Elke klant een geschenk Sint Nicolaas Geschenk ivaai ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG STADSNIEUWS DIACONALE CONFERENTIE TWEE REFERATEN. De diaconieën uit de classis Leiden kwa men Woensdagmiddag aan de Hooigracht in conferentie bijeen, in de kerkeraadska- mer der Geref. Kerk te Leiden. De conferentie stond onder leiding van den heer L. v. Esch W'zn. te Oegstgeest. liet agendum bevatte behalve enkele punten van ondA-geschikt belang twee referaten. De heer G. Los uit Koudekerk sprak over „De Diaconieën en haar methoden van on dersteuning". Spr. deed dit door den diaken te schetsen le. als zakenman, 2e. als pae- dagoog, 3e. als geloofsheld. Als zakenman niet zoo te. verstaan, dat hij handelaar moét zijn, maar gelet op het feit, dat aan de verzorging onzer behoefti- - gen ook een stoffelijke zijde is, grijpt de diaken naar het stoffelijke en wendt dit mede aan ter verzorging der ondersteun den. Niet dat de diaconie direct klaar moet staan om geld te verstrekken, integendeel, zij moet hen voor de ondersteuning aan sprakelijk stellen wie hét 't eerst aangaat, b.v. familiën, andere kerkgenootschappen of die organen, waar de te verzorgen arme krachtens belijdenis of andere aangelegen heden toe behoort Spr. stelde de diakenen mede tot taak haar zorg uit te breiden ook tot hen die niet tot de onzen belmoren krachtens hun belijdenis, doch zij zijnde 'n schepsel Gods, hebben recht op onze hulp. steun en voorlichting. Als paedagoog, door de oorzaak der ar moede op te sporen en alsdan niet alleen te helpen, bemoedigen, maar ook, indien noo- dig, te becritiseeren en bestraffen, met kracht de onnoodige uitgaven te diskwalifi ceeren en als verkeerd hen onder het oog te brengen, ook de naastbestaanden op hun roeping on plicht te wijzen, enz. De diaken moet in de derde plaats g e- loofsheld zijn. Niet mogelijk is het een goed diaken te zijn zonder geloof. Hoe onoverkomelijk lij ken de bezwaren soms en dan staalt hem 't geloof. Dan rekent hij niet in de eerste plaats, doch gelooft dat God, die ons de armen geeft ter verzorging, ons ook de mid delen zal schenken. Niet zoo, dat we het als met lustelooze lijdelijkheid afwachten, maar met een krachtig voorwaarts gaan, zooals eens Abram ging naar den Moria in het volle geloof, God zal het voorzien. Helpen moeten wij niet alleen omdat de bchoeftigen arm zijn, maar omdat God zulks wil. Grijpend naar het stof, paedago- gisch optredend, sterk in 't geloof voortgaan de van Kracht tot Kracht: Zoo wilt 't goed 2ijn, is de eisch e,M diaken te zijn. Als tweede referent trad op de heer C Veerman uit Leiden, met het onderwerp: „De Diaconie en het Alcohol Vraagstuk". Spr. wijst er op hoe dit vraagstuk in al de standaardwerken het Diaconaat betref fend, of geheel verwaarloosd is, of met slechts een enkele regel wordt aangehaald. Toch is het een machtig vraagstuk. Het is de alcohol die duizenden verwoest en el lende om zich verspreidt en de noodzakelijk heid dit kwaad te bestrijden of niet gevoeld, of zij die er zich mede bemoeien, behande len het spotachtig. Dr. A. Kuyper wees voorheen hier reeds op in de onderscheidene Heraut-artikelen. Ieder mensch dus ook de Diaconie heeft met het drankvraagstuk te maken. We zijn het aan de - slachtoffers zelve vérplicht hen op te richten hen -de hand ter redding te^ INGEZONDEN MEDEDEELING. ^rr - ondraan de Raadsleden door B. en W. reiken, en-door ons voorbeeld hen te doen. toegezonden. Hij zal zijn voorstel niet meer zien, dat men buiten dé alcohol'kan. Zelf- meenen de alcoholisten dat dit niet zoo is, wat spr. aantoont met Spreuken 23. Het kwaad ligt wel niet in de stof, maar in 't gebruik, doch als we het zwakke ergeren, dan moeten we Paulus' woord, hier van toepassing, doen zijn en ook niet tot het ge bruik overgaan. Het gezin, dat door den drank verviel ïn armoede, mogen we als diaconie niet los laten, maar helpen vooral moreel, willen wij zulks goed doen, door: 1ste steun in natura; 2de hen te verwijzen naar de Chr. ver. tot drankbestrijding: 3de door zelf niet te gebruiken. Dat zulks niet zoo gevoeld wordt ligt in hoofdzaak aan de onkunde op dit terrein en het onderschatten van het alco holgevaar. Aan epidemiën wijdt men wel zijn aandacht, hieraan niet- Het is als zou men een lek trachten te stoppen, zonder de hoofdkraan te sluiten. Als door deze rede de belangstelling in het alcoholvraagstuk gaande gemaakt is heeft spreker reeds groote voldoening. Op beide referaten volgde eene levendige bespreking en des voorzitters dank was door beide ten volle verdiend. Als penningmeester werd benoemd de heer G. Los te Koudekerk, terwijl de diako- nie van Leiden werd opgedragen te zorgen voor een referaat op de conferentie welke D.V. in Februari 1930 gehouden zal worden. HANDELSREGISTER WIJZIGINGEN. N.V Nieuwe Leidsche Courant (in oprich ting) Breestraat 123, Leiden. Naamlooze Vennootschap „Nieuwe Leidschestraat" is Koninklijk Goedgekeurd, zie Staatscourant 18 November 1929 Nr. 225/2940. Daarmede is de N.V. Nieuwe Leidsche Courant (in op richting) vervallen. P. J. van Cleef, Raaimsteeg 63, Leiden, appery en Slytery. Overl. Gevolm.: N. Voor- .ham. Leiden, d.d. 5 üct. 199. Nieuwe Gevolm. A. VoorhamHoeflaaik, Leiden. (D.P.) N. Voorham, Lange Raamsteeg 63, Leiden. Verkoop van alcoholhoudende andere dan sterke dranken. Overl. E.: N. Voorham, d.d. 3 October 1929. N. E.: Wed. A. Voorham— Boeflaak, Leiden. Chaudron en Zonen, Nieuwsrtraat 7, Leiden. Boded'enst tusschen Leiden en s-Graven- hage en transportbedrijf. De vennootschap onder firma aangegaan 1 Januari 1924 en eindigend: 31 December 1928, wordt stilzwij gend van jaar tot jaar verlengd PASTOOR DESSEUS. f Tot voor 14 dagen deken van Lelden. In den ouderdom van 79 jaar is heden morgen alhier overleden de hoogeerwaarde heer B. L. Dessens, pastoor en oud-deken van Leiden, tevens eere kanunnik van het Kathe draal kapittel in het bisdom Haarlem. Petrus Laurentius Dessens werd 15 Oct. 1851 te Delf shaven geboren. Hy werd pres ter gewijd op 15 Augustus 1874, was ver volgens korten tyd als assistent werkzaam te Nootdorp (Z.-H.) en Brielle. In de jaren 18751882 was hij kapelaan te Amsterdam, parochie van de St. Nicolaas en Barbara, Noord wykerhout en Leiden (O.L.V. Hemelvaart.) Den 19en December 1882 werd hy benoemd tot prof. aan het Groot Seanunarium te Warmond. 14 Januari 1901 werd hy benoemd tot pastoor en deken te Leiden, welké functie hij ongeveer 14 dagen geleden heeft neer gelegd. voor een fraai en nuttig Wanneer U niet weet, wat U zult geven, bezichtig dan orze étalages en bezoek onze maga zijnen, U zult gemakkelijk iets passends vinden. Rotterd. Engrosmag. v/h. WISBRUN&LIFFMANN Haarlemmerstraat 116-120 K. D. SYTSMA t Gisteravond is op 73-jarigcn leeftijd juist np zijn verjaardag, plotseling overleden de heer K. D. Sytama. lid van den Leidschen Gemeenteraad en nestor van de Leidsche journalisten. De heer Sytsma bracht gisteravond eenige familieleden naar de tram, die bij de viering van zijn verjaardag waren tegenwoordig geweest. Tn de tram werd hij plotseling on wel zoodat men hem binnendroeg bij de fa. Rooyakkers op de Hoogewoerd1. Daar i? hij tien minuten later overleden. Acht en twintig jaar hoeft de heer Syts ma in den Leidschen gemeenteraad de vrij zinnig-democratische partij vertegenwoor digd. In de zitting van 7 Sept. 1926 werj zijn 25-jarig jubileum herdacht tegelijk met dat van wijlen den heer T. Mulder. Met verre van een kantlid te zijn nam de overledene steeds een belangrijk aandeel in de bespreking van de belangen van de ge meente. Slechts bij hooge uitzondering ver zuimde hij de zittingen en al was bij' in don laatsten tijd eehig vertegenwoordiger van zijn partij, steeds bracht hij zijp. inzichten in bepaalde zaken ter berde en verdedigde ze tegenover zijn tegenstanders. Ook nu nog bij de plannen voor den her boillw van het. Stadhuis toonde hij. zijn. on verzwakte interesse, d-ie zich .uitte in een voorstel omtrent deze matérie,-dat wij deze week in ons afdrukten en dat juist gister- kunnen verdedigen. Was de heer Sytsma reeds door zijn raadslidmaatschap een bekende figuur in onze stad, hij was dit toch in nog meerdere als journalist. Vele jaren was hij ate ver slaggever-redacteur aan het Leidsch Dag blad verbonden en als zoodanig was hij eigenlijk voor niemand een onbekende. De laatste jaren was hij van aoorgenoeml blad gepensionneerd. Maar toch nam hij nog steeds een werkzaam aandeel in de journalistiek. Als correspondent van enkele bladen was hij nog steeds trouw op zijn post en ontmoetten wij hem dagelijks. Het valt niet te onkennen dat hij in zeker opzicht onze tegenstander was. maar dit neemt niet weg dat hij steeds hulpvaardig was en in hooge mate collegiaal. Daarom zal zijn nagedachtenis bij ons in eere blijven. De heer Sijtsma had voorts zitting in eenige besturen van plaatselijke vereeni- gingen. Ongetwijfeld zullen velen in onze stad zijn verscheiden met diep leedwezen ver nemen. Ds opvolger van den .heer Sijtsma in den Raad is volgens de lijst Mevr. H. W. B. van Stallie-van Eimibden. De heer K. D. Sytsma werd in Friesland geboren. Toen hij naar Leiden verhuisde was hu eerst werkzaam als godsdienstonderwijzer Als zoodanig kwam hij veel in aanraking met sociale problemen, waarover bij meer malen zijn gedachten in hei Leidsch Dag blad uitdrukte. Dit leidde er toe dat hij op 1 April 1901 werd benoemd als vast me dewerker, waarbij hij zijn betrekking als godsdienstonderwijzer neerlegde. öp 9 Juli van hetzelfde jaar werd (Te heer Svtsma benoemd tot lid van den Rand en op 3 Sept. d.a.v. als zoodanig geïnstalleerd. De heer Sytsma was ambtenaar4 van den Burgerlijken Stand, gedelegeerde van den Gemeenteraad in de vereeniging „Kennis is Macht" en had zitting in verschillende Raadscommissies. De teraardebestelling van het stofroiijK v.verschot zal plaats hebben Dinsdag a.s. des r.am. te 12 uur op de begraafplaats „Rhtjnhof." IN DE RAILS GESLIPT. Hedenmorgen is de 66 jarige H. L. wo nende te Leiderdorp op den Hoogen Rijndijk met zyn rijwiel geslipt, in de rails van de tram, juist toen hem een auto passeerde n de richting van de Wilhelminabrug. De min kwam te vallen en kwam met het hoofd te recht tegen het achterspatscherm van de auto. Hij bekwam een vrij ernstige hoofdwonde en door den G.H.D. naar het Aead. Zieken huis gébracht. VACATUREN IN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. ADRES AAN DEN RAAD. Door de raadsleden H. W. Spendel (r.k.) en D. Parmentier (a.r.) is het volgende voorstel ingediend bij den Raad: Ondergeteekenden stellen den Raad inzake het Stadhuisvraagstuk voor, B. en W. uit te noodigen voorstellen i.. te dienen welke beoogen: le. De plaats voor het nieuw te bouwen Stadhuis te bepalen en het terrein daan oor nauwkeurig vast te stellen. 2e. Daarna door het geven van een z.g. meervoudige opdracht tot het maken van voorloopige ontwerpen voor een nieuw raad huis aan enkele knappe architecten, te ko men tot de keuze van dien architect, welke in dit vraagstuk de beste oplossing biedt. LEIDSCHE PENKRASSEN. SINT-NICOLAAS. Aandachtiglijk heb ik dit opschrift neer- gekrast en nu bijt ik op het achtereind van mijn pen. Dus dringt het besef tot mij door, dat ik aan een chapiter wil beginnen, dat onoi komcnlijke moeilijkheden in zich bergt eerlijk gezegd ben ik hoogelijk benieuwd of ik het tot een goed einde zal brengen. Maar toch zal ik met een onverwoestbare energie doorzetten, nu ik eenmaal dit onderwerp heb gekozen en ik ben bereid de gevolgen geheel voor mijn rekening te nemen.. Eigenlijk heb ik gruwelijk het land aan den goed-heiligen man, mitsgaders aan zijn lange stok, zijn knecht en de lieele ratteplan, want eerlijk gezegd is het toch maar een boosaardig stelletje, een soort extra belas ting die zeer geraffineerd juist valt in liet begin van de maand, wanneer je net ge legenheid hebt gehad je kostjuffrouw te be talen, maar overigens nog aardig in de mid delen zit. Charlientje heeft de onhebbelijke gewoonte om zoo af en toe eens over mijn schouder te kijken en nu snuift ze bepaald minach tend. Ik zal je gulhartig cadeautje zeer op 'prijs stellen, zegt ze sarcastisch. Je bent een lieve jongen. Ik betuig haar, dat er niets is waar ik meer van overtuigd ben, maar deze zet (is-io goed of niet) zal toch niet kunnen verhinde ren, dat elk greintj e van onbaatzuchtigheid waarmee elk cadeautje gepaard gaat, ten opzichte van het mijne, wanneer Charlientje het uitpakt met onverschilligheid, nu z( gelezen heeft, ten eenenrnale zal ontkend worden. En als ik bedenk hoe Charlientje mij en haar heele omgeving reeds gedurende ver schillende dagen heeft gehuld in een zeer geheimzinnige sfeer cn hoe zij bezig is mij, onwaardig schepsel, vele knusse verras gen te bereiden, dan zult u het met mij eens zijn, dat ik een diepe scheur heb teweeg gebracht in de Sinterklaasstemming. Ik begin dus nu op een nieuw blaadje en wanneer ze dan weer over mijn schouder kijkt, zal ze verstomd staan over de verande ring, die in mijn gemoed heeft plaats gegre pen. Want na de bittere uiting, op het eerste blaadje, neergechreven in een oogenblik onbedachtzaamheid, moet ik tocli eerlijk be-, kennen, dat het Sint-Nicolaasfeest een bron is \an veel onschuldige vreugde en een gezochte gelegenheid tot uitspreiding en toonstelling van de goedigheid des harten van velé menschen. Ik heb een "tante gehad, clie op een geraf fineerde wijze een minitieuze berekening wist te maken om met schijnbaar onbaatzuch tige cadcautjes-geverij een nog waardevoller verzameling van den Heiligen Klaas terui_ te ontvangen. En zoo zullen er nog wel zeer vele ongerechtigheden in naam van den Sint geschieden, maar daar kan de goeie man per slot van rekening zelf niks aan doen. Het valt tenslotte toch niet mee om veel goeds te schrijven van het Sinterklaasfeest en ik gejoof werkelijk, dat ik door deze eene poging al uitgeput ben, maai^Charlientje kan elk oogenblik weer komen kijken en dan moet ik toch een zeel' streélende zin gereed 'hebben. Anders zou ik met een zeker wélgevallen wijzen op het. wangedrochtelijke van de fi guur van den Heilige in dezen tijd, een ;eer .dankbaar iOn<jftrwprp, waarbij ik vellen vol zoii kunnen schrijven over de ongelijke ver deeling van het aardsche deel, well*, feit dooi den grooten jarige, slechts nog schei-per ge accentueerd wordt. De man pikt nu eenmaal altijd de schoorsteénen waaronder Jaarsma- haarden staan van vierhonderd gulden. Maar ik wil niet opstandig zijn en ik moet toch werkelijk die etreelende zin vinden voor Charlientje. Laat ik het andei's probeeren. Zou ik wil len, dat het St. Nicolaasfeest werd afgeschaft. Neen, zeker niet. Maar wat wil ik dan? Ik wil een zeer knusse, zeer. behaaglijke Sinterklaasavond hebben met geurige koffie en speculaas, mot suikerbeestjes en vele ge heimzinnige pakjes, met een eigengebreide das en chocoladeletters, met chocolademelk en marsepein, met vroolijke versjes van den goed-heiligen man en met een innige vrede met Charlientje. Ik ben net op tijd. Ze kijkt alweer over mijn schouder. Hm, zegt ze, hm, wat heb je eigenlijk voor schoenenmaat? In d" plaats van eigengebreide das, had ik moeten zetten' pantoffels.' DE PLANNEN VOOR DEN STADHUISBOUW. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres venzonden: Ondergeteekenden, W. F. v. d. Broek en ,T. G. Valkenburgh, resp. voorzitter en secre taris van den Neutralen Bestunndersbond te Leiden, en ten deze domicilie kiezende Steen straat 35 te Leiden,'geven met verschuldig- den eerbied te kennen, dat zij heliben kennis genomen van dén voordracht voor een lid van liét Burgerlijk Armbestuur, luidende in de vacature J. J. Vallentgoed lo. J. J. Val- lcntgoed, 2e. M. F. Oostveen. Overwegende dat de neutrale vakbeweging geen zitting heeft in het Burgerlijk Armbe stuur cn thans den voordracht de gelegenheid biedt, mede gelet op de uitbreiding van het ledental van den Neutrale. Bestuurdersbond, verzoeken zij Uw Raad hiermede wel reke ning te willen houden, ch no. 2 der voor dracht nl. M. F. Oostveen te benoemen, ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. A.s. Zondag 1 Dec. 1929 zal de dienst wor den waargenomen door de doktoren v, Bochel, Boonacker, Janssens, Muyzert, Veldhuijzen. De avond, nacht er) Zondjfgd'ens't der auo- theken, wordt van Maandag 2 Dec. tot en met Zondag 8 Dec., waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. MEELFABRIEK DE RIJN. In de vergadering yah saandeelhouder der N.V. Meelfabriek de Rijn (v.h. firma Bots) zijn de balans- en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Tot commissarissen werden herkozen de heeren L. A. Roose cn P.A. A. Googer. Met ingang van 16 December a.s. wordt het Prentenkabinet der-' .Rijksuniversiteit aan het Rapenburg, voor onbepaalden tijd gesloten, wegens de verplaatsing der inrich ting naar het gebouw Kloksteeg 23 (voor malig Gymnasium), dat voor dit doel in wendig geheel is verbouwd en ingericht. De overbrenging en plaatsing der duizen den prenten engeillustreerde boekwerken zal in den loop vanhet volgend jaar gereed komen, terwijl tevens hét Kabinet zal wor den uitgebreid met een passende tentoon stellingszaal, waaraan in de huidige in richting zoozeer behoefte was. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kunst en Letteren. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. A.-R. KIES VEREENIGING. Donderdagavond vergaderde onder voor zitterschap van haar Voorzitter den heer P. Westerbrink, de A. R. Kiesvereeniging in de Bewaarschool aan de Hooftstrant. De bëer K. R. Hummelen behandelde daar een onderwerp „Kapitaal en Arbeid". Spreker begon met te zeggen dat het ka pitaalbezit op de Schrift gegrond is, waar- na hij nader sprak over het wezen van het dende kapitaal: het ontstaan van liet kapitaal en de ontwikkeling van het kapitaal. Over den arbeid sprekenue behandelde hij de punten: recht en het ontstaan van den arbeid; oorsprong en ontwikkeling van den arbeid om ten slotte iets tc vertellen het tot volkomen belachelijkheid is herleid. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE RING DER TOONKUNST In de eerste plaats zij aan Toonkunst een woord van hulde gebracht, dat het met een zuiver Hollandsch programma lcwarn. By alles wat hier var voortreffelijke buitenlanders van ouden en nieuwen tyd ten gchoore wordt ge bracht, stemt het tot vreugde, dat er Hollan ders zijn, die iets van de ziel, van de men taliteit van ons volk weten te verklanken. Met Dicpenbrock, Zweerts en Wagenaar zijn drie Nederlandsche componisten gekomen, wier muziek, hoezeer natuurlijk verband houdend met buitenlandsche meesters, toch een eigen Nederlandsch cachet vertoont. Van deze drie is Dr. Johan Wagonaar de man, die in de muziek het humoristische, het boertige van ons volkskarakter vertoont. De oerbron van onzen Hollandschen humor, van het boertige, van onzen zin voor het kluch tige, is onze nuchterheid. Onze nuchterheid staat steeds klaar l;et ge voelige, dgt overgevoelig wordt, op plastische wijze te overdrijven. Het verhevene, dat zijn doel voorbijschiet, en aanzwelt tot innerlijk voos pathos, wordt nergens meer dan in Holland bedreigd door nuchtere zakelijkheid, die met één kiap alles 'neen doet storten. Een innerlijk machteloos kunstenaar, hij moge over de meest verblin- techniek beschikken, behoeft bij ons ziin zeepbellen niet voor karbonkels aar d> markt te brengen. Wat ons overspannen, onwaar, sentimenteel, pathetisch, enz. aandoet, chargeeren wij, of wij maken het nog een beetje erger, zoodat INGEZONDEN MEDEDEELING de gilden en de vakvereenigingen. Kapitaal en Arbeid vormen twee tegen strijdige lichamen. Toch vormen zij 'n één heid. De een kan zonder den ander niet be staan of zich ontwikkelen. Schijnbaar zijn ze on vereen igbaar, maar toch moet het streven daarnaar gericht zijn. Na de pauze volgde bespreking, welke in hoofdzaak ging over de eerste Christenge meente en het verschil tusschen kapitaal en kapitalisme. RECTIFICATIE. In het raadsverslag is een foutje geslo pen, hetwelk even hersteld moet worden, omdat het de bedoeling van het gesprokene niet juist weergeeft. In zijn verdediging van de vermakelijkheidsbelasting heeft de Burgemeester niet gevraagd wat er tegen was om de „kennis" van de W. V. te be lasten. maar, de aandachtige lezer zal het wel begrepen hebben de „kermis" van de W. V. We willen dit nog eens na drukkelijk zeggen, omdat de menschen van de W. V. het altoos doen voorkomen alsof dit Koninginnefeesten zijn. Nu echter de Burgemeester zioh in dien zin heeft uitge laten, kunnen de menschen van (le Chr. Oranje-Vereenigmg hier misschien wel eenige dienst mee doen. cd: Cl •rlljlie Stnnd. i .vnn Nee 2.1 J. j- P dep Pol 22 J. G van der Brink 23 j. en J van der Ster 21 j. C A dc Jong: 27 j. en J Sprultenburgr 27 J. Bevallen: S KlnrenbeekTtljsdam d. C van Andel—Rietberg 7.. M Vcrlooö—Kra nenburg d. G Blaauwvan der Hnm M N van der BrengenBlom z. CC Bree dte—Kempenaar 7. J C van Es—Smits z. M'TatJé—van Varik z. Overleden: A Kapteün jm. van Winkel >ved v A Spru(jt 83 J. 1 T BOSKOOP „WINKELWEEK". Het winkelweekcomitc. mag zich verheugen in een groote belangstelling van het pubb'ek. Woensdagavond was de drukte, vooral in de beiden Domstraten buitengewoon, wat nog toe nam toen de harmonie „Excelsior" een omme gang door het dorp maakte. Donderdagmiddag en -avond, hadden er film voorstellin"en plaats in het veilingsgebouw, waar vertoond werd de bedrijfsfilm vnn de firma P. Sluis, pluimveevoederfabriek te Weesperkarspel, waarvoor zeer groote belang stelling was. WADDINXVEEN WINKELWEEK. Onder groote belangstelling is alhier in hotel „De Unie" door den Burgemeester de Waddinxveensche winkelweek geopend. Deze gaat uit van den Handeldrijvenden en Indus- trieelen Middenstand en de R.-K. Middenstands vereeniging. „De Hanze''. Meer dan 50 winkeliers nemen aan deze win kelweek deel, de meesten hunner waren met hun dames en genoodigden bij de officieele opening tegenwoordig. Nadat de Burgemeester de opening met een passende toespraak verricht had, werd nog het woord gevoerd door den heer A. Ingenool, Directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De eere-wijn werd rondge diend en daarna maakte het gezelschap een rondgang door de gemeente, met het muziek korps, teneinde de mooie étalages te gaan be zichtigen. Het is to hopen, dat ook deze winkelweek weer goed zal slagen; de winkeliers hebben er hard voor gewerkt en hun beste been voor gezet. En de vereeniging tot bestrijding der tuber culose krygt 2 procent van den verkoop! KATWIJK AAN ZEE Het comité voor de winterlezingen 1929 '30 heeft met de eerste lezing, die in de cemeentezaal gehouden is, groot succes ge had. Dr. Eikelenboom leidde den spreker van dezen avond, Ds. le Rov van Slotenlijk, die eenige jaren geleden ook cons hier opgetre den was, met eon kort woord in. De spreker wist zijn aandachtig gehoor geheel onder de bekoring van zijn met ge voel en warmte voorgedragen verzen te boeien. Het eerst droeg hij eenige venzen voor van Jacqueline van de Waals: Avondlieje, de openbaring van God in het rijk der na tuur, Sinds ik het weet, en eenige andere. Van Wapenaar: Wachter, wat is er van den nacht? Verzen van v. Wely en van de Me rode. Een groot gedeelte van het program werd gewijd aan Guido Gezelle, waarvan de Bel- trom zeer in den smaak viel. Dr. Eikelenboom dankte. Een ieder ging: naar huis met het gevoe leen zeer genot vollen avond gesmaakt te hebben. KATWIJK AAN DEN RIJN dit opzicht is Wagenaar de muzikale representant van onze volksziel. Bij voorkeur grijpt hy de teksten van den „Schoolmeester'' en weet deze dienstbaar te maken aan een groteske, muzikale clownerie. Ironie, sarcasme, humor, geest, boert, grap jasserij, dwaze kluchtigheid dat alles maakt hy dienstbaar aan zijn oernuchteren Hollandschen zin, om de overdrijving en de dwaasheid fri allerlei oude muzikale vormen r.an 't daglicht te stellen. Absoluut onbetee- kenencle woorden, b.v. „verscholen op een tak", spint hij uit tot een laten we maar zeggen: muzikaal monstrum, waaraan koor, solisten, 't heele orkest in allerlei combinaties en rh.ythmische plastiek te pas komen, om bet onnozele van oudenvetsche aria's uit „Ora torium" of „Opera" in alle belachelijkheid aan te toonen. Tal van groote componisten ieder liad nu eenmaal zijn oogenblikken dat hij op een hobbelpaard den muzenberg trachtte te be stijgen moeten een veer laten. Is bet b.v. niet meesterlijk hoe het gesol met het Bruids koor uit de „I/ohengrin'' in 4 b wordt ge chargeerd? Bij dit alles geeft Dr. Wagenaar blijk van een die.pe kennis van het modem orkest. Hij weet' precies wat hij met de ver schillende instrumenten kan doen, hoe hij ze rr.oet combineeren, hoe hij (le vocale partijen moet behandelen in samenhang met allerlei orkestrale dwaasheden om een comisch effect te bereiken. De poppenkast van Jan Klaassen en Katrijn ligt ons allen van kind cot grijs aard, na aan 't hart. Wij weten, dat het onzin is maar wij kijken en luisteren toch altijd even als we te Amsterdam over der Dam loopen en we amuseeren ons. De muzikale poppenkast van Dr. Wagenaar men zie hierin geen diskwalificatie amuseert ons evenzoo, al geeft ze onzin. Onzin, die tenslotte dichter bij de waarheid en de werkelijkheid staat dan het heldengebaar der machteloos heid, waarin oudenvetsche componisten zich soms te buiten gingen, of de larmoyante sen timentaliteit van zoovele, ppera-fragniei.ten. Zoo is „Jupiter Amaus" een schitterend geschreven werk, dat waarheid brengt in den vorm van onzin. Het Toonkunstkoor, dat met groote coowy- ding en slagvaardigheid zong, had heusch geen gemakkelijke taak door al de lastige inzetten, (le zeer lastige rhythmiek somtijds en daarby de bizarre klanken af en toe van het orkest. Het koor kweet zich met den meesten lof van zijn taak. Van de solisten mogen we wel in de eerste plaats noemen Louis van Talder, die plotseling iroest invallen en pas een dag van tevoren zijn ontzettend lastige party onder de oogen kreeg. Zyn prestatie was schitterend. Hetzelfde mag ook worden getuigd van den bas Hendrik van Oordt, die voor Jan Dekker moest invallen. Mej. Martine Dhont zong mes verdienstelijke voordracht de sopraanpartij, terwjjl mej. Johanna Wagenaar de pianopartij net glans vervulde. Het geheel werd door den componst zelve, door Dr. Johan Wagenaar, met geestdrift geleid en zat dus in de beste handen, die men zich kon denken. De avond werd ingeleid met „Wiener drei- vierteltakt'-, muziek gecomponeerd naar aan leiding van een gedicht van Schuberts vriend Eduard von Bauernfeld. Dit orkeststuk werd heden te leiden voor het eerst uitgevoerd en toont Dr. Wagc-naar als zeer bekwaam instru mentalist, die allerlei aardige vondsten weet te bedenken, melodisch en harmonisch zoowel als rhythmisch. En daarna volgde „Aus Die Heimkehr van Heine, getoonzet voor tenorsolo met oikest- begeleiding van J. Brouwer, oud-leerling van Dr. Wagenaar, een heel goed en met zorg geschreven werk, dat een prettigen indruk naDet'flink bezette gehoorzaal gaf herhaalde lijk blijk van groote waardeering, vooral aan het slot van „Jupiter Amans" toen de toe juichingen aangroeiden tot een langdurige ovatie, tijdens welke kransen en bloemstukken werden aangedragen voor Dr. Wagenaar, mej. Wagenaar en Ant. Vierie, die alles had inge studeerd. Dr. Wagenaar liet gaarne allen in de hulde deelen, niet het minst ook het Residentie orkest, ciat zijn begeleidende functies op voor treffelijke wijze had vervuld. de heer J. Schoneveld. van Rynsburg, Dinsdag 10 December in de Geref. kerk alhier haar jaarlüksche uitvoering te geven. Het welverzorgde programma doet vermoe den, dat het koor zijn goeden naam zal weten te handhaven. Verschillende liederen van Hen- drika van Tussenbroek, o.a. Zomeravond, Sneeuwvlokken, Gij vriend'lijke Zonne, vens een cantate van Cath. van Rennes Oud- Hollands nieuwe tijd en andere liederen zullen worden uitgevoerd. De begeleiding zal worden toevertrouwd aan den pianist Han Zirkzee van Leiden. Iedere muziekliefhebber avond vry. houde dezen ZANGUITVOERING „ECHO DER DUINEN' Het Christelijk meisjeskoor „Echo der dui- nen" hoopt onder leiding van haar directeur, j NIEUW BOUW- EN TEELLAND. De vraag naar nieuw teelland in onze ge meente is groot. Dit blykt duidelijk, wanneer door afzanding weer een stuk grond is vry - gekomen. Steeds melden zich vele liefnebbers aan, om dit in huur te mogen ontvangen. Eenigen tyd geleden meldden we reeds, dat het groote stuk weiland, gelegen aan den Wassénaarschenweg en sedert lange jaren in huur aan de familie Meijer, door onderhand- schen verkoop overgegaan is in handen van Baron van Wassenaer van Catwyck. - Naar we vernemen is dit thans in nuur ge komen van de gebr. J. en R. van Delft, die heb voor bouwland zullen bestemmen, voor- 1 namelijk voor bloembollenteelt. Voor het bouwland zal gebruik gemaakt worden van een der allernieuwste RAADPLEEGT ONS BIJ DEN AANKOOP VAN EEN RADIOTOESTEL Agentschap der ERRES-T03STELLEN RADIO-HANDEL „HET CENTRUM" VAN EGMONB3TRAAT 3 TELEF. 168 KATWIJK AAN DEN RIJN Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blZ. 1) Staatsraad Ir. W, F. Lee- Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kanier over de begrooting van het Wegenfonds vcor 1930. De Tweede Kamer is gister gereed geko men met de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Dinsdag zal erover worden gestemd. BUITENLAND (blz. 2). Minister Curtius opent bet debat in den Duitschen Rijksdag over het liuitsch na tionale wetsontwerp tegen het plan-Young en legt hen een tiental practische vragen voor. Jaspar is door Koning Albert opnieuw tct Kabinetsformateur aangewezen. Hij overweegt de opdracht. Byrd heeft over de Zuidpool gevlogen. I De onderhandelingen tusschen Moekden en Moskou leidden nog niet tot resultaat I Rusland dringt aan op aanvaarding Van zijn eischen. werktuigen op landbouwgebied, de z.g. frees- machine. A.s. Dinsdag of Woensdag zal men in de 1 gelegenheid zijn deze machine van de gebr. Lans te Sassenheim op genoemd weiland in werking te zien. KOUDEKERK. Door de. Rijks- en Gem. Pplitie is deze week bij den koüdslager C. G. alhjer, weder om een partij ondeugdelijk 'varkértsvleësch in beslag genomen -hetgeen' v-'as ''vphbhhgen op dén .zolder, in'dc slad^kafMïr^liYhang- kaesten enz- Dit muisje sal nog e wel "een staartje hebben. LISSE. GEMEENTERAAD. (Vervolg). De heer K. Noorlandt brengthulde aan B. en W. voor het finantieeï- -beheer. Verder spreekt hij over de bouwgrondpoli- tiek. De grond is z.i. veel te duur. Spreker voelt veel voor een Schoonheidscommissie Aangaande de woningen tegenover het Raadhuis vraagt hij of er al nadere plan nen zijn gekomen. Ten slotte vraagt spr., hoe het staat met de plannen voor een Bad huis of Zweminrichting. Weth. Tranijs stemt do heer Noorlandl toe dat de bouwgronden wel wat duur ge kocht zijn, doch de verkoopsprijzen acht spr. in vergelijking met anderen niet laag, Betrffende de stichting voor Gemeente belangen komen nadere plannen. De lieer Kuypers brengt naa$t B. en W, ook dank aan den Secretaris voor zijn accu raat werk. Hij hoopt .dat ook in onze Ge meente de verplichte Zondagssluiting zal worden ingevoerd. De verlichting behoeft ook grondig onderzoek. Dan roer,t spreker even liet W erk loozen v raagstu k aan en brengt lof voor de goede, gang, van. zaken, Het pleit voert spr. eveneens naar uitbrei ding van het politiecorps. Vervolgens wordt- de Begrooting punt naar punt nagegaan. Eenige opmerkingen willen we noteeren. De heer A. H. Schrama achtlipt nood zakelijk dat een vaste conoierge wordt aait gesteld die de gebouwen kan schoonhpuden en de boodschappen dan kan doen,fdié nu door de agenten worden gedaan. Wegens' gestadige uitbreiding der Gc meen te is vernieuwing van hei, uitbreidingS' plan dringend noodig. De kosten hiervan zijn f. 5000. De heéren Noorlandt en Segers vinden dit bedrag te hoog. Is er niet -iemand in onze gemeente die dit doen kan en vooi minder geld. Dit schijnt echter .niet het ge val te zijn. De heeren Warmerdam zegt da' ook van hooger hand op vernieuvying word aangedrongen. De heer P. Schrama stelt voor de gratifi catie van den Rijksveldwachter van f,75.- weer als vroeger terug te brengen op f 40;- waar de bijzondere omstandigheden nu nic meer gelden. Na eenige toelichting trekt hi zijn voorstel echter weer in. De heer A. H. .Schrama wil aan de. vast» brandweerlieden een vast salaris van bijm f 10.per jaar geven cn niet per uur 'uit t betalen. Ze zijn dan ten alle tijde in diens der gemeente. De heer Noorlandt' dringt nogmaals aai op betere algeheele verlichting der G« meénte. Hij wil zien dat B. en W, eei nieuw verlichtingsplan ontwerpen. De heer Verduvn raad aan dit te döèn ii samenwerking met de Gasdiréctéur en di Chef van het Electriciteitsbedrijf.' Dit ia geschieden en het verlichtinpsvraagstu wordt grondig onder de oogen gezien. De heer Segers vindt de post ondèrhouf straten en pleinen veel te laag. Weth. Franijs merkt echter op dat bij dc Kapitaaldienst een post van f. 10.000 voo verbetering der buitenwegen, is uitgetroli ken. De heer Kuipers vraagt een voetpad lang de le Poellaan. De toestand is daar onhoud Op een desbetreffende vraag van de hM Segers wordt Tv^-Wpiiwyd dat de onde houw vnn den U-'g hij Romijn nog in got den staat is en dat de belanlicdëkkin

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6