ECONOMIE EN FINANCSEN Propaganda October 1929-15 Januari 1930 Het biad van de lezers voor de lezers Ons Praatuurtje VERVOLG. PAG 2. Wai ik hoorde, za%, /as en dacht Op reis en thuis. 'k Mag er ditmaal wel bij zetten: en op bed, want voor reizen is de laatste week of wat niet veel gekomen, wel voor op bed liggen. Én dan heeft men tijd om te denken, hoe wel de lust daartoe je wel ontbreekt 't Gaat zoo raar op agrarisch gebied. Er zijn dingen, die moeilijk zijn. Dat vond ook een trouw lezer van mijn Praatuurtje, van wie ik eenige weken ge leden een briefje kreeg. Daar heb ik veel over gedacht De briefschrijver komt uit Zeeland en krijgt voor zijn beste aardappelen 2y2 cent per Kilo en diezelfde aardappelen worden in Rotterdam voor 7 en S oent misschien voor nog hooger verkocht, zoodat de waar wel is waar de vracht en onkosten nog af gaan, doch als men deze er af trekt blijft er nog een abnormaal hooge winstmarge Veel te hoog. „Dit is een ding, dat niet en sluyt" zou vader Cats zeggen. Neen 't sluit niet. En t is te begrijpen, dat de boeren aardappelverbouwers daar over nadenken. De weg van producent tot consument is te duur. Hoe daarin verandering te brengen? Zelf leveren onder 1 motto: rechtstreeks van producent tot consument Och die romoslomp kan de doorsnee boer er niet bij -hebben. Hij heeft al zooveel aan zijn hoofd. Wat dan? Een hechte, alle aardappelverbouwers om vattende organisatie,- die door veiling of prijszetting, dit laatste heeft b.v. met boter op de Leeuwarder markt ook plaats, de prijzen op peil kunnen houden, lijkt mij voorshands de eenige weg. Doch dat is gemakkelijker gezegd dan Maar mogelijk lijkt het me wel, hoewel het moeite zal kosten. Over 't algemeen zijn er te veel boeren, die hun best niet zien en niet mee doen. En 't moet algemeen zijn of 't mislukt. Wie krijgt de verbouwers van consumptie aardappelen in beweging? Hij zal mij naast zich vinden. Niet om 't naast mij neer te leggen. Dat doet de Minister van Binnenlandsohe Za ken die ook nog zoo en passant voor Land bouw moet zorgen of pvil zorgen. Want Z. Ex. wil 't alleen af doen. Hij laat zich GEEN DIRECTEUR GENERAAL VAN LANDBOUW opdringen. Kan het alleen best af. Ja, dat zagen wij. Alle wenschen, alle klaagtonen worden heel beleefd en hoflijk naast zich neergelegd. Met een allerbemin nelijkst: wij zullen het overwegen, of wij zullen eens overleg plegen met mijn ambt genoot, of, wij zullen het ter harte nemen, wordt ieder zoet gemaakt. En met breed ge baar wordt beweerd, dat het nog niet zóó erg is. Dit bewijst m.i. al dat een afzonder lijk ministerie of minstens een Directeur- Generaal noodig is. Onze landbouwhoogesohool kon voorloopig ondanks de noodkreet van den Senaat op een houtje bijten. 't Centraal Veevoederbureau zond nog een telegram om hulp er moet dringond noo dig gelegenheid zijn voederproevcn met groote huisdieren te nemen 't baatte niet. 't Genootschap voor Landbouwwetenschap zond een krachtige adhaesiebetuiging 't baatte niet. De minister zal overleg plegen met zijn ambtgenoot. Dat gebeurt meestal met St. Juttemis, weet ge. Maar onze land- en tuinbouw en die van Indië zullen er niet van profiteeren voor loopig. En dan te weten dat ONZE BODEMPRODUCTIE ONGEVEER 1000.000.000 GULDEN BEDRAAGT: Maar 't is vandaag Sinterklaas. Wie weet, wat dc goede Sint uit Spanje meegenomen heeft Misschien heeft hij de grenzen van Spanje voor ons wol open gekregen. Zijn paard moest er uit. Niets meer dan billijk dat ons vee er in mocht, hé. Maar hij heeft meer voor ons. Bepaald voor den tuinbouwer. Maar ja, toch ook voor den landman. Wij hebben GEEN ZONLICHT MEER NOODIG. Mangin, de voorzitter van de Parijsahe Academie der Wetenschappen heeft aard- heiplanten laten zien in potten, met mooie frissche bladeren, en groote, roode vruchten, heerlijk geurend. Deze waren gekweekt en tot rijpheid gebraoht, zonder ooit zonlicht, zonder zelfs maai- daglicht genoten te heb ben. Geen oogenblikje ook maar. De natuur had voor zoo iets 80 dagen noodig gehad en deze hadden in precies de de land- en tuinbouw leeft Geen wonder, dat dit deel der bevolking steeds kleiner wordt bij al de malaise der laatste jaren, al is het dan niet zoo erg vol gens onzen Minister van Binnenlandsohe Zaken, die ook nog voor Landbouw zorgt. Ga eens naar Delft en zie daar wat voor de Industrie gedaan wordt, wat gebouwen! imposant Ga dan naar Wageningen, als ge nog zooveel geld over hebt enge schaamt U. helft van dat aantal levensdagen hetzelfde gepresteerd. Twee lampen van 1200 Watt elk (geen kleinigheid!) hadden al dien tijd. al maar draaiende op een hoogte van 1.25 M. hun stralen op deze planten laten vallen. (Men zou er draaierig van worden), 't Was wel een beetje duur uitgekomen ELKE AARDBEI KOSTTE 15 GLD. Maar wet is dat in deze gouden tijd. 't Kan, weet ge, en dat is al voldoende. Doch niet voor den prakticus. Die wil ook graag voor deden zien. En nu is het nog niet uit: Prof. Goodspeed uit California gaat tabak rnet Röntgenstralen behandelen en ze krijgen groote bladeren en groote bloemen en veel duurder sigaren. Prof. Stadler uit Mi chigan, kreeg geheel nieuwe variëteiten mais en gerst, en de tarwe was in 3 maanden rijp anders in minstens vijf) en de korrel buiton- gewoon groot. Maar wat iedere tarwekorrel kostte vermeld het bericht niet Goed ook. Ge mocht eens schrikken en dat is niet goed voor je gezondheid. Net zoo min als het goed is voor dc gezondheid van het bedrijf als verkeerde banden je gebonden houden. Br zijn vereenigingsbanden, die gezond zijn, omdat DOOR SAMENWERKING VEEL GOEDS verkregen wordt Dat zijn zoete banden, zegt Jacq. Timmermans. Maar financieele banden, die doodon, lang zaam dooden, zijn niet zoet En banden van afgunst die naastenliefde en solidariteits gevoel wurgen zijn het evenmin. Net zoo min als de banden van wantrouwen, die veel goeds uiteen scheuren en van elkaar trekken wat bijeen hoort En dan de banden van grootdoenerij en schouderophalen touwtjes, die 't gebroken porselein nog wat bijeenhouden, doch o, zoo leelijk staan. Neen zulke banden zijn gevaarliik voor ons leven. En heel gevaarlijk lijkt me de band, die de Stikstoffabrikanten bezig zijn vast te knoopen. De luchtstikstoffabrieken, die elkaar be- concurreeren en samen de Chilisalpeter in dustrie in 't nauw brachten, zoodat de stik stofmeststoffen zoo laag in prijs waren als nimmer te voren, lager dan vóór den oorlog, gaan nu onder een hoedje spelen en, als we 't goed hebben, kruipt Chili ook onder dat hoedje AL DE STIKSTOFLEVERANCIERS TOT EEN MACHTIG KARTEL is naar het ons voorkomt de leuze van hen. De I. G. Farbenindustrie, de Norsk Hydro, de Kuhlmangwerp en de Chiliproducenten tot een machtig lichaam!! boeren en tuin ders, dat gaat op uw portemonnaie los. Die toch .al zoo plat is. En dan gaat missohie#i de Koninklijke, die te Velzen zoopas de zwavelzure ammoniakfabricken ooende ook mee doen. Neen zulke banden zitten ons meestal op verkeerde plaatsent tusschen den schouder en de kin. We kunnen anders nog best meer kunst meststoffen gebruiken in ons bedrijf. Zoowel in dat van den boer als van den tuinder. 'k Las dezer dagen nog de uitslag van een zware kalibewerking op kleigrond bij vroege aardappelen Schotsche muizen met kool (roode en witte). Bij de zeer lage aard appelprijzen van 2.40 i 2.80 ner 100 K.G. gaf een gift om 900 a 1200 K.G. Patentkali per H.A. nog een zuivere winst van 80 gld. DE KIPPENWEIDE Er wordt beweerd dat de kippenhouder tegenwoordig het meest rendabele onder deel is van de boerderij. En het voordeel, dat de kippen geven kan bij velen nog verdubbeld worden, wan neer ze maar een goede behandeling en doelmatige behandeling ondergaan. Juist de boerderij is het meest geschikt om veel voordeel te behaion van de kippen Dit komt omdat een kip zoo dankbaar is voor het mogen loopen in de weide. En als men dan zorgt, dat die kippen- weide bestaat uit een goede dichte zode met fijne grassoorten, dan kan men verze kerd zijn, dat menig eitje gelegd wordt uit pure dankbaarheid. Rekent men voor iedere kip 20 M2 gras noodig te hebben dan kan men per H.A. 50) kippen houden. Om echter de weide'goed te houden en een goede groei te behouden moet men ze thans bemesten met kunstmest. Niet donken, de kippon bemesten het land zelf wel. Dat is niet voldoende. Bij lange na niet Daarom moet men thans geven 500 KG. slakkenmeel en 600 KG. kalizout 20 pCt of 300 KG. kalizout 40 pCt. Zoo houdt men een prachtige weide, waar niet alleen de kippen van behoeven te profiteeren. I in 't eene geval en plm. 180 gulden in 't l tweede geval, waar thans nog de meerop brengst van 5 10.000 K.G. kool bijkwam. Goed, rationeel, doelmatig bemesten is een middel om ons noodlijdend bedrijf hooger op te voeren. En zuinig zijn, op DE KLEINTJES LETTEN. 'k Kreeg dezer dagen een zeer lange brief uit Groningen, waann o.a. stond, dat de bie- I tenbladeren daar per H.A. verkocht werden voor 150 k 200 gulden per H.A. En op heel veel plaatsen in ons land zag ik ze liggen rotten en onderploegen. Dan hebben ze ook eenige waarde, doch lang niet 150 a 200 gulden, hoogstens '30 gulden. Willen wij ons bedrijf weer rendabel ma ken, dan moet veel meer op kleinigheden gelet worden. Dingen, die thans verwaarloosd, toch van economi cl.e beteekenis zijn. 't Eenvoudige beter verzorgen van de kippen, dat in de laatste jaren hoe langer hoe meer toegepast wordt, nog overal lang niet genoeg, heeft al een reuzcnommekcer gebracht in de be- drijfsuitkomsten der pluimveehouderij. Zoo moet elk onderdeel van ons bedrijf verbeterd worden. Grasland b.v. wat kan daar nog niet aan verbeterd worden. Maar 't wordt mijn tijd. Sint Nicolaas is in aantocht. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Mond- en Klauwzeer in Engeland Drastische maatregelen Londensche slagers willen het invoer» verbod voor Hollandsch Varkens- vleesch opgeheven hebben. Het mond- en klauwzeer in Engeland sohijnt zich weder uit te breiden. EerigA dagen geleden werd het zevende geval se dert die laatste paar weken gerapporteerd en weder zonder dat men aantoonde zelfs maar trachtte aan te 'oonen dat er ..buitenlandsche infectie" in het spel zou zijn. Dit „geval", aldus de „V>e&- en Vleesch» haraidal" onnvat twee veebeslagen, in hét» izelfde dorp, n.l. Plumpton iin Essex. Het zijn beide kudden zeer kostbare Britisch-Frlsian stamboek-fok vee. Er wa vele „niet tie vangen" melkgeefsters onder en voorloopig werden er al vast 43 stuks afgemaakt. lederen dag werd het verbran den van zoogenaamd vierdach'c dieren voortgezet, wier aantal in totaal, d. w varkens enz. raeegetold, volgons de „Daily Express" op 14 dezer reeds 500 stuks be- 1 liep. Deze geheelo streek, op slechts een I paar uur afstand van Londen gelegen, is afgezie+ en maakt, en indruk vam een land, clyit door vijandige overweldigers verwoest wordt. Deze hestijdingswijze, aldus do heer O. I Morgan, in he'zelfde blad, is di>e van bar baren, diie mot boog en knots een onzicht- oareu en on bek enden vijand te lijf willen ga am. Hij bepleit verder wetenschappelijke na- I vorsching en daarnaast isolatie op stal en uitroeien der vossen, die gevaarlijke smet stofoverbrengers zouden zijn. De in het heg ai van November gehouden Tnaarr'dijksche vergadering van het Cen traio Beduur vara den Londensehen Bond ven Slagersvercenigingen heeft aan den Nationalen slagershond doen weten, dat voor zoover hij tot dusver gewaar was kunnen worden te Londen van de zijde van het publiek nog maar weinig vraag naar gemerk' inlandsch rundvleesch was ont staan. Op deze vergadering werd opnieuw geprotesteerd tegen het embargo op het versche vleesch. Opgemerkt werd da4 Lon den het derde gedeelte d?r bevolking van Engeland en Wales moot voeden en dat het onbillijk is, wanneer men he* do daar- I toe nood>ige aanvoeren onthoudt. Voorzi ter Coggan herinnerde er nogmaals aam, dat i de slagers vóór de instelling van he' em- bargo steeds hun klan'en voldoende kon- I den bedienen en eveneens drong hij er i nogmaals op aan, om het althans vo- is Hollandsche varkens te doen op heffen. YW1LT gij Uwe boerder ij verkoonen, Uw land perpachten, zoekt hij hypotheek op huizen, bouw- of tuingrond, plaatst dan Uw advertentie in ons elke Maandag verschijnend Bijblad DE BOUWWERELD Gemengd Nieuws. DE GESTRANDE TREILER. Door het stormachtige weer was het on mogelijk met de berging van den bij Egmond geslranden stoomtreiler IJM- 80 „Fram" te kunnen voortgaan, aangezien de sleepbooten de strandingsplaats niet dicht genoeg kun nen naderen. De sleepbooten keeren naar IJmuiden terug om gunstiger weer af te wachten. De positie van den treiler is niet gunstig. AAN DEN GROND GELOOPEN SCHEPEN De Raad voor de Scheepvaart behandel de het aan den grond loopen van net s.s. „Boskoop" der K.N.S.M. op 19 Sept. nabij Manta tijdens een reis van Corral (W. kust van Amerika) naar Rotterdam. De waarn hoofd-inspecteur voor de scheep vaart gaf als zijn meening te kennen, dat gezien ook de dieptegang van het schip de ankerplaats theoretisch nog wel veilig was maar feitelijk toch aan den nauwen kant was. Is de oorzaak duidelijk, wat de schuld vraag betreft kan men den kapitedn verwij ten, dat hij onvoldoende veiligheidsmaat regelen heeft genomen. Als verdediger van den gezagvoerder trad on mr G. Seret, voorz. van de Ver. van stuurlieden der .koopvaardij, die er op wees dat de kapitein een eervolle loopbaan ach ter zich heeft, de hoop uitsprekend, dat de Raad zich zal beperken tot het toedienen van een berisping. De Raad heeft nog uitspraak gedaan in zake het aan den grond loopen van het stoomschip „Kerkplein" op de Noordpicr van den Nieuwen Rotterdamsehen Water weg, als oorzaak noemend den gebrekkigen afvoer van afgewerkten stoom. INBRAAK IN EEN KERK Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 45-jacigcn koopman W. R. die in den nacht van 30 op 31 Augustus jl. heeft ingebroken in de Gereformeerde kerk te Raard bij Dockum zes jaar gevan genisstraf geëisoht. MAAIEN IN DECEMBER. Te Bedum (Gr.) maaien veehouders in de maand December nog gras voor hun vee, dat op stal aan het vee wordt gevoerd. DE PETROLEUMSITUATIE He bestuur van het Amerikaansche Petro leum Instituut keurde in een vergadering in Chicago het beginsel van verecniging van petroleum-producenten goed en beval de aanvaarding van deze voorstellen door dc petroleumindustrie aan. De petroleummagnaten meenen, dat een dergelijke véreeniging zal strekken tot con servatie van de nationale olierijkdommen Voor gezamenlijke rekening, hetzij in' tcrlocaal, hetzij lo canl- Op deze vergade ring sprak dr. Deter- ding over do pet.ro- leumsituatie. Hij was van meening, dat de concurrentie tot veel groo'.ere olie productie dwingt dan voor dc wereldbe hoefte noodig is. Men is genoodzaakt heel zijn aandacht en werkzaamheid, althans voor zoover de groote maatschap pijen betreft, te concentreercn op het „du- pliceeren" van distributieorganisaties cn daaraan alle energie en voor een groot ge deelte het geld te verspillen, niettegenstaan de een dergcliike „duplicatie" het verbruik met geen enkelen liter kan doen toenemen. Met voorbeelden werd aangetoond, welk een geldverspilling van bedrijven „dupli- ceeren" veroorzaakt. Dr. Dctcrding vestigde verder dc aandacht erop, dat nog *.e veel olie verspild wordt De olie-voorraden zijn niet onuitputtelijk, daar de olievelden in een beperkt aantal aanwezig zijn. Verstandige conserveenng, dat wil zeggen „practische conserveering", is wa'. in het belang èn van de aandeelhou ders èn van de producenten èn van het ver bruikende puMck noodig is. Men late zich niot u't den koers drijven door krantenge- schrecuw over trusts. Dr. Deterding gaf ten slotte aan wat er gedaan moet worden in het belang van de industrie in haar geheel, waarbij hij in het kort tot den volgenden raad kwam: „Laat ons een „Association of Cooperation" vor men, waaraan ten grondslag ligt de moge lijkheid van standvastige productie, in sa menwerking met die verkooporganisaties die bereid zijn zich bij ons aan*te sluiten, en laten we- ons niet bezorgd maken over die welke dat niet willen". DE PHILIPS' LICENTIES. Nog altijd moeilijkheden. 't Comité van Actie inzake Philips' licenties dee't het volgende mede: Aangezien het Comité van Actie inzake Phi lips' licenties in tegenstelling met een uit Eind hoven verspre;d bericht, meent, dat er nog geen enkele overeenstemming is bereil'.t tus schen den Radiohandel en Philips, zoolang niet een algemeene vergadering van den Bond van Radiohandelaren zich over eventueele voorstel len heeft uitgesproken, hebben twintig Bonds- tevens Gomité-leden zich tot het Bestuur van dien Bond gewend met een verzoek overeen komstig de statuten een vergadering uit te schrijven, waaraan het Bestuur binnen een maand zal moeten voldoen. Daar bovendien Philips ondanks gedane toe zeggingen, geen actie te zullen voeren tijdens de onderhande'ingen met bet Bondsbestuur, de firma Ridderhof en Van Dijk te Zeist dezer dagen deed aanschrijven, dat zij gedagvaard zal worden wegens inbreuk op patenten, had het Comité van Actie een proclamatie uitge vaardigd en op verschillende plaatsen in het land doen ophangen. Ondanks vele pogingen van de zijde van Philips, om de publicate van deze proclamatie tegen te houden en intimidatiepogingen tegen Remaco, de paohtster van vele plakplaatsen, zijn op tal van in den lande deze proclamaties aongonlrkt. Philips heeft thans de onderteekenaars daar van, de heeren De Bruyn, Spoelstra en Tasse in kort geding voor den Haagschen Pre sident der Rechtbank gedagvaard wegens on rechtmatige daad en aangedane schade. Het geding is hedenmorgen om 11 uur behandeld. MIJ. VOOR ASSURANTIE. DÏSCONTEE- RIWG EN BELEENING DER STAD EOTTERDAÏ/L Aan het jaarverslag over het boekjaar 11/28 van de „Maatschappij voor Assurantie. Disconteering en Beleening der Stad Rot terdam anno 1720" ontleenen wij het vol lende: De op 31 Mei gehouden vergadering van aandeelhouders van de N. V. heeft het be stuur dispensatie verleend van art, 15 der itatuten, aangezien het, wegens het niet be kend zijn van de voor het opmaken van de balans benoodigde gegevens onmogelijk was, de balans tijdig gereed te maken. Ten eersie waren de cijfers omtrent de re-assu rantie en het verloop daarvan nog niet be kend en ten tweede was het zeer gewenscht uitspraak af te wachten van een arbi trage-procedure over een vordering. Betref fende deze procedure wordt medegedeeld, dat heeren arbiters aan de maatschappij nief alleen haar hooi'dvordering geheel heb ben toegewezen, maar haar eveneens op alle erdere "strijdpunten in het gelijk hebben gesteld. Om in de likwiditcit te voorzien, werden erschillende leeningen aangegaan op voor de maatschappij gunstige voorwaarden. Zooals reeds is gemeld, keurde de verga dering van aandeelhouders in haar verga dering van 22 November de statutenwijzigin goed, terwijl tevens tot voortzetting vara het bedrijf werd besloten." De thans gepubliceerde balans nè de re organisatie vermeldt in het actief de vol gende posten (ter vergelijking zijn daarach ter gevoegd de cijfers van de balarisposten per 31 December 1928). Activa: Aandeelh. f 2.550.000 (f 3.825.000), hijstortinc aandeelhouders f 1275.000; ef fecten f 372.807 (onv.); hypotheken f 124.100 (onv.): debiteuren f 77.833; pand Wijnstraat f 292.000; meubilair f 1; dubieuze debiteu ren f 1.108.477 (f 1.839.5I'S). Passiva: kapitaal f 2.720 000 (f 4.250.000), reserverekening A f 1544 (f 27.794). (de oude reserverekening bedroeg f 305.135), alge meene reserve f 160 531, depot bijschrijving op 35 aandeelen f 20 250, cereserveerde pre- miën en schade f 1.500,916 (onv.), afschril- vingsrekening kantoorpanden f 71500 'onv.), onafgehaalde uitbetalingen f 975) (onv.), diverse crediteuren f 45 010 (onv.), beleening op effpeten f 192.091 (onv.), be- 'eeningen o. g. f 508 000 (onv.), reserve du bieuze debiteuren f 47 000 (onv.), (oude ba- 'ans extra reserve f 78.900). AANBEELENirnET^EM EN OBLIGATIE- RENDEMENT Het centraal bureau voor de statistiek deelt mede, dat het algemeen indexcijfer van koer sen van aandeden in November is gedaald van 113 tot 100 (basis 1921—1925 100); dat van het gemiddeld rendement op obligaties steeg van 4.79 tot 4.82. „IJSELWERF" SCHEEPSFOTTW-MIJ. EN MACHINEFABRIEK. In de algemeene vergaderng van aandeel houders werden de balans en winst- en ver liesrekening goedgekeurd en werd de aftre dende commissaris herkozen. In de daarna gehouden buitengewone ver- adering werd het voorstel tot liquidatie d°r ennootschap goedgekeurd. CULTUUR MAATSCHAPPIJ „GOALPARA" De Cultuur Maatschappij Goalpara" zal een interim-dividend van 25 pet- (v. j. 15 pet.) zijn de Inc. crt. f 125 per aandeel uitkeeren. NOORDER BANK. De directie deelt mede, dat de gestad:ge uit breiding der zaken en het streven de gunstige verhouding der eigen middelen tot het vreem de kapitaal te blijven handhaven, leiden tot de wen-chelijkheid om het geplaatst aandeelenka pitaal te verhoogen. De tot nu toe behaalde resultaten over het boekjaar 1929 zijn wederom zeer bevredigend en overtreffen die van overeenkomstige pe rioden in vorige jaren. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden, mag wederom een zelfde dividend als vorig jaar worden verwacht De inschrijving op f 150.000 aandeelen, dee- lende in de winst over het bcek>aar 1930, wordt opengeste'd by de kantoren der bank tegen den koers van 115 pet., tot den 15 dezer. Vrije inschrijvingen worden aangenomen te gen den koers van 120 pet. Het bezit van 4 aandeelen geeft recht op toe wüzing van een nieuw aandeel. De stortingen moeten plaats hebben vóór of op den Sisten December 1929. AUTO-ONDERLINGE VERZEKERINGS-M1J. Te Groningen werd gister gehouden de twee de jaarvergadering van de Auto-Onderlinge Verz:kering-My. Uit het jaarverslag bleek dat de portefeuille der Maatschappij in één jaar tyds vervijfvou- d;gd was, terwijl in de verloopen drie maan den (1 September1 December) van het der de hc. el; ia ar reeds weer een stijging met meer dan f 50.000 premie-ontvangst viel te consta- teeren, waardoor ze thans reeds meer dan f 239.000 Ivri^agt. De oprichtingskosten konden geheel worden afgeschreven; ook overigens heeft de balans geenerlei non-valeurs. Door de aanwezige verzekerden werden tal vao vragen gesteld, welke door den Voorzitter of den Directeur cn ten deele door den accoun tant, de firma Van Dien van Uden Co., tot volle tevredenheid werden beantwoord. NEDERLANDSCH-INDIË. De Importhandel. Aneta had een persgesprek met den heer E. J. Woenink, voorzitter van de importeurs vereeniging te Batavia, over den algemeenen toestand van den importhandel. De heer Weenink kwalificeerde den toestand als zeer slecht. De malaise, die thans heersoht aldus zette hij uiteen 's ingezet te Soerabaia in de maanden Maart en April van dit jaar. Vervolgens heeft zij zich langzamerhand uit gebreid over Midden-Java en over West Java z.oodat men thans kan spreken van een ern stige m?.l2ise over geheel Nederlandsch-Indië In het bijzonder heerscht zy" in den handel ir. stcp el marcu facturen. De bat k-industrie maakt een tijd van crisis door. De stocks zijn er.orm. De voorraden wit voed benoodigd voor de batikindustrie zyn op het oogenb'.ik zoo geweldig, dat de impor teurs speciale goedangs hebben moeten in richten om de voorraden te kunnen opslaan. De b-tikindustrie in West-Java ligt vrijwel stil. P t is behalve aan het g'brek aan vraag uit de Buiten Bezittingen ook te wijten aan bet feit, dat er gebrek aan vraag is uit de Straits en uit Rangoon. West-Java produceert op het oogenblik ten hoogste een vierde deel van de normale batikproductie. De slechte toestand van den importhandel is voor een belangrijk deel te wyten aan het te groot aantal importeurs. En deze toestand Wy vernemen, dat, in aansluit ng met de vorige publicaties t. d. o., de Zuid-Slavische wordt u tgebuit door de Chineesche deelne- Hooge Raad weder een der volledige gedekte mers die daardoor in staat zijn enorme ere- en door een goudclausule beschermde vorde dieten te verkrijgen. ringen der Donau Hypotheekbarak in papier Onder deze Chineesche handelaren komen kronen heeft toegekend, de deconf tures in veel grootere mate voor j Nadat in Mei jl. voor de derde maal het- dan sinds jaren het geval is geweest. rzelfde vonnis werd uitgesproken, heeft dt Het verschijnsel aldus de heer Weenink Directie der Donau Hypotheekbank naar is te beschouwen als een economische ziek zy ons mededeelt nog een u/terste po pg te, die uitgebroken is onder de Chineesche in het werk gesteld om tot een rechtvaardige handelaren, niet alleen van Java, maar ook rechtspraak te komen. Het gelukte haar, door van Medan, Palembang en Pontianak. Behalve persoonlijk contact, zelfs de hoogste Zuid- hetgeen reods geschied is, zal naar het al- Slavische autoriteiten tot het inzicht te bren gemeen gevoelen, nog veel meer op dit ge- gen, dat werkelijk een gerechtelijke dwaling bied te wachten zyn. De importeurs zullen heeft plaats gevonden. de grootste lankmoed gheid moeten betrachten Een dezer autoriteiten zegde zelfs zyn per ten opzichte van de Chineesche handelaren soonlyke steun toe, daar hij terdege inzag, om een debacle te voorkomen. j dat hier de naam als rechtstaat en daardoor Het prijsverloop van de stapelmanufacturen de credietwaardigheid van Zuid-Slav op liet in de productiegebieden heeft den laatsten spel stond. tijd een dalende lijn vertoond. Zeer teleurstellend ws dan ook voor de di- Daarbij komt nog de moordende Ja- rectie 't bericht, dat trots dit alles, in de gees, pansche concurrentie, welke naar tesgesteldheid van den Zuid-Slavische Hoogen het oordeel van den heer Weenink in Neder Raad niets was veranderd en deze Raad nog land en in het buitenland nog te weinig wordt steeds meer waarde blykt te hechten aan het begrepen. 1 geldelijk voordeel zyner landger.ooten dan aan De Japansche concurrentie treedt den laat- rechtvaardigheid en n verband daarmede aan sten tijd vooral op in Midden Java. I den goeden internationalen naam van zyn Wat de deconfitures or.der de Chineesche vaderland, handelaars betreft, verklaarde onze zegsman De Directie is gaarne bereid nadere byzon nog, dat d' e niet zoozeer voorkomen onder derheden over deze Balkan-rechtspraak in de te goeder naam en faam bekende Chinee Zuid-Slavië aan belanghebbenden in handels solie handelaren, alswel by de kleinere zaken aan welke te groote credieten zijn verstrekt In deze gevallen zyn herhaaldelijk accoorden aangeboden .waarby dan van 25 tot 40 van het crediet terecht kwam. De importeurs moesten daarmede dan maar noodgedwongen genoegen nemen, omdat in een geval van faillisement en behandeling van de liquidate door de Wees- en Boedelkamer nog veel min der van het geld terecht gekomen zou zijn. Terecht mag worden opgemerkt, dat de situ atie in den importhandel thans ernst ger is dan ooit het geval is geweest in de laatste twintig jaren. finantieele leringen te verstrekken. Van het verloop der resteerends tien vor deringen, waarvoor de D rectie zegt natuur lylc ectief te zullen blijven, zal t.z.t. nader bericht worden ontvangen. Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig Invullen). Onderteekening van aanbrenger: Op te renden aan het bureau van ons blad. inrop de propagandisten recht hebben, verwijzen wij

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12