LEIDSCHE GEMEENTERAAD SLOBKOUSEN DINSDAG 3 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. P DE STADHUISKWESTIE IN DEN RAAD DE MESTOR HERDACHT EERST NOG EVER MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Critiek van de rechterzijde op het voorstel van B. en W. DE HOUDING VAN DEN HEF.R SCHÜLLER DE ZITTING VERDAAGD Voorzitter de Burgemeester, Mr. S. van de Sande Bak'nuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer Val len tgoed. Be heer Sijtsma herdacht. Aan het begin van de vergadering wijdde de Voorzitter, terwijl de raadsleden van hun zetels opstonden, woorden van warme w doering aan de nagedachtenis van den heer Sijtsma, nestor van den Leidschcn r We missen, aldus spr., een figuur, die meer dan 23 jaar deel uitgemaakt heeft van de zen raad en rnet toewijding de belangen van de gemeente heeft gediend. Spr. somde op welke functies de overledene innam wees er op hoe steeds ieder die meen le achteruitgezet of gekrenkt te zijn een kam pioen in hem vond. Dat zijn werk niet vruchteloos is geweest blijkt wel uit de in stelling van de commissie voor de belastin gen waaruit later de Inspectie is gegroeid. Besloten werd hot voorstel van den heer Svtsma betreffende den herbouw van Stadhuis te doen vervallen, omdat een voor stel in denzelfden geest is ingekomen var de heeren Parmentier en Spendel. In behandeling komt daarna de agenda 1. Benoeming van 5 leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o der verorde ning, houdende Reglement voor de Commis sion van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden. (Aftredend: de heeren F. Eikerbout, J. Wilbrink, K. Sijtsma, M. G. Venveij en Th. M. W. Ber gers). In verband met het overlijden van den heer Sijtsma, wordt dit punt uitgesteld tot de volgende vergadering evenals het vol gende punt: 2. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie. (Aftredend: de hee ren TI. Parmentier, J. A. van der Reijden Mr. A. J. Komijn en J. J. Vallcntgoed, va cature Th. M. W. Bergers). 3. Benoeming van 3 leden van het Bur gerlijk Armbestuur. De heer Van Eclc (s.d.) merkt naar aan leiding van dit punt op, dat het hem on aangenaam heeft getroffen dat naast de s.d. leden die in de voordracht worden ge noemd, als nummers twee personen worder genoemd die tot een andere richting be hooren. Het gevaar hi^»-an blijkt reeds uit het adres dat is ingekomen ran den Neu tralen Bestuurdersbond cn waarin een tcgenwoordiger van dezen bond, die als no. 2 staat, wordt aanbevolen. Spr. hoopt in- tusschen, dat aan dit advies geen gehoor zal worden gegeven. Wethouder Go s 1 i n g a wijst er op dat de s.d. fractie op het standpunt staat dat geen commissieleden mogen worden be noemd die geen raadsleden zijn. Van de s.d fractie waren maar twee leden beschikbaar zoodat men genoodzaakt was buiten de s.d. aan een tweetal namen op de voordracht te plaatsen. I)e heer Van Eek is van meening, dat uit deze voordracht een anti-socialistische geest spreekt De heer Goslinga zegt dat zoolang er nog vrijheid is men mag verschillen v weening met de s.d.a.p. Een verschil v meening behoeft toch niet direct een onaa genamen indruk te maken. Nadat Mevr. Brogghar de Daes n het woord heeft gevoerd over deze zaak wordt tot stemming overgegaan. Benoemd worden de heeren Veldhuyzen en Vallentgoed en Mevr. Brragghaar de L'aes. Hamerstukken. 4 Suppletoire begrooting, dienst 1928, van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". Aangenomen. 5. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1928, van de gestichten „Endegeest' „Voorgeest" en „Rhijngeest". Aangenomen. (i. Suppletiorie begrooting, dienst 1928, van het Openbaar Slachthuis. Aangenomen. 7 Balans en verlies- en Winstrekening, dienst 1928, van het Openbaar Slachthuis. Aangenomen. 8. Voorstel tot verhuring van de pereee- Scn weiland aan rlcn Lagen Morschweg, Sec tie P, Nös. 247, 2-48 en 1030 ged., aan I'. van Rijn. Aangenomen. 9. Voorstel tot verhuring van de berg plaats, grenzende aan die, gelegen naast perceel Haarlemmerstraat no. 165a, aan L. en W. Kanbier. Aangenomen z.h.s. 10. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een 2-tal strookjes voor strata bestemden grond, deel uitmakende van de Jan Lievcnsstraa. Aangenomen. 11. Voorstel tot. aanvaarding van de ver gunningen voor den aanleg en de exploi tatie van hoogspanningslijnen ten behoeve van de electriciteitsvoörziening van de ge meenten Nieuwkoop, Rijnsburg, Boskoop en Noordwijk. Aangenomen. 12. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 2 Augustus (Gemeenteblad no. S5) laatstelijk gewijzigd b'j de verordening van 10 December 1928 (Gemeenteblad no. 29) betreffende het verleencn van een hijslag op de pensioenen aan gemeente-ambtenaren, en hunne weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening regelende het ver- leenen van pensioen en 'wachtgeld aan ge meente-ambtenaren en de verordening, re gelende het verleencn van pensioen a«n weduwen en kinderen van gemeente-ambte naren. zooals deze luiden na de wijziging van 2fi Maart 1914. Aangenomen. Noch presentiegeld, noch controleur. 13. Voortzetting van de behandeling van de verordening, houdende Reglement de Commissie van Maatschappelijk Hulp betoon (Burgerlijk Armbestuur) te Leidon. Kerst in October doende en zeer eenzijdig is geweest. Er heeft om deze kwestie een waas van ge- j heimzinnigheid gezweefd. Zonder het raad plegen van den raad of van cle commissie heeft het onderzoek van „Monumenten zorg" plaats gehad, is de steiger gebouwd 'er is een interpellatie voor noodig geweest om hier iets van te weten te komen), is het opruimingswerk geschied. Onkundig zijn de commisieledcn gebleven van het advies an de B.N.A., dat zeer veel goeds bevatte. I)e heer Van Kek (s.d.) vindt, het weg-i een tipje van den sluier opgelicht. Toen laten van het artikel, waarbij bepaald I w ilde de Voorzitter advies hebben over het oorstel dat.vier dagen later in den gehei non raad zou komen. Spr. was zeer ont stemd over deze wijze van omspringen met de commissieleden. De toelichting a voorstel was dat B. en W. geen prijsvraag wilden, maar den eersten architect voordracht van B.N.A., een opdracht zouden willen geven. Spr. protesteert er tegen dat B. en W. heb ben geprobeerd zonder voldoende inlich tingen, de raadsleden een besluit te doen riemen. Om tot elkaar te komen hebben de Wet houders de werken van Dudok bezocht Spr. acht het daarbij een groote fout dat, cle di recteur van gemeentewerken daarbij niet is uitgenoodigd om inlichtingen te geve In Hilversum zijn de heeren ontvangen door den heer Dudok. Die heeft toelichtin gen gegeven. En daar werden de hee-jen Wethouders evenals later de heer Schülle: tot voorstanders gemaakt. Later is cle commissie ook naar Hilver sum cn Westerveld .geweest, waarbij de directeur van gemeentewrken van cle partij is geweest. I)e heer Dudok heeft toen al zijn mecning verdedigd dat alleen een en kelvoudige opdracht noodig was. Bij dit be zoek waren twee dingen vooral merkwaar dig. In cle eerste plaats vertelde de heer Dudok, dat hij al aan 't teekenen voor het Leidsche Raadhuis. Verder vindt spr. het merkwaardig dat toen spr. aan den heer Dudok vroeg of er in zijn werk niet een stijgende lijn was te merken van het betrekkelijk conservatieve tot het ultra-mo derne, hij dit toegaf. Of de heer Dudok te Leiden zoo'n kubis tisch Stadhuis zou geven, heeft spr. toen gevraagd. Met den man, neemt u zijn ka rakter, heeft de heer Dudok geantwoord. Spreker is van meening, dat een opdracht aan den heer Dudok is een sprong in het duister Spr. behandelt dan de houding van den heer Schüller. Tot het eind toe stond d* heer op het standpunt van de meervoudige opdracht. Op de eerstvolgende vergadering heer Schüller omgedraaid als een blad op een boom. Toen is spr.'s klomp gebroken cn hij hoopt dat cle heer Schüller hem zijn hou ding eens zal duidelijk maken. Wat betreft de innige samenwerking die ulleen mogelijk zou zijn bij een enkelvoud! ge opdracht, gelooft spr. clat dit buitenge woon is overdreven. Spr. zou verder wel willen weten wie dc architecten cn opdrachtgevers zijn die B. er \V. hebben geraadpleegd. De heer Dudok heeft al aan zeer vee meervoudige opdrachten meegedaan. Waar- n is hij er nu tegen? Meervoudige opdracht is overigens aan de orde van den dag. Spr. noemt er ver schillende voorbeelden van. Spr. heeft een groot bouwmeester ge vraagd (hamen kan spr. niet noemen) wat het beste voor Leiden zou zijn. Deze heeft hem geantwoord, dat in dit geval niet ge zegd kan worden: Dat is nu de man, the liet Leidsch stadhuis bouwen kan. Spr. heeft den indruk gekregen, dat, als B. en W. van het begin af anders, minder eenzijdig, hadden gehandeld, de heer Dudok niet op clat hooge paard was gaan zitten. I)e heer Verwey heeft gezegd, dat de heer Dudok een wereldreputatie heeft. Waar be staat die dan in? Spr. vondt het niet geheel romme il faut dat er boekjes in cle leeszaal liggen van de werken' van de heer Dudok eii niet van andere architecten. Tenslotte beveelt spr. het voorstel dat hij cn de heer Spendel hebben ingediend, hartelijk bij den Raad aan. De zitting wordt dan geschorst tot kwart over acht. wordt dat de leden presentiegeld genieten te betreuren. Voor een instelling als deze commissie is het van belang dat daar per- men in kunnen zitting nemen, die behoo- n tot alle lagen van de maatschappij. Het is opvallend hoe welgestelde menschen over 't algemeen van mecning zijn, dat de armen met een schijntje kunnen toekomen. Kr moeten ook menschen in de commissie zit ting nemen die gebrek en armoede van dichtbij kennen. Deze leden kunnen de kleine uitgaven die aan het lidmaatschap zijn verbonden zelf niet dragen. Spr. dient dement in op het voorstel, clat hierop neerkomt dat door de leden f 2 pre sentiegeld wordt genoten. De heer Wilbrink (c.h.) wijst er op clat de heer v. Kek in de vorige vergade ring heeft gezegd, clat er voldoende men schen waren om zitting te nemen in het Burgerlijk Armbestuur. En .nu wordt een behoorlijk honorarium gevraagd. Van de jumentatle begrijpt spr. nieis. Hel pre sentiegeld is o.a. noodig volgens den heer Eek voor degenen die voor hun huishou delijke plichten, betaalde krachten noodig hebben. De mcpischcn, die de zaak van on dersteunden moeten onderzoeken, moeten toch eerst genoegzaam voor hun eigen huis houden kunnon zorgen. Er zullen in de s.d.a.p. toch ook nog wel menschen zijn die zitting kunnen nemen in het Burgerlijk Armbestuur zonder dat ze daarvoor geho noreerd worden. De heer Wilmer (r.k.) is in 't algemeen dc meening van den heer van Eek toege daan clat er waarborgen moeten zijn dat in een commissie leden uit alle lagen van de maatschappij zouden kunnen zitting ne- Wethouder Goslinga (a.r.) zegt dat B. en W. zich aansluiten bij cle bestrijding van de heeren Wilbrink en Wilmer. De heer Van Eek repliceert. De heer Ma aders (r.k.) zegt het met den heer van Eek eens te zijn. Spi echter het bestaande presentiegeld van f 1 willen handhaven. Het amendement-van Eek in stemming gebracht, wordt verworpen met IS tegen 11 stemmen. De heer van Stralen (s.d.) verdedigt daarna zijn amendement om de woorden armbezoekers en armmeesters te verande ren in controleur en hoofdcontroleur. De woorden die thans in de verordening ko men zijn vernederend. De heer Goslinga (a.r.) begrijpt het bezwaar van-den heer v. Stralen niet. Wa om is 't woord arm vernederend? Hoe moet de heer van Stralen zich dan telkens ergeren als hij de Spreuken van Salomo leest. (Gelach). Integendeel is het woord controleur veel meer vernederend. Spr. raadt aan om het voorstel niet aan te ne men. De Armenwet kent ook deze namen niet. Na re- en dupliek wordt het voorstel ver worpen met 18 tegen 11 stemmen. De h'eele verordening wordt daarna aan genomen zonder hoofdelijke stemming: STADSNIEUWS De Stadhuiskwestie. 14. Voorstel inzake het verleenen van op dracht tot het ontwerpen van plannen voor der. bouw van een nieuw Raadhuis, aan den heer W. M. Dudok, gemeente-architect te Hilversum. De heer S p en del (r.k.) wijst er op dat het inzicht van de minderheid van de com missie van fabricage in de raadsstukken niet tot zijn recht is gekomen. De minder heid gelooft dat de nadeelen.van een meer voudige opdracht door de meerderheid te schril zijn geteekend. Volgens spr's meening mag men niet verstoken blijven, van de plannen van andere bekwame architecten. Drie of vier Nederlandsche architecten moeten ontvangen. Dit zijn-zoo ongeveer de zouden volgens de minderheid de opdracht gedachten die domineeren in het rapport van de minderheid. Men heeft cle commissie van fabricage in deze zaak het mes op de keel gezet en toen clat niet goed gelukte en de zaak uitvoerig en W. was de commissie eerst in minder- verd besproken in een vergadering met B. heid van mecning, dat een meervoudige op dracht moest worden gegeven. Aanvanke lijk stond de heer Schüller geheel aan de zijde van Parmentier en spr. Toen zijn we gaan rijden, aldus spr., naar Westerveld. En daar schijnt er iets in den heer Schüller te hebben plaats gegrepen. Er staat daar he.' beeld van de öerustinv, en de onderwerping. Misschien is clat er de .schuld van geweest. In eik g;va: was thans de meerderheid minderhei 1 geworden. Spr. licht het standpunt van deze min derheid nog :iader toe. Ook zij heeft haar licht opgestoken bij mannen die met eer® genoemd wor-len in dn architectuur en (laarbij is haar duide lijk geworden cTat een meervoudige opdracht in vele opzichten de voorkeur verdient. Bij een bezoek aan Hilversum heeft hef werk van Dudok hem niet aangetrokken. Het werk van Dudok is: de strakke lijn en dc schoorsteen op het gebouw. Spr. citeert zeer vele beoordeelingen van het werk van Dudok, die nu juist niet in zijn voordeel uit vallen. In een landelijke omgeving kan het werk wel tot zijn recht komen, maar in een stad die een traditie heeft zal dat niet het geval zijn. Het spijt spr. clat B. en W. niet de gulden middenweg hebhen bewandeld en een be perkte meervoudige opdracht hebben voor gesteld. De raadsleden zijn incompetent om een bepaald plan te beoordeelen. Ze moeten een vergelijking kunnen maken. Spr. staat bovendien voor de gedachte om een program van eischen op te stellen. Van te voren moet de ruimte in het bouw nauwkurig worden verdeeld. Wat cle voordracht van de B.N.A. betreft gelooft spr. dat deze niet op de juiste wijze is tot stand gekomen, namelijk op die wij ze. dat men een paar menschen door de we- lülcl heeft willen helpen. Het komt spr. voor. dat het bij B. on W. van het begin af Dudok al is geweest. De Riiad noch cle commissie van bijstand is ge raadpleegd. Dit is ec-ïi onvergeeflijke fout, Lr rijzen nog vele vragen hij deze kwes tie. Moet er rekening gehouden worden met net verkeer? Is de oppervlakte van de grond groot genoeg? Moet het terrein niet kant gemaakt worden? B.irorn heeft spr. met den heer Pan tier het voorstel ingediend om den Baad te laten uitspreken waar het Stadhuis zal ver rijzen cn hoe groot de oppervlakte van den grond zal zijn. Spr. acht deze overrompeling van B. en W. niet de meest geschikte werkwijze. Tenslotte zegt spr. dat hij hoopt clat de s.d. leden zich niet zullen laten beïnvloe den door den zwaai van hun fractielid en AVONDZITTING. In de avonrlzitting werd allereerst het woord gevoerd door den heer Huurman i'a.r.). Spr. begint met aan te nemen dat bij B. cn W. voorzit de goede trouw en het be lang van cle gemeente. Toch is spr. het niet geheel met het voorstel eens. Eerst na acht maanden wordt er thans overleg ge pleegd met den Raad, hoewel dat woord overleg in dit verband niet juist is. Want men kan moeilijk in dit verband van over leg spreken. Men had allereerst kunnen spreken over de vraag waar het nieuwe raadhuis zou verrijzen. B. en W. komen met een bepaald voorstel in deze materie zonder eenig overleg met den Raad. Ook de grootte van het terrein is een belang rijk p.unt. De kamers voor de ambtenaren in het oude Stadhuis waren ten ecnen- male onbruikbaar en het is duidelijk dat er aankoop van grond zal plaats moeten hebben. Ook hierover had men overleg moeten plegen. Men wil dit alles thans maar van den architect laten atfhangcn. Het zou verstandig zijn geweest, wanneer er een speciale raadscommissie voor den Stadhuisbouw was benoemd'. Jlet ware ook beter geweest aan meer dan éên lichaam of corporatie advies te vragen. Wat betreft de opdracht wijst spr. er op clat in April aan de Monumentencommissie een program van eischen is verstrekt, wel ke eischen hij opsomt. Er blijkt uit, dat toen wel een gedetailleerde opgave van ,de benoodigde ruimte noodig was. Ook wanneer de opdracht meervoudig is, zal er contact kunnen worden gehouden met de architecten, meent spr. Het heeft op spr. niet den minsten indruk gemaakt, dat de heer Dudok ook van meening was, dat de opdracht enkelvoudig moest zijn. Want dat is nogal logisch. En wanneer de heer Dudok in het andere geval geen deel wil nemen aan het ontwerpen van de plannen, clan moeten we in vredesnaam maar naar een ander zoeken. Dat de heer Dudok hier zeventien jaar geleden geweest is als ad junct-directeur van gemeentewerken is toch zeker al een heel klein argument. Als hij hier een schoonzuster had gehad, had dat ook een attractie kunnen zijn. De heer Dudok is administratief goed on derlegd cn hij is niet duur, staat er in de stukken. Prof. Wartjens denkt er anders over in een artikel in de N.R.C., zooals spr. met een citaat aantoont. Er kunnen toch nog wel een paar andere menschen geraad pleegd worden, Als het tenslotte toch eens tegenviel? Want wat heeft de heer Dudok nu toch eigenlijk nog voor monumentaals gebouwd? Practisch is het vrijwel onmoge lijk om, wanneer de opdracht eenmaal is gegeven, de plannen, wanneer zij klaar zijn, te verwerpen. En als het al zou kun nen gebeuren, dan was er een half jaar tijd cn heel wat geld weg. Spr. besluit met zich uit te spreken voor het voorstel van de heeren Parmentier en Spendel. De heer Wilbrink (c.h.) begint met te zeggen, dal na al het wachten dat de Raad gedaan heeft, de plannen en voorstellen van R. en W. slechts een pover resultaat vormen. Spr. begrijpt niet dat er wel een i dat Ivies niet competent, werd geacht, terwijl toch de Rnad bestaat uit de vertrouwensmannen der burgerij. Spr. heeft de zaak ernstig onder de oogen gezien. De eenigszins globale cijfers die aan Monumentenzorg zijn verstrekt, hadden toch nog wel wat aangezuiverd kunnen orden in den tijd die verloopen is. Wat de plaats betreft gelooft spr. clat geen rekening is gehouden met de kosten ran eventueelen grondaankoop. Die zouden nog wel eens zoo kunnen tegenvallen, clat cle Raad er niet aan zou denken, om he Stadhuis op cle oude plaats te zetten. F.i als plaats genoemd het v. d Werfpark. Er zullen daar wel bezwarer aan zijn verhonden (het is rijksgrond, het. ligt aan het water enz.) maar misschien deze bezwaren toch wel te ncn. In elk geval acht spr. 't noodzakelijk, dat de Raad inlichtingen ontvangt omtrent de kosten van den grondaankoop. Bij een oppervlakkige beschouwing u. van meening, dat een enkelvoudige idracht veel voordeelen had. Hij is echter iervan teruggekomen en gelooft thans, dat het 't best is aan drie of vier architecten opdracht te verleenon. B. en W kun nen zich niet beroepen op de deskundige adviezen die ze hebben ontvangen. Met af wijzing van cle adviezen van de deskundi gen komen B. cn W. (die evenmin als de Raad deskundig zijn) met bepaalde voor stellen. Spr. ontleent hieraan het recht om de zaak ook objectief te bezien en verklaart zich clan voolr *!e meevoudige opdracht, waardoor men het beste uit liet goede krijgt. De lieer Bosman (lib.) zou ook critiek kunnen oefenen op het beleid van B. en W. Dit is echter ?1 genoeg ge^an. Spr. ge looft echter dat sommige spr*>*. vs toch ook wel wat te ver zijn gegaan m hun critiek. Spr. helt wat het voorstel betreft over naar de zijde van B. en W. Uit verschillende ont werpen te kiezen is zeer moeilijk. Bij het Rotterdamsche Stadhuis stuitte men ook op vele moeilijkheden. Het zou ook een gioote leemte geven, wanneer de heer Dudok uitgesloten werd. van een opdracht. Critiek te oefenen is heel gemakkelijk, maar de heer Dudok is toch ongetwijfeld een der bekwaamste architecten. Spr. is het overigens heelomaal niet eens met de gedachte om het gebouw op dezelfde plaats te zetten. Een onteigening daar ter plaatse zal groote sommen vragen. Er moet eens rustig naar een andere plaats worden uitgezien. De heer Donders (r.k.) wijst er op hoe vlak na den brand iedereen was begaan met het lot van het Stadhuis. De tijd heeft hier veel gesleten en thans staan twee stroomingen tegenover elkaar over het al of niet behouden van den ouden gevel. B. on W. hebben in dézen geen bepaald stand punt ingenomen. Het was mogelijk ge weest voor B. en W. om hun keuze te laten vallen op het behoud van den gevel. De commissie voor Monumentenzorg acht dit zelfs noodzakelijk voor cle overheid. Ook een enquête uitgeschreven onder een tien tal architecten heeft uitgewezen dat er nog meerderen deze meening zijn toegedaan. Allereerst rijst volgens spr. de vraag wat er met de oude resten moet geschieden. Volgens spr. moeten ze behouden worden in liet nieuwe gebouw. We moeten de oude kunst behouden voor onszelf en voor het nageslacht. Zeer velé* wenschen cn verlangens zijn geuit in adressen aan den Raad er gelooft clat het verantwoord zou zijn neer B. en W. een beslissing zouden geno men hebben in deze. Deze foeuze .wordt intusschcn niet ge daan. Geen enkele argumentatie voor deze houding heeft spr. gevonden in het prae- advies. Welke zijn daartoe cle motieven ge feest? Wanneer 't antwoord op deze vraag plausibel is, dan moeten aan de beide mo gelijkheden dezelfde kansen gegeven wor den. Dit wordt volgens spr. niet gedaan. De vraag mag gesteld worden of de heer Dudok hier wel de juiste man is op de juiste plaats. De heer Dudok is een zeer vooruitstrevend kunstenaar in een zeer vooruitstrevende richting. De heer Dudok is een ultra-modern man. Dat is natuurlijk zijn volkomen goed recht. Maar toch rijst do vraag of zoo iemand wel de geschikte persoon is om een plan te ontwerpen waar in de oude gevel is opgenomen. Er zou hier een aesthetisch contrast kunnen ontstaan. Een dienende liefde voor het oude is noo dig om een harmonisch geheel te scheppen Aan cle hand van enkele citaten bewijst spr. dat de heer Dudok daartoe niet cle meest geschikte man is. De heer Dudok acht de vraag of de oude gevel kan behou den worden niet erg eerlijk. De heer Dudok zal zich in de eerste plaats uitleven in het plan zonder den gevel. Het komt spr. voor dat de oplossing van het vraagstuk het best kan gevonden wor den in een meervoudige opdracht. De B.N.A. wnscht ook, juist met het oog op het ge vel-vraagstuk een meervoudige opdracht. B. en W. gaan hier een stap te ver. Er is noodig een algemeen program van eischen waarop een voorloopig project kan den gemaakt. We moeten niet direct gede tailleerde plannen verwachten. Gebleken is clat een algemeen program van eischen mogelijk is. Met den heer Wilbrink het eens dat uit het goede het beste móet worden gekozen. Dat is alleen mogelijk niet een meervoudige opdracht. De thcer Schüller (s.d.) begon met te zeggen, dat. nadat in de de Commissie van Fabricage de volle gelegenheid is gegeven overleg te plegen met B. en W. over plannen, hij geen reden meer heeft tot cri tiek op de houding van dit college. In over leg met zijn fractie is Spr. toen gekomen tot de houding die hij aangenomen heeft. Dat de directeur van gemeentewerken niet is geraadpleegd geworden, had beter niet aangeroerd kunnen worden. Hij is een zwa ger van den lieer Dudok en daarom vindt Spr. do houding van B. en W. in deze ge heel ad rem. De lieer Spendel: Dit heeft niet voor gezeten hij B. en W. De heer S c h ii 11 e r zegt, dat hij eerst op het standpunt stond van een meervoudige Opdracht, maar na de besprekingen in de com missie en het bezoek aan de werken van den lieer Dudok is hij hiervan teruggeko men. Hiertoe hebben o. m. ook medegewerkt cle voorheelden, die men in verschillende andere werken heeft, o.a. in het Raadhuis te Enschedé. Ook hij de Bijenkorf te Rot terdam heeft men zich niet gehouden liet program van eischen. De heer Spendel: En wie was die bouwmeester? De lieer Parmentier: De lieer Dudok. Do hoer Schüller zegt dat aacTigeno- nien mag worden, dat cle heer Dudok met het bouwen van het Leidsche Raadhuis geen grapjes zal opstapelen. Spr. bespreekt daarna verschillende critische artikelen uit de dagbladen, die voor hem intusschcn geen waarde hebben. Het gevaar van een meer voudige opdrac-ht vindt Spr. dat men er licht toe zal komen den ecnen architect meer dan den anderen van voorlichting te dienen. Men kan niet onbevooroordeeld te genover hen staan, Persoonlijk is Spr. van meening, dat her houw niet moet plaats hebben. Maar het i? een goede onlossing om den heer Dudok twee plannen te doen ontwerpen. Spr noemt de wegen, die dc heer De Man in dc „Leidsche Crt." wil bewandelen PROF. HAZEN, t Ten teeken van rouw wegens het overlij den van Prof. Hazen hangt de vlag van dc sociëteit Minerva van liet gebouw der Ver- eeniging voor vrouwelijke studenten alhier an dat der R. K. Studentcnvereeniging Sanctus Augustinus hali stok. f Ter gelegenheid van de begrafenis van Prol. Kazen zullen het Academiegebouw, cle ;oorma)ige Kweekschool voor Zeevaart en alle andere collegegebouwen Donderdag a.s den gelieclen dag gesloten zijn. In verhand met het overlijden van Prof. Hazen is 'liet concert van „Sempre Crescendo" van morgenavond uitgesteld to» Maandag fl December a.s. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) Naar verluidt zal tot gouverneur van Curasao benoemd worden majoor van Slobbe. Er is een bestuursvergadering gehouden van de algemeene bedrijfsvereeniglng voor Ziekengeld verzekering. Het 25-jarig jubileum van baron van Geen. Na aanneming van een motie-Marchant zijn gister de afgetreden Haagsche Wethou ders weer op hun zetels teruggekeerd. Blz. 2. Ta de op 30 November j.l. te Leiden ge houden vereenigde vergadering van Rijn land werd tot lid der financieele commis sie benoemd cle heer W. Los to Alphen a. d. Rijn en tot lid der commissie voor het gaar- derboek herbenoemd de heer Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, te Bloemendaal. Het Dagelijksch Bestuur deelde mede, clat in cle procedure tegen den polder Nieuw koop en Noorden wegens heffing van bun- dergeld over de landen cn wateren in dien polder, door de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage, in eersten aanleg ten gun ste van Rijnland vonnis werd geveld. Op een bezwaarschrift van cle gemeente Amsterdam tegen aanslagen in Rijnlands bundorgeld werd afwijzend beschikt. Besloten word tot verkoop aan dc gemeen te Haarlem van een stukje grond van den Slaperdijk ten behoeve van den aanleg een begraafplaats; tot het aanvragen •ijziging van het tarief van schutgel- oor de Groote Sluis te Haarlem, mee brengende een verlaging van dat tarief voor kleine vaartuigen en voorts tot het aanstel- een politie-beambte voor toezicht op de naleving van strafverordeningen. We gens dit laatste besluit werd tevens beslo- tetn een gedeeltelijke wijziging van Rijn lands reglement aan te vragen. Dijkgraaf en Hoogheemraden dienden een oorloopig plan in voor den aanleg van een centrale verwarming in het Gemeenlands- huis te Leiden, tot den aanleg waarvan nu werd besloten. Ten slotte werd de begrooting voor 1930 vastgesteld met een balanscijfer f 971024.59 en een bundergeld wederom van f 4. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Brabantsch Schoenenmagazijn. Hedenmiddag te 5 uur heeft de opening plaats gehad van het Brabantsch Schoenen magazijn, dat gevestigd is in het perceel Haar lemmerstraat 25. Dit perceel was vroeger een gesloten huis, dat geheel is omgebouwd. Het breede front is benut voor de daarstelling van twee ruime etalages, die smaakvol zijn inge richt. De winkel zelf is zeer ruim en hoog en licht en bergt een zeer groote voorraad schoe nen, waaruit men gemakkelijk keus kan ma ken. De eigenaar van de zaak de heer A. C. Buiks en zijn helpers zijn bekwame vaklieden, zoodat men in de zaak gerust vertrouwen kan stellen. Het restauratie- en verbouwingswerk is tot stand gekomen onder leiding van cle fa. Groe- newegen. Het schilderwerk is verzorgd docr den heer Zonneveld en de electrische installa tie door den heer Van Rijn. Het moet gezegd worden dat zij er tezamen een keurige zaak in hebben gemaakt. STENOGRAFIE „GROOTE". Zaterdag slaagden voor Stenografie „Groo de dames: Annie Cozijn, Jo Keijzer, Betsy Lambrechts, Mien Lindhout, Agnes Peterse, Atty Slager, Clasine Slobbe. Tevens slaagden voor Machinesohrijven de' dames: Annie Cozijn, Betsy Lambrechts, Marie Lam-boo, Annie Verhoeven, Mien Lindhout, Clasine Slobbe, Atty Slager, Agnes Peterse, leerlingen der Mariaschool, Haarlemmer straat Geslaagd voor het diploma Leerares in Stenografie systeem „Groote" in de Ne derlandsche taal, alsmede voor het diploma Stenografie „Groote" in de Fransche taal, mej. Gré Petit, alhier. BUITENLAND (blz. 2). Engolsch-Amerikaansch memorandum zake het Russisch-Chinecsch conflict. De Vlootconfcrcntie te Londen begint 21 Januari. Japan's eischen. De strijd om Kanton begonnen. (blz. 6.) Onze Duitsche correspondent heeft een persgesprek gehad met een der voormannen van de „bruine blouse". INGEZONDEN MEDEDEELING. Fl. 2.75; 3.25 en 5.75 SKISOKJES Fl. 1.75; 1.95 en 2.25 A. PARMENTIER'S WOL- EN TRICOTMAGAZIJN kromme wegen, die niet moeten worden be wandeld. Wat de plaats betreft, in het prae-advies ligt opgesloten, dat B. en W. vergelijken derwijs de plaats van het oude raadhuis de beste achten. Het is moeilijk te beoordeelen, met welk terrein rekening moet worden ge houden en of het verkeer een rol zal spe len. Er moet natuurlijk een bepaalde opper vlakte worden gegeven naar het inzicht den architect. De Raad zal een wijs besluit nemen in dien zij over kan gaan tot het aannemen van het voorstel. De lieer M anders (r.k.) kan zich niet geheel vereenigen met de critiek, die op en W. is uitgebracht. Spr. wees er op clat het behoud van den gevel zeer veel aan trekkelijks heeft. Door cle opdracht zooals die thans verstrekt wordt, wordt dit vrijwel onmogelijk gemaakt. Dc heer Dudok zal aan het ontwerp, waarvoor geen voorwaar den zijn gesteld, zijn beste gaven geven. Het zou zeer jammer zijn wanneer we de oude gevel moesten missen. Spr. geeft overigens in overweging een commissie te benoemen van vooraanstaande mannen op bouwkun dig gebied, die de plannen zullen kunnen beoordeelen. Het woord was daarna aan den wethou der, maar deze stelde voor (het was onge veer elf uur) de zitting te verdagen, welk voorstel werd aangenomen. De Voorzitter wilde, omdat de kran tenverslagen in dit stadium misschien verkeerden indruk zouden geven en de eerst volgende zitting waarschijnlijk eerst Maandag zal plaats hebben, eerst even recht zetten wat er in deze zitting is zegd omtrent cle houding van den hoer Du dok. Dikwijls is dat voor den architect zeer onaangenaam geweest. De onderhandelingen met den heer Dudok zijn op cle volgende wijze begonnen: Spr. was gekomen tot de overtuiging, dat een enkelvoudige opdracht het beste was. Bi| een bezoek aan den heer Dudok heeft hij toen aan hem gevraagd, wat hij er van zou zeggen, wanneer hem een opdracht zou worden pegeven tot den bouw van een nieuw stadhuis. De heer Dudok heeft toen gezegd dit zec'r op prijs te zullen stellen, maar heeft direct daarbij gewezen op de voordeelen van een enkelvoudige opdracht Hij was in het geheel niet bekend met het feit dat de B. N. A. hem als eerste op de voordracht had geplaatst en vond het on aangenaam, dat hij deze houding moest aan nemen. Spr. gaf de uitdrukkelijke verzekering, dat de heer Dudok een man is van de hoog ste beginselen en de grootste oprechtheid en dat zijn houding onberispelijk is ge weest. Nadat nog enkele ondergeschikte dingen waren behandeld, werd daarna de zitting gesloten. BEGRAFENIS K. D. SIJTSMA Hedenmiddag had onder zeer groote be langstelling op de begraafplaats Rhijnhof cle begrafenis plaats van den heer K. D. Sijtsma, lid van den Leidschen Gemeente raad, gedurende geruimen tijd verbonden ian cle redactie van hot Leidsch Dagblad. Onder de aanwezigen merkten we op hei •oltallige College van B. en W., prof. mr. R. Kranenburg en mevr. Van Itallievan Embden, namens de Leidsche afdeeün-g van den Vrijiz.-Dem. Bond; den heer Henny, na- s de Directie, Commissarissen en Re« dactie van -het Leidsch Dagblad; pastoor Smit en mr. Van Toorcnenburg, resp. voor zitter cn secretaris van den Armenraad; ven schillende Raadsleden; ds. J. W. Groot En- izerink en dr. Boe ram a. De baar was bedolven onder een groot aantal kransen en bloemstukken, waaron der van de afd. Leiden van den Vrijz.-Dem, Bond, van de directie, redactie en 't technisch personeel van het Leidsch Dagblad, van de Leidsche collega's,, van het „Selskip Fris ian", enz. Bij de geopende groeve werd het eerst het oord gevoerd door dr. Boersma, voorgan ?r van de Vrijzinnig-Hervormden te Leiden die er op wees, dat cle overledene niet alleen behoorde tot den kring van zijn fractie maar tot een veel ruimeren. Als bijzondere karaktertrekken noemde spr. zijn groote .elwillêndheid, zijn vriendelijkheid en zijn kinderlijkheid, waardoor hij altijd jong i! gebleven. Daarnaast trad op den voorgrond zijn zeldzame trouw, waardoor hij alles tol het einde toe volbracht. Bovenal was de hee Sijtsma echter een gcloovig man, van eet rationalistisch diesseitig geloof. Met del wcnsch, dat hém de rust beschoren zal zijn waarnaar ieder mensch in dit leven ver langt, besloot spr. Daarna werd achtereenvolgens het woor gevoerd door den heer Henny, directeur var het Leidsch Dagblad; prof. mr. R. Kranen burg, namens "de afd. van den Vrijz.-Dem Bond; den heer Sermondt, namens de Ned Protestantenbond; cn den heer Roos namenl het Friesch Gezelschap. De aanwerigen strooiden bloemen in hel graf. Tenslotte bedankte de heer Van Leeuwen schoonzoon, namens de familie voor de aai den overledene bewezen eer. Lezing van den heer Van der Starre. Ter afwisseling met het gebruikelijk) menu van grafische kost had gisteravom het actieve bestuur van bovengenoemde Ve eeniging in de collegezaal van het Natuui kundig Laboratorium een lezing met lich' heelden georganiseerd, waarin do heer I van der Starre, technicus aan dat la-bon torium, het onderwerp „Lage temperaturen behandelde. De spreker werd ingeleid door den vooi zifter, den heer N. cle Bink, die begon m< zijn dank uit te spreken aan de lieert Prof. de Haas, Prof. Keesom en Dr. Cron melin voor liun bereidwilligheid om dez zaal beschikbaar te stellen. Na nog zijn t' leurstelling te hebben uitgesproken over d slechte opkomst, kreeg do heer Van de Starre het woord, die op zeer bevattelijk wijze do betcckcnis van het bereiken vs het absolute nulpunt (273 graden Celsit beneden nul) uiteenzette en een verklarin gaf van de verschillende methoden om gal sen tot vloeistoffen to verdikken. Aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes gaf Spr. daarbij den aanwezig» een overzicht van do verschillende bewfi kingen, welke de gassen moeten ondergaal alvorens zij vloeibaar geworden zijn, of ten slotte in een reeks interessante en wei geslaagde proeven zijn dankbaar audi» rium een duidelijk beeld te geven van h) wezen van vloeibare lucht Een hartelijk applaus dankte den he« Van der Starre voor zijn leerzaam betgoi hetgeen de heer De Bink in zijn slotwoof onder aanbieding van een boekwerk als bi wijs van erkentelijkheid nog nader ondej streepte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6