ROSSEM's is de beste KOFFIE TWEEDE KAMER Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN INGELEID ZATERDAG 30 NOVEMBER T929 DERDE BLAD PAG. 9 VERSCHILLENDE WETS ONTWERPEN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW SOCIALISATIE VAN DEN BODEM OVERWEGEN VAN WENSOHEN Geen di: :cteur-generaal van den Landbouw fapgadertog van 29 November 1929 Niet minder dan 40 kleine wetsontwerpen (onteigeningen, suppletoir© begrootinkjes) en conclusies op verslagen werden zonder noe menswaardig debat en zonder hoofdelijke j ftemming goedgekeurd. Alleen de heer L i n g b e e k (H.G.S.) waag de bij een dor wetjes een misplaatste opmer king, werd door Dr. B e u m e r (A.R.) en den V,oorzitter op zijn nummer gezet en uitgelachen, al waande hij, dat men onmach tig zich getoond had zijn bezwaren omtrent te vroege uitbetaling van verhoogde salaris een te weerleggen. Daarna werd de behandeling van de be grooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vervolgd. Het debat werd in mineurtoon voortgezet door Dr. Bi er erna (Lib.). Deze wees er op, dat de landbouw inter nationaal voor kapitaal en arbeid slechts een onvoldoende betaling verkrijgen kan. Voor den tuinbouw bewegen de prijzen zich op het peil van voor den oorlog De machine is in den landbouw slechts op beperkte schaal te gebruiken. In den tuin bouw is de toe-passing zelfs zeer minimaal. Specialisatie van den arbeid is ook niet door te voeren, evenmin concentratie van bet be drijf. Van kunstmeststoffen wordt een ruim gebruik gemaakt Men kan onmogelijk zeggen, dat de land bouw zelf schuld zou hebben aan den on- gunstigen toestand, waarin hij verkeert. Noodzakelijk is bevordering van den voor lichtingsdienst en landbouwonderwijs. De beer v. d. Sluis (S.D.) was van oor deel, dat de landbouw in de kapitalistische maatschappij niet te redden is. De verkaveling van den grond belet een rationeele, intensieve productie. De grond dei- bedrijven ligt vaak veel te verspf-eid. Bij par ticulier bezit, krijgen we echter nooit een goede verkaveling. De grond moet in één hand komen. Gesocialiseerd. Me.t 't kleinbedrijf heeft de heer v. d. Sluis vrede. Maar ze moeten van rationeele groot te zijn. Er zijn 60.000 landbouwbedrijven van 1—5 H.A.: agrarische jammergestalten. In totaal zijn er 160.000 bedrijven in den land bouw. Ook is meer vakbekwaamheid noodig om den landbouw tot verdere ontwikkeling te brengen en uit den bodem te balen wat er uit te balen is. Vervolgens werden de maatregelen bespro ken, die er toe leiden kunnen, dat de bodem- opbrengst. ten goede komt aan hen, die baar te voorschijn riepen en niet anderen er mee schuiven gaan, die geheel buiten het produc tieproces staan. De heer v. d. Sluis zag de door hem ge- wenschte socialisatie nog niet komen, maar trachtte toch een soort el-dorado te schet sen. Hij meende, dat de bodemopbrengst toe zou laten om aan ieder, die er aan werkt, een inkomen van ongeveer f 2000 te geven. Er gaat nu echter een te groot deel van de opbrengst naar het kapitaal, waaraan boven dien de steeds stijgende pachten en prijzen ten goede komen. We moeten de socialisti sche maatschappij eerst hebben, wil er af doende verbetering komen. Donker zag ook de heer K e r st e n (S.G.P.) den toestand in den landbouw. Hij sprak zelfs van een drei gende debacle, omdat er allerlei bedrijven wat ook in de in dustrie voorkomt met verlies werken. Staatsbemoeiing moet den landbouw helpen. Maar niet zooals de heer v. d. Sluis wilde. Dat brengt geen heil en i deze vergat ook, dat de nadeelen evenzeer als de voordeelen voor het kapitaal zijn De Christel, grond slagen moeten gehandhaafd en voorts zijn noodig belastingverlaging en verkeersverbe- teringen te water en te land. Alleen met een verbeterden voorlichtingsdienst komt men er niet. Voor verruiming van het afzetgebied moet alles gedaan worden, zoo noodig met opoffering van vrijhandelssysteem. Dit dringend beroep op staatshulp deed velen zichtbaar wonderlijk aan. Dit principe door den heer Kersten te hoo- beuren Pn' °°k ge0n aIledaa«ecJ» ge- De heer Ebels (V.D.) pleitte voor een heid in -becijfering door landbouwboekhoud- bureaux en wenschte grootere plaatsjes be- schibaar te stellen voor landarbeiders. De concurrentie in den landbouw, aldus meende hij, staat het sterkst in de kwaliteit van het product, meer nog dan in den prijs. De ui b.v. zou de goudmijn voor den boer kunnen zijn. Als er maar niet zoo mee ge knoeid. werd. Klachten over ontduiking van de leer plichtwet ten aanzien van het zevende lee»- jaar slaakte de heer Loerakker (R.K.) Ook wordt z.i. voor de toepassing der Land arbeidswet te weinig medewerking ver leend. Sociale maatregelen voor de landar beiders mogen niet achterwege gelaten wor- Een donkere schildering van de verhouding tusschen kosten en opbrengst der iandbouw- artikelen gaf daarna de heer Vos (R.K.). Nieuwe wenschen openbaarde hij niet. De heer v. Rap par d (Lib.) sprak een goed woord voor landbouwboekhoudbureaux, die in staat stellen juiste bedrijfsresultaten te verkrijgen. Die gegevens moeten verza meld worden. Verder bepleitte hij benoeming van een directeur-generaal van den landbouw in het belang van een goede samenwerking van de verschillende diensten. Voor het leger geen buitenlandsch te ge bruiken was de laatste wensch van den heer v. Rappard. De heer Wijnkoop (Comm.) hield ook landbouwbeschouwingen. Hij wenschte de ar beidsloonen op het land op het peil der in dustriearbeiders. De bedrijfsresultaten ko men er niet op aan. Maar de arbeiders moe ten beginnen met de macht te veroveren. In Groningen is de poging er toe te constatce- De grondbezitters moeten als onnut ver dwijnen. Het zijn niets presteerende luiaards, uitbuiters. Het Russische voorbeeld moet •olgd. Ook het militairisme drukt erg op het land. Grondonteigening zonder schadevergoeding moet komen. Maar daar kunnen de soc.-dem. niet voor zorgen; dat is de taak van de com munisten. De heer Duymaer v. Twist. (A.R.) tot de soc.-dem.: Daar kun jullie niet tegen op bieden! Als hekkensluiter fungeerde de heer Flo- ris Vos, die blijkbaar niet alleen tolhekken forceert, doch ook over landbouwwijsheid ten beste heeft te geven. Maar deze autori teit praatte slechts op wat onbeholpen wijze anderen na. Niemand had er een schijn aandacht voor. Alleen werd even gelachen, toen aan het slot gevraagd werd om in het belang van den landbouw de tollen te doen erd wijnen. Alles wachtte op den minister, die naar hunkerde om de kleine 20 sprekers te beantwoorden. Hij schaarde zich niet hij degenen, die den toestand van den 'andbouw als zeer on- Kunstig hadden ge schilderd. Voor on- lerdeelen moge deze teekening juist zijn, als algemeene typee ring-kan zij niet gel den, oordeelde' de mi nister. De oorzaken van de depressie liggen niet bij de landbou wende bevolking zelf Ze zijn van zakelijken aard en de Regeering kan niet met drastische maatregelen den toe stand veranderen. De commissie voor de bodemprijzen en productiekosten heeft de bewerking van haar omvangrijk informatorisch materiaal bijna beëindigd. Tusschentijdsche publicatie een deel van het rapport zal worden over wogen. Naar eenheid in den arbeid in het belang van land- en tuinbouw wil ook de minster streven. Misschien is door hergroeppering van den bestaandon dienst wel iets te berei ken. Aan uitbreiding van het landbouwonder wijs wordt voortdurend aandacht geschon ken. Dagscholen vervangen door avondscho len achtte de minister geen verwerpelijk denkbeeld. Nader zal worden overlegd hoe de deside rata ten aanzien van de bedrijfsboekhouding kunnen worden verwezenlijkt. De concentratie van alle instituten, die zich met de uitbreiding van de opbrengst van de bodemcultuur bezig houden, lacht den minister voorloopig niet toe. Het conservceringsdenkbeeld van den heer v. d. Heuvel werd frisch-origineel genoemd. Met deskundigen zal er worden over gespro ken. Verlaging van den accijns op het binnen- landsch geslacht zal met den minister van Financien worden besproken. Hem allereerst gaat de zaak aan. Ontginning van cultuurgronden achtte de minister voorloopig nog niet noodig. Wettelijke maatregelen waken reeds voor de kwaliteit onzer landbouw-exportartikelen. De Landbouw-uitvoerwet zal spoedig in wer king treden. VOORHEEN EN THANS We geven hier 't portret van Stalin, generaal-secretaris der Russische Communistische Partij, een van de machthebbers in den BoUjewistischen heilstaat. En daarnaast een drietal foto's vandenzelfden man, zooals die jaren geleden voorkwamen op een steekbrief, waarin de aanhouding van Stalin die toen als een gevaarlijk misdadiger beschouwd werdverzocht werd. Pogingen om uitbreiding van afzetgebied te verkrijgen, zullen gaarne worden gesteund B.v. door financieelen steun en medewerking te verleenen voor inzendingen op tentoon stellingen in het buitenland. Over Antwer pen is nog overleg gaande met de landbouw organisaties. Het oordeel der landbouworganisaties zal worden ingewonnen over het concept-on- derhandelingstarief der commissie-Bodcn- hausen. De dividend- en tantième belasting der veilingen te doen vervallen, ligt in het voor nemen van den Minister van Financiën. Ruimer beschikbaarstelling van grond oor landarbeiders wordt onderzocht door een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid. IIulp voor het stichten van boerenwonin gen zal nog eens w orden bekeken. Maar het s eigenlvk een zaak van de Woningwet. En die hoort bij Arbeid. Bij de artikelen bepleitte de heer v. d. Sluis (S.D.) nog eens de benoeming van. een directeur-generaal bij den landbouw. Anderen hadden daar reeds eerder over ge sproken. De heer v. d.Heuvel wilde den Minister don door dezen niet begeerden functionaris niet opdringen, maar zou een der inspec teurs-hoofden van dienst, tevens als chef den geheele i dienst willen doen op treden. De heer Ebels (V.B.) meende dat zoo'n inspecteur moeilijk chef van een dienst kon en tegelijk als directeur-generaal op treden. Ook hij wil een directeur-generaal. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) achtte een directeur-generaal allerminst om misbaar. Wij kunnen de vrij belangrijke kosten besparen. De Minister bleek vrijwel dezelfde ge- oelens toegedaan. Over verwaarloozing van de onderwijsbe- langen aan de Landbouwhoogeschool klaag den de he er en v. Rappard (Lib.) en v. Voorst tot Voorst (R.K.) r o f. Slotemaker de Bruine (C. H.) merkte op, dat ook de andere universi teiten haar behoeften hebben. Daarmee moe- n wij ook rekenen. De Minister zal zijn best doen, dat Wageningen niet tekort komt. De heer v. d..Heuvel (A.R.) vroeg rond: n de winterscholen een ambtsgebied te groepeeren en in overleg met de organisa ties de scholen te verdeelen. Ernstige overweging werd toegezegd door den M in i s te r. Via een aantal redevoeringen van de hee- ■n v. Rappard, v. Voorst tot Voorst en den Minister arriveerden we by de „Visscherijen". De heer v. Zadelhoff (S.D.) hield z'n gebruikelijke zalmrede. De heer Duymaer v. Twiit (A.R.) zag van zijn overeenkomstige rede af en sloot zich, evenals de heer v. Rappard (Lib.) bij die van den heer v. Zadelhoff aan. Minister Ruys zal de waterverontreini ging bespreken met den Minister van Ar beid. Dé nachtelijke sluiting is niet eenvou dig. Groote voorzichtigheid is gewenscht. Spr. verwijst naar wat hij opmerkte in de Memorie van Antwoord. Te half acht was de begrooting af. De stemming de heer Wijnkoop vroeg stemming werd bepaald op a.s. Dinsdag. TEGEMOETKOMING AAN DE VEILINGEN. De minister van Financiën is voornemens voorschriften te geven volgens welke voor taan de veilingsvereenigangen terzake van restiitutiën aan de leden niet in de dividend- tantièmebelasting zullen worden aange slagen. DE BLOEIENDE PEEL. In het nieuwe dorp IJsselstijn in de Peel (N.-Br.) zijn dit jaar reeds 4 boerderijen ge bouwd, terwijl er binnenkort nog 4 boerde rijen en 4 landarbeiderswoningen gebouwd zullen worden. UIT HET SOCIALE LEVEN. ACTIE BIJ DE FIRMA M. VAN DER ZEE CONFECTIEFABRIEK TE KAMPEN. Zal het tot een conflict komen? Men schrijft ons: Door de Samenwerkende Bonden in de Kleedinigind'ustrie is bij 'bovengenoemde firma een actiie ingezet, tot verbetering der arbeidsvoorwaarden van het personeel. Voorgesteld is: 1. een verhoogjiaig der loo- nen mdb gemiddeld .26%; 2. zes dagen va- cantie met behoud van vol loon; 3. uitbe taling van heit loon voor erkend Chr. feest dagen aan het geheele personeel; 4. zoo lang de Ziektewet nog niet in werking is, invoering van een ziekteregeling, gedurende dertien weken per jaar 70% van heit loon. Een tweetal besprekingen, die zijn gehou den tusschen de firma en de bestuurders der vakbonden, heeft tot geen enkel resul taat geleid, Bulks als gevolg van het. feit, dat van de zijde der firma geen enkele positieve toezegging Gtn de richting van de voorstellen der organisaties is gedaan. Een opnieuw aangevraagde bespreking is door die firma geweigerd, omreden dat, zoo als zij schrijft, haar standipumt voldoende bekend is en zij daarom een verdere con- ferentlile nutteloos acht. Woensdag 27 November is to een verga dering met het personeel deze houding van de firma besproken. Men was het er alge meen over eens, dat hiermede geen genoe gen kan worden genomen. Indien de firma in haar afwijzende houding volhardt, zal dit noodwendig tot scherpere maatregelen moeten leüden. to een schrijven is de firma hierop ge wezen, terwijl daarin nog eens uitdrukke lijk wordt uitgesproken, dat de organisaties al het mogelijke willen doen, om een con flict tie voorkomen. ZONDERLINGE PASSAGIERS. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks één uur heeft zich te Steenwijk de volgende geschiedenis afgespeeld: Twee Steenwijker kooplui wilden zich per auto van Leeuwarden naar hun woonplaats doen vervoeren. Aangezien de beide heeren ©enigszins onder den invloed van sterken drank verkeerden, verlangde de chauffeur vooruitbetaling. Met de vraag of de man dacht ,dat zij niet te vertrouwen waren, haalden zij met een breed gebaar een met' bankpapier goedgevulde portefeuille te voor schijn. De chauffeur lit zich daardoor over bluffen en hooronde, dat de heeren door de omstanders met den naam K. werden aan gesproken en dus geen onbekenden waren, besloot hij hen. zonder vooraf betaling ont vangen te hebben, naar Steenwijk te vervoe ren. De heeren stapten in, doch voor alle ze- kerhedi liet de chauffeur nog een ander per soon naast zioh plaats nemen. Even voor aankomst te Steenwijk, bij de brug over het kanaal, Werd den chauffeur door de inzitten den gevraagd even te stoppen. De beide hee ren stapten uit .terwijl de chauffeur, die de zaak niet vertrouwde, hetzelfde deed. Eerst genoemden gingen na hun uitstappen direct aan de haal, het land in. De chauffeur greep den motorslinger en zette in vereeniging met zijn megenomen reisgenoot, de vluchtelingen na. Spoedig waren zij ingehaald. Doch hier DE KONING DER LUCHT.. Luitenant Georg Cuddlhy, een van de best§ Amerikaansche vliegers, die den bijnaam van „konin-g der lucht" verwierf, kwam bi] de uitoefening van zijn gevaarlijk beroep om 't levenUit een hoogte van 3200 meter hij met zijn machine 'neergestort. mee was de zaak niet uit. Ziende, dat er van ontkomen geen sprake meer was, keerden de kooplui zich om en werden de achtervolgers met messen bedreigd en aangevallen. De chauffeur gaf daarop een der aanvallers met den motorslinger zóó'n geduchten slag tegen het hoofd, dat deze ter aarde stortte, echter om dadelijk weer op te springen en met zijn makker opnieuw de vlucht te nemen en in den stkidonkeren nacht te verdwijnen. De vrvolging werd thans gestaakt. De dad -rs zijn hekend. DOODELIJKE VAL. De 48-jarige watermolenaar M .Groenen dijk te Kinderdijk (Z.-H-) is van een zes M. hooge trap gevallen en in den kamradbak terecht gekomen. Hij kreeg daarbij een her senschudding. Thans is hij aan de gevolgen overleden. NOG STEEDS MIJNEN. Aan boord van den stoomtreiler „Fullus IJM 84" heeft men op de laatste reis tijdens de visscherij twee mijnen opgehaald. 12 Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van alle tegelijk opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat open voor jongens en meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zjjn dan 17 jaar. Er zijn zestig prijzen. INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON door JONNA WIEGERS—GROENEVELT. hoorde Nee, ze wou hem niet terug zien, nóóit, nóóit weerWèg naar Walten, waar ze er mets van wistenOfotzou de Jong 't al weten, clat ze laatst Teuntje niet had school gehouden, omdat zo 't vergeten was, en toch deed alsof Maar dan durfde ze dien immers ook niet weer in de oogen te zien, dan was ze ook bang voor hern bang voor alle men schen. Ze rilde. Buiten druipte de regen weer, de zon was weggegaan „Voor de menschen alleen Bart opeens vragen. „Nee, ook, omdat"begon ze tuigelijk, aan den middag denkend. „Omdat 't zóndo is", zei weer z': „Zonde?!" Ze nam de handen weg, en knipperend met de oogen, tot ze weer duidelijk zag. Toen ineens was het, of al het onzekere samentrok tot één-eker-iets, of ze op al die vragen hetzelfde antwoord kreeg: schuld zondeschuld! „O, God, het is alles zóndo voor U", kreet ze uit. „Vergeef me Heere, hèlp me als ik stem. het wéér wil doen" Ze ging zitten, met gevouwen handen. Hoö lang ze zoo zat, dat wist ze niet, maar het onrechtmatige woelen week Ze voelde zich moe, doch in haar was het plan gerijpt, om voortaan te strijden voor 't eerst te strijden tegen de zonde. Ze ging naar boven en wiesch 't gezicht, eer de anderen kwamen. 'k Had toch ook geen hoofdpijn", dacht ze nog even weemoedig. Wachtend ging ze op den divan liggen. 's Maandags pakte ze haar koffer. Moeder kon niet mee, ze moest voor 't eten zorgen, en Henk kampeerde met z'n vrienden. Maar 't hinderde niet, ze was toch graag alleen. 'k Red me wel Moe", stelde ze gerust „En als je terug komt, moet je wat vroo- lijker wezen je bent nu zoo stil je vertelt me niks", zei Juffrouw de Waard verwijtend. „Ik moet me ook veranderen" Ze sprak langzaam. Ze herinnerde zich niet. dat ze ooit zóó tot Moeder had ge sproken. ,,'k Ben nu zelfstandig, en moet loeren goed in 't leven te staan". 't Klonk vreemd in beur eigen ooren, rrüiar tocli wist ze, dat het zoo moest komen. Er was een scheidsmuur opgetrokken. „Je kunt er ook wel es eigenwijs tegen óver gaan staan", zei haar Moeder ge prikkeld. „Iemand met ervaring weet meer van de wereld af dan jij Je zult me nog wel eens noodig hebben". „Ja natuurlijk, 'k Bedoel 't ook niet zoo, dat ik nooit bij U zou komen om raad Dat zou onzin zijn Maar U kan toch niet vooral Uw kinderen denken?" Voor Vader had ze er ook bij willen zeggen, maar dat kón niet Vreemd dacht ze toen ze na niet al te hartelijke omhelzing op de straat stond vreemd, dat Alie thuis altijd nummer één is en Vader zich nergens mee bemoeit Je dacht er ook gewoon niet aan, om iets van hem te vragen, en toch was hij op 't kan toor zoo flink. Hij hiéld ook wel van z'n kinderen. Zou hij nu zoo laksch zijn, dat ie geen zin had, als Vader op te treden, ou Moeder met haar activiteit hem de teugels uit de handen hebben genomen, en liet hij ze gewillig glippen? Tante Mina, Vaders oudste zuster, had eens, toen ze boos op hem was, tegen haar gezegd: „Je Vader is passief, kind Als je je Moeder niet had gehad, was er niet veel van jullie te recht gekomen." Dat zou toch wel overdreven zijn Maar mooi was hun verhouding niet Zooals 't bij Bart thuis was, was het om jaloersch op- te worden. Hij praatte altijd over „z'n Ouders", zij zoo goed als alleen over „Moeder", en daar had ze zich laatst nog om geschaamd. 'n Gewoon vrouwtje uit Walten had ge vraagd, waar ze de Pinkstervacantie door bracht. „Bij Moeder natuurlijk," had ze geant woord. „Die heet maar één dochter, en is blij, als 'k een poosje bij haar kom." „Oc.h en heeft juffrouw dan geen va der meer?" had 't menschje meewarig het hoofd geschud. Toen had ze zich voorgenomen voortaan ook over haar Ouders te praten. I Nog een kwartiertje, zag zo op de sta tionsklok. Ze voelde zich verlicht, dat ze de stad verlaten ging, bij Bart vandaan. Ze kon zich niet begrijpen, dat ze zoo rus tig over de straat liep te denken, na alles wat was voorgevallen, 't Kwam' zeker, om dat ze strijden wou tegen dat verkeerde, en zo in het willen al haast de overwinning voelde. Elk oogenblik had ze gisteren nog gedacht Bart op te zoeken, om alles te zeg gen, maar direct was ze er weer van terug gekomen. Zc durfde niet Nee, ze moest zich nu niet weer bang gaan maken niemand wist het immers buiten Bart en die zou wel zwijgen. i\"ee, nu niet weer toegeven aan dat enge gevoel, 't kon je wel mcnschenschuw maken ge woon. Iedereen deed toch verkeerd. Mis schien liepen er wel meer zooals zij, hier bij 't station, die zich ook schaamden, maar niemand kon 't hen aanzien. Menschen wa ren toch altijd bang voor menschen. „Derde klas Walten," vroeg ze aan het loket Ze liep regelrecht door de controle naar den trein en zocht 'n coupé alleen, 't Lukte niet vaak, er waren meestal veel reizigers dia richting uit 'n Damescoupé vijf zaten er in. Nee, daar moest ze niets van hebben dat vrouwengeratel kon je zeeziek maken soms. Een niet-rooken met 'n jong paartje Ook niet niet doen dacht ze vluch tig. Wacht 'hier zat nog niemand. Ze schoof de koffer wat naar binnen, zette den hoed recht, die tegen 't portier gc- stooten was en zou juist haar voet op de treeplank zetten, toen ze links een coupé of wat verder, tusschen de menschen door, Bart zag, die zoekend naar binnen keek... Als vastgenageld bleef ze daar op 't per ron, één hand nog aan 't portier, de andere slap langs d'r lichaam Hij kwam nader, zich in de daaraan gren zende coupéHij zocht haai', kwam al dichterbij Hij zag haar nog niet „En hij zal me niet zien ook, ik wil niet met hem praten," ging 't pijlsnel door haar heen. „Op zij! op zijl", hoorde ze mannen stemmen achter zich roepen, tusschen het ratelen van wielen door. Er ging een post- kar langs, hoog opgestapeld, haar rakelings voorbij. Toen dacht ze niet meer, maar dèèd al leen. Haar koffer gegrepen was het werk van een oogenblik, en achter die postkar langs, die hem nog wel even op zou hou den, schoot ze dwars over 't perron, draaf de hij de wachtkamer langs, stak weer over en plofte neer in de eerste de beste coupé, die hij toch al doorzocht had. „Wat maakt u een haast juffrouw," zei een heer met een vleezig gezicht waar ze tegenover kwam te zitten. „Over drie minuten gaat ie pas." „O ja," zei ze met iets van een glimlach. „De juffrouw denkt zeker: beter te vroeg dan te laaf' merkte een arbeidersvrouwtje naast haar op. „Ik kom. ook graag op tijd. 'k Ben al es achter op 'n gewone wagen gesprongen, omdat ik hang was, dat het te laat werd, en toen was 't nog twintig mi nuten te vroeg. Maar de juffrouw heeft nog jonge beenen, die kan er hard voor loopen, hè?" Mies zette een strak gezicht en zei alleen maar: „ja." Een heertje in den hoek schuin tegenover haar lachte haar toe, knipoogend jnaar de buurvrouw. I „Menschen, laat me dan toch met rusf' dacht ze, niet wetend welken kunt ze uit Imoest kijken. „Stel je voor, als Bart nou nog es voor dat raampje kwam." Zo hoorde nog een enkel portier dicht- j klappen. Ze zag Trui's vader voorbijgaan, Ii die stationschef was, en begreep dat ze ver trokken. „Daar gaat ie," zei de lieer tegenover haar. j „Gelpkkig." dacht ze, ,,'t gevaar is voor bij." Toen deed ze haar hoed af en ging uit 't raampje hangen, dat open stond. Dat bonzen von haar hart toch, dat nog klopte in haar keel. Dat kón met al die mcnschenoogcn niet bedaren. Maar zoo in do frisscho buitenlucht Ze had Bart niet gesproken, het was haar gelukt, en toch nu alles voorbij was, nu 't ook niet meer kón nu ze wist, dat 't in de eerste weken niet weer gebeuren zou ook. nu was het niet een ge voel van voldaanheid, dat haar vervulde, maar van verlatenheid. Hij was voor haar gekomen en zo wist niet eens wat hij te zeggen had. Had hij willen zien, hoo 't met haar ging? Had hij begrepen, dat ze was paan worstelen, en wou hij komen helpen? Wou hij troosten? Raad geven nog misschien? Ze had hem na Kerstfeest niet weer ont moet. Hij had dezo vacantia in Duitsch- land doorgebracht bij z'n oom was Vrij dags terug gekomen en had Zondag haar al gezocht. Nu zocht hij haar weer (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9