Jliruinr geitectfe No 2919 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 1Qe Jaargang ONS BLAD GRATIS eerstïTblad. BINNENLAND. GEWELDIGE BRANDRAMP TE MIDDELBURG ÏBONNEHENTi per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) ^er weekf 0.25. yoor het Buitenland bij Weke- lijksche zending6. gij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /fc cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 9 DECEMBER 1929 ADTEBTENTICN: Van 1 tot 5 regelsL17V4 Hike regel meer «0.22% Ingez. Mededeelingen. van 1—5 regelsb2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 WIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. ALS KWARTAAL LEZER OP ABONNEERT, ONTVANGT DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS ADRESSEN VAN NIEUWE LEZERS OP GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen OFFICIEELE BERICHTEN RADEN VAN BEROEP (O.) BJj Kon. besluit zijn benoemd tot plaatsver vangend griffier by den Raad van Beroep (O.) te 's-Hertogenbosch: Mr. M. H. M. Adelmeyer, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch; en tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (O.) te Amsterdam: Mr. F. R. J. Dubois, secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, wonende aldaar. REGENTEN GEVANGENISSEN. By Kon. besluit zijn benoemd tot lid van het College van Regenten over de Gevangenissen te Gropingen, Dr. F. F. Hazelhoff, psychiater wonende te Groningen, en tot lid van het Col lege van Regenten over de Gevangenissen te Rotterdam A. Reitsma, directeur der Gemeen te Kweekschool voor onderwijzers en onderwij- ieressen te Rotterdam. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijksgede- puteerde van het waterschap der Vijfdeelen Zeedijken Binnendijks, B. Wassenaar te Fra- neker; tot dyksgedeputeerde van het water schap Hemelumer Oldephaerst en aanhoorige Zeedijken, D. de Roos te Stavoren; tot heem raad van den polder Katwoude T. Buys, te Monnikendam; tot gezworene van den Wilhel- minapolder (Zuid-Beveland), A. de Groene, te Kattendijke; tot gezworene van het waterschap Rumoirt, P. Boudeling, te Anna Jacoba Polder, gemeente St. Philipsland; en tot gezworene van net waterschap Oud-Vossemeer K. J. Hanse te Oud-V ossemeer. LANDMACHT. By Bij Kon. besluit is den eerste-luitenant jhr. E. C. Storm van 's-Gravensande, van het regiment Genietroepen, eervol ontslag ver leend en is hy benoemd tot reserve-eerste-lui- tenant by het regiment genietroepen. ZEEMACHT. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse Mar.-reserve A. Boosman geplaatst bij de on- derzeedienstkazeme te Willemsoord; is de luitenant ter zee der le klasse C. Meyer, commandant van Hr. Ms. Vulcanus, eervol ontheven over dien bodem en overge plaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; is de luitenant ter ze. le klasse Mar.-reserve J. M. Moerdijk, commandant van Hr. Ms. Triton, eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel en overgeplaatst in de rol van Hr. Ms. Van Speyk en is de luitenant ter zee der 2e klasse J. J. Hoogendoom, overge plaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. VERLAGING SUIKERACCIJNS DE INVOERING HEEDS OP 1 JAN. A.S.7 Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers- Waren" meldt, dat het in het voornemen der Regeering ligt, het wetsontwerp tot afschaf fing van de opcenten op den suikeraccijns nog zóó snel door de Sta ten-Generaal te doen behandelen, dat de wet op 1 Januari a.s. in werking kan treden. VREDESTENTOONSTELLING Door de Haagsche Conferentie vertraagd. Op 21 December a.s. zou de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling te 's-Gravenhage waartoe de Regeering geheel het complex der Grafelijke Zalen heeft beschikbaar ge steld, worden geopend. Evenwel, het is ge bleken, dat voor de a.s. tweede Haagsche Conferentie de Regeering de beschikking zal behoeven ook over deze Grafelijke Zalen. Het zou niet wel aangaan om op 21 De cember een tentoonstelling te openen van den omvang als deze tentoonstelling worden zal, die dan 10 dagen later weer zal moeten worden gesloten. Vandaar, dat het Uitvoe rend Comité heeft besloten om de tentoon stelling uit te stellen totdat de Haagsche Conferentie zal zijn geëindigd. Het is uiteraard niet met zekerheid te zeggen, wanneer dit het geval zal zijn, ter wijl eerst, zoodra de Haagsche Conferentie is afgeloopcn, met den opbouw der tentoon stelling kan worden begonnen. Zoodra de Haagsche Conferentie is geëindigd, kan de definitieve openingsdatum der tentoonstel ling worden medegedeeld, hetgeen dan zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Het Uitvoerend Comité der tentoonstelling verkreeg van den Minister van Justitie machtiging tot het houden cener loterij. Op de daarvoor uitgegeven loten staat vermeld, dat de trekking uiterlijk 31 December zal plaats hebben, welke trekking nu tot einde Februari is uitgesteld. Het spreekt van zelf, dat het Uitvoerend Comité de tijdruimte, daaraan door den loop der omstandigheden gelaten, benut om ver schillende onderdeelen der tentoonstelling ttog eens ln het bijzonder te verzorgen. PROV. STATEN ZUID-HOLLAND DE BEGROOTING Aan het verslag der Statencommissie rer de provinciale begrooting voor 1930 en hot antwoord daarop van Gedep. Staten wordt het volgende ontleend: Ook naar de meening van Gedep. Staten heeft van den aanvang af de bedoeling voor gezeten door middel van provincialen steun de oprichting van schoolartsendienstcn ten plattelande te bevorderen. Waar reeds in de groote steden goed functioneerende dien sten bestaan, valt daar voor de provincie geen taak te vervullen. Een algemeene doorvoering van het ge neeskundig schooltoezicht in deze provincie in den geest der voordracht zal van de pro vincie een jaarlijksche uitgave vorderen van f75.000 a f80.000. Daarbij woidt aange nomen, dait de Zuidhollandsche gemeenten beneden de 40.000 inwoners gezamenlijk over ten hoogste 15 16 distritcen kunnen worden verdeeld. Daar de bevolking van de gemeenten be neden de 40.000 inwoners zich tot de totale bevolking der provincie verhoudt als 13 zou, bij subsidieering van alle gemeenten de provincie deswege worden bezwaard met n jaarlijkschen last van plm. f240.000. Het voorstel beoogt het toekennen van subsidie aan gemeenten. Volgens dit voor stel kan dus een combinatie van schoolbe sturen als zoodanig voor subsidie in aan merking komen en zal zij zich in verbin ding hebben te stellen met de betrokken gemeentebesturen. Ook Gedep. Staten zijn van meening, dat, hoewel de financieels toestand der provin cie niet ongunstig is te noemen, voorzich tigheid moet worden betracht bij het vo- teeren van nieuwe uitgaven. Gedep. Staten blijven de meening toege daan. dat er in deze provincie weinig be hoefte bestaat aan de stichting van een fonds voor reserveering van batige saldi an den gewonen dienst. De vraag of Gedep. Staten bereid zijn om •oor te stellen een som van b.v. ƒ200.000 uit te trekken om hiermede gemeenten, die zulks vragen, te steunen bij het bestrijden der werkloosheid en het bevorderen van •erkgelegenheid, wondt ontkennend be antwoord. Van de zijde van Gedep. Staten is geen voorstel te verwachten om terug te komen op het besluit der Staten inzake het bij de opening der Statenzitting uit te spreken ?bed. Met betrekking tot de vaartverbetering in het Westland merken Gedep. Staten op, dat het overleg, aan de voorbereiding van deze aangelegenheid verbonden, nog niet geëindigd is. De moeilijke financieele positie der ge meente Ammerstol heeft bij voortduring de aandacht van Gedep. Staten. Gedep. Staten wijden hun aandacht aan de oplossing van het drinkwatervraagstuk der'nog onverzorgde gemeenten in de Krim- penerwaard. Door den provincialen advi seur zal hierover rapport aan Gedep. Sta ten worden uitgebracht Na het onlangs verwerpen van de moties- Van Zadelhoff en Van Sleen bestaat er thans naar het oordeel van Gedep. Staten geen aanleiding een regeling tot het subsi dieeren van bet handelsonderwijs en van het buitengewoon lager onderwijs te ont werpen en aan de Staten voor te leggen. RIJKSAANBESTEDING De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het verleggen van een gedeelte van den Kanaal- weg langs de Noordzijde van het Noordzee kanaal onder Assendelft, behoorende tot de werken voor de verbetering van het NoorJ- zeekanaal. Laagste inschrijver was J. Visser Bzn. te Sliedrecht, voor f 149.680. De raming was f 160.00P. HET NIEUWE GEBOUW VAN DE N. C. R. V. OP 13 DECEMBER IN GEBRUIK. Het nieuwe kantoor van de Ned. Chr. Reis- vereeniging is nagenoeg gereed. Op Vrijdag 13 December a.s. zal het gebouw aan de We teringkade no. 22a te Den Haag in gebruik worden genomen, 's Middags om 3 uur zal het Hoofdbestuur daar aanwezig zijn om be langstellenden te ontvangen. ANTI-REV. JONGEREN ACTIE Ds. H. A. de Geus, Ned. Herv. pred. te Huizen (N.H.) heeft zijn benoeming tot adviseur der A.R.J.A. aanvaard. Het secretariaat blijft bij Dr. L. W. G. Schol ten, Fred. Hendrikstraat 87bis A, Utrecht Het penningmeesterschap wordt waarge nomen door den heer J. C. Jongeneel Jr., Oud- Alblas, Giro 117006. Enkele clubs, waarmee reeds contact was, zijn thans definitief aangesloten. Een nieuwe club is opgericht te Blcskens- graaf, voorzitter de heer W. van Kooten, hoofd der Chr. School. Bovendien is opgericht de club Gemmc van Burmania te Oosthem (Fr.). TAL VAN HUIZEN IN VLAMMEN STORM EN VUUR IN DE LANGE DELFT MIDDELBURG IN DEN DONKER Zaterdagmiddag te half vijf ontstond brand in de bovenste verdieping van de Ba zar Francais aan de Lange Delft te Middel burg. Aangewakkerd door den storm stond het grootste deel van het pand reeds in lichte laaie, toen de brandweer arriveerde. Aan vankelijk bleek deze tegen een dergelijke vuurmassa niet te zijn opgewassen. Men kon dan ook niet verhinderen, dat het vuur zich mededeelde aan het aangrenzende Grand Hotel, dat ook drie jaar geleden door brand werd geteisterd. Aan de andere zijde van het brandende perceel sloegen de vlammen achtereenvol gens over op de lunchroom en banketbak kerij der firma R. Oosterhuis en op de zaak in manufacturen en mode-artikelen van C. Wiener. Dc brandweer uit Vlissingen werd gealar meerd en verscheen met twee motorspuiten, maar omdat de slangpijpen niet pasten op dc waterleiding te Middelburg, moesten deze spuiten naar de St. Jansstraat en de Nieuwe Haven worden gedirigeerd, om daar het wa ter op te pompen en vandaar de vlammen aan de achterzijde te bestrijden- Tot overmaat van ramp werd te ongeveer kwart over zeven de clectrische stroom plot seling uitgeschakeld. zoodaA de stad geheel in duisternis was gehuld. De brand was van zulk een buitengewo nen omvang als de oudste menschen in Middelburg zich zeker niet zullen herinne ren, omdat de verbrande perceelen behooren tot de groote ouderwctsche patriciërshuizen, waarvan enkele in den loop der jaren zijn verbouwd tot winkelhuizen, zooals er nog velen in Middelburg zijn. Inmiddels waren ook de burger-brandweer van Goes, de marine-brandweer van Vlissin gen en de militaire brandweer uit Middel burg bij de vlammenzee gekomen. Zij zijn dadelijk aan het blusschingswcrk begonnen- Ter assistentie was onderweg hulp uit Ber- gen-op-Zoom een motorspuit en uit Rotterdam. Nadat het vuur den manufacturenwinkel van Wiener had verwoest sprongen de vlam men over op de rijwielfabriek „Transvalia" van de gebroeders Kaan. In dit pand bevond zich een groote voorraad zeer licht brand baar materiaal, zoodat, ofschoon aanvanke lijk slechts de dakgoot was aangetast, wel dra de geheele bovenverdieping één vlam menzee was. Men deed alle pogingen om het aangren zende perceel, waarin gevestigd is Izaak Boasson en Zonen's Bank te sparen. Aan de overzijde der straat werd 't groote magazijn der firma D. de Jager Jr., een dit jaar grootendeels vernieuwde winkel in ijzerwaren en huishoudelijke artikelen door 't vuur aangetast. Met donderend geweld vie len de gevels op straat, w.o. de arduin-siee- nen gevel van het Grand Hotel. Het perceel van de firma de Jager, in wier magazijnen o.a. teer, asphaltpapier, eenig vuurwerk en andere ontplofbare stoffen aan wezig waren, werd onder een ontploffing en een hevigen vuurregen een prooi der vlam men. Ten gevolge van den geweldigen vonken regen ontstond op verren afstand zelfs brand o.a. aan het torentje staande op het fraaie gebouw van de Provinciale Bibliotheek en voorts aan een woonhuis aan de Rouaan- sche kade. Beide brandjes konden door de politie spoedig worden gebluscht In de omgeving van den brand werd den bewoners aangezegd de ramen te sluiten voor het inwaaien van vonken. Het perceel naast de fa- de Jager,.waarin een tweede zaak in bedden der firma Wie ner was gevestigd, ging geheel in vlammen op. Doordat de zaak van de Jager aan de achterzijde grenst aan de R.-Kath. School werd dit gebouw en het aangrenzende zusterhuis nat gehouden, om daar uitbrei ding te voorkomen. De kinderen die bij de Zusters als voogdijkinderen zijn opgenomc- werden elders onder dak gebracht. Ongeveer half twaalf kon gezegd worden, dat de brandweer den brand onder de knie had. Wel was nog een rose gloed merkbaar, doch dit kon beschouwd worden als het einde van deze vreeselijke ramp. Er zijn totaal verloren gegaan zeven groote panden, waarvan een drietal gerekend konden wor de tot de patriciërshuizen van Middelburg. Van het Grand Hotel is het oude gedeelte verloren gegaan, het nieuwe gedeelte is be houden gebleven. Er bleek op de waterleiding veel te wei nig druk te staan om een dergelijken brand te kunnen bestrijden en meestal waren de stralen te klein voor zulk een vuurzee. De storing in het electriciteitsbedrijf werd in een groot gedeelte van de stad later opgeheven, maar de sectie waar de brand woedde was nog geheel in het duister In de geheele omgeving van den ontzet- tenden brand werden huizen en winkels zoo veel mogelijk leeggehaald. Nieuwe hulp kwam aan uit Bergen op Zoom, die binnen de twee uur den weg had afgelegd en bij aankomst onmiddellijk met een lengte van 700 M. slang van de kade af aan het blusschingswerk deelnam. De motorspuit uit de Brielsche Laan te Rotterdam vertrok te half tien vandaar ter assistentie. Ook twee motorspuiten van de Haagsche brandweer vertrokken met den. nachtgoederentrein uit Den Haag derwaarts. De brand sloeg tegen den nacht over op pand geheel heeft laten vernieuwen- Ook dit pand ging geheel in de vlammen op, terwijl rle twee volgende perceelen die van de firma Meinsma. handel in fijne vleeschwaren en van den heer Brakman, drogist groot gevaar liepen. Er zijn reeds 8 groote perceelen ln de asch gelegd. Een der hoofdleider» van de Rotterdamsche brandweer kwam per trein aan en wachtte op de auto-brandspuit die onderweg was en nog hard noodig zou zijn, om ie voorkomen, dat de hevige ramp, die Middelburg trof, nog veel grootcre afmetin gen zal aannemen. Een speciaie correspondent meldt ons; Een ingewijde leidde ons door een haastig ontruimd schoolgebouw, dat niet van vuur te lijden had gehad, over een complex van binnenplaatsen, met verraderlijke treedjesop en treedjes af, door een ander gebouw, dat eenige uren tevoren nog een lunchroom was, naar een warwinkel van puin en afbraak En staande op een paar brokkelige s'.eenen, waartusschen verbogen ijzeren staven op staken, zei hij, dat daar de Lange Delft was. Voor onze voeten - lagen brokstukken van metselwerk, zwart geblakerde steenen, hoo- pen ijzer, verkoold hout, glasscherven, stuk ken huisraad vernield, verbrand, beschrd cfraagbinten en dakspanten, zware ijzeren staven, die jaren en jaren metselwerk had den geschraagd en dat alles neergesmeten over het plaveisel van de Lange Delft en in zulk een dichte laag, dat van de bestrating niets meer was te zien. Aan de overzijde le verde de Lange Delft een zelfden trooste- loozen aanblik. Het verhaal van een ooggetuige. De directeur van de Bazar Frangaise, in wiens zaak de brand begon, vertelde het volgende: Ik had een dame bij me, die eenige nota's kwam betalen, toen omstreeks vijf uur een van de meisjes uit den winkel, die naar den zolder was geweest, ademloos kwam vertel len, dat het op den zolder branderig rook. Nu moet u weten, dat we den geheelen dag geknoeid hadden mot het electrisch licht. De reparateurs waren er een paar keeren bij geweest, zonder echter de kortsluiting, die wij vermoedden, te kunnen vinden. Ik liep naar boven, maar moest halverweg de trap al terugkeeren voor den rook. Tegelijkertijd had men den brand van buiten al bemerkt. Ik vond tenminste een inspecteur van poli tie, op de eerste etages, die opnieuw me>t mij naar boven ging. Wij moesten echter weer terugkeeren. Het knetterde op den zolder en er hing een verstikkende rook. Een vlucht uit i i vlammei Het greep zoo snel om zich heen, dat ik mijn vrouw en mijn elfjarig zoontje, dat ziek thuis was, hals over kop moest vluchten. Mijn vrouw heeft nog gepoogd dingen door het raam naar buiten te gooien, maar daardoor scheelde het niet veel of zij had zich niet weer kunnen redden. Bij mijn onderzoek op den zolder was me gebleken, dat de lichtknop weigerde, zoodat er blijk baar met de electriciteit weer iets niet in orde was. De brand is begonnen aan den achterkant van het 33 meter diepe gebouw, waar de parfums en toiletartikelen lagen op geslagen. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat in een ommezien de vlam men naar beneden sloegen en het niet lang duurde of het geheele pand stond in lichte laaie. Wij hebben letterlijk moeten vluchten. Een machtelooze brandweer. Het heeft vrij ldng geduurd voordat de brandweer kwam en toen zij kwam. kon zij niet meer dan een paar heel dunne straal tjes water produceeren, die nauwelijks tot aan de eerste etage reikten. Tegen de vuur zee, die ontstond konden zij niets uitrichten. Dan was er geen druk. Middelburg bezit een oud en een nieuw buizennet, maar de druk kan nergens hooger worden opgevoerd dan den hoogsten druk, dien men kan brengen in de buizen van het oude net. Vandaar, dat men zelfs op de meest dringende verzoeken om drukverhooging geen acht kon slaan. De kans was te groot, dat de buizen zouden springeil en men heelemaal van water ver stoken zou zijn. Ruim 200 vierk. meter ruïne. Kort na de komst van de Middelburgsche brandweer viel het houten torentje op den Franschen Bazar om, dat terecht kwam op het dak van het Grand Hotel Verseput, naast het brandende pand gelegen. Ook dat dak vatte vlam en de felle wind, die juist dwars op de straat stond, joeg de vlammen naar beneden en naar alle kanten, zoodat het eveneens niet lang duurde totdat ook dit ka pitale pand geheel in vlammen gehuld was. Het vuur woedde toen over een breedte van ruim 20 meter en een diepte van 33 meter. Het zou echter nog veel verder gaan. Toen het Grand Hotel en de Fransche Bazar fel brandden, draaide ineens de windrichting. De vlammen sloegen daardoor den anderen kant uit en vonden voedsel in de lunchroom van Oosterhuis, die aan den Franschen Bazar grenst Vandaar gingen zij naar de dames modezaak van Wiener en Co., die daar weer naast ligt en zoo sloegen zij ten slotte over naar de fietsenzaak van Kaan, dat het laat ste pand was, dat aan deze zijde van de straat werd aangetast. Om half 10 woedde een brand ovor 1G00 vierk. meter en over meer dan 2000 vierk. meter werden de winkelhuizen aan d6 Lan ge Delft vernield. Ongeveer te half 10 Zaterdagavond vertrok uit Rotterdam een autospuit uit de garage aan de Briclschelaan met den heer .f. Pel- lenkoft en den technischen opzichter Maller. Deze spuit heeft een buitengeworyn zwaren tocht gehad. Eerst is de pont te Zwijndrecht teruggehaald en later werd de Moerdijkpont vastgehouden. De wegen zijn in Zeeland zeer slecht en ze worden bovendien hier en daar verbeterd. Dat geschiedt daar met stukken van kilometers lengte tegelijk, zoodnt dan maar heel smalle stukjes weg overblijven voor de auto's. Langs zoo'n weg heeft de autospuit zich moeten begeven naar Middel burg. Het was niet te verwonderen, dat er, toen de spuit er om twee uur in den nacht nog niet was, het was toen het keerpunt van den brand, verondersteld werd, dat zij in Krabbendijke in de sloot z-ju liggen. Hoofdman Van Gunsteren, die met de hoofd, lieden Kruis en Keeman per trein gekomen was, is toen de spuit per auto tegemoet gaan Op 20 K.M. afstand van Middelburg kwam hij de spuit tegen, die niet het geringste malheur had gehad en die fullspeed op weg was naar den brand. De motorspuit kwam om half 3 in Mid delburg, waar zij achthonderd meter slang moest uitleggen. Later in den nacht zijn ook nog de motorspuiten van Den Haag en Bre da per trein gearriveerd, die echter geen dienst meer behoefden te doen. Een wanhopige strijd met het vuur De brandweer die het niet meer voor de brandende huizen kon uithouden, in de eer ste plaats omdat de hitte te groot was en in de tweede plaats omdat er verschillen ue ge vels invielen, moest machteloos t .ezien hoe ook de tweede winkel van Wiener in kor'.en tijd in vlammen gehuld was. Naast dit per ceel van Wiener liggen d*. perceelen die in gebruik zijn van de Ia. Sin. -n de Wit en O. O. Meinsma, in comestibles V.'in orze drie zaken zijn ook de bovenverdiepingen in brand gevlogen. Dit was de grootste uit breiding die de brand kon krijgen. Het was voor de brandweer niet mogelijk het vuur vanuit de straat te bestrijden. Slechts met moeite kon de Bergen op Zoomsche brand weer die in den ingang voor het Grand Ho tel had postgevat, zich handhaven. Aan weerszijden van de straat brandde het, cn het scheen er naar of de brandweer die zoo kranig gesteund werd door de mariniers en matrozen uit Vlissingen, het terrein zou moeten prijsgeven. Een eerste overwinning. ITct eerste belangrijke voordeel dat de brandweer echter wist te behalen, legen in het feit, dat zij er in slaagde het vuur aan deze zijde van het hotel tot staan te brengen. Van andere kanten was onder- tusschen ook 't blusschingswerk met krach', aangevat. Dit was noodig ook, daar achter het pand van van de fa. de Jager een pak huis lag, waarin in den kelder vaten mot teer en pek lagen. Daarachter lag een R.K- school, waarvan de pupillen, een veertigtal, al in veiligheid waren gebracht in het ho tel de Abdij, waar zij liefderijk waren op genomen. De betonnen vloer van dit pak huis heeft het gehouden en daaraan is het te danken, dat aan deze zijde de brand eens niet verder is gegaan. Het gelukte aan de Middelburgsche en Koudekerksche brand weer om daar stand te houden en zich niet te laten terugdringen. Aan de Rotterdamsche spuit werd opge dragen de achterzijde van het weeshuis en het pakhuis van de Jager nat te houden. De spuit heeft daarvoor twee slangen van 800 M. lengte uitgelegd, meer materiaal had men niet en daarbij moest het dus blijven. Het vuur zonder voedsel. Eerst om twee uur kon men zeggen dat de brand begon te minderen. Alle aangetaste panden waren toen volledig uitgebrand. Al leen de benedenverdiepingen van de percee len van de fa. de Wit en Meinsma spaard- De fa. Brakman daarnaast had veel waterschade evenals de lunchroom van Piet Mulder, die aan de fa. de Jager grensde. Bij het hotel Verseput is het vuur voorna melijk tot stand gebracht door de motorspuit uit Bergen op Zoom, die voor 't eerst dienst deed. Tezamen met Vlissingen heeft Bergen op Zoom ook het leeuwenaandeel gehad van den blusschingsarbeid aan den anderen kant van de straat. Rotterdam heeft de achter zijde van het hotel, dat niet is verbrand, natgehouden, terwijl men tevens het pak huis van de Jager heeft kunnen behouden. Vlissingen heeft met het eigen materiaal pech gehad, daar de sluitstukken niet ble ken te passen. De Vlissingsche mannen heb ben toen maar geassisteerd bij het bedienen der slangen. Het materiaal van Middelburg zelf heeft niet erg voldaan. De stad beschikt over een tweetal motorspuiten, die niet al te sterk zijn en niet veel te vertellen hadden. Men is verder van meening, dat hulp van elders laat is Een millloen schade. De getroffen families hebben voor een be langrijk gedeelte hun intrek genomen in ho tels en bij familieleden. Naar wij vernemen zijn de meesten verzekerd tegen schade. De schade is echter buitengewoon groot, zoo wel aan gebouwen als aan inboedels. Wij heb ben de schade door een alleszins bevoegd deskundige hooren ramen op een mil- 1 i o e n. In de Boasson Bank werd de kluis door middel van een speciale installatie onder water gezet. Deze bank grensde aan het pand van Kaan en men vermoedde algemeen dat ook dit gebouw een prooi der vlammen zou worden, wat echter voorkomen werd. Eveneens is het gelukt den winkel van Vroom en Dreesmann te redden, die vlak tegenover de brandende huizen staaL Wel zijn er van deze gebouwen ruiten gesprongen maar het ergste is voorkomen. Het vnur opnieuw opgelaaid. Zondagmiddag tegen 4 uur laaide het vuur te Middelburg weer zoo hoog op, dat her nieuwde assistentie van de Vlissingsche brandweer noodig werd geacht. De man schappen, die om ongeveer 7 uur Zondag morgen te Vlissingen terugkeerden, gingen weer op weg naar den brand. Zondagavond omstreeks zes uur is weder om brand uitgebroken in het pakhuis van de firma De Jager te Middelburg. Aan dit ge bouw grenst de R.-K. School. Men hoopt dit gebouw te kunnen vrijwaren. De wind doet er echter geen goed aan. De brandweren uit Vlissingen en Middelburg verrichten thans het blusschingswerk. Eenige gewonden. Er zijn bij den brand eenigen gewond geraakt- In de eerste plaats is een bediende van een der zaken die nog op het laatste oogenblik iets uit de zaak wilde halen ge troffen door een steen. Hij is naar het zie kenhuis gebracht en verbonden. Een mari nier die een ruit heeft stuk geslagen omdat hij hoorde dat er nog kinderen in 'n pand moesten zijn, heeft zich aan den pols ver wond. Een andere marinier is gevallen en heeft zeer lichte kwetsuren opgeloopen. Na den brand. Reeds vroeg in de Zondagmorgen is men begonnen mei het omverhalen van de stuk- ORKAAN, WATER, VUUR Warm was de zomer. Zoel en nat de herfst Stevig was de wind, maar de orkaan 'erhief zich niet Hij is nü gekomen. Hij heeft weer gegierd langs onze kusten; hij wierp met zijn ge weldige kracht alles neer, wat in zijn weg kwam. De kale iepen zweepten als twijgen heen en weer en kreunden van angst. Met rukken zag men den stormwind bezig, stootend en grijpend, ncersmakkend i vernielend. Hevig flitsten aan den westelijken hemel de bliksemstralen en het dondergerommel werd overstemd door het stormgeloei. Het was noodweer, vele uren aaneen. Gij en wij, we dachten wel aan gevaren, e leefden ook wel mee, met alle .die zich op de zee en in nood- bevonden, in de kerk baden we zelfs voor hen; maar toch, achter den sterken muur en onder het ste vige dak, voelden we ons tamelijk veilig. De orkaan deed intusschen zijn werk. Met de zekerheid van een ingenieur en de ge voelloosheid van een houthakker. En wij kunnen weer liet jaarlijksche, droeve ver haal lezen van de kinderen, die jammerlijk omkwamen in 't barre weer; van de dap pere mannen, die wegsloegen van het drij vend gevaarte, dat hoe sterk ook op zich zelf als alle menschenwerk ineenstort, zoodra de adem Gods er in blaast Daarbij kwam ditmaal nog het laaiende vuur, dat gelukkig geen mensche.nlevens eischte, maar den arbeid van vele jaren in enkele uren verteerde. Zoo heeft elk jaar bijna zijn rampen en schrikken; zijn angstbrengende natuurver schijnselen, zijn misère Wie de ontwikkeling van wetenschap en techniek nagaat, staat verbaasd over 's men schen kennis en kunnen. Hij beheerscht niet alleen naar schcppingsordmantie de dieren des velds, doch schijnbaar ook de elementen van het heelal. Hij weet alles vooruit en hoort alle geluid, dat ergens op de aarde trilt Hij schijnt de meester van de natuur Totdat, opeens de orkaan opsteekt, de wa teren zich verheffen en het vuur oplaait. En de mensch een klein, nietig wezentje wordt Want God alleen is groot! ken muur die waren blijven staan. In de straat lag hier en daar het puin een halven meter hoog. Het verkèer was dus voorloopig geheel gestremd. Drie jaar geleden heeft eveneens een felle brand gewoed in het hotel Verseput, dat zeer bekend is geweest- Nu is het geheele „oude" hotel verwoest. Het hotel was gevestigd in het breede pa triciërshuis in de bocht van de Lange D dat in 1747 voor Matthias Comelis Versluys werd gebouwd. De prachtige eetzaal vroe ger de muziekzaal (aan het plafond waren musicecrende engelen aangebracht) brandde geheel uit Al de verbrande panden waren zeer oud- Dat van de Fransche Bazar was zeker drie honderd jaar. Alleen daaraan zijn schatten verloren gegaan. Wanneer trouwens 't ge heele blok tot aan de markt toe zou zijn af gebrand, waren verschillende andere waar devolle huizen en gevels voor goed verloren gegaan. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft een bezoek aan de stad gebracht GROOT DOK GEBROKEN EN GEZONKEN TWEE MANNEN VERDRONKEN Ten Noorden van Terschelling Het dok van 11.000 ton, onlangs aangekocht door de Rotterdamsche Droogdok-Maatschap pij, dat op weg was van Hamburg, naar Rot terdam, met sleepboot-assistentie van de „Humber" en de „Witte Zee'' is ten Noorden van Terschelling tijdens den hevigen Z.-W. storm gebroken en gezonken. De sleepbooten hebben de trossen moeten kappen. Acht van de tien runners, die zich op het dok bevonden, konden door de bemanning van de beide sleepbooten worden gered. Twee runners, namelyk de 56-jarige P. van der Sluis en de 53-jarige A. van Buuren, beide woonachtig te Maassluis, zijn in de golven om gekomen. De verongelukten waren gehuwd. Van der Sluis heeft geen kinderen, doch Van Buuren laat tien kinderen na. De geredde menschen komen met de sleepbooten naar hun huis. Het is bovendien crelukt de lyken van de beide slachtoffers te bergen. Deze worden door de „Humber" mede gebracht. Op 25 November jl. vertrokken de „"Witte- 'e-' en „Humber" voor de eerste maal met het droogdok, doch wegens het weer was men genoodzaakt den zelfden dag nog naar de Vulkanwerf te Hamburg terug te keeren. Acht daeen lang heeft men beter weer afgewacht. Op de weerberichten afgaande, vertrok men eindelyk op 3 December jl. Men gemakte ech ter in een hevigen storm en het convooi sloeg 40 mijl uit den koers en kwam zoo in een or kaan terecht. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de sleepbootkapitein, die in 18SR het trans port van Engeland naar Stettin leidde, ook thans als commandant van het transport op trad. De beide sleepbooten, die het dok naar Rot terdam sleepten, worden hedenmiddag te Maas sluis verwacht. FABRIEKSBRAND TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is 's nachts brand uitgebroken in dc beelden- en lijstenfahriek „De Kroon" firma Pelters Co., aan den Berg- en Dal- scheweg. De fabriek brandde uit en een groote partij heelden werd mede een prooi der vlammen Fon defect aan de rookleiding is vermoedelijk de oorzaak van den brand. De schade wordt door verzekering gedekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1