DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 7 LISSE. Woensdagavond vergaderde de A.R. Kies vereniging in gebouw „Rehoboth'. Te half acht opende de eere-voorzitter Ds Ruys, de vergadering, liet zingen Ps. 1713 en las voor 1 Tim. 3, waarna door hem in ge bed werd voorgegaan. De Voorzitter heette allen welkom op deze eerste vergadering. Het jaar dat voor ons ligt is wel geen jaar van bijzondere strijd, doch het is altijd noodig de wapens te wetten. In het bijzonder heette hij wel kom de heer Noorlandt, die een inleiding hoopt te houden over het onderwerp „Onzo verhouding tegenover het socialisme" Alvorens de heer Noorlandt het woord wordt gegeven, leest de secretaris de notu len der laatste vergaderingen. De heer J. Noorlandt verkrijgt hierna het woord tot het houden zijner inleiding. In zijn betoog ging spr. de beginselen van het socialisme na en welk standpunt als Christenen tegenover het socialisme hebben in te nemen. Wij moeten in dien zin socialist zijn, dat we trachten het neergebogene op te richten. Wat is echter het hedendaagsche socialis me? Deze vraag willen we bezien. Wij behoeven geen socinlist te zijn om een betere plaats in de maatschappij te veroveren. Dan zou ook Jezus en de Apos telen cn Profeten socialisten zijn. Het socialisme is meer dan een strijd der arbeiders. Ook de geleerden en grooten in den lande voeren don strijd. Het systeem was: weg met. het kapitaal-bezit, alles en allen gelijk. Geen heer of knecht, geen uit zuiger cn uitgezogene meer. Spreker gaat in korte trekken na het le zen van den Duitscher Karl Marx, de stich- ;er van het internationaal socialisme. Het stelsel van Karl Marx heeft de har ten bekoort. De lichten des hemels zullen gedoofd worden en hier op aarde zal het paradijs zijn. Onze belijdenis zegt: Ik geloof in God den Schepper van hemel en narde, neen zegt men, geen God, doch de mensch op den troon. Wij moeten niets van deze goddelooze stelsels hebben. Karl Marx was ook materialist. Alleen wat zichtbaar en tastbaar is, dat nemen aan, dus van God, noch hemel, noch enngelcn, is sprake. "raar dan wel de stof vandaan komt, t men niet anders te antwoorden dan dat deze er altijd al geweest is en er altijd blijven zal. Spr. ging daarna dieper in op de leer van de evolutie en toonde daarbij aan dat deze leer onverdedigbaar is. De klassenstrijd is in onze dagen fel en alles is aangelegd op vestiging van het vrederijk, waar alles één zal zijn. Door het socialisme wordt gezegd, dat God niet den mensch naar Zijn beeld, doch de mensch God naar zijn beeld schiep. De heiligheid van het huwelijk wordt op ernstige wijze aangetast. Spieker memoreerde hierbij de uitspra ken van de voormannen der S.D.A.P.. welke op duidelijke wijze deden hooren, dat niet Blechts van een Godsverzaking doch een Godsverstooting gesproken moet worden. Weest er van verzekerd, aldus de socia list, dat, als de arbeider zich werpt in de armen van tet socialisme, dat hij dan ver wonderd zal staan over hetgeen hij dan er varen zal. De godsdienst wordt als privaatzaak naar de binnenkamer verwezen. Wanneer dit oprecht gemeend wordt, dan kan de Christen dit nog niet aanvaarden, I omdat wij nu eenmaal God en godsdienst niet uit kunnen schakelen- Heoft het socialisme niets met het Chris tendom gemeen? Ongetvvijféld, en wel twee dingen. Beide komen op- voor het verdrukte en verachte. Jezus en de socialist van enzp dagen zijn beide tot de armen gekomen met hun balsem der vertroosting. Ook heeft het socialisme met het Chris tendom gemeen, dat ze beide een heilstaat prediken. Beiden, de Christen en cialist verwachten een rijk waai in vrede zal regeeren en alles gelijk is. Verder hebben beide echter niets met el kaar gemeen. Wij houden, tegenover df evolutieleer, de banier van God als schep per van alle dingen, omhoog. Het socialisme is niet slechts godsdienst' loos, doch godsdienstvijandig. Alle sociale ellende moet door ons als gevolg van de zonde op krachtige wijze bestreden worden. Voor ons. Antirevolutionairen, moet de sociale strijd in Gods banen gestreden word en. Laten wij bij den strijd tegen het socialis me niet blijven zien op het stoffelijke, doch laten we het aan de andere zijde aanval- waar het voor de Christen het gevaar lijkste is. Hoe moeilijk vaak de strijd ook moge zijn geen nood, de Heere is ons nabij en Hij. zal ons geleiden. Dr. Ruys dankte den heer Noorlandt voor zijn wel doorwrocht betoog. Aan de gedachtenwisseling werd door enkele personen deelgenomen. De heer Noorlandt diende van repliek. Medegedeeld word nog dat de heer Hol lander in Januari in openbare vergadering hoopt te spreken.. Ton slotte werd gezongen Psalm 723, waarna de heer Noorlandt in gebed voor ging. Rede i i den heer Baak. Woensdagmiddag had de plechtige inge bruikneming plaats in tegenwoordigheid der autoriteiten. Nadat op het speelterrein een foto was genomen van bestuur en per soneel. begaf men zich naar de ruime be StiMirskamer. De voorzitter van het Schoolbestuur, Ds. G. van Dijk, voerde het eerst het woord. Rede Ds G. van Dijk Ds. van Dijk sprak er zijn blijdschap over uit. dat. na een tijd van verstrooiing, weer onderwijs kan gegeven worden in de eigen school. Vooral voor het Hoofd en het onder wijzend personeel is dit iets heerlijks. Spr. r'-"' ia don ïnenectpor voor zijn medewer king en adviezen. Ook het Gemeentebe- uat vertegenwoordigd was door de heeren J. C. de Haan, Gemeentesecretaris en de Wethouders G. Tromp en P. Warmer dam, dankte hij, dat ze op zoo'n vlotte wij ze deze ombouw hebben mogelijk gemaakt. DDen heer Fontein, uit Lelden, de bouw meester, werd hulde gegbrncht voor zijn inderdaad grootsch werk. De aannemers, de fa. Gebrs. v. d. Putten, te Heemstede, hebben, nldls spr., hun ïeputntie gehand haafd. Vervolgons dankte htj don opzich ter, de heer D. Hendriks, en de bouwcom missie uit het bestuur vor hun activitoit en volharding. i. van Dijk vestigde ook de aandacht op liet glas-in-lood-raam. een geschenk van gever, die onbekend wenscht te blij ven. Op dat raam, waarvan straks nader, staan de woorden: „God de Heere is een Zon en Schild", en sprak over het onder wijs aan de kinderen, dat moet wijzen op bet Licht, op de Zon. op den getrouwen God, Die ook een Schild is. en beschermen zal bij het naad'ren van den dood. Hierna wordt het woord gegeven aan den Allereerst dankte hij voor de invitatie. Hij zag daarin het bewijs, dat het School bestuur van zijn belangstelling overtuigt was. Hij vestigde do aandacht op het woord uit 2 Cor. 126: „Zoo ik roemen wil, ik zal niet onwijs zijn, maar de waarheid zeg gen". Spr. feliciteerde het bestuur met de nieuwe prachtige school, en bracht het lof toe voor al den arbeid die liet zich heeft getroost, niet alleen uit overtuiging, maar ook uit liefde. Hij prees ook architect Fon- teyn, die het moeilijke werk op dusdanige wijze tot stand heeft gebracht. Immers is deze gehandicapt geweest, doordat van een bestaande school een grootere moest wor den gemaakt, terwijl het geheel toch een eenheid zijn moest. Wie in de school rond wandelt, zal in iedere lokaal andere kleur combinaties vinden, iets dat op zielkundi ge gronden berust, en zijn toepassing vindt in een onlangs tot stand gekomen psychi atrische inrichting onder de rook van 's-Gravenhage. Ook richtte hij het woord tot de aanne mers, die niet op kleinigheden hebben ge zien, maar hun taak grootsch hebben op gevat. Spreker wees er op, dat het heerlijk is voor het personeel dat ei uitbreiding noodig was. Immers hangt het succes van een school niet af van de uitbreiding van een burgerlijke gemeente, maar in de eer ste plaats van het gegeven onderwijs. Kernachtig zei spr.: De menschen in de school maken de school. De taak van de on derwijzers is gewichting: Des menschen Seele gleich den Wasser: Vom Himmel kommt er, zum Ilimmel steigt er. Spr. eindigde met de beste wenschen voor bestuur. en personeel en hoopte dat de dankbaarheid der ouders hun belooning zijn mocht. Gelakwenschtelegram. Ingekomen was een telegram van den heer Van Malssen van Noordwijk, inspec teur voor Chr. Volksonderwijs, waarin deze meldde verhinderd te zijn en zijn beste wenschen uitbracht voor de school. Rede Wethouder Wammetdam. Namens het Gemeentebestuur sprak Wet houder Wammerdam, die allereerst felici teerde en er zijn verheuging over uitsprak, dat de school, die zoo bloeide, een school was op Christelijken grondslag. Hij bewon derde ook de vlugge afwerking, een pluimpje voor de aannemers. Ook had het zijn waardeering dat het bestuur niet pro beerde hoever het wel gaan kon, maar dat het alleen deed wat noodig was. Gedienstige dames vergastten de aanwe zigen op een kop thee, terwijl de sigaren niet vergeten werden. Rede G. J, Wansink. Het Hoofd der School, het woord verkrij gend, verblijdde zich eveneens in het feit, dat de schoolverbouwing voltooid was cn dat de moeilijke tijd van verstrooiing voor hij was. Ondanks alles heeft het personeel regelmatig getracht voort te werken. Het meest dringende en noodzakelijke was nu: rust. We leven in een tijd van onrust, in een tijd van overgang. £r is een zoeken in de leer der opvoeding. Vele stroonungen zijn er in de paedagogiek. Maar wat er ook moge veranderen, het blijft toch alles aankomen op den man voor de klas. Dit is vereerend, maar 't legt ook een groote ver antwoording op aan degenen die onderwijs gecnv. De school moet voorbereiden voor liet maatschappelijk leven, maar moet ook, en vooral, jets geven voor de eeuwigheid. Spr. bracht naar voren, wat hij eens heeft beleefd, dat een meisje op haar sterfbed zeide: Thuis heb ik het nooit geleerd, maar op schöol heb ik het gehoord: ik ga naar Jezus. Spr. hoopte dat de school ook het middel mocht zijn om Jezus te brengen veler leven. Rede van den heer v. «L Patten. Een der aannemers dankte voor de uit- noodiging. Ook voor de belangstelling en vvaardeering van de zijde van het bestuur. „Er is gezegd", aldus sprr., „dat wij niet oj kleinigheden hebben gezien". Och, wat voor den één groot is, is voor den ander een kleinigheid. Maar een school te bou wen onder gunstige weersomstandigheden met een architect als de heer Fonteyn cn een pozichter als de heer Hendriks, met een onvergetelijke architect en medew king van het bestuur, dat is voor ons een kleinigheid. OEGSTGEEST BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteravond heeft de Afd. Oegstgeest en Omstr. in Café „de Harmonie" te Leiden gaderd. De leden waren goed opgekomen. De voorzitter, de heer T. van Egmond, opent dc vergadering en merkt met voldoening op, dat een voorstel van de Afd. op de agenda van de a.s. Alg. Vergadering voorkomt. No tulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen is oen schrijven van het Gemeen tebestuur van Oegstgeest met de toezegging van föO.— subsidie voor den cursus cr verzoek van de K. v. K. to Leiden oir liaesie te betuigen aan haar adres tegen het gesprekkentarief, dat voorgesteld wordt. Aan dit verzoek was volgens besluit van de laat ste bestuursvergadering voldaan. Toch ont staat er nog ecnige discussie over het ni- tarief, waarvan de h.h. Kromhout en A Egmond voorstanders blijken te zijn. Betreffende de tentoonstelling in Februari 1930 deelt dc voorzitter mede, dat de Heer W. van Egmond hij zijn besluit om als pen ningmeester van de commissie af te treden volhardt en dat het Bestuur als zijn opvol ger den Hoer C- F. Hpmerik aanwijst. De vergadering benoemt den voorgestelde, die aanvaardt de benoeming. Vervolgens krijgt de Heer A. Col ij n eersit het woord om de vraag in te leiden: Ziin er bezwaren verbonden aan voortdurende uitbreiding van onze culturen? De inleider toont door voorbeelden de sterke uitbreiding van dc cultuur in de laatste jaren aan. De export echter heeft daarmee gelijken tred ge houden, zoodat de toestand niet ongunstig geworden is. Toch moet men er steeds op bedacht zijn hpt afzetgebied te vergrooten, opdat aanbod de vraag niet te veel overtreft- Spr .heeft echter alle vertrouwen in F jonge mannen van dezen tijd, wier opl ding sinds zijn eigen jeugd zeer aanzienlijk verbeterd is. De Heer Kromhout ontpopt zich als een pessimist en verwacht spoedig grooten te genslag. Spr. beantwoordt hem, waarna de voorzitter den inleider en den Heer Krom hout dank zegt voor bun mededeelingen. Daarna worden onder de zeer deskundige en animoerende leiding van den Heer G. Lubbe de geoogste aardappelen, vrij van wratziekte, Bloemgraafjes en Juliemuizen. bij opbod ten bate van de kas verkocht. Nadat een aantal planten verloot is, brengt de heer Lubbe dank cn hulde aan den heer W. van Egmond voor zijn uitstekenden zeer gewaardeerde organisatie van de laat ste tentoonstellingen. De vergadering stemt onder hartelijk applaus met deze woorden legde nog den nadruk op het werk en het organisatietalent van den (niet aanwezi gen) uitvoerder, den heer Juffermans. Hij betreurt het, dat deze niet aanwezig was en verzocht de heeren Van der Putten, hern den dank van het bestuur over te brengen. Spr. waardeerde ten zeerste de vrijheid van handelen door het bestuur aan de Bouw commissie verleend. Ook zijn er veel sa- mensprekingen gevoerd met den heer De Haan (Gem.-secr.) over finantieele zaken. Deze heeft met zijn raadgevingen de school onwaardeerbare diensten bewezen. De heer D. Hendriks, opz chter, bracht in het midden de ijver van de bouwcom missie. Reeds s morgens vroeg waren de heeren op het werk aanwezig. De heer v. d. Putten (de andere aanne mer) zeide nog eenige hartelijke woorden, waarna tot bezichtiging \an het gebouw- werd overgegaan. Vooral het mooie glas-in-lood-raam trok de aandacht. Het stelt voor een schild. Daarin het kerkelijk wapen van Lisse: een lischbloem, uit het moeras opstijgend, be schenen door de zon. Hier omhejn de woor den: God de Ileere is een zon en schild. Het veidere gedeelte van het schild is gevuld met de wapens van de gemeente Lisse, van Zuid-Holland en Nederland, en door vogel motieven. De beschrijving van het overige van het schoolgebouw is reeds in ons blad ver schenen. We zijn zoo vrij enze lozers te ver wijzen naar ons blad van Dinsdag j.l. REDE Ds. IJ. VAN DER ZEE. Vrijdagavond hoopt Ds. IJ. v. d. Zee, die in Lisse een gaarne gehoord spreker is, een rede te houden voor de Geref. J.V. „Tinio- theus" in de Geref Kerk alhier. Onderwerp De Geestenwereld en het Koninklijk Gods. Aanvang half acht. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. A.s. Vrijdag zal er geen plantgoedveiling orden gehouden. Zaterdagmorgen half 10 veiling van alle soorten bloembollen. COOP. VEILING H.B.G. veiling van lever- DE BAZAR AAN DEN MORSCH EEN GROOT SUCCES. „Goed begin is half begin", zegt het spreek woord. Deze zinspreuk ligt ten grondslag aan het vereenigingsleven aan den Morsch. We zeggen dit allerminst om bij de Morschenee- zen in het gevlei te komen, constateeren een voudig een feit, een altijd weer verheugend verschijnsel. We willen de Morsch niet als iets „aparts'* beschouwen, al ligt het nog wat ver van het centrum der gemeente, toch heeft het iets „aparts", iets specifieks Morsch. Dat is de geest van eenheid, van saamhoorig- heid en samenwerking. Als er „wat te doen" is aan de Morsch, zei mevr. v. Egmond tijdens ons onderhoud, dan doen we allen mee. Zoo is het en zoo behoort het. Zoo ook weer deze bazar. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer T. van g m o n d, er op, dat er nog een zilveren dak rust op het gebouw voor Christelijke belangen. Men zou zoo zeggen: dat is nog al gunstig. Neen, lezers, aan de Mdrsch hebben ze iets aparts en vertaald be- teekent het, dat ei' nog schuld op rust, een hypotheek dus. Dit nu is een doorn in des Morschenaar's oog, die van „onbezwaard'' houden. Dit te bereiken is de inzet dezer bazar. oorzitter wees er op, van welk groot nut dit gebouwtje is en hoeveel gebruik er van gemaakt werd. Zoo zelfs, dat men soms nog in de nabij staande school moest belanden. Voorts bracht hij dank aan alle medewerkers, groot en klein, jong en oud, on dit was alles zins verdient. Als men de verscheidenheid ziet op die „miniatuur jaarbeurs" krijgt men bewondering voor al het werk „achter de coulissen", dan voelt men, dat er vóór de opening hard is gewerkt. Als typische bijzonderheid zy vermeld, dat een 9-jarig ventje een baby slaapkamer ameu blement heeft gemaakt. En gansch niet on verdienstelijk. De heer Van Til. hoofd der school, kreeg een extra complimentje van den voorzitter. Geen wonder. Hem komt de eer toe, dat de bazar „stormenderhand'' werd genomen. Na de opening zouden de kinderen zingen, wat ook plaats vond. En J" 5 daar zijp ook de ouderen program blijken, dat ook deze vergrooting weer onvol doende zal zyn, en tot verdere uitbreiding zal mosten worden overgegaan. Spr. dankte den heer W. van der Mey voor de door dezen aangebrachte prachtige tafel versiering en verder allen, die zich beijverd hadden, de zaal zulk een feestelijk aanzien te geven. Spr. hoopte, dat het voor allen een prachtige feestavond mocht worden, door geen wanklank gestoord, waarop met genoegen kon worden teruggezien. De vice-voorzitter, de heer E. van der Vij ver, dankte den Voorzitter, voor zijn ver diensten ten opzichte van „Bloemenlust". De heeren O. den Heijer en J. Soeteman, die ook .veel in het belang der Vereeniging deden, zijn deze door den dood ontnomen. Spr. hoopte echter dat het den Voorzitter gegeven mag zijn, nog vele jaren zijn krachten aan „Bloe- menlust-' te wijden. Vervolgens voerde het woord de heer J. Braun, een „oude" in figuurlijken en let terlijken zin bekende van de leden der Ver eeniging. Spr.'s rede, maar niet minder zijn gedichtje „Stadnieuws", waarmede hij zijn rede beëindigde, veroorzaakte een luid ap plaus. Hierna begon het gezelschap LamanHel man, met den pianist Van Heusden, een schit terend repetoire af te' werken. Verschillende voordrachten o.a. „Theorie en Practijk'', „Een gesprek in de lucht", „de Sport" en vele an dere, verwierven buitengewone bijval. Bij tusschenpozen deed de Muziekvereeniging „Wilhelmina", onder leiding van den heer P. van Delft, zich hooren. Ook op andere wyze echter maakte de heer Van Delft zich ver dienstelijk. Zijn voordrachten, maar niet in het minst zyn verloting van prachtige schil derijen, haden een zeer groot succes. Ook verschillende leden droegen tot de ge zelligheid by, door voordrachten en samen spraken, o.a. de heeren Knetsch, J. Braun, Van Starkenburg en G. Glasbergen, welke laatste tevens de gelukwenschen van het Man nenkoor „Soli Deo Gloria" overbracht. Ook de burgemeester complimenteerde de Vereeniging met haar jubileum, waarbij Spr. wees, op de moeilijkheden die de besturing van een dergelijk lichaam, vooral voor den Voorzitter medebrengt. Spr. eindigde met den wensch, dat de Voorzitter nog vele jaren, tot groei en bloei der Vereeniging mag werkzaam zyn. Na de pauze werd een collecte gehouden, voor de Muziekvereeniging, dat hier zijn werk belangeloos verrichtte. Deze collecte bracht op f31.70. Ook de verloting van de beroemde schilde ryen van den heer Van Delft „Na den storm", „Gezicht op het LJ", „Kinderen der Zee" en „Slagersgezin'', brachten een bate op. De feestavond is in één woord schitterend geslaagd, en het was reeds ver na midder nacht eer men aan scheiden dacht. Nadat met begeleiding van „Wilhelmina", door de aanwezigen staande was gezongen het „Wilhelmi|V', werd de feestavond met een woord van dank voor het aangenaam verloop, Gods binnengegaan cn werd hem geschon ken de kroon der rechtvaardigheid. Na het zingen van Gezang 96 sloot Dr. Hoek met dankzegging. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. LANDBOUWHOOGESCHQOL TE WAGENINGEN. Het Hoofdbestuur van de Hollandsche Mij. van Landbouw heeft in zijn vergade ring van Dinsdag besloten, adhaesie te be tuigen aan het adres van den Senaat der Landbouwhoogcschool in zako het tekort aan ruimte in dio School. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. rnhem (Roermondsplein, hoofd oerd), E. W. Buddingh te Harderwijk, neer j ansdam, K. H. Leerling te Ap pelscha. Moordrecht, P. J. Franken te R'dam. Ambt-V oil en hove (St. Jansklooster, hoofd R. van der Mij), R. van der Ploeg te Alkmaar. Aang. Den Haag (Ds. D. J. Karrcschool, hoofd P. de Jong), mej. C. P. A. Dikshoorn, aldaar. Zevenhuizen, Gr. (hoofd A. Harkema) J. Scheringa, aldaar. gesloten. de jeugd dit deel van het toniet alleen mooi, maar alzoo economisch tevens. Dat de heer T. van Eg mond de ziel is van deze opzet, behoeft eigen lijk niet te worden gezegd. We noemden hem eens „de vader van den Morsch" en hiermede is hij juist geteekend. Deze organisatieman bij uitnemendheid heeft zich steeds gegeven voor z ij n Morschenaren. 's Avonds was het tjokvol. We troffen er ook Ds. Eringa aan. Het gezellig strijkje bevorderde de gezelligheid, naast de vele at tracties. Om van de schoone Morschinnetjes maar niet te spreken. Een autobusdienst onderhoudt een geregelde verbinding met als eindpunten Turfmarkt (Leiden) en garage Ameele. Hedenavond declamatie, enz. We besluiten met de hoop, dat alle ingeze tenen eens een kijkje gaan nemen (lees: inkoo- pen doen) op deze bazar. Men steunt doel en bewijst daarmee, dat onze neezen boewei ietwat afgelegen - aan het hart gaan. Daarom: allen bazar. Ze is geopend van 36 en 710 nam. RIJNSBURG. AANRIJDING. De koopman W. v. KI. werd met zyn groen- tenbrik tusschen Wassenaar en Den Haag door een luxe auto aangereden. De aanrding was van dien aard ,dat de brik toitaal onbruik baar was. Het mag een wonder heeten, dat 1. er zelf zoo goed afkwam. Zelfs zyn klompen waren door de aanryding g'ebroken. De schuld moet by den bestuurder der auto liggen, die genegen was de geleden schade te vergoeden. BLOEMENHANDEL. Vooral in het begin der week was het goed merkbaar, dat de voorraad gaat verminderen. Dan is de aanvoer aanmerkelijk kiener, wei nig wyziging. Chrysanthen in goede kwali teit brengen van f 0.25 tot f 0.50 op, mindere sooi't van f 0.14 tot f 0.20. Eenbloemige gaan van f 0.15 tot f 0.20. Het weer werkt bijzonder mee en het staat vast er voor, dat alles zal binnen komen. SASSENHEIM WINTERLEZING. vond trad voor het Comité RIJNSBURG HET FEEST VAN „BLOEMENLUST" Dinsdagavond herdacht op feestelijke wijze de Veilingsvereeniging „Bloemenlust"' haar 12%-jarig bestaan, in haar eigen veilingslo kaal, aan den Oegstgeesterwe-g. De Muziekvereeniging „Wilhelmina" ving aan met het spelen van een opcningsmarsch „Souls of the Braves", waarna de feestavond door den Voorzitter, den heer Adr. den Heyer, werd geopend. Allereerst heette Spr. de aanwezigen harte lijk welkom, inzonderheid den Burgemeester. Vervolgens deed Spr. mededeeling van een Ingekomen schrijven van de heeren Adr. de Mooij en Jac. Kromhout, oprichters der Ver eeniging, waarin deze heer haar gelukwensch- te met haar 1214-jarig bestaan, en voor ver deren groei en bloei de beste wenschen uit ten, mede in het belang van Rfjnsburg. In het bijzonder brachten zij den Voorziter dank voor hetgeen deze, door onversaagden arbeid in het belang der Vereeniging had verricht. De Voorzitter zette vervolgens uiteen, hoe de vereeniging, bij haar oprichting met tegen slagen en moeilijkheden had te kampen, maar dat sinds de eerste veiling in „Central", zy langzaam maar zeker vooruitging, en spoedig naar grootere ruimte moest worden omgezien. En nu is in de laatste vergadering wederom besloten moeten worden, tot uitbreiding van het gebouw met 350 M2., wat dezen winter zal geschieden. Spr. hoopte, dat spoedig mocht Gister Christelijke Winterlczingen op Dr. J. Hoek, Geref. predikant te 's-Gravenhage met het onderwerp „de Apostel Paulus". Zijn leven, zegt spr., verdient onze belang stelling, is een voorbeeld van uitgroeïing der krachten ,die de mensch eigen zijn. Dit le\en draagt de bijzondere kenmerken van het ingrijpen Gods. Om dit te kunnen be grijpen moeten wij ons eerst bepalen bij de omgeving, waarin de Apostel geleefd heeft, daar hij leefde in de Grieksch Romeinsche cn in de Joodsche wereld. In deze eerste komt de gedaante van Paulus het schitte rendste uit. zijn trouwe zorg voor de door hem gestichte gemeenten wekt bewondering. De algemeene religieuse toestand der toen malige wereld was vol van verkondigers van vreemde goden, de regilieuse predikers waren vele in getal, vandaar dat men toen tertijd voor de goden geen ontzag meer had. Paulus is een echte stadsmensch geweest, getuige zijn boelden die hij aan het stads leven heeft ontleend. Zijn jeugd bracht hij door in 2 groote steden n-1. Tarsis en Jeru zalem. In het ouderlijk huis heeft hij een strenge Joodsche opvoeding genoten, heeft ook ge hoopt op de komst van den Messias en reeds op jongen leeftijd is hij naar Jeruzalem ge gaan om daar als een echte Farizeër te wor den opgeleid in de Joodsche leer. Wij hebben bijzondere aandacht te schen ken aan zijn gloeiendon haat tegen de eer ste Christengemeenten, waarvan zijn reis naar Damascus mede getuigt.. Op die reis echter had plaats het keerpunt in Paulus leven. Na zijn bekeering is hij meer dan een jaar in de woestijn van Arabic geweest om te bidden en Gods woord te overdenken, daarna 15 dagen in Jeruzalem, waarna hij nog 6 jaren in Tarsis hééft gewoond. Die lentetijd was voor hem een voorbereiding voor zijn werk in den zomer- en herfsttijd. Paulus heeft ontzaglijk veel tot stand ge bracht. het geheim lag evenwel niet in de uitwendige mensch, daar hij zelf een zwak lichaam had. doch zijn kracht lag alleen in het kinderlijk geloof in zijn Zender, dooi de band van Jezus Christus. Paulus was iemand met diepe menschon- kennis, zonder aan het verkondigen van hot evangelie te kort te doen. Had hij voor zijn bekeering altijd voorspoed, na zijn be keering heeft hij veel vervolging moeten om dervinden van de Joden, terwijl hij ookiiaar het uitwendige in kommervolle omstandig heden verkeerde, ja zelfs door zijn vrienden zijn hem de bitterste teleurstellingen aan gedaan. Op Paulus is van toepassing bf oord van Jezus Christus: ..de dienstknecht - ni>'t boven zijn meester". Door het lijden - hij meer en meer gerijpt voor de eeuwig heid. Zijn 2e gevangenissehan is wel het aarste voor hem geweest, doch met vee] rngde i* deze strijder het koninkrijk ONDERWIJZERSVERGADERINGEN. Te Groningen wordt Zaterdag 30 No vember a.s. de vergadering gehouden van de Provinciale afdceling der Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland. O. m. komt aan de orde een toespraak van den heer C. van Dijl, van Amsterdam, over de Vereeniging „Jakobus", en een rede van den heer W. G. van de Hulst, van Utrecht, over: „Het vertellen, inzonderheid van de Bijbelsche Geschiedenis". SCHOOLSTICHTING TE AMSTERDAM. Indertijd werd aan het hoofd der Prinses Julianaschool te Amsterdam ontslag ver leend wegens onregelmatigheden in de Schooladministratie. Verschillende ouders van kinderen dezer school gingen met dit ontslag niet accoord en hebben getracht een Hervormde School te stichten. Eerst besloten zij hun kinderen naar de Openbare School te zenden. Hiervan was het gevolg groote toeloop van kinderen en daarom besloot de Raad der gemeente Amsterdam een nieuwe Openbare School te bouwen. Toen later het Comité van Actie uit de oudere, die met het ontslag van het hoofd niet accoord gingen, tot de ontdekking kwam, dat deze niet meer in zijn oude functie gehandhaafd werd door de uitspraak an de Commissie van Beroep, trachtte dit Comité het hoofd aan een betrekking te hel pen door een nieuwe School te stichten. De Gemeenteraad verleende zijn medewer king tot den bouw van deze School. Tegen dit raadsbesluit werd door het Dagelijksch Bestuur van het Amsterdamsch Comité voor de Openbare School beroep ingesteld bij Gedep. Staten van Noord-Holland, doch Ge deputeerden handhaafden het besluit van den Gemeenteraad van Amsterdam. Het Comité komt nu in beroep bij de Kroon en verzoekt vernietiging van het Raadsbesluit. De Kroon zal nu moeten be slissen of er in de Fahrenheitbuurt te Am sterdam een nieuwe Hervormde School zal verrijzen. Wanneer deze beslissing geval len is, komen wij nader op de zaak terug, LANDBOUWSCHOOL TE LONNEKER. Naar wij vernemen, zal het nieuwe ge bouw van de Landbouwschool te Lonneker a.s. Vrijdag door den oud-Minister van Bin- nenlandsche Zaken, Mr. J. B. Kan, worden geopend. LEGAAT. Bij Kon. besluit is aan de Vereeniging der Dr. A. Kuyperschool, Schiedamsche Vest 7 te Rotterdam, machtiging verleend tot het aanvaarden van een aan haar vermaakt legaat door wijlen Maria Mark, gewoond hebbende te Rotterdam en aldaar overleden. ONDER EEN AUTO VERPLETTERD. In de Warmuesslraat te Amsterdam gleed een 12 jarig meisje, met een zusje van 2 jaar aan de hand, uit en viel, waardoor het kleine kind op den rijweg terecht kwam en gegrepen werd dour een auto. Het kind kwam onder de wielen en werd dood op genomen. EEN LAFFE AANRANDER. Dezer dagen is onder Leur (N.-Br.) een laffe aanranding gebeurd. Een veertienjarig meisje, wonende aan de Middenlaan te Breda, dat een man den weg vroeg naar den Roskam onder Princenhage, werd door dezen man een eindueegs bege leid. Ter hoogte van den Brernberg werd zij plotseling op een stil gedeelte van den weg met oneerbare bed elingen op den arorid geworpen en werd haar belet om hulp te roepen. Zij wist echter los te bomen, doch niet dan nadat zij enkele verwondingen had opgeloopen, o.a. werden haar eenige tanden uit den mond geslagen. De maréchaussee te Breda stelde een on- lerzoek in en wist den dader, een 32-jari gen landbouwer, wonende te Beek onder Princenhage, aan te houden. De aangehou dene beeft bekend. TUSSCHEN EEN MACHINE GEDOOD. Een 59-jarig machinist is te Amsterdam tusschen de machine van het stoomschip, waarop hij dienst deed, geraakt. Hij werd ernstig gewond en per auto naar het Bin nengasthuis overgebracht, waar hij weldra is overleden. Rechtzaken. KANTONGERECHT LEIDEN BOTERKNOEIERS. Voor het Kantongerecht te Leiden hebben de vorige week terecht gestaan N. B- en H. J. V. uit Rijpwetering, die zooals gemeld boter ter markt te Leiden hadden aanjre- >erd van te weinig vetgehalte, terwyl boven- en de boter te nat was. Het O.M. had tegen ieder f 20 boete, subs, 10 dagen geeischt. De Kantonrechter veroordeelde beiden tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Laatste Nieuws. HANDELSBERICHTEN. ROTTERDAM 28 NOVEMBER. MATS. Vroegkoersen van heden- Nov. verval- n, Jan. 165%. Maart 167%, Mei 164*4, Juli TARWE. Vroegkoersen van heden: Nov. ver- B'aa- U'30, Maart H.72%. Mei 11.85. Juli 11.95. MARGARINE- (Bericht van den Makelaar A. r) Afgedaan: 100 tra Swift exlra -Febr aXL 54. Rrcmler Jua Jai MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 28 Nov. A a r da pp e BOSKOOP, 27 Nov (Coop Veree oopi-che Veiling) Prijzen rozen: ophella 90130 et; hadley 0; Columbia 1—1.40 3 Keller 1.101.70; Ophella So ma reel roti claudlui h Kor- ialandla £0—70 50—80 ct; id 1 1 IS76; biggen M28 alles per st.; esch 1.1510.80 per kg. slachtgew.; r 1 paard. 152 runderen. 1 graakalf. 74 Aan- 7/8 vaten boter, 140 kg. EXAMENS. PROMOTIES p proefschrift: .BUdrs ederlandsche zoet- cn lej. F. Verschaf felt, a ACADEMISCHE EXAMENS. mej. A. A. Vegter. i Natuurkunde: i de heer P. v A. M. J. L. Wolfa, f Rtlkaunlvere Gesl Reehtsweten: Roeenbauru. mPj. G. W. J. Pet EXAMENS-NED. TAAL, ter dam 27 November M.O. Akte I cand., gesl. geen. EXAMENS-GESCHIEDENIS t e r d a m 27 November M.O. Akte Ti n gesl. 1 cand. nl. de heer J. NoS ■Ua 2.35—2.40 per kg. OOfTDA, 28 Nov. Vee. Aangevoerd tc 00 stuks vee. waarvan 361 elachtvarkens. 0.400 40%; Londensche 3536 ctzou kg., levend met 2 korting; 973 mage gen IC—25: 13 runderen j kalf; 64 nuchtere kalveren pen 220; 21 bokken of E stuk. Handel in Londensche 35- welboter 0.95—1 i tig. voerd 139 partijen. RECHT, •cillnj Utr (Vereen. Groenten- en :ht en Omstr.) 1'rUzen: 512 beide per 100 bos radtls 6—7: kropsla 2,50—4 20 selderie 1—7; Eng. Kaakomicommera groen 17: prei 0.40—1.20; bloemkool 10—32; roode kool 311; Chtn. kool 29: savoye kool 310; groenekool 27; berenkool 0,80 —2.80 alles per 100 stuks. Wintorsplnnzle 1026; witlof 25—40; aprul ten 10—22; knolrapen 2.50—3.40; winter wortels 2.70—3.40; uien 2.50—4.70 alles per 100 kg.; tomaten 10—27; druiven, blauw 22 —52 beide per 100 pond. SCHFRPEXZEEL. 27 Nov. Eieren. Aange- oerd 30000 stuks. Prijzen; kipeieren 12—13; endeleien 7.50—8 beide per 100 stuks. te Amsterdai nl. de heer H. F. Ebeli EXAMENS HOOFDAKTE. otnal-ultslag van de examena-Hoofdakte Jaar is ala volgt geweest: leltike adaplranten: totaal 2001, teru Gemengd Nieuws. EEN DOODELIJKE DRONK. De man. die te Sappemeer (Gr.) bij gissing rarbolzuur dronk, was niet o huwd, zoonis abusievelijk werd gemeld, maar gehuwd en vader van vijf kinde-re-n. VISSCHERIJ. ROTTERDAM, 28 Nov. Heden werdi e vlachmarkt van IJmuidcn. Nleu Iders 550 manden en kleten vlsc.i s PrUr.cnGroote tarbot 38—50. mi. ƒ6—T0. lach 7—10, gart stuk. T.1NGSCHEVEER. 28 Not rollout», 0.4 Kg. i hier aan rediep en ingevoeYd. del tarbot 10—14 kabeljauw -8. wijting 5—7. rl- iand; zalm srd 1 mld- deld met bestemming aan de fabrieken. De vlschdro- gerü is begonnen met het bereiden van bliek. STELLENDAM. 27 Noct. eP laatste S dagen braciten de vlsschers gemiddeld van 85—90 kilo val afgeleverd aan de pel- *8 Nov. Heden werd betaald roor Eng. Wal 19.7f>. Tie dito 18.2018.70; iteurhartng 14.7015.70 per kantje. IJMt'IDEV. 28 Nov. De prijzen aan den afslag raren: tarbot 1.26—0.95, tong 2 80—2 10. hell et 1,301,20 per leg: grief 6530, groote chol 45—35. mlddèl schM f47—42. zetsehol r.7—50. kleine schol 25—7 bot 9. srhnr 25— .50. tongschar ƒ75. pieterman poontjes ƒ11— 50. groote Pchelviseh ƒ47—31, middel 42—26. lelnmlddel 32—17.50.' klelno vlsch 23—3 50. uilen 20—9. wijting 7—3.90. versehe haring 9,50—8.60 nlles per kist vnn 5 Okg; kabeljauw 56—45. nor kist van 125 kir: vleet 3.75—1.75, ■ng ƒ8.75—1.06. koojvlaeh 2.28—0.70 alles per tuk: rog 38—25 per 20 «tuks. 1JMI-I Rllk TM9 TJM Mat luider De best 25f TJM 405 1900: 1 365 M 271 2nOO; T\r 1800; jm «9 2600: ».T 1*5 2300- T.TM 01 f 2100 TJM 7S SOAO; 'M* M-namond 1600; TJM» RHnmond SOftO: M 197 3300; J.TM 130 S700: IJM 192 2400 TJM 323 1600; JM 103 1600.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7