DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 2 December a.s., des namiddags te 2 uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van 5 leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o der Terorde ning, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- tn dienst- voorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden. (Aftredend: de heeren F. Eikerbout, J. Wilbrink, K. Sijtsma, M. G. Verweij en Th. M. W. Bergers). 2. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie. (Aftredend: de heeren H. Parmentier, J. A. van der Reydcn, Mr. A. J. Romijn en J. J. Vallentgoed, vacature Th. M. W. Bergers). 3. Benoeming van 3 leden van het Burgerlijk Armbestuur. 4. Suppletoire begrooting, dienst 1928, van de gestichten „Endegeest'', Voorgcest" en „Rhijngeest". 5. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1928, van de gestichten „Endegcest", „Voorgeest'' en „Rhijngeest". 6. Suppletoire begrooting, dienst 192S, van het Ooenbaar Slachthuis. 7. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1928, van het Openbaar Slachthuis. 8. Voorstel tot verhuring van de perceelen weiland aan den Lagen Morschweg, Sectie P, Nis 247, 248 en 1036 ged., aan P. van Rijn. 9. Voorstel tot verhuring van de bergplaats, grenzende aan die, gelegen naast perceel Haarlemmerstraat no. 165a, aan L. en W. Kanbier. 10. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een 2-tal strookjes voor straat bestemden grond, deel uitmakende van de Jan Lieveiisstraat. 11. Voorstel tot aanvaarding van de gunningen voor den aameg en de explo.tatie van hoogspanningslijnen ten behoeva vai electriciteitsvoorziening van de gemeenten Nieuwkoop, Rijnsburg, Boskoop en Noonlwijk. 12. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 2 Augustus (Gemeenteblad no. 35), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van 10 December 1928 (Gemeenteblad no. 29), betreffende het verleenen van een bijslag op tie pensioenen aan gemeente-ambtenaren, en hunne weduwen en weezen toegekend, krach tens de verordening regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kin deren van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. 13. Voortzetting van de behandeling va verordening, houdende Reglement voor de Commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon (Burgerlijk Armbestuur) te Leiden. 14. Voorstel inzake het verleenen van op dracht tot het ontwerpen van plannen voor d«-n bouw van een nieuw Raadhuis, aan den heer W. M. Dudolc, gemeente-architect te Hilversum. GEMEENTEZAKEN. Benoemingen. Tengevolge van het aan den heer J. P. Mulder verleend eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur is in dat Col lege een vacature ontstaan. Bovendien zullen op 1 Januari a.s. twee vacatures ontstaan tengevolge van de perio dieke aftreding van mevr. C. P. Braggaar De Does en den heer J. J. Vallentgoed, die evenwel terstond herkiesbaar zijn. Voor deze vacatures bieden B. en W. de volgende aanbeveling aan: (Vacature J. P. Mulder): 1. H. P. Veld huizen; 2. \V. C. J; Pera. (Vacature mevr. C. P. Braggaar—De Does): 1. mevr. C. P. Braggaar—De Does; 2 J. Zitman. (Vacature J. J. Vallentgoed): 1. J. J. Val lentgoed; 2. M. F. Oostveen. VERHURING BERGPLAATS. In de zitting van 9 Mei 1927 (Ingekomen Stukken no. 91) werd door den Raad be sloten de naast het perceel Haarlemmer straat. no. lG5a gelegen bergplaats aan J. en W. Kanbier, alhier, te verhuren tegen den prijs van I 250 per jaar. Thans is van hen een verzoek ingekomen om ook de gemeentelijke bergplaats voor rioolgereedschap, welke van de vorenbe doelde bergplaats door een houten schot is afgescheiden, in gebruik te mogen ontvan gen tegen een vergoeding van f 200 per jaar. De oppervlakte van de in 1927 verhuur de bergplaats lied raagt 28.8 M2., die van de bergplaats voor het rioolgereerlschap 16.2 M2.; fle geboden prijs van f 200 is dus aan nemelijk. Het rioolgereedschap kan worden onder gebracht in de zandbergplaats hij de Mare- kerk, zoodat ook uit dien hoofde tegen in williging van liet verzoek geen bezwaren bestaan. De in 1927 aangegane huur loopt telkens van 1 Mei tot en met 30 April d.a.v., met dien verstande, dat zij in ieder geval ein digt op 1 Mei 1938. In verband hiermede is het gewenscht, dat de ondenverpelijke berg plaats wordt verhuurd tot 1 Mei 1930, met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar eveneens tot 1 Mei 1938. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging in dezen geest een besluit te nemen. VERHURING PERCEELEN WEILAND. Bij raadsbesluit van 20 December 1928 (Ing. Stukken no. 278), werd aan P. van Rijn, alhier, tot en met 31 December 1929 verhuurd het niet als standplaats voor woon wagens benoodigde gedeelte van het perceel sectie P, no. 245 (thans 1036), groot pl.m. 1.28.00 H.A., tegen den totalen prijs van f 192 per jaar. In de zitting van 15 Juli 1929 (Ing. Stuk ken no. 109) besloot de Hand o.a. tot den aankoop van de aangrenzende perceelen weiland, sectie P, nis 247 en 248, tezamen groot 0.80.80 H.A. Aangezien de perceelen Sectie P. nis 247, 248 en 1036 (dit laatste voor zooveel ver huurd), één geheel vormen, verdient het, nu daartoe gelegenheid bestaat, aanbeve ling hen als één complex te verhuren. De heer P. van Rijn is bereid de geza menlijke terreinen met ingang van 1 Jan. a.s. voor den tijd van drie jaren te huren tegen een jaarlijkschcn huurprijs van f 190 per H.A. of in totaal van pl.m. f 397. B. en W, doen in dezen geest aan den Raad een voorstel, VOORSTEL VAN DEN HEER VAN STRALEN. Het raadslid van Stralen heeft voor de eerst volgende raadsvergadering een voorstel in gediend om in de artikelen 15 tot 19 aan d« verordening houdende reglement voor de Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon (Burgerlijk Armbestuur) de woorden „arm- meester'' en .armbezoekers" te schrappen er daarvoor te lezen: „Hoofdcontroleur en eon troleurs." LEIDSCHE CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING DE JAARFEESTVIERING IN GEBOUW PREDIKER" Een avond met historische herinneringen, declamatie en muziek Ter gelegenheid van het 21-jarig bestaan van de Leidsche Ghr'stelijke Oranjevereeni ging is gisteravond in het gebouw „Predi ker" een openbare feestvergadering ge houden, dii-e we kunnen wel vast beginm met dit te constateeren uitstekend is f slaagid. De zaal was bijna geheel bezet toen ruim 8 uur de voorzatter, Ds. H. Thomas de bijeenkomst opende op de gebruikelijke wijze. Spr. sprak daarna een kort opi nings woord waarin hij allen harte lij welkom heette, speciaal den spreker va den avond den heer C. Th. Brcobaart den heer H. Lambooy H.Pzin. dlie als declamator zou optreden en de mandolineclub „Marja- cof" Spr. wees er voorts op dat het werk der Leidsohe Chr. Oranjevereeniging tot rijken aogen is geweest. Men zal zeggen, dat men er zoo weinig van merkt. Maar dit behoeft ook niet. De Oranjevereeniging moet in de eerste plaats haar oorzaak vinden in ons buigen voor God en het mag niet zijn een verecniging voori volksvermakclijkheden. Onze Oranjevereeniging moeten we hoog houden omdat de tijden die we beleven zwaar en dreigend zijn. Zo moet ook pre ventief werken. Aan de hand van een gra fische voorstelling ontleend aan het orgaan van den Nationalen Bond tegen Revolutie wees spr. op het grooto gevaar dat van de zijde van het communisme dreigt. Spr. is in staat ook zulk een grafische voorstel I ng te geven van organisaties in Christelijke geest, die klinkt als een klok. De hoofdzaak is echter dat er in die organisaties bezieling is. Daarnaar moeten wij streven. Daar moet ook do L. C. O. toe medewerken. Nadat de mandolineclub enkele nummertjes ten gehoore had gebracht be trad de heer C. Th. Breebaart het spreek gestoelte om het een en ander te vertellen over onze goede stad Leiden en haar omge ving. Spr. vertelde eerst het. een en' ander van j de Rijn die vroeger door Leiden stroomde, terwijl >er nu naar een droppeltje Rijnwater tevergeefs kou worden gezocht. Daarna •andelden we naar Rijns hu ng7 Noordwiik Binmien, Noordwijk a. Zee en Katwijk a. Zee hooiden o.a. van een woailêrbaar- 1 ij k e vischvanpst m 1630, toen er o.a. op een dag 30.000 schelvisschen op de Leid •he markt werd' aangevoerd, terwijl er nog in andere fabelachtige cijfers sprake was. We gingen toer. weer terug naar Leiden, •e meemaakten de verschrikkelijke i den toren "van de Pieterskerk. We en overzicht van handel .en indus- men een kijkje in de Paterskerk, in de Hoogland'sche kerk, in heit Stadhu's, in het Prinsenhof, terwijl we voorts nog een aantal interessante hij zonderheden uit Lei- m's geschiedenis te hooron kregen. Da zaal dankte den spreker met een har te-lijk applaus. Toen was het woord aan den d e- 1 a ma tor, den heer H. Laimbony H.Pzn., diie op verdienstelijke wijze enkele voor drachten voor een aandachtig gehoor ver tolkte. De heer Lambooy was goed op dreef. Het genre waarin hij het beste was zweem de iets naar het pathetische, hoewel wij da delijk moeten opmerken dat zijn pathos allerarmst gezwollen was. maar integendeel op sommige momenten indrukwekkend. De aanwezigen dankten hem telkens met ?n hartelijk applaus. Intusschen zorgde „Marjacof" voor de noodige afwisseling. Aan het einde van den avond zegde Ds. Thomas allen medewerkers dank, waarna de' gezellige bijeenkomst met dankgebed rerd gesloten. VEREENIGING „HET LEIDSCH DIERENASYL" Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer J. M. G. A. Dronkers, den Haag. KAPITEIN NIJHOFF. Kapitein A. H. Nijholf, van het 8ste reg. ekl-art. en gedetacheerd bij den generalen stad te 's-Gravenhage, is aangewezen or het. eollege-jaar 1929(1930 die colleges te een van prof. dr. van Eysinga aan Rijksuniversiteit te Leiden. OPENBARE LEESZAAL REUVENS. In het gebouw Breestraat is een algemeene ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens, onder presi dentschap van mevr. de wed. Prof. Kuenen, De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, Dr. A. A. van Rijnbach, gelezen werden goedgekeurd. Hierna kwam de begrooting voor het jaar 1930 aan de orde. De presidente bracht aller eerst een woord van dank aan Dr. Rijnbach, na het overlijden van den heer Schaap, zich met het beheer van de financiën heeft willen belasten. De begrooting geeft de volgende cijfers Contributies en subsidies: van particulieren f 5500, van de gemeente f 5255, van de pro- e f 1376, van het rijk f 3039, totaal f 13190, met enkele andere inkomsten e totaal bedrag van f 15970. Onder de uitgav zijn geraamd voor gebouwen f 1235, exploitatie jebouw f 1215, salarissen f 9350, boekaan- schaffing f 3000, technische administratie f 1300, totaal f 16380, zoodat er een geraamd tekort is van f 410. Nadat eenige der aanwezigen nadere inlich tingen hadden gevraagd werd de begrooting onveranderd met genoemde bedragen goedge keurd. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan ile orde. De aftredende leden, de heeren F. Eikerbout, Dr. A. Beets, Prof. Dr. L. Knap pert, Mr. A. van der Eist en Mr. M. B. Vos, werden bij acclamatie herkozen. Voorts werd in de vacature-Schaap gekozen de heer Dr. J. Al. van der Vlerk, terwijl het bestuur tenslotte werd aangevuld door de verkiezing van heer G. Eikerbout. De presidente deelde voorts nog mede, dat Dr. van der Vlerk zich bereid had verklaard het penningmeesterschap op zioh te willen nemen, waarvoor zij hem hartelijk dank brengt. Tot leden van de kascommissie werden herkozen de heeren C. Huge en Schilp. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL LEZING VAN Dr. M. v. BLANKENSTEIN. De jaarvergadering in de Burchtzaal BEHOEFTE AAN GEMEENTE- SUBSIDIE Onder presidium van den heer Hugo van Poelgeest hield gisteravond boven genoemde vereenigrng in de „Burchtzaal" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter opende de matig bezette bij eenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en deelde mede, dat door om standigheden het vorige jaar de jaarverga dering niet kon worden gehouden. De voor naamste reden daarvan was wel het vertrek van den voorzitter, mr. J. Klein, wien spr. nogmaals dank bracht voor den velen ar beid door hem in het belang van de dieren bescherming verricht. Dc secretaresse, Mevr. J. C. van Poel geest—Brand las daprna dc notulen van de laatstgehouden ledenvergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Na behandeling ven eenige ingekomen stukken naar aanleiding waarvan besloten een schriftelijke dankbetuiging to zen den aan liet Lcidseh Politiemuzickgezelscbap den verleenden steun, bracht do seen' taresse dc verslagen over 1927 en 1928 uit, waaraan het volgende is ontleend: er 1927 werden in liet asyl verpleegd: Hondenkostgangers 123 met 1671 vcrpleeg- dagen; Hondenzwervers 126 met 9931 pleegdagen; Kattenkostgangors 74 met 1026 erpleegdagen; Kattenzwervers 125 met 7999 verpleegdagen. Totaal 448 dieren met 20627 erpleegdagen. Over 1928 waren deze aantallen: Hondenkostgangers 116 met 1044 verpleeg den; Hondenzwervers 188 mot 13154 ver pleegdagen; Kattenkostgangcrs 59 met 772 erpleegdagen; Kattenzwervers 172 met 11471 ■erpleegdagen. Totaal 535 dieren met 2G441 erpleegdagen. Over 1929 zijn aanmerkelijk meer dieren •erpleegd; eind September was er al ongp eer dezelfde omzet als over het gehele jan*- 1928. Om dit te financieren js ongeacht d ele tegemoetkomingen, die het bestuur op het gebied van loon en onkosten ondorv' noodig een bedrag van klein f 6000 en waar contribution en giften op f 1009, steun van de afdeeling op f 600, dc opbrer asf van pension- en zwerfdieren op f 1500 go schat kan worden, moet-klein f 3000, dus de helft, binnenkomen door speciale acties, of er blijft een hopeloos tekort. Men ziel, dut het zeer wenscliclijk zal zijn /.Is tc zijner tijd de conjunctuur zal toelaten dat'— zooals :i' vele plaatsen reeds geschiedt ook van ge meentewege worden vergolden de diensten instellingen als deze direct en indirect aan de gemeenschap bewijzen in waarden van arbeid, hygiëne en moraal. In Mei 1928 vertrok' de heer HolshsinVe.'- naar Den Haag en moert daardoor zijn me dewerkvng opzeggen. Hij heeft van don non vang af met ijver en belangstelling het asyJ gediend; het bestuur blijft hem daarvoor zeer dankbaar. Gelukkig vond het bestuur Majoor Kuipers bereid zijn plaats in te ne men en het met raad en t'rl hij te staan. Het aantal contribuanten was over 1927: 286, over 1928: 282 waaronder verschillende u<t andere plaatsen. Ten plotte werd krachtig opgewekt lot steunverleening aan den jaarlijkschcn bazaar, welke gehouden zal worden in de week van 17 tot 22 Februari a.«. in het Nutsgcbouw, onder leiding van Mevr. de Wed. Prof. Ion- ker, I-Ioogewoerd 135. Het. uitvoerige jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Op voorstel van den heer Du val werd besloten uit propagandistisch oogpunt eeii exemplaar van dit verslag aan alle gemeen teraadsleden toe te zenden. Da voornaamste cijfers van liet financieel jaarverslag zijn in dat van de secretaresse verwerkt, zoodat we kunnen volstaan met de medeueeling, dat tiet beheer van den penningmeester, den heer v. Poelgeest, eveneens werd goedge keurd. Na uitgebracht advies werd de heer van Poelgeest voor zijn beheer gedechargeerd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren Aalbersberg. Bursch en van Eek. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren mevr. looker en de heer van Poelgeest. Dc beide aftredenden werden bij acclamatie her kozen, terwijl voorts werden gekozen mevr. van Eek, mevr. en de heer Speelman uit Sasspnheim en dr. Borgerhoff Mulder, welke laatste bereid is gevonden als voorzitter op te treden. Na uitloting van een twintigtal aandeden en rondvraag, waarbij dc heer Hassel- ba ch de wenschelijkheid bepleitte van de invoering van een gemeentelijke verorde ning, regelende het toezicht op het laden van vee in wagens en auto's, werd de ver gadering onder dank voor de opkomst ge sloten. In de groot e Nutszaal heeft gisteravond voor het departement Leiden der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel Dr. M. Blankenstein een lezing gehouden over: Onze -\ciligiheid in. de nieuwe wereldont wikkeling. Spr. begon met het te zeggen dat het zijn bedoeling was te onderzoeken of de vrede i.n de wereld tegenwoordig beter beveiligd is dan voor den oorlog, want daarvan hangt onze toekomst af, (tot beslist of al ons stre ven naar vooruitgang al dan niet is. Wij Nederlandei welke op den weg van de gemeente lagen. Hij noemt o. m. slootdemping en straataan- leg bij do sigarenfabriek van Van der Lin de; afbraak huizen hij de Geref. Kerk; straat aanleg in Hazeveld. 't Ligt dus ook op den weg van de gemeente in het verlies van liet bedrijf bij te dragen. Wethouder Heingrecn (a.r.) krijgt daarna gelegenheid om bet beleid van de commis sie voor de water- en lichtbedrijven te ver dedigen. Hij zegt dat de heer Den Uijl nu eens moet ophouden met al' te geven op de Chr. partijen met hun arbeiders en het prijzen van zijn politieke partijgenooten. 't Is rno- iis site- 8eliJk dat er bij de Chr. partijen geestelijk ..ypefsrh dooden zijn, maar bij dc S.D.A.P. zijn ook i ...I.IA („it T"In dn Hoo.» Tl Tiil i-lnrff Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) Te Krimpen aan den IJsel is een protest- crgadcring gehouden inzake de slechte wegén. Verschenen is het Voorloopig Verslag in zake de wijziging der Lager Onderwijswet, Blz. 2. is het zevende postvliegtuig hiiPr zonrvel "a's 1 nude wijven. Dat de heer Den Uijl durft 111CI ZUl".\ ,1 .1 ,,i* ,1 Kdrli-ii» cm IS. wi] .Noaeriaouers manen iiht ,i„ u'i,,;; in Azië bijzondere gevaarlijke plekken sputteren tegen do winst uit de bednj IT.. ;;i. n) ui; beernnt Sm1, niet. Hl] geeft den heer I •eldoorlog er wederom zoo ge lukkig doorheenkomen als in 1914—1913. Van ons zelf hangt het niet af. Als. wij >rlog wilden voeren zouden de mogend heden dat wel weten te beletten, maar als alles brandt is er oolc toor ons moeilijk ont komen aan het gevaar. Daarom zijn wij afhankeljjk van den toestand in de wereld. Die toestand is mog niet het gewichtigste; die kan verschuiven. Van grooier belang is nog: Hdbben wij afleiders van het ge vaar, diie automatisch in werking treden als het dreigl? Want de menschheid heeft bescherming tegen zich zelf noodig. Hij schetst dam het Europa van voor, en van na den oorlog. De positie van Europa is dan, volgens spreker, nu veel beter dan te voren,, ondanks alles wat daartegen schijnt te pleiten, en dat hij nader in be schouwing neemt. Hij zet uiteen, ihoe het na den oorlog moest lijken of Europa niets geleend had, ja verslaafd was geraakt aan de wanorde; maar hoe daarna verbetering intrad. Van groote be t e eken is is die Volkenhond om liet contact dat liij schept tusschen dr staatslieden; een contact dat vroeger mact bestond. Spreker zegt: Als wij den toestand hadden van einde Juli 1914 zou de Volken bond waarschijnlijk niet den vrede kunnen redden; maar zeer zeker biedt hij de mid delen om te verhinderen dat die toestand ontslaat. Hij beschrijft dan <iie internationale aanraking en de verbeterde vormen van diplomatie, die door den Volkenbond in de wereld zijn gebracht Europa is vol construc tiefouten en scheuren; maar, zooals hij door voorbeelden aantoont, door de scheuren zelf ontsnapt- spanning. Daarna schiklert hij in vogelvlucht de ontwikkeling van het Verre Oosten in deze eeuw, en hoe het zoo gevreesde gele gevaar een droom bleek. De ontwikkeling in China is zelfs een beveiliging voor dien vrede, om dat do lusf naar concessies en pachtee bieden hij de groote mogendheden daardoor is verdwenen. Een belangrijke oorzaak van internationalen wedijver en wantrouwen is daardoor uit den weg geruimd. In 1921 echter leek de toestand in het Verre Oosten zeer gespannien, door de tegen stelling d'e tussclien Amerika en Japan ont slaan was. De conferentie van Washington dreef deze spanning ten top, maar veroor zaakte ook die ontspanning. Sedertdien is de toestand in het Verre Oosten veel heter geworden. Er is geen oorlogzuchtig zich boven zijn finamcieele draagkracht w nend Japan meer. Nadat spreker nog gewezen had op heteekenis van de vlootibasis van Singa pore, speciaal van Nederlandsch gezichts punt 'ui:t, kwam hij tot die slotsom, dat de kansen op een oorlog veel geringer dan vroeger zijn geworden, niet omdat de men- sohen zoozeer veranderd zijn, maar omdat men erin. geslaagd is de middelen tot voor koming van oorlogen in belangrijke -mate te verbeteren. Na dnze lezing werden er eenige vragen gesteld en door -den spreker beantwoord. De Voorzitter. Ds. N. C. <v. G'nkel bracht tenslotte Dr. van Blankenstein dank voor zijn helangr.vekkend'e rede. ARBEIDSBEURS. Op 28 November 1929 stonden 586 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 781 op 28 November 1928. VOORSTEL VAN DEN HEER SIJTSMA Omtrent den Stadhuisbouw. Door hot raadslid den heer K. Sijtsma, is met betrekking tot het voorstel inzake het verleenen van een opdracht tot het ontwer pen van plannen voor den houw van een nieuw Raadhuis, het volgende voorstel bij den Raad ingediend: De Raad, kennis genomen hebbende van het prae-advies van B. en W. inzake de her bouw van het Raadhuis, noodigt dit College uit alsnog aan den Raad mede tc doelen of door hun College ook de vraag is overwogen of de bouw van een Raadhuis op een andere plaats de voorkeur zou kunnen verdienen boven herbouw op het oude terrein. Voorts of onderzocht is dat voor alle afdeclingen bij herbouw behoorlijk huisvesing kan wor den verleend en, voorzoover dit niet het ge val mocht zijn of dan niet enkele afdeclin gen zooals b.v.. de afdeoling Gemeentewer ken elders zouden kunnen worden gehuis vest. Los van het antwoord daarop gegeven stelt hij voor niet zooa's IJ. en W. in overweging geven aan een bouwmeester (in casu de heer W. M. Dudok) het maken van plannen voor den bouw op te dragen, doch daarvoor minstens 3 en hoogstens 4 architecten in overleg met het bestuur van de Mij. tot be vordering der Bouwkunst uit tc noodigen, op dezelfde voorwaarden welke aan den lieer Dudok zouden worden gesteld. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. RAADSVERSLAG. (Vervolg.) Direct na de pauze beantwoordt de Voor zitter dc verschillende sprekers. Eerst spreekt hij woorden van dank voor de m« dewerking, die sommige leden hebben toe gezegd. Le woorden van critiek, die enkel leden hebben geuit aan het adres van het college van B. en W„ vooral die van poli- tieken aard, zooals het gebed in den Raad en anderen, zal hij onbeantwoord laten. Die moeten de rechtsche raadsleden ol even tueel de wethouders maar beantwoorden. Opmerkingen over de verschillende bedrij ven zullen de voorzitters van de betrekke lijke commissies ter sprake brengen. Den heer Ten Cate Brouwer van antwoord dienende, zegt bij, dat de cijfers, welke deze heer heelt genoemd in betrekking tot belastingverlaging, niet geheel juist zijn. Tot belastingverlaging zal hij nooit meer meewerken. Vooral nu niet met het oog op de financieel*!, verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De conclusie van don heer Ten Cate Brouwer dat als B. on W. veel geld hebben zijn ook maar veel uitgeven is even eens onjuist. Het groot batig saldo van 1928 wordt voor een deel gereserveerd en voor een deel in de buitengewoue uitgaven ge bracht. Over de openstelling van het tele foonkantoor des nachts zullen besprekingen worden gehouden. Nu is reeds een directe verbinding met Amsterdam dés nachts ver kregen. Wanneer er niet te veel onkosten voor de gemeente mee gemoeid zijn zullen pogingen in het werk gesteld worden om openstelling des nachts te verkrijgen. Ook over de verbloeding van de spoorweghaven zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt. Met hot oog op de oeverversterking is dit echter een geval van veel belang en veel geld. In antwoord op dc opmerkingen van den heer Boeren zegt de Voorzitter dat met het ambtenarenreglement ook voor deze ge meente rekening zal wórden gehouden. Ook hij vindt een hadhuis voor deze gemeente in liooge mate gewenscht. Echter kunnen thans daarvoor nog geen voorstellen wor den verwacht, omdat met den bouw daarvan groote sommen gclds zijn gemoeid. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van een sproeiwagon zal den Raad niet meer berei ken. Reeds dikwijls is een dergelijk voorstel niet aangenomen en zullen B. en W. dus ook niet meer met voorstellen komen. De opmerking gemaakt over het politie wezen zal door hein ter harte genomen worden. De opmerkingen door den lieer Den Uijl gemaakt betreffende het ontslaan van ar beiders aan de bedrijven om politieke over wegingen, verwondert hem ton zeerste. Het is voor het eerst dat hem zoo iets tor oore komt en een onderzoek daarnaar zal wor den ingesteld. Op het uittrekken van gelden voor steun aan werkloozcn behoeft dit lid niet te rekenen, omdat zulks door Gedep. Staten toch niet zou worden goedgekeurd. Daarna beantwoord wethouder Van Leeu wen (r.h.) de opmerkingen over het Grond bedrijf. Dat het verlies van dit bedrijf zoo groot is, is voor oen deel gelegen in het feit dat door dit bedrijf werken zijn gedaan Uijl het advies eens naar partijgenoot AA' baut in Amsterdam te kijken. Die z'n heele financieele politiek is gebaseerd op winst uit trambedrijf en overige bedrijven. Laat de heer Den Uijl daar tegen sputteren. Dat de. Christelijke partijen niets hebben ge daan is overdreven. De mooie gemeente bedrijven die wij bezitten is het werk van de rechtsche raden der vorige gemeenten. Wat heeft de S. D. A. P. gedaan, vraagt spreker. Ook de beer Ten Cate Brouwer moet eens ophouden met het schetteren tegen het Chr. onderwijs. Dc „kleyne luyden" hebben veel meer over gehad voor hun onderwijs dan de liberalen. Na de ge ijkstelling van het onderwijs hebben zij nog f 30.000 bijge dragen in den bouw van een Chr. Mulo- school. Ook do liberalen doen niets. Voor den bouw van een I-I. B. S. zijn ze nooit ver der gekomen dan tot aankoop van een stukje grond. Een Chr. H. B. S. daarentegen is verrezen en nu pas nog is wee school voor zwakzinnigen geopend. De opmerkingen van verschillende spre kers beantwoordende, de bedrijven betref fende, zegt hij dat van verlaging van den electriciteitsprijs voor étalagevcrlichting wel niets zal komen. De kosten, die gemoeid zijn met verandering van meters zijn daar- te hoog en bovendien moeten de pi-ij- erlaagd worden alleen voor het bran- la winkelsluiting. De winkeliers zullen daarvoor wel niet voelen, omdat zij in het geheel er niet beter van worden. De kostenberekening a an den aanleg van is, water en eleetriciteit naar den West- ka naai weg is niet te hoog. De eerste 10 jaar zal het verlies voor de bedrijven opleven en daarom kan de commissie rriet tot aa leg adviseeren. De heer Van Muiswinkel (a.r.) dient dan den lieer Ten Cate Brouwer van ant- •hand met zijn opmerking over het afschaffen van het gebed voor de raads vergaderingen. Dit gebed kan moeilijk .an iens zijn clan een formulier gebed, maar lesniettemin is het noodig. Hij ontraadt ten sterkste do afschaffing. dupliek van verschillende spre kers komen achtereenvolgens in behande ling: Begrooting Gasfabriek. De heer Koren (c.h.) vraagt hoe het nu zit met de uitbetaling van loohen op Chr. feestdagen. De \'*oorzitter zegt dat besloten is in het vervolg de volle 100 uit te betalen. v Begrooting Eleetriciteit. De heer Spreij (c.h.) is tevreden mét de verlaging van den electriciteitsprijs. Echter had hij liever de meterhuren zien vermin derd, dan bereikt men alle menschen. Ilij doet daarom het voorstel de meterhuren met de helft te verlagen. De hear Herngreen ontraadt dit voorstel ten sterkste. Dit is niet in het belang van de afnemers. Bovendien zou de gasprijs met 1 cent per M3. moeten worden ver hoogd, wanneer men de meterhuren gaat verminderen. De heer Spreij trekt clan zijn voorstel in. De heer Van Dijk stelt voor de uitbrei ding naar den Westkanaal weg nu reeds ter hand te nemen. Het verlies van de bedrij ven kan dan door de gemeente worden bij gepast. Het is een belang voor de bewoners om nu reeds geholpen te worden. De heer Ten Cate Brouwer wil dit echter niet buiten advies van de commissie van hijstand doen. Laat men eerst dat advies afwachten. Dan kan in een volgende ver gadering worden beslist. Aldus werd be sloten. Bcgrooting Grondbedrijf. De heer Den Ouden vestigt de aandacht van de commissie op het voormalig Ouds- hoorn. Daar is nu gemakkelijk aan grond te komen en is het wel nuttig ook. I)e heer \?an Dijk zegt, dat deze opmer king ook reeds in de afdeelingen is ge maakt, maar dat de commissie daaromtrent niet is gehoord. Hij vraagt of dit per abuis is gebeurd. De Voorzitter zegt dat deze vraag alsnog aan de commissie zal worden toegezonden. Begrooting Armbestuur. Dc heer Den Uijl bepleit benoeming van arbeiders in het algemeen armbestuur. Ten sterkste moet hij opkomen tegen de benoe ming van leden die reeds lid van een ker kelijk armbestuur zijn. De Voorzitter zegt dat in eventueelo vaca tures rekening met deze opmerkingen zal worden gehouden. De bedrijfsbegrootingen worden daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Gemocntebegrooilng. Bij de posten subsidies aan Burgerwacht en Vrijw. Landstorm stelt de heer Den Uijl voor deze posten te schrappen. Dit zijn in stellingen tegen de arbeidersbeweging, die geen revolutiebestrijding beoogen, maar het er op toeleggen revolutie te maken. Zijn voorstel wordt verworpen met twee stem men (Den Uijl en Den Hertog. Een voorstel van den heer Den Uijl om de subsidie voor do oudercommissies te verhoogen tot f 40 voor elke commissie, wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. De heer Den Ouden pleit voor verhooging van het subsidia aan de bewaarscholen. Hij wil in plaats van f 5 f 10 per leerling geven. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Bij den post subsidie aan de Chr. H. B. S. stelt de heer Ten Cate Brouwer voor dit subsidie niet te geven zoo lang het gids- dienstonderwijs niet facultatief is gesteld. Voor zijn voorstel stemmen de heeren Den Uijl, Den Hertog, Boeren en Ten Cate Brou- Het subsidie aan de commissie voor het geven van volksconcerten wordt op voorstel van den heer Den Uijl verhoogd tot f 125. Een voorstel van denzelfden heer om een bedrag van 1' 2500 uit te trekken voor steun aan werkloozen wordt verworpen met 13 tegen 3 stemmen. Bij de ontvangsten werd alleen gesproken over den post vermakelijkheidsbelasting. Van verschillende zijden werd op afschaf fing aangedrongen. Deze belasting werd een grievende onrechtvaardigheid genoemd, wel ke alleen door bepaalde personen moet worden betaald. Het is niet om de opbrengst te doen, maar om dc vermakelijkheid tegen te gaan. De Voorzitter heeft deze belasting zeer principieel verdedigd. Hij durfde zelfs vra gen wat er tegen was om de „kennis" van de W. \r. te belasten. j Een voorstel om de belasting af te schaf- (Biz. 5.) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de artikelen van de begrooting van F' nenlandsche Zaken en Landbouw voortgezet. Een artikel over de Schoolstrijd op Flak- (blz. 7). De Amsterdamsclie gemeenteraad is nog bezig met de behandeling der begrooting Publieke Werken. (Blz 9.1 Een artikel over de opleiding van de i liciens. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het hoofdstuk Financiën van de begroo ting voor 1930. BUITENLAND (blz. 2). China doet een beroep op den Volkenbond voor het conflict met Rusland. Henderson spreekt in het Lagerhuis over eventueelo stappen krachtens het Kellogg- pact om een einde aan het Russisch-Clii- ncesch conflict te maken. De economische partij eisclit ontbinding van den Pruisischen Landdag. Protesten tegen 22 December, vlak voor Kerstmis, als stemmingsdag voor het Volks- referendum in Duitschland. Een groot Amerikaansch Fokkervliegtuig bij New-York verongelukt. fen werd verworpen imet 9 tegen 8 stem- Tegen afschaffing stemden de 5 c.h. en de 4 a.r. De St. Geref. afgevaardigde stcm- voor afschaffing. De heer'Den Uijl stemde toen voor om de plaatselijke vereenigingen van belasting vrij te stellen. Ook dit voorstel werd ver- rpen. Nu echter met 10 tegen 7 stem- n. De St. Geref. was nu ook tegenstem mer. De begrooting werd daarna met alge- eeno stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag zeide de heer Ten Cate rouwer dat hij in de eerstvolgende verga dering het voorstel zou doen om het gebed jor do raadsvergaderingen af te schaffen. De heer Van Dijk vroeg even de aandacht voor het benoemen van leden in de schillende commissies, hetwelk in Decern- ber moet plaats hebben. Hij stelde vooi nu eens van herbenoeming af te stappen, opdat alle leden eens in een commissi! ting kunnen hebben en men dan ook eens commissie ruilen kon. De leden krij gen dan inzicht in verschillende gemeente zaken. De Voorzitter zegt dat de leden zelf macht om te benoemen hebben, dus dat zij het zelf kunnen uitmaken wie zij in bepaalde commissie willen doen zitting ne men. De vergadering wordt daarna door den Voorzitter gesloten. BOSKOOP WINKELWEEK, De opening. AVoensdagmiddag, 27 November 1929, des middags om 3 ure is in de Raadzaal Winkelweek te Boskoop in tegenwoordig heid van vele genoodigden door den Bur gemeester, den lieer P. A. Colijn geopend. Behalve het Bestuur van de Boskoopsche Middcjistandsvereeniging en het Bestuur der R.-K. MiddenstandsA'ereeniging „De Hanze", afdeeling Boskoop, merkten op de beide Wethouders der Gemeente den Gemeente-Secretaris, den Directeur het Bureau van den Kon. Ned. Midden standsbond, den Voorzitter van de Kamer van Koophandel, afd. Kleinbedrijf, Secretaris dier Kamer, het Bestuur Middenstandsvereeniging te AA;addinxveen, den Directeur van het kantoor Boskoi van de Rotterdamsche Bankvereeniging i den Directeur van het kantoor Boskoop der Fa. Goedewaagen. Na dc openingsrede, werd het woord ge voerd door den heer C. Loef, waarnemend voorzitter van de Middenstandsver door den heer Ingonool, Directeur Bureau van den Kon. Ned. Middenstands hond, door den heer Brand, voorzitter van de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" te Boskoop, door den heer De Boon, voor zitter van de Middenstandsvereeniging Waddinxvccn, door den heer Van Vreunin- gen, voorzitter van de Kamer van Koophan del, afd. Kleinbedrijf te Gouda, en door den hoer D. Jongejan, secretaris van de Midden- standsverecnigfng tc Boskoöp. Het was bijna een raadsvergadering'gelijk Na afloop hiervan werden ve aangeboden. DIEFSTAL VAN BOOMEN- EN PLANTEN. Uit het onderzoek der politie, is gebleken, dat zij met de aanhouding van de alhier wo nende E. en R. een goedé vangst hebben gedaan, daar thans is komen vast te staan, dat genoemde personen zich aan tal diefstallen van hoornen en planten ten i deele van alhier wonende boomkweekers hebben schuldig gemaakt. Woensdagmorgen is het tweetal officier van Justitie te .'s-Gravenhage geleid. PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST. Het kantoor van den Plantenziektenkun digen Dienst is vanaf Vrijdag 29 deze ver plaatst van de Rozcnlaan 9 naar den Zijde- tveg r 31. KATWIJK AAN DEN RUN VERKIEZING OUDERLINGEN EN DIAKENEN. Na afloop van den avonddienst ter gelegen heid van den dankstond voor het gewas, werd in de Geref. Kerk alhier verkiezing gehouden voor ambtsdragers. Aan de beurt van aftreden waren de broe ders-ouderlingen P. Noort (niet herkiesbaar) en G. v. d. Perk, die wel herkiesbaar doch ontheffing vroeg. Gekozen werden de broeders AV. v. Veen en C. Vooijs. Van de d akenen waren aftredend Joh. Kor- pelshcek Cz. (n:ct herkiesbaar) en A. Profijt Herkozen A profijt en gekozen C. Zuy'dcr- duijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6