Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONS BLAD GRATIS EERSTE BLAD. BINNENLAND. Kood op reis een Christelijk dagblad! 1 DE ROTTERDAMMER ABONNDÜ E Nït Ter kwartaal ƒ3.25 (Bcschikkingskosten 0.15) ))er week 0.25 Voor liet Buitenland bij Weke- lijksche zending „0.— Bij dagclijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Mo 2232 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 50933. DINSDAG 24 DECEMBER 1929 A n V E R E N T I fi N: Van 1 tot 5 regels 1.17VS Like regel meer 0.22V& Ingez Mededci linger, \;an 1—5 regels „2.30 I Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Y Voor bet bevragen aan bet bureau wordt berekend(fO.tO J 10e Jaargang WIE ZICH MET INGANG VAN LEZER OF 1 JANUARI A.S. ALS KWARTAAL. AB0N1IEEET, ONTVANGT BE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE N üIïMEPfj ADRESSEN VAN NIEUWE LEZERS OP GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE Wegens het KERSTFEEST zal Woensdag en Donderdag geen nummer van ons blad verschijnen. 1 JAMUAR! 1930 Evenals vorige jaren stelt de Administra tie van de Nieuwe Leidsche Courant haar lezers -n de gelegenheid hun aan elkander toe te roepen. Met het oog op de tarieven der posterijen is het verzenden van naamkaartjes bij de jaarwisseling kostbaar en is dus het plaat sen van een advertentie verreweg goed kooper dan elke andere manier. Bovendien is, opdat de kosten voor nie mand een bezwaar behceven te zijn, m.;t den prijs dezer annonces verre afgeweken van de gewone tarieven. Zij, die in het Nieuwjaarsnummer een advertentie wenschcn te plaatsen, gelieven deze aan het bureau van ons blad, Bree straat 123, op te geven. De prijs is ƒ0.50 voor 1—5 regels,.8 regels f 0.75. 1U regels ƒ1.tegen contante beta- ling, oi toezending van het bedrag in post- segels, per postwissel of per giro. Lezers van ons blad, wonende buiten Leiden, wor den opmerkzaam gemaakt op dit laatste. Tijdige opgave van de advertentie is zeer levvenscht. DE ADMINISTRATIE. LICHT EN WOORD Ook zij, die dwepen met het dwaze m in den grond der zaak onchristelijke ïeremonieel van het Kerstmannetje, er kennen daarmee het onvolkomene op sarde, het onvervulde verlangen in den mensch; de begeerte naar iets, dat wij niet hebben-en dat van buiten tot ons komen moet. Eenerzij ds constateert men deze er kenning van een tekort met groote ver bazing. Want zingt de radio ons njet el- ken dag het hooglied van 's menseher. iurf en kracht? Is er nu nog plaats ;oor klagen over gemis, over onvervul bare behoeften misschien Vooral wij, menschen van de laatste kwarteeuw,' kunnen deze vraag stellen. Want niet alleen is het Paradijswoord in vervulling gegaan, dat de mensch zou heerschen over het gedierte des velds en de visschen der zee; hij be- heerscht de aarde, de zee, de lucht in steeds stijgende volkomenheid. Zie de mtwikkelingsgang op één onderdeel der 'echniek en ge staat verstomdbedenk, voorzoover ge kunt, het complex van ?roote uitvindingen en vernuftige toe passingen, en het verbijstert u. Het resultaat? Poog u een oogenblik in te denken het verschil tusschen den holbewoner in oerouden tijd, een huisvesting en een armoede, waaronder te leven schier onmogelijk scheen; en het comfort, dat thans de behoorlijk gesitueerde ar beider kent: een doelmatige woning, electriciteit, gas, water en mogelijk wel een haard, een radio en een vrije Zater dagmiddag. De tegenstelling is immers niet onder woorden te brengen. En toch, de vervulling van déze Pa radij sbelofte, de heerschappij over de Schepping, bracht geen Paradijstoe stand, geen ongeschokte weelde. Integendeel, even luid als het hoog lied van 's menschen durf opklinkt, even krachtig dreunt met doffe toon het klaaglied van de jammer; de heimwee- zucht naar een verleren Paradijs. O zeker, we willen alle misvers! and-; onmiddellijk afsnijden: in dat klaaglied mengt zich veel ontevredenheid, veel on gepaste murmureering. Uw kinderen genieten mogelijk tien keer zooveel var. de geneugten des levenr air gij zelf hebt ondervondenze zijn met hun weelde niet dankbaarder en meer tevreden dar, gij met uw sobere verrassing. En de daglooner van een halve eeuw geleden, de armoelijder, die des winters op de liefdadigheid was aangewezen hij was innerlijk niet ongelukkiger dan de vakvereenigingsman van onzen tijd en zeker minder revolutionair en onte vreden. Doch, als we dit erkennen en voorop stellen, dan blijft toch de waarheid staan, dat er voor een jammerlied stof te over is. De oogen, die meer geopend zijn, zien ook meer ellende. De lijfeigenschap is afgeschaft en al kennen we de toestanden in Indië zeer onvolkomen, we verzetten ons toch te gen de poenale sanctie; maar zijn velen niet geraakt in een toestand van geestelijke slavernij, zij het ook, dat er een blinkend kleed van een lucratieve betrekking over heen ligt? Doodt het grootbedrijf niet veel meer het persoonlijke in den mensch (die im mers dierbaarder is dan fijn goud), dan het eenvoudige, vaak slechtbetaalde handwerk Is het leven in krotten en sloppen, waar de armsten der armen wonen, niet minstens even beklagenswaard als dat van de paria's in de plaggenhutten? Of ook, gaan- epidemiën, catastrofen en stormen, watervloeden en vuurbran- den, met allerlei ongelukken niet immer voort ondanks krachtige en veelszins door God gezegende bestrijding om leed en ellende over het menschdom uit te storten. En dit vooral: hoeveel onrust- der ziel, hoeveel leed des harten, hoeveel bange vrees, zoo geheel in strijd met de uiterlijke schijn, drukt ons vaak ter neder; zoodat we met den psalmist dit aardsche Mesech een tranendal noemen. Wat is waarheid? Het jubellied'of de jammerklacht? Beide! We mogen het hooglied van 's men schen durf en genie zingen, voorzoover we daarin de aanvankelijke bevestig-'ng zien van het Schriftwoord, dat God elk ding schoon maakt op zijn tijd. We mogen ook dankbaar zijn voor ontwikkeling en sociale vooruitgang, in- zoover opheffing uit maatschappelijke ellende het leven veraangenaamt en oog- geeft voor geestelijke zaken. Doch daarnaast de jammerklacht. En dit te meer, omdat de groote massa blind is voor de diepste oorzaak van zooveel geestelijke ellende en hoogstens met de Génestet uitroept: wij weten weinig, te weinig, Heer; doch zonder met hem de waarheid te betuigen „Doch U zoekt niemand vergeefs op aard". Dan staat ge aan het graf van een veelbetreurde doode en ge hoort de Wan- hoopsklank tot de schreiende nabestaan den: „Alleen deze troost hebben wij voor u, dat de overledene een braaf mensch en een goed vriend was". Hooger rijst nog de klacht, als zoo- velen het willens en wetens uitroepen en in hun leven betoonen: wij hebben de duisternis liever dan het lichten als ze hun ooren toestoppen voor het woord, dat van ware troost spreekt. En toch, het Licht verrees; het Woord werd vleesch. God zei wederom: daar zij licht en daar was licht. De aarde, in den beginne voortgeko men uit de vingeren Gods, was „worm ta bohu", woest en ledig. Maar, boven die chaos, waarin de afgrond tot de af grond riep, zweefde, levenwekkend de Geest des Heeren en daarna sprak God Er zij licht, en daar was licht. En God bond het licht aan de zon, opdat deze in gouden stralen het weer levenwekkend en genezend over de aar de en de aarde-bewoners zou uitgieten; en alles was goed en schoon: voor de komende mensch werd een Paradijs toebereid. Daarin was geen lichamelijke pijn. geen maatschappelijke zorg, geen gees telijke overspanning, totdat de mensch EERSTE KAMER In onzen tijd van modern snelverkeer zijn. tollen staketsels, die de ziedende ergernis van velen hebben opgewekt. Maar ook heeft deze medaille een keerzijde: een lid van ons Lagerhuis heeft er zijn roem en zetel aan te danken. Hierboven de lol te Hillc- gersberg, die op Oudejaarsdag voor 't laatst zijn „diensten" aan de gemeenschap bewijzen zal. het geluk had beroofd en onder de vloek kwam. Doch dan. in die zonde-misère straalt weer het Licht en daalt weer het Woord: Het zaad der vrouw zal dei- slang de kop vermorzelen. Weer deed de Geest zijn levenwek kend werk. In schaduw en ceremonie, in wet en offer, in psalm en profetie werd de volheid des tijds 'voorbereid, opdat zou kunnen komen het Licht tot zalig heid voor Israël, de Ster voor de pel grims uit het Oosten en het Engelenlied in Efrata. In en over de wereHchaos schijnt het Licht, opdat er genezing zal zijn onder de vleugelen van de Zon der. gerechtig heid; het Woord wordt vleesch, op- dat er vergeving van zonde moge zijn; en zoo bereidt God de toekomst van nog grooter heerlijkheid en nog schoener dag voor, als het „Maranatha" gehoord zal zijn in het gansche heelal. O, Kerstnacht, schooner dan de da gen; uw Licht vervult hemel en aarde, het dringt door in de vèrbofgenheid des harten en overstraalt alle verhoudingen onder de menschen enalle levenskrin gen. In dat licht kan zelfs de dwaze niet dwalen. Voelt gij u zoo'n dwaze, die niet weet; zulk een doove, die niet hoorteen blin de, die niet ziet? En mist gij in uzelf het licht voor uw leven en roeping; het licht der hope voor uw eeuwige toe komst? O, dank dan God voor het ontdekkend licht, want liet voert tot de troost, dat bij Hem alle dingen mogelijk zijn: in de tastbare duisternis doet Hij het Licht schijnen. „In den beginne was het Woord, en het Woord was bij God, en het Woord was God." „Dit was in den beginne bij God." „Alle dingen zijn door hetzelve ge maakt en zonder hetzelve is geen ding gemaakt, dat gemaakt is." En, „Dit was het waarachtige licht, dat verlicht een iegelijk mensch> komende in de wereld." „Want, „het Woord is vleesch geworden; en heeft onder ons gewoond." Kerstfeest en Kerstlieht OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan C. Bakker, voorman op de boerderij van K. Butli te Den Bommel; is benoemd tot ridder in de Oranje Nas- u-orde mej. P. G. J. May, onderwijzeres aan de Van Svpesteinschool, en pater C. Verheven, missionaris-onderwijzer, beiden te Paramaribo; is toegekend bij bevordering de gouden eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan D. van Dreumel, amanuensis bij de. Tech nische Iloogeschool te Delft. RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn aangewezen in de enkelvou dige Kamer voor de vereenvoudigde behan- )g van strafzaken van de arrondisse- ments-rechtbank te Winschoten tot plaats- •angend lid: Mr. J. Wedevcn, rechter: Mi-. H. Ferguson. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 27 December a.s. niet plaats hebben. DIRECTEUR GENERAAL P. T. T. De Directeur-Generaal der Posterijen .verhinderd "p Vrijdag 27 dezer zijn ge\so zich door eigen ongehoorzaamheid van j^wekglijksche spreekuur te houden. ANTWOORDEN VAN MINISTERS GEBRUIK DER JACHTAKTE. Het schieten op schadelijk gedierte in gesloten jachttijd door houders van een jachtakte. Op vragen van den heer Van der Sluis inzake'het schieten op schadelijk gedierte heeft de Minister van Binnenlandséhe Za ken geantwoord: Onder voorbehoud, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de rechterlijke macht de betreffende bepalingen van de Jachtwet 1923 anders interpreteert, is in dc circulaire van het departement van ondergeteekende d.d. 6 Februari 1929 het standpunt ingeno men, dat de houders van een jachtakte het recht hebben in gesloten jachttijd op scha delijk gedierte te schieten. Aan een gebruik van de jachtakte stelt de Jachtwet 1923 geen andere beperkingen lan diepgelegen in de artt. 54 en 55, immers art. 20 geldt alleen voor „jagen". Dit gebruik zou derhalve overigens te al len tijde mogen geschieden, ware het niet. dat krachtens art. 11 aan de hoofden plaatselijke politie en, zoowel rechtstreeks 'n beroep, aan den Minister van Justitip algemeen toezicht op het gebruik jachtakten is opgedragen, waarvoor als maatstaf dient te worden genomen voorko ming van misbruik of gevaar. Het gebruik van een jachtakte bij duister- is nu, kan in het algemeen geacht won" zoowel de -veiligheid in gevaar te bren;. als wildstrooperij in de hand le werken, zoodat het gebruik yan een jachtakte oin- nen redelijke grenzen kan worden geliotr den. Ujteraard zal ieder geval op zich zelf zijn te beoordcelen. KERSTFEEST FEESTVIERING OP HET LOO. Evenals vorige jaren heeft ook nu weer II. M. de Koningin aan tal van onderdanen op het Loo en in de omgeving een Kerst feest bereid. Vrij dag .geschied de dit aan het Uddelermeer, waar in het theehuis een fraaie Kerstboom was geplaatst. Te ruim 4 uur verscheen H. M. met Prin ses Juliana in het theehuis, waar de meis jes van de naai- en breischool zich hadden verzameld. Verschillende liederen werden gezongen en er werd ruim getracteerd. Al len ontvingen een blijvend aandenken. De arbeiders ontvingen van I-I. M .kerstbroodm Zaterdagavond was er in het jachthuis te Gortel Kerstfeest. Hierbij was ook Prins Hendrik tegenwoordig. Maandagavond werd het feest gevierd te Rispeet. De officianten en paleispersoneel ontvingen allen een passend cadeau. Den arbeiders werd een kerstbrood thuis bezorgd. DE KOLENCONFERENTIE Naar aanleiding van vragen van den heer Krijger, inzake de aanwijzing van arbeiders gedelegeerden naar de in Januari a.s. te houden voorbereidende Kolenconfercntie, heeft de Minister van Arbeid geantwoord, dat hij in 't overleg over de aanwijzing hoeft betrokken de voornaamste vakorganisaties ran mijneigenaren en mijnarbeiders. Er L .- ?taat geen grond voor eenige vrees, dat hij de samenstelling van de afvaardiging naar de Internationale Arbeidsconferentie anders dan tot dusver gehandeld zou worden en dat afgeweken zou worden van het systeem on met de centrale vakbonden en niet met ie categorale bonden overleg te plegen. In het algemeen volgt de Regeering voor le samenstelling der delegaties den weg 'an overleg met de centrale vakbonden, vaarbij, zoowel om zijn getal als meer r im zijn richting, het Chr. Nat. Vakverbond anzelf betrokken is. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Het s.s. „Pat-ria" van den Rotterdamschen Lloyd wordt Donderdag 6 uur v.m. te Mar seille verwacht. In aansluiting daarop ver trekt de Rotterdam Rapide Donderdag 11.50 uur van Marseille. De trein wordt Vrijdag morgen 7.16 uur te Roosendaal, 8.15 uur le Rotterdam DT\ en 9.19 uur te Den Haag H.S.M. verwacht. KLEINE WETSONTWERPEN OPSCHORT!I\IG VAN DE VACCINEDWANG Niet stemfaiiig Vergadering van 23 December 1929. De Eerste Kamer is gistermiddag even bijeengekomen. Er zijn nog enkele spoed- ontwerpen. Een er van geldt de verlenging met een jaar van de opschorting van den vaccinedwang. Dat was gisteren aan de orde, met een aantal kleine wetsontwerpen, suppletoire begroot'nkjes en onteigeningen. Zonder stemming passeerden ze den ha mer. 1-Iet waren o.a.: Indeeling van de gemeente Vlieland bij het kanton Harlingen; Wijziging der grondbelasting (evangeli- satiegebcuwen) Goedkeuring van den onderhandschon verkoop van de gebouwen met tuin aan de Plorhpetorengracht te Utrecht, plaatselijk gemerkt nos. 17, 19 en 21, aan den Raad van Arbeid aldaar; Goedkeuring van de onderhandsche over dracht, door ru ling, van spoonveggronden te Deventer aan de gemeente Deventer; Onteigening van perse el en, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten noodig voor de verbetering en den aanleg van'een weg van Amersfoort naar Hoogland in de gemeenten Amersfoort en Hoogland; Onteigening 1 an percoelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering en den aanleg van weg van Utrecht naar Werkhoven, in de gemeenten Utrecht, Houten, Bunnik, Odijii en Werkhoven; Onte'trening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodin voor den aanleg' van een weg van de ge- gemeente Stein in de richting van de Staat' mijn Maurits ir die gemeente Langer hield het I Vaccinewetja op. We kunnen over het debat, dat zich in niets onderschei'dde van vroegere discus sies over dit onderwerp, kort zijn. J De liberaal Mr. Rink getuigde weer van j zijn blind geloof in dc heilzame werking I der vaccinatie. Het is zoo onbegrensd, dat j hij ook m strijd met de opinie van vrij wel alle medici den indirecfen vaccin-'- dwang gaarne zou zien hersteld. Hij acht het encephal' tisgevaar niet groot en zeker niet groot genoeg om den dwang niet te herstellen. Het pokkengevaar is veel c:rou te r en met het Zwïtsersclie vaccin loopf men bijna heelemaal geen kans van encephalitis. Verstandiger taal sprak Mevr. Pothuis- Smit (s.d.). Zij wees den luchthartigon li beraal er op, dat in twee maanden 59 gn- vallen van encephalitis zijn voorgekomen. Men moet zich de positie en medici maar eens indenken met dergelijke feiten voor oogen. Wellicht is de encephalitis te voorkomen door het gebruik van een bepaalde entstof of door inenting beneden het jaar. Doch het is ook zeer goed mogelijk, dat de verwekker van encephalitis niet ligt in het vaccin, maar in de bevolking. Mevr. Pothuis kon dan ook de verant woordelijkheid niet op zich nemen om te gen het ontwerp te stemmen. Prof. Diepenhorst (a.r.) constateerde, dat de liefde voor de vaccinatie den heer Rink blind maakt voor de gevaren. Hij is aan 't rekenen geslagen en werkt met gemiddelden. Die zijn natuurlijk laag; w»nr geven tevens een valsch bee|d van het gevaar, dat voor bepaalde deelcn des lands: Zeeland, Friesland, Groningen en Noord-Brabant inderdaad ernstig is te noe- Met de methode-Rink beteekent het pok kengevaar ook niets. Een laag gemiddelde van encephalitis- gevaar is z^ker een heel schrale troostgrond voor individueele gevallen en stellig is het een zeer wankele grondslag voor de recht vaardiging van indirccten chvang. Alle medici zijn terecht overtuigd, dat het onverantwoordelijk zou zijn de schorsing van de verplichte vaccinatie op te heffen. In het feit. dat de commissie ad hoe nog niet tot een conclusie is gekomen ligt geen reden voor verwijt. De commissie is nog niet gekomen tot de erkenning van het ver band tusschen vaccinatie en encephalitis, maar zij ontkent het verband evenmin en is geen reden om aan te nemen, dat zij haar onderzoek niet met ernst voortzet. Nog verleden jaar meende men, dat inenting beneden het jaar voor encephalitis vrijwaar de, doch nadien is deize opvatting onjuist gebleken. INGEZONDEN KEDEDEELING. De heer Rink vroeg: wat in Zwitserland 30 jaar is goedgegaan, zou dat hier niet goed gaan? Prof. Diepenhorst wees er op, dat de op gedane ervaring het antwoord negatief doet luiden. De Regecring wil den dwang niet alge heel opheffen. Toch komt de Minister met dit voorstel. Aan diens veiligen kant schaart zich ook de heer Diepenhorst. De heer BI om jou s (r.k.) betoogde, dat de Staat niet het recht heeft om ouders een loterijbus voor te houden, waaruit zij ge- cluongen zijn het lot van hun kinderen te trekken. Daarom behoort de Kamer dit wets ontwerp aan te nemen Minister Verschuur had weinig nieuws te zeggen. De vaccinatie is goed, betoogde hij, maar dit bestrijdingsmiddel tegen pokken is niet absoluut ongevaarlijk gebleken. De onjuiste vergelijkingen van den lieer Rink werden uitvoerig bestreden. De cijfers, mits op de juiste wijze gegroepeerd, wijzen uit, dat het sterftecijfer van encephalitis be langrijk hooger is dan aan pokken. Onder die omstandigheden mag de staat niet tot vaccineeren dwingen en de burgers verplichten zich in levensgevaar te bege ven. Opleggen van den vaccinatieplicht zou be- teekenen, dat de Staat menschenoffers zou vragen, waartoe de Staat niet het recht heeft 1-Iet oorzakelijk verband tusschen enting en encephalitis staat vast. De Zvvitsersche entstof heeft in November het derde encephalitisgeval opgeleverd. Het is doodelijk geëindigd. De encephalitiscommissie laat niets onbe proefd om de goede entstof te vinden, doch de tragiek van het geval is, dat meer en meer de overtuiging veld wint, dat dc oor zaak niet gezocht moet worden in de ent stof, maar in een predisponeerenden factor. Die te ontdekken en te beschrijven kan nog een lange weg zijn. Men stelle het overigens niet zoo voor alsof de vaccinatie een volkomen immuni- satie zou veroorzaken. De vaccinatie van het geheele volk zou beteekenen een immu- nisatie van 30 pet. En men doe dus niet alsof Leiden in last is als in eenige jaar klassen de kinderen niet werden gevacci neerd. Er werd vrij uitvoerig gerepliceerd. Geen nieuwe gezichtspunten echter. Om te stemmen waren er blijkbaar niet meer voldoende leden De Voorzitter liet iU. weten, dat de stemming uver het ontwerp zal plaats heb ben bij den aanvang der e.v. vergadering, die zal worden gehouden op Maandag 30 Dec. te halftwee. Tegen halfvijf werd de vergadering ver- daagd. Na afloop ging de Kamer onmiddellijk in de afdcelingen tot onderzoek van enkele wetsontwerpen over, waaronder de afschaf fing van de vcrdedigingabelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns. Ook dit wetsontwerp zal nog voor 1 Jan. in het Staatsblad moeten staan. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. HET PERSCOMITE Op uitnoodiging van het bestuur van het' perscomite voor de ontvangst van de buiten- landsche journalisten voor de Haagsche Conferentie 1929—1930 zijn toegetreden: tot het hoofdenmitó mr. J. J. van Bolhuis, voor zitter van de Haagsche Journalistenvereeni-1 ging en tot bet comité voor de feestelijkhe den de heer II. S. M. van Wickevoort Crom» melin. DE POSTVLUCHTEN HET ACHTSTE TE BATAVIA AANGEKOMEN. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het achtste postvliegtuig van den repelma- tïgen 14-daagschen maild'enst Amsterdam Batavia vice-versa, hedenmorgen op het vliegveld Tjililitan bij Batavia is aangeko- ui1;-:JU'lap; E Onzen lezers wordt dringend aanbevolen op reis E de voorkeur te geven aan een Christelijk dagblad. De aandacht wordt gevestigd op ons zusterblad aiiiimiiiiaiiiiiiiDiiiiiciiRiiimiiiiiiiiiiimnniiiniiiiiEiiiiiiiiEiniicmiiraiiiiiiiiiminiDiiHiiiiiniiininiiiiiiiijinilUünigiiiiigusoiiiiiiiiitiiiiiniEaiaBiiiaraniiiima E Aan alle groote stations in den stationsboekhandel verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1