ZATERDAG 14 DECEMBER 1929DERDE BLAD PAG. 9 WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN DE STATISTIEK OVER 1928 niet onaanzienlijke toename der BEDRIJVIGHEID Hetzelfde verschijnsel, dat reeds in alle andere jaren na den oorlog was opgemerkt, deed zich ook nu weer voor n.l. dat het per centage langdurige geschillen grooter was dan vóór of tijdens de periode 11)14 tot 1918. Udt de provinciewijze vergelijking blijkt, dat het grootste aantail conflicten ook in 1928 voorkwam in de provincies Noord- en Zuid-Holland n.l. respectievelijk 62 en 58. Voor de 12 grootste gemeenten steeg het percentage der conflicten van 45 tot 47 of iDijna de helft van het totaal. Van de 664.500 door arbeidsconflicten ver loren arbeidsdagen komen er niet minder dan 625.410 voor rekening van de nijvenheid. Dat is 474.760 meer dan in 1927. We hebben hier voor ons de pas ver- jjet aantal bij arbeidsgeschillen betrokken schenen statistiek van de werkstakingen en ondernemingen was in de nijverheidsbedrij- uitsluitingen in Nederland, uitgegeven door ven m 1928 belangrijk grooter dan in 1927. het Centraal Bureau voor de Statistiek. Opmerking verdient, dat de eisoh om toe- Da&ruit blijkt, dat in overeenstemming kenning van vacantie met behoud van loon, met de geleidelijke verbetering van den waarbij 5.400 arbeiders betrokken waren, êconomisahen toestand van ons land, het ditmaal voor het eerst werd geteld en 8 jaar 1928 als geheel genomen, een niet on- Van het totaal gestelde eisohen uitmaakte, aanzienlijke toeneming der bedrijvigheid Het aantal personen betrokken bij ge bracht, die niet vreemd zal zijn geweest aan schillen, waarin loonsverhooging werd ge- de verhoogde actie der arbeiders tot lots- eisoht, was verhoudingsgewijs minder dan verbetering. I in 1927 n.l. 55 pCt, tegen toen 67 pC-fc Ook ditmaal zoo lezen we, kwam de eisch Bij 47 pCL van het totaal aantal gesohil- naar voren tot invoering van eenige vacan- ien trad voor een of beide partijen een or- tledagen met behoud van loon. 'loch was ganisatie op. in 1928 het aantal geschillen, welke tot in u pCt van de gevallen geschiedde het strijd voerden in den vorm van werkstaking door rechtstrceksdhe onderhandelingen tus- of uitsluiting, nog geringer dan in de rus- sohen patroon en arbeiders of 'n commissie tige jaren 1926 en 1927, al staat daar tegen-1 uit deze laatsten. over dat er meer ondernemingen en meer Zonder onderhandeling eindigden .18 pCt.. arbeiders in betrokken waren en een aan- terwijl voor de overige 24 pCt. door arbi- tad grootere of langdurige conflicten een trage, optreden rijksbemiddelaars of op an- belangrijk grooter verlies van arbeidsdagen (dere wijze aan het geschil een einde kwam. veroorzaakte. Van de gestelde eisohen, werden in 1928 Dit laatste neemt intusschen niet weg, óoor de arbeiders 24 pCt geheel gewonnen, 4at ook het jaar 1928 betrekkelijk kalm ver- 29 pCt. verloren, terwijl voor 46 pCt een liep. Een gunstige omstandigheid, welke schikking werd getroffen. Onbeslist of on- aadh reeds eenige jaren doet gelden was bekend bleef 1 pCt. hierbij, dat de kosten van levensonderhoud Voor 1927 waren deze cijfers respectieve- Si ongeveer hetzelfde peil bleven en urt lijk 28, 23, 46 en 2 pCL en hoofde zich geen oonflicten voordedon. jn tegenstelling met wat de laatste jaren Ook werden, zoo wordt in het overzicht werd waargenomen, blijkt in '28 het aan- opgemerkt, door tussdhenkomst van de tal door de arbeiders verloren geschillen te Rijkabemiddelaars in verschillende gevallen zijn toegenomen, terwijl dat der gewonnen conflicten voorkomen of reeds be- conflicten is gedaald. Het verslag van het Centr. Bur. voo Statistiek, bevat allerlei overaidhtstaten en tabellen. INGEZONDEN MEDEDEELING. YANNEUESTOFFEEC g%g5£gS@SSBBSag3(g NOG STEEDS DE BESTE BEKEND GRIEKSCH TRIO Kerknieuws. gomnern geschillen beëindigd. Evenals in 1927, toen het economisch herstel vasteren vorm had aangenomen, kwam ook in 1928 strijd tegen loonsverlaging nagenoeg niet voor; het iheerendeel der gestelde eischen had betrekking op loonsverhooging en an dere verbetering van de arbeidsvoorwaar den. Meer .dan 1/3 deel van alle stakers en üitgeslotenen was betrokken in geschillen, waarin vacantie met behoud van loon werd y00RBEREIDING VAN HET KERSTFEEST geëisdht Als voornaamste conflicten in 192S worden Te Amsterdam zal op Vnjdag 20 De- genoemd de loodgietersstaking met 1S9.000 cember a.s. in de Westerkerk der Ned. verloren aiheidsdagen, de staking op een Hervormde Gemeente een Evamgeliesamen- acheepswerf te VLissdngen met 177.940; een komst ter voorbereiding van het Kerstfeest staking aan vier steenfabrieken met 50.210; worden gehouden, waarin als sprekers zul- en de staking aan de Goudsche plateelfa- len optreden: Dr. J. G. Geelkerken, predi- b riek en met 47.350 verloren arbeidsdagen, j kant bij he Geref. Kerk in Hersteld Ver- Voorts een staking en uitsluiting in de klee- band te Amsterdam-Zuid; Dr. M. J. A. de dmgindustrie op verschillende plaatsen met Vrijer, predikant der Ned. Herv. Gemeente 13.030; een drietal stakingen van grondwer- te Amsterdam; en Kommandant Bouwe kers, stucadoors en bouwvakarbeiders te Vlas, leider van het Leger des Heils Amsterdam met 31.060 en een staking en I uitsluiting van veenarbeiders te Barger, I GEREF. BOND EN NED. HERV. KERK. Otterveel. mat 9.9201 verloren arbeidsdagen [n Waarheidsvriend", het orgaan Tezamen gingen door genoemde en nog den Ggret redactie enkele andere meer of minder belangrijke v_, -fliotan WA OT-ViOÓ-HQHB.cror, VftTI de wrei.,** Van meer dan één kant krijgen we uit conflicten 534.380 arbeidsdagen van 604.500 voor het geheele Rijk verloren. We geven hier enkele vergelijkende cijfers omtrent het aantal stakingen en uitsluitin gen, betrokken ondernemingen en arbeiders tn het aantal verloren onderscheidene Gemeenten bericht, hoe er hier en daar telkens pogingen in het werk gesteld worden de Gereformeerde beweging in het midden der Ned. Hervormde Kerk in Aantal stakingen Uitslui tingen. onderne mingen. Aantal en uitge stotenen. Aantal ve oren arbeidsdagen Jaren aiotenen. voltre rg(L geschillen ophouden Totaal Gem. per jaar 1901-1913 184 677 16000 365700 45400 411000 1914-1918 317 1379 24000 382000 34000 416000 9 1921-1925 283 2009 41400 1509700 28800 1538400 1925 263 1628 31700 7609Ó0 25700 786600 1926 212 594 9100 220200 16400 236700 1927 216 727 12000 177100 16100 193200 1928 195 1297 15200 647500 17000 664500 war te sturen, door personen die met ziekelijke prediking rondtrekken en staatkundig de Kersten-partij propageeren. Kerk en School beginnen er hier en daar onder te lijden en bedoelde personen bedoe len blijkbaar onze Hervormde Gemeenten te verraden en te verkoopen Gelukkig gaan de oogen bij velen open, e voelen, dat enkele personen er blijk baar plezier in hebben, om alles zoo naar en zoo akelig mogelijk voor te stellen en alles in 't zand te doen loopen. In troebel water is 't dan goed visschen. Men zij gewaarschuwd. Wat we met des te meer ernst zeggen, omdat er, helaas! ook velen zijn, die goed- geloovig zich laten beïnvloeden en die er blijkbaar geen erg in hebben, dat de Gere formeerde Waarhpid zoo geradbraakt wordt en onze Gemeenten in 't ongeluk worden gewerkt Tegen allen, die zóó onze Hervormde Kerk schade toebrengen en onze Gerefor meerde beweging stinkende maken, willen we ernstig waarschuwen bij deze. Al die ziekelijke, naargeestige, ongeluk kige dingen hebben niets te maken met onzen Gereformeerden Bond! Die den Gereformeerden Bond voor deze en dergelijke ziekelijke, nare dingen aan sprakelijk stellen, zien de dingen, verkeerd en doen den Gereformeerden Bond on recht aan. Bovenbedoelde predikers en voorgangers en leidslieden zijn geen lid van den Gerefor meerden Bond. En de Gereformeerde Bond heeft niets met deze mensohen uit te staan. In het minsL-niet De Gereformeerde Bond bedoelt gansch iets anders, niet tot slooping en afbraak van de Hervormde Gemeenten, maar tot opbouw van de Hervormde Kerk, naar de beginselen van Schrift en Belijdenis. EEN DOMINEESSTANDPUNT. Stad en dorp. In het „Hervormd Kerkblad", het officieel ..•gaan van de Ned. Herv. Gemeente van Watergraafsmeer, schijft de nieuwe predi kant aldaar, Ds. G. Grootjans, die enkele weken geleden uit Heerjansdam overkwam, het volgende: „Op dorpen is het soms de gewoonte den dominéé te wijzen op, „wat de men- schen van de preek zeiden". Of dat niet anders kon en dat. Die is het met "dit ge zegde niet eens en een ander weer met wat anders niet Vóór wij ons hier in Water graafsmeer tot dorp verlagen, wil ik even zeggen, dat ik van dergelijke opmerkingen niet de minste nota neem. Juist omdat het nog niet gebeurd is, zeg ik het zooveel ge makkelijker. Ik ontvang nóoh de eventueel® „klagers", nóch hun boodschapsjongens. Daar zijn al heel wat predikanten te gron de gegaan door het walgelijke gepeuter over nijdigheden. Overigens heh ik van U, gemeente van Watergraafsmeer, als stadsmenschen, heel wat betere verwachtingen. In verband hier mede mag ik er op wijzen, dat mijn spreek uur bedoelt hen te bereiken, die in oprecht heid zoeken naar Vrede en Verlossing. Al dus menschen, die in moeilijkheden ver.- keerun". KERK EN POLDERBESTUUR Een Beheerskwestie. De Ned. Hervormde Gemeente te >s-Grave- land bevindt, naar men ons meldt, zich se dert eenigen tijd in financieele moeilijkheden. Het beheer over d* Kerkegoederen geschiedt sinds het midden der zeventiende eeuw door het Polderbestuur van 's-Graveland en de Kerke- raad heeft over het beheer der finantiën goed als niets te zeggen. Reeds in 1659 waren de Hoofdingelanden, zijnde Amsterdamsche pa triciërs, over het kerkelijk leven vrijwel de Links: Venizelos, de Grieksche staatsman, die reeds zoo vaak van zich spreken deed. In 't midden: Admiraal Konduriotis, de 73-jarige President, die om gezond! ontslag vroeg. Rechts: Zaimis, president van den Griekschen senaat, schijnlijk Konduriotis zal opvolgen. Dit heeft reeds dikwijls aanleiding gegeven tot moeilijkheden. De uitgaven moeten gedekt worden uit de rente van een op het Grootboek geplaatst kapitaal, uit de opbrengst der huren van zitplaatsen en door vrijwillige bijdragen. Echter blijkt het, dat deze niet voldoende zijn en ook ontbreekt de lust tot verhooging der bijdragen, zoolang niet een door de lidmaten zelf gekozen bestuur het beheer verkrijgt. De vorige week werd, naar wij verder ver nemen, onder leiding van Ds. P. Veenhuizen, te Anikeveen, in de School met den Bijbel, te 's-Graveland, een vergadering gehouden, waar in deze aangelegenheid werd besproken, en de middelen werden beraamd om net beheer van de Kerk uit handen van het Polderbestuur over te brengen naar de Kerk zelf. EVANGELISATIE. Te Oostvoome zal Dinsdagavond 17 De cember a.s, het nieuwe Ned. Herv. Evange lisatiegebouw in gebruik genomen wonden. -Als spreker zal optreden Ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag. ZENDING. Dr. C W. Th. Baron van Boetze- laer van Dubbeldam, te De Bilt (U.), voorzitter van het Hoofdbestuur van het Ned. Zendeling-Genootschap, hoopt in het voorjaar voor enkele maanden naar Indië te gaan, om zich daar op de hoogte te stellen van den toestand en de geeste lijke stroomingen. Het spreekt daarom zelf, dat hij ook zijn aandacht aan het Zen dingswerk wijden zal, al gaat hij niet spe ciaal vanwege de Zending daarheen. Als zendeling-diakon es worden uitge zonden de dames: L. Hofman te Den Haag, voor West-Java; M. Glastra te Den Haag, voor Nieuw-Gudnea; en I. Sohagen te Am sterdam, voor Halmahera. De heer B. Moendoeng is als hulppre diker geplaatst bij de Indische Kerk te To- mohon, en de heer J. Groot als zoodanig bij die te Airmadidih (Minahassa). SNOTZIEKTE BIJ PLUIMVQEE. De te Voorthuizen (Gld.) gehouden proef tegen snotziekte bij pluimvee met het door dr. Wolf, te Berlijn, uitgevonden middel eudiphthocid welke proef Dinsdag zou ein digen, kon ndet als ten volle geslaagd wor den beschouwd. Wel is aanmerkelijke beter schap onder de dieren te constateeren, doch geheel geweken is de ziekte ndet UITREIKING NOBELPRIJZEN Land- en Tuinbouw. Naar een Reu tercel egram udt Londen meldt, heeft in het Lagerhuis de Minister van landbouw op een vraag van één der parlementsleden geantwoord, dat hij zorg vuldig de vraag overwoog, of eenige mati ging van het invoerverbod van varkens- vleesch van het vasteland mogelijk is. De Minister zeide te vreezen, dat hand haven van het invoerverbod absoluut nood zakelijk is ten einde de Engelschen stapel tegen ziekte te beschermen. HET „BLAUW" BIJ AARDAPPELEN. Dit jaar treedt het „blauw" bij aardappe len op verschillende plaatsen weer in vrij belangrijke mate op. De verschijnselen zoomede de resultaten van proefnemingen ter voorkoming van „blauw" zijn beschreven in Mededeeling no. 48 van den Plantenziektenkundigen Dienst „H et Blauw van aardappelen". Nadere inlichtingen over het „blauw" worden gaarne verstrekt door den Planten ziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambte naren- LICHAMELIJKE OEFENING Gemengd Nieuws. DE BRAND TE MIDDELBURG. Donderdag moest de brandweer te Mid delburg nog handelend optreden, omdat on der het puin van het perceel der firma Wie ner wollen stoffen lagen te branden. Donderdagmorgen om halfacht rukte de brandwacht in, maar moest om negen uur weer worden teruggeroepen, daar een deel der ruïne van het Grand Hotel weer brand en gevaar voor de omgeving zou kun- i opleveren. Op het terrein van de firma De Jager werden door het personeel van Lips de brandkasten weggehaald, dia den vuurgloed goed hebben doorstaan. De firma Simon de Wat kon haar winkel heropenen en ook da drogist Brakman kan zijn klan- bedienen. Voetgangers mogen de straat passeeren, maar niet blijven staan, terwijl het rijverkeer nog is afgesloten. Het gemeentebestuur van Middelburg zal in verband met den herbouw der vernietigde panden zorgen, dat deze herbouw het as- peet van de stad niet zal schaden. De onderhandelingen tussohen de perso nen, die de schade hebben geleden en de verschillende verzekeringsmaatschappijen zijn voor het grootste deel reeds tot ge noegen geregeld. „Nehallennia", een vereeniging tot In standhouding van Walcheren's natuur- en stedenschoon, heet, ook met steun van bul ten Middelburg, pogingen in het werk te stellen tot stichting van een fonds voor restauratie, bij den wederopbouw van de vernielde perceel en. DE BLIKSEMSCHADE IN ONS LAND. Volgens schatting bedraagt de bliksem- WINTERSPORT NEDERLANDSCHE STUDENTEN NAAR DAVOS. „Sport" (Zurich) heeft het volgende be richt: „De algemeene senaatsvergadering te Leiden heeft officieel besloten deel te ne men aan de He academische wereldwinter*- spelen van Davos en heeft inmiddels bij het 6portbureau van het Zwitsersche studenten korps ook officieel ingeschreven. Nederland neemt deal aan den afstandsloop op ski, voorts aan den estafettewedstrijd, in „Ab- fahrt und Slalom". Voor het schaatsenrij den is ingeschreven voor hardrijden, damo»- kunstrijden en paardrijden. Ook voor ijs hockey en bobsleigh-rennen is ingeschreven. Het sportbureau van het Zwitsersche stu- dentenkoips heeft den Hollandschen bonder op gewezen, dat Holland ook met groote kans op succes aan den „sprunglauf" op ski deel zou kunnen nemen, daar de Hollander Loopuyt. den „sprunglauf' der universiteit*- skivvedstrijden van Mürren voor Noorsche, Zweedlsche en Engelsche springers wiöt t# winnen. VOETBAL DE ENGELSCHE VOETBALBOND. De Engelsche Voetbalbond is op het oogen» toli'tk aan het 'verhuizen. Het oude gebouw aan Russell-square behoorde aan het Britr sche Museum, dat dit gebouw zelf wenschta te gebruiken. De bond is thans gevestigd Lancaster Gate 22 Londen, welk gebouw thans het eigendom van den bond is en stel lig een waardig home is voor een machtig lichaam als do Football Association. ATHLETIEK HET „AMATEURISME". Abrahams, de Engelsche athleet, die ifl 1920 de sprint bij de Olympische Spelen ta Parijs won, schrijft in Athletic News gere geld over atheletiek. Ditmaal schrijft hij uitvoerig over de houding van het Olym- p.sch Congres tegenover de vergoeding voor tijdverlies. Naar zijn meening zal men ta Berlijn wel geen definitieve DOODELIJK ONGELUK. Op de Lange Gracht te Leiden is een 8- jarig meisje D. J. door een personenauto overreden. Kort na aankomst in het Acade misch Ziekenhuis, is zij aan de bekomen verwondingen overleden. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIGE KETELONTPLOFFING Critieke toestand van een gewonde. Men meldt ons uit Staphorst: Woensdagmiddag omstreeks 1 uur vond al hier een zeer ernstig ongeval plaats. De mole naar H. Mulder, was in zijn stoomgraan- malerij bezig, toen plotseling door tot onbekende oorzaak de ketel uit elkaar sprong. Een geweldige knal werd tot ver i trek gehoord. Het heele gebouw, waarin de malerij gevestigd is, sloeg van achteren uit elkaar. Erger was, dat Mulder zeer ernstig gewond werd. Eén zijner armen werd ongeveer bij de elleboog afgerukt. Verder bekwam hij ernstige brandwonden aan één zijner beenen. De doktoren Beiboer en Tholen waren spoedig ter plaatse en oordeelden onmiddellijke brenging naar het Ziekenhuis te Zwolle nood zakelijk. Nader vernemen wij nog, dat de toestand van Mulder zeer critiek is. Hy is vader van vier kinderen. EEN GOEDE VONDST. Het zoontje van den heer V. uit Werken- oodam vond op den gemeente-vuilnisbelt z door den Plantenziektenkundigen Dienst te j bankbiljetten van 10 gulden. Een zonder- „Ik moet erkennen", schrijft hij, „dat ik het geheel onmogelijk vind om de oude amateursbepaling op de tegenwoordige sport toe te passen. Sport is niet langer het uitsluitend bezit van de welgestelde klasse. Sport is democratisch geworden in den ruim- sten zin van het woord. De gentleman-ama teur van vroeger was iemand, die z'n eigen kosten betaalde. Kon hij de kosten voor een reis naar Timbuctoo niet betalen, dan bleef hij thuis. De internationale wedstrijden hebben dat alles echter veranderd. Hoe zal kunnen zeggen, dat iemand, dde eenige maanden per jaar als athleet rondreist en al zijn kosten vergoed krijgt zoodat hij dus feitelijk dien tijd niet op eigen kosten leeft nog amateur ds? Het groote bezwaar tegen vergoeding voor tijdverlies is, dat er misbruik van gemaakt aal kunnen worden en daardoor een nagel de doodkist van het amateurisme zon worden. Het merkwaardigste in deze gehee le kwestie is echter dat indien een werk gever mij naar de Olympische Spelen stuurt met zijn zegen en een maand salaris, ik een amateur blijf. En toch word dk dan betaald voor werk, dat ik niet heb gedaan. De waar heid is, dat de athletiekwereld vroeg of laat zal moeten uitmaken wat ze wil. Wij kun nen niet hebben internationale wedstrijden over de geheele wereld en zuiver honderd procent amateurisme". Daar het tijdstip voor de uitvoering van bespuitingen met carbolineum wederom is aangebroken, vestigt de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen de aandacht van alle belanghebbende, op deze zeer nuttige, in vele gvallen zelfs noodzakelijke winter- wrkzaamheid. Omtrent deze bespuitingen worden nadere inlichtingen gaarne verstrekt Wageningen, en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dien Dienst. DE AARAPPELPRIJZEN. Men meldt ons, dat iin West-Brabant de prijzen der aardappelen van f. 0.80 tot f. 1.25 per mud zijn. Twee jaren geleden waren die prijzen f.8 tot f.10 per mud. Vrachten aardappelen komen soms als onverkoopbaar uit Rotterdam terug. linge plaats om geld aan te treffen! FURIES. Een 71-jarige bewoner van de Spaamdam- merdijk te Amsterdam werd door twee hem onbekende vrouwen in zijn woning mishan deld. Zij hebben uit zijn beurs ongeveer f. 25 weggenomen. Als verdacht van deze mishandeling en diefstal zijn een 24-jarige buffetjuffrouw en een 25-jarige werkster aangehouden. EEN GESCHENK Een deputatie van tien Hongaarsche Huza- renregimenten heeft aan Maarschalk Ma- ckensen, bij gelegenheid van diens tachtig sten verjaardag, een bronzen beeld aange boden, voorstellende een Honved-huzaar FEUILLETON INGELEID door BONNA WIEGERS—GROENEVELT. (16 „Bestelt U morgen na 't kantoor een paar toeken voor me?" hield ze hem nog tegen. ,,'k Kom niet bij Peters langs", hoofdschud de hij. „Loop er morgen zelf even aan, 'n gezonde wandeling voor je. Meteeu liep hij de trap op. Geen wonder, dacht ze, dat vader en moe der naast elkaar leefden. Zou er dan ook wel één raakpuntje zijn? Nee, vader was niet eenzaam, zooals ze 'n oogenblik had ge meend, hij was heel anders dan zij. Zij was eenzaam en nu er niemand anders meer in de kamer was, voelde ze die last weer óp haar vallen. Toen, kijkend naar de stoel, waarin Bart had moeten zitten, ging heel 't gebeuren van dien avond in vogelvlucht aan haar voorbij, en werd zo aangegrepen door een sterk verlangen. „Wel jammer, dat je alleen moet eten", hoorde ze achter zich Moeder's stem. „Maar 'k moest voor Vader alles toch wel klaar hebben na kantoortijd. En ook voor Henk, die hard werken moet Hij heeft in de vacantie privaatlessen voor z'n herexa men en nou is 't aanpakken hè?" Ze knikte huiverend. „Kind, wat ril je toch". Juffrouw de Waard streek langs d'r ge zicht en voelde aan haar handen. „Nee, heet ben je niet Mies, als je me toch eens zeggen wou, wat er aan scheelt Wat is er toch met Bart". „Later", zei ze zenuwachtig snikkend. „Nee nu. Kan je eigen moeder je dan niet meer helpen? Ik zié toch wel, dat 't om Bart is. Zeg het dan". „Ik kén niet", snikte ze het uit, en de han den voor 't gezicht, viel ze weer neer in haar stoel, maar woelde meteen, dat 't haar laat ste tegenstand was. Moeder, op zoo'n wending niet verdacht vergat de zinnen, die ze in de keuken zich had voorgenomen haar te zeggen, en in heur moederliefde vroeg ze teer, spontaan de arm om Mies d'r schouder. „Hou je dan niet van em, kind?" „Jaweljaweldat is het juist" Als in angst drukte ze zich tegen moeder aan. „En oohij wil me tóch niet heb ben.. „Nou begrijp ik d'r niks meer van. Luis ter toch es, dan zal ïk ook es wat zeggen". „Doe 't maar niet. U begrijpt het toen 'niet, U kunt 't niet begrijpen", zei ze, doch tegelijkertijd kwam verlangen in haar, te weten, wat Moeder wist „Hij wil jou wèl", besliste juffrouw de Waard, terwijl ze Mies weer losliet Hoe weet U dat?" „Ik heb het allang gevoeld. En even voor je kwam, vroeg hij, wanneer hij je kon spre ken. Alleen? vroeg ik. Hij knikte en toen ik zei, dat hij je dan maar af moest halen, was hij blij. Zegt je dat niet genoeg? Mies droogde zuchtend haar tranen af. „Niet allee". „Maar wat zei hij dan zelf aan H station7" „O Moe, dat was toch zoo vreeselijk van mij ik schaam me zoo." En toen ze verteld had van hun ontmoe ting, en van haar heengaan, sprong ze op, en naar de deur loopend, alsof zo dadelijk weg wou gaan, riep ze uit: „Ik moet het even goed maken, ik moet er heen vanavond nog". „Je bent nou niet rustig genoeg", hield juffrouw de Waard haar tegen, „wacht maar tot morgen. Kijk es, ik heb zoo'n lekker schoteltje voor je gemaakt, 't wordt heele- maal koud. Eet dat nou es op". „Och ja 'k heb ook wel honger, geloof ik! lachte Mies flauwtjes, naar de tafel te- rugkéerend. „,'k Heb zoo'n raar gevoel in m'n maag en m'n hoofdpijn wil ook wel es zakken als 'k eet." Toen, onder het eten vroeg moeder, die naast haar was zitten, of ze er wel eens voor gebeden had. „Waarvoor bedoelt U precies?" „Of de Heere het goed wou maken tus- schen jou en Bart." „Nee, dat heb 'k zoo niet gedaan. Maar als God het dan niet wil." „Je gebed moet altijd eindigen met een Uw Wil geschiede „Maar hoe kén je nu Gods wil. Da's mij een raadsel. Je moet toch altijd vérder in 't leven, geen oogenblik sta je stil als je dan bij een kruispunt 6taat van twee of meer wegen dan moet oók verder, en dan neèm je toch een weg." „Je neèmt niet maar je wordt geleid. Als je maar gebéden hebt, en vea-trouwt. Ik heb er wèl vor gebeden." „En wat dénkt U nu." „Dat 't goed komt 'k Ben zoo blij, dat "t leen geloovige jongen ia," Mies zei ndets, maar heur hart bevestigde 't wel „Waarom vertrouwde je mij toch nooit meer wat toe?", vroeg juffrouw de Waard een beetje verwijtend. „Misschien, dat U daar zelf wel schuld aan had," begon Mies aarzelend. „Ik? Hoe dat zoo?" „Ja nu we toch zoo praten nu kan 'k "t ook wel zeggen misschien 'k Vond het zoo naar, dat U, dat bij ons in huis -r- ik deed het zelf ook dat wij vaak een nóód-leugen gebruikten. Laat ik het zoo maar noemen. En dat is toch zónde?" „Daarom," zei moeder, onaangenaam ge troffen. „Daarom niet alleenIk heb *t erg moeilijk gehad den laatsten tijd, en dat kén ik allemaal niet vertellenmaar "t was toch iets, waar ik last van had." „En ik krijg de schuld natuurlijk. Je va der, die zich nergens mee bemoeit, gaat vi-ijuit, maar ik heb t altijd gedaan." „Wie zégt dat nu?" „Ik begrijp 't al lang, je hebt er Piet over gesproken in WaltenHij heeft me al genoeg verweten in z'n leven hoor, je hoeft er niks an toe te doen." „Maar Moe toch", smeekte Mies. Ze lei haar hand op Moeders arm, die weer werd „Ik hebt 't met Piet er n i e t over gehad en 'k denk er niet aan, U iets te ver wijten. Ik mag toch wel «eggen, dat zooiets verkeérd is." „Bekijk je eigen fouten maar en hoe vaak heb je je er zelf niet uitgedraaid". „Dat zeg Ik toch immersIk heb de meeste last van me zelf gehad. Geloof me nu", ij u HOOFDSTUK X. Toen sloeg ze' den arm om moeder heen. „Trek u het zich nu niet aan. Ik wou niet graag, dat u zoo was als vader. U Op weg naar de familie Verhaar bedacht bent altijd zoo goed voor ons geweest 'kZou ze, wat ze toch zeggen moest, want 't leek geen tweede moeder weten, die zijii zoo aan haar vreemd, zonder boodschap er aan ta de kinderen heeft gegeven als u. Maar daar schellen. De boeken van Bart had ze mee- om kun je toch wel falen". I genomen, zoodat ze dus zeggen kon, dat ze „Ja, natuurlijk", gaf juffrouw De Waard die terug wou brengen, maar direct bij het wrevelig toe, toch weer gestreeld zich voe- opkomen van die gedachte verwierp ze haar lend, „maar 't meen toch anders ook, dat weer. 't Was immers niet waar?Nee, ik jullie wel geleerd heb wat waarheid is". Mies leunde weer terug in haar stoel. „Dat hebt u ook. 't Is iets eigenaardigs in u. U hebt ons altijd geleerd, dat de waar heid ons vrij zou maken, en toch schijnen deze, betrekkelijk kleine, dingen aan u voorbij te zijn gegaan". „Maar u bent toch beter dan ik", vulde ze met 'n droef lachje aan. En juffrouw De Waard, die dat lachje zag op dat bleeke gezicht, dacht aan de oor zaak van hun vertrouwelijk samenzijn, aan 't verdriet van haar kind, en in een op welling van liefdevol medelijden vertroostte ze, opstaand om thee te schenken:- „Morgen moet je naar Bart gaan, hoor, dan komt alles wel terecht 'k Zal je deze j later, nadat ze de deur gesloten had, zei dagen ook melk en eieren geven om weer ze zachter, met 'n vervelend neus-ophalen: wat kleur op je wangen te krijgen, en „Trui is er ook niks leuk maar jij wat dat andere betreft, dat zal wel niet blijft wachten tot ze weg is. Beloof je?" goed zijn en daar zal 'k es op letten ook". Vinger-dreigend stond ze voor Mies. dit „Lieve moeke", zei Mies weekbeloofde: ,,'k Heb avendpermissie, weet je". Toen dien avond bad ze voor 't eerst, ge- „Onze kweekelingenterm goeie, ouwe knield in 't blanke maanlioht van haar i tijd komt nooit weerom kamer: Dames en heeren, mag ik de komst aan» „Heere, mank Gij het goed tusschen Bart kondigen van mejuffrouw Mies de Waard, en mij maar Uiv wil geschiede". onderwijzeres En rustig vol vertrouwen sliep ze In. Ze „Uit het land waar geen land meer ach» had bij moeder weer gevonden de oude ter is", vulde Trui brutaal aan. troost en de we? wat baar gewezen. j .(Wordt vervo1>L)l niets zeggen, gewoon vragen of ze binnen mocht komen, en dan maar wachten wat ge beuren ging. Ze wou zich zelf niet zenuwachtig ma ken. Kalm en dapper was ze op weg gegaan, echt in 't besef, dat ze goéd ging doen. Kijk daar stond Marie in de deur, nam juist een postpakketje aan. Ze wenkt e met haar hand, doch 't scheen niet bemerkt te worden. Toen, dichterbij gekomen, kuchte ze zacht „Wel Mies". De bode salueerde beleefd, en de oude vriendinnen drukten elkaar de hand. „Daar doe je goed aan 'k zal voor je uit trompetten", vroolijkte Marie, en even

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9