f TWEEDE KAMER DONDERDAG 5 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 belasting betalen op post kantoren OTO - GEPENSIONNEERDEN financien z.h.s. aangenomen BEGROOTING VAN ARBEID arbeidswet Bescherming van landarbeiders BEDRIJFSORGAinSATIE RATIFICATIE VAN CONVENTIES Vergadering van 4 December 1929. Stemmingen. De Kamer begon mei de stemming over fcet amendement-B akker betreffende het belasting betalen op postkantoren. Het werd met 51 tegen 29 stemmen aangenomen, wetje zelf met 71 tegen 6 stemmen. Te- stemden de heeren Visscher, Severijn, Twist, Heemskerk, v. d. Heuvel en Braat. De nieuwe uitbreiding der gelegenheid blijft dus beperkt tot de groote steden. Aan de orde was vervolgens de begrooting van Financiën met de beide moties van den heer 4 01 Laan. De moties gingen voor. De heeren Snoeck Henkeman-s (c-h.) Braat (Plattel.) en Kersten (S.G.P.) verklaarden er tegen te zullen stemmen. De heer Knottenbelt (Lib.) en de zijnen zouden voorstemmen. De eerste motie (verhooging van pensioe nen) werd, na 's ministers toezegging, a t 49 tegen 31 stemmen. Voor de linkerzijde, de anti-rev. Prof. Visscher en de heer Lingbeek. De tweede motie (opneming in de Pen- Bioenwct van weduwen van voor 1909 gepen- sionneerden) werd eveneens verworpen met 49 tegen 31 stemmen. Voor stemde weer de linkerzijde plus ,de heeren Visscher en Lingbeek. Minister de Geer verhoogde nu den post op zijn begrooting, die betrekking had op de belastingbetaling op postkantoren, met f 80.000. Niemand had bezwaar. Z. h. s. werd daarna de begrooting van Financiën goedgekeurd. Vervolgens kwam de begrooting van Arbeid Ban de orde. De heer J o e k e s (val.) wees op het ver ouderde van de tegenstelling tussohen arbei ders en werkgevers. Maar opgeheven is zij, blijkens de omvangrijke arbeidsconflicten, nog niet. Verbindend verklaring van collec- contracten zal een stap vooruit betee- kenen en het voornemen tot het instellen van bedrijfsraden is een aantrekkelijke ge dachte. Op het gebied van den landbouw bestaan niet te dulden toestanden. Bescherming van alle landarbeiders is dan ook noodig. Ook de heer J o e k e s drong aan op uit breiding der Arbeidswet, mede voor de ba zen en werkmeesters. Hij besloot zijn rede met een aansporing tot ratificatie van inter nationale conventies, speciaal die van Washington. Op uitbreiding van de Arbeidsinspectie met vrouwelijk technisch personeel drong Mej. M eyer (r-k.) aan. De heer Bakker (c-h.) was van oordeel, dat nog te veel vergunningen voor het los- Ben en laden van schepen op Zondag te Rot terdam worden gegeven. Hij was het er mee eens, indien in den landbouw eerst de vrouwen en kinderen wor den beschermd. Die lijn is steeds gevolgd. Aangedrongen werd op het opnemen in de bestekken van rijkswerken van een bepa ling, dat de bestaande collectieve arbeids overeenkomsten moeten worden nagekomen. Dr. Korténhorst r-k.) constateerde geringe belangstelling bij de Kamer voor het vraagstuk der be drijfsraden. Bijna niemand wijdde een woord aan dit pur.t van 's ministers pro gram. B e dri j f sorganisati e moet steunen op de maatschappelijke krachten. Uitgangspunt moet zijn een regeling van het vakvereenigings- recht- De minister schijnt dit vooral - nog voorbij te zien en althans te mec- nen, dat iedere keer incidentieel een stukje van dat recht zal kunnen worden geregeld. Er moet een algemeene wet op de bedrijfs verenigingen komen, waarin is opgenomen hetgeen in de wet op het arbeidscontract voorkomt en voorts hetgeen de Ziektewet be vat omtrent het bedrijfsvereenigingcnrecht. Moeilijk is het een ruim emplooi te vin den voor bedrijfsverenigingen. Men kan die taak echter geleidelijk uitbreiden bij het streven naar gedecentraliseerde uitvoering der Arbeidswetgeving. Er toe zou kunnen behooren het stichten en instandhouden van diverse fondsen; het vraagstuk der bedrijfs organisatie, dat van den kindertoeslag, de uitvoering cn naleving der Arbeidswet, het leerlingwezen, de arbeidsbemiddeling en de vacarutieregeling. De bedrijfsvrede zal daar mee zeer kunnen worden gebaat Of die organen adviseerend, uitvoerend of rechtsprekend zullen optreden, Is dan theo retisch van minder belang dan de minister voorop stelt Deze dingen regelen zich van zelf. Er is een zoeken van vormen voor geregeld overleg tusschen werkgevers en werknemers. Tot heden toe geschiedt dit op vrij dilettan tische, op vrij stuntelige wijze. Bij een goede bedrijfsorganisatie komt vanzelf terecht het geen, waarnaar thans gezocht wordt. Mej. Westerman (lib.) had het weer over doorvoering der Arbeidswet voor aller lei categorieën van personeel. Gewenscbt werd voorts een soepele toepas sing der overwerkvergunningen. De heer H i e m s t r a (s.d.) betoogde, dat de Rijksbemiddelaar in het Noorden onge schikt is voor zijn taak, omdat hij bij zoo menige onderneming betrokken is en dan bij conflicten zijn taak moet overdragen. Aangedrongen werd op regeling van den arbeidsduur voor landarbeiders; niet alleen voor vrouwen en kinderen, maar ook voor mannen. De arbeidstijden zijn voor duizen den schandelijk lang, tot schade van perso nen en gezinnen. Beginnen we met de vrou wen en kinderen, dan zullen de mannen nog jarenlang moeten wachten. Een motie werd ingediend, waarin een wettelijke rege ling van den arbeidsduur van landarbeiders werd gevraagd. De heer Kuiper (r.k.) verklaarde niet zoo pessimistisch te zijn als de minister ten aanzien van de ratificatie van de conventie van Washington. Kpn eenige correctie een algemeene rati ficatie bevorderen, dan is daartegen geen be zwaar, mits de 48-urige werkweek behouden blijft Na Duitschland en Engeland zullen we ze ker kunnen ratificecrcn zonder langer wach- ttn- Over Arbeidswet, arbeidsvoorwaarden voor Rijkswerken, Tandarbeiclersbescherming, be drijfsraden en vacantieregeling werd niets nieuws gezegd. Dr. v. d. W a e r d e n (s.d.) was uitgelokt om ook wat te zeggen over bedrijfsraden. De heer v. d. Waerden betoogde, dat de be drijfsraden zich zullen hebben in te laten met de arbeidsovereenkomst, medezeggen schap en bedrijfsorganisatie. Een regeling van het vakvereenigingswezen behoeft niet vooraf te gaan. Omtrent medezeggenschap en bedrijfsor ganisatie moet nog alles geregeld. Behoefte is er ook aan ondernemingsraden. In de on dernemingen moeten de arbeiders in velerlei meespreken. Dat moet wettelijk geregeld, maarvde minister zwijgt er over, evenals over de bedrijfsorganisatie, het productie apparaat. De drie punten, welke de minister voor zijn bedrijfsraden ziet, zijn onvoldoende. Zij brengen de arbeiders geen medezeggenschap in de onderneming. Den minister werd ge vraagd welke plannen hij te dezen aanzien heeft. Prof. Slotemaker de Bruine (c.h.) wees er op, dat de 8-urenwet van den Duit- schen socialistischen minister van Arbeid door een van diens geestverwanten al; in feite een 9-uren- wet is gekwalifi ceerd. Die wet moet nog met Washington in overeenstemming worden gebracht en daarna is ratificatie pas mogelijk. Het is absoluut onbekend wat Duitschland zal doen ten aanzien van den arbeidstijd. In Engeland moet zelfs nog een Arbeidswet gemaakt worden. Blijken moet of zij op de basis der 48 uren zal staan. Er is wel een Fabriekswet, die men voor nemens heet in de richting van Washington te regelen, maar welke wijziging ook in over eenstemming zal zijn met besprekingen uit 1926 tusschen de Engelsche, Duitsche, Fran- sche en Belgische ministers van Arbeid. Tot nu toe kwam ook Engeland niet met een ratificatie-ontwerp voor den dag. Hoe dat zal gaan? De afspraak van 1926 toch beieekent een afwijking der conventie van Washington. Hoe zal die conventie dan zonder meer kun nen worden geratificeerd? Duitschland en Engeland moeten maar be ginnen met een 8-urenwet, die wij al jaren lang hebben. INGESTORT HUIS TE MARSEILLE In 't oudste gedeelte xxm Marseille stortte doner dagen een woonhuis In. Leze ramp kostte aan twintig mens eken 't leven. Op onze foto ziet men brandweerlieden aan 't werk de lijken der slachtoffers uit de ruine te halen. Een groot bezwaar tegen ratificatie U hot toepasselijk worden van de Arbeiderswet op het spoorwegpersoneel. Want Washington onderscheidde niet tusschen diensttijd en arbeidstijd. Zij, die ratificeerden, hebben zich van deze moeilijkheid ontstaan door het alleen rekenen met arbeidstijd afgemaakt door een interpretatie, die nauwelijks met de goede trouw in overeenstemming is. In sommige landen is de diensttijd beperkt tot 12 uur en in België o. a. tot 10 uur. Men zal goed doen de verhinderingen tot ratificatie uit den weg te ruimen. De heer Braat (Plattel.) vond, dat er geen haast is met bescherming in den land bouw. Verder dan het verbieden van arbeid voor kinde ren beneden 12 jaar is niet noodig. Re geling van den ar beidstijd acht hij een onmogelijkheid Van een wette lijke regeling van het vakvereeni gingswezen wilde de heer W ij n- k o o p (Comm.) niets weten. Even min van verbin dendverklaring dei collectieve contracten en van bedrijfsraden. Zulke maatregelen dienen om de arbeiders onder de knie van het kapitalisme te hou den. En aan dat schandelijk bedrijf doen de soc.-dem. ook mee. Tc ruim 5 uur kwam de minister aan het woord. De Ariicidswet wordt, zoo betoogde hij, perfect uitgevoerd in ons land. Elders zal men dat niet licht kunnen na zeggen. De arbeidsinspectie zal meer cn meer aan dacht moeten schenken aan den sterk toene- menden. vrouwenarbeid.. - 4 Uitbreiding van vrouwelijk toezicht zal worden nagestreefd. De cnitiek op overwerkvergunningen gold slechts een enkel geval uit de 20.000. Al nemen misschien de overwerkvergunningen een weinig toe, dan wil dat niet zeggen, dat het aantal persoons-overuren toeneemt. En dat is het voornaamste. Niemand heeft ditmaal gesproken van gevaren voor het bedrijfsleven door toepas sing der Arbeidswet. De Regeering ontleent daaraan vrijheid om verder te gaan. Bij Sluiskil is de arbeidsinspectie niet be trokken met een overwerkvergunning. Er is daar overmacht: de cokesovens moeten er warm gehouden worden, willen ze niet in storten. En instorting beteekent werkloos heid voor vele arbeiders. Maar de toleran tie is niet blijvend. Want dan zou dat schade beteekenen voor een der strijdende partijen. Verleden week is daaróm proces verbaal opgemaakt. Stelselmatig zal de Arbeidswet voortdu rend tot verdere toepassing worden ge bracht. De volgorde der groepen is in de stukken medegedeeld. De grootst mogelijke spoed wordt betracht. 1 Maart 1931 zal een werktijdenbesluit voor kantoorpersoneel in werking treden. Bij het hotel- en koffiehuispersoneel zullen de koks niet -worden vergeten. Grossiersbedienden in magazijnen vallen niet onder de Arbeidswet. Hetzelfde is het geval met stationspersoneel. Voor hen zal uitbreiding der Arbeidswet noodig zijn. Bepalingen omtrent den arbeidstijd in het landbouwbedrijf zullen komen voor een be langrijk deel van hen, die daarin werk zaam zijn. Beginnen met vrouwen en jeug dige personen zal gangmakend werken voor uitbreiding. Wil men ook de volwassenen direct onder de regeling betrekken, dan zal zulk een zooveel moeilijker regeling veel langer uitblijven. Adviezen van den Hoogen Raad van Ar beid zijnadviezen, maar geen bindende voorschriften voor de Rogeering. de terugkeer der duitsche kolonisten Zooals reeds gemeld zijn in totaal 1381 Duitsehe kolonisten uit Rusland in hun vaderland teruggekeerd. En totaal 5000 emigranten worden verwacht! Ze worden overal hartelijk ontvangen en van „liebesgaben" voorzien. Onze foto's geven een welsprekend beeld van de treurige omstandigheden, waarin de emigrccrende boeren verkeeren, èn van 't hartelijk meeleven der bevolking van Surinemünde* Bijna 1% eeuw hebben zoodoende Her vormden en Roomschen te Hulst in één ge bouw hun godsdienstoefeningen gehouden. Op 1 Januari 1931 zal hieraan een einde komen; op dezen datum hoopt de Herv. Gemeente met het bij den verkoop ontvan gen bedrag een eigen kerkgebouw te heb ben gesticht, waarheen preekstoel, orgel, 'banken, koperen kronen, kasten, uit het tegenwoordige gebouw overgebracht worden KERKORGELS. Te Dlrksland heeft de Kerkeraad der Geref. Gemeente aan den orgelfabrikant M. K. Koppejan te Veenendaal opdracht gege ven voor de levering van een pijporgel. RUSTHUIZEN. T« Gouda Is vanwege de Geref. Kerk een vereenigtng Rusthuisfonds opgericht, waartoe aanvankelijk 43 personen als lid zijn toegetreden. ZENDING. Zendeling H. C. Heusdens. Op Vrijdag 3 Januari aa zal te Putten (G.) (namens de Classis Harderwijk de afvaardi ging plaats hebben van zendeling H. C. Heusdens, bij welke gelegenheid het woord zal worden gevoerd door Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, van De Bilt, als voor zitter van den Geref. Zendingsbond; door Ds. N. Warmolts Sr., van Wezep, voor een openingsrede; door Ds. J. van Am stel, van Putten, voor een bevestigingsrede; en door zendeling Heusdens voor een intreerede. De Geref. Zendingsbond houdt Donder dag 12 December a.s. te Utrecht een buiten gewone algem. vergadering voor statuten wijziging. Het ls het beste, dat het bedrijfsleven zelf voor den landbouw een arbeidstijdregeling voor mannen nastreeft Het eenstemmig advies van den Hoogen Raad van Arbeid op dit punt bevatte als „mits" het overeen stemming verkrijgen in het bedrijfsleven, dat men nu wil loslaten. Maar dat is on geoorloofd. Onderzocht zal echter worden welke arbeidstijdregeling in het landbouwbedrijf mogelijk zal'zijn. De motie-Hiemstra is een exploit-, dat be- teekend is eer nog de schuld is vervallen. Zij kwam. eer nog overleg met de Regeering had plaats gehad. Dat is geen goede parle mentaire gewoonte. De vorm van de van het Arbeidsbureau te Genève ontvangen uitnoodiging voor de Kolenconferentie maakte het niet mogelijk de Prot.-Chr. Mijnwerkersorganisatie voor het overleg uit te noodigen. De „mcest- representatieve" moesten het zijn. De Regeering wil de Washingtonsche con ventie gaarne rati ficec ren. Maar er zijn be zwaren en de heer Kupers hield zelfs een er van volkomen halt. Hij erkende het, maar probeerde het ter zijde te schuiven. Dat gaat niet Zoodra eenheid van opvattang over de conventie is verkregen, zal met spoed ratificatie worden voorgesteld. Verder sloot de minister zich te dezer zake aan bij de rede van Prof. Slotemaker Ten slotte stond de minister nog even stil bij de bedrijfsorganisatie. Hij wees er op, dat aan de wet nieit al te groot scheppend vermogen mag worden toe gekend. Gelet moet ook op hetgeen waartoe het leven zelf dwingt. Het eerste richtsnoer, dat we ontdekken, wijst in de richting van verbindend verkla ring der collectieve contracten. Deze maat regel is in het belang van een betere maat schappelijke orde. Na de collectieve contracten volgt de be drijfsorganisatie, die mogelijk moet maken het samenwerken in allerlei vorm vain par tijen in het bedrijfsleven. Een algemeene regeling moet mogelijk heid tot "verder gaande ontwikkeling ope nen. Een bedrijfsraad kan de kroon op het werk zetten. De minister hoopt over een goed jaar zijn denkbeelden bij den Hoogen Raad van Ar beid te kunnen brengen. De vacantieregeling groeit in het vrije bedrijf. Het is te verwachten, dat op den duur de Regeering niet aan bemoeiing met het vraagstuk ziich zal kurtnen onttrekken. Het beste ware het, indien het bedrijfsleven de zaak in orde wist te brengen. Het on derzoek te dezer zake zal worden voortgezet. De rechtspositie van de hoofdarbeiders is grootendeels van privaat-rechtelijken aard. Daarom moet men bij Justitie zijn. Onderzoekingen kan de minister wel doen en zal hij ook gaarne doen. Te 10 minuten over half 7 eindigde de mi nister en werd de vergadering verdaagd. Kerknieuws. Ds. J. E. VONKENBERG. Omtrent den toestand van Ds. J. E. Von- kenberg, die sinds enkele dagen Academische Ziekenhuis te Groningen in de afdeeling van Prof. Michaël verpleegd wordt, wordt de „Stand." medegedeeld, dat hij nog dezelfde is als bij de opname van den patiënt. Een operatie heeft tot dusv' nog niet plaats gehad. KERKGEBOUWEN. Te Beverwijk wordt de Ned. Herv. kerk voorzien van gasverwarming en van een telefoon voor hardhoorenden. Te R ij s s e n zal Zaterdag 7 December a.s. de aanbesteding plaats hebben van den bouw der tweede kerk van de Ned. Her vormde Gemeente. Het werk wordt uitge voerd onder architectuur van de heeren J. A. Heuvel ink te Apeldoorn en B. W. Plooij te Amersfoort. Te Hulst (Z.) heeft de Ned. Herv. Gemeente, naar wij reeds meldden, het haar toebehoorende gedeelte van het voor de andere helft door de Roomseh-Katholie- ken gebruikte kerkgebouw aan de R.-K. Parochie verkocht Het „Weekblad v. d. Ned. Herv. Kerk deelt thans eenige interessante gegeven: mede omtrent den toestand, zooals deze tot op heden to Hulst was. Het bericht luidt o.m.: „In het Jaar 1806 schreef keizer Na- Soleon I een brief aan den Kerkeraad van e Hervormde Gemeente in Hulst met het beleefd verzoek een deel van het kerkge bouw, dat toch te groot was voor de kleine Protestantsohe Gemeente, bereidwillig af te staan aan do R.-K. Parochie te Hulst, wier kapel te klein was geworden voor hare godsdienstoefeningen; en eveneen Kerkelijke Diaconale goederen in lijke helften tusschen beide Gemeenten te verdoelen. De Hervormde Gemeente begreep zeer goed, dat dit „beleefd verzoek" was op te vatten als een onverbiddelijk beveL Om zich te hoeden voor erger werd de verdeeling van het kerkgebouw dan ook toegegev waarbij de Hervormden de z.g. Preekkerk en de Consistorie-kamer behielden met de daaraan grenzende gedeelten van het vroe gere kerkhof, terwijl het overige gedeelh aan de R.-K. Kerk werd afgestaan. De drie bogen onder den toren en de beide zijsche pen werden dichtgemetseld met dubbele muren, wier tusschcnruimte opgevuld werd met turf, zoodat men elkamb zijden niet kon hinderen. om de INGEZONDEN MEDEDEELING. Winterteenen U behoeft niet met winterteeneD te blijven o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E i U kunt er wat tegen doen. Akkers K oosterbalsem herstelt de cellen der huid. verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed" „STUK C." Het overkomt onderwijzers een enkele maal dat zij bij indiensttreding aan een bijzondere school in een andere gemeente, vergeten „stuk C" (bewijs art. 107, le lid sub c. L.O. wet 1920) bij de gemeente secretaris aan te vragen. Dit verzuim is nadeelig voor de Schoolbe sturen daar het Schoolbestuur het salaris betaalt vanaf den datum van indiensttreding terwijl het Rijk slechts vergoeding verleent vanaf den datum waarop het „stuk C" is uitgereikt. Herhaaldelijk blijkt, dat, indien het School bestuur in beroep bij de Koningin komt tegen de beslissing van den Minister van Onderwijs waarbij de vergoeding is geweigerd over het tijdvak dat de onderwijzer n:'et in het bezit was van het bewijs, bedoeld in art. 107, le lid sub c, de L.O. wet 20, de Kroon den Mi nister in het gelijk stelt. Het is dus raadzaam, dat onze Schoolbe sturen nauwlettend toezien, dat zij geen leerkrachten in functie laten treden, zonder zich overtuigd te hebben, dat zg in het bezit van bovenbedoeld bewijs zijn. Gemengd Nieuws. EEN KLOPJACHT. De politie te Deventer trof in een gang aan den Boxbergerweg een Duitscher aan, die beweerde ziek te zijn. Daarop nam de man overhaast de vlucht, doch werd later weer door de politie aangetroffen, waarop een schietpartij ontstond en een complete jacht begon, waaraan marechaussee en militaire politie deelnamen. De Duitscher vluchtte in het Noorderplantsoen, waarbij nog vele scho ten op hem werden gelost- Voorloopig wist de man te ontkomen, doch werd later op den Brinkgreverweg gegrepen. Hij was doodop en ontkende, iets met inbraken te maken te hebben. De politie zoekt nu nog naar een anderen Duitscher, die gezien is op het spoorweg emplacement te Deventer en daar spoorloos is verdwenen. EEN ROEKELOOZE SCHUTTER. Bij het schieten op musschen heeft de 17- jarige P. P. te Oosternieland (Fr.) ook een s*ioi gericht op een aantal kinderen. De 10- jarige P. J. K. werd door een kogel in het oog getroffen. Het knaapje i3 naar het Oog- lijdersgesticht te Groningen vervoerd. de grootste brug van duitschland De grootste brug txm Duitschland (bij Ftehtwerder, over 3« WarUe) U gereed. Zij h 750 Meter lang en kostte drie miüioen Mark. Schoolnieuws. lager onderwijs. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te V e 1 s e n heeft de Ned. Herv. School- vereeniging besloten tot de stichting van een Bewaarschool. Vermoedelijk zal deze komen op Watervliet, op een terrein van de Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen. EEN NARE KWESTIE. Te Schoonhoven heerschte, naar de „N.R.Ct." meldt, reeds geruimen tijd aan de Openbare School een toestand, die naar de meening van B. en W. niet langer ge tolereerd kan worden. De het vorige jaar aangestelde hoofdonderwijzer, die uit de wachtgelders gerecruteerd was, heeft niet aan de verwachtingen kunnen voldoen, hij is niet in staat om te gaan met de kinderen zooals dat van een onderwijzer verwacht rtiag worden. Daardoor zijn aan de school toestanden ontstaan, die bij de ouders der leerlingen zoodanig verzet hebben gewekt, dat reeds overgegaan werd tot stichting van een vereeniging die ten doel heeft een neutrale bijzondere school op te richten en die bereids de koninklijke goedkeuring op baar statuten verkreeg. In verband hiermee hebben B. en W. het noodig geacht den betrokken hoofdonder wijzer uit te noodigen eervol ontslag aan te vragen. Waar deze dit geweigerd heeft, stellen zij thans aan den Raad voor het ge noemde hoofd ongevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van 3 December. Naar het blad verneemt zal het hoofd zich hierbij niet neerleggen, doch bij Gedeputeerde Sta ten in hooger beroep gegaan. De avondvegradering van den Raad was geheel gewijd aan de bespreking van den toestand der Openbare Lagere School in verband met het voorstel van B. en W. tot het verleenen van ongevraagd eervol ont slag aan het hoofd dier school op grond van diens ongeschiktheid om met kinderen om te gaan. Ten slotte vereonigde de raad z'cli met dit voorstel en werd tot ontslag besloten met ingang van een door B. en W. nader vast te stellen dag, terwijl met in gang van heden aan dezen functionaris \erlof werd verleend. Voorts werd beslo ten, mocht dit hoofd tegen dit besluit in beroep gaan, hem met ingang van den da tum van ontslag niet meer tot de school tce te laten. CHR. SCHOLENBOND. Te Gouda is in een onder leiding van Mr. R. Rcnsma gehouden vergadering opge richt een Bond van Christelijke Scholen te Gouda en omstreken. Doel van den Bond is de behartiging van de gemeenschappe lijke belangen, welke onder bescherming staan van rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, bij dien Bond aangesloten. VERDRONKEN. Te Ezlnge (Gr.) ie de fabrieksarbeider H. vader van drie kinderen, te water geraakt en verdronken. DE MOORD TE VALKENBURG. Omtrent den moord «te Valkenburg (L:) wordt nog gemeld, dat de gebroeders Kur- vers na een twist met zes personen, met steenen wierpen. Daarop werden de gebroe ders aangevallen en een hunner werd met een mes gestoken. De zes personen werden gearresteerd. Vier bleken onschuldig, doch de beide anderen, twee broers, blijven in voorloopige hechtenis. „GOOI WAT IN M'N SCHOENTJE." Aan de Vakschool voor Schoenmakers te 's-Gravcnhage worden wekelijks de schoenen gebracht van schoolgaande kinderen, welke van gemeentewege zijn verstrekt geworden. Deze schoenen worden onder toezicht van de Vakschool door schoenherstellers gerepa reerd. lederen Maandagmorgen komen de moe ders of de kinderen de schoenen brengen en dan krijgen ze wel eens een „standje", als de schoenen niet zijn schoongemaakt en nog dik onder het straatvuil zitten. Dan wordt wel eens gevraagd: „hebben jullie geen schoensmeer in huis?", „waarop smeer je dat dan?" Maandag 2 December kwapi er ook een moeder met de schoentjes van kleine zus, maat 28. Het linkerschoentje was nog zwaar van de modder, na de regenachtige vooraf gaande dagen, maar het rechterschoentje blonk tegen je aan. Op de vraag: „hoe komt dat nu, moeder, de een zoo mooi gepoetst en de ander zoo smerig?", gaf de moeder ten antwoord: „Ja, meneer, maar deze heeft klaar gestaan voor Sinter klaa si" WEL LIEFHEBBERS! Voor de betrekking van veilinghetaalmees- ter te 's-Gravenzande hebben zich 330 solli citanten aangemeld. KINDERVERLAMMIN G. Te Oostermeer (Fr.) is bij een kind van den heer E. J. van Veen kinderverlamming geconstateerd- „DE VORST VAN GELEEN." De heer Leufkens, zich noemende vorst van Geleen enz., op wiens huismeubelen wegens belastingschuld beslag is gelegd, heef', zijn onderdanen bewezen hoe groot zijn vorste lijke maelit blijkt. Hij begaf zich naar het gemeentehuis en vernielde na dreigementen een der ruiten, waarna de „vors*." de aan kondiging van den executoriale-verkoop aan flarden scheurde. De politie moest ingrijpen en arresteerde den man, die thans geruimen tijd in het gevang moest doorbrengen. Er werden twee processenverbaal tegen hem op gemaakt. Het gebeurde bracht onder de be volking van Geleen veel consternatie teweeg»

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5