DEN HAAG IN 1929 HET PARLEMENT IN 19 29 DINSDAG 31 DECEMBER 1929 IN INTERNATIONAAL TEEKEN VUIL-. STADHUIS- EN MUSEUM- VRAAGSTUK SCHEVENINGEN'S LOTGEVALLEN MAATSCHAPPIJ EN STAAT KERK EN SCHOOL Wanneer we het Haagsche openbare le ven van het jaar 1929 door één leit zouden moeten typeeren, dringt als van zelf de Her- «telconferentie zich aan onze herinnering op Den Haag is een stad van vergaderingen, congressen en conferenties. We kennen ze in menigte die bijeenkomsten, waar de be langstellenden uit binnen- en buitenland heen stroomen. Maar een herstel-oonferentle was iets nieuws. Vredesconferenties hadden reeds meer malen de beroemdste staatslieden der we reld hier samengebracht Maar dat was voor den grooten oorlog, die de gansche wereld ontredderde. Aan den na-oorlogschen chaos was reeds heel wat gedokterd. Overal waf» men met den patiënt reeds geweest. In 1929»" heeft men hem overgebracht naar de rust onzer Resi dentie, waar hij in de omgeving van bosch en zee nieuwe kracht had op te doen. Van 6 tot 31 Augustus leefden alle Ha genaars met hun gedachten op het Binnen hof, waar bij dag en bij nacht met zorg aan het herstelwerk werd gearbeid. Het is gegaan van crisis tot crisis; hopeloosheid en wanhoop maakten zich soms van de om standers meester. Maar ten slote verklaar den toch allen: de conferentie is geslaagd. En dus moesten we het wel gelooven. Het slot was niet bijzonder glorieus. Met stille trom trokken de delegaties heen, ons de heugenis latend aan spannen de dagen en nachten en aan een aller vriendelijkst telegram van den Engelschen soc.-dem. minister van Buitenlandsche Za ken op haar verjaardag gezonden aan onze ook door hem geeerbiedigde Vorstin. Binnen enkele dagen zal de Conferentie opnieuw in onze stad samenkomen, om de laatste hand te leggen aan het werk, dat in Augustus tot een voorloopig eind werd •gebracht. Hopen we dat een goed slot voor alle betrokkenen zal kunnen worden ver kregen. 'Wat nog niet tot een eind kwam is de groei onzer stad. Aan alle zijden breidt zij zich uit. Nieuwe woonwijken ontstaan aan eiken hoek der peripheric en we naderen anderer gebied zoo van dichtbij, dat de ge dachte aan annexatie van Voorburg en Rijswijk weer levendig werd. Ons inwonertal, dat in Maart 1926 de 400.000 bereikte, zal eind des jaars bijna 435.000 bedragen. De aanwas gaat wel snel, dank zij het beteekenende vestigingsover schot .Verschillende belangrijke vraagstukken kwamen in den loop van 1929 een schrede nader tot hun oplossing. In April besloot de Raad tot afvoer van het stadsvuil naar Drente. Het vuilverbran dingsprobleem geraakte daarmee van de baan. In November werd een nieuw defi nitief besluit omtrent den stadhuisbouw genomen: het zal naar het Alexanderveld gaan. Op den laatsten begrootingsdag werd voor den Museumbouw 2y2 millioen beschik baar gesteld. Onze belastingen bleven onverhoogd; over de ongewijzigde vaststelling van het ver- houdingscijfer werd niet eens gepraat. Wel werden verschillende bedrijfstarieven ver laagd: waterleiding, gas, G.E.B. en telefoon. Voor den verderen „afbouw" van het tramnet werd bijna 14 ton toegestaan. Scheveningen's tweede haven nadert haar voltooiing. Ten einde de verbin ding tusschen le en 2e Binnenhaven to. stand te brengen, werd nog onlangs ƒ650.000 gevoteerd. Belangrijke raadsbesluiten golden voorts de subsidieering van het Chr. Nijverheidsonderwijs voor meisjes, waar tegen de soc.-dem. zich niet minder fel ver zetten dan tegen den steun voor een Chris telijke leeszaal op Scheveningen, waartoe eveneens besloten is. Uit hun houding bij een voorstel betreffende subsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs dat practisch van geringe beteekenis was bleek evenzeer hoe zij van ganscher harte vijand zijn al wat de ontplooiing van onze Christelijke levensactie kan bevorderen. Niet onvermeld mag blijven het belang rijke feit, dat na jarenlangen strijd het ri- goureuse erfpachtstelsel door den Raad werd veroordeeld. Voortaan zal de lijn der grondpolitiek in andere richting gaan. Een wethouderscrisis, waarbij er maar een van de vijf op zijn plaats bleef, was het aan vankelijk gevolg. Na van 21 Nov. tot 2 Dec. in een crisisperiode te hebben geleefd, werd het College in zijn oude samenstelling her steld, nadat een verzoeningsvoorstel van den heer Marchant een meerderheid in den Raad had gevonden. Deze laatste gebeurtenis deed de wateren van het gemeentelijk politieke leven even hoog oploopen. Overigens deden we de za ken af op de rustige manier, waarop zulks in Den Haag pleegt te geschieden. Het be- grootingsdebat liep ditmaal binnen acht idagen ten einde. Zooals we reeds zeiden, werd door den Raad een voor Scheveningen belangrijk be sluit genomen. De Schevenlngsche Visscherij •was daarmede uitermate verheugd. De vangsten waren dit jaar iets minder dan verleden jaar. De prijzen waren echter goed; ze waren doorloopend hooger dan in' 1928. De uitkomsten van de visscherij zijn dan ook goed te noemen. Met groote opgewektheid is op Scheve ningen op 5 Januari het 25-jarig bestaan van den Visohafslag gevierd, waarbij tevens de heer P. Hoogenraad vanwege zijn zilve ren jubileum als generaal-hoekhouder der „Permanente Commissie" werd gehuldigd. .Wanneer we iets over het Maatschappelijk leven willen zeggen, moeten we voorop plaatsen de herinnering aan de hartelijke huldiging in de maand Januari van H. M. de Ko ningin-Moeder, zulks in verband met het feit, dat H. M. voor een halve eeuw binnen onze landpalen kwam als gade van Koning .üVillem III* Wat den algemeenen economischen toe stand in onze gemeente betreft, deze is gun stig te noemen. Het werkloosheidscijfer :s niet hoog. En al zullen niet alle bedrijven groote winsten hebben te boeken, we mo gen niet overdreven klagen. Zeker niet na de langdurige en hevige koude, waarmede het jaar begon. Ongekend lage temperatu ren werden geboekstaafd. Bijzondere maat regelen van overheidswege waren noodig om aan veler kommer en nooddruft tege moet te komen. Voor velen kwam het werk stil te liggen. Scheveningen was van 12 Mei10 Juni getuige van een algemeene visscherssta- kirig, die na veel overleg een bevredigend einde verkreeg. Overigens vallen op sociaal terrein geen groote feiten te vermelden. De Chr. Volksbond ontving in Januari -i Ds. C. Ferguson een nieuwen voorzitter, als opvolger van den op den eersten dag des jaars plotseling overleden Dr. F. v. Gheel Gildemeester. Kort na hem overleed ook de heer Arie Kruyt, secretaris van den Volksbond gedurende vele jaren. „Patrimonium" kocht een eigen verga dergebouw aan. Het vereenigingsleven gaf blijken van groote activiteit. Het getal vergaderingen stijgt. In gedachten voegen we er het woord „onrustbarend" aan toe. Niet alleen met het oog op het aantal, maar ook wat betreft de verhouding van den er aan besteden tijd en de positieve resultaten. Inzonderheid denken wc ook aan den in vloed ervan op dc gezinnen. Men spreekt van restauratie van het ge zinsleven, waar de gezonde zedelijke en maatschappelijke energieëh ontspringen. Het is inderdaad een goede en gerechtvaar digde leus. Maar onze tallooze vereenigingen halen de menschen hoe langer hoe meer uit de gezinnen. De vraag moet zich wel opdringen, aan wie met ernst en zorg de ontwikkeling van de zedelijke en maatschappelijke verhou dingen gadeslaat, of niet meer beperking in het vergaderen noodzakelijk zal worden. Den eenen avond zijn de mannen van huis; een anderen de vrouwen. Dan weer man en vrouw samen. En meer en meer begint men ook de hand uit te strekken naar de kinderen, die steeds weer met nieuwe genoegens buiten de gezinnen lokt worden. Men spreekt dan vaak ontspanning, waarbij ook het vluchtige en vervluchtigende van de rolpreni voortdu rend grooter rol gaat spelen. Maar zijn WAT ZAL 'T NIEUWE JAAR BRENGEN? Een van de belangrijkste gebeurtenissen van 1929 was wel de Haagsche Conferentie. En nauwelijks zal 't nieuwe jaar zijn ingeluid, of de kopstukken uit vele landen zullen weer op ons Binnenhof saamkomen. Onwillekeurig rijst de vraag: Wat zal 't nieuwe jaar ook in dat opzicht brengen? Op bovenstaande foto ziet men rondom de bekende I-Iaagsohe vergaderzaal de koppen van (van links naar rechts): Tardieu, Briand, Snowden, Dr. Curtius, Prof. Moldenhauer, Sohmidt en Dr. Wirth. de Keucheniusschool, herdacht haar 40-ja- rig bestaan. Scheveningen beleefde ook een jubileum op schoolgebied: daar was de heer J. Vro lijk gedurende een halve eeuw lid van het Schoolbestuur, waarvan een aantal Geref. Scholen uitgaan. Op Kerkelijk gebied zijn onze aanteekeningen vele. niet tal van symptomen, die de vraag zij openen met het plotseling verschei- .v, riiTan nf hot nïot van nntsnAnnincr tol Qp Nieuwjaarsdag van Dr. F doen rijzen of het niet van ontspanning tot verslapping zal gaan? Verslapping van ver antwoordelijkheid, verschuiving van de per soonlijke zorg naar de gemeenschappelijke, het inruilen van de samenbinding in het gezin voor het zoeken van allerlei genoe gens daarbuiten. Op de dagen der week en ook op de feestdagen. We willen dit verschijnsel hier slechts aan stippen met het oog op de izedelijke, opvoed kundige, sociale en cultureele vragen, welke er door worden opgeroepen. Met onze vele vergaderingwijsheid halen we menigmaal de oppervlakkigheid binnen; velen meenen hun verder leven met ontspanningslectuur te kunnen voltooien. Allerlei wind van leer op allerlei gebied krijgt vrij spel en de le vensverbrokkeling, het zich verloopen in bijzaken en het uit het oog verliezen van de groote levenslijnen en levensbeginselen neemt voortdurend grooter afmetingen aan. Er zal moeten worden gewaakt, dat op zich zelf goede dingen niet door een teveel in hun tegendeeel gaan verkeeren. Het jaar. 1929 was het jaar van verkie zingen voor de Tweede Kamer. Met 18.377 stemmen bereikte de antirev. partij hier ter stede een cijfer als nimmer te voren, De antirev. kiesvereeniging bestond op 10 Maart 50 jaar. Van het „jus non jubilandi" werd door haar gebruik gemaakt. Op den 18den Juni overleed de heer H. de Wilde, oud-voorzitter der kiesvereeni ging. Een andere markante figuur, die aan' het Haagsche leven ontviel, was de oud minister Dr. C. Lely. We willen van dit terrein geen afscheid nemen zonder nog te hebben gememoreerd de opening van het Juliana Kinderziekenhuis door H. M. de Koningin-Moeder (17 April), het Eeuwfeest der Grenadiers en Jagers en de eerste steenlegging voor een nieuw Bro- novo op 12 September. De ontwikkeling op Schoolgebied. schreed rustig voort. Het bijzonder, Chris telijk, onderwijs heeft het openbaar onder wijs ver achter zich gelaten. De eene na de andere openbare school moet worden op geheven. Steeds meer blijkt de voorkeur der ouders in het bijzonder onderwijs uit te gaan. We verheugen ons daarover. De uitgroei van het Christelijk onderwijs blijkt o.a. uit den voorgenomen bouw van een Herv. School in de Vlierboorastraat en de uitbreiding met 6 lokalen van de school aan de Koningstraat. Op Rustenburg werd de Ds. D. J. Karresschool in gebruik geno men met daarbij bchoorende bewaarschool, school. Goedgekeurd werd de uitbreiding van de Chr. School aan de Korendijkstraat te Sche veningen. Voor de Bezuidenhoutvvijk werd de bouw van een Gereformeerde (in confessioneelexi, niet-Kerkelijken zin) school toegestaan. In Rustenburg kon vanwege de vereen. „De Koningin Wilhelminaschool" haar der de school, de Dr. J. C. de Moorschool, wor den geopend. De oudste Geref. School te dezer stede, Gheel Gildemeester, die vanaf 4 Nov. 1883 de Haag sche Ned. Hen'. Gemeente had gediend en op 7 Juli 1928 zijn gouden ambtsjubileum had mogen herdenken. Toen stond de Ned. Herv. Gemeente bij den ingang des jaars met niet minder dan vijf onvervulde predikantsplaatsen: die van Dr. Troelstra, Ds. Vermeer, Dr. de Groot, Ds. Welter en Dr. v. G. Gildemeester. Ds. Schuller, die lang ziek geweest was, kon op 13 Januari weer voor de gemeente optreden. Het beroepingswerk in de verschillende vacatures werd, met overwinning van groo te en kleine moeilijkheden en na ettelijke teleurstellingen, tot een einde gebracht. In de vac.-Troelstra deed Ds. I. Voor- steegh op 7 April intrede; de vacatures Vermeer, de Groot en Weider werden ver vuld door Ds. A. K. Straatsma (16 Juni), Dr. W. J. de Wilde (3 Juli) en L. J. v. Leeu wen (28 April). In de vac.-v. Gheel Gilde meester is thans ook voorzien door de aan neming van het op hem uitgebrachte be roep door Ds. G. B. Westenburg te Feije- noord. Utrecht, dat een beroep uitbracht op Ds. S. v. Dorp, zag haar wensch niet vervuld, maar de Haagsche gemeente werd verblijd door het blijven van den beroepen predikant, die in haar midden een eigen positie in neemt. Het einde des jaars braoht aan de Geref. Kerk van Den Haag-West het voorrecht, dat zij haar derde kerkgebouw: de Valken- boschkerk in gebruik kon nemen. De Geref. Kerk van den IlaagOost had een tweetal ledige plaatsen te vervullen. In den Loop des jaars namen Ds. A. G. Barkey Wolf en Dr. C. Bouma de vacante plaatsen in, laatstgenoemde ter vervanging van Ds. J. Douma, die na een veeljarig verblijf in den Haag naar Arnhem vertrok. De Chr. Geref. Gemeente verkreeg in de Boomen- en Bloemenbuurt een tweede plaats van samenkomst. De Vrij Evangelische Gemeente nam een nieuwe Kerkzaal in gebruik. Op Scheveningen bracht het kerkelijk le ven ook nog al wisseling. De Ned. Herv. Gemeente wenschte haar 5e pred. plaats te vervullen. Na enkele te leurstellingen nam eind October Ds. L. Boer het op hem uitgebrachte beroep aan. Een vacature ontstond door het vertrek van Ds. J. F. Roth. Diens opvolger is nog niet gevonden. De Geref. Kerk van Loosduinen verkreeg in Ds. J. Smelik haar tweeden predikant; voorts werd een tweede vergaderplaats gebruik genomen. Zoo kort mogelijk hebben we ons mei randum over 1929 opgemaakt. Stemme het einde des jaars ons tot ver ootmoediging over veel zonde en afwijking, maar ook tot dank aan God voor veler lei ontvangen verbeurde zegeningen en wor de tevens ons geloof bevestigd op Hem, die de rots der eeuwen is en niet verandert bij al het wisselende en verouderende ons heen. Onze ziel ruste in Hem, wiens Koninkrijk heerscht over alles. DAT GAAT NAAR DEN HAAG TOE.... MOLDENHAUER SEVIRIN* Hoe een caricaturist zich den intocht binnen onze residentie voorstelt van de Duits^"1 dMega'ie naar de tweede Haagsche conferentie. De pas zit er in elk geval inl Mc*** dat ir, werkelijkheid gelden van heel 't verloop der gewichtige vergadering. toegewezen, terwijl als derde voorzitter Dr. E. J. Beumer werd benoemd. De nieuwe Kamer behandelde met mi nister Donner de Rechtstoestandwet der ambtenaren. Op 23 October werd zij z.h.3. aangenomen. Al spoedig daarna nam de Kamer de Rijksbegrooting voor 1930 in behandeline Zij slaagde er in om haar geheel af te doen voor het Kerstreces. Vermeld zij ten slotte nog de afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns. Deze belas tingverlaging beteekent een vermindering met in totaal 20 millioen gulden. Uit de afgedane werkzaamheden memo reerden we het voornaamste. Het is voldoen de om te doen zien, dat op meer dan een gebied een belangrijke schrede voor waarts werd gezet. Ons Hoogerhuis trachtte de werkzaamhe den van „de overzijde" bij te houden. In Februari werd de verlaging van den gedistilleerdaccijns van ƒ300 tot ƒ180 goed gekeurd. Zeer belangwekkende besprekin gen werden in Maart gewijd aan 't Schelde- vraagstuk. Het Kellogg-pact stuitte ook in den Senaat op geenerlei verzet. De ziektewet werd in de zomermaanden nog afgedaan en aanvaard met 23 tegen 4 chr.-hist. stemmen. Eveneens de Financieele verhouding. Op 12 Juli werd zij door de Kamer aangenomen met 37 tegen 4 stem men uit de soc.-dem. fractie. In dezelfde zitting nam ook de 83-jarige president, de algemeen geachte en gewaar deerde heer J. j. G. Baron van Voorst tot Voorst, afscheid. Hij wenschte geen nieuwe benoeming. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, de voorzitter der Chr.-hist. Ka merfractie, werd zijn opvolger. Het presidium ging diaarmee over uit R.-K. in Prot.-Chr. handen. Ook de Eerste Kamer aanvaardde de Rechtstoestandwet zonder al te groote Een der belangrijkste en ingrijpendste j moeite, voorstellen, waarmede de Kamer zich daar- De belastingverlaging zal binnen enkele na bezig hield was de herziening van de dagen kunnen worden afgedaan, financieele verhouding tusschen het Rijk en VAN HET INTERMEZZO NAAR EXTRA-PARLEMENTAIRE OOGST VAN BELANGRIJKE WETSONTWERPEN We houden op deze plaats ditmaal geen politieke beschouwingen, al willen we niet onvermeld laten het feit, dat het inter mezzo-kabinet De Geer na de Juli-stembus heeft plaats gemaakt voor een extra-parle mentair Kabinet-Ruys de Beerenbrouck, nadat een poging om een rechtsch coalitie kabinet te vormen, niet bleek te kunnen slagen. De oude Kamer is vroeg op reces gegaan. Echer heeft zij nog belangrijk werk tot stdnd gebracht. We noemen de verruiming van de loon grens en enkele andere verbeteringen in de Invaliditeitswet op 19 Februari. Een week later werd een aanval der staatspension- neerders door middel van een motie-Sannes rechts tegen links afgeslagen. De toetreding tot het Kellogg-pact ont moette bij niemand verzet. Met waardig heid is daarbij gesproken over de beruchte Utrechtsche publicaties. Op 7 Maart begon het debat over de In grijpende wijziging der Ziektewet-Talma. Op 23 Maart waren de beraadslagingen af- geloopen, waarna het wetsontwerp op 18 April met 64 tegen 16 stemmen werd aan genomen. Een initiatief-voorstel van den heer v. d. Heuvel c.s.'tot het verleenen van tijdelij- ken steun aan de beetwortelsuikerindustrie verwierf met 47 tegen 43 stemmen de sanctie der Kamer. De Eerste Kamer ver wierp het echter. de gemeenten. Minister De Geer slaagde er in om op 3 Mei zijn wet z.h.s. goedge keurd te zien. Enkele dagen later zag minister Donner een drietal wetsontwerpen, die een ingrij pende herziening onzer Strafwetgeving inhielden, eveneens aangenomen. Na het zomerreces keerde een belangrijk gewijzigde Kamer terug. Echter waren de partijverhoudingen niet noemenswaard* ver anderd. In de plaats van den heer Ruys de Bee renbrouck, die als minister-president was opgetreden, koos de Kamer tot haar voor zitter Mr. J. R. H. van Schaik. De tweede plaats werd aan den heer J. H. Schaper Aan de Eerste Kamer ontviel door over lijden het R.K. lid, de heer Jhr. Mr. F. X. A. Verheyen. Bij de aftreding van de helft der Senato ren in de maand Juli, ging de zetel va.i den anti rev. Mr. Croles verloren. De vrijz.- dem. fractie werd met één man versterkt. De heer H. Colijn verliet ons Hoogerhuis. Hij nam n.l. zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aan. Jhr. S. v. Citters nam zijn plaats in. De nieuwe Tweede Kamer zag, wegens zijn benoeming tot wethouder van Rol ter- dam, den heer J. ter Laan uit haar midden vertrekken. LANDBOUW-OVERZICHT 1929 EEN ZEER BIJZONDER JAAR DE GANG DER GETIJDEN EN HUN TERUGSLAG OP HET GEWAS WAT DE REGEERING DEED EN WAT ZE NIET DEED Het jaar 1929 is voor landbouw en vee teelt een zeer bijzonder jaar geweest door den buitengewoon strengen winter en de zeldzaam langdurige droogte, welke er op volgde. Bovendien muntte 1929 uit door rijke oogsten van bepaalde landbouwgev/assen en lage prijzen, inzonderheid voor tuinbouw producten. Begin Januari ving het winterweder reeds op vrij krachtige wijze aan, doch wat Fe bruari bracht vermoedde niemand. Vooral in de nachten van 10 op 11 en van 12 op 13 Februari vroor het geweldig. In Maart duurde de koude voort en waren de och- tendtemperaturen zeer laag. Heel die maand vroor het en April volgde met zeldzaam koude en droge dagen. De grond was niet te bewerken en voor de veeteelt bleek April rrp slechte maand te zijn. koude en de droogte richtten heel wat schade aan, Zog winterden in het Noorden de granen, uitgezonderd rogge, uit. Er moest opnieuw gezaaid worden. In het Zuiden van ons land varen de granen meer beschermd geweest door de sneeuw. Tarwe en gerst leden het mee.^t van de vorst. Zoo oók kool zaad en klaver, welke vooral in het Noorden vrijwel verdwenen. En met de graslauden stond het er heel slecht voor. De tuinbouw bleef door de vorst een maand ten achter en in het Westland en elders werden in de stokerijen beschadigin gen toegebracht. Enorme schade werd soms aangericht onder de bloembolge wassen, waarbij het verschijnsel zich voordeed, dat de droogste gronden den vinnigsten knoei kregen en den bol-irissen-kweekers heel wat teleurstelling wachtte. Tal van planten, die er aanvankelijk nog vrij goed voor stonden zijn in Maart en in April nog dood gegaan. In het Noorde.i zün tal van boomen gestor ven, daar zij bevroren voeten opliepen. Dc vorst werd opgevolgd door droogte. Mei bracht veel zon en weinig regen, zoodat men in het Westland en op de Zuid-FIolland- sche eilanden, waar de graslanden er treu rig uitzagen, naar neerslag verlangde. In het Westland en ook in andere streken ging men over tot kunstmatige besproeiing. De maand Juni blonk nu juist niet uit door een milde temperatuur; integendeel zou men geneigd zijn haar te verwarren met die in November. Nachtvorsten kwamen nog meermalen voor. Juli was droog en zonnig, echter met nog s' was nachtvorst. Augustus was voor den bouwboei; een zeldzaam prachtige oogst maand. De granen kwamen schitterend bin- Groningcn was de opbrengst meer malen enorm. September volgde eveneens met droogte, zoodat de veeboer dc wintertoekomst nu juist niet zoo florissant inzag..De bijenteelt maakte ook een moeilijke periode door. Hoe- el prachtig weder, leverde door vorst en droogte de heide weinig of in liet geheel geen honig op. Kot heidekevertje schijnt bo- endien veel vernield te hebben. Het jaar 1929 is een schitterend oogstjaar geweest, daar de strenge winter eer gunstig dan nadeelig op de vruchtboomcn werkte en een groot aantal zonnedagen gaf. De aardappeloogst was overal prachtig. En hiervan hebben de \eeboeren gebruik ge maakt. Zij toch hadden hooi tekort, hoewel October en November geen ongunstige maanden voor ben zijn geweest. De bouw- boer, die peen loonendc prijzen kroeg, lever-, de bij scheepsladingen piepers voor veevoe der. Zooals ree 's boven is opgemerkt, kreeg de landbouwer voor zijn aardappelen lage prijzen, zooci t er stemmen opgingen, zich meer te gaan oeleggen op den verbouw van erwten, tarwe, e.d.g. Ook voor het fruit en de Westlands he producten werden lage prijzen verkreg: n: Wat de uitvo. r van tuinbouwproducten betreft, de exnort van druiven en tomaten steeg. Opvallend was vooral de sterke prijs daling van laatstgenoemd gewas, waarbij n de invloed van den rijken ooft- oogst op de prijzen van druif en tomaat De aardbeienoogst was een mislukking en ap pels werden tegen buitengewoon lage prijzen van de h&iyl gedaan. Over plantenziekten had men in 1929 niet veel te klagen en de bietenoogst was zeer goed trots verwc -. ''ut door de bietenvlieg. In Brabant, Limburg, Gelderland en Over- ijsel kwamen van den bastaardsatijnvlinder heel wat rupsennesten voor, zoodat men aandrong op gemeentelijke bestrijdingsver- ■deningen. In de aardappelen kwam weinig ziekte >or en de Bravo-, Kampioen- en De Wet- soorten werden voor het laatst voor keuring aangenomen, met het oog op de wratziekte. Te Anna Paulownapolder en te Lisse vyerden gemeentelijke teeltvcrboden van vyratziek# aardappelen in het leven geroepen. Geo. Staten van Zuid-Holland droegen een derge- erbod aan de Kroon ter vernietiging doch de Kroon vond hi.rvoor geen ter men. Een schatting van den aardappelvoo*t raad in Januari en April werd in 1929 inge voerd. Het mooie weer in de zomer- en herfstmaanden was uitermate gunstig voor de zaadteelt. In Drente, Noord- en Zuid-Holland werd met energie de rundertuberculose bestredèn. Om de huid van de koe te beveiligen tegen perforatie door de runderhorzellarvc werd weer druk rondgegaan met den zalfpot. De belangstelling hiervoor was in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Limburg maar gering. Om den pluimveestapcl krachtiger te maken werd de pullorumbestrijding voort gezet. De pluimveeteelt mocht zich in 1929 cijfer dan in 1928. De blcei van de pluimvee teelt spiegelde zich o.a. af in de vergrooting van de eiermarkt te Barneveld en in de ge weldige ontwikkeling van die te Arnhem. Zelfs werd in de eerste tien maanden van 1929 voor bijna 8y2 millioen gulden meer aan voortbrengselen van den pluimveesta pel uitgevoerd dan over het geheele jaar 1928. Een nieuwe fokkerij in ons land, nl. die van zilvervossen, breidde zich eveneens uit Er zijn nog tal van bijzonderheden, van belang voor landbouw en veeteelt, mee te deelen, welke wij zoo kort mogelijk willen memorceren. Zoo nam de Eerste Kamer de. landbouwuitvoerwet aan. welke wel spoedig in werking zal treden. Van niet minder be lang, zoo niet van het allergrootste belang, is een door de regeering aangekondigde pachtwet, waarover de waardeering nu juist niet eensluidend is. In landbouwkringen is men trouwens niet best te spreken over de regcering. Men acht zich achteruit gezet bij handel en industrie, die o.a. Sy2 ton verkrij gen van regeeringswege voor deelneming aan de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Met liet suikerbieten wetje is het bovendien ook niet "-egaaii zooals menig landbouwer het zou wensclien. Over de inrichting der Landbouwhoogeschool is men ook lang niet tevreden. Boiondien zorgen de regeeringen ■in andere landen er voor, dat onzen land bouw allerlei moeilijkheden in den weg worden gelegd, welke dan in overeenstem ming heeten te zijn met den geest van Ge- nève. Duitschland verhoogde het invoerrecht op aardappelen en maakte bezwaren tegen, den kerseninvocr. Engeland weerde ons var- kcnsvleesch en Amerika bracht flinke ver hoogingen, om onze bloembollenteelt en tuinbouw ht'. leven zuur te maken. In Frankrijk werd een zwendclaffaire ontdekt, waarbij op grotte schaal misbruik werd ge maakt van den goeden naam van de Hol- landsche pootaardappelen. In verband met knoeierijen in Engeland zal onze regeering overwegen, om koelhuiseieren onder controle te plaatsen. In 1929 waren er ook cenige conflicten, o.a. to Deventer tusschen de veilingvereenigin- gen en de kooplieden, dat echter bijgelegd werd. Het z.g.n. slachtveefonds-conflict moet nog min of meer hangende zijn. Het grootste conflict was wel dc landbouwster king in oostelijk Groningen, waar de socia listen als gewiilige Sovjet-slaven de commu nisten gedwee gehoorzaamden. Vermelden we nog het 50-jarig bestaan van verschill ::~.de afdeelingcn van de Alg% Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke gepaard ging met schitterende bloementen toonstellingen in Februari. Een koninklijke tentoonstelling was wel de groote Wcstland- sche tuinbouwtentoonstelling in September. Van beteekenis was eveneens de opening van het énorme veilinggebouw te Poeldijk Voor den melkveehouder was van betee kenis de oprichting van een mclkveiling in den kring Den Haag op 21 Februari, door Leiden en Alphen a. d. Rijn gevolgd. Door samenwerking van veevoederbureaux werd er een soort centraal vccvoedcrbureau in het leven geroepen en het Utrechtsch Landbouw Genootschap nam den afzet van zouters ter hand tegen den onreëelen varkenshandel. Er zou nog wel meer te vermelden zijn, maar wij meenen hiermee tc kunnen vol staan, temeer waar de bijzondere weersge steldheid in 1929 van de meest beslissende beteekenis is geweest voor den landbouw, waaraan we dan ook voor een groot deel onze aandacht wijdden. Ook in 1929 bleek weer opnieuw, hoe niet 't weer, doch slechts de mensch oorzaak kan zijn van minder goedo uitkomsten en verhoudingen op agra risch gebied. Stond aan dien mensch ook nog het wijzen van loop en baan aan wol ken, lucht en winden, clan zou het er aller treurigst uitzien. Gelukkig, dat in 1929 onze God regeerde, Die ook in 1930 weer Dezelfde zal zijn!

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14