Jlieaurr geitosdjr (ftourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VOORZORG EN WETGEVING BINNENLAND. ^MMEUFSÏOFFEEC Gemengd Nieuws. ABONNEMENT» Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten 0.15) 5er week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No 2912 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisso. Postbox 20 Postgiro 58936. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17VS Elke regel meer „o.22% Ingez. Mededeclinger. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 Jit nummer bestaat uit VIER bladen Nadat wy over de beginselen hebben gehandeld, zijn wy genaderd tot de toe passing der beginselen in de wetgeving, aangezien toch de wereld door wetten en politiën moet worden geregeerd, zoo als wy ook belijden in Art. 36. Ook de voorzorgende taak der regee ring verkrijgt dus een plaats in de wet geving en ondanks het geroep van som migen, die alle sociale wetgeving ver werpen, wijzen wij er nadrukkelijk op, dat zoo niet de gansche wetgeving, dan zeker het allergrootste deel der wetge ving sociaal van karakter is en beveili ging des levens op het oog heeft, d.w.z. dat zij uitteraard een voorzorgende strekking heeft. Zelfs de wordingsgeschiedenis van het beschreven recht getuigt daarvan. Immers de wetgever vangt niet aan met de structuur van een samenstel van wetten los van het leven, hetwelk hij dan te pas of te onpas invoert, maar het is van oudsher nog altoos zoo toege gaan, dat de vrije ontplooiing van het leven conflicten en ongerechtigheden aan het licht bracht, die niet alleen in het belang der partijen, maar ook tot nuttigheid van derden regelingen eisch- ten en die ook vonden, welke vaak den vorm van gewoonte en traditie aan namen- Zonder twijfel heeft het spel der be langen hierbij een zeer voorname rol Toch zou hij zich vergissen, die meen de, dat het gewoonterecht, dat vasten vorm verkreeg in een traditie, welke de publieke opinie beheerscht, geen ander fundament had dan den belangenstrijd en een zeker contract van partijen. De ondergrond ook van het onbeschreven! recht is ongetwijfeld gelegen in een ze delijk besef, dat nog een onderscheid van recht en onrecht kent: n.l. het werk der wet in de harten der menschen. Dit besef laat zich ook gelden in het hart van den overtreder en roept het oordeel op in de consciëntie dergenen, die door de overtreding worden getrof fen. Op den bodem van dit zedelijk be sef ontwikkelde zich in den strijd des levens het gewoonterecht, dat weer de basis werd voor het beschreven recht Het ligt dus voor de hand, dat het beschreven recht gelijk dit uit het werk der wet in de harten en het conflict der belangen geboren werd, in zijn ge- consolideerden vorm heerschappij neemt over het gedrag van een geslacht, dat onder de wet wordt geboren, en dat die wet voor het leven van dit geslacht pre ventieve waarde verkrijgt, het conflict tracht te voorkomen en dus voorbehoe dend gaat werken. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de veranderende levensomstandigheden ook zoodanig kunnen zijn, dat het be schreven recht belemmerend gaat wer ken op de ontplooiing van het leven op eenig gebied, zoodat de wet wijziging behoeft naar den ontwikkelingsgang, die zich bereids baan heeft gebroken. Immers wél de zedewet zal krachtens haar wezen een constant karakter dra gen, maar de strijd der belangen kan zoo geheel andere levensomstandighe den voortbrengen, dat ook het beschre ven recht wijziging behoeft. Hierbij echter hebben wij wel in het oog te vatten, dat steeds de onafhanke lijkheid en vastheid der zedewet moet worden vastgehouden en alle wetgeving en wetswijziging dien vasten bodem tot haar fundament moet behouden, zal de wet zegenrijk kunnen werken op het volksleven. Dit zal ook de grootste kracht zijn voor de preventieve werking der wet. Immers de zedewet is als zoo danig voorzorgend en voorbehoedend; gelijk de H. Schrift getuigt: „Doe dat en gij zult leven". Daarom zal de Christelijke staatkun de op dit stuk sterken nadruk leggen en de wetgeving trachten te houden of te leiden in de banen van de zedewet en het is haar voorrecht, dat zij bij het licht van Gods Woord en Geest die wet nauwkeuriger verstaat en haar eisch heeft na te volgen. Daar staat tegenover, dat een niet- Christelijke wereldbeschouwing zich ge woonlijk niet opzettelijk aan de godde lijke zedewet gebonden acht en de be schermende en preventieve waarde der menschelijke wetgeving tracht te ver zekeren door inzettingen van eigenwil lig inzicht in den belangenstrijd en in den weg, waarin de belangen kunnen worden geregeld. Men moge over dit punt zooveel twis ten als men wil, doch wij beweren, dat de Kwestie in de onderschei ding van een Christelijke en een libera listische wetgeving hierin is gelegen, dat de eerste zoekt te bouwen op het del ijk fundament, dat wij aanwezen. De vraag, of wij dan met die zedewet de Wet der Tien Geboden bedoelen, zoo als die van zekere zijde kan worden ver nomen, is een vraag, welke in den grond der zaak geen zin heeft. Er is toch slechts één zedewet, welke des menschen levenswet is, waarvan de H. Schrift ook spreekt, als zij op het werk der wet in de harten wijst. Over die wet laat de H. Schrift het licht opgaan m de Tien Geboden en in de hoofd somma der Wet, welke de Christus geeft. Ja, die zedewet verschijnt in het licht der gansche openbaring welke ons in de H. Schrift is geschonken, wijl de Christus zegt: „Aan deze twee geboden hangt de gansche wet en de profeten". N.et alleen is dus de Wet der Tien Geboden de van God gegeven concrete openbaring van de zedewet, maar de gansche Wet en de profeten, d. i. de gansche Schrift. Zij geeft ons te kennen, hoe de mensch zich tegen die Wet verzet, onbekwaam werd om de gerechtigheid te volbrengen, zij wijst op de vervulling in Christus en op den weg der genade, in welken gevonden wordt het beginsel eener nieuwe ge hoorzaamheid, welke God van ons vor dert. Wie van Christus is, zal krachtens die genadewerking, de Wet liefhebben en haar eisch laten spreken in het le ven, zoodat zij ook tot richtsnoer wordt gesteld van de wetgeving onder de men schen. Ook daarbij echter zal de Chris ten de onderwijzing der gansche Wet en Profeten ter harte nemen, waardoor zijn staatkundig en sociaal streven zich onderscheidt van dat dergenen, die voor het Woord Gods niet buigen. Op dit fundamenteel onderscheid heb ben wij wel te letten bij de beoordeeling b.v. van de sociale wetgeving. Immers daarbij kunnen motieven in het geding zijn, welke o&zichzelf zeer wel door den Christen-staatsman als goed en waardig moeten worden erkend. Niemand zal toch kunnen ontkennen, dat de sociale omstandigheden, waaronder wij leven, voorzorgsmaatregelen gebieden ter voorziening in den nood in geval van ziekte, ongeval en ouderdom bij velen, die moeilijk in staat kunnen worden ge acht uit eigen middelen en zelfstandig daarin te kunnen voorzien. Wij zijn geheel niet blind voor den eisch der goede zede, dat ieder tot mon digheid gekomen burger voor zich en de zijnen ook in dit opzicht heeft te doen, wat zijn hand vindt om te doen. Wij er kennen, dat ieder zedelijk verplicht is zijn huishouding ook naar dien eisch in te richten en dat de barmhartigheid wederom naar den eisch der zedewet daarin te hulp moet komen. Het is echter juist die zedewet, welke ons verbiedt om te zeggen„gaat heen en wordt warm". Daarom is er alle re den om op voorziening te zinnen, waar door deze voorzorg wordt behartigd. Deze houde echter het beginsel der zede wet vast en dat kan, indien men haar eischen laat spreken. Immers leert de H. Schrift, dat het een gave Gods is, dat de mensch uit zijn arbeid leeft. (Pred. 3 13, 5 11). De arbeid zelf geeft dus geen verdiensten om te leven, doch dat men uit zyn arbeid leeft is een gave Gods. Geheel de arbeid en het proces der productie verschijnt in het licht der genade Gods en dit licht valt derhalve ook op de arbeidsverhoudingen en a) wat met dien arbeid samenvalt. Arbeiden is zedelijke plicht en de vrucht van zijn arbeid genieten is ge nade en geen recht, doch juist daarom is de zorgeloosheid veroordeeld. Wie niet arbeidt berooft zyn naasten en wie zorgeloos is, verkwist de gave Gods voor zichzelf en anderen. Daarom kan het huwelijksformulier terecht spreken van het goddelijk beroep, waarin wij ar beiden en moet aan het beroep de eisch van eerbaarheid worden verbonden. Ook het oneerbaar beroep en de oneerbare vervulling van het beroep berooven de saamleving en derven der. zegen Gods. De zorgzame en eerbare arbeid is dan ook een sociale aangelegenheid, waar over de Overheid terdege heeft te wa ken, wegens den zegen des Heeren, wel ken Hij daaraan heeft willen verbinden. Daarom reeds kan de Overheid den ar beid niet zonder meer aan persoonlijke eigendunkelijkheid overlaten, maar is zij geroepen ook hier op de eerbaarheid toe te zien en zoo zorgzame vervulling en voorziening te bevorderen a!s de zedewet gebiedt. Een arbeidswetgeving wordt dus niet alleen gerechtvaardigd, maar zelrs ge boden, met name in een zoo gecompli ceerd bedrijfsleven als de moderne maatschappij kenmerkt. Vooreerst heeft zij haar bescherming te geven aan al len, die dit noodig hebben naar den aard van hun arbeid. Ook hierin spreekt haar roeping om het leven te bescher men. Wij denken b.v. aan zeer zwaren, zeer gevaarlijken en voor de gezondheid soiiarMijken arbeid. 10e Jaargang Wijders hebben wij te denken aan de voorziening by ziekte, ongeval en dood, welke den mensch bedreigen en voorts ligt daar een gansch terrein der volks gezondheid open, dat bijzondere be scherming behoeft. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Oranje Nassauorde A. E. Rientjes, dekeu en voorzitter van het St. Bornulphusgilde en pastoor te Maarssen. AUDI8NTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal a.s. Maandag niet plaats hebben. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen J. Kroonen als notaris te Rotter dam. VOOGDIJRADEN. Bij Ken. besluit is eervol ontslagen met dank mevr. M. J. C. van der Lee. geboren Hartiens, als lia van den Voogdijraad te Zutphen; idem mr. P. F. A. Cremers, als lid ui den Voogdijraad te Arnhem: zijn benoemd tot secretaris van den Voog dijraad tc Assen: mevr. M. .T. A. Sark, geb. Schim van der Loêff; te Zutphen: mr. Ch E. S'olk; te Rotterdam I: mr. M. C. Nijlan.l, te Dordrecht: mr. K. K. Douw van der Krap. RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den minister van Justitie zijn aangewezen in de enkelvou dige kamer voor de vereenvoudigde behan deling van strafzaken van de Arrondisse- ments Rechtbank te Breda: tot lid mr. F. C. A. M. Tilman; tot plaatsvervangend lid mr. G. J. Kronenberg, heiden rechter. BEHEERDER PRINSENHOF. Bij beschikking van den min:ster Onder,vijs, is aan jhr. B. W. F. van Riems dijk te Ams'erdim eervol ontslag verleend als In heertler van het Prinsenhof te Delft, met dank, en is belast met dit beheer en toezicht mr. J. K. van der Haagcn te Voor burg. BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den minister Financiën is d belastingontvanger R. Pan ders verplaatst van het kantoor Menaldum STAATSRAAD IR. W. F. LEEMANS t het Kafhoor Gerrtruidenberg; de ontvanfei der dir. bel enz. A. M. H. Tonnaer ran het kantoor 's-Hertogen-bosch naar het kin- toor der invoerr. en van den accijns op de ker te Roosendaal en de ontvanger Ier bel. enz. M. van der Linde van iet kantoor der acc. te Ro'terdam naar iet kantoor der dir. bel. te Schiedam. DE STOMPWIJKSCHE WEG. God. Staten van Zuid Holland heblen j irroetrokken de gesloten verklaring van ei Stompwijkschen weg 'n de gemeente Stoip- wijk voor het gebruik van motorrijtuipn EEN MAN AAN WIEN ROTTERDAM GROOTE VERPLICHTING HEEFT Een der bekwame bouwmeesters van onzen Nieuwen Waterweg Gisteren is te 's-Gravenhage in den ouder dom van SS jaar overleden de oud-hoofdin specteur-generaal van den Rijkswaterstaa ir. W. F. Leemans, staatsraad in buitenge wonen dienst. Dc heer Leemans verwierf zich vooral grootc bekendheid als ingenieur wegens zijn werkzaam aandeel in de werken van den Waterweg van Rotterdam naar zee. Ook m andere functies maakte hij zich meermalen hoogst verdienstelijk. Hij was o.a. lid van den Mijnraad, gevolmachtigd commissaris in de Centrale Commissie voor de Rijnaart, lid van de Technische Internationale Com missie voor het Suezkanaal, Commissaris! de H. IJ. S. M., van dc Holland-Anieri- kalijn en van de Maatschappij Schceps- en Werktuigbouw „Feijenoord" te Rotterdam. Van het Koninklijk Instituut Ingenieurs was de overledene eerelid. 'Ier gelegenheid van zijn 75en verjaardag werd de heer Leemans op grootsche wijze gehuldigd. De voorzitter der huldigingscom missie de toenmalige voorzitter van hei Kon. Instituut van Ingenieurs de heer O. Croli. heeft bij die gelegenheid in net bij- zomer herinnerd aan den arbeid vjor het op diepte brengen \an den Rotterdamschen Walerweg, waarbij hij o.a. zcide: ..Dat dit groote werk zoo in alle dee'en era monument is geworden van de be kwaamheid onzer ingenieurs is zeker groot deel aan uw voortvarendheid en in ticl te danken. Onder de namen van de i te mannen, die dit werk hebben ontworpen en uitgevoerd zal de uwe met eere genoemd worden .terwijl in het bijzonder de stad Rot terdam groote redenen van dankbaarheid heeft, dut de Nieuwe Waterweg haar tot een der eerste havensteden van Europa beeft doen worden. De begrafenis heeft plaats op Maandag a.s. te kwart na één uur op de begraafplaats te Warmond. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM VRAGEN VAN KAMERLEDEN Bedrijfsverzekering ln den zin der zlckteet. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst den minister van Arbeid, de volgende vra;n gesteld: I. Kan de minister mededeelen, of de Tr- eeniging Centrale Onderlinge te 's-Gravena- e, voor den tijd van drie jaren als bedrfs- ereeniging in den zin der Ziektewet isir- kond? II. Zoo ja, is de minister bereid een uitei- zetting te geven omtrent het karakter der erkenning? Is het de bedoeling, dat ao verecniging in haar huidigen vorm ongeij- zigd als „werkgeversvereeniging" kan ij- ioorthestaan? Zal zij na afloop van :n dricjaarlijkschcn termijn zonder meer p .v worden erkend? Is de eisch gestd. dat deze verecniging zich binnen den geil den termijn zal moeten vervormen tot -n zoogenaamde volwaardige bedrijfsvered- ging, bedoeld in art. 91, lid 1, der Ziekteit, op te richten door een of meer naar het r- deel des ministers algemeen erkende cena- le organisaties of daarbij aangesloten eenigingen van werkgevers of meer naaret oordeel van den minister algemeen erkele •akcentralcn of daarbij aangesloten veroi- gingen van arbeiders? II. Kan de minister de gronden medee- len, waarop deze erkenning is verleend' DE HANDEL MET ROEMENIE. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst Wt den Minister van Binnenlandsche Zakede olgende vragen gesteld I. Is het de regeering bekend, dat in band met Je inwerkingtreding van het ra- douanetarief in Roemenië op I Augus 1.1. door de regeering van dat land alle h- delsverdragen tegen 1 Juni 1930 zijn oe- zegd? II. Kan de regeering mededeelen ten i- zien van welko Nederlandsche exporto- ducten naar Roemenië een veranderinjn den bestaanden toestand is gebracht? II. Is de regeering bereid maatregeleie nemen, ten einde een nieuwe verdragr- houding met Roemenië ten spoedigstot stand te brengen? HET KAMERLID KLEEREKOR ALLE HOOP OP HERSTEL. Dezer dagen heeft de heer Alhardai- ens de s.-d. Kamerfractie een bczoele- bracht aan den heer A. B. Klcerekopce Wiesbaden. De heer Kleerekoper heeft, r ir. Albarda aan „Het Volk" beeft mt- deeld. steeds hevige pijnen en is zeer DE NIEUWE TELEFOON TARIEVEN ADRES VAN DE KAMER VAN KOOP HANDEL VOOR UTRECHT. Aan de Tweede Kamer. Dc Kamer van Koophandel voor Utrecht heeft een adres aan de Tweede Kamer ge zonden waarin zij zegt het ten zeerste te be treuren, dat, wat het lokale telefoonverkeer betreft, het zuivere gesprekkentarief als ta- riefsvorm is aangenomen en dit op 1 Ja nuari a.s. in werking zal treden, niettegen staande de daartegen alom geuite bezwaren. Het stemt der Kamer daarbij tot voldoe ning, dat wat het interlocal tarief betreft, aan de stemmen van handel en nijverheid is gehoor gegeven. Op het onjuiste van het in te voeren zui vere gesprekkentarief voor locaal telefoon verkeer ook in verband met het communi qué, willen wij nog eens terugkomen, zoo le zen wij verder in het adres: lo. Dc tariefsvorm het zuiver gesprekken tarief. De naam is reeds volkomen mislei dend, omdat aan veelsprekers op den ge- sprekprijs reductie wordt verleend, waar door de gesprekprijs gedifferentieerd, onge lijk en dus onzuiver wordt. Voorts willen wij hierbij nog wijzen op 't feit, dat in een net gelijk dat te Utrecht met thans meer dan 5000 aansluitingen, ongeveer 3500 aangesloten zijn ,dic in eerste of laagste klasse van 't tarief vallen met een maximum aantal gesprekken vi 1410 per jaar (bijna 5 per dag); deze cn aangeslotenen der tweede klasse, die bo\. 14-40 tot 2100 gesprekken per jaar voere (bijna 5 tot 8 gesprekken per dag) blijvt van een reductie verstoken- De middenstand zal dientengevolge hoofdzakelijk het volle pond van 2Y2 cent per gesprek moeten be- taleq. De werkelijke kesten een gesprek zijn voor ieder aangeslotene (weinig- of veelspreker) volkomen gelijk cn gelegen tusschcn 0.15 en 0.20 cent en niet 2Vn cent, zooals het Hoofdbestuur het pu bliek tracht voor te houden. Deze 2'-/2 cent zijn alleen daardoor ontstaan, omdat het Hoofdbestuur de vergoeding van de toestel- jtrale voor het voeren van de ge- DE BEDRIJVEN DE HEER TER HAAR VERDEDIGT ■nCH TEGEN EEN SOC.-DEM. AANVAL EEN WONINGDEBAT Donderdag begon de Raad met een breedc algemeene discussie over de Bedrijven. Behalve een aanval van soc.-dem. kant op de leiding van de afdeeling, een aanval rtcgen de hber ter Haar zich meende te moeten verdedigen, zat er niet veel in. Een krachtige leiding is er misschien niet geweest, maar de beschuldiging dat er piets zou zijn gebeurd, lijkt ons onjuist. De lieer ter Haar heeft wel voordrachten in don Raad gebracht en belangrijke uitbreidingen van de Bedrijven voorbereid. Hij is met liet gesprekkentarief niet geluk kig geweest, hij heeft met dc waterleiding zeer bepaald pech gehad, geheel buiten zijn schuld, hij heeft de kwestie de Vos naar ons oordeel niet goed aangepakt, maar hij heeft ongetwijfeld zijn best gedaan en geven wat hij had. De bedrijfsdirectie, zijn niet zulke ondergeschikte ambtenaren trouwens, dat ze niet voor hun bedrijf opko men, onder welken wethouder dan ook. De beschouwingen die later over dc ver schillende bedrijven werden gehouden, brachten niet vele details, maar liet is on doenlijk dit alles tc verslaan. Vrijdagmiddag kwam de Raad bijeen ter behandeling van de supplement-agenda Wij werden eerst verblijd met een voorstel van de Vrijheidsbondsehe Raadsleden, dio de verordening.op dc Wethouderspcnsiocnon zoo willen wijzigen. Toen kregen wij een breed woningdebat MENEER STROBAND HET RAADSEL OPGELOST? W e tobben vaak over kleinigheden en groote vraagstukken laten ons onberoerd. \Y e maken ons druk over een onnoozel be lastingbiljet, dat er ietwat onguur uitziet en we bekommeren ons straks heelemaal niet over de onleesbare handteekening van de ambtenaar, die zonder „dank u" te zeggen het geld in het laad je strijkt. Gelukkig ziet de Tweede Kamer zulke din gen niet over het hoofd. En eenige leden van dit college, vast en zeker onder aanvoering van de parlementair-politieke Mctectieve Dr Beumer, klaagde in het voorloopig verslag over de begrooting van Koloniën hun nood, dat bij de Gedrukte Stukken een uittreksel uit een besluit van den Gouverneur-Generaal voorkwam, dat voorzien was van het vol gende onderschrift: len der sprekken per gesprek wil laten bètaien" ter wijl deze kosten o.i. moeten vergoed worden door een gedifferentieerd grondhedrag, ver band houdende met de grootte van het tel- fconnct en het aantal gevoerde gesprekken per aangeslotene, zooals in ons rapport aan het Hoofdbestuur van 19 Maart 1929 is uit eengezet. Juist omdat de werkelijke kosten van een gesprek zoo gering zijn en dus op de totaal- kosten per aangesloten van zoo weinig ge wicht blijken, is de Kamer van Koophan del er toe gekomen om het klassengesprek- kentarief voor te stellen, zoo ook omdat dc administratie en de inning der gelden van de aangeslotenen bij de toepassing van een klassentarief veel eenvoudiger, gemakkelij ker en zekerder zijn dan bij een z sprekken tarief en in elk geval bij zuiver gesprekkentarief met verschillende reducties, zooals dit thans tot uitvoering zal komen. Dat dit tariefsysteem deugdelijk is en daarmede voldoende ervaring is opgedaan bewijst de populariteit in Zweden, waar per 100 inwoners 7.» aangesloten zijn, terwijl dit percentage in Holland slechts c.a. 3 bedraagt. Ook liet 's-Gravonhaagsche tarief heeft be wezen in alle opzichten te voldoen erband met de voordrachten om aan enkele woningbouwvereenigingen rente en aflossing te garandeeren. De vraag kwam nu op, een vraag die niet van belang is ontbloot, of men op dezen wee verder moet gaan, of wij ook steun moeten verleenen voor woningen die ook door particulieren kunnen worden gebouwd, - aan welke ook geen tekort bestaat. Alleen men dient een vaste lijn tc voeren en kan moeilijk het roer ineens omwenden, zonder de vereenigingen die lang aan de voorbereiding bezig zijn, tc dupeereu. Hier gold het een voordracht door den heer Boissevain voorbereid. Het is ons be kend, dat zijn opvolger wel even geaarzeld heeft de voordracht in te dienen, maar ten slotte heeft hij toch niet willen weigeren. Het had ons juister geleken, over deze zaak bij de algemeene beschouwingen van het Hoofdstuk te spreken. Het kan mogelijk zijn dat dc lijn moet worden omgebogen. Maar dat kan moeilijk bij een bepaaldo voordracht. De Wethouder meende dat ook de duur dcre type woningen verbetering van de volkshuisvesting brengen, al zijn er wel be zwaren. Men moet ook niet te veel rekenen met het overschot, want men kan niet zon der meer de huren met elkander vergelijken doch dient ook met de kwaliteit en inrich ting van de woning te rekenen. De tegenstanders van de politiek in deze voordrachten tot uiting gebracht behielden tegeiween der voordrachten hun bezwaren. Het aantal tegenstanders was echter niet zoo heel groot. De Chr. Historischen cn de Vrijheidsbonders met 1 R.K. stemden tegen. Het algemeen tegenstemmen van de leden van den Vrijhoidsbond trok wel de aandacht wijl dit de voordracht van hun eigen wet houder was en hierin een zijner lievelings denkbeelden „een centraal waschhuis" was verwezenlijkt. AMSTERDAMS NIEUWE WETHOUDER MR. KROPMAN BENOEMD IN DE VAC.-VON FRIJTAG DRABBE „EEN SCHERPZINNIG JIAN" De vraag werd gesteld, wie deze onlees baarheid had geconstateerd en of uit de ver melding van de onleesbaarheid moest wor den afgeleid, dat het voorkomt, dat totaal on bekende personen als gouverncments-secre- tarissen fungeeren. Nu vraag ik u: Hebt u getobd, zooals de Kamerleden over dit feit, waarvoor ik geen woorden kan vinden om de gruwzaamheid te omschrijven?? Ik zal u geen nachtmerrie thuis sturen van de mogelijke ontzettende gevolgen, wanneer iedereen oekases kan rondsturen aan Neder landsche .burgemeesters of Indische desa hoofden, eenvoudig met de onderteekening: De Gouvernements-secretaris(krabbel, krabbel). Een vel papier met officieel briefhoofd is gemakkelijk genoeg te krijgen. Dc geschie denis van Köpenick zou zich in kwadraat en derde macht herhalen. Geen wonder, dat dc Kamerleden onge rust waren en schuchter de vraag stelden of de G. G. er N. N.-secretarissen op na houdt? In de thans verschenen Memorie van Ant woord tracht minister de Graaff de vragers te troosten met de mededeeling, dat deze mysterieuze gouvememcnts-secreTaris W. G. Stroband heet. Geheel buiten toedoen van het Departement van Koloniën, aldus demi- nister, is deze onderteekening in het bewus te exemplaar van de Gedrukte Stukken ver meld als te zijn „onleesbaar". Waarschijnlijk zal Joris Goedbloed c.s. hiermee wel genoegen nemen: een Seiten- hieb doen naar de Landsdrukkerij, die niet even een referendaris per auto met een dienstbrief naar Koloniën (desnoods naar d e Koloniën) zond; en er verder maar in be rusten. Doch Ik blijf er over tobben. Dat is beslist een nieuwe truc. Het raadsel is heelemaal niet opgelost. Daar staat W. G. Maar dat beteekent niet Wilhelmus Gerhardus; op het stuk zelf stond (w. g.), wat immers zeggen ~"il: was geteekend. En dan die Strohand. Neen, meneer, daar stond oorspronkelijk Strooman. Ge weet, wat dat is. De grappenmaker bleef nog eerlijk ook; een strooman is zoo iets als ceq lede pop, die de persoon in kwestie vervangt. Neen, ik ben er nog niet gerust op, wie er achter deze (w. g.) Strooman schuilt. Dr. Beumer verzuime niet e r bij 't open haar debat de aandacht op tc vestigen. Men verzoeke b.v. in een motie, dat meneer on leesbaar ten overstaan van het senioren convent der Tweede Kamer zijn handteeke ning schrijft. Tenzij men liever een deputa tie naar Indië afvaardigt Tegen kosten mag men in dergelijke zaken niet opzien. INGEZONDEN MEDEDEELING. NOG STEEDS DE BESTE akt. De doktoren hebben evenwel e hier kon een aanzienlijke verlaging hoop op herstel. Zij venvachten, dat over gen tijd, als de pijnen geweken zullen hij naar het zuiden kan «aan om daarn te sterken. Hij zal dan reeds daar gelckk zijn journalistieken arbeid kunnen het icht gesteld worden mot behoud van nog tigo financieele uitkomsten cn de uitbreiding. et* verzoekt ten slotte alsnog tc dn! het zuiver gesprekkentariefj donrppvoerd. 1 De Raad benoemde gistermiddag tot wet- houder in de tacature von Frvtag Drahbr den lieer Mr. G. C. J. D. K ro p tn a n, sedert iy~' "d Tan den Gemeenteraad Dc heer Kropman, die in 1SS7 in Gouda geboren is. en die in LTtrecht heeft gestu :^'VS ',n ,de R- K- beweging in de hoofd- stad een bekende figuur. Hij was voor dc annextatie lid van den Raad en later wet houder van Sloten. In den Amsterdamschen Raad kwam hij met bijzonder naar voren. Kwam hij in don liaad om de hnksche groep onder de R K wat in het gevlei te komen, van groote ver schillen met de overige leden zijner fractie is met veel gebleken. Hij is ongetwijfeld een scherpzinnig man oi hij een regeerder is zal moeten blijken Zeker had een groot deel van den Raad don hoer Romme. de leider der R. K. fractie or. awe plea's gezien. Om persoonlijke rcd.n t ldt ('hZC Z'Ch echter Pict beschikbaar go- TWEEDE KAMER A. B. DE ZEEUW GEEN KAMERLID. De heer A. B. de Zeeuw te Rotterdam, die door het Centraal Stembureau in de vacatu- re-J. ter Laan benoemd was verklaard tot lid van de Tweede Kamer, heeft thans aan het Centraal Stemhureau bericht gezonden, dat hij die benoeming niet aanvaardt. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE Het zevende postvliegtuig naar Indië Is gistermorgen om 7.40 uit Weenen vertrok ken Na een tusschonlonding te Boedapest vertrok het weer om 1030 on arriveerde om ..l'f Belgrado. Heden wordt dc reis AANVARING. Men meldt ons uit Hanswcort: Het sleepschip „Adriane", schipper Grin- wis, geladen met grind, en bestemd naar Gent, is in de Biezclingsche Ham nangeva- ren d°or dc opvarende zeeboot „Cape Corn wall De „Adrfiano" verkeert in zinkenden toestand en is hier binnengeloopen. De sleep boot .Blankenburg-, van L .Smit en Cos Intern. Sleepdienst, wist langszij tc komen. De „Cape Cornwall" bekwam lichte schade en is naar Antwerpen opgestoomd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Zijn moeder wordt wel zwaar getroffen. Een drietal jaren terug verloor zij in enkele «.apen twee groote zoons cn nu do laatste zoon die nog thuis was. Zij blijft met een ongelukkige dochter achter. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MEPPEL. De rechtbank te Assen veroordeelde U. E. Hilhnga. hoofdconductcur te Meppol, en J. H. Langkamp, machinist te Zwollerkerspel dié op 5 September jl. met een personentrein'van Meppel naar Steemvjjk op ,1e open spoorbrug over de Smildervaart onder Havelte door een onveilig sein zijn gereden, tengevolge waar van de locomotief in het water is :-j— O.M. w maand hechtenis. De eisch -

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1