De groote hulp in de Huishouding! A nenkel s Spoel- en Reinigingsmiddel STORM EN HOOG WATER ZATERDAG ld DECEMBER 1929 EFRSTE BLAD PAG. DE RIJKSDAG EN DE FINANCIEELE HERVORMINGEN VERKLARINGEN DER PARTIJEN DE TOESTAND ORITIEK l)é Duitsche Rijksdag is gisteren, na de débatten over de regeeringsverklaring in- zalie de iinaincieele hervormingen, ver daagd. Slechts centrum en democraten wil len het program der regeering in zijn geheel aanvaarden. Brüring (centrum) wees er bij het de bat, op, dat de toestand der laatste tien maanden grootendeels was te wijten aan dt hoogé herstel-lasten. Er zijn beslist onver wijld maatregelen noodig om het kastekort te verminderen en zijn fractie stemt in met het memorandum van dr. Schacht voor zoo ver het op deze noodzakelijkheid betrekking heeft. Duitsch-nationale kritiek. -Dr. Oberfohren (Duitsch-nat.) consta teert, dat bij deze gewichtige beraadslaging de regeering afwezig is en dat de grootste regeeringspartij geen spreker doet optreden. Met het oog op deze „volledige desorganisa tie" van het parlement stelt iiy voor de de batten af te breken. Dr. Hepp (Duitsche Volkspartij) leest een lange verklaring voor, waarin de D. V. P. er haar ingenomenheid mede te kennen geeft, dat de regeering thans orde in de fi nanciën wil brengen. A&n liet eind der verklaring wordt gezegd, dat de D. V. P. bereid is het gebod van het óógenblik, dat tot onverwijld handelen dwingt, op te volgen en het program der re geering ter doorvoering in zijn geheel aan te nètnen onder voorwaarde, dat de overige regeringspartijen van dezelfde bereidwillig heid blijk geven. Dr. Breitscheid (soc.-dem.) noemt het het onduldbaar, dat de rijksbankpresident den schijn tracht te wekken, dat hij de richt lijnen der politiek kan bepalen. De soc.- dem. partij stelt vertrouwen in de regeering. Leicht (Beiersche V.P.) verklaart, dat de IB. V. P. zich verheugt, dat de regeering wil werken aan een gezond maken der fi nanciën. Von Lindeim er-Wild au (D. N. „Ar- b'eitsgemeinschaft") zegt aan het eind van een, rede het vertrouwen zijner groep in de regeering op. De rijkskanselier aan het woord. De rijkskanselier M 11 e r zeide, dat de vorige spreker ongelijk had als hij meende, dat. de regeering in het geheel niet had on derzocht of dr. Schacht gelijk of ongelijk had. De regeering heeft juist gezegd, dat zij op het memorandum zou antwoorden op de eenige bevoegde plaats, in den Rijksdag. Anders konden wij piet handelen, want naar buiten Werd het memorandum opgevat als een aanval op de leiding van den staat, op de regeering, die volgens de grondwet ver plicht is de politiek te voeren. De rijkskanselier las daarna een brief der regeèring aan dr. Schacht bij de Parijsche onderhandelingen voor en deed daarbij op- ih.eïken, dat de vrijheid van handelen der deskundigen daardoor niet was verkort. (Ge lach en hoerageroep bij de Duitsch-nationa- len). Zeker, want' dr. Schacht constateert in zijn antwoord met voldoening, dat de vrij heid van handelen der deskundigen door het kabinetsbesluit niet verkort was. (In stemming.) De regeering heeft geen aanleiding haar buitenlandsche politiek principieel te wijzi gen. Zij verwacht, dat de ingeleide onder handelingen op de Haagsche slotconferentie tot een einde zullen worden gebracht, dat strookt met de politiek, welke Stresemann 6êdërt jaren gevoerd heeft. De scherpe Duitsch-nationale critiek op deze politiek doet eigenaardig aan daar de D. N. in de jaren 1925 en 1927 als regeeringspartij aan deze politiek hebben meegedaan. Deze frer- antwoordelijkheid wascht al het water van de zee niet af. HET GIFMOORDEN-PROCES IN HONGARIJE ZES EN DERTIG VROUWEN VO.QR DE RECHTBANK DE VIER EERSTE KOMEN OP HAAR BEKENTENISSEN TERUG Voor de rechtbank te Szolnek is het met spanning verwachte gifmoordproces tegen vrouwen begonnen. Allereerst staan vier vrouwen terecht. De eerste verdachte is de 44-jarige Rosa Holy ba, die er van beschuldigd wordt, in Octo ber 1924 haar man met arsenicum vergiftigd te hebben. Bij de instructie had zij bekend, thans zegt zij niet te weten of er vergif zat in de eendensoep, die ze haar man gaf. De tweede verdachte is de 71-jarige Lydia Sebestyen; zij wordt beschuldigd van aaav stichting tot gifmoord. Zij ontkende nu en zei slechts bekend te hebben uit vrees door de gendarmes te worden geslagen. De derde verdachte, de 66-jarige Juliane Lipka, staat terecht wegens drievoudige» mooru i wegens twee gevallen van aan stichting :ot moord. Zij ontkende nu doch verwarde zich in het kruisverhoor en g haar man arsenicumwater gegeven te heb ben doch hij zou daar niet eens ziek van ge worden zijn. De 50-jarige verdachte Marie Koetelos klaarde bij het vóór-onderzoek, dat zij met haar man ren ongelukkig huwelijk had. Tegen alle vier verdachten zal de dood straf gevraagd worden. HET SKLAREK-SCHANDAAL. Tragische dcod tijdens het onderzoek. „Obermagistratsrat" Schalldach is gister middag, terwijl hij door den regeeringscom- missaris Tapolski over de Sklarek-zaak werd verhoord, plotseling aan een hartverlam ming overleden. Waarschijnlijk heeft hij zich door de verhooren van den laatsten tijd zoo van streek gemaakt, dat zijn ge zondheid daaronder heeft geleden. Na de Rijksdagzitting werd de politieke tóestand In parlementaire kringen als kri tiek beschouwd. Er zou in den avond alsnog een laatste poging worden gedaan on overeenstemming te komen. Het kabinet zou om 11 uur bijeenkomen. In aansluiting daar op zouden de leiders der regeeringspartijen een bespreking houden en daarna zou we der een kabinetszitting plaats vinden. De fracties zouden vanmorgen vóór de Rijksdagzitting bijeenkomen. Toenadering. Naar men nader verneemt, zijn de par tijleiders tot e en formule gekomen, dio uitroeing van het „Sofort-Program" ver zekert. DE AFSCHAFFING DER IN- EN UITVOERVERBODEN ONTWERP-SLOTPROTOCOL VAN COLIJN. Op de te Parijs vergaderende conferentie voor afschaffing van de in- en uitvoerverbo den diende oud-minister Colijn liet ontwerp van een slotprotocol in, volgens hetwelk de te laat gekomen ratificatie van de conventie door dé Duitsche regeering geldig zal wor den beschouwd. Hetzelfde zal het geval zijn met de aangekondigde ratificatie door Noor wegen en de eventucele ratificatie door Tsjecho-Slowakije en Polen. Indien Tsjecho-Slowakije en Polen niet tot ratificatie zijn overgegaan op 31 Mei, zullen de staten, die de inwerkingtreding van de conventie afhankelijk stellen van de ratifi catie door deze twee staten, niet langer ge bonden zijn dan tot 1 Juli 1930. Als op 30 Juni 1931 of op denzclfden da tum ih de loop van de jaren 1932, '33, '34 het aantal van de contractcerende staten niet voldoende zou zijn, zullen de andere staten zich van hun verplichtingen kunnen ont slaan. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Volgens rapport van het Duitsche rijks bureau is de werkloosheid in de week van 2 tot 7 December nog toegenomen. Het aantal steuntrekkenden is in één week met 100.000 vermeerderd. Het totaal aantal steuntrekkenden bedroeg op 5 De cember ongeveer 1.250.000. DE UITTOCHT UIT RUSLANDl Van de in het vluchtelingenkamp te Pjpcnzlau ondergebrachte 5000 Duitsch-Rqs- si£che vluchtelingen hebben tot dusver-onge- i* 1500 de quarantaine doorstaan. Deze woBdétt naar Prenzlau overgebracht en in de rijbsweerkazerne gehuisvest Twee dooden. Op het vliegveltf Wevelghem (België) ls in vliegtuig door den wind tegen den grond verpletterd. Van de twee inzittenden werd de een terstond gedood, de ander, een leerling-vlieger, stierf tijdens het transport aar het ziekenhuis. EEN TREINROOF. Met hulp van een bedwelmend middel. In den internationalen sneltrein van Boe karest naar Lemberg is de vrouw van den Roemeenschen onder-staats-secretaris Mol- davan beroofd. De dief maakte een map diplomatieke stukken, eenige sieraden en een vrij hoog bedrag aan geld buit. Nie mand heeft den roover gezien en Mevrouw Moldavan is niet in staat eenige inlichtin gen te geven. Zij herinnert zich slechts, dat de eigenaardige geur zich door de coupé verspreidde, waardoor zij slaperig werd en het bewustzijn verloor. PACELLÏ. Mgr. Pacelli heeft Berlijn verlaten. On danks het slechte weer hadden duizenden Berlijnsch'e katholieken den nuntius uitge leide gedaan. Volgens de fascistische Lavore loopt het gerucht, dat kardinaal Pacelli bin nenkort kardinaal Gasparri als staatssecre taris zal opvolgen. ENGELAND'S BETREKKINGEN MET RUSLAND. Sokolnikof, de nieuwe Russische gezant ln Engeland, is te Londen aangekomen. Hij bleek geen woord Engelsch te spre ken. Tezelfder tijd ongeveer is de Engelsche gezant, Sir Esmond Ovey, te Moskou aange komen. HET LEGERCONTZNGENT VAN BELGIE. Vermeerdering van 2000 man. Het legercontingent van België voor 1930 is samengesteld als volgt: Vrijwilligers en opnieuwdienstnemenden 20.500, miliciens 40.500, wederopgeroepenen 4000, hetgeen een vermeerdering van 2000 man tegen het contingent van 1929 betee- kent. ELF TRAWLERS VERMIST. Slechts één der twaalf te Lowestoft thuis- behoorende trawlers, die sedert den storm als vermist werden gemeld, is in de haven teruggekeerd. Het schip was vier dagen over tijd. Een oorlogsschip doet nasporingen naar de nog ontbrekende schepen, wier toestand, indien zij nog drijvende zijn, ernstig moet zijn. DE V. S. EN FRANKRIJK. NEW-YORK, 14 Dec. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag de Mellon—Berenger-overeenkomst met 239 te gen 100 stemmen -goedgekeurd. ENGELSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN? Van den Engelschen torpedojager „Tor- mentor" zijn tijdens den storm in de buurt van St. Goyans Head vier man overboord geslagen. De torpedojager zelf werd bescha digd en werd door een sleepboot op sleep touw genomen naar Milford Haven. Door het geweld van den storm brak echter de tros en alle pogingen om den „Tormentor" weer op sleeptouw te nemen, mislukten. De sleepboot is te Milford Haven aangekomen. Men vreest, dat de torpedojager gezonken is. DE MOORDEN TE DUSSELDORF. Nieslroy vrijgelaten. Een nieuwe arrestatie. Gelijk verwacht werd, is de verdachte in de Dusseldorfsche moord-affalre, Niestroy, vrijgelaten, daar zijn verklaringen door een getuige zijn bevestigd. Intusschen is, naar Wolff seint, te Eger de 31-jarige chauffeur Josef Mayer uit Lehenstein aangehouden. ORKAAN OP DE FIDZJI-EILANDEN. PARIJS, 14 Dec. Volgens telegrammen uit Suva heeft een vreeselijke orkaan het N.O. deel van de Fidzjl-eilanden geteisterd en groote verwoestingen aangericht Een derde gedeelte van den katoenoogst is verwoest. Groote uitgestrektheden zijn overstroomd Veel vee is omgekomen. De schoener „He lena" is in de buurt van het eiland op een rots geloopen. Mensohenlever» zijn niet te betreuren INGEZONDEN MEDEDEELING. Een nieuw Spoel- en Reinigingsmiddel voor vaatwerk, messen, lepels, vorken, potten en pannen, kortom alle voorwerpen van metaal, steen, glas. porcelem, enz. JjTJl verwijdert vet. saus- en etensresten in een ommezien, ffjft maakt alles schitterend blénk en glanzend, daarbij absoluut rei^ioos. Neemt U eens een proef. U zult verbaasd zijn over de prachtige resultaten. Prijs per pak 15 cent. Vervaardigd in de Persil-Fabrieken. Eenig Importgut E Ostermann Cos Handel Maatschappij N.V. - Amsterdam voor Huis- en Keuken-gerei - Overal verkrijgbaar BESCHADIGDE DIJKEN EN OVERSTROOMINGEN GETEISTERDE SCHEPEN Omtrent de zware beschadiging van den zeedijk op het eiland Ameland wordt nog gemeld, dat Donderdagavond deze dijk bij het gehucht Buren is doorgebroken en over de gCheele lengte van 8 K.M. zwaar bescha digd. De dijk is over het gedeelte, dat ge reed was, voor de helft steil afgeslagen. De schade bedraagt duizenden guldens. De vloed steeg tot 1.60 plus vol zee. Met krachtige golfslagen werd een deel van den polder onder water gezet. De dijkgraaf en de opzichter van den Rijkswaterstaat kwa men inderhaast uit Leeuwarden. Het nog in aanleg zijnde dijkgedeelte bij Buren was Donderdagavond door het per soneel der Amsterdamsche Ballast Mij. te gen de opkomst van den vloed bewaakt Op de gevaarlijkste plaatsen is getracht den afslag met steenen en zeilen tegen te gaan. Hierbij geraakte een opzichter te water, doch kon gered worden. Het werken met steenen, die uit het water moesten worden gehaald is, toen dit over den dijk liep, ge staakt De rails van de spoorbaan voor den aanleg hangen op drie plaatsen in de lucht Het kleigedeelte van den dijk is grooten deels behouden, doch bij Nes, waar het dijk- lichaam meer uit zand bestaat, zijn diepe gaten geslagen. Met man en macht wordt aan het herstel gewerkt. De zeedijk van Medemblik naar Wierin- m toonde verzwakkingsverschijnselen, waarom waakploegen zijn aangesteld. Nood materiaal is aanwezig. Het Zuidlaardermeer buiten zijn Tengevolge van den Noordwesterstonn is het Zuidlaardermeer buiten zijn oevers ge treden. Vele landerijen zijn overstroomd; 't water is ver boven het normale peil geste gen. Veertien oren in een mand. De bakschipper P. Everts, werkzaam hij de N. V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, bevond zich tijdens den storm alleen op een kolenschui-t in de Zui- Kolhorn. Everts nam voorzor- eventueel zinken der schuit hij nog zijn leven zou kunnen red Schepen in nood. Men meldt van Terschelling: De op het s.s. „Benwyvis" get torpomp is bezig de machinekamer leeg te pompen. Een gedeelte der bemanning ls op West-Terschelling aangekomen en naar En geland vertrokken. Drie verstekelingen zijn ook aan land gezet Een ander deel van de bemanning is naar Rotterdam vertrokken. De kapitein, stuur lieden en machinisten bevinden zich nog op het schip De sleepbooten „Oceaan", „Vol harding" en „Texel" zullen trachten het schip weer vlot te krijgen. Het Letlandsche stoomschip „Sports" is door de sleepbooten „Groningen", „Lim burg" en „Assistent" behouden de haven van Nieuwediep binnengebracht. Een groot deel van de door den storm in de vissohershaven te IJmuiden opgehou den stoomtreilervloot is wederom in zee gestoken. Slechts één stoomtreiler kwam van de Noordzeevisscherij binnen, zoodat de vischaanvoer buitengewoon gering was. De storm heeft te Ierseke veel schade toegebracht aan het mosselvisschersbedrijf. Niet alleen, dat niet kon worden verzonden, maar ook aan de perceelen werd schade veroorzaakt. Vliegtuig door storm geteisterd. Op het militaire vliegveld Soesterberg is 'n Fokker die van plan was te landen door den storm opgenomen en tegen den grond geslagen, waarbij het toestel geheel vernield werd. De vlieger en de passagier konden onge kwetst uit de overblijfselen worden bevrijd. Buiten de oevers. De wassende stroomen. Na van 9.93 tot 9.70 M. over N.A.P. geval len te zijn, is de Maas voor Grave in de laat ste twee etmalen weer aanmerkelijk gewas sen, zoodat de hoogstgelegen uiterwaarden thans onder water beginnen te komen, en het water spoedig van dijk tot dijk zal staan De was houdt aan. De stand van de Waal bij Nijmegen is nog weinig veranderd sedert de peilschaal voor het eerst na langen tijd met 9.03 meter boven N.A.P. overschrijding van den middel baren stand (8.66) aangaf. In den afgeloopen nacht is de stand van het water van de Eem gestegen tot 1.49 M. boven A.P. Tusschen Baarn en Soest staat al het land blank van water. Overboord gevallen en verdronken. Men meldt ons: Een sleep, die bieten vaart van Middel- harnis, en de F.ijkshaven aldaar wilde bin- nenloopen, heeft het «zwaar te verantwoor den gehad. Verschillende malen werd het schip van de trossen geslagen. Hierbij werd een knecht over boord geslagen. De onge lukkige is verdronken. Na langen strijd gelukte het eindelijk de haven binnen te loopen. Het vermiste schip terecht. Men meldt ons udt Haarlem: Bij den bevrachter, de firma v. Wijk te Vijfhuizen, is bericht ontvangen, dat het vermiste binnenschip „De Nieuwe Zorg" te Vreeswijk is aangekomen. Tengevolge van het stormweer moest de schipper G. ter Wolde met zijn vaartuig o.p de Zuiderzee terugkomen. Hij lis toen via den IJssel binnendoor naar Vreeswijk gegaan. In verband met de vermissing had de Rijksinspectie op de Zuiderzee een ondei zoek ingesteld. Aan boord van „De Nieuwe Zorg" is alles wel. Het vaartuig wordt Maandag te Vijf huizen verwacht. Men meldt ons uit 's-Gravemocr: T«*u ucu ix. oujiiu en ueii Doordat een der sluisdeuren van den pol- opkomenden vloed trad het Holl. Diep Don-der „Do Lage weg met de velden" niet dicht derdagmiddag buiten zijn oevers, tengevolge I was, is tengevolge van den hoogen vloed waarvan de Kwistgeldpolder overstroomde 'n de Donge de bovengenoemde polder over- en het hooge water tegen de huizen der dijk bewoners kwam te staan, die beangst voor eenzelfde dijkvloed als op 25 Nov. van het vorige jaar, ijlings de vloedplanken in ge reedheid brachten. De stand van het water in het Zwarte- woestingen aangericht Een schuur van den stroomd. Nog slechts het hooge houtgewas steekt boven deiAwaterspiegel uit. Ook do in dien polder gelegen tuinderij is geheel door de watermassa aan 't oog onttrokken. De Z.-W. storm heeft hier ook enkele ver water is door den Westenwind hoog oj>ge- loopen; dammen worden gelegd en dijk- wachten zijn ingesteld. Alle buiteolanderij- en zijn ondergeloopen, en twee schepen zijn door den storm het land opgedreven en vast geraakt Tengevolge van het ruimen van den wind is het water in de Zuiderzee zoo gestegen, dat bij Spakenburg reeds bijna de kruin van den dijk bereikt is. Te Amersfoort liep de groote koppel onder en als de wind blijft aanhouden, zal de Kleine Koppel ook spoe dig onderstaan. Men meldt uit Urk: w Tengevolge van den hevigen storm be den. Hij heesch daartoe een mand in den reikte het Zuiderzeewater tegen midder- mast Én Inderdaad 's middags te halfvijf nacht den hoogen stand van 1.61 M. boven sloeg de schuit eensklaps vol water en zonk A.P. Het geheele weiland, ongeveer 4/5 van Everts klom in den mast en plaatste zioh het eiland, staat blank, in de mand, die jui9t boven de golven hing Tusschen Meppel en Nijentap en begrerw-J De avond en de nacht vielen in en hulp door de Smidervaart en Ruinerwolderdiep ratuur* kwam niet opdagen. Na veertien uren in liggen enkele honderden II.A. grond, waar- ijzige koude te hebben doorgebracht, werd I van er ruim 100 gelegen zijn onder Havelte. hij, naar het „Hbl." meldt, door personeel Slechts een heuvelachtig gedeelte steekt van een sleepboot opgemerkt boven water. rm aireen ■zee nabij i, dat bli e' mogelijk i tuinder Nederveen, aan de Vaart, werd groo tendeels vernield. Verschillende daken moes ten het ontgelden, waarvan pannen en riet afwaaiden. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste Stand 778.8 te Clermont. Stand 735.5 te Nordöyan. Meest krachtige meest Zuidwestelijke wind betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk wein'g verandering in tempe- FIETSERS LICHT OPs Van 1516 Dec. van 4.16 nam. tot 7.31 vm. Vad J6—-17 Dec. van 4.16 nam. tot 7.31 vm. N. C. R. V. De Nederl. Chr. Reis-Vereeniging houdt de Jaarvergadering Den II a a g, 14 December. De Nederlandsche Christelijke Reisvereeni- ging heeft, Vrijdagmiddag haar nieuwe kan toren aan de Wetcringkade in den Haag in gebruik genomen. Tot nu toe waren de kan toren ondergebracht in het gebouw der Haagsche C.J.M.V. Het werk der Vereeni- ging is in den loop der jaren echter zoo uit gegroeid, dat naor ruimer gelgenheid moest worden omgezien. Het hoofdbestuur ia er in geslaagd een voor dit doel uitnemend schikt gebouw te krjjgen. Het nieuwe ge bouw is gelegen tusschen de stations H.IJ. S-M. cn S.S. cn diende eerst Dr. A. Twel- stra en later Ds. K. H. E. Gravemeyer tot pastorie. Het gebouw werd aangekocht voor 124.000—. De geneden woonkamer is ingericht voor ledenregister en uitgaven-depót der relsver- eeniging. Het bestuur zetelt in de ruime be- n^denwachtkamer. De wachtkamer bevindt zich onmiddellijk rechts van den ingang. Verder zijn er vertrekken voor archief en kookgelegenheid. Op de bovenverdieping be vinden zich. kantoren voor administrateur en kantoorpersoneel. De tweede verdieping werd bestemd als woning voor de concierge, en voor eventueele uitbreiding. Een dames comité zorgde voor de noodige middelen om het gebouw gezellig en keurig aan te klee- den. Het is dan werkelijk ook een lust in de verschillende vertrekken te vertoever Vooral de voorname bestuurskamer, "hes aanmeldingsbureau en de kamer van den administrateur, den 'heer Westerhoud, ran ken een royalen indruk. Van de gelegenheid om het gebouw m oogenschouw te nemen is gistermiddag een zeer druk gebruik gemaakt. Onder de velen, die het Hoofdbestuur, vertegenwoordigd door de heeren A. van Deursen, H. van der Tol, N. Schenkman cn W. F. M. Lindeboom, kwamen compliteeren bevonden zich de hee ren Mr. von der Flier, voorzitter Ned. Reis- vereeniging en de heeren Pieters en Roose mans, directeur der Ned. Reisvereèniging. Verder zagen wij het voltallige damesco mité, dat zooveel aan het interieur van het gebouw gedaan heeft, en ter rece ptie bij monde van Mevr. Straatman baronesse van Slingelandt een klok en een belang rijk bedrag voor de verdeelkisten aanbod. Verder lieten tal van afdeelingen zich ver tegenwoordigen. Verscheidene van deze afdeelingen had den bloemen gezonden of door middel van geschenken van hun belangstelling blijk ge geven. Den geheclen middag liep het druk op de Weteringkade. De K.L.M. deed zich tezenwoordigen door den heer Scholte, terwijl de Duitsche, Zwitsersche en Oosten- rij ksche spoorwegen hun agenten haddon afge^ardigd om het Bestuur der Christelij ke Reiavereeniging geluk te wenschen met de nieuwe aanwinst. Ook tal van particu lieren verschenen ter receptie. B. en W. van 's-Gravenhage hadden een schrijven van ge- lukwensch gezonden. Behalve de zusterver- eenigingen hebben verschillende veroenigin- corporaties zich doen vertegenwoor digen. Het diner 7 uur in hotel de Twee Steden op het Buitenhof was aangericht, is zeer wel geslaagd. Ongetwijfeld hebben de prettige,., aristocratische sfeer van het hotel en de i goede keuken er het hunne toe bijgedragen..-,! Maar hoofdzaak van het welslagen dezer feestelijke disch was volgens onze meening de intimiteit, het eigene der N.R.C.V. Niet minder dan 150 dames en heeren had den zich aan de welvoorziene en rijkversier de tafels een plaatsje verzekerd. En de kos telijke spijzen werden vergezeld van tal van goede woorden en langere of kortere toespraken. De voorzitter der Haagsche afdeelmg, de heer Frankenhuyzen, heeft het samen zijn op de onder ons gebruikelijke wijze ge opend en met een kernachtig speeclije het tafelpresidium overgedragen aan den voor zitter der vereeniging. dis. A. van D e u r- n. Deze bleek voor zijn taak berekend beschikt over de gave de juiste woorden op heC juiste moment te kiezen. Voor ieder der talrijke sprekers had hij een hartelijk, schertsend soms ook raad dankwoord ge reed. We kunnen onmogelijk al het gesprokene releveeren. Zelfs het meest objectieve ver- ilag geeft onvoldoende weer, wat er getoast s. Mogen we volsaan met het noemen van enkele namen? Achtereenvolgens luisterden we naar mevr. Strootman har.sse van Slingelandt. Ge neraal Weber, den vlootpredikant van der Giessen, den hoer C. H. Sonneveld, van de Groningen, het hoofdbestuurslid W. Lindeboom, den heer J. Schotte Sr., den heer II. W. J. J. van Deventer, burgemees ter J. A. J. Jansen Maneschijn, den heer H. Schenkman (H. B.), den heer J. Wester houd, administrateur der N.C.R.V., den heer J. Ploov. afd. Leiden, en den heer J. Keizer, in Heerenveen. eD heer Schenkman heeft de tafel geëin digd. Vervolgens hebben de leden zich begeven naar een andere zaal voor de Reünie welke zich eveneens kenmerkte door een ge zellige, intieme sfeer. Dc Haagsche afd. der N.C.R.V. en bijizon- derlijk de heeren D. Sohotte en J. Wester houd hebben zich veel moeite gegeven om van dezen feestavond ook werkelijk een kunst avond te maken. En ze zijn er ongtewijfeld in geslaagd. De vooravond van deze jaarvergadering heeft dan ook bij allen een buitengewoon goeden indruk achtergelaten. Vergeleken bij verleden jaar in Haarlem was dit tien en tienmaal beter en veel meer hoogstaand. Wij verheugen ons er hartelijk in, dat men er in geslaagd is zóó iets te De muzikale medewerking werd verleend door mej. Constance Gispen en den heer H. A. W e g e r ii f. Het warme, klankvolle expressieve geluid van deze lieftallige, jeugdige zangeres heeft de aanwezigen geroerd. We wdtcn niet wat ons het meest bekoorde: haar voordracht, do intonatie, die treffende stembuiigiingof de groote eenvoud en het ongekunstelde, dat haar optreden kenmerkte. Het diepst is ds zang van mej. Gspen naar het ons voor kwam in die verzen, waarin groot verlangen werd uitgezegd (b.v. Heimwee, van Cath. van Rennes en Meihoveke van v. Tussen broek). Maar laten we geen titels noemen. Want dan moeten we alles memorcerenl De bloemen, die mej. Gispen kreeg, waren een welverdiende hulde. Het accompagnement en de solo-nummers van den heer Wegerif waren voortreffelijk. Vooral de Ballade As dur van Chopin heeft is geboeid. 't Dankwtjord, eerst door dmv heer Fran- kenhuvzen en later door Drs vin Deursen gesproken, was dan ook ten lie op z'n plaats. Resumeerend: een zeer geslaagde, moo(e avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2