TWEEDE KAMER Radio Nieuws. WOENSDAG 4 DECEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 9 DE VACCINEDWANG WEER VOOR EEN JAAR OPGESCHORT BEGROOTING VAN ARBEID Vergadering van 3 Dec. 1929. OVERZICHT Niemand in het Nederlandsche parlement durft voor 't oogenblik den eisch stellen van handhaving van den indirecten vac< dw.-ig. Voor het encephalitisgevaar zwichten allen. Dit gevaar is nog zoo ernstig, dat voorloopig wel jaar na jaar de termijn voor opschorting van den dwang zal moeten den verlengd. Totdat het inenten niet langer gevaren blijkt op te leveren, zullen we vermoedelijk blijven leven in een periode waarin het een ieder vrijstaat zioli en de zijnen al dan niet te laten vaccdneeren. Op eigen verant woordelijkheid dus.. De Regeering wenscht dat ook. Zij wil dus niemand nopen zich moedwillig in ge vaar te begeven. Wie meent, dat vaccinatie hem nuttig is en hem niet schaden zal, is vrij zich aan deze bewerking te onder werpen. Dat vaccinatie op zich zelf ongeoorloofd zou zijn, is noch wetenschappelijk, noch schriftuurlijk ooit bewezen, al zijn er, die subjectief deze overtuiging zijn toegedaan: tij mogen haar propageeren, maar deze weinigen missen het recht anderen te var- oordeelen, die, op goede gronden, een ander inzicht huldigen. Afschaffing van de vaccinatie behoort dan ook in Nederland vrijwel tot' de abso lute onmogelijkhed: Misschien zijn er niet meer dan drie parlementsleden, <lie zulks touden aandurven. De overgroote meerder heid zal er zioh ten allen tijde tegen blijven verzetten. Men mag met zekere bravour uit roepen te zullen blijven strijden voor finale afschaffing van den dwang, meer dan een gelaten uitgesproken groot woord is dat niet Het mist alle politieke waarde. Men kan het onbereikbare wel anderen als een mogelijkheid voorhouden, maar het onmo gelijke wordt er niet mogelijker door voor wie de oogen niet moedwillig toeknijpt. De heer Kersten begint dat blijkbaar in te zien en zweeg gisteren vrijwel geheel over de „finale afschaffing", om met de anti-rev. nogmaals uit te spreken, dat het verzet tegen den indirecten dwang nimmer zal worden gestaakt en dat de ervaring van de laatste jaren en de uitkomsten der weten schap aan dat pleit voor de vrijheid steeds iterker steun verleenen. In deze zaak is er tusschen de anti-rev. en den lieer Keisten practisch geen verschil. Zijn meening, dat vaccinatie op zich zelf ongeoorloofd is te achten, is zuiver subjec tief en niet schriftuurlijk te staven. Tegen over de zijne heeft 'n andere opinie, welke de zijne onjuist aoht, evenveel reden van bestaan, heeft minstens dezelfde waarde en wordt, naar onze overtuiging, door de open baring Gods in natuur en Schriftuur ver sterkt. De minister van Arbeid had niet de minste moeite om zijn opschortingswetje aangenomen te krijgen. Hij stelde den heer v. Dijk gerust, dat de Regeering niet bedoeld heeft reeds nu partij te kiezen ten aanzien van herleving van den vaccine-dwang bij het wijken van het encephalitisgevaar. Ook heeft zij geen nei ging om te gaan in de door sommigen aan bevolen richting van het verplicht vaccinee ren van kinderen heneden 1 of 2 jaa»r. Het wetje ging er z.h.s. door. Daarna begon de Kamer aan de begroo ting van Arbeid, 's Avonds kwam Financiën onder het mes. VERSLAG De Kamer begon met regeling werkzaamheden. Na Financiën zal in avondvergaderingen de Postbegrooting worden behandeld. Op den dag na Landbouw de begrooting van Ko loniën. ',l." Tevens kreeg de Kamer te hooren, dat zij al veel te veel tijd verpraat heeft en achter op gekomen is. Bovendien vervalt ter eere van St.. Nicolaas Donderdagavond de avond vergadering. Wil er geen strafvergadering komen, dan zal de Kamer zich moeten be perken. Zij zal Donderdagmorgen al om 11 uur beginnen. Nadat de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was aangenomen, met alleen de stem van den heer Wijnkoop tegen, was het wetsont werp tot verlenging van den opschortingstermijn voor de verplichte vaccinatie met een jaar, aan de orde. Niemand had zich laten inschrijven. Maar toen de voorzitter lachend dreigde den ha mer te laten vallen, sprongen mevr. de Vries en Dr. Vos gelijk een voet van den grond. Mevr. de Vri es-B ruins (s.-d.) ver kreeg den voorrang. Zij verklaarde zich voor weder-in voering der verplichte vacci natie, zoodra het encephalitisgevaar gewe ken is. Want vaccinatie is het eenige, juiste, feillooze hulpmiddel tegen pokken. Verzet er tegen is roekeloos en gevaarlijk. Met de feiten misleidt echter de heer Kersten het Nederlandsche volk. Dr. Vos (Lib.) achtte het in zekeren zin gelukkig, dat we een pokkenepidemie heb ben gehad, die tot gevolg heeft gehad een talrijke toename der gevaccineerden. De positie is thans vrij bevredigend. Gebleken is wel, dat met beleid en voorzorg toege paste vaccinatie het eenige menschelijke hulpmiddel is tegen pokkengevaar. \oor gemoedsbezwaren wil de hoer Vos op zij gaan en ook wenscht hij geen dwang, mits voldoende vrijwillig wordt gevaccineerd. Echter klaagde hij over het ontbreken van voldoende gegevens om hot goheele vraag stuk te kunnen booordeelen. Betoogd werd, dat langzamerhand wel gebleken is, dat vaccineeren beneden de 2 jaar de minste gevaren oplevert voor km- Vaccineeren moet geschieden met beleid. Aan dat beleid heeft het in den laatsten tijd bij zekere paniekstemming wel cemgszins ontbroken tot schade van de vaccinatie zelf. Er mag ook niet gespeeld worden met dci(tle hij j n <*vgenstelling met den minister, gezondheidstoestand van ons volk door ge - De rechtspositie der hoofdarbeiders werd bruik maken van ondeugdelijke vaccins. 10(Dnicuw besproken. Een regeling moet niet Er zijn voldoende goede vaccins te verlui] -1 Justitie verschoven worden. Arbeid gen, o.a. van den Leidschen stam, die uit moet 0ok het zijne aan doen om handels- Lausanne afkomstig is. reizigers, kantoor- en winkelpersoneel een De heer Kersten (S.G.P.) merkte op,I rechtspositie te verschaffen. ring indertijd uitstel van den vacc dwang wenschtc. Vaccinatie is nooit ongevaarlijk cn daar om had afschaffing van den dwang moe ten zijn voorgesteld. Er zijn geen ent stoffen, die geen en cephalitis verwek ten; ook dc Leidsche bleek niet onschul dig. Ook revaecinatie blijft gevaar opleve ren;'evenzeer het ge bruik van slappe vaccins. Kinderen bene den het jaar zijn net zoo goed aangetast geworden als ouderen. Nogmaals werden bezwaren uiteresproken over de wijze waarop in de alastrimperiode te Rotterdam is opgetreden. Vaccinatie blijft voor den heer Kersten een zich moedwillig in gevaar begeven. En dat acht hij in strijd met. het zesde gebod. Het is hem niet voldoende, dat de dwang vervalt. Hij blijft strijden tot finale afschaffing van den dwang. Mej. Groene weg (s.-d.) gaf een an dere lezing van het gebeurde te Rotterdam. Het is pertinent onwaar, dat dwang is uit geoefend. Nooit is een patiënt opname in een ziekenhuis geweigerd, omdat hij niet geënt was. Hot is eenvoudig laster. Er zijn ook geen kinderen gedwongen gevaccineerd. Maar er zijn wel kinderen gekomen zonder medeweten der ouders. Zulke ongehoorzame kinderen kwamen ook uit de kringen van den heer Kersten. De ouders zelf toonden niet de minste zorg. De heer Kersten moet zijn eigen mcnschen vermanen, die hun eigen kinderen ver waarloosden en maar lieten rondloopcn in de avonduren. De heer van D ij k (A.-R.) constateerde, dat door den heer Vos is toegegeven, dat de gevolgen van de vaccinatie nog ernsti ger zijn dan de statistieken aangeven. Wc zijn en blijven ook tegen den indirec ten vaccinedwang. Of de vaccinatie op zich zelf te veroordeelen ds, moet iéder voor zich zelf uitmaken. De heer v. Dijk sprak er zijn leedwezen 'ver uit, dait de minister herleving van den accinedwAng scheen te willen bevorderen, zoodra het encephalitisgevaar geweken was. Verder vroeg hij of de minister voor kinde ren beneden het jaar de vaccinatie verplich tend zou durven stellen. De minister Arbeid verklaarde, dat de door den heer v. Dijk gecritiseerde passage niet bedoeld heeft in principe partij te kiezen, maar alleen strek te om aan te geven, dat. de Regeering zich stelde op de basis der bestaande wetgeving. Verdere gegevens omtrent het cncephalitis- vraagstuk zullen worden gepubliceerd. De minister heeft nieuwe, ernstige, droevige cijfers reeds in zijn bezit. Aan herstel van den vaccinedwang valt dus nog niet te denken. Het encephalitis gevaar zou geheel moeten zijn geweken, wil van koersverandering sprake kunnen zijn. De gevaarloosheid van vaccinatie in het eerste levensjaar staat niet vast. Tot ver plichte enting beneden den leeftijd van een of twee jaar mag daarom niet worden be sloten. Ieder voor zich moet beoordcclcn of hij tot vaccinatie wil overgaan. De ouders moeten beslissen voor de kinderen. Maar overigens mag de immunisatie van het volk zooveel mogelijk worden bevorderd. Aan de encephalitiscommissie zal worden gevraagd wat kan worden gedaan om de ouders te doordringen van de voordeden -an vaccinatie op jeugdigen leeftijd. Er is geen enkde stam voor entstof, die geen encephalitisgevallen heeft opgeleverd. Onderzocht wordt of de oorzaak van en cephalitis niet individueel is. Of - niet de personen de kiemen in zich dragen, die raccinatie doodelijk maken. De heer v. Dijk behoeft niet beducht to zijn voor directen dwang voor jonge kin deren. Vaccinatie moet worden verricht onder de meest gunstige omstandigheden in medisch opzicht. De critiek van den heer Kersten kan niet leiden tot opheffing van den dwang. We moeten moed houden en zoodra het gevaar geweken is, weer op den ouden 'weg voort gaan. Er werd door enkelen gerepliceerd. Bij artikel 1 maakte mevr. de Vri es- Bruins (S.-D.) een korte opmerking. Mevr. de Vriesen Dr. Vos verklaarden zich tegen het artikel. Het wetsontwerp werd z. h. s. g o e d g e- keurd. De begrooting van Arbeid erd vervolgens in behandeling genomen. Bij de afdeejing „Arbeid" kwam mevr, akker-Nort (V.-D.) uitbreiding van de werking der Arbeidswet bepleiten; verder inperking der overwerkvergunningen; be scherming van allen die in den landlwmv •erkzaam zijn (mannen, vrouwen en kin deren) en uitbreiding der Arbeidsinspectie. De heer Loerakker (R.-K.) wenschte ,-eneens, dat ook de mannen, met de vrou- ..en en kinderen, die in den landbouw werkzaam zijn, zullen worden beschermd. 5 verkeerd als de minister met de vrou- en kinderen alleen wil beginnen en voor de mannen het voorloopig op de col lectieve contracten wil laten aankomen. Er zijn groote gebieden, waar zulke contracten niet bestaan en ook voorloopig niet zullen komen, maar waar de arbeiders meer dan elders bescherming noodig hebben. Voor de ratificatie van de Arbeidsconven- fcie van Washington hield de heer Kupcrs (S.-D.) een pleidooi. Hij stelde de Regee ring op dit punt in verzuim. België cn Tsjecho-Slowakije ratificeerden reeds. Maai de heer Kupers wees er niet op, dat Enge land cn Duitschland met socialistische mi nisters van Arbeid, nog niet hebben gerati ficeerd. Ratificatie werd daar alleen in uitzicht gesteld. De tegen ratificatie aangevoerde bezwa ren: arbeidsduur, loonpeil, arbeidsinspectie, verden onvoldoende geacht. In 't algemeen hebben we te weinig con- .enties geratificeerd, betoogde verder de heer Kupcrs, die zijn rede besloot met aan te dringen op verdere doorvoering der Ar beidswet in den vorm van een 48-urige ..-kweek. Met name werd aangedrongen op het vierploegen-systeem voor continu bedrijven. Ook moet de arbeidsinspectie worden uitgebreid. In de inspectie kan de akbeweging worden betrokken. De heer Drop (&.-D.) drong aan op wet telijke regeling van de «rbeidersvacantie. Studie er voor was niet meer noodig. Verder werd betoogd, dat nog teveel c werkvergunningen worden verleend. Het arbeidsconflict te Sluiskil werd voorts behandeld. Aan dc cokesfabriok worden ongekend lage loonen verdiend. De arbeiders verzoch ten verhooging. Na weigering door de direc tie ging de staking in. De directie bleef alle overleg weigeren. Gevraagd werd naar het verloop van zaken, naar het optreden van den Rijks bemiddelaar en van de Arbeidsinspectie, die, naar de heer Drop meende, te gunstig tegenover de directie is opgetreden. Voor de opneming van kantoor- en ma gazijnbedienden onder de bepalingen der Arbf»id«»-vet. vroeg de heer Sm e enk (A.-R.) 's ministers aan dacht. Hij wensohte, dat voor het hotel- en koffiehuisperso- neel niet tot de 2e helft van 1931 zou t hoeven te wachten. De bezwaren tegen de ratificatie van de Washingtonsche con ventie achtte hij niet alle even gewichtig, maar wachteft Duitschland en En geland vond hij wel c. ssnieona. gerechtvaardigd. De soc.-dem. daar haas ten zich niet. In België en Tsjecho-Slowa kije neemt men het "met de naleving der Arbeidswet niet. zoo precies. Ratificeren Duitschland en Engeland, dan kunnen wij gerust volgen. De verbindend verklaring der collectieve contracten is te wachten. Het wetsontwerp is aangekondigd. Zulk een regeling is noo dig, willen we verder tot bed rij fsorganisatie kunnen komen. Gewaarschuwd werd echter tegen het in het leven roepen van organen met een omvangrijke taak ten aanzien van bedrijfsorganisatie. Men zij zoo verstandig om te beginnen met organen, die een aan wijsbare en begrijpelijke nuttige taak voor de bcdrijfsgenooten zullen vinden. Bij het samenstellen van delegaties naar Ocnêvc rekene de minister ook met prin- cipieele organisaties. Met name gold deze aandrang voor de a.s. kolenconferentie. Mej. Groene weg (S.-D.) klaagde ook al over te groote vrijgevigheid met over- werkvergunningen. Verder wenschte zij uit breiding van de Arbeidswet tot de stations jongens. Ook moet er voor jong personeel een vacantierogeling komen. Te kwart voor zes werd de vergadering geschorst. In de AVONDVERGADERING belasting betalen op postkantoren Het beoogt aan alle postkantoren de ge legenheid te openen om belasting te beta len. De Regeering verwachtte er nog al bezuiniging van en groot gemak voor de belastingschuldigen. De heer Oud (V.-D.) had echter ernstige bezwaren., Niet zoozeer tegen de zaak zelf, als wel omdat ten plattelandc vele belas tingkantoren zullen worden opgeheven. Dat is last voor het publick. De beoogde bezui niging is op doelmatiger wijze te verkrijgen door vermindering van directies en centra lisatie der inspectie in den belastingdienst. Gevraagd werd wat met de vrijkomende ontvangers gebeuren zal. Ook do heer Kampschöer (R.-K.) achtte het voorstel ondoelmatig voor het platteland en niet voerend tot bezuiniging. De heer Bakker (C.-H.) voorzag, dat de postdienst topzwaar zou worden door het opleggen van de nieuwe werkzaamheden. De maatregel wercl niet in het algemeen belang geacht. Ook de heer v. d Bilt (R.-K.) duchtte bezwaren, maar de heer IJzerman (S.-D.) durfde den nieuwen maatregel wel men komt op voor iet misdeelde plat- ?land tegenover de icvoorrechte stad en .vil den bestaanden toestand handhaven. Genomen proeven 'lebben echter het 'oeltreffende van het 'enkbeeld aange- oond en doen zien, at menig bezwaar werkelijkheid zich iet voordoet. Waar en pïattelande al leen zitdagen be minster «ie Geer. staan, zal men be langrijk gebaat wor den door den voorgestelden maatregel. In lichtingen kunnen aan de ambtenaren van den acticven dienst gevraagd worden, ook daar waar ontvangkantoren opgeheven worden. De invordering belastinggelden zal Veel vlotter gaan. Daarom is de beoogde con centratie van staatsdiensten ook van be lang voor de gemeentebesturen. Toen in 1927 de proef met het belasting- betalen op postkantoren werd aangekondigd, heeft niemand bezwaar gemaakt. Wat men bestrijdt, bestaat dus reeds. En men kan deze weldaad niet opeens terugnemen door de normale consekwenties van een ge slaagde proef niet te aanvaarden. De minister verklaarde zich bereid den post te halveeren, indien een voorstel daar toe zou worden aangenomen, en dan de uit breiding alleen door te voeren voor de groo te steden, waar de voordeelen onmiskenbaar zijn. De heer Bakker (C.H.) diende bij de replieken' een amendement van deze strek king in. Er zal vandaag, bij den aanvang dei- vergadering, over worden gestemd. Tc half elf kon aan de begrootiny van Financiën worden begonnen. De beer Oucl (V.D.) opende ook daarover het debat. Hij vroeg of het wel noodig is het bande- rollestclsel voor de tabaksbelasting te hand haven, klaagde verder over hinderlijke con trole voor de Wegenbelasting en drong aan op verbetering van de pensioenen der oud- gepensionneerden. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) de tweede der voorloopig ingeschreven 17 sprekers, bepleitte een billijke regeling der Vermogensbelasting. Onroerende goederen behooren naar de verbruikswaarde te wor den geschat Dr. Bierema (Lib.) -"nformeerde naar de plannen in zake samenvoeging van dc diensten der directe belastingen en registra- l.e i- vroeg ook steun voor do oud-pepen- sionneerden, b.v. in den vo«ni van een toe slag boven de 40 verhooging, die reeds gegeven wordt. De heer Suring (R.K.) sprak voor de oud-gepensionneerden in dnnzclfden peest a's voorgaande sprekers. Hij pleitte er voor om de uitkeering van de bekende stichting te binden aan normen, waardoor do gepen- sionneerden weten waaraan zo toe zijn en gevrijwaard worden voor allorlei, soms pijn lijk onderzoek. VEERTIGJARIG ONDERWIJZERS-'JUBILEUM De in ons land alom bekende en populaire heer J. C. van Goudoever, hoofd der School met den Bijbel aan den Hessenweg te De Bilt, herdacht Maandag onder zeer groote belangstelling zijn veertigjarig onderwijzers jubileum. De jubilaris met zijn familie na dc drukbezochte receptie gekiekt. De heer Schouten (A.R.) sloot zich daarbij aan en was zeer benieuwd naar 's ministers oordeel. De heer IJzerman (S.D.) besprak sa menvoeging van diensten en den tabaksac cijns. De heeren Kampschöer (R.K.), van Rappard (Lib.) en Schouten (A.R.) bespraken restitutie, althans vermindering van de heffing van dividend- en tantième- belasting van veilingsvereenigingen. De zaak is daar nog niet aan de orde. Dat de lieer Ter Laan (S.D.) zijn aan drang voor de oud-gepensionneerden her haalde, spreekt wel van zelf. Hij diende een motie in om de pensioenen der oud-gepensionneer den en hun weduwen en weezen te herzien. Een tweede motie strekte tot opneming iii de Pensioenwet van de weduwen der vóór 1909 gepensionncerden De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) sloot zich aan bij degenen,, die ver betering van de oude pensioenen bepleit hebben. Het vernederende karakter van be deeling moet daaraan worden ontnomen. Hij steunde 't denkbeeld-Suring, maar ver klaarde zich tegen de amendementen-ter Laan. Nadat ook de heeren Knottenbelt (Lib.) en Drop (S.D.) nog het woord heb ben gevoerd, kwam de motie aan het woord. Minister de Geer verklaarde geen aanleiding te zien voor een systematische wijziging van de tabaksbelasting, doch wel voor partieele verbeteringen. Wat don vleeschaccijns "betreft, deze heeft wel hooge perceptiekosten, doch het gaat niet aan daarvoor een verlaging van de tabaksbelasting, die een geheel ander ef fect heeft, in de plaats te stellen. De Wegenbelasting bepaalt, dat men de kaart bij zich moet hebben; daarvan kan geen afwijking worden toegestaan. Verschillende geuite wenschen zal de minister in overweging nemen. Wat de toepassing der vermogcnbelas- ting op onroerende goederen betreft, de minister zou de gebruikswaarde willen zien gesteld, doch hij is bereid met de be langen der landbouwers bij de uitvoering dier wet rekening te houden. Ten opzichte van de oud-gepensionneer den meende de minister zich aan de stich tingswet te moeten hóuden, omdat een vei- hooging van het percentage geen billijkp oplossing zou brengen. Een regeling als door den heer Suring beoogd zou gecompliceerder zijn dan die afgevaardigde blijkbaar meende; nion zou dan ook met het aantal kinderen rekening moeten houden, zooals ook de Pensioen wet doet. De minister is echter bereid be paalde normen op te nemen in een alge meencn maatregel van bestuur, waarbij bij de uitvoering der Stichtingswet rekening kan worden gehouden. Het standpunt van ver-gaande terugwer nier ingenomen. Dit ware trouwens ondoen lijk en men zou clan ook ten aanzien van de. salarisvei-hooging een dergelijke terug werkende kracht moeten geven, omdat de salarissen eveneens in de pensioenen hun element hebben. Regi stratif erecht-vrijstelling voor aankoop au terreinen voor waterleidingen kan de minister niet bevorderen; wel wil hij ge lijkstelling met terreinen voor volkshuis vesting. Eenige tegemoetkoming aan vealinver- eenigingen in den ziu van gelijke behande ling zal worden overwogen. Het zal niet mogelijk zijn de weduwen der vóór 1909 gepensionncerden onder te brengen in den algemeenen maatregel van bestuur ten opzichte van de oud-gepension neerden te nemen, omdat die weduwen tot nu toe buiten het pensioen vielen. De Mi nister zal echter overwegen of een andere oplossing te vinden is. t Dc algemeene beschouwingen werden te hal ft wee gesloten. De moties-Ter Laan komen heden, Woens dagmiddag bij den aanvang der vergade ring in stemming. Over de artikelen werd nog ruim een half uur gepraat: pereonecl-znken, domein klachten, enz. Art. 1 wordt aangehouden in verband met een mogelijke wijzingin. De eindstemming over het wetsontwerp werd eveneens aangehouden. Te 2.10 werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Uit Oost-lndie. PRAUW OMGESLAGEN Drie politiemannen verdronken BANDJERMASSIX, 30 November (Ancta) In het Tandjoengsche Afd. Oeloe Soeifgai (Kandagan Res. Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo) is eeri prauw cn 'n ihandjirem- de kali omgeslagen. Drie agenten van de eldpolitio verdronken. DOODELIJK AUTO ONGELUK. BATAVIA, 1 December (Aneta). Mevrouw P. J. Stigter, echtgenoote van den president- commissaris der Holland-Siam-.Mijnbouw- Maatsohappij, is bij een automobielongeluk nabij Tjitjalengka om het leven gekomen. NOODLANDING VAN EEN INDIE-VLIEGTUIG Wegens mist bij Deventer HET TOESTEL ONBESCHADIGD Het derde vliegtuig op den terugweg, de P.H.A.E.O., heeft gistermiddag wegens mist by Deventer een noodlanding gedaan. De post is per trein doorgezonden. De vlucht zou ochtend 9 uur worden voortgezet. De mail van bet vliegtuig bestond uit 20 zak ken, waarvan 3 voor Rotterdam, 4 voor Den Haag en 13 voor Amsterdam (d.w.z. Amster dam en het overige gedeelte van het land). Da- delyk na aankomst tan den trein is de mail uitgeladen en verwerkt, zoodat ze in het over groote deel van het land met de eerste bestel ling van morgen is bezorgd. De piloot Sillevis en de mecanicien Veenen- daal zullen Woensdag naar Deventer ver trekken om de P.H.A Ê.O, te halen. Zij zuilen naar het vliegveld Waalhaven' vliegen, waar het toestel dadelijk nan de zorgen van den technischen dienst der K.L.M. zal worden toe vertrouwd, die precies een week den tyd heeft om het na te zien. Want de volgende week Don derdag zal de P.H.A.E.O., bemand met de pilo ten Tepas en Pollens, en den mecanicien We ber, van Schiphol vertrekken voor de achtste postvlucht, de z.g. „Rer.-tvlucht". Duimelaar en Tepas, de piloten van het ge strande vliegtuig, die tengevolge van de nood landing op hun heenreis te Satoel aan de West kust van Malakika, waarbij het vliegtuig werd beschadigd, 2I» maand onderweg zijn geweest, waren bl(j eindelijk thuis te zyn, evenals de mecanicien Walewijn, die op de heenreis te Akyab ziele was achtergebleven en later per boot in Indië was aangekomen. Het weer was voor de laatste etappe, Boe dapestSchiphol, verre van gunstig geweest en men had in elk geval een tusschenlanding verwacht wegens benzinegebrek tengevolge van tegenwind. Terwijl men tusschen 3 en 4 uur te Schiphol in afwachting was van de aankomst, werd de mist zeer dik de Farman van den dienst ParijsBrusselAmsterdam, was al te Rot terdam gebleven werd «e commandant van Schiphol, de heer Thomson, uit Deventer opge beld door Duimelaar, die mededeelde, dat hij de P.H.A.E.O. op het noodlandingstevrein al daar had „neergezet'', daar hij de reis niet had durven voortzetten. De directeur der K.L.M., de heer Plesman, keurde natuurlijk deze daad van de bemanning der P.H.A.E.O., die volkomen beantwoordt aan het devies der K.L.M. „safety first" goed. Voorts gaf hij Duimelaar opdracht, de mail zoo spoedig mogelijk te Deventer op den trein te zetten, het vliegtuig onder bewaking te stel len cn dan met Tepas en Walewijn per trein naar Amsterdam te komen, gelijk is geschied. Uit gesprekken met de bemanning bleek, dat zij o-p de terugreis tusschen Boesjir en Bagdad een zwaren zandstorm te verduren hadden ge had. Den anderen dag, tusschen Bagdad en Aleppo, hadden ze met zware mist te kampen. Eerst konden zij daardoor vliegen, boven de woestijn, maar later waren ze gedwongen tot 3000 M. te stijgen om er bovenuit te komen. Toen ze twee «lagen later (Zaterdag) van Aleppo waren vertrokken en den 3000 M. hoo- gen Taurus moesten overvliegen op ongeveer 4000 M., bleek dat zich ijs op de vleugels afzet te, onder welke omstandigheden doorvliegen niet verantwoord was en ze naar Aleppo moes ten terugkeeren. Den volgenden dag ging het beter en werd Konstantinopel bereikt. Op de laatste étappe, Boedapest—Amsterdam, had men met zware mist te kampen. Men moest byna voortdurend op kompas vliegen. Toen men zich boven den IJssel en Deventer ge- oriënteèrc^had, werd de mist zoo dik, dat ver der vliegen niet verantwoord was. Hoe hard het de bemanning ook viel, is toen de landing te Deventer uitgevoerd. Jet zevende postvliegtuig is gisterochtend i S uur 55 uit Bagdtd vertrokken en om uur 30 te Boesjir aangekomen. Alles was wel aan boord. Vandaar gaat de tocht ver der. DE POST VAN HET 3e RETOUR- VLIEGTUIG. De post van het vliegtuig, dat bij Deventer geland is, wordt per trein, vermoedelijk met den trein van 17.10 uit Deventer, naar Am sterdam vervoerd. l'oor Amsterdam, 's-Gravenhagc en Rot terdam zal dc bestelling van dc'modegeko men post dan in de eerste bestelling van Woensdag 4 dezer plaats vinden. HET VIERDE RETOUR VLIEGTUIG NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. BATAVIA, 4 DEc. (Anota.) Het vierde postvliegtuig op de retourvlucht van den ge- regelden li-daagschen dienst. Batavia-Am- sterdam, is hedenmorgen van hier naar Ne derland vertrekken. Aan boord is post tut ee^ hoeveelheid van 158 Kg. Domlerdng December. HUIZEN*. (18T5 M.. Uitsluitend NCRV-Ultz.)| 8.15 Tijdsein. S.15—-J.aO Morgviiconcert. 10 Ttfd- -?cin. 1010.30 Zang door het Dames koortje der Korte Zic-kendiensten. 10.30—11 Korte Zieken- dienst, te lelden doos us. J J L Duyvendak. Eme ritus-predikant der Evung Luth. Gemeente, wo nende te Bussum. illi.» Lezen van Chr. Lectuur, dooi- Mej. J O M i-. yen, te Hilversum. 11,3011,15 Uraniufoon. i> -12,30 uurtje Achterveld (U.) 12,30 Töds Mevr. Ina Mulder—Belacr. 11 E YVlttpen, fluit, de lie, ouwschool zo de hee .lsoma, pia J. G. Abi Ik H I Tüdst Huishoudschool te Hil- Medei ist. bariton ii kerkorgel, de heer H Smit uuyzcntkunst. kerk rgelbcgeielalug. 5 Tudcln. 0—o Spreker: Dr G d elink, arts te HiGcisum. Onderwerp: ..Over iclltunalge invloeden uj> het proces van da ivkte'' Ui), ü.oo Oramofoon. 0.30—130 Orgel- oncert te geven uoor den L .i iVid. Kloek te lil', ersum. 7.20—8 Oursu- Maleisen door linden S linpoeno. Leeraar M T S en Koloniaal Instituut Amsterdam, 5 TtJdse.n. N— Afloop: Conceit geven door .iet Ghr. liadlo-Orkeat, onder lei- HILVERSUM (1071 M.. van 12—6 298 M.) 10— 10.15 Morgenwijding. 12.15—2 Concert door het AVKO-Kwartel. 2—3 Gl.imoroonmuilek. 3—3,30 Van en over Charivurlm door O. v. d. Burg. 3,30 —4 Grumofoonmuriek. 45 Ziekenuurtje. 5.3U—6 JO Concert door het AVKO-Kuait.t o.JO Vuz Dia Si Koersen. 6.45—7.16 het ft. N u-Olue sf->e.= t var» Bietje 13111 f. Vrooljjk luister>p.'l van en voor kin- (leien 7.15 7,1.-, 1-i..i;- g. v.j.-i .'.-n en «-on veren tie. 8.01 St. Xicoliuis-uvond bij .Ie AVRO. DE LUIDSPREKER INSTALLATIE IN DE TWEEDE KAMER. Betreffende de luldaprekéi-lnstnllatie. waar een proef ïededeelen. Is genomen, kui wjj het vulgei irkinga- eoircctor. w elke de stém van de tl t niet me-, dan normale Merkje ook anbaar maakt, waar tot nu toa in de bedoeling tien Philips' luid- onderscheidenlijk op de minister tafel, die van Voor deze installatie benut de N d.-rfandiche)' van Schalk volvoerde, na:,, ruime ervaring het gebied van g<-luidsvi-r.-ter«\ing en -weer- e. Het is dan ook b.v. mog. iyk om de kw»« egelen. opdat de DE NIEUWE GOUVERNEUR De majoor van 'den Geveralcn Slaf B. W. F. van Slobbe, wiens benoeming tot Gouverneur van Curasao binnenkort is tc verwachten Gister gaven wij reeds uitvoerig bijzonder heden uit t leven van den nieuwen Gouverneur. ..DE ARBEIDSPERS" De naamlooze vennootschap ,J)e Avbeitls- pers", waarin ook De Socialistische Gids is ondergebracht, gaat, naar Het Volk meldt, een ernstige poging doen om ook dit maand blad „meer dan tot dusverre aan zijn eigen lijk dool te doen beantwoorden, door sterko uitbreiding van den lezerskring te bevorde ren", en het daartoe populair, meer actueel en goedkooper tc maken. VOOR HELDEN DER ZEE Aan 27 oud-redders of weduwen van oud idders is een St. Nicolaasverrassing ge zonden. Bij het zenden van deze verrassingen ordt rekening gehouden met de behoef, tigheid van hen, voor wie ze bestemd zijn aromtrent de burgemefsicrs ter plaatse op aanvrage gegevens verstrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9