THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN DINSDAG 24 DECEMBER 1929 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. DE ZIEKTEWET Dezer dagen is in een te Amsterdam ge houden vergadering van vijf middenstands- vereenigingen, allen aangesloten l)ij den Kon. Ned. Middenstandsbond, benevens twee bonden van fabrieksarbeiders en transport arbeiders en den algcmeenen Ned. bond hondels- en kantoorbedienden tezamen volwaardige bedrijfsvereenlging.voor zieken- geld-uitkeering opgericht, genaamd; De cen trale middenstands bedrijfsverepniging voor handel en nijverheid. Het bestuur wordt gevormd door za* werkgevers en zes werknemersleden. Een dagelijksch bestuur is gevormd uit de heeren H. Winkelman (verecnigmg groothandelaren in aardappelen), voorzitter, W. Brouwer Jr. (algemeene Ned. bond van handels- en kantoorbedienden) vice-voorzit- ter, J. van Baren (Chr. Bond van fabrieks arbeiders) secretaris en J. J. Korff (alge-' meeno winkeliersvereeniging) penning meester. Tot voorloopig administrateur is benoemd de heer Chr. Oortman, accountant te Am sterdam. Besloten is bij den minister van arbeid voor deze bc-drijfsvereeniging, erkenning aan te vragen. UITBREIDING OVERSCHIE BEHANDELING VAN BEZWAAR SCHRIFTEN. Ged. Staten van Zuid-Holland behandel den gisternamiddag de bezwaarschriften van P. Graveland c.s., de wed. A. M. Wie- tings geb. Oudshoorn c.s., M. de Bruyn, W. Zeeuw, A. Wouters en R. v. d. Ploeg c.s., be treffende het plan van uitbreiding der ge meente Overschie voor de gronden in den Kleinen Polder en een gedeelte van den voormaligen polder Blijdorp, vastgesteld door den Baad dier gemeente op 22 Juli jl. Rapporteur hierover was het lid van Ged. Staten, de heer Van Boeijen, die als De- zwaar van reclamanten o. m. opnoemde, dat 22 H.A. zijn bestemd voor plantsoen, een oppervlakte, welke h.i. voor een gemeente als Overschie veel te groot wordt geacht, terwijl voorts werd aangedrongen op een behoorlijke schaderegeling. Mr. A. F. Visser van iJzendoorn lichtte de bezwaren van ecnige reclamanten toe en betoogde, dat de gemeente Overschie do ter reinen diende te koopen overeenkomstig de waarde, die voor een groot deel zou zijn te baseeren op bouwterrein. De burgemeester van Overschie, de heer J. C. Bauraann, zeide dat een terrein van 22 H.A. ter bestemming als park voor zijn gemeente, die thans 7300 inwoners telt, met. het oog op de toekomstige uitbreiding niet overdreven is te achten. De beslissing van Ged. Staten volgt later. PROV. AANBESTEDING Vanwege het provinciaal bestuur van Zuid Holland is aanbesteed het maken van het grondlichaam, kunstwerken en fundeering vpoc den rijweg van den provincialen weg 's-Gravendeél—Maasdam—Bloyschen dijk. Laagste inschrijver was de heer J. Polder vaart, te Rijsenburg, voor de massa ihet f 573.700. HET KATHOLIEK-SOCIAAL WEEKBLAD Naax ons ter oore komt, zal het Katholiek Sociaal Weekblad na 1 Januari a.s. opnou- den te verschijnen. Reeds geruim en tijd was het bestaan van dit weekblad in gevaar geraakt. In Katho lieke kringen is nog beproefd 400 nieuwe abonné's te verzamelen, als wanneer de voortzetting der uitgave zou zijn verzekerd. Dit blijkt niet mogelijk te zijn geweest Zoo zal dan het eind gekomen zijn voor deze periodiek, welke eenmaal onder leiding van Mr. P. J- Aalberse zooveel heeft bij gedragen tot ontwikkeling der sociale ge dachte in de kringen onzer Katholieke me deburgers. Maar gerust kan worden gezegd, dat niet alleen ddar kennis werd genomen van dit weekblad, docli evenzeer was dit het geval bij talrijke anderen, die met „ion sociaal vraagstuk hadden te doen. Hoeveel belangrijke problemen zijn aangesneden en grondig behandeld door dit weekblad, zal niet gemakkelijk zijn te zeggen. De aller beste medewerkers stonden gedurende meer dere jaren den heer Aalberse ter zijde. Hei mag jammer worden genoemd, dat de Uit gave niet kon worden gehandhaafd. Eerst is dus heengegaan het Sociaal Weekblad, waaraan de namen verbon den zijn geweest van Prof. Pekelharing, Prof. Meyers en Prof. Treub. Daarna heb ben de Protestanten een korten tijd gehad hun tijdschrift De Maatschappij en nu is dan ook het eind gekomen van het Ka tholiek Sociaal Weekblad. Dergelijke tijdschriften, hoeveel nut ze ook verspreiden, schijnen slechts voor een bepaalde periode te kunnen dienen. Hun /even is van veel korter duur dan dat van de dagbladen, welke steeds meer de taak overnemen van tijdschriften als de ge noemde. Niettemin wekt ook dit verdwijnen een gevoel van teleurstelling op, maar daar naast is gelukkig plaats voor dankbaarheid voor het vele nut, hetwelk ook dit weekblad heeft gesticht. 23 jaren zal het hebben be staan. Het kwarteeuw kon dus niet ten volle -worden gehaald. HET PROMOTIERECHT HET MEERDERHEIDSRAPPORT EN HET MINDERHEIDSRAPPORT EEN PERSOONLIJK ADVIES EN EEN BROCHURE Het rapport inzake bet voorgestelde pro- motierecht der Theologische School Tan de Curatoren der Theologische School aan de Generale Synode van de Geref. Kerken in Nederland, in 1930 te Arnhem saam te ko men, is thans in druk verschenen en aan de verschillende Gereformeerde kerken in ons vaderland toegezonden. Dit rapport is in den handel verkrijgbaar, zoodat ieder belang stellend lid der Geref. kerken er kennis van kan nemen. Op de curatorenvergadering van 9 Maart 1928 werd een commissie benoemd, bestaan de uit de curatoren Ds. P. Bos, Dr. K. Dijk en Dr. W. A. van Es en de hoogleeraren Dr. H. Bouwman en Dr. J. Ridderbos, om hei onderwerp in ernstige studie te nemen, vóór en tegen zorgvuldig te overwegen, zoodra zij met haar arbeid gereed was, het resultaat daarvan aan alle curatoren hoogleeraren toe te zendén. In een buitengewone vergadering van het Curatorium op 2 en 3 September 1929 werd het inmiddels binnengekomen rapport be sproken en het advies van het curatorium vastgesteld. De bovengenoemde commissie was eenpa rig van oordeel, dat het te verleenen docto raat wel te onderscheiden is van het docto renambt in de art 2 en 18 van de Dordtsche kerkenorde, en dat elk beroep op deze. arti kelen in dit verband moet worden afgewe zen. Deze uitspraak heeft ook in de verga dering van het curatorium geen bestrijding gevonden. De Commissie was echter tot haar leed wezen niet tot eenparig advies gekomen over de aanneming of afwijzing der inge diende voorstellen tot het verleenen van het promotierecht aan de Theol. School. Het meerderheidsrapport, onderteekend door Dr. K. Dijk, Dr. W. A. \an Es en Dr. J. Ridderbos verklaarde zich tegen het promo tierecht en het minderheidsrapport, onder teekend door Ds. P. Bos en Dr. H. Bouwman erklaarde zich ervoor. Op de curatoren vergadering verklaarden zich ertegen de curatoren Ds. Bavinck, Ds. J3ere»ds, Ds. de Bruyn, Dr. K. Dijk, Dr. W. A. van Es, Ds. G. Keizer, Ds. Schouten en Ds. v. d. Veen en de hoogleeraren Dr. Honig Dr. Ridderbos, terwijl de curatoren Ds. Boersma, Ds. Bos, Ds. Duursema en de nocgleeraren Ds. Bouwman, Dr. G re yd an us, Dr. Hoekstra en Prof. Lindeboom zich vóór het verleenen van het promotierecht uit spraken. Het meerderheidsrapport. In het meerderheidsrapport komt aller- >nst ter sprake het reoht en de bevoegdheid der Theol. School. Volgens sommigen toch zou verwerping der onderhavige voorstel len tekort doen aan hot recht der School. Door de meerderheid der Curatoren wordt betoogd, dat, al is men van oordeel, dat do Theol. School (d.w.z. de hoogleeraren in hun ambt als hoogleeraren dier School) in zichzelve de bevoegdheid bezit om tot doctor de Theologie te promoveeren, toch het recht daartoe alleen verleend kan worden door de Kerken. Ook wordt weerlegd de meening, dat de rechtmatige aanspraken der School op efljt •male ontwikkeling het promotierecht eischen. Immers, zoo zeggen deze Curatoren, de Theol. School is en behoort te blijven op leiding voor den Dienst des Woords en tot deze opleiding kan niet worden gerekend het •crieencn van den doctoralen graad, nóch de studiën, op grond waarvan dit pleegt te geschieden. Zij beroepen zich hiervoor aller eerst op het gewoonterecht, speciaal in Ne derland, dat het onderscheid handhaaft tus- ichen theol. scholen, die geen promotie- echt bezitten cu Universiteiten, die dit recht vel hebben. In de tweede plaats vestigen deze curato ren er de aandacht op dat het academisch statuut, zooals dit bij de wijziging van 25 Maart 1926 voor de Rijksuniversiteiten is vastgesteld,-voor het doctoraal examen in de theologie bepaald is, dat van de twee bij- akken, die de candidaat heeft te bestudee- _en, er één kan behooren tot de andere fa culteiten. Als bijvakken zijn voorgekomen Staathuishoudkunde, Staaatsrecht, Wijsbe geerte, psychiatrie en Assyriologie. Wil men dus het peil der doctorale studie niet lager stellen dan aan de universiteiten, dan zou den ook aan de'School niet-theologischc col leges moeten ingevoerd worden. Hiervoor zou uitbreiding van liet corps docenten noo- dig zijn en meer nog dan de finaiiQieele be en geldt het hier de principieele vraag, of de kerken zich hiermede nog wel bewe gen zouden op het terrein harer roeping. Vervolgens zijn zij van oordeel, dat het promotierecht der School evenmin in overeen stemming is met de roeping en het belang der kerken. Volmondig wordt erkend, dat het onderwijs aan de School een wetenschappe lijk karakter draagt Maar zij meen en, dat met het eandidaatsexamen de opleiding voor den Dienst des Woords is geëindigd. Hooger onderwijs bedoelt tweeërlei: le de bekwa ming tot zelfstandige beoefening der weten Propaganda October 1929-15 Januari 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGEIl: (Namen en adressen volledig invullen). f riofiim Onderteckening van aanbrenger: week Betaalt per- Op te zenden aan het bureau van ons blad. aarop de propagandlaten recht hebben, verwijzen wil naar vermeld etiion. schappen en 2c de vorming voor bepaalde ambten of betrekkingen. In betrekking tot ide Theologie ligt het laatstgenoemde doel i wel op den weg der School, maar het eerst genoemde niet. Want, zeggen deze Curato ren, wil men de voorbereiding voor het doc toraat dienstbaar stellen aan de opleiding voor het, ambt, dan zou dit geen bevorde ring, maar een belemmering zijn voor de ontwikkeling der wetenschap. Dr. K. Dijk herinnert in dit verband in Bij lage I") aan een ingediend rapport ter Synode in 191 i, waarin staat, dat de titel van Doc tor in de Theologie een zuiver wetenschap pelijk karakter draagt en van niet de minste waarde is in en voor de kerk, en dus hoe genaamd ge.cn behoefte, waarin de kerken moeten voorzien.. Evenmin behoort het, volgens deze curato ren, tot de roeping der kerken, om de wetenschap te beoefenen. Voor de weten schappelijke beoefening der Theologie heeft Christus geen ambt gegeven in Zijn Kerk. Ook het nauwe verband tusschen Kerk en Theologie wettigt niet het promotierecht Kerk en Theol. weienschap dragen een principieel onderscheiden karakter. Niet de Kerk, maar de School beoefent de weten schap. Het verband tusschen Kerk en Theo logie vraagt kerkelijk toezicht op het con fessioneel karakter enz. maar het is eisch, dat de terreinen tusschen Kerk en School nauwkeurig afgebakend worden, anders ge raakt men tot cpti verthóológiseerde Kerk of tot een verkerkdijkte theologie. Zelfs meenen deze Curatoren, dat indien de Theol. School het promotierecht ontvangt, de kerken verantwoordelijk moeten gesteld worden voor het. confessioneel karakter van dissertaties en stellingen. En zoo zal de strijd over geschilpunten, die zich tot de mannen van wetenschap had moeten en kunnen beperken overgebracht worden in het leven der kerken. En eindelijk wordt, betoogd, dat. ook uit het oogpunt van het z.g. „beding" bij de ver- eeniging der Kerken in 1892 niet is te recht vaardigen de actie voor het promotierecht De instelling van liet doctoraat is volgens de meerderheid der Curatoren niet de af sluiting eener ontwikkeling, maar do aan vang van een nieuwe andersoortige ontwik keling, waarvan de id_-e door de Geref. Ker ken nimmer is aanvaard. Op grond dezer overwegingen komt men dan tot de conclusies,die reeds voor enkele dagen in ons blad zijn afgedrukt en tot het voorstel, om het promotierecht niet te ver leenen. Minderheidsrapport. In dit minderheidsrapport worden aller-, eerst principieele en daarna practische argu menten aangevoerd voor het jus promovendi aan de Theol. School. Voorop wordt gesteld, dat de beoefening der wetenschap, ook niet die der Theol. we tenschap, op den weg der geïnstitueerde Ker ken ligt. Maar ook de Staat of een particu liere verceniging mist dit recht De beoefe ning der wetenschap is alleen de taak van mannen, die wetenschappelijk onderwijs ge-, ven aan een school. Zoowel als echter do Staat of een Vereniging hoogescholen opt d.cht en daardoor wetenschappelijk onderwijs mogelijk maakt, mag ook de Kerk een Hooge- st>7ol voor Théologie oprichten. Goed be schouwd, "cat het onderwijs aan de Theol. School volgens deze minderheid niet uit van de geïnstueerde kerken, maar van de man nen, die daar onderwijs geven. De Theol. School is zelfstandig als wetenschappelijk instituut en heeft als zoodanig een eigen le ven. Zelfs wordt betoogd, dat dit recht om een Hoogeschoal voor Theologie op te rich ten, allereerst toekomt aan de kerk, omdat de Theologie nergens veiliger is dan onder de lioedc der Kerk. Een andere vraag is of door het promotie recht het karakter der Théol. School zou veranderen. Feitelijk, zeggen deze curato ren, is het karakter dezer School reeds ver anderd in 3896 door de toen ter hand geno men reorganisatie. Toen is het wetenschap pelijk peil der School verhoogd en is deze Inrichting inderdaad een Hoogeschool ge worden. De vraag is nu, of nu verder op dezen neg mag worden voortgeschreden. Door sommigen wordt beweerd, dat, in dien de Theol. School den -doctoralen graad ging verleenen, feitelijk van allen, die :n Kampen werden opgeleid, het behalen van dozen graad moest vereischt worden, omdat do Theol. School alleen opleidt voor den Dienst des Woords. Maar elke school voor wetenschap heeft, naast, de vorming en voor bereiding tot zelfstandige beoefening dei- wetenschap ook de voorbereiding tot hot bekleeden van ambten en betrekkingen ten doel. En in de tweede plaats is het niet moeilijk te bewijzen, dat verdere studie dan hét eandidaatsexamen groote waarde heeft voor de bekvaammaking tot. don Dienst des Woords. Het ligt veeleer op de lijn der out wikkeling om de wetenschappeiijkije vor ming aan onze Theol. School uit te breiden door het phderwlj'S voort te zetten tot aan liet professoraal examen en de promotie tot. Doctor in do Theologie. Tot de practische argumenten overgaan de, wordt erop gewezen, dat het promotie recht van belang is voor de Theol. School en hare hoogleeraren, voor de kerken, voor de studenten en voor den vrede der kerken. Allereerst voor de Theol. School zelve. Als zuiver wetenschappelijke inrichting heeft zij daar recht op. En het promotierecht zal het wetenschappelijk peil der School ver- hoogen en haar in de gelegenheid stellen ten volle uit te groeien. Ook voor de Hoogleeraren der Theol. School is het promotierecht van belang. De Hoogleeraren moeten de volle gelegenheid ontvangen, zich te ontplooien in het docee- ren en promoveeren van studenten. Het ia onaangenaam, wanneer andere hoogescho len zich verrijken met de resultaten vau studie en werkmethoden van de Hoog- leeraren der Theol. School. Het kweekt 'le gedachte, dat de Hoogleeraron der School wetenschappelijk niet op peil zijn. Hun moet toegekend worden, wat naar den aard der zaak tot hun ambt behoort. Niet minder is het promotierecht van be lang voor het welzijn der kerken. De kerk is de pilaar en vastigheid der waarheid en heeft daarom behoefte aan mannen, die de geopenbaarde Waarheid zuiver weten te bewaren, verklaren en verdedigen. Daar voor is het wenschelijk, dat de School de gelegenheid biedt tot verdere studie dan voor liet gewone eandidaatsexamen. Een practisch motief is evenzeer te ont- leenen aan de studenten Zij zijn de meest belanghebbenden. Voor de studenten der School, die verder willen studeeren, is het veel gemakkelijker bij eigen Hoogleeraren te blijven. Iedere School heeft haar eigen studiegang. En het prikkelt niet tot verdere studie, wanneer de studenten aan een an dere Onderwijsinrichting naar een andere methode moeten werken, dan zij gewend waren bij de Hoogleeraren, die hen opleid den voor het eandidaatsexamen. En ten slotte wordt het promotierecht ver eischt voor den „vrede der kerke n". Niemand wonscht den strijd tusschen „A m- INGEZONDEN MEDEDEELING MIJNHABDT'S Zenuwtabletten MIJNHARDT'S 7*c Maagtabletten /ij MIJNHARDT'S fiAc w W Hoofdpijntabletten MUNHARDT'S QAC Staaltabletten W MIJNHARDT'S gqc Laxeertabietten Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten Alles voorzien van den naam A.MIJNHARDT Pharm.Fabriek. ZEIST sterdam" en „Kampen" terug. Ma ar voor den duurzamen vrede is het noodig, dat beide Scholen gelijkberechtigd z'Jn. Op grond van deze argumenten komt do minderheid der Curatoren ertoe, om de Gen. Synode te adviseeren aan het verzoek der Part. Synodes van Drente en Overijssel, van onderscheidene kerken en van het Studen tenkorps F. Q. I. te voldoen en het promotie- rqcht van de Theol. School te erkennen. Aan deze beide rapporten is nog een per soonlijk advies toegevoegd van Prof. Linde boom, die aan de Gen. Synode verzoekt aan de Theol. School het promotierecht te ver leenen, le. omdat door de kerken aan de Theol. School is opgedragen door weten schappelijke beoefening der theologie en praktische toebereiding de studenten te vor men voor de heilige bediening en daarin erkend is, dat de theologie behoort aan de Kerken, 2e. omdat de studie naar het Doc toraat en de promótie niet een theologische wetenschap tot voorwerp en doel hebben, die principieel verschilt, maar alleen par tieel onderscheiden is van de wetenschap pelijke studie voor het candidaatsdiploma, 3e. omdat voortzetting der wetenschappelijke studie van de Godgeleerdheid tot aan het Doctoraat ongetwijfeld van groot belang is èn voor de kerken en haar veelomvattende roeping, èn voor de studenten, die God met bijzondere gaven heeft toegerust, èn voor de Hoogleeraren. Vervolgens is aan deze Rapporten nog toegevoegd een bijlage van Dr. K. Dijk, be treffende het Doctorenambt in de Dordtsche Kerkenorde, een bijlage van Dr. T Hoek stra, welke een kort overzicht bevat over het „Doctoraat aan de Theol. School" óp onze Synodes en twee bijlagen van Dr. W. A. van Es, één betreffende de geschiedenis van het Doctoraat en één betreffende de Academie van CaJvijn. Het Rapport met zijn bijlagen beslaat 12S bladzijden. Vooral van de kerkeraden wordt nu veel arbeid gevraagd, om deze studiën te raadplegen om tot een eigen oordeel te komen. Aan eiken kerkeraad zijn een of meer ex. gezonden in verband met het zie lental der kerken. En Dr. Greydanus heeft nog een brochure uitgegeven, waarin hij op zeer populaire wijze het meerderheidsrapport bespreekt. Natuurlijk geeft deze Hoogleeraar in die brochure eigen inzicht in deze kwestie, maar dit neemt niet weg, dat de populaire wijze van behandeling van groot belang is te achten voor een zaak, die als van zelf sprekend aan. niet-wetcnschappelijk ge vormde kerkeraadsleden veel hoofdbrekens kost. Op deze brochure komen wij nog na der terug. Opmerkelijk is, dat in het meerderheids rapport gezegd wordt, dat de meening, dat de theologie naar haar aard t°t het terrein der kerk behoort, door de kerk moet be oefend worden en onder haar gezag staat, thans geheel op den achtergrond is getre den, zoodat daarover niet nader behoeft ge sproken te worden. Deze zelfde meening w°rdt ook voorgestaan in het minderheids- rapport, maar Prof. Lindeboom houdt in zijn persoonlijk advies vol, dat de theologie behoort aan de kerken. Wij meenen hiermede het voornaamste dezer rapporten objectief weergegeven te hebben. EEN JEUGDIG GEBEERDE geerde. De heer Van Dijk kreeg eenige ge schenken. Namens den K. N. V. B. sprak de heer A. Pouw. ATHLETIEK WEDLOOP TE GOUDA Zaterdag is te Gouda een wedloop over K.M. gehouden, die georganiseerd was door den Goudschen Athletiekkring. De uit slag is: 1. S. Radder (T.H.O.R., Gouderak), 8 min. 12.6 sec.; 2. W. de Krey (idem), 8 min. 15.8 sec..; 3. A. K. van den Heuvel (Vi res et Celeritas, Gouda), 8 min. 23.2 sec.; 4. A. Hagendijk (Olympia, Gouda), 8 min. 26 sec. GOÜDSCHE ATHLETIEKKRING. Zaterdag is te Gouda de jaarlijksche ver gadering van den Goudschen Athletiekkring gehouden. Uit de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat er te Gouda en omstreken een toene mende belangstelling voor de beoefening van de athletiek bestaat, zoodat er een op gewekt kringleven bestaat. Ook de finan- ieele toestand, die eenigen tijd geleden niet rooskleurig was, is veel verbeterd. Er is thans een behoorlijk batig slot. Tot voor zitter werd de heer G. van 't Clooster bij acclamatie herkozen. Verder werden in het bestuur benoemd mevr. M. M. Wiezer—Mal- lon, en de heeren J. S. van Soest, J. II. Steinbach, D. J. Kasbergen (allen aftre dend), W. A. Jaspers en W. C. Blazer. Er werd besloten het eerste lustrum van den kring in 1930 op eenigszins feestelijke wijze te vieren. Hiervoor zal een garantiefonds worden gevormd. De competitie zal het vol gend jaar weder worden ingesteld. Boven dien zal het bestuur het organiseeren van „dualmeets" aanmoedigen en aan de wed strijden om het vaardigheidsdiploma zal 'n persoonlijke tienkamp worden verbonden. In verband met de recente doodélijke on gevallen bij sportwedstrijden nam de ver gadering het besluit, tot instelling van ver plichte medische keuring. Bij de uitvoering van dit besluit zal samenwerking worden gezocht met den Goudschen Voetbalbond. Bij het gemeentebestuur van Gouda zal et- op worden aangedrongen een terrein be schikbaar te stellen cn een sintelbaan te doen aanleggen. Bengt Strömgrcn, de 21-jarige zoon van den directeur der Kopenhaagsche Sterrewacht, en evenals zijn vader astronoom, heeft een proefschrift gereed gemaakt dat in de wereld der mathematici zeer groot opzien heeft verwekt. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL „KONING VOETBAL". Onder bovenstaanden titel heeft de Xan- thia Super Six Sigaretten Maatschappij een boekje uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van den (thans Konink lijken) Nederlandschen Voetbalbond. Dit boekje is technisch keurig uitgevoerd, de Rotografure Maatschappij heeft "eer van haar werk. Samensteller is Leo Lauer, iemand, die met. den K. N. V. B. en liet voet bal veel heeft omgegaan. Op een kort voor woord volgt een breed artikel over het „Ne- derlandsch elftal", daarna een gedicht over het. konijn, dat door gezegd elftal als gelulc- aanbrengend beest in den goal wordt gezet, een artikel over den goeien ouwen tijd op voetbal-gebied, over de Nederlandsche scheidsrechters, een vers over den misluk ten massa-zang in het stadion, voetbal- varia, een gedicht De Model-speler, een ar tikeltje over een jongen, die blind is ge worden maar nog belang stelt in de voethal- uitslagen, tot slot een artikel ever de twee populaire voetballers. Iu het boekje is voorts een prijsvraag opgenomen betreffen de voetbal-uitslagen van den K. N. V. B. Prachtige foto's verluchten het geheel. Zooals gezegd: de uitvoering is schitterend. UTRECHTSCH ELFTAL „BLAUW WIT". Op Nieuwjaardag zal te Utrecht een wed strijd worden gespeeld tusschen een verte genwoordigend Utrechtach elftal en Blauw wit (A. N. V. B.) uit Amsterdam. De baten uit dezen wedstrijd zijn voor aanbieding van een geschenk aan het gemeentebestuur voor de St, Michaelskapel. 25 JAAR SCHEIDSRECHTER. Zaterdagavond is de heer G. C. D. van Dijk te Utrecht door het bestuur van den Utr. Prov. Voetbalbond gehuldigd ter ge legenheid van het feit, dat hij 25 jaar gele den voor het eerst als scheidsrechter fun- ECONOMIE EN FINANCIEN ONZE HANDELSBALANS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) "on den invoer heeft bedragen in Nov. 1929: IS; in Oct. 1929 258; in Jan.,'Nov. 1929: 538 (v. j. 2.474) mill. gld. De waarde van den uitvoer in Nov. 166; in Oct. 1929: 185; in Jan./Nov. 1929: 1.846 (v. j. 1.821) mill. gld. Het saldo-invoer bedroeg in do maan den tot en met Nov. resp.: 80.4, 53.8, 40 s, 65.1, 60.1, 64.0, 70.0, 64.4, 48.7, 72.8 on 72.1, totaal Jan./Nov. 1929: 692.2 (v. j. 652.7) mill. gld. KUNSTZIJDE.UITVOER. De Nederlandsche uitvoer van kunstzijde is in November sterk gedaald n.l. van 7S7000 kg. in October tot 636000 kg. in de afgeloopcn maand. Ook de gemiddelde prijs liep terug, n.l. van f 3.14 tot f 3.—. Hieronder volgen eenige cijfers van den laatsten t-yd. 1929 1928 1929 192S Januari 575 525 2.071 1.991 Februari 584 5S2 1.916 2.272 Maart 783 595 2.391 2.322 April 715 632 2.246 2.240 Mei 761 687 2.458 2.619 Juni 750 545 2.466 2.114 •Juli 746 676 2.324 2.553 Augustus 776 687 2.388 2.672 September 780 713 2.395 2.830 October 7S7 652 2.473 2.466 November 636 675 1.953 2.527 December 632 2.383 Gemiddelde pry's: 1928: November f 3.83, December f 3.77; 1929: Januari f 3.62, Febr. f 3.28, Maart f 3.05, April f 3.14; Mei f 3.23, Juni f 3.29, Juli f 3.11, Augustus f 3.08, Sep tember f 3.07, October f 3.14, November f 3.07, LEENING GEMEENTE UTRECHT. De Roderdamscho Bankvereeniging bericht, dat zy de inschrijving op f 5.273.000 4'i obligation ten laste van de gemeente Utrecht openstelt op 3 Januari by hare kantoren to Rotterdam, Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht, alsmede by den gemeente-ontvanger te Utrecht, tot den koers van 97% 7r. Houders van de per 10 Januari 1930 aflos- baargestelde G obligation 1919 hebben recht van voorkeur ter verkrijging tot bovdVi- genoemden koers van een obligatie. De be taling moet geschieden 10 Januari. De leening is aflosbaar pari in 30 jaarlyk. sclie termynen, aanvangend per 1 Jan. 1932. Het recht van Vervroegde geheele of gedeel telijke aflossing is door de gemeente voorbe houden. Coupons en aflosbaar gestelde obli- gatiën verjaren na resp. 30 jaren. De opbrengst dezer leening dient nagenoeg geheel tot conversie der 6 leening van 1919. waarvan het restant f 5.525.000 bedraagt terwijl een bedrag van f 274.000 dezer lee ning uit beschikbare middelen wordt afgelost. 29 30 Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van alle tegelijk opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat open voor jongens en meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zyn dan 17 jaar. Er zijn zestig prijzen. Zaterdag ontbrak 't onderschrift bij de plaatjes ende plaatjes waren niet voor de Jeugd-prijsvraag bestemd. Zaterdag telt dus niet mee. Daarom hier nog eens No. 29 en 30. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3