MET DE IJ. E. 71 OP DE SCHELDE CHR. M. U. L, O.-SCHOLEN Land- en Tuinbouw. DINSDAG 24 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN GERECHT VOOR DE Ze mogen al eens klagen over het hard nftt--i- r,,r.An« bestaan de graanhper klaagt ook, waarom FIJNPROEVERS VAN WEST-EUROPA zou de oesterboer 't niet eens doen op z'n tijd! ze pakken toch altijd weer blijmoe dig aan. Ziezoo, we zijn op 't bovenperceel, de vis- scherij gaat beginnen. Jan zal 't aan'het roer en aan cle winches zwaar te verantwoorden krijgen. En Leijn met z'n blauw katoenen monteurspakje zal 't waarlijk niet beschoren zijn met een poetslap in de hand een deun tje te fluiten in t machinekamertje. Hij volgt Kees' voorbeeld en schiet in de leercn beenschachten, die heel de klompvoi bedekken en tot ver boven de knieën reiken. Een oud oliejasje kan ook goeden dienst be wijzen. 't Is kostelijk nat, waar we op dob- i beren, de kostelijkheid was zooeven zelfs hard werkendien vetten oesters aan te zien, maar houdt al losten zij elkaar ook het uit je klompen en uit je kleeren, zoolang je er zelf in staat. DE OESTER-AKKER" LIGT ONDER HET SCHELDE-WATER Zaaiïng en oogst van den oesterboer up Als de YE 71 zijn kostbaren last van oesterbroed kwijt voor de drie manr wel eens af moest toch op 'n ander hoekje van dit puike perceel (5 H.A. groot) een partijtje volwassen oesters aan de opper vlakte gebracht worden. Dus wordt een korre uitgegooid. Lang zaam trekken we met de hoogaarts op. Ho, de lijn wordt met motorkracht weer inge haald en daar zweeft een gevulde' kor langs zij. De beide visschers grijpen ze vast en halen ze binnen boord. Wat de meeste der lezers misschien als een onsmakelijk zoodje zouden kwalificee- ren, wordt hier begroet als zóó gereed voor verzending naar de beste fijnproevers in Holland, Engeland, Frank rijk, of waar men het Yerselcsche banket weet te. waardeeren. En nietwaar ,aan een boom zoo vol gela denen als je gasten hebt, zet je voor van het beste wat je hebt. Het mes er in en in natura verdwijnen de rauwe dieren tusschen de tanden. De Ostrea eduli dankt haar roem waarlijk niet aan mode of verbeelding. Of hebt ge dat pikante zee aroom nooit genoten? Dan maar ervoor ge spaard, want een goedkoop volksvoedsel is de oester vooralsnog niet. Heeft de groote vraag naar het zeedier den prijs steeds weer opgevoerd, daar komt bij de reputatie als versterkend middel voor herstellende zieken. Maar kom. we nemen er nog een op el- kaars gezondheid. Ook zonder toediening van Champagne of „Pale ale", wat de En- gelschman wel prefereert, laat de oester zich kostelijk smaken. Zonder je te realiseeren hoeveel waardevolle vitaminen en enzijmen naar den maag verhuizen, slobber je ze van de gewelfde schelp naar binnen. En mantel lappen, kieuwen of tentakels, de bouw van het dier is je volmaakt onverschillig, maar dat je gezondheid en kracht inneemt staat je toch wel helder voor den geest en 't is als met zoovele goede dingen, het fijn aroom van het op zoo natuurlijken schotel opgediende diertje, wekt de begeerte naar meer. De schippers glunderen als zij zien op die mooie collectie in de kor. Dat is toch maar een voortreffelijk kweekperceèl. Als een landbouwer, die de volle gele korenaren in de handen wrijft, zoo nemen de oestervisschers grootste schelpdieren enkele op, De korren gaan al 't water in. De staaldraden loopen weer een heel eind af, juist zoover tot de korren in den goeden stand langs den bodem schuren. Ik zal wel goed toezien en niet meer m'n diensten aanbieden zooals daareven. Dat wil zeggen bij het consumeeren van die pracht exemplaren van oesters heb ik geen slecht figuur gemaakt, maar toen ik m'n manne- kracht wou demonstreeren door ook eens 'n poosje te zaaien, hebben zij mij toch hei melijk wel een beetje uitgelachen en toen Kees weer de schop van mij overnam veel te gauw om he'm van mijn prestaties te kunnen overtuigen meende ik iets in zn' oogjes te lezen van: geef maar gauw hier, want 't lijkt nergens op. En in link- schen stand liet hij met breeden zwaai de scholpen over het stuurboord-zwaard in de Schelde verdwijnen. Neen, ik zal wel toezien. Een hoosje water, dat zich uit een kor ontlast, vindt voor een deel zijn weg over de schuit heen, bezorgt werk voor de hand pomp op de plecht, 'twater staat ons in 't gezicht, tegen de kleeren. 't Is of elke bui, weliswaar droge bui, een extra portie wind toedient, 't Is tenminste weer vrij ruw op 't water. De schippers moesten nu aanpakken. Eerst aan bakboord: de gevulde kor wordt recht getrokken, binnen boord gehaald, en, terwijl de lijn gevierd wordt, slaat de kor neer, zóó, dat de inhoud grootendeels uitgestort wordt. Nog even uitschudden en tjap hij ligt al weer in 't water. Overloopen naar den anderen kant der boot 't is nu geen tijd om te kletsen weer de kor aangevat, geledigd en in 't wa ter geslingerd. Alles het werk van 'n oogen- blik. Dat gaat zoo door tot de eb het water voor het grootste gedeelte onder onze schuit hoeft weggezogen en de schuit af en toe grond voelt. Nog enkele minuten en we zitten zoo vast als een muur op ons oesterperceel, aan den grond. De gedwongen werkeloosheid niet betreurd Ze valt heel gelukkig samen met het melen van onze maag, dus met etenstijd. En zoo wordt wat een nood scheen een prijzens waardige deugd. Als je 't eerste ontbijt te vijf uur na middernacht nuttigt, heb jc elf uur weer reuze trek en koude en buiten lucht zijn er ook al niet vreemd aan. Als 'n ankertje uitgeworpen en de motor stop gezet is, koeren wij onze klompen om en wij verdwijnen één voor één in 't kot, DE NAARDENSCHE VESTINGWERKEN HET BLOEMBOLLENLABORATORIUM TE LISSE. Men meldt ons uit Lisse: Het laboratorium voor bloembollenondorzoelc dat in Febr. 1928 afbrandde, zal binnen korten tijd wederom officieel in gebruik worden geno- BLQEMBOLLENTEELT IN FRIESLAND. In Friesland wordt binnenkort een afdee- ling van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur opgericht. Een 15-tal kweekers zijn reeds lid van de voorloopige vereeni ging, welk aantal hij stichting der afdeeling aanzienlijk kan stijgen. In verband met de plannen tot aanleg van een verkeersweg van Bussum over Naarden naar den grooten nieuwen Rijksstraatweg AmsterdamBaarn, zouden bij aanneming van deze plannen de Naardensche vestingwallen op enkele plaatsen doorgebroken moeten worden, op welke plaats de weg dan zou worden geprojecteerd. De weg zou komen te liggen ongeveer tusschen de groote kerktoren en het torentje rechts -net tusschen de twee hoornen op den voorgrond doorgekeken dus en zou dan verder over het ravelijn komen te loopen en daarna als dan door de vestinggracht. Bij sommige legerautoriteiten heeft dit plan geleid tot protest tegen de uitvoering ervan. Nog een overzicht van het geheel. rde dikte de "frissche1 natuurlijke kleuren te bewon deren. Als er geen ongelukken gebeuren van allerelei invloeden van de natuur toch is de ocsterkweeker afhankelijk dan zal 't beschot aan de stoutste verwachtingen beantwöorden. Het overschot van ons maal verdwijnt, weer in zn element en wacht er z'n bestem den tijd af. De motor is weer op vollen gang gebracht en de 18 P-K.'s brengen ons vlug naar bo ven, naar 't bedoelde voorraadschuurtje, waar een nieuwe lading oesterbroed zal worT den ingenomen. Als wij vlug opschieten kan er vóór laag water nog een aardig partijtje worden ge- vischt, daar vóór ons in de buurt van de St. Pietersbaai, beneden de putten. Daar in die putten werd tot voor enkele jaren laten we zeggen tot 1914-1915 nog met dakpannen gewerkt. Inplaats van voor dakbedekking gebruikte men ze hier vrij algemeen als een kunstmatigen bodem voor het kleine oesterbroed, maar de kok- banenschclpen hebben ze vrijwel geheel ver drongen. Nog even wachten, dan komen de putten wel bloot. De Broek, de volksmond betiteld aldus de Bergsche oésterbank, ligt al weer een heel eind achter ons. Een Tholenaar puft ons voorbij en even later daar danst zoowaar een zeilend schip over de witte kopjes. Makker wijst er naar, opdat ik toch maar zien zou dat ouwerwetsche vervoer middel. Maar z'n oude schippershart mag het zeil toch wel. En wij zijn één van zin, als wij 't toch de fijnste stoffage van den Schelde-stroom vinden. Alhoewel wij niet minder groote bewondereing hebben voor dat fraai gebouwde motorjacht, dat een paar pcrceelen verder aan de visscherij deelneemt. Aan allen kant is er bedrijvigheid op do oesterperceelen. (komen te zitten, daarvoor zijn zij te goed Het moge dan een rauwe dag zijn, vooral j 0pgeVoed in de vaart op de wispelturige Oos- i een onbevaren ster- terschelde, maar waar 't kacheltje bijkans rood en de thee bruin staat. Dat zal weer'smaken. zegt Jan, snijdt een vierponder aan en besmeert elke snede met een laag krupvet. We halen allen onze boterhammen voor den dag. Eén wipt den enormen ketel een kazerne waardig en onze kommen gevuld. Prosit. Veel comfort biedt zoo'n voor-ondertje niet. Als we 't luik dichtgooien hebben we slechts licht van een paar glaasjes in het dek; we laten 't dus half open. 't Kan best droog en niet al te koud is. Het buiswater zal ons nu niet meer tot last zijn, ook al omdat we nu meer onder 't opper liggen. Vredig kabbelt het water tegen de vastlig gende boot. 'k Heb nu gelegenheid de boel eens op te nemen. We hebben plaats genomen op de zète, ik in 't hoekje bij de piek in den donker wat touwen en scheepsbe- noodigdheden bemerk. Een eereplaats bij de kachel, eigenlijk de plaats van de schipper zelf. Achter ons de slaapplaatsen, die door verplaatsing van wat ik de beddeplanken zou willen noemen, met de zitplanken ver groot kunnen worden. Een oude wekker en 'n keurig opgepoetst olielampje vormen wel de meeest noodzake lijke meubileering behoudens dan de schip- persalmanak, die hier heel de boekerij uit maakt, maar dan ook niet mag ontbreken. Niet dat onze kranige schippers zonder dien loods onvrijwillig aan den grond zoudeii de begrippen veling, maar de Yersekenaren blijven met zoo'n briesje niet in de loodsen of langs de kaai lummelen. Je moet niet vergeten dat ie ook meegaat naar de Zuiderzee, als er mosselzaad moet gehaald worden of als de schuit voor het ALGEMEENE VERGADERING DER VER. TOT BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER CHR. SCHOLEN VOOR M.U.L.O. IN NEDERLAND MORGENVERGADERING. Met gebed en Schriftlezi ng opent de voor zitter, de heer J. Th. R. Schreuder de algemeene vergadering van Christelijk Mulo. Daarna spreekt bij z'n openingswoord en verwelkomt allereerst de heeren K. Brant s, hoofdinspecteur L. O., C. L. Ton du, in specteur L. O., L. Bot, van de R.-K. Mulo- vereeniging; J. S n ij d e r s en S. Boors- m a, van de neutrale Mulo-vereeniging; J. Hob ma, van „de groote"; F. C. Bos, van de Unie van Chr. Ond.; J. B. Visser, van het Chr. Kweekschool personeel en C. F; Verschoor, van den Bond van Besturen van Chr. Mulo-scholen. Van de openingsrede gaven wij gisteren reeds verslag. Jaarverslag. Aan het Jaarverslag ontleenen wij: De verbetering in de personeelsvoorzie ning onzer scholen, ten vorigen jare aan gekondigd, en waarnaar, zooal's ons vorig jaarverslag schreef, reikhalzend werd uit gezien, is gekomen in den vorm van herstel van de schaal der Techn sche Herziening 1923. Ingevoerd kon ze eerst worden met ingang van den nieuwen cursus, wat voor onze scholen beteekende: September 1929, en dan n-og slechts op den voet van het ge middelde aantal leerlingen over 1928, ter wijl voor de toepassing van art. 56, 2e lid, de Regeering rigoureus bleef vasthouden aan de oude (slechtste) schaal. De grootere, en vooral de sterk groeiende scholen zijn hiermede het minst geholpen. Een onzer kopscholen moest in September j.l. den cur sus openen met zes leerkrachten (hoofd in begrepen) met 201 leerlingen, verdeeld over 8 klasse-afdeelingen! Met toepassing van art. 56, 2e lid, mocht er een zevende leer kracht bij voor rekening van het Rijk; de achtste werd geweigerd. Dit voorbeeld uil de 'praktijk, vergeleken met de royale pen soneelsvoorziening bij het Middelbaar On derwijs, toont weer eens, hoezeer het M. U L. O., schoon in breede kringen der bevol king ivieel meer begeerd dan het O. M., nog steeds stl efkjnfl bleef van Rcgeeringszorg. Gemeenschappelijk met de andere M.U.L O.-Vereenigingen zijn wij opgetreden bij de Regeering naar aanleiding van het aanmer kelijk nadeelig saldo, hetwelk het Examen M. U. L. O. dit jaar heeft opgeleverd. Dit tekort is ontstaan door toepassing van den door de Rijksgecommitteerden en ook van de zijde van het betrokken Departement aanbevolen en door ons wenschelijk geach- ten maatregel, de examinatoren zooveel mo gelijk in een anderen examenkring te plaat sen dan in dien, waarin zij woonachtig zijn. Deze zaak werd op een audiëntie met den nieuw opgetreden Minister van Onderwijs, mosselverkoop-bedrijf in de vaart is en dan is de almanak meer dan opschik." Zoo goed als wanneer een vreemde snoes haan „van beneden" komt en de haven van Yerseke zonder' ongelukken wil binnenzei len, namelijk via het Schaar van Yerseke, hetwelk op Z.O. koers wordt ingevaren tus schen een spitse roode ton met bol en een bonte bogelton met tuit. Bij de 4e roode ten bocht de havengeul zuidwaarts uit het Schaar op de droogte juist vrij van de land- hoek een y2 K.M. benoorden de haven. Een spitse en een stompe ton geven daar de geul aan en dan volg je maar langzaam stuurboor aanhoudend op kleinen afstand den dijk tot vóór de haven. En de alwijze almanak heeft je binnengeloodst Intussohen zitten wé met de YE 71 nog aan den grond, vast als 'n muur. Als de Zeeuwsche boterhammen genuttigd zijn en de theeketel heel wat lichter is ge worden, trek ik de beenen op en met de kin bijkans op de knieën zet ik mij zoo gemak kelijk mogelijk om te scherper te kunnen luisteren, als de mannen in hun gezellig dialect van hun stiel vertellen, van de moei zame zwerftochten op 't water en van de wereld, die zij immers gezien hebben, als zij zelf ér op uittogen om hun waar te vis- schen op de Zuiderzee of aan den man te brengen in België, van die wereld, die zich nóg soms verbeeldt, dat de oesters maar op te scheppen zijn, zoóals men op de Noordzee de haringen in de netten laat loopen: alles wat je eruit haalt is winst! Maar cle oester-literatuur leert wel anders. B. C. SLIGGERS. K. en W. besproken. Zijne Excellentie zei- de overweging toe van ons verzoek, door een extra-subsidie de Vereenigingen tc hulp te komen. Op deze audiënfie kwam mede ter sprake de Mulo-marge der hoofden van kleine M. U. L. O.-scholen (f 300, inplaats van f 400:, alsmede die der hoofden van kleine M. U. L. O.-scholen, die tevens hoofd zijn eener school voor G. L. O. (f 100, inplaats i'an f 400). De Minister kon hieromtrent geen toezeggin gen doen, doch nam met belangstelling ken- ri's van het adres, 't welk over deze aange- tegenheid tot den vorigen Minister van On derwijs was gericht. Het aantal leden onzer Vereeniging nam ook dit jaar weer eenigszins toe. Ingeschre ven werden tot dusver 4S nieuwe leden, at gevoerd 17. Verblijdend is de groei onzer Afdeel!'ngen, die het medeleven met de zaken der Ver eeniging en van onze examens bevorderen. Naast de bestaande afdeelingen te Utrecht, (Rotterdam, Groningen en Haarlem werden /nieuwe opgericht te Amsterdam en te Lei den, terwijl de oprichting van een afdeeling Apeldoorn wordt voorbereid. Moge onder 's Heeren zegen de arbeid onzer Vereeniging bij den ivoortduur ten goede komen aan het Christelijk-Mulo! Rekening en verantwoording van den pen ningmeester worden in orde bevonden. Ook wordt mededeeling gedaan van in komsten en Uitgaven van het Mul o-E x a- jn e n 1928 en 1929. De regeering dekte het volledige tekort f 4950.75, (over 1928). Over 192-9 zijn dé cijfers minder gunstig. Aan de regeering is dienaangaande extra-subsidie aahgevraagd. Maar er is geringe hoop! De hoofdinspecteur, de heer Brants, zal ook in dezen voor ons ijveren. De begrooting 1930 wordt goedgekeurd. Hel cijfer iy2. Daarna wordt behandeld de kwestie van het cijfer 4% op het examen. Deze louter technische kwestie wordt in den breede toe gelicht door den heer G. v. Andel van Utrecht. Een uitvoerige discussie ontstaat, waaraan deelnemen de heeren Dondorp van Utrecht, Korfker van Amsterdam, van der Slap van Haarlem, Schlamilch van Rotter dam. De voorzitter beantwoordt de opmer kingen. Aan de regelingscommissie zal ver zocht worden de 4y2 voor een onvoldoende te doen gelden. (Applaus.) Daarna licht de heer J. Altera van Rot terdam toe, hetgeen hij reeds in 't Muloblad behandelde, m.1.: De beteekenis der vakken schrij ven en teekenen op onze scholen, in verband met het Mulo- Hij bepleit de opvoedende waarde van tee kenen en schrijven en drukt ten slotte zijn wenschen dienaangaande in de volgende motie uit: De vergadering acht het in het belang van het onderwijs in teekenen en schrijven ge- wenscht, dat op het Mulo-examen aan de be haalde cijfers voor die vakken eenige, zij het ook geringe, invloed wordt toegekend. Ech ter op zoodanige wijze, dat hieruit geen di rect nadeel voortvloeit voor candidaten voor wie vrijstelling is aangevraagd voor teeke nen. Aan de bespreking nemen deel de heeren Korfker, Verkouteren, van Dam, Burggraaf, van Dorp, Popta. De motie-Altera, eenigszins gewijzigd, wordt unaniem aanvaard ten opzichte van s c h r ij v e n, ten opzichte van teekenen wordt besloten de zaak eenigen tijd aan te houden. MIDDAGVERGADERING. Na heropening verkrijgt Dr. J. v. d. Spek van Heemstede het woord om te spreken „Moeilijke Kinderen bi de pu berteitsjaren en de schoolop- voeding". Ais onderwijzers komt gij, aldus Spr. op de M.U.L.O.-soholen in aanraking met de jongens en meisjes van pl.m. 12—17 jaar. 't Complete kind van pl.m. 11 jaar is dan in zijn praepuberteit en puberteit overgegaan. De onrust is in hein gevaren, 't Gaat bij zijn moeilijkheden, dank zij de nieuwe bio logische en psychologische inzichten, tegen woordig niet meer orn een retributie-schema tegen die moeilijkheden, maar men tracht loeilijkheid in haar oorsprong te achter halen en deze moeilijkheid genetisch-dyna- misch te verstaan. Vraagt men naar de componenten, die de persoonlijkheid vormen, dan zijn de erfe lijkheidsinvloeden, de milieu-invloeden en wat in en door de opvoeding, de training, daaraan wordt toegevoegd. Als een gecompliceerd vuurwerk openbaart de erfelijkheid op gezette tijden haar invloe den, ook in de puberteit. Dikwijls is het engere huiselijke milieu, juist bij onze M.U.L.O.-jongens en -meisjes, een bron van moeilijkheden. De innerlijke gedeeldheid enz., kenmer kend voor de negatieve phase der puberteit, speelt mee een rol. De „ego", de ikheid van het kind, is ieder oogenblik een beter of min der goed gelukte versmelting van deze drie factoren. Daarbij spelen een drietal beginselen steeds weer ('t geheele leven door) een rol: het beginsel der afpassing, der samonpassing of samenvatting; dat der aanpassing (als ik het zoo noemen mag: het principdum regu lations, integrationis, adaptatlonis). Deze vormen als 't ware de horizontale coördinaat der qualitatieve ontwikkelingspro cessen, waarmee de verticale coördinaat der quantitatieve ontwikkelingsprocessen in tijd een rechten hoek vormt. Heerscht omstreeks het 11de jaar het prin cipe der ascitas, dit maakt omstreeks het 14de jaar plaats voor het principe der inclivi- duatio; al spoedig doorilfat der auctoritas ge compliceerd. De honger (van maag en hart) doet zich gelden. Het drietal beginselen (reg., integr., adapt) is in de puberteitsjaren van groote beteeke nis. Vooral daar de negatieve en positieve phasen in deze jaren ze toch al zoo in bewe ging brengen. Zelfs van .gemakkelijke" kinderen kunnen de puberteitsjaren moeilijk zijn. Extra moeilijkheden kunnen endogeen en exogeen optreden. Te vroege en te late rij ping, eenzijdige rijping, niet homogene rij ping, enz. enz. Gestoorde integratie, regula tie en adaptatie, 't Ziekelijke kind, 't eenige, het sentimenteele, het over- en ongevoelige, het tweeslachtige, het eenzijdig begaafde; enz. enz. Dit alles geldt kinderen, lichamelijk en geestelijk in groei, onder steeds wisselende verhoudingen; in opvoeding. De moeilijk heden op school uitgelokt. De school, als uit lokkend, provoceerend moment, als oorzake lijk, causaal moment, als voorbeschikkend, praedisponeerend moment. Vader kind moeder; ouders kind onderwijzer als beteekenisvolle drieslagen. De conflicten nü en in hun gevolgen voor later. Uw persoonlijke verhouding. De con- sultatiebureaux. sultatiebureaux. (Applaus.) De voorzitter brengt dank aan Dr. van der Spek voor de buitengewoon wetenschappelij ke en interessante wijze waarop 'hij deze materie heeft behandeld. Wij hebben op nieuw de groote verantwoordelijkheid van onze taak beseft. (Applaus.) Discussie. In de discussie, volgend op deze rede, vroeg de heer K. J. Brants uit eigen erva ring enkele dingen in verband met door hem meegemaakte gevallen waarop Dr. van Spek antwoordde. INGEZONDEN MEDEDEELING. Tegen BRONCHITIS Los het In de bronchea vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke AKKER'S ABDUSIROOP I Voorde Borst Verkiezing Hoofdbestuurslid. Tot. lid van het hoofdbestuur (vacature J, B. Meynen) werd herkozen de heer J. B. Meynen met 79 stemmen (volstr. meerder heid 62.) De heer Meynen is dankbaar dat hij nog blijven mag in de functie welke hij reeds meer dan 20 jaar bekleedde. Prijsvraag Leerplan Bijb. Gesch. De heer Uittenbogaard schetst het 'erloop van deze kwestie. Een en ander gaat langzaam. De twee ingekomen ontwer pen hebben niet voldaan. De prijsvraag moet worden vernieuwd. Daarom verzoekt Spr. voor eind Januari aan sprekers adres, mede te deelen, aan welke eischen het ontwerp Bijb. Gesch. moet voldoen naar de meening der mulo-onderwijzers. Studiecommissie Handelskennis, De Voorzitter betoogt de wenschelijk- heid van het instellen van de studiecommis sie tot wijziging van 't program Handels kennis Examen Mulo. De opmerking is gemaakt, dat de een op de examens dit vraagt en een ander dat. De opgaven van de onderwijzers van de examencommissies omvatten dikwijls veel meer dan noodig is te vragen aan de exami nandi. De me&ningsverschillen onder de examinatoren kunnen ondervangen worden door de studiecommissie. De vergadering gaat met de benoeming van de Commissie (door het bestuur) accoord. 1 Rondvraag. De heer Korfker van Amsterdam vraagt een on ander over het examen-programma. De groote steden zijn zeer teleurstellend wat betreft het slagen der leerlingen voor de mulo-examens. De opleiders dienen goed kennis te nemen van de examen-eisohen. Dat kan teleurstelling der leerlingen voorkomen De heer A11 a a r t, van Rotterdam, dringt aan op de bezoldiging van middelbare ac- ten, die de regeering thans niet beloont. De heer Dondorp van Utrecht wemschit, dat in de morgen vergadering geen referaten meer zullen worden gehouden, waardoor de besprekingen op die referaten in 't gedrang komen.- De heer Kos, van Rotterdam, merkt een: en ander op over de exameneischen. De Voorzitter wekte in dit verband da aanwezigen op de vragenlijst te beantwoor den. De heer Van Dongen zou met betrek king tot het handelsonderwijs de staffelme thode voor de rekening-courant als alleen geldend voo'r 't examen willen zien afge kondigd door de regelingscommissie. De Voorzitter beantwoordt de ver schillende vragen. De heer Brants is vol bewondering voor het enorm vele werk, dat de voorzitter voor de mulo-vereeniging en voor de examens doet. (Daverend applaus.) Als vertegenwoor diger van de regeering stelt Spr. vast dat deze groote werkzaamheid van den heer Schreuder bij de adviseurs van de regeering niet onopgemerkt is gebleven. De Voorzitter dankt voor deze woor den. Verschillende afgevaardigden voerden tem slotte nog het woord. De heer Adriaanse, van Alkmaar, ein digde met dankzegging. Daarna sluiting te 5 uur. HET VATICAAN-STATION Men is thans druk doende voor de Vaticaan-stad een eigen station te bouwen, dal aansluiting zal hebben op de Italiaansche spoorwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5