Radio Nieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. S. O. s. PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN W. A. HOUTMAN Go's PIANO- en ORGELHANDEL schiedasvi INGELEID DONDERDAG 5 DECEMBER 1929' DERDE BLAD PAG. 9 DORESTAD EN ONZE VROEGSTE MIDDELEEUWEN Helder licht op een duistere periode in de vroege Middeleeuwen DE VORM VAN DE KAROLINGISCHE BURCHT BE INVALLEN DER NOORMANNEN EN DE GROOTE OVERSTROOMING VAN 1SC4 Onder den naam „Do rest ad en onze vroegste Middeleeuwen" is bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. te Leiden een boek van Dr. J. H. Holwerda verschenen dat van groote beteekenis voor de kennis van onze historie is van een tijd, die, on danks allo naspeuring, van geschreven his torische bronnen, tot dusver in het duister was blijven liggen: het tijdperk van de in vallen der Noormannen tot het begin van bet optreden der Hollandsche graven. Bekend was zoo in het algemeen dat kei ler Karei de Groote onze kusten tegen de etroopende Noormannen versterkt heeft, ealiter met weinig resultaat en dat Dore stad (Wijk bij Duurstede), het voornaam ste centrum van deze streken, een bloei en- do 'handelsstad, op een gegeven oogenblik (864) uit de verhalen verdwijnt, waarna de Noormannen het weer gemunt hebben op hooger liggende plaatsen, als Birthen hij Xanten, Nijmegen en, aan de Maas, een als Ascloa aangeduide plaats. Er komt dan ook sprake van de duinstreek Kinnem (West- Friesland) en van de Cokingi (Koogbewo ners). Dorestad wordt nooit meer genoemd en dit verschijnsel valt precies samen met het tijdstip, dat er in de annalen van een kolossale overstrooming wordt gewaagd, die in het kustgebied tusschen de Fransche krijtrotsen en Texel groote veranderingen teweegbracht. Het ligt nu voor de band, dat Dorestad door die katastrophe van 864 ver nietigd is en zich ook nooit meer als koop stad heeft kunnen herstellen, omdat cle Rijn op het eind der 9e eeuw, dus niet lang na de groote overstrooming, is afgedamd door een toen aangelegde Lekdijk, die het water van den Rijn naar de Maas afvoerde. Terecht is nu ingezien, dat de sleutel tot dit heele vage tijdperk in Dorestad lag en het is voor onzen geleerden en onvemioei- den oudheidkundige Prof. Holwerda wegge legd geweest om dien sleutel aan het licht te brengen. Behalve over buitengewone gaven als vor •cher beschikt Prof. Holwerda ook over het talent om duidelijk en begrijpelijk te kun nen vertellen over zijn vondsten en ontdek kingen. Die gelukkige combinatie heeft het boek „Dorestad en onze vroegste Middel eeuwen" gemaakt tot een werk, dat in hoo- ge mate iedereen moet boeien, ook als men maar een weinig voor onderwerpen van de- ■n aard gevoel! Prof. Holwerda heeft acht zomers achter in in het gebied van het oude Dorestad, dat. grootendecls buiten het tegenwoordige Wijk bij Duurstede, langs den Cothen- schen Grindweg naar Utrecht, heeft gele gen, opgravingen gedaan. En zijn uitkom sten zijn buitengewoon interessant. Voor de eerste maal werd door deze opgravingen ze kerheid verkregen omtrent don aanleg van de Karolingische marktplaatsen in het alge- i en bovendienwerd met zekerheid be kend de gedaante van 't Frankisch castel lum, dat, anders dan het Romeinsche, een etappefort met bestuursfuncties was. Het blijkt 'bestaan te hebben uit twee gedeelten: le. het cur t is, 't eigenlijke kasteel met het hoofdgebouw, Sala, in 't midden, omge ven door een vlechtmuur of palissade en daaraan aansluitend cle curticula, een ïuurde ruimte met gebouwen voor tij delijk verblijvende troepen en soms daarom heen weer het Pome ri urn, evenals de curticula met hoornen beplant en in het ge val van Dorestad door een poort verbonden met de „vicus" of handelswijk. Merkwaardig is, dat zoowel de vorm van het heele „castellum" als die van de „vi- van Dorestad gevonden werd op d< kadastrale kaart van Wijk hij Duurstede. De vorm van het Frankische castellum van Dorestad geeft ook licht over het ont staan van het middeleeuwsch gmvenkas- teel, zooals we dal nog in het Muiderslot hebben, dat ongetwijfeld is opgetrokken op de grondslagen van 'n vroeg-middeleeuwsch castellum. Do herkenning van het Frankisch castel lum te Dorestad is voorts van beteekenis voor onze kennis aangaande den ouden vorm van Tracht (Utrecht) en brengt een oude plaat, die eerst als fantasie beschouwd werd, tot leven. Aan de hand van sohaar- scho mecledeelingen der oorkonden wordt nu duidelijk hoe Frederik Barbarossa ver ordende om, in verband met den ondraag- lijken last, dien Tracht had van het water van den Rijn, „het land de N'oda" (Neude) te doorgraven om het overtollige water via cle Vecht naar zee af te voeren, waardoor de Oude Gracht ontstond. Prof. Holwerda deduceert uit een en an der nóg meer, nl. dat r§eds tijdens Clotha- rius en Theodebert, dus een goede eeuw vóór Willebrord, het Christendom in ons land was doorgedrongen. Een grafveld on der Putten op de Vel uwe, waar men duide lijk den overgang van de heiclemsohe verbran ding naar de Christelijke begrafenis kan nagaan, geefl daarover uitsluitsel. Het Chris tendom blijkt door de Merovingiers, die tij delijk Utrecht tot zetel hebben gehad, te zijn geïmporteerd in de laatste helft der zesde eeuw. Willebrord, die van Engeland overkwam, vond hier trouwens, volgens de geschiedbronnen, een rijke oogst te velde staan. Het optraden ln de oorkonden van den naam van de Cokingi, bewoners van de coge INGEZONDEN MEDEDEELING. Zij zegt: „Ik ben mager". Haar vriendinnen zeggen „Zij is vel over been". Zü heeft geprobeerd levertraan ln te nemer «aar de nare reuk en dè afsehu-weltjke smaal run dit goedje brachten haar maag van streel: ioodat zü zich hierdoor nog slechter voelde da: .'erdrijft. En ziet. dat hiermee betere resultaten zün, zoodat do apothekers en dro- het gelieele land er een enorme ■nd Mao Coy's Levi .jnlge echte meer niet direct verkrüg- t N.V. Rowntree Handele- EEN EEUWENOUD KERKGEBOUW NIEUWE GEREE. KERK TE DEN HAAG (ingedijkt land) ln W.-Friesland, hangt ook samen met den grooten vloed. Het in. de terpen in den Anna Paulownapolder opge dolven aardewerk stemt overeen imet de scherven uit den laatsten tijd van Dorestad. Blijkbaar hebben de vluchtelingen voor den vloed zich daar gevestigd. Belangrijk zijn ook de beschouwingen van Prof. Holwerda over de kustverdediging uit den Karolingischen tijd, door „onderge schikte graven" onder leiding van den te Dorestad gevestigden graai. Aan elk der drie riviermonden heeft een kasteel ge staan. Daar waar cle Vecht in het Flevum stroomde lag Amuthon of Amuda (Muiden), op de plaats waar nu nog het Muiderslot staat, in den vorm van de kasteelen uit Karei de Groote's tijd. Dit Amutha, waar Walger, Hatto en Radboud kasteleins zijn geweest, is hoogstwaarschijnlijk de baker mat van de latere Hollandsche graven, die gaandeweg alle maüht in deze streken tot zich getrokken hebben. Een der twee andere kasteelen geeft voor het laatste een treffende illustratie, nl. de Brittenburg, waarvan de grondslagen in de 16e eeuw in het zand aan de kust van Kat wijk voor den dag kwamen en die geheel den vorm toonden van een Karolingische curtis en niet van een vroeg-Romeinsch cas tellum. Do Divisiechroniek deelt het ver drinken van die burcht mee, eens de zetel van een „ondergeschikt graaf", die dezi-n mond van den Rijn tegen de Noormannen te verdedigen had" en zegt, dat „de heeren can Britten" de latere „heeren van Wasse naar" zijn, terwijl Cornelius Aurelius nog meldt, dat de graaf, jaloersch op de macht, die de burggraaf van Britten kreeg, hem burggraaf van Leiden maakte en de Brit tenburg liet sloopen, die daarna spoedig in zee verdween. Ook uit de opgegraven scher ven blijkt, dat Dorestad en de Brittenburg gelijktijdig in den grooten vloed ten onder zijn gegaan, terwijl het onder de Leidsohe burcht gevonden aardewerk chronologisch daarop volgt. De opgravingen bevestigen dus ook hier de oude kronieken, die eerst min of meer als producten van fantasie wer den beschouwd. Behalve het Amuthon aan do Vecht of Aa en het Rinesmuthon is er voorts ook een Masamuthon geweest, een burcht, dio den Maasmond bewaakte. Daarvan is tweemaal sprake in de vroegste oorkonden*- doch na de geweldige ramp in cle 9e eeuw niet meer. Ook in verband daarmee doet Dr. Holwer da interessante mededeelingen. Zoo is er na den vloed een tijd geweest, dat 's-Grave- zande op een zandplaat lag en dat daar cle zetel van de Hollandsche graven was, die in de 13e eeuw naar Den Haag verplaatst is. De zonderlinge plaats voor een graven kasteel is slechts te verklaren, als men uit oude bronnen leert, dat het kasteel Masa muthon, nabij het oude (niet het tegenwoor dige) Vlaardingen gelegen heeft. Daar is uit af te leiden, dat na cle verdrinking van dat kasteel (het slot „Slavenburgt, waarvan zelfs nog een overgeleverde teekening be staat, die aan den Brittenburg gelijk is) de bewoner zijn zetel naar 's-Gravenzande heeft verplaatst, welk „oud land" in 1242 nieuw bedijkt is geworden. Dr. Holwerda maakt nog belangrijke de ducties uit een en ander over de machtsuit breiding van de latere Hollandsche graven. Hij zegt zijn meening over verschil lende „burchten", die er nog in het gebied der Hol landsche graven zijn geweest, met name Voorburg, Rodenburg en Valkenburg. In het bijzonder staat hij stil bij het kasteel Ro denburg, tusschen Leiden en Zoetenvoude, dat eveneens een Karolingische burcht is ge weest, niet ver van de plaats waar ook een Romeinscli castellum in de 2e eeuw heeft gestaan. Roodenhurg heeft gestaan daar waar cle gracht van Gorbulo in den Rijn uitmondt en heeft vermoedelijk ook gediend om dè waterwegen tegen de Noormannen te verdedigen. Aanvankelijke opgravingen heb ben dit vermoeden al versterkt, doch nog niet tot zekerheid gebracht. Het boek sluit met een wel zeer belang wekkend hoofdstuk over do tevoren ge heimzinnige plaats Ascloa, die na Dore- stad's vergaan, een der hoofd-oogmerken De „Valkenboschkerk", het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde Kerk van Den Haag- West, dat Woensdagavond 18 dezer in gebruik za,l worden genomen. Deze derde kerk van Den Haag-West verrees aan de Ziiidcrparklaan, hoek Loosduinschekade. der Noormannen werd en eenmaal zelfs hun hoofdkwartier is geweest en tooneel van een smadelijk afgeloopen beleg. Met zekerheid heqft Dr. Holwerda vastgesteld, dat dit As cloa niet anders is dan het plaatsje Asselt, aan cle Maas. Hij heeft er, met cle gegevens van Dorestad in handen, niet alleen een typisch Karolingisch curtis gevonden, maar ook do duidelijke overblijfselen van Noor- sche versterkingswerken, die daaromheen tijdens het beleg zijn aangebracht Uit de korte weergave van het in Dr. Holwerda's nieuwste boek behandelde zal men reeds de overtuiging hebben geput, dat er in onzen bodem nog heel wat historie verborgen ligt, die slechts wacht op den oudheidkundige, die dit „schrift" kan lezen en dat wij Dr. Holwerda grooten dank ver schuldigd zijn voor het prachtige werk, dat hij op dit gebied reeds heeft verricht Wij raden lezing van dit belangrijke boek ten zeerste aan. vereeniging van zuivelfabrieken, die bij die inrichtingen aangesloten melkveehouders f 0.50 per koe zal resiitueeren. Steun van gemeentebesturen zou me~r om kwesties van plaatselijken aard gaan. 3ESTRIJDING VAN RUNDERTUBERCU- LOSE IN ZUID HOLLAND. In bovengenoemden provincialen Bond werd de contributie voor 1930 op f 10 per afdeeling bepaald. Als bestuursleden werden gekozen de hee- :n A. J. cle Jong te Hazerswoude en J. de Lijster te IJsselmonde. Mededeelingen werden gedaan inzake de bestrijding van rundertuberculose in de pro vincie, waarvoor een subsidie van f 4000 was genoten. Op een subsidie-aanvrage bij God. Staten is nog geen beslissing ingekomen. De algemeene kqsten.ter bestrijding van. de tu berculose zullen den veehouder f 1 per koe per jaar bedragen. Daarvan ontvangt de veehouder uit het rijkssubsidie f 0.50 terug. Bovendien garandeert het rijk een restitutie van f 25 per afgeslachte koe wegens open tuberculose. Daarnaast is in oprichting een DE ROOFMOORD TE HILVERSUM Een der verdachten van den roofoverval op den Bussumschen grindweg te Hilversum heeft volledig bekend. Toen de hanklooper, aldus de verdachte, langs het fietspad reed, werd hij gevolgd door een fietser, wiens medeplichtige op cle step stond. Zij haalden Kreuning in, de thans aangehouden jongeman sprong v; cle 9tep, greep Kreuing achter in den rug i rukte hem van de fiets. De fiets viel oi Aan het frame was een tasch bevestigd; hierin bevond zich de actentaseh, waarin het geld was. De eerste tasch schoot los en de actentaseh gleed er gedeeltelijk uit. De. eene dader stal nu cle actentaseh, terwijl cle ander den k per vasthield. Zij gingen er daarop op de fiets weer vandoor en gaven de tasch aan den derden medeplichtige, die op den Bussummcrgrintweg op wacht stond. Deze is vervolgens het Spanderwoud ingegaan stak daartoe den Bussummergrintweg over, waarbij hij door een boschwachter werd ge zien en herkend. Men heeft daarop gepro beerd, de tasch in hot Spanderwoud te doen verdwijnen; maar dit is niet gelukt. De ov val was reeds vier werken te voren beraamd. Bijna al het geroofde geld is teruggevon den in het frame van cle fiets van een der verdachten. I-Iot frame moest worden door gezaagd om het geld eruit te verwijderen. De andere verdachten hebben ook bekencl. HUIZEN, (1875 M.) 10.30 Tüdsein. 10.30- Cnrto Ziekendlenst. 11—11.25 Halfuurtje v< -i>ze Jeugdige zieken. KRO. 11,30—12 Godsdi. tig halfuurtje. 12"Tijdsei: 1.15 Li ande uit Piet Lustenhi loll, viool en Bram Obc uwste Gramofoonplate g voor de U.K. Sch; KRO. Klok. het KRO-Trio, be- :r, pisuio; Heinrich •3 Schooluitzen ager Onderwijs 5 Gramofoon. 5 Tijdsein. KRO. 6.407 Tulnpraafje n Roosmalen uit Tilburg. Onder werk in Fruitboomgaarden". 7— Schriftverbetering door Mevr. -M Haarlem. VPRO. ieuwe Testament XIV. Onder- nd, Spreker:: Ds. A. Trouw ncert Cyclus: De muziek als 9. 8.60 lelük elem us. Het Protestantisme ln de 19e ei erp: Het Protestantisme bij den de 19de eeuw. Algemeen Liberali: Spreker: I-'rof. Dr. J. .20 Concert. Voor strijkkwartet en klarinet. HILVERSUM (1071 M., van 12—6 298 M.)' 10—10.15 Morgenwjjdin - et. 2,052.45 Uitzending INGEZONDEN MEDEDEELING. Een S. O. S. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Dit S.O.S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen dat Akkers Abdijsiroop het voor hen aangewezen mid del is. dat zijn vriend P. hem had verteld dat de buit slechts f 1000 bedroeg. De eene vriend heeft de anderen dus nog bedrogen ook. Voor zijn medeplichtigheid had v. W. slechts f 10 gekregen. Er is in het frame van de fiets van C. f 1375 gevonden. De talrijke bank biljetten van f 2.50 ontbreken nog. Er was f 2000 vermist. DE ..VORST VAN GELEEN" Woensdag om twee uur zou oen publieke verkooping plaats hebben van meubelen wegens belastingschuld door Mr. Frans Leuskens- te Heerlen, die, gelijk men weet, pretendeert soiiverein vorst en graaf van' Geloen en Wachtendonk te zijn. Toen om één uur de deurwaarder H. Kui per zich aan cle woning van Mr. Leuskens vervoegde, weigerde deze de deur open to maken oru het publiek binnen te laten, dat de te verkoopen goederen whlde bezichtigen. De deurwaarder is daarop naar een smid gegaan om deze te verzoeken het s'lot. open te breken, maar de smid weiigerdc. Daaroo is de deurwaarder naar de woning van Mr, Leuskens teruggegaan en heeft daar een: ruit ingeslagen en is op deze wijze de wo ning binnengedrongen. Hij opende daarop aan de binnenzijde ds voordeur en liet het publiek binnen. De „vorst" protesteerde en hij zou zien hij andere autoriteiten trachten recht »e verschaffen. Hij verliet de woning en eou om twee uur terug zijn. Toen dat niet het geval was is de deur waarder klokslag twee uur met de verkoo ping begonnen. 15 16 Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van alle tegelijk opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat open voor jongens en meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zijn dan 17 jaar. Er zijn zestig 'prijzen. Cinncl 11H.11C T„l„« QOI1S Bekende merken in alle prijsklassen w.o. Franco levering Singel 114-116, Telef. 68173 Gr. Slelnweg - ScSlSedSttaijjei* - Mannborg e.a. Absolute Garantio BONNA WIEGERS—GROENEVELT. (10 Gré ging dicht naast haar zitten, met den arm om haar schouder. „Mies, je tobt, ik wéét, dat je tobt. Zeg nu es, wat er is. Als je 't gezegd hebt, is 't misschien makkelijker voor je. Is 't over Herm?" Weer schudde ze 't hoofd. „Daar geef ik niks omtenminste Och nee.er is zooveelEn m'n broer Piet is overspannen die moet naar 'n ge zonde streek, maar ze weten thuis nog geen adres", vulde ze vlug aan, bang, dat 't over Herm en liefde zou beginnen". „Maar maar, dat is 't eigenlijk niet", aarzelde z nog, zich herinnerend zondestrijd „ls dat die broer, di.e in 't voorjaar hier Is geweest?" vroeg Gré, haar helpend. „Ja? Dat was zoo'n sympathieke jon gen". ioen, even denkend: „Laat hij bij óns komen, 'k Wil wedden, dat I-ïuug het best, vindt". Getroffen keek Mies haar aan. „Heusch?! Meen je dat? Wat een op lossing! Maar krijg jij het niet te druk?" „Thea komt weer bij ons, dus 't kon niet loooier treffen, 'k Zal er straks met Huu-g over spreken, 't Komt vóst in orde, donk ik" „En dan schrijf ik direct naar huis", zei Mies, met iets van d'r oudo enthousiasme. Maar opeens voelde ze weer naar beur hoofd. Gré drukte haar zacht terug in de stoel .en nam d'r hand. „Hou je maar kalm. Vertel me alleen es, of je al lang -die hoofdpijn hebt". „Zoo èrg niet, da's nou voor de derde keer; maar ik heb ook zoo'n last van m'n rug". En, weer teruggebracht in al die narig heid, sloeg ze de handen voor 't gezicht en j snikte 't uit I Gré wachtteZei ze maar eens, waar [ze 't zoo moeilijk mee had't Zou toch verlichten dacht ze stil bij zich zelf. Maar vragen deed ze 't niet weer. I „Ben je al bij een dokter geweest?" vroeg ze, toen 't schokken wat bedaarde. „Nee waarom ook," klonk 't wanhopig ,,'k Weet toch niet, wat 'k hem zeggen moet". i „En van je hoofdpijn en je rug dan? Kom, kom, daar zijn toch medicijnen voor." I 't Gaat wel over in de vacantie". „Heb je dam heimwee, Mies?" ,,'k Geloof het niet nee". „Dan mag je zoo ook niet naar huls. Éérst naar den dokter, en misschien al wat 'gebeterd, op reis. Zoo moet het beslist. .Je gaat dus?" „Als .'t dan moet" „Ja. En wanneer zal 't wezen?" 1 „Dan morgen direct", beloofde ze met een lichten glimlach. En zo was gegaan I Onderwijl ze vertelde, wal haar hinderde den laatsten tijd, zat de dokter m- - n d'r te kijken met z'n scherpe, grij t Ze werd er verlegen van. Af en toe merkte 'hij wat op, of moedigde aan. Dan schreef hij maar weer in z'n groote boek. De pen verkeerd, tusschen middel- en wijsvinger v.iel haar nog op. Dat je zooiets ook dadelijk zag. „U voelt u dus niet zooals 't wezen moet", zei hij, nadat hij zorgvuldig gebruik had gemaakt van z'n vloeirol en 't boek had dichtgeklapt. „Er zal een oorzaak voor zijn wat bloedarm, denk ik Hebt U een heel druk leven, soms?" Ze kéék hem verwonderd aan. Druk dokter? HeelemóAl niet". Dan, met 'n lachje somde zo op: „Vijf uur werken per dag, vijf dagen in ;de week, Zaterdags en Zondags vrij". I „Hm! Vijf uur werken in school, en daar na?" I „Van alles wat wat naaien of bor duren". „Naait U ook voor Uw kostjuffrouw?" „Natuurlijk niet da's heel niet noodig", zei ze bevreemd. Wat deed die dokter toch gek. „Dan maakt U me toch niet wijs, dat U 'al die andere uren noodig hebt voor eigen naaiwerk, en zooiets meer?" „Nee", deed ze verlegen. „Maar ik verveel me ook vaak", bekende ze toen. „Vervelen!een jong meisje van zoo'n twintig bent U zeker? twintig ja dus een jonge dame van zoo'n twintig zich .vervelenAlsof er geen handen te kort Ikomen, om 't werk, dat overal roept, te 'verrichten. Werk overalBezoekt U de Imeisjesvereeniging ook?" „Die vergadert 's zomers niet 's winters el." „Dat ook zoo dé&r wordt anders wel wat goéds verrichtHoudt U ook Zondagsschool?" „Nee", bloosde ze. Ze' deed toch eigenlijk ook niét veel Wat was Thea dan an ders ,,'k Zie 't nut van die dingen ook niet in. 't Is om de kinderen een uurtje zoet te houden o Maar dat er wérk isDat zie je als dokter, als je de armoe binnenkomt. U moest es zien bij al die menschen in de gehuchtjes rondom, hoeveel ellende er heerschtBezoekt U de ouders van Uw leerlingen wel? Ja?Dan krijgt U koffie en thee met een koekje erbij, dan lijkt 't alles goed en best, dan ziét U niks en U denkt ook niks. Maar u moest es wéten. Kent U de familie van Huizen? Nee?... Daar ligt een jongen van twaalf jaar met t.h.c., en de moeder met 'n gebroken been. Het oudste meisje, maar even ouder dan die jongen, moet voor allen zorgen, en 't loon van den vader is eigenlijk juist ge noeg voor de ziekenMaar 't is ook zoo, ze zijn niet van Uw school ze zijn van de OpenbareWat zegt U v&n zoo'n toe stand?" „Vreeselijk", zei ze zacht. Ze durfde haast niet praten, 't Was, of een nieuwe wereld zich voor haar ontsloot die van anderen ■nood en ellende; waar ze nog nooit bewust in rond had geblikt „Vreeselijk En 'k zou U nog méér kun nen noemen, maar 'k wil U niet verschrik- j ken U verbeeldt U, dat U óók leed hebt, i nietwaar?" I Weer keken die oogen doordringend haar aan. J Ze le -1 te T-'iw merkbaar, en slikte iels «eg 1 i 'i' d'r keel zat „En wat ls Uw verdriet? Zeg maar niks dat hoeft niet Een liefdeshistorie, denk ik, en dat komt wel weer op z'n pootjes terecht Dat op zich zelf is niets, daar moeten de meeste meisjes door Maar dót, wat u ervan maakt, da's erg. Al uw vrijen tijd zitten denken en tobben, dat 't. hoofd ervan draait, en toch niks ver der komenZal ik U es zeggen, wat U bent?" Hij stond op, en ging recht voor haar staan, de armen over elkaar, breed en groot. „U bent ego-centrisch". Hij sprak het langzaam uit, dat elk woord góed tot haar doordringen zou. „En ego-centrische menschen heeft de wereld te veel", ging hij verder. „Bij a) dat denken aan U zelf vergeet U anderen en dan daardoor ook uw eigen-ik Dat ziét U. U zou een gezond mensch kunnen zijn, kern-gezond, en als ik me niet vergis, kan U den goeien weg nog inslaan. U wilt toch anders worden, nietwaar?" „Graag", bracht ze heesch uit, terwijl heur oogen zich met tranen vulden. Hij knikte goedkeurend. ,,'t Ligt mee aan de opvoeding", zei hij. meer tol zich zelf dan tot haar, terwijl hij 'weer zitten ging maar ze hoorde hei toch. „Juffrouw, U staat bulten het leven. 't Klonk veel zachter nu „Uw ouders hadden zeker weinig conver satie?" w_ „Heelemaal niet", zei ze schuchter. „En U bent erg verwend?" ,.'k Geloof hot wel". „Kijk es". Hij scheurde 'n blaadje uit z'n •o"! ekje en schroef. J it is cou dra nl.-je voor de rugpijn maar 't béste geneesmiddel zult U toch vin den in geheel veranderde leefwijsWilt U dat jongetje van van Huizen es opzoeken wat voorlezen? Daar is ie zoo dol op". „Ja dokter", fleurde ze op, met iets van een tinteling in d'r oogen Wat wou ze graag goedmaken, wat ze zoo verwaarloosd had. Hij lachte. „Best zoo. En dan stapt U maar es in 'n auto en gaat mee naar Verhoef, waar dót kleine goedje is. Voor twee van die meisjes kunt u misschien jurkjes maken. „Geld is er wel," voegde hij er vlug aan toe, „van de meisjesvereeniging, afgestaan voor de armen. Zeg maar, hoeveel U noo dig hebt Kan ik op U rekenen?" „Ja, 'k vind het heerlijk", zei ze, nu wer kelijk enthousiast „Dan begrijpen we mekaar. Nu verder. Voert u wel es een debat over de politiek?" „Daar hoeft U niet zoo om te lachen. Ik: ken er dames, die werkelijk voor de heeren niet onder doen. U leest de krant toch wel?" ,,'k Heb wel eens een dagblad, samen met m'n collega gelezen, maar dat ik bizonder. trouw in 't lezen ben, geloof ik niet". Ze kon nu toch weer praten. Ze voelde zich rustiger en wou liever blijven dan gaan „Wel doen", brak hij d'r gedachten af. ,,U moet met de voornaamste dingen op de hoogte blijven. Houd het vol en U zult zien, dat 't interesse kweekt Maar nu! Na schooltijd rusten een uur onverbiddelijk rusten niet denken". „Kan 'k toch niet laten", lachte ze, „dal kan geen mensch". (Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9