ECONOMIE EN FINANCIEN ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 8 GROOTHANDELSPRIJZEN Het algemeen indexcijfer der groothandels- prijzen daalde in November van 140 op 137 (basis 1913). Dat voor voedingsmiddelen liep terug van 146 tot 144. NEDERLANDSCHE BANK In de op 10 dezer gehouden vergadering van commissarissen der Nederlandsche Bank is^ de heer mr. dr. C. Sleeswjjk in de plaats van jhr. mr. Van Bevervoorde tot Oldemeule benoemd tot lid van de commissie van advies. AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor de volgende leeningen aan te gaan: bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds een leening van f 5.000.090 (af te lossen in 50 jaarlijksche annuïteiten, waarvan de eerste verschijnt in 1931); bij de Rijksverzekeringbank een leening van f6.000.000 (te beginnen met 1931 jaarlijks niet ten minste 1/40 van het nominaal geleende be drag af te lossen) bij de Pensioensfondsen voor de Kolonale Landsdienaren en Locale Ambtenaren een lee- ning van f 1.000.000 (te beginnen met 1931 jaarlijks met ten minste 1/40 van het nominaal geleende bedrag af te lossen). NEDERL*-AMER. HYPOTHEEKBANK. De Groningsche rechtbank heeft de aan vraag van de N.V. De Ned. Am. Hypotheek bank te Groningen tot surséance van betaling ingewilligd. Door de Haagsche Rechtbank is de surséance aanvraag van het bankierskantoor Kuiper cn Smelting, te Den- Haag behandeld. Mededeeling werd gedaan, dat een acc van 15% is aangeboden, waarmede vers lende crediteuren zich reeds hebben vereer Getracht zal worden met de crediteuren die dit accoord hebben afgewezen tot overeenstem ming te geraken. In verband hiermede, werd besloten de stem ming over de surséance-aanvraag één maand aan te houden. AMSTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK. De Amsterdamsche Hypotheekbank bericht, dat de inschrijving op 200 aandeelen, waarop te storten 20%, is opengesteld van 4 Novem ber tot 15 December bij het bankierskantoor Van Lissa Kann, Den Haag; de Twentsche Bank, Dordrecht; Incassobank, Groningen; de beeren Van Loon Co., Amsterdam; Victor van Rijckevorsel Tilman, 's-Hertogenbosch; 3. Westerwoudt Co., Amsterdam; Willeu- ïnier, Van Tijen Van La er, Amsterdam en de instelling zelf, tot den koers van 150% voor terdeelhouders en 200% voor vrije inschrij vers. Insahrijvingsbiljetten binnenkomende op 16 dezer zullen alsnog worden aangenomen. De bevoegdheid tot uitgifte van pandbrieven is beperkt tot het 10-voud van het geplaatste maatschappelijke kapitaal. Daar deze .grens is bereikt, wordt overgegaan tot uitgifte van 200 aandeelen. Het agio der uitgifte na aftrek der ürtosten wordt toegevoegd aan de statutaire re serve. Het recht van voorkeur wordt uitgeoe fend door overlegging van 12 dividendbewijzen no. 49 voor elk nieuw aandeel. ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE. Commissarissen van de Aku publiceeren de volgende officieele mededeeling: Dr. Hartogs heeft den wensch te kennen ge geven, als directeur der maatschappij, af te treden teneinde zich onafhankelijk aan weten- scihappelyken arbeid te kunnen wijden. In vriendschappelijk overleg tusschen commissa rissen der Aku en de V. G. F. is met dr. Har togs de volgende overeenstemming bereikt: Commissarissen hebben hem bereid gevon den, als lid tot hun college toe te treden en als gedelegeerde het toezicht op zich te nemen van een technisch adviesbureau, zoodat ook in de toekomst zijn ervaringen op kunstzijdege- bied uitsluitend aan de maatschappij voorbe houden blijven. Het ligt dus in de bedoeling, een desbetreffende voordracht voor de algë- meene vergadering van aandeelhouders te bren gen, in welke tevens voorstellen gedaan zul len worden ter voorziening in de ontstane vaca ture. Inmiddels hebben commissarissen gebruik malkende van hun bevoegdheid volgens art. 13 der statuten, in de tijdelijke waarenming voor zien, door den voorzitter van den Raad van commissarissen (den heer Fentener van Vlis- singen) voorloopig met de functie te belasten. HANDELSVEREENIGING AMSTERDAM. De buitengewone vergadering van aandeel houders heeft het aantal commissarissen bepaald op zeven er. met ingang van 1 Jan. beroemd tot commissaris Mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Javasche Bank. Per 2 Januari zal een interim-dividend van 15 (onv.) betaalbaar worden gesteld. KON. PAPIERFABRIEK FIRMA VAN GELDER ZONEN Op 30 ec. za] een buitengewone algemeene vergadering gehouden worden van de aandeel houders der Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Als eenig punt zal in behandeling komen: een voorstel tot uitgifte van 8150 gewone aandeelen en 1350 cumulatief preferente aan deelen. De aandeelen zijn f 1000 groot. De koers van uitgifte voor de gewone aandeelen zal 150 pCt. bodragen, 4 e voor de cumula tief preferente aandeelen 110 pCt. Oudie aan- (feelhouders genieten bij de inschrijving recht van voorkeur. Vier claims geven recht op één nieuw aandeel. De Gooische Stocmwasscherü en Bedrijf s- Auto-Garage bericht, dat tot 23 dezer de inschrijving op serie B-C-D-E f 400.000 6 10-jarige obligaties (deel uitmakende oer leening van f 500,000/. te haren laste tot den koers Tan 100 is opengesteld te haren kantore. Storting zai plaats hebben op 2 Jar.uori 1930 aan het kantoor van inschrijving en aan een der kantoren der Incasso-Bank. Wij kunnen onzen cmzet nu reeds opvoeren zoodat het nieuwe bedrijf reeds vóór het gereedkomen volop van werk is voorzien. De opbrengst der leening zal dienen voor den verderen afbouw en inrichting der nieuwe gebouwen. De terreinen en de gebouwen zijn geheel onbelast. De aflossing geschiedt a pari aanvangende op 15 November 1934 en eindigende op 15 November 1940. De N.V. behoudt zich het recht voor de leening te allen tijde versterkt of geheel af te lossen. Zij verbindt zich echter van dit recht geen gebruik te maken vóór 15 Nov. 1936. BANK OF ENGLAND. De Bank of England verlaagde haar discon to van 5%% tot 5%. Wij wezen er bij de vorige verlaging op 21 November van 6% tot 5reeds op, dat ver wacht mocht worden, dat de Bank of England zoo spoedig mogelijk tot verdere verlaging zou overgaan, doch, dat zij waarschijnlijk eerst haar positie wilde versterken, die toen juist weder verzwakt dreigde te worden door Fran- sche goudonttrekkingen, welke laatste nu tot staan zijn gekomen. Niettegenstaande een marge van 1% tus schen Londen en Amsterdam en New-York is de toevloeiing van vreemde gelden en goud toch nog vrij gering geweest. Van positiever betering is dus feitelijk niet veel gekomen en blijkbaar heeft de bank gemeend, dan maar met het tot staan komen der verschepingen voor rekening van Parys tevreden te moeten zijn. Een langdurige handhaving van het hooge rentepeil zou Londen als financieel centrum schade kunnen doen. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 7 tot en met 13 December 1929. De ontvreemding van een groot bedrag aan contanten, waaraan een jong bediende te Am sterdam zich heeft schuldig gemaakt, heeft weer eens de aandacht gevestigd op het veel vuldig verbreide misbruik, belangrijke geld en effecten-transporten op te dragen aan te jonge of te oude menschen. Reeds verscheidene malen zyn daaruit voor de opdrachtgevers na- deelige gevolgen ontstaan. Onder de bestaande omstandigheden zijn het in de eerste plaats de verzekeringsmaatschappijen, die hier misstan den kunnen voorkomen en enkele hunner moe ten er de laatste dagen dan ook inderdaad toe zijn overgegaan als leeftijdsgrenzen voor de betrekking 18 en 65 jaar voor te schrijven. Beter zou het zijn indien transport zoo veel mogelijk voorkomen werd. De weg daartoe wordt geopend door de banken en door den postcheque en girodienst, welke landelijk werkt en te Amsterdam bovendien nog eens door het gemeentelijk girokantoor. Natuurlijk blijft uiteindelijk steeds geldver- voer noodig. maar het aantal transporten zou toch zeer belangriikt verminderen, hetgeen niet alleen winst aan tijd zou beteekenen, doch ook in andere opzichten economisch zou zijn. Van de algemeen bekende girodiensten be hoeft niet veel gezegd te worden. Vooral de postcheque en girodienst neemt zulk een plaats in, dat van haar nut een ieder overtuigd is. Minder bekend is de clearing, zoowel de geld- als de effectenclearing. De geldclearing, beter gezegd wissel- en cou- ponclearing, bestaat door het iniatief der Nederlandsche Bank reeds een aantal jaren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Dade lijks komen de deelnemers in deze steden bij elkaar om de vorderingen, die zij op elkander hebben, wegens wissels, cheques, betaalbaar- gestelde incassi en coupons te verrekenen. Het saldo-vordering of schuld, dat iedere deelne mer ten slotte op of aan de anderen heeft, wordt verrekend per rekening-courant by de Nederlandsche Bank. In plaats, dat nu van elk der deelnemers een incasseerder moet naar elk der anderen, waar hij misschien lang moet wachten en waarmede in ieder geval veel tyd verloren gaat, vindt ver rekening plaats op een centraal punt en wordt geldtransport door overboeking geheel verme- Van hoeveel belang deze clearing wel is, too- nen onderstaande cijfers, die de omzetten over het jaar 1 April 1928 tot 31 Maart 1929' aan geven. Aantal Bedrag (in millioenen) Amsterdam 931.730 f 16.949.— Rotterdam 527.502 f 2.323.— Den Haag 161.902 f 201.— Tot de oprichting van een instituut voor effectenclearing, al was het voorloopig alleen maar voor Amsterdam, is men nog steeds niet gekomen, voor een groot deel als gevolg van conservatisme van den effectenhandel. Thans worden iederen dag door de Amster damsche straten voor millioenen aan effecten vervoerd, die telkens weder moeten gecontro- lee#d en geadministreerd worden. Wat een geweldige arbeidsbesparing zou het geven, indien al deze fondsen zouden berusten bij een instelling, die de verhouding tot de eigenaars op een effecten- en rekening-courant zou aanteekenen en door eenvoudige overboe king voor de levering zou kunnen zorgen. Hoewel in de eerste plaats in Amsterdam aan zulk een instituut behoefte bestaat, zou het toch ook voor „de provincie" van groot belang kunnen zijn. Thans worden dag aan dag millioenen van en naar de hoofdstad gezonden. Vooral de effecten door speculanten gekocht maken de vreemdste en meest on-economische reizen, 's Morgens aangekomen, gaan zij vaak 's middags weder terug, hetzij wegens verkoop, hetzij voor beleening. Ook hier groote kosten aan: controle, administratie, assurantie en porto. In alle voorname beursplaatsen bestaat de effectenclearing reeds lang. Amsterdam is echter nog steeds achter gebleven in deze be- drijfsvereenvoudiging. Wel doen de kassiersin- stellingen, kasvereeniging en associatie cassa op dit gebied nuttig werk, doch de wensche- lijkheid van één centraal, modern georgani seerd verreken-instituut, blijft, en wij gelooven vast, dat het daartoe ook wel eens komen zal. Stapje voor stapje komen ook de Engelsche rentetarieven op beter, d.w.z. lager peil. Zoo vlot als by ons gaat het niet. De Bonk of England heeft het niet gemakkelijk. Nauwe lijks was het New-Yorksche gevaar geweken of Parijs onttrok goud en niettegenstaande de rentevoet hooger was dan die van andere voor belegging in aanmerking komende landen, kwa men vreemde gelden niet in groote mate toe vloeien. De Fransche verschepingen zijn nu echter tot staan gekomen en blijkbaar zijn belang rijke Engelsche kapitalen naar Londen uit New-York teruggegaan. Men meldt uit laatst genoemde stad dc verzending van 18 millioen dollar goud. Het is niet onmogelijk, dat onze centrale bank nu ook tot een nieuwe verlaging overgaat. Niet omdat de Londensche maatregel van directen invloed op onze markt is, doch met het oog op den lagen koers van het particulier discon to, welke tot ongeveer 1% onder dien van de Nederlandsche Bank is gedaald. Waar de marge tusschen Londen en Amsterdam tot Donderdag 1% was zou een verdere verlaging het verschil wellicht te groot gemaakt hebben, doch de mogelijkheid om de marge nu weder op 1% te brengen, is niet onwaarschijnlijk. De mededeelingen, gedaan door de directie der Margarine Unie zyn niet onverdeeld gunstig ontvangen, hetgeen resulteerde in een koers val van ruim 50 Inderdaad zal men moeten erkennen, dat een zeer hooge koers niet op goede gronden verdedigbaar is. De winst zal dit jaar plus minus 20 van het kapitaal bedragen, hetgeen, gezien de geweldige ophef, die van de fusies gemaakt is, toch zoo bui tengewoon niet is. Wel zullen vele bezuinigin gen eerst later tot uitdrukking komen, doch het plan om voorloopig geen hooger dividend dan 10 uit te keeren, wijst tocli wel op behoefte aan positieversterking en consoli deering. Een na zulk een formidabel en groei overigens normaal verschijnsel. De voorge spiegelde schadeloosstelling in den vorm vein toekomstige claims heeft slechts waarde voor zoover die claims reëole winstuitkeeringen zijn of althans op het nieuwe kapitaai een even groote winst als met het oude kan worden gemaakt. Doch zelfs aannemende, dat de claims wer kelijk als zoodanig waarde hebben en ous niet slechts kapitaalsuitkeeringen vertegenwoordi. gc-n, is toch dc huidige koers niet ongewoon laag. Reden voor een eenigszins krachtig herstel schynt dus niet aanwezig. Wij hebben er evenwel reeds dikwijls op gewezen, dat de Margai*ine heeren van de minder fraaie poli tiek om in hun eigen aandeelen te manipu- lecren, vrij zeker niet afkeerig zijn. Die ver. onderstelling wordt versterkt door de mede deeling der directie, dat zy zulk voordeel had van de hooge koersen by het in betaling geven der aandeelen voor overgenomen zaken. Wie weet of bij een volgende gelegenheid weer niet voor stopzetting gezorgd wordt. Een foi.ds van standing is het Unie certificaat zeker nog niet. Londen dacht er net zoo over en gaf flink af. Calvé's waren natuurlijk ook 'lager. Aku's waren vast, vermoedelijk door steunaankoopen van onze Oostelijke turen en koopo-ders van hen, die meenen, dat voor een concern als de Aku nu toch eindelijk wel den grond is bereikt. Aecoustieks waren de meeste dagen zeer levendig en vast gesterad. Geruchten ovei de Western Electric bereikte overeenstemming en een spoedig te verwachten verklaring,I nemen een vasteren vorm aan. Het is niet de moeite waard over de rest der beurs nog iets te zeggen. Onze lezers weten, dat een tijdperk van weinig zaken is aangebroken en de markt dus een meever.deels onbelangwekkend voorkomen heeft, waardoor van de meeste fondsen niets te vermelden valt Amerika was het grootste deel der week gunstig gestemd, doch Donderdag weer fluctueerend en flauwer. Dat veroorzaakte in Amsterdam eenigen terugslag. Vrijdag moest over de geheele linie wat meer of minder verlies genomen worden. Deliba's stegen een 12-tal punten, doordat een enkel stukje vraag haast geen aanbod ontmoette. 6% Nederl. 1922 A.B. f 1000 4%% Nederl. 1917 f 1000 4%% Indië 1929 f 1000 5% Amsterdam 1925 5% Rotterdam 1925 5% Den Haag 1925 4%% Nat. Hypotheekbank Koloniale Bank A Ned. Handelmij. Cert. Van Berkei's Patent AKU A. Calvé Cert. Küchenmeister Acc. A. Küchenmeister Uit. A. Margarine Unie O. Ned. Ford A. Philips Gem. B. A. Bethlehem Steel C. Kon. Olie A. Aniem Nat. B. A. Ned. Ind. Gas Nat. B. A. Boeton A. Amsterdam Rubber A. Ned. Scheepvaart Unie A. H. V. A. A. Deli Batavia A, Senembah A. 6 Dec. 13 Dec, 103VM 103% 95% 96*/ÜJ 100% lOWm 101% 101% 102 101% 97% 98% 218 215% 164% 164% 199ex 183 110 130 154% 143% 102 122 107gb 130% 367% 313% 273% 265 %gb 492% 479% 92 »/u 92% 401% 395% 336gb 324% 239 241 171% 161 180 169%' 192% 191% 567 560% 361 373% 882 382% Een borstbeeld voor prof. Tendeloo 25 jaar hoogleeraar te Leiden Moeilijk te vervullen wensch SOHJJBDAM NOG N^TER.;Tengevolge van den Sturm cn 't liooge water is Uo Hoofdstraat ln Schiedam - JIODEHN VERKEERSONGEVAL in een der straten van liet huidje Wobtbury op Long Island. De bestuurder en eig-cnaar van het toestel, S$S student, wgrfl gedood* OM PLANKENKOORTS TE KRIJ GEN. Voor wie droge voeten wil houden ls een wandeling door Malden- head (bij Londen) slechte mogelijk over do planken bruggetjes, dl® doo» allo straten zijn gelegd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8