DE AANBIDDING DER MAGIËRS Ruwe Handen DINSDAG 24 DECEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 9' VEREENIGING VOOR CHR. MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS de koninküj:ce besluiten het onderwijs betreffende DE EIND-EXAMENREGLEMENTEN MOET DE A-AFDEELING DER H.B.Ï WEL HANDELSOPLE1DING WORDEN Onder presidium van Prof- Dr. V. H. Rut gers kwam gisteren in Utrecht de Vereen, voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in buitengewone Alge- meene vergadering bijeen. Na opening der vergadering wees de voor zitter er op, dat deze buitengewone algemee- ne vergadering is uitgeschreven op verzoek van enkele scholen ter betreffende reglementen en programma s van de eindexamens der Hoogcre Burger scholen. Spr- herinnerde er aan, dat Mr. Terpstra, de directeur van het bureau der vereen., nu hij minister werd, de functie van directeur heeft moeten neerleggen. Het. zal wel blijken, dat hij niet, zooals in de pers geschreven werd. alleen van het L .0. op de hoogte is Spr. gelooft dat deze benoeming in het na deel der vereeniging is, maar uiteraard te zeer verheugend om er over te treuren. Spr. wenscht hem Gods zegen op zijn arbeid. De minister was tot bijwoning dezer ver- gadering uitgenoodigd, doch was verhinderd. Spr. verwelkomde echter zijn vertegenwoor diger, den heer W. de Boer. Ook verwelkomde spr. den plaatsvervangir van Mr. Terpstra als directeur, Mr. J. J. Hangelbroek. Spr. begroette met veel genoegen den afge vaardigde van het lyceum te Bandoeng. Door de afd. Zutphen was voorgesteld, actie te voeren ter verkrijging van renteloozc voorschotten. Door den heer Mulderije werd dit voorstel nader toegelicht. Spr. wees er op, dat de rekening van verschillende scho len zwaar gedrukt wordt door den post rente voor bij het Rijk opgenomen gelden, waar door de scholen hoogere schoolgelden moe ten heffen dan de overeenkomstige openbare. Door verstrekking van rcntelooze voorschot ten of door de bepaling, dat deze rente voor rijkssubsidie in aanmerking komt, ware hier verbetering te krijgen. De voorzitter wees er op dat het inder daad eigenaardig is, dat de crediteur voor bij den debiteur opgenomen gelden, een voor schot van de afrekening aan dezen debiteur rente moet betalen. Want zoo zou men de verhouding kunnen schetsen als waarin het Rijk handelt tegenover de scholen. Spr. her innerde aan wat de Min. van Onderwijs over deze zaak gezegd heeft. Spr. zegt dat de rentebetaling zeer onredelijk fs en er beslist een weg gevonden moet wor den om aan die onrede-lijkheid een einde te maken. Uit de vergadering toonde men met deze opmerking van den voorzitter algemeene in stemming en besloten werd het bestuur op te dragen om opnieuw een adres te zenden aan de Regeering en ook met de Regeering van gedachten te wisselen. Daarna kwam aan de orde de bespreking der Kon. Besluiten van 8 Juni 1929 St.blad 31(V311 betreffende de Reglementen en Programma's van de eindexamens der hoogere burgerscholen. Dr. J. F. Reitsma, directeur der Chr. H.B.S. Henegouwerplein leidde dit onder werp in. De zijn de volgende: Reglement Afd. A. 1. Deskundigen worden door den Minister aangewezen inplaats van gecomm tteer- den. die door het Bestuur benoemd wer den onder goedkeuring van den Mi nis'o- 2. Het Bestuur kan een Commissie van ad vies voor het eindexamen instellen, be staande uit vijf honoraire leden, die toegang hebben tot het examen en aan de discussie en de stemmingen mogen deelnemen. 3. Scheikunde wordt opgenomen onder de verplichte vakken van het examen en óf mondeling óf schriftelijk geëxamineerd. Voor facultatieve vakken is goedkeuring van den Minister noodig. De opgaven voor het schriftelijk examen zijn dezelfde voor alle scholen en worden door de inspecteurs vastgesteld onder goedkeuring van gecommitteerden. 5. De Handelswetenschappen worden ge waardeerd met 2 cijfers, één voor de afd. Boekhouden, en één voor de afd. Handeïsrekenen. Voor beide afdeelin- gen kan vrijstelling van mondeling ex amen verkregen worden, als het cijfer voor het schriftelijk werk niet minder dan 7 is. G. Het cijfer 5 geldt voor bijna voldoende" iii plaats van „even voldoende.' 7. Bij verschil van meening tusschen leer- aar en deskundige over een toe te ken nen cijfer, -worde het gemiddelde van beider cijfer genomen (met afronding tot naast bijliggend geheel getal; breu ken met Yz naar beneden afgerond). 8. Om reglementair te slagen of afgewezen tc worden moet aan andere voorwaarden voldaan worden. 9. De vergadering der Commissie kan ge schorst worden om deskundigen en exa minatoren gelegenheid- te geven afzon derlijk te beraadslagen. 10- Wijzigingen in het examenprogram a. Voor Moderne Talen wordt geëischt vaardigheid in het stellen van een han delsbrief naar aanleiding van een gege ven, niet te samengestelde handelstrans actie in plaats van vaardigheid in het stellen (ook van brieven) in de vreemde taal naar gegeven onderwerpen. b. Voor Handelswetenschappen zijn de eischen geheel nieuw geforrïiuleerd verzwaard. Reglement afd. B. 1. Mechanica en Handelswetenschappen worden opgenomen onder de examenvak ken, 1-Iandteekencn wordt geschrapt. 2. In de vakken Mechanica en Handelswe tenschappen wordt alleen een schriftelijk examen afgelegd. 3. Voor het vak Wiskunde worden twee cijfers toegekend: één voor de afd. Reken- en Stelkunde en driehoeksmeting, één voor de afd. Stereometrie en Beschrijvende Meet kunde. 4. Het cijfer 5 wordt „bijna voldoende 5. Rapportcijfers blijven buiten beschou wing bij de vaststelling der cijfers van het examen. 6. De deskundigen krijgen het recht, overleg met den examinator, vragen te stel len in plaats van de bevoegdheid den exami nator te verzoeken over een bepaald onder deel der examenstof eenige vragen aan den candidaat te stellen. 7. (Zie punt 7 van het reglement Afd. A.) 8. Aan den candidaat, bij wien het gemid delde van al de eindcijfers 6 of meer be draagt en die geen lagere eindcijfers heeft dan 5, wordt het getuigschrift reglementair uitgereikt. 9. De vergadering der Commissie kan ge schorst worden om deskundigen en exami natoren gelegenheid te geven afzonderlijk te 10. Wijzigingen in het examenprogram: a. Voor Wiskunde worden eenvoudige gra fische voorstellingen en eenvoudige genio- metrische vergelijkingen gevraagd. b. Voor Geschiedenis wordt de tijd vaai 1789—1815 geschrapt in de examenstof en de jongste tijd, met inbegrip van den Volken bond en zijn beteekenis, op den voorgrond gesteld. c. Voor Moderne Talen moet de vertaling uit de vreemde taal in g o ed Nederlandsch geschieden. Spr. had aan het einde van zijn inleiding een aantal voorstellen geformuleerd betreffende dc beide reglemen- Over deze voorstellen ontspon zich een zeer breede discussie. Algemeen was men van gevoelen, dat het cijfer 5 zijn oude beteekenis moest herkrij gen en indien dit niet kon, dat dan de be paling zou worden getroffen, dat indien 5Yz de uitkomst is der door de examinatoreai ge geven cijfers, dit wordt afgerond tot 6. Men was er tegen, dat de deskundigen vragen zouden mogen stellen, daar door hun wijze van vragen de examinandus soms in de war gebracht wordt; minder bezwaar had men tegen het doen stellen van vra gen door den deskundige, waarbij de exami nator echter cle vragen zou stellen, die de deskundige zou wenschcn. Men vroeg zich af of door de wijzigingen men de bedoeling had om het eindexamen der H.B.S. moeilijker te maken en haar min der voor algemeene opleiding, dan wel voor Delft of de universiteit te doen gelden. Er werd bezwaar tegen gemaakt, dat de periode der Fransche Revolutie (17851815) zou worden geschrapt van de exameneischen voor geschiedenis, daar men van oordeel was, dat juist in de 4de en 5de klassen, waarin meer voorbereidend voor het examen gewerkt wordt, de leerlingen rijp zouden zijn voor de principieele behandeling van dit stuk geschiedenis, waarmoe toch zeer veel van wat zich thans voordoet, in verband staat. Thans is er een streven zoo zeide men om de nieuwste geschiede nis meer uitgebreid te gaan behandelen, zoo als b.v. do Volkenbond. Maar dat is nog geen geschiedenis en er is dus bezwaar tegen. In meerderheid sprak de vergadering zich dan ook uit tegen een wijziging van de exa menstof voor geschiedenis. Eveneens ver klaarde zij zich in groote meerderheid tegen vermeerdering van examenstof, zonder dat een vermindering daartegenover stond. Er rezen vele bezwaren tegen het hebben van stemrecht door de honoraire leden, .die het zuid-beiersche landschap in winterpracht [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gelukstelegrammen voor kerstmis en nieuwjaar Ze reden statig' op hun hooge keem'Ien De wyze Magiërs uit 't verre Oosten Door eindelooze steppen, vele nachten. Uit 't diepe donker van den zwarten hemel Streepte een lichtstraal op 't wit woestijnzand Hun 't smalle spoor, dat zy geloovig volgden. De blanke ster beveiligde hen zéker Voor scherpe steenen en het valsche stuifzand. En wees hun telkens vriend'lyke oasen, Om daar te rusten onder palmenkruinen, In milde schaduw en bij koele bronnen. Maar als ze naderden de kleine bergstad, Wit blinkend tusschen groene olyveboomen, Het oude Bethlehem, eens Davids woonstee, Werd tot een breede baan de smalle lichtstreep En tot een held're zon de blanke sterre. Die zette 't huis in luister, waar Maria En Jozef 't heilig Kindeke verzorgden. De wijzen wisten hiér het groote einddoel Van hunnen verren tocht 's Werelds Verlosser Was hier geboren. En in stille aanbidding Bogen ze knie en hoofd en legden schatten Van goud en geur'ge kruiden Hem te voeten. Maria glimlachte in vaag begrijpen. En Jozef was verstomd van zooveel rijkdom Maar 't Kindeke gaf milden zielezegen Den Wijzen wéér voor hunne kostbre schatten: Ze togen heen, de zekerheid in 't harte Hy zal 't geheim van 't leven ons verklaren En ons ontwarren 't donkere doodsmysterie, Waarover we zoo vruchtloos lange peinsden, Dat priester ons, noch wijsgeer, kon onthullen. Nü wordt de toekomst licht, 't geluk komt nader, Wij zullen wéten, zién, wat eeuwig waar is. Den God des hemels loofden zy met eerbied. JOHAN GOOSSEN. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiig BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ALTIJD VERDER De jongste bcgrootingsdiscussies deden opnieuw zien, dat men met de Overheids hulp en Overheidsbemoeiing altijd verder gaat en gaan wil. Daar zijn de ouden van dagen. Ze moeten, indien er geen hulp is, geholpen worden, het spreekt wel vanzelf. Wij heb ben daarvoor wat wij gemoedelijk noemen „de besjeshuizen". Daarmee heeft men lang gneoegén genomen. Daar heeft mén £ich wel eens te gemakkelijk van de-kwestie af gemaakt. Wij hebben nu een oudelieden- huis waar een duizendtal patiënten, worden verzorgd. Het spreekt vanzelf, dat hier niet voldoende selectie kan worden toegepast Men heeft echtparen, die best samen kun nen wonen en oude paartjes, die hulpbe hoevend zijn; men heeft losloopende perso nen, die zich gemakkelijk schikken in het gareel en menschen, die zich heel moeilijk aan een leven in-gemeenschap kunnen aan passen. Wij leven nu in een tijd, dat men meer op de onderscheiden behoeften wil letten. De goede paartjes moeten woningen heb ben, desnoods in den geest der oude Tiofjes, bediend uit een centrale keuken, en met ge regeld toezicht op de bewoning. De sukke lende oudjes moeten niet in heit huis blij ven in een aparte ziekenzaal, maar er moet voor hen een apart ziekenhuis worden gebouwd. Er zit een goede gedachte in. Men heeft advies voor het eindexa men kunnen optreden. De vergadering sprak zich uit, dat elke school haar eigen examenopgaven zal ma ken, onder goedkeuring van de deskundigen en was in groote meerderheid tegen het ge meenschappelijk examenwerk. Besproken werd of de A'-h.b.s, als speciale opleiding bedoeld was of niet. Een der sprekers bepleitte het eerste en zeide, dat de A-afdeeling beter aparte scholen konden zijn, waarin clan speciaal op de practijk acht gegeven werd, het goed kunnen schrijven van handelsbrieven in een vreemde taal enz. Van andere zijde daaren tegen werd aangevoerd en dit werd on derschreven door de geheele vergadering, dat de H.B.S. dus ook bedoelt omdat daarvoor de handelsschool is. Door één der sprekers werd gezegd, dat de positie van het middelbaar onderwijs zeer onvoldoende bij de wet geregeld is, en dat het thans door Kon. Besluiten en zelfs door brieven van inspecteurs wordt geregeld. Daarachter zit zoo zeide deze spr. een heele maatschappijbeschouwing achter de kwestie hoe de positie zal zijn der A-aïdee- lingen en die beschouwing is de onze niet, maar wij worden geterroriseerd en in een richting gedreven, die wij niet willen. Vol gens dezen spreker zou alles stopgezet moe ten worden, totdat Minister Terpstra met zijn ontwerp gekomen was, en dan zou in de Tweede Kamer kunnen worden uitgemaakt of er een A-afdeeling en een B-afdeeling aan de h.b.s.-en sal zijn of wegens de bezuini gingen er één school zal wezen. De vergadering sprak bezwaren uit tegen het waardeeren van de handelswetenschap pen met twee cijfers. Zij was ervoor, dat in het examenprogramma naar keuze van dc school zou mogen worden opgenomen óf „vaardigheid bezitten in het stellen van een handelsbrief naar aanleiding van een gege ven, niet te samengestelde handelstrans actie", óf „vaardigheid bezitten in het stellen in de vreemde taal naar gegeven ondenver pen". De vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, de heer W. de Boer, admini strateur der afd. middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs aan het Departement, voerde tenslotte het woord en zeide, dat het geen op deze vergadering gezegd is, onge twijfeld van invloed zal zijn op de wijzigin gen, welke de Minister van Onderwijs in deze materie voorbereidt. (Applaus.) Na rondvraag volgde sluiting. vroeger met de oudjes wel eens wat al te vreemd rondgesprongen. Maar daar zit toch ook een kant aan, die ons niet geheel ge rust stelt, die ons wel eens met zorg ver vult. Niet dat wij zoo bang zijn dat de oudjes het te goed krijgen. Maar het gevaar neemt toe, dat kinderen zich hoe langer hoe minder aantrekken van hun hulp en steun behoevende ouders. Hoe beter het oudelie- denhuis wordt, hoe makkelijker de kinde ren zich er af zullen maken. Natuurlijk heeft ook de Kerk hier een roeping en is er op dit terrein een tekort. Waar de hulp van kinderen uit onwil of onmacht ontbreekt moet geholpen. En als de Kerk helpt moet dit zijn op milde harte lijke wijze en niet naar schablone. Daar mankeert nog wel eens iets aan, en zeker moet gezegd, dat de zorg zich niet voldoen de in de richting der nieuwe behoeften ontwikkeld heeft. Zoo komt de Overheid telkens meer naar voren, telkens op het eerste plan, telkens als de toon-aangever, en maakt de steun voor particuliere en diaconale instellingen steeds moeilijker. Daar zijn in de tweede plaats de blin den. Er is een tijd geweest, dat de Over heid niets deed en particulieren wel. Mis schien heeft men hier wel fouten gemaakt en van onze zijde vooral, teveel gelet op de mogelijkheid onder deze menschen te evan- geliseeren. Misschien heeft men voor het economische te weinig oog gehad. Maar men heeft iets 'gedaan, toen de Overheid niets deed. En men heeft niet vol doende ruimte gehad om uit te groeien tot een meer modern hulpinstituut De Over heid moest ook hierop de hand leggen. De Overheid alleen kon dat naar behooren En ook hier weer gaat het overheddswerk den particulieren arbeid verdringen en bij kans onmogelijk maken. Wij stemmen wel toe, dat er red-en was voor de Overheid om te "helpen. Maar ons bezwaar is, dat de Overheid zelf alles wilde doen, of liever dat bepaalde groepen altijd weer de Overheid drongen om zelf gestichten te bouwen, werk verschaffingen in liet leven te roepen en daarmee de particuliere instellingen in de klem brachten. Zeker het moet toegestemd dat men vroe ger de zaken niet voldoende economisch be keek, maar er is een groot gevaar, dat men het nu te economisch beziet en dat men ook die gévallen, die waarlijk zuiver steungevaüen zijn, niet naar de regelen der barmhartigheid helpen, maar ze op schroeven en den indruk vestigen, dat deze personen met den arbeid die in de werkver schaffing wordt verricht een behoorlijk loon verdienen. Zoo maakt men de oplossing voor de goe de gevallen bijna onmogelijk en haalt men de goede gevallen naar beneden, terwijl men de niet-bekwaam te achten arbeiders volstrekt niet beter helpt of praotisch opheft En nu gaan wij zoo met de onvolwaardige arbeidskrachten weer denzelfden weg op. Naar ons oordeel kan de Overheid hier wel iets doen en moet ze ook steun bieden. Maar juist omdat het niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats een kwestie van geld is, moet men vain het optreden van de Overheid niet te veel verwachten. Zeker kan de Overheid als werkgeefster het voorbeeld geven en zelf ook onvolwaar- digen in dienst nemen. Zeker kan zo het mogelijk maken, dat in daartoe ingerichte werkplaatsen de onvolwaardige .arbeids krachten worden gevormd tot volwaardige arbeidskrachten. Zelfs kan het plicht zijn, wanneer in deze behoefte niet wordt voor zien, dat de Overheid zelf de zaak aanpakt Maar beter lijkt -het ons, dat men particu liere vereenigingen in de gelegenheid stelt, baar werkzaamheden uit te breiden en te volmaken. Wij zijn voor ambtelijke be moeiingen op dat terrein in het algemeen geen bewonderaars. Wij kunnen ons wel be grijpen, dat men in antirevolutionaire krin gen, tegenover deze voortgaande Overheids bemoeiing eenigszins huiverig staat. Maar wij willen toch terstond daarnaast stellen, dat alleen wanneer van particuliere en ker kelijke zijde, een sterke actie wordt ontwik keld is er kans de overheidsbemoeiingen te 'beperken en terug te dringen. AREND VAN AMSTEL. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ruwe Huid-Schrale Lippefi Radio Nieuws. WoenMdng 25 December. HUIZEN (1875 M.). NCRV. 7.30 Tijdsein. 7.30— o tti. do KerstfeestwUding-j-Zang- rk te Rijswijk 8.30 Uitz< dienst vanuit de Ned. Hi. (Z.-H.) VoorgangersDs. D A gen. de heer J king door verschlllendezangvereenigln- organist der Ned. Herv. sein. S.30—9 25 Morgen- wtiding te leiden doe. Aubin, namens do Geref. Kerken <HV.). Onder werp: „Aanbidding". Gelezen zul worden: Lucas 1 68—69 en 76—73. Muzikale medewerking ver- leenen: Mej. Tiny ten Have. viool; de heer J. ten Have fluit; de lieer G. den Broeder, orgelist der Geref. Kerk (H.V.) te Amsterdam-Centrum kerkorgel en pianobegeleiding. KRO. 9.45—12 Uitzending van de Pontificale Hoogmis uit de Kathedrale Kerk tc Roermond. 12 Tijdsein. NCRV 12.30 Tijdsein. 12.30-2 Middagconcert Mevr. J. Hekkert—van Eyeden, sopraan, Mevr. Ina Mulder Belser alt-mezzo, de heer J J Blesselaaer, oigel en piano. 4.30-1.50 Gramofoon. 4.506.15 Kerk dienst vanuit de Geref. Kerk (Noorderkerk) t-: Maassluis. Voorganger: Ds. PW H-Branjer, Geref Predikant aldaar. Organist de heer M. StrtJbos. 1 Orgelspel. 2 Votum en Zegenbede. 3 Zingen: Psalm 98 2. 4 Schrlf(.lezing. Johannes 3 1421 5 Inleiding. Lezen van den tekst: Luca-s 2 812. 7. Psalm 43 3- 8 Gebed. 9 ZLngen: Psalm 89 *9 en 3. lo Eerste gedeelto der prediking. 11 Zin gen: Psalm 103 11. 12 Tweede gedeelte der prediking. 13 Dankgebed. 14 Zingen; Lofzang v. Zacharlas 4 en 5. 15 Zegen. 16 Orgelspol. 6.45 8 Concert te geven door het Christelijk Radio- Orkest onder leiding van den heer P. v. d Hurk te Utrecht. 8 Tijdsein. S—Afloop Concert: Mej. DA ^00JlRB' sopraan: Mej. Theodora Vcrsteegh. de heer Jac. Ph. 'ar, orgel. Daar- 12—12.30 AVRO „In dc hagen" (Hegge Hannus) van Peter Rosogger. Kerstvertelling. Spreker: Kommer Kleyn. 12.30 1.30 Kerstconcert door het Gemengd Koor „Zanglust". Solisten: Piet Kramer (viool). Fr. Hasselaar (orgel). 1.302 Concert door het AVRO-Octet. Boris Lensky (viool-solo) 25 VARA. Uitzending van de Kerstvergadering de.r S.D.A.P. in het Concertgebouw te Amster dam. Spreker, koor en orgel. 55.30 Cello-re cital door Willem Sasbach. 5.30—6 De Odysse van de Kerstgans. Een vroolfke scherts van .la- mes Yoland. .017,15 Concert doorliet AVRO- Kwartet. 7.15—8 Concert door de Gemengde Zangvereen. „Wognums Zangkoor" J. A. Doorn (orgel). Jo Immink (mezzo-sopraan). 8 Ttid- seln, pers- en sportnieuws. 8.159.15 „Een Kerstnacht-Droom" Rndio-hoorspel van Theo Fleischman. Muzikale leiding: Nico Treep. 9.15 11 Concert door het Omroeporkest. 11 Gran.o foonmuziek. 12 u. Sluiting. Donderdag 28 December. HUIZEN (1875 M., Uitsluitend NCRV.-Uitj!.). 8.259.20 Morgenwildlng te leiden door den redacteur van het „Zoeklicht", den hc-er Joh. de Heer te Rijsonburg. Onderwerp: „Verkondi ging van Groote Blijdschap". Schriftlezing Luk. 2 10. 11. 9.60 Kerkdienst vanuit do Nieuwe Zulderkerk, Kockstraat 134 te 's-Gravenhage. Voorganger: Ds. W. v^n 't Sant. Predikant bij de Kerk van 's-Gra,venhage-West. Organist: r C. Vos. 1 Orgelspel. 2 Votum en Zegen- 3 Zingen: Pisalm 103 11. 4 Lezing der H. Schrift: Filipp. 2 5—11. 5 Gebed. C Zingen: Psalm 68 14 en 16. 7 Lezing van den tekst: 1 Tlmotheüs S 16. 8 Eerste gedeelte der pre diking. 9 Zingen: Psalm 77 S. 10 Tweede ge deelte der prediking. U Dankgebed. 12 Zingen: 72 10 en 11. 13 Zegen. 14 Orgelsolo. 12,30 n. 12.30—2 Orgelconcert te geven door den heer S. P. Visser, organist te Hillegom. met bewerking van het Herv. Dameskoor „Irene" Hillegom. 2 Tijdsein. 2—2.30 Spreker: de hoer uit G. SchrUvePs (G a". 2,30—4 Con )rkest-VereenI n Spanjaard". door den heer G. Eykendu; Letterkunde der C. J. M. V Muzikale medewerking vorl Stotijn, alt: de heir H. L. H. L. Golteri "5—6 Gramofoon. 6 Tijdsein. 6—7 C< Tijdsein. 7—8 C McJ. Berthm rraan, orgel. Concert. Z het Dubbel* Mevrouw G. StotlinMolenaar, sopraan en def heeren: Jaap Fooiman. fluit. Jn.nij Stot|jn, hobo, Anton Witt, klarinet. Jacques Poons. fagot. Piet Veenstra^ hoorn; ^Jaap Stotijn. pianobegeleiding. HILVERSUM (1071 M.) 10.30 VPRO Kerkuit* vanuit de Evang. Luth. Kerk te 's-Gravenha ge. Kerkkoor. 12.01—l Concert door liet AVRO Kwartet. 11.30 AVRO-Radio Tooneel. „En- gelseh zonder leermeester". Klucht in 1 bedrijf van Tristan Bernard, o.l.v. Kommer Kleyn. 1.30 2.30 Kinderkoorzang door het Kinderkoortje o.l.v. Willem Hespe m.m.v. eenige leden vai* het AVRO-Octet. 2.30 Muziek en Zang te Am sterdam. 45 Ziekenuurtje. 55.30 Gramofoon- muziek. 5.30—S..30 Concert door het AVRO- Kwartet. 6.307.30 Engelsche. Dultschc, Fran- sehe en Hollandsche Kerstliederen. To v.d. Sluis (sopraan), Louis van Tulder (tenor) Wil lem Herckenrath (bariton). 7.30—S Kerstver rassing (De Iverstkus) door James Yoland. 8 o. Tijdsein. Pers- ene sportnieuws. 8.15—9.15 Een Kerstrels door do wereld. Muzikale fantasie va» James Yoland. 9.159.30 Gramofoonmuziele. 9.355—n populair concert door het Omroep orkest. 11—12 Gramofoonmuziek. 12.01 Nacht- coneert. Eventueele heruitzending van Buiten- landsche Stations. Vrijdag 37 December. d. ICRO. Klok. 12 Politieberichten. 12.151.191 Lunchmuzlek door het KRO-Trio. bestaande u>« Plet Lustenhouwer, piano; Heinrich Scholl, viool en Bram Obersteln. cello. 1.152.30 Nieuwsta Gramofoon platen. NCRV. 4 Tijdsein. 4—5 Gramo- foonplaten. 5 Tijdsein. 56.30 Concert. KRO 6.31 1.30 Platenconcert. VPRO 7,3-5 Weekuitzending Sprekers: Mej. Dr N A Bruinlng (Den Haag). Prof. Dr j. Lindeboom (Groningen). Herman Rutters (Amsterdam). Muzikale medewerking v. Jean Oelers (Utrecht) viool; Barend Renden: (Utrecht), piano. 7.35 Persberichten van het Vrij* Godsdienstig persbureau 7.40 *Rede Oudejaars- godachten. Spreekster; Mej Dr - N A Brulnlng Spreker: Prof Dr. J Lindeboom (Groni Cyclus: De muziek als geestelijk olement ln onzu beschaving. 9.80 Concert. 10 Muziekcursuse, Muziek als geestelijk element IV. Onderwerpt Modernen. Spreker: Herman HILVERSUM (1071 M. Van 12—S n.m.: 298 Ml 10—10.15 Morgenwijding. 12.01—2 Concert door het AVRO-Kwartet. 23 Gramofoonmuziele. U 1 Maak-het-zelf-Cursus. 4.30—6 „Het verla ten Kabouteriand". Kindersprookje in 4 be dritven door Dini Rlkkers, o.l.v. Rcmmy Chabot de Joode. Aan den vleugel: Theo v.d. Pas, 6.01—7.15 Concert door het AVRO-Kwartet. 6.30 Vaz Dias; Koereen 7.157.45 Radioeursus vanwege het Onderwijsfonds voor do Binnon- vaart. 8.019.30 Operafragraenten. Medewer kenden; Louis van Tulder, Paul Pul. Di Moor- lag, Eli8e de Haas, Gusta Scheepmaker, Fa- niella Lohoff, Chris do Vos. Versterkt Omroep orkest. 9.3010 Declamatie door A D Hilde- brandt. 10 Persber. 10.16—11 Populair concert door het Omroeporkest. 11 Gramofoonmuziek, 12 Sluiting, ïnkoopen voor dem kerstboom lueschcn „Ja" en „neen"! d? lastige keus der gesc-henkenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9