iruwr geï&stift(Sèiiraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONS BLAD GRATIS EERSTE BLAD. BINNENLAND. WERFT NIEUWE ABONNEMENT» Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15) per week 0.25. .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.— Bij nagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Mo 2931 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710Aangesloten op het streeknet Lisso. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 23 DECEMBER 1929 ABVEB-ENTIfiN: Van 1 tot 5 reuels f 1.171/5 Like regel meer „0.22Va Ingez. Mededei imgeu t van 1—5 regels „2,30 Elke regel meer „0.45 i Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang WIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. ALS KWARTAAL- LEZER OP JT DE TOT DIEN DJ ABONNEERT, ONTVANGT BE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS ADRESSEN VAN NIEUWE LEZERS OP GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE Bil nummer bestaat uit VIER bladen 1 JANUARI 1930 Evenals vorige jaren stelt de Adminiri.ra- ie van de Nieuwe Leidsche Courant haar ezers .n de gelegenheid hun aan elkander toe te roepen. Met hét oog op de tarieven der posterijen is het "verzenden van1 naamkaartjes bij de jaarwisseling kostbaar én is dus het. plaat sen van een advertentie verreweg goecl kooper dan elke andere manier. Bovendien is, opdat de kosten voor nie- mapd een bezwaar behoeven te zijn, met den prijs dezer annonces verre afgeweken .van dé gewone tarieven. Zij, die in het Niéuwjaarsnummer een advertentie wensehen. te plaatsen, gelieven deze aan het bureau van ons blad, Breo- Straat 123, op te geven. De prijs is 6.50 voor 15 regels, 8 regels 0.75, 10.régels tegen contante beta ling, öf toezending van bet bedrag in post zegels, per postwissel oi per giro. Lezers van..o-n§ 'blad, wonende buiten Leiden, wor den-opmerkzaam gemaakt, op dit laatste. Tijdige opgave van de advertentie is zeer gewenscht* de administratie: Regeering op haar plaats zou zijn. Er gaan van de Departementen weieens circu laires uit, die tot naleving.van minder be- teekenende bepalingen uitnoodigen. En dat in het .bijzonder de burgemeester der gemeente, waar het crematorium geves tigd is, aan zijn plicht zou kunnen worden herinnerd om de wet tot haar recht te doen komen, ligt wel voor de hand. Men zegge -niet, dat de rechtspositie van den burgemeester niet is geregeld en dat deze de wetten heeft uit te voeren zonder dat andere autoriteiten hierin richting ge- sn. Dit argument deed evenmin opgeld als het ging om de wetstoepassing bij andere onderwerpen, waarbij de betrokken Minis- terter zich zoo vaak niet onbetuigd liet Waarom dan hier een uitzondering "ge maakt? WJVAROM HIER EEN UITZON DERING? Dezer dagen heeft prof. Fabius nog weer eeris.op de verwerpelijke practijk dor cre matie gewezen, die nu al een reeks van ja ren gestadig wordt voortgezet Al voert de hooggeleerde schrijver, die de ze 'kwestie in zijn Studiën en Schetsen eenige malen behandelde, geen nieuwe ar gumenten voor zijn'standpunt aan, het kan geen kwaad öp zijn herhaald betoog nog eens de'aandacht te vestigen. Volgens den Hoogen Raad, naar wiens oordeel' zich de Regeering voegde, wees de wetgever geen persoon aan, die voor het niet-hegraven kan'worden verantwoordelijk gesteld, terwijl bovendien de uitsluiting dei- crematie' in de Begraafwet niet tothaar recht is gekomen. Hiertegenover beroept prof. Fabius zich op.art. 4 dier wet, dat spreekt van een schriftelijk verlof tot begraving van den ambtenaar van den burgerlijken stand, zoo dat voor de toevoeging „crematie" achter hef whord „begraven", waarmee de burge meester van Velsen, waar het crematorium Westerveld staat, genoegen schijnt te ne mén; geen plaats is. Óok de juistheid der stelling, dat de wet niémand zou aanwijzen, die verantwoorde lijk is in geval van niet-begraven, wordt door den schrijver betwist met een beroep op art. 9 der wet, luidende: „Ingeval voor het begraven van een lijk cloor de nabestaanden of betrekkingen of door armbesturen niet wordt gezorgd, wordt daarin d 6 o-r den burgemeester vooi-r zie.ïi"; Wie weieens kennis maakte met wetstech- uiek en wetsinterpretatie zal, ook al ver werpt hij de lijkverbranding, toch moeten toegeven; dat dit vraagstuk, bezien bij' het licht onzer verouderde wet, niet tot de ge makkelijke behoort. Toch- moest ook de Hooge Raad in een zijner arrestenvan 1 Maart 1915 "erkennen, dat do Begrafeniswet in art. 1 niet enkel do strekking heeft om de wijze te regelen waarop gehandeld moet worden, indien er begraven wordt, doch dat dit voorschrift vóór alles bepaalt: elk 1 ij k moet worden begraven. Het gebrek der huidige wet is helaas, dat dif voorschrift .een strafbepaling mist, die nakoming waarborgt. Toch gelooven we met Staatsraad Fabius, dat de Regeering meer had kunnen doen dan zij deed. -Dat in de gemeente van herkomst de ambtenaar 'van den burgerlijken stand een voriof afgeeft tot begraven, dat van crema tie melding maakt, druischt zoozeer in te gen het doel der wet, dat een verwijzing hatir' -de-wettelijke voorschriften) vanwege In steeds breeder kring wordt de overtui ging gehuldigd, dat niet alleen de enkeling de individueele burger, maar ook de staat dient te worden aansprakelijk gesteld voor onrechtmatige daden, van zijnentwege ver richt. Deze gedachte vindt haar vertolking in onze rechtspraak, die bij haar beslissingen al meer ruimte maakt voor de verplichting van den staat om schade door een zijner or ganen toegebracht, te vergoeden. Een pas gewezen vonnis der Haagsche rechtbank bevestigt wederom, hoe dit standpunt het - réchts'gevoelbevredigt. Eén gewezen'ambtenaar had geen aan vrage. dtn pensioén ingediend op grond van de later gebleken onjuiste mededeeling van den Pensioenraad', dat hij daarop geen recht had. De Rechtbank te 's-Gravenhage stelde nu den Staat voor de daardoor ver oorzaakte schade aansprakelijk. Zij over woog, dat de Pensioenraad is Staatsorgaan en de Staat .voor een tekortkoming van dien Raad in de vervulling van zijn uitvoeren de taak, welke een onrechtmatige daad op levert, aansprakelijk is, en dat tot die uit voerende taak stellig behoort het geven van inlichtingen aan belanghebbenden. Hier was het dus de Staat die, deelne mende aan het maatschappelijk verkeer en handelende via den Pensioenraad, een derde schade berokkende door eigen schuld. Men voelt de billijkheid, dat de Staat ge houden is hier te vergoeden en den bena deelde schadeloos te stellen, terwijl men zich-tevens met eenige verwondering af vraagt, waartoe nog processueele dwang noodig was om zijn recht te verkrijgen. Gelukkig bleek de Rechtbank in dit geval voor den eisch van den benadeelde toegan kelijk, maar hoe vaak blijkt niet dat de bur ger weerloos is tegenover nadeel en machts misbruik vanwege den Staat? Straks is er een belangrijke categorie, die der ambtenaren, wier rechtstoestand zal ge regeld zijn. Maar -terecht maakte bij de behandeling van dit ontwerp in de Tweede Kamer de heer Beunier de opmerking dat de rechts positie van den burger, die een vakorga nisatie ter behartiging zijner belangen ont beren moet, veelmeer regeling behoeft. Ook de Voorzitter van den V.-D. Bond, prof. Kranenburg, voerde in de onlangs te Middelburg gehouden jaarvergadering van dien bónd het pleit voor invoering eener algemeene administratieve rechtspraak, opdat de enkeling rechtmatige bescherming erlange. In dé Eerste Kamer sprak dezelfde spre ker zich naar aanleiding van het Ontwerp- rechtstoestand in gelijken zin uit. Te vreezen is echter dat, naarmate meer dere stukken incidenteel geregeld worden, het ideaal- eenér algemeene administratieve rechtspraak alverder1 terugwijkt. Tot schade van de rechten van den bur ger, die nog te vaak door Ajader-Staat wordt „mishandeld". officieele berichten ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is verleend de eere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, aan H. C. Carton, Rijks klerk 1e klasse, bureelchef der griffie van de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Bij Kon. besluit is de eeremedaille der Or de van Oranje-Nassau, in goud, toegekend aanmpj. H. O. Muller, hoofd van de gemeen telijke bewaarschool te Futtershoek, de trein in bloemenkransen vragen van kamerleden DE SUIKERBIETENTEELT. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den ministervan binnenlandsche za ken, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering reeds in staat en bereid mede te deelen, welk resultaat het overlég van den minister van binnenlandsche za ken, dat deze bewindsman toegezegd heeft bij de behandeling van hoofdstuk V der Rijksbegrooting, met de ministers van finan ciën en van arbeid, handel en nijverheid, in zake steunmaatregelen aan de suikerbieten teelt, heeft gehad? 2. Is de regeering bereid, met het oog op de steeds moeilijker wordende toestanden in de suikerindustrie, het naderende seizoen van den uitzaai en de nu weer kort geleden door Frankrijk vergroote bescherming der suikerindustrie, binnen zeer korten tijd.met voorstellen tot steun bij de-Volksvertegen woordiging te komen? HYPOTHEKEN. Is de minister niet van oordeel, dat het'ge wenscht is een wettelijken maatregel-te-be vorderen in den geest van de wet van 5 Juni 1878, waardoor de bestaande hypotheken op nieuw zullen moeten worden ingeschroven, zoödat 'de vervallen, doch niet geroyeerde hypotheken automatisch uit de hypotheek- registers verdwijnen? Mejuffrouw Westerman, lid van de Twee de Kamer, heeft den minister van onderwijs de volgende vragen g.esteld: lo. Is het juist, dat in onze grensprovin cies, met name in Limburg, vrij veel vreem delingen de vergunning der Kroon volgens het tweede lid van art. 129 der Lager-onder- wijswet hebben verkregen om lager onder wijs te geve.n? 2o. Vreest de minister daarvan geen on- gunstigen invloed op het onderwijs in de Nederlandsche taal? 3o. Is de minister bereid een opgave te verstrekken van het aantal dezer vreemde lingen en hun nationaliteit? verlof kerstfeest en nieuwjaarsdag. VOOR MILITAIREN. Een binnenkort te verwachten legerorder zal de volgendeministerieele beschikking bevatten: Onder intrekking van L. O. 1929- No. 29C wordt het volgende bepaald: 1. Den militairen, aan wie ter gelegen heid van het Kerstfeest en van den Nieuw jaarsdag verlof wordt verleend, kan wor den vergund te vertrekken, onderscheiden lijk op Dinsdag 24 Dec. 1929 en op Dinsdag 31 Dec. 1929, op beide dagen na 12 uur, en terug te keeren per eerste reisgelegenheid, onderscheidenlijk op Vrijdag 27 Dec. 1929 en op Donderdag 2 Januari 1930. 2. Voor hen; die bij vertrek uit het garni zoen nè. 12 uur de woonplaats van gezin, ouders of naaste betrekkingen niet vóór 23 uur künnen bereiken, kan het tijdstip van vertrek met verlof vroeger'worden gesteld 3. Met uitbreiding in zoover van het be paalde in het eerste lid, kan aan militairen van het verlofspersoneel, d:;e uit hoofde, van hun gedrag voor een- gunst dn aanmerking komen, voer zooveel het gaande houden van den dagelijkschen dienst t.er beoor deeling van dén (half) regiments- of korps: commandant zulks toelaat, verlof wor den verleend van. Woensdag 25 Dec. 19z9 (vertrek op Dinsdag 24 Dec. t.v., c.q. m toepassing van het bepaald,e in het tweei lid) tot en met Woensdag 1 Januari 1930 (terugkeer per eerste reisgelegenheid op Donderdr 2 Januari 1930). 4. Voor het in het derde lid bedoeldo ver lof komen, indien de belangen van den dienst tot beperking noodzaken, in de eer ste plaats in aanmerking zij, die nimmer of nagenoeg nimmer gebruik maken van bewegingsvrijheid op Zon- of feestdagen. 5. Ind en de betrokken rrjiiitairen, in ver band met den duur van hun (verder) ver blijf in werkelijken dienst aanspraak heb ben (krijgen) op algemeen verlof overeen komstig bet bepaalde ond-°r A II sub. b. en i III, van L. O. 1027 no. 173,.moet het getal j werkdagen «lat in bet in bet derde lid be doelde verlof is begrepen, voor zooveel m.» gelijk in mindering wobden gebracht, van I liet algemeen verlof, waarop aanspraak be- I staat of zal worden verkregen* - werkverschaffing.n. Evenals het vorige jaar zullen de door hét'rijk gesubsidieerde werkverschaffingen, waarbij de tewerkgèstelden de - geheel nved; van huis zijn en in barakken of boerderijen zijn ondergebracht, gedurende de weken, waarin de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag vallen, wórden stopgezet. Aan deze arbei ders zal een vergoeding van t 9 per week voorden toegekend Aan ai 'e overige tewerk gèstelden wordt voor den eerstpn en tweede Kerstdag en den Nieuwjaarsdag een vergoeding van f 150 per dag pege-. en. De ze vergoedjngen zullen alleen worden vol strekt,- indien de .werkverschaffingen niet tengevolge van vorst of sneeuw- zijn stop gezet. dë Haagsche conferentie. VERGADERING VAN HET PERSCOMITE. Onder voorzitterschap van Mr. L. J. Plemp van Duivel'and heeft het perscomité voor dé Haagsche Conferentie 1929-1930 een ver gadering gehouden. De voorzitter deelde mede, dat de samen- Stelling.-van het Comité in hoofdzaakon gewijzigd is, gebleven. De heer H. van dor Pol trad wegens vertrek naar Delft .uit het comité; als penningmeester is in zijn plaats Opgetreden de heer H. Salomonson, Verder heeft de heer van Wickevoort Cronimel-n bedankt voor de functie van persgedelegeer de in het comités Deze functie zal thans worden waargenomen door Mr. L. J. Plemp van Duiveland Jr. en den heer M. vanBlan- kenstein Jr. Het comité zal rijn werkzaamheden voor het tweede gedeelte .der conferentie, dat waarschijnlijk 3 Januari a s. zal aanvangen voortzetten op dezelfde wijze als tot dusver. In verband met den vermoedelijken datum van aanvang der voortgezette conferentie zal het comité reeds 30 en 31 Dec., alsmede 2 Jan., in de De Lal'ressezaa.l zitting hou den tot het uitreiken van kaarten, enz. Nederlandsche journalisten, die vooreen kaart in aanmerking wensehen te komen, zullen zich daartoe liefst vóór 30 December hebben te wenden tot den lieer M. van Blankenstein Jr. Stevinstraat 179, Scheve- veningen. Het bureau van het comité zal op 30 Dcc. te 10 uur worden geopend. Nog deelde de voorziitt.er mede, dat door de directie van de H. T. M. en door com missarissen der Nieuwe of Litteraire So ciëteit aan de huitenlandsclie journalisten dezelfde faciliteiten worden verleend als tij dens het eerste gedeelte der conferentie. Getracht zal worden hun ook op andere Wijze hun verblijf in Den Haag zoo aange naam mogelijk te maken, draadlooze telefoon DUITSCHLAND—NED. INDIE. Het draadloos telefonische verkeer tus schen Duitschland en Nederlandscli-ïndië zal heden worden geopend, voorloopig za'. op werkdagen tusschen 9.10 en 11.10 voor middag kunnen worden gesproken. Een ge sprek van 3 minuten zal 135 mark kosten. AMSTERDAM-BOVEN-RIJN bezwaren tegen het vallei- plan HET PLAN-VREESWIJK NIET MEEli AAN DE ORDE nederlandsch fabrikaat DE DECEMBER AFLEVERING. De rubriek, „Nieuwtjes uit de Nederland sche Industrie" geeft verschillende belang rijke wetenswaardigheden omtrent onze va- derlandsche nijverheid, terwijl verschillen- afbeeldingen daarbij zijn opgenomen. De heer S. Kalff vervolgt zijn artikel „In dische Aardewerkfabricage". De heer Meijer de Vries vertelt heel wat over turf, onder den titel „Van een Vadcr- landsch Voortbrengsel". De wijze, waarop het hestuur der Ver eeniging werkzaam is, teneinde het op groeiend. geslacht kennis bij te brengen om trent. onze nationale nijverheid, blijkt uit hetgeen in deze aflevering wordt medege deeld omtrent hetgeen door het Bestuur ter zake van deze kennis voor leerlingen van technisch onderwijs in Indië wordt gedaan. wat betreft de ontwikkeling bij .do Nederl. schooljeugd zij de aandacht geves tigd op de organisatie der „Reizende scliool- tentoonstellingen" zpoals zulks op het oogenhlik door het Bestuur der Vereeniging Dor elkaar wordt gebracht. Onlanc-q werd onder leiding van den heer Van Neijenhöff, adjunct-secretaris der Ver ging. in opdracht Het artikel over de vaarweg door de Geld. Vallei d.d. 12 December 1.1. noopt ons tot tegenspraak wegens verschillende daarin voorkomende onjuistheden, die tot verkeer de gevolgtrekkingen zouden aanleiding ge ven. Het is niet doenlijk, om in beknopten vorm ale bezwaren tegen het daarin ge geven betoog ten gunste van het Grebbe- of Geldersche Valleiplan (G.V. plan) volledig toe te lichten, waarvoor verwezen mag wor den naar de uitvoerige, deskundige verhan delingen, daaromtrent verschenen. Volstaan moet worden met op enkele hoofdzaken de aandacht te vestigen: 1. Ten onrechte werd agn het hoofd voor meld betoog geplaatst „het kanaal naar Vreeswijk weer aan de orde" en voorts dat het plan-Mussert, dat een verbetering van het plan-Wijk bij Duurstede beoogt, geeft uitbreiding'van den vaarweg Amsterdam- Vreeswijk. Nadat 't plan-Vreeswijk door de gemeen te Amsterdam is afgewezen gaat het tus schen het plan-Wijk bij Duurstede (met een zijtak naar Vreeswijk), waaraan Amster dam de voorkeur geeft en het G. V. plan. 2. Ten onrechte werd de stagnatie, die de uitvoering dér verbreeding van het ka naalvak Amsterdam-Utrecht voor de scheep vaart kan veroorzaken als een bezwaar te gen het plan-Wijk bij Duurstede vermeld, omdat deze verbreeding, bij uitvoering van het G. V. plan, evenzeer volstrekt noodzake lijk blijft voor de zeer drukke binnenscheep vaart. 3. Ten onrechte wordt vermeld, dat het kanaalvak AmsterdamEemmonding be trekkelijk weinig onkosten met zich zal brengen, daar de daarvoor aan te leggen doorgaande bedijkingen door de Y Eemmeren in dus zeer slappen bodem van het IJ nabij Amsterdam groote risico's met zich brengen en de kosten daarvan mede een der oorzaken vormen, waarom het G. V. plan zooveel duurder uitkomt dan het plan- Wijk bij Duurstede. 4. Ten onrechte werd de nadruk gelegd op de ettelijke voordeéien van het'G. V. plan voor de landstreek tusschen Amersfoort eii Wageningen, die met veel minder kosten evenzeer verkregen worden door den aan leg van. een locaal scheepvaartkanaal, ter wijl daartegenover zijn te stellen de belan gen van de Betuwe, die door het G. V. plan bepaaldelijk geschaad worden. 5. Ten onrechte wordt vermeend, dat in het G. V. plan met een twee-tal sluizen (benoorden de Lek) kan worden volstaan, omdat nader gebleken is, dat zeer waar schijnlijk in het sub 3 genoemde kanaalvak door de IJ- en Eemmeren nog een twee-tal sluizen zullen gevorderd worden, die tijdens groot waterbezwaar en wegens opwaaiing van den waterspiegel door krachtigen wind, gesloten moeten worden, waartegenover 't gewijzigde plan-Wijk bij Duurstede slechts een sluis (benoorden de Lek) bij Wijk bij Duurstede gevorderd wordt, hetgeen niet had mogen verzwegen worden. 6. Ten onrechte wordt medegedeeld dat in het Betuwe-pand van het plan-Wijk bij Duurstede (naar Tiel) 3 d 4 sluizen noodig zijn, daar slechts twee sluizen daarin noo dig zijn, namelijk bij Tiel en bij Ravens- waay, waarvan laatsgenoemde sluis mees tentijds geopend kan zijn. 7. Ten onrechte werd geconcludeerd, dat het G. V. plan de voorkeur verdient wegens do kortere vaart, daar uitgemaakt is, na zeer zorgvuldige vergelijking, dat de ge middelde vaartij den van het plan-Wijk bij Duurstede en van het G. V. plan vrijwel dezelfde zijn, terwijl de vaarplannen het tracé over Wijk bij Duurstede bgpaald veel gunstiger uitvallen. 8. Ten onrechte wordt vermeend, dat de verdieping van Neder-Rijn en Lek, door ver dere normaliseering daarvan, bij uitvoering van het G. V. plan zou achterwege hlijvcn. terwijl in elk geval deze verdieping dan van Pannerden tot Wageningen, in plaats tot Wijk bij Duurstede evenzeer zou noodig blijven. 9. Ten onrechte werd van bij de s c h e e p vaart belanghebbende zijde het verloren gaan van vruchtbaren grond naar voren ge bracht, hetgeen veeleer tot de competentie van bij de economie of bij den landbouw- belanghebbenden behoort waartegenover vanzelfsprekend vele andere overwegingen zijn te stellen, waarop thans niet wordt in gegaan, terwijl voorts de mededeeling de zijde der scheepvaart, dat de veekoek- fabricage daardoor zwaar getroffen blijkt even onbegrijpelijk als onwaarschijn lijk. 10. Ten onrechte werd het bezwaar der lage beweegbare bruggen over het Merwedo- kanaal aangevoerd, daar deze vervangen worden door op 4 M. boven kanaalpeil go- legen moderne liefbruggen, waarvan het scheepvaartverkeer geen noemenswaardige!» hinder ondervindt .terwijl het landverkeei ter plaatse zoo gering is, dat volgens amb telijke mededeeling gevoegelijk met pont veren zou kunnen worden volstaan, terwijl bovendien in het oog is te houden, dat doo' aanleg van het G. V. plan het vraagstuk der overbruggingen van het Merwedekanaal toch evenmin wordt opgelost! 11. Ten onrechte wordt vermeend, dat do opgesomde „nadcclen van de andere plan nen" en de voordeelen van het G. V. plan ook maar eenigermate 'n indruk geven van dit ingewikkelde vraagstuk en de conclusie ten gunste van 'net G. V. plan zouden kun nen rechtvaardigen. 12. Ten onrechte werd boven dit opper vlakkige en ten deele geheel onjuiste betoog het opschrift geplaatst „zet do bakens uit," t door zich naar deze bakens te rich 'keerden C00P. PRODUCTIEVEREENIGINGEN EN DE DIVIDEND- EN TANTIèME- BELASTING. De Minister van Financiën heeft aan de betrokken belastingautoriteiten het volgen de geschreven betreffende de toepassing van wet op de dividend- en tantièmebeias* ting. Bij coöperatieve productievereenigingen bestaat veelal de gewoonte, dat de vereeni ging van den prijs, dien zij aan haar leden betaalt wegens de door die leden aan haar geleverde producten, een gedeelte inhoudt, elk gedeelte gereserveerd wordt voor goed making van de exploitatiekosten der veree niging. Zoodra dan later het bedrag der exploitatiekosten is vastgesteld, wordt het eventueele overschot der voormelde inge houden bedragen- alsnog aan de leden uitbe taald, zulks in verhouding der door hen gedane leveranties. Het is mij gebleken, dat sommige inspec teurs de opvatting zijn toegedaan, dat deze uitkeeringen zouden behooren tot de in ge- volgé art. 2 der wet op de dividend- en tan tièmebelasting belaste uitkeeringen, waar bij zij zich meenen te mogen beroepen op de arresten van den Hoogen Raad B 4237 en 4251. Deze opvatting komt mij niet juist voor. Vorenbedoelde gevallen kunnen toch geens zins op één lijn gesteld worden met die, in voormelde arresten behandeld. Deze ar resten werden gegeven in gevallen, waarin de verkoop van producten door de leden aan derden door bemiddeling van de ver eeniging geschiedde, terwijl in de gevallen, in den aanvang dezer aanschrijving be doeld, een levering door de leden aan de coöperatieve vereeniging plaats vindt Het door de vereeniging in deze gevallen ach teraf aan haar leden uitbetaalde bedrag is aan te merken als betaling van de door hen geleverde goederen (art 5 lid 2 letter b der wet). INGEZONDEN MEDEDEELING Gesprongen Handen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid nederl. jeugdherbergen Het bestuur der Nederl. Jeugd-Herberg Centrale (Plantage Franschelaan 14, Am ster dam) schrijft ons: Er kan in het afgeloopen seizoen van een groot succes gesproken worden: 111 Gemeen ten, scholen, vereenigingen en andere orga nisaties met een ontelbaar aantal leden heb ben z ch bij de Centrale doen inschrijven, om groepsgewijze van de jeugdherbergen in Ne derland of landen waarmede overeenkomsten van wederkeerigheid zijn gesloten, tij den3 schoolreisjes e.d. gebruik te kunnen maken Ruim 1700 „individueele trekkers" zijn inge schreven, die individueel of in kleine groepen 't veilige en goedkoope onderdak (f 0.20 f 0.5Q per perso on) zochten, dat „Jugendfreundli- "ie" geesten voor hen hadden voorbereid. Tn de Jeugdherberg te Amsterdam, waar voor de Gemeente bereidwillig een deel van harer gebouwen beschikbaar stelde wer. den meer dan 1000 overnachtingen geboekt 2 maanden tijd. Te Kampen bedroeg dit getal ongeveer 350. In 't „Temenschoer" (Bijenkorf), de villa door Dr H. P. te Delden welwillend ter beschikking van de Twentsche Stichting gesteld, was het 1600 enz. Een tiental Jeugdherbergen zijn dl't sei- en open geweest en ten deele nog open. Maar het volgend jaar zullen wij misschien reeds van een „Net van Jeugdherbergen'» over Nederland kunnen spreken. Comité's zijn in wording of in werking ter voorberer'ing van de stichting van een plaat selijke Jeugdherberg te: Vlissingen, Bergen op Zoom, Breda, Botel, Eindhoven, Maastricht Heerlen, Roermond, Nijmegen, Dordrecht, Rot terdam, Gouda, Hillegom, Castr'cum, Den Helder, Texel, Enkhuizen, Utrecht, Apeldoorn Zutphen, Zwolle, Couvorden, Assen, Gron'ngen Heerenveen en Leeuwarden. Contact tot verkrijgen van directen of ir.directen steun van de regeering, van Rijk provincies en steden is reeds hier en daar tot stand gebracht. Vergemakkelijken van jeugd reizen staat op ons program. de postvluchten. HET 5de RETOURVLIEGTUIG. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht in gekomen, dat het postvliegtuig op den terug weg Zaterdagochtend 6 uur uit Akyab is vertrokken en om 9.30 te Calcutta is aange komen. Om 11 uur 1° is het vliegtuig uit Calcutta vertrokken en 16 uur 20 te Allahabad aan gekomen. Alles was wel. HET 8STE VLIEGTUIG. Bij de K.L.M. is voorts bericht ingekomen dat het 8ste postvliegtuig Zaterdagochtend 6 u. 30 uit Allahabad is vertrokken; te 11 u. 40 te Calcutta is aangekomen en vandaar te 12 u. 45 gestart is voor Akyab waar het 16 u. 50 is geland. I-Iet weer was slecht. Alles was wel aan boord. Koophandel en Fabrieken voor de Geli sche Vallei, een gronte belangwekkende film j h vervaardigd, getiteld: „Tocht door de Gel- terechtkomen; als waarschuwingsborden be- dersche Vallei". Deze opdracht is-in. alle schouwde kan men voor de plaatsing daar- deelen geslaagd), - 1 van zijn erkentelijkheid uitspreken, GEEFT PROEFADRESSEN OP AAM ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1