scheppen nieuwe verbindings weg buiten de stad worden J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6