PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN Gemengd Nieuws. "«at-Koud weer - W. A. HOUTMAN Go's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam INGELEID DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 WELK SOORT GEZINNEN ER IN BELANDT RESULTAAT OP DEN ARBEID HUISVESTING VAN A-SOCIALE GEZINNEN TE AMSTERDAM JAPANSCHE In <fc dorpen, wij wezen er reeds op, ko men alleen die gezinnen, die voor een nor male gemeemtewonl tng niet in aanmerking komen. Men laat e oh ter niet maar ieder toe. Personen van wie verondersteld wordt dat zij een verderlelijken Invloed In den eersten tijd was er heel weinig lust om in een dier verblijven onder dak te komen. Later kwam men zioh soms eigener beweging aanmelden. En thans zijn de dorpen doorloopend vrij goed bezet Van de in totaal 232 geplaatste gezinnen fcijn er In den .loop der jaren 79 vertrokken, zoodat op 1 Juli van dit jaar in beide te huizen 153 gpzinnen gevestigd waren. Uiteraard is het gehalte wisselend. Men heeft de slordige gezinnen, d):ie dikwijls, aJlis de Inkomsten wat geregeld gaan vloeien, zienderoog opknappen en spoedig bij de normale gezinnen kunnen worden gerekend. De menschen met de permanente huurschuld Vormen die tweede groep. Is hier beterschap merkbaar, dan worden zij overgeplaatst in een gewone gemeen te woning; blijven zij wanbetalers, dan kan men ze ook hier niet houden. Waar ze dan belanden is moeilijk uit te maken. De dercLe groep is de moeilijkste. Het eijn de psychopaten van allerlei aard. De ruziemakers, die permanent op voet man oorlog leven met hun omgievingL De dronkaards, die natuurlijk ook wel eens ruzie maken, die dikwijls ook wanbe talers zijn en wier reclasseering soms jaren en jaren duurt. Indien ergens, dan is hier geduld en toewijding noodig. Dan komen de gezinnen waarin de kin deren worden verwaarloosd en die meest komen tengevolge van bemoeiingen der Kinderpolitie. DE KLEINSTE EN DE GROOTSTE MAN TER WERELD De combinatie van oude landsdracht en modern tuingereedschap doet bij dece Japan- ftnhft vrnmvt.ipR ppniirszins Tondpirlinc nan. Vooral rit» rrvmnn.ctipVcrhnpritic»*;" 7iin rati Natuurlijk "bevinden beiden zich in Ame rika. Mr. Nute is 58 c.M., Jim Carvar 2.G2M. lang. Bij deze verhouding levert het nemen van een kiek eigenaardige moeilijkheden op. werkt do kleine gemeenschap, die de kin deren draagt, dikwij'ls heel opvoedend. Vervolgens heeft men de gezinnen die in decadentie zijn tengevolge van de lichamelijke gebreken der kostwinners. Hfer hoeft de opzichteres weer de taak leiding te geven aan de kin deren, opdat ze zich later leeren redden. Eindelijk heeft men hier ook do volslagen gedegenereerden, cï'e 't moeilijkst te helpen zijn, achterlijken, die feitelijk hier niet hooren, die ook dooi de bewoners min of meer met den nok wor den aang^izien. In Zeeburg, het. oudiste dorp, is de stem ming gemoedelijk en vriendelijk, in het Asterdorp meer recalcitrant en opstandig. Dit laatste dorp is later in exploitatie geno men, grooter en minder vriendieilijk inge richt Wanneer een gezin «eacht moet worden met een normaal gezin gelijk te staan, netjes woont, huur op tijd betaalt, in vrede leeift met de buren, gaat het over naar een normale gemeentewoning. Het eene gezin schijnt reeds na 6 maan den goed te zijn, sommigen hebben echter bijna 3 jaar noodig om op te knappen. In het algemeen is men Maatschappelijk werk ffn het Zeeburger dorp is het eetrst verricht door de Herv. Stadszending, later door een speeltuinver- ee&igjia®. Tegenwoordig wordt er ook godis- dirjastttB^KTicht gegeven door Katholieken en feraëBeten. In het Asterdorp heeft de soc.-dieim. Vrou wenclub cursussen georganiseerd, die ech ter ni:fet duurzaam bleken. De animo bleek niet groot genoeg hij de bewoners. Het werk komt hier thans hoofdzakelijk op de ambtenaren neer, al hebben deze hier bij wel individueeie helpers. Men heeft een leesbibliotheek, organiseert 'excursies, viert met ouders en kinderen het St. Nicölaasfeest, enz. In het Asterdorp heeft de Hervormde Ge meente lift 1928 een Kerstfeestniering gehou den. Alle gezinnen werden tot het feest toe gelaten en er was voel belangstelling. Zonder resultaat is gelukkig deze arbeid niet. De kosten voor de gemeenschap bedragen f 350 per gezin per jaar. Dat is geen zuiver verlies, want ook zonder ver blijf in de>ze tehuizen zou men deze gezin nen moeten helpen. Moreel is het voordeel echter niet gering. In het laatste hailfjaar zijn 19 gezinnen naar normale woningen vertrokken en het gaat gioed. Hier is dus het doel volkomen bereikt. Ook de gezJnnen die langer moeten blij gaan in verschillende opzi'ichten vooruit. En zelfs het uit de stad verwijderen van onre- classeerbare gezinnen heeft voor de omge ving groote voordeelen. Maar in het bijzonder met het oog op de kinderen is dit werk belangrijk. Zij leeren iets anders dan vroeger, ze worden aan or de gewend; er is voor hen hoop voor de toekomst Men zal dit werk nog wel iets moeten uit breiden, men zal grootere selectie mogelijk moeten maken om geheel te slagen. Al dit werk vraagt in de eerete plaats ernstige toegewijde leiding. Niet ieder, van hoe goeden wil ook, is tot deze taak be kwaam. Men moet dit zien als een levensroeping. Men moet in het hart hebben iets van "de ontferming van den Heiland. Jamimicr dat dit werk niet anders dan ambtelijk kan geschieden, want nu kan men niet spreken van den grooten en ceni- gen Opheffer, die uüt geestelijke en sociale ellende volkomen verlossen kan. Maar overigens hebben wij waardeering het werk diat hier is en dat hier wordt UIT HET SOCIALE LEVEN. Onlangs kregen wij een statistiek onder de oogen van de bestuurdersbon den der z.g. moderne vakbeweging over 1928. De volgen de cijfers geven een beeld van het totaal le dental der modern of socialistisch georgani- seerden iin de groote plaatsen. 1 Januari 1928 1 Januari 1929 Leden- In v. Leden- In v. tal 't totaal tal 't totaal Amsterdam 36.341 19.6 38.159 19.3 Rotterdam 27.605 14.9 28.524 14.5 Den Haag 15.720 8.5 16.397 8.3 Utrecht 7.590 4.1 7.800 4.0 Enschedé 5.801 3.3 6.3S1 3.2 Haarlem 5.301 2.9 5.7S3 2:9 Totalen 53.3 103.044 52.2 v. Opmerkelijk is daarbij dat bij totalen vooi> uitgang, procentsgewijs het cijfer voor de groote steden wat terugliep. Daaruit blijkt dus, dat in de zes hier genoemde steden do groei iets achter bleef bij die in het overig deel van het land. LEDENTAL VAKCENTRALES. Nu de cijfers bekend zijn van de drie be langrijkste vakcentralen, blijkt dat over het derde kwartaal het ledcnverloop als volgt N. V. V. 243.386 251.559 8.173 R. K W. 129.633 133.312 3.679 C. N. V. 67 826 69.595 1.769 Hoewel minder dan daarvoor, was toch ook over het 3e kwartaal bij alle drie vak centralen een beduidende vooruitgang te constateercn. Een overzicht van de cijfers van 1 Januari tot 1 October 1929 geeft het vozende beeld: Ledental Ledental Vooruitgang 1 Jan.'29 1 Oct.'29 1 Jan.-l Oct.'29 N. V. V. 220.545 251.559 31.014 R. IC. VV. 115.089 133.312 18.223 C. N. V. 58.564 69.595 11.031 Bij de drie hoofdrichtingen in de vakbewe ging valt dus over de eerete 9 maanden van dit jaar belangrijke groei te constateeren. TU'NSTERS 27 28 Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van alle tegelijk opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat open voor jongens en meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zijn dan 17 jaar. Er zijn zestig prijzen STAKING TE SAS VAN GENT GEËINDIGD, De staking aan de fabriek „Zelandia" te Sas Man Gent is opgeheven. De eischen der- arbeiders zijn ingewilligd. EEN HALVE TON VERDUISTERD Betreffende het tekort in kas bij den Alg. Ned. Stucadoorsbond verneemt de Maasbo de van bevoegde zijde, dat het accountants onderzoek geëindigd is. In verband daar mede zal Zondag a.s. in Den Haag de bonds vergadering worden gehouden. Het tekort beloopt zeker 51.000 en loopt misschien reeds over enkele jaren, daar de laatste vier jaren geen enkele controle op den secreta ris-penningmeester is uitgeoefend. Toen in de vorstperiode in het voorjaar van dit jaar moeilijkheden ontstonden tusschen het Rijk en den bond over de uitkeeringen en dien tengevolge financieele moeilijkheden voor den bond, heeft het hoofdbestuur zich wel afgevraagd, hoe die zoo plotseling -konden ontstaan. Het besloot toen, een onverwacht onderzoek naar kas en boeken in te stellen. Door verschillende omstandigheden is die controle toen uitgesteld, tot den laatsten tijd groote werkloosheid in het stucadoorsbe- drijf ontstond, ton gevolge waarvan groote re uitkeeringen moesten geschieden. Toen volgde de onverwachte controle, waarbij bleek, dat er geen cent in kas was, noch in de bondskas, noch in de werkloozenkas. Al le contributiegelden over October 1.1. waren zelfs verdwenen. Dat deze onregelmatigheden geen moei lijkheden" voor de uitkeering aan werkloo- zen zouden brengen, ontkende men ten sterkste. Die uitkeeringen toch zijn niet ge waarborgd door het Rijk. De zaak staat zelfs zoo, dat reeds nu het N.V.V. in de uit keeringen heeft moeten bijspringen. Om dit alles is nu door de afd. Haarlem een voorstel ingediend, den secretaris-pen ningmeester te ontslaan. Dit voorstel komt a.s. Zondag op do bondsvergadering in be handeling. Over ccn eventueele strafvervolging valt nog niets te zeggen. EIGEN RECHTER. Te Assen heeft een sergeant-majoor-admi nistrateur in zijn bureau zelfmoord gepleegd Deze daad moet in verband staan mot ge pleegde onregelmatigheden. EEN ONGEZONDE KERKGANG Tijdens de godsdienstoefening Zondag morgen in de Ned. Hervormde Kerk te Mastenbroek (Ov.) zijn ecnige personen onwel geworden, wat in verband wordt ge bracht met de omstandigheid, dat de laatste dagen op het koor achter den preekstoel op gravingen zijn verricht voor den aanleg van centrale verwarming, bij welke opgravin gen een groote hoeveelheid menschelijke beenderen te voorschijn is gekomen. BRANDEN Tc Amsterdam rukte 's avonds dc brand weer uit voor een brand in een perceel aan de Nieuwe Kerkstraat tusschen Amstel en Weesperetraat. Genoemd pand, een oud huisje, bestond uit een winkelhuis, waarin gevestigd was een brandstoffenhandel an nex snoepwinkeltje. Daarachter was do woonkamer gelegen en de ktMjken. Met een tweetal stralen wist de brand weer het vuur, dat de woonkamer en de keuken had aangetast, vrij spoedig te blusschen. Do brand was ontstaan, doordat de bewo ner met een brandend petroloumtqestcl in de handen was gestruikeld. De vlammen grepen toen snel om zich heen en spoedig stonden de woonkamer in lichter laaie. In do woonkamer sliepen twee kinderen, die door de bewoners echter naar buiten ge bracht konden worden. Drie andere kinde ren, die in de keuken sliepen, konden door het venster op de plaats en van daar naar buren gebracht worden. Het vuur bleef be perkt tct de woonkamer en de keuken, ter wijl do winkel waterschade bekwam. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Vlierden bij Deurne (N.-Br.) brand de het woonhuis van den gepensionneerden gemeente-veldwachter P. F., tot don grond toe af. Huis en inboedel gingen in de vlam men op. Alles is laag verzekerd. EEN CACAOBOTERFABRIEK IN VLAMMEN. Te Helmond is brand uitgebroken in de cacaoboterfabriek van Nelissen aan de Water molenwal. Het vuur dat waarschijnlijk ontstaan is van het z'ch aan de lichtkoker in groote hoeveel heid bevindende stof, breidde zich snel uit, en in weinig tyd stond de bovenverdieping ge heel in lichte laaie. Met wee motorspuiten tastte de brandweer het vuur aan, en na eenigen tijd was de brand gebluscht. Het bedrijf zal stagnatie ondervinden, daar aan de machines en het drijfwerk schade :'s aangericht. een paar Wybert- tabletlen! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Radio Nieuws. Een groote partij cacaoboter en grondstof fen zijn door de brand en het water onbruik baar geworden. Na 3 '/i uur was men het vuur meester. De schade is zeer aanzienlijk doch wordt door verzekering gedekt. Bekende merken in alle prijsklassen w.o. Groote Keuzo Gr. Steinweg - Schiedmaijer - EVIannborg e.a. Absoïït^Ga^an"?» I FEUILLETON door BONNA WIEGERS—GROENEVELT. „Van Huizen. Maar dat komt, omdat die moeder zoo stug tegen me deed", ver ontschuldigde ze zich. Toen schoot baar te binnen, dat ze zich dien avond, toen ze van Van Huizen terug gekomen was, zich zóo had voorgenomen, om vól te houden, en nu lag alles, alles weer neer. „O Bart, "t is ook zoo moeilijk", klaagde ze. „Wat, kindje?" „Ik wèet wel, dat 't verkeerd is, ik begrijp Je best. Volhouden, heeft de dokter ook nog gezegd, maar ik kón haast niet". „Dat meen je niet, je hebt het niet eens geprobeerd, 't Was misschien verstandiger geweest, dat je eerst es naar die familie ge ïnformeerd had, en er zoo es was a&ngeloo- pen, om poolshoogte'te nemen, maar nu je beloofd hebt, nu moet je ook gaan. Je bent toch niet bang?" Ze schudde stil d'r hoofd. „Dat wou ik zooeven ook nog zeggen: spon taniteit is mooi, maar 't moet beheerscbt kunnen worden, evenals allo mooie eigen schappen. Neem gevoel, hoe licht wil dat niet ontaarden in overgevoeligheid. En juist door een spontaan karakter kom je gauw in conflict met je medemensch, wordt je verkeerd beoordeeld. Je moet ook aan ge volgen denken, want je verantwoordelijk heid voor je zeggen en doen wordt natuur lijk door zoo'n eigenschap niet opgeheven". „Ook oppassen voor beloften", peinsde ze. „Juist maar Als je beloofd hebt Mies, wil je gelooven, dat 'k blij bon, dat je 't gedaan hebt?" „Ja?" vroeg ze, niet-begrijpend hem aan ziend. „Ja, want dan kan je meteen es zien, hoe veel wilski^/cht je aan den dag kunt leggen. Nu moet je volhouden, liefste, volharden. 't Gaat eerst moeilijk, maar je zult es zien hoe 'n voldoening het geeft en later als je je wilskracht hebt geoefend, weet je niet andere meer, dan dat je volhouden moet tot 't uiterste. Zulke naturen als jij kunnen meèr prestoeren dan je ooit zou ver moedenDaarom is 't zoo goed, dat je toch nog drie maanden in Walten moet zit ten, als je Ouddijk es kreeg, dan is Wal ten meteen een leerschool voor Je. Toe Mies, zul je 't nou zoo es bezien, en er dap- j>er heengaan?" „Dat kan 'k nog niet", zei ze mat „Denk es aan Tuinman en Herms". „En de Jong en Gré dan en de dokter, als je raad noodig hebt". ,,'k Weet het wel, maar d'r .is zooveel". „En mijn brieven nog, lange brieven, o, nu Is er zooveel vóór, en weinig nog tegen". ,,'k Wil wel, maar móói is 't niet", zei ze, toch wat bemoedigd. „En wat doe je dan met die kleertjes?" „Die naai ik zelf, daar hebje gelijk ln. "Och, 'k doe 't ook eigenlijk wel graag, hoor. 'Die Lena is 'n echt leuk ding". Hij lachte. „Mies, wat ben je een grappige eid". „Heelemaa! niet", pruilde ze quasie. „Nou, schattig dan, maar ais je me m. weer vroolijk aankijkt, vertel ik je 'n plan, iets heel nieuws". „Voor deze vacantie?" „Voor nè. de vacantie". Ongeloovig keek ze hem aan, maar toen ze zag, dat het hem ernst was, kwam er weer tinteling in d'r oogen. „Zeg 't dan', drong ze nieuwsgierig aan. „Ik breng je weg naar Walten, met „Bart, meón je 't? Ze omknelde zoo z'n hand, dat 't pijn deed Ze wist het nu wel, maar het was liaust tè mooi. ze moest het toch nog es zeggen vragen, zonder naar antwoord te wachten. „Dan kan ik er ook wel heen wat ben jij lief". Hij genoot in d'r blijdschap, in 't weer zonnige gezicht. Veerkrachtig liep hij naast haai-, de for- sche kastanjeboomen langs, met hun hoog dicht gebladert, waartusschen zwaar dc groene vruchten hingen. „Hier zochten we al jonge kastanjes voor paardetoomen", merkte hij na langdurig zwijgen op. Even geschrikt, sprong ze uit haar ge dachten-verten terug op wat nu was. „Ja, ja," haastte ze zich, hem zoo vertel lend toen, dat ze 't had verstaan. „Dat was een mooie tijd, maar nu is 't mooier, Mies". „Mooier èn moeilijker". „Geen kroon zonder overwinning, geen overwinning zonder strijd", was zijn bijna jubelend antwoord. HOOFDSTUK XII. In z'n armstoel op 't kleine balcon, voor de opene deuren van z'n kamer, lag Piet. Peinzend gleed z'n blik naar 't donker den- nenboschje, dat zwart afstak bij 't omlig gend zon-bestraald weideland, zijn scha duwplekje, waar hij vaak z'n looperstoel had uitgeslagen, om te genieten van welda dige rust in vrije gedachtengang. Hij werd béter. Hij voelde zich stérker worden, lichamelijk, maar geestelijk vooral. Hij kon weer meedoen in 't gesprek, erbij blijven kon weer denken, rustig denken. Die zwarte vlokken, die anders hinderlijk warrelden voor z'n oogen in grillige vor- I ming slangèljes soms en dan weer ster- ren waren verdwenen en de nachten, die vaak zoo eindeloos lang, .vol woeling en worsteling waren geweest, brachten ver kwikking aan. Als hij niet slapen kon als hij nu nog zich om en om gooide in z'n bed en 't in zijn drift deed kraken, alsof het breken moest, dandan was 't z'n eigen schuld z'n domme schuldWie had het ooit kunnen, ja durven denken. Hij, met z'n minachting voor de meeste vrouwen, met z'n scherpe spot voor hun „oppervlak kige ziel", hij had z'n hart niet toegesloten kunnen houden voor de liefdo, hij had haar binnen voelen gaan door wijd-openc deuren, die zich weer gesloten haddenja, hij had liefThea I Dadelijk al was 't gekomen, 't Begon dien eersten middag, toen hij, nadat hij zich bo ven wat verfrischt had, in de kamer kwam, om thee te drinkenHeel rustig was ze opgestaan, van heur stoel, die bij de erker stond, was ze hem tegen geloopen in de haar eigen fiere houding, en terwijl haar oogen, die groote grijs-blauwe ernstige oogen ongekunsteld de zijne hadden ontmoet, had ze hem de hand gereikt, en eenvoudig z'n naam gezegd. Toen was ze weer gaan zitten en telkens weer was z'n blik gedwaald naar haar slanke vingers, die borduurden Dien middag al had hij gevoeld, dat hij Jhier zich thuis voelen zou.Dat eerlijk, open gelaat van de Jong, de opgewektheid van z'n vrouw, haar gezellig zorgen, dat warm te gaf 't deed goed, al werd er weinig ge sprokenom hém En dan die rust,de heerlijke rust van dat stil-bordurende meisje met d'r ernstige oogopslag Den nacht erop had hij weinig geslapen. Het had gebonsd, gehamerd in z'n hoofd hij had getrapt met die becnen, die maar niet stil konden liggenhij had z'n vuis ten gebald, met z'n tanden geknerst om dat hoofd, dat hoe pijnlijk ook dénken moest wild springende gedachten... en door al die donkere onrust heen. was telkens weer als een rustpunt neergestreken 't beeld van dat groote, vreemde meisje, dat ook weer wég zweven gingEen vrouw Een van die velen misschienWat wist hij van haar, en wat had hij met haar te maken? Dat was 't begin geweest Nog een week had hij geprobeerd te spot ten met de idee, dat hij aandacht aan t meisje schonkmaar toentoen had hij begrepen dat het niets meer hielp hij was overwonnen. Z'n belangstelling in haar z'n bewondering voor haar, ze waren ge groeid tot groote sympathie, en nu hij wist het zeker tot groote liefde. Was er dan nog wel één meisje als zij?Zoo ongekunsteld, zoo waar?Was er veel waarheid in de wereld? Hij ging staan, cn leunend te-gen 't bal con, keek hij op naar 't strak gespannen blauw Wat had hij moeilijke tijden gekend Hij was hier nu zes weken, hij werd beter maar daarvoor, o, die weken daarvoor wat waren ze ontzettend geweest. Eerst had je 't gehad met den chef, die hem bij den directeur had aangeklaagd, omdat hij in kantoortijd een brief had zit ten schrijven. Die vent die zelf boekdeelen schreef.. Nijdig was ie geweest, omdat hij 't eens voor 'n collega had opgenomen, die onrecht vaardig werd behandeld. En wie nam 't toen voor hem op?de directeur, geluk kig had hem in 't gelijk gesteld, alleen ge zegd, dat hij niet zoo opvliegen moest 't Was ook zoo hij was prikkelbaar, hij kón zich niet beheerschen. Maar die chef was niet te genietenEn dien brief had hij im mers geschreven, toen 't kantoorwerk al af was toen 't de moeite niet loonde, met wat anders te beginnen Dan had dat geflirt van die meisjes hem zoo geërgerd, vooral van die meid van Jansens. Stukjes chocola had ze in z'n jas zakken gestopt, altijd was ze in de kleedka mer geweest, .wanneer ze hèm er vermoed de, cn op straat kwam ze hem meermalen „toevallig" tegen. „Blijf m' uit de buurt," had-ie d'r eindelijk toegesnauwd toen had ze aan den chef verplaatsing gevraagd naar den anderen kant, en die had 't toegestaan met 'n valsche grijns naar hem. „De Waard irriteert rao zoo," had ze gezegd zoo'a schepsel. Nog erger dan die Trui, die hij andere ook graag es afgepoeierd had. Dis meid die zoo lief ging doen als ze maar 'n jonge in d'r nabijheid waando zoo leuk, die zich zelf zoo mooi vond, en d'r prat op ging jongensharten te kunnen veroveren. Een flinke, welme-enonde jongen keek niet naar d'r om. Hij vond ze leelijk, in-leelijk, missend elk vrouwelijk schoonDai\ Theaeen verpersoonlijkt ideaal (Wordt vervolgd.)' J

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3