TWEEDE KAMER BINNENLAND. PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929' TWEEDE BLAD PAG. 5 GELUIDVERSTERKERS BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW Zorg voor orde en veiligheid Bevolkingsboekhouding - Filmkeuring Grondbezit en Hypotheek Krank zinnigenwezen WERKVERSCHAFFING Vergadering van 27 November 1929. Er was gister wat nieuws in de Kamer. Iets raars was het echter niet. Maandag waren in kleinen kring proeven genomen met geluidversterkers. Maar voor een bijna leege Kamer. De voorloopige resultaten waren echter van dien aard, dat gister de proef herhaald is. Voor het spreekgestoelte hing een micro foon en op de tribunes waren geluidverster kers-opgesteld. De heer Kampschöer was de eerste die zich voor de microfoon plaatste. Meerde re sprekers volgden hem na. We moeten zeggen, dat de proef ons in zooverre uitstekend heeft voldaan, dat de re devoeringen van sprekers met een zachte stem o.a. de heeren Rutgers van Rozen burg en Aalberse uitstekend verstaanbaar waren. Die van anderen, met een scherp of hard stemgeluid, waren te goed hoorbaar. De klank der stem verliest dan niet alleen veel aan natuurlijkheid, maar krijgt iets me- taalaehtigs-hard. Voor de trommelvliezen is dat op den duur niet aangenaam en er is dan iets als verademing, indien de micro foon even wordt afgezet. Maar in 't algemeen zou van een belang rijke verbetering gesproken kunnen worden. De voorzitter, D r. B e u m e r, als lid der Huishoudelijke Commissie en de griffier, na men om beurten op verschillende tribu nes plaats om een in druk te krijgen van iet effect der instal latie. Te dezer gelegen heid heeft Dr. Beu- mer eenigen tijd als Kamerpresident ge fungeerd. Hij was daarbij uitmuntend verstaanbaar zonder geluidversterking. De Kamer heeft zich den ganschen middag bezig gehou den met de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De gelden voor de Burgerwachten werden veiliggesteld met 53 tegen 23 stemmen. Die voor den Landstorm werden, bij zitten en opstaan, in dezelfde verhouding goedgekeurd. Tegen stemden de soc.-democraten, de V.D. en de heeren Wijnkoop en Floris Vos. De post voor de Politietroepen stuitte al leen op verzet bij de soc.-dem. en bij den heer Wijnkoop. Aan de orde was daarna bij de onderafdee- Iing „Gemeentebesturen" de voorgenomen invoering van een ngsboekhoudlng. De Kamer besteedde er vrij veel tijd aan. Dat er groot verzet was, was den minister reeds gebleken. Daarom was de post van f 350.000 (in 't geheel zouden 6 ton noodig zijn) reeds teruggenomen en veranderd in een memoriepost, terwijl de invoering van het nieuwe stelsel werd uitgesteld tot 1H33. Sterke tegenstanders tegen de nieuwe me thode bleken de heeren Oud (V.D.), K a m p- chöer (R.K.), de Wilde (A.R.), B 1 ere- ma (V.B.) en Rutgers v. Rozenburg (C.H.). Op financieele, zoowel als practische gronden motiveerden ze hun verzet. Een groot bezwaar was ook, dat de kosten ten deele op de schouders der gemeenten ge- echoven werden. De eerste verdediger w«a de eoc.-dem. Hiemstra. Hij zag waarlijk kans een de mocratisch kantje aan het nieuwe systeem te ontdekken. Ook Mr. Aalberse (R.K.) pleitte er uitvoerig voor. Begrijpelijk. Want het nieuwe stelsel is afkomstig van de Centrale Commissie voor de Statistiek, die op de kaart ook allerlei statische gegevens wenscht te zien aan- geteekend. Van die Commissie is de heer Aalberse voorzitter. In zijn rede wees hij er op, dat denkbeeld op zich zelf reeds 40 jaar oud is. Het is de bedoeling om aan de gemeen ten haar onvermijdelijke en redelijke kosten te restituecren. Gevraagd wordt of het wel raadzaam is den memoriepost te handhaven. Een prin- cipieele beslissing wordt daarmee gevraagd. Maar er is gevaar, nu er zoovele, naar de heer Aalberse meent, onjuiste bezwaren zijn. Volgend jaar kan met veel meer kennis zaken worden geoordeeld. Minister Ruys was dankbaar voor de ontvangen steun, maar ook voor de door Mr. Aalberse uitgelegde reddingsplank. Hij nam den post terug, in afwachting van den ter juiste beoordeeling noodigen maatregel van bestuur, terwijl niet aan een bepaald jaar zal worden vastgehouden. De uitvoering van de Bioscoopwet werd besproken door den heer Rutgers v. Rozenburg (C.H.), wat betreft de wet telijkheid der nakeuring in centraal verband. Hij had daar geen bezwaar tegen en het brengt vereenvoudiging. Mr. Boon (Lib.) betoogde het tegendeel. De delegatie, die in de nakeuring gelegen is, staat buiten alle verband met de gemeenten ~i is daarom in strijd met de wet. De heer Wijnkoop (Comm.) betoogde, dat cultuurfilms, onder het voorwenden van haar revolutionair karakter, niet mogen worden geweerd. De heer v. d. Heide (S.D.) merkt op, dat van de gekeurde 8000 films er tot heden slechts 27 zijn afgekeurd. Dat is de moeite niet. Het laatste jaar is geen enkele cultuur film afgekeurd. Dat mag dus niet doen spre- i oen bekrompen censuur. in i ster liet zich over het theore tisch verschil niet uit Hij verklaarde niet voornemens te zijn om te gaan zitten op den stoel van de Centrale Commissie. Bij de afdeeling „Statistiek" betoogde de heer v. d. Sluis (S.D.) de wen- schelijkheid van betrouwbare rrogevens over de verdeeling van het grond %;t. Ook zou hij willen weten hoeveel 'hypmheek telken jare wordt afgelost 'ter zou aan dit laatste ver zoek voldoen. Bij „„Krankzinnigenwezen" wees Dr. Vos (Lib.) op de noodzakelijkheid van .meer inspecteurs bij het staatstoezicht Mevr. de Vries—Bruins (S.D.) zou in het verslag over de Krankzinnigenverzor ging gegevens willen vinden omtrent de ont wikkeling van de krankzinnigenverpleging. zal met de geuite wen- schen rekening houden. Pogingen om de na zorg te bevorderen, 'zullen gaarne worden gesteund. Bij werkverschaffing eji stexmverleenlng sprak de heer v. d. Heide (S.D.) zich uit tegen inkrimping van werkverschaffing, ook deze soms niet economisch. Ging men de menschen weer naar „Maatschappelijk Hulpbetoon" sturen, dan zou dat op tal van plaatsen tot demoralisatie leiden. Hulde werd gebracht aan Mr. Kan ook volgende sprekers deden dit voor hetgeen deze voor Drenthe heeft gedaan. De grond slagen voor dat werk waren reeds vroeger door minister Ruys gelegd. In Drenthe is'nog een teveel aan arbeids krachten. Dat maakt werkverschaffing mo gelijk en noodig. Maar het brandmerk van steunverleening moet er af. De loonen wor den soms noodeloos laag gehouden, ook al geldt het productief werk, en er zijn allerlei funeste uitsluitingen. Den minister werd gevraagd met het cul- tureele opbouwwerk voort te gaan. De heer Bakker (C.H.) betoogde, dat hij voorkeur naar productief werk moet worden gezocht, zij het dat het productieve op den duur eerst blijkt Onderscheiden moet tusschen werkver schaffing en het openen van werkgelegen heid. Het laatste is het beste. Productief werk moet in het vrije bedrijf worden uitgevoerd, doch onder bepaling, dat DE SLACHTOFFERS VAN GROOTEGAST een bepaald aantal werkloozen er bij wor den tewerkgesteld. Gewaakt moet worden tegen ongelijkmatig beid der loonen, omdat zulks leidt tot moei lijkheden en grieven. Gevraagd werd waarom instelling van een commissie voor den geestelijken en zedelij ken opbouw van Z. O. Friesland, is afgewe zen. De toestanden zijn er toch niet beter dan in Drenthe. Er is een buurthuis gesticht, maar er zijn er meer noodig. En daartoe is steun noodig. Een centrale commissie kan daarbij uitste kend werk verrichten. De heer Hiemstra (S.D.) verdedigde de uitvoering van groote werken tegen norma le loonen. Men ba- schouwt werkver schaffing nog teveel als armenzorg. Maai daarmee moet gebro ken worden. Gezins hoofden moeten niet onnoodig ver hun woonplaatsen te werk worden gesteld. Zoo mogelijk moet men ze zelfs dicht bij de groote steden hou den. Er moet ook niet krampachtig aan de landbouwloonen wor den vastgehouden. Met den heer v. d. Heide keurde de heer Hiemstra de uitsluiting af van stakers te Valfchermond van de werkverschaffing. Dr. Vos (Lib.) merkte op, dat onze econo mische toestand zich geleidelijk hei-stelt. Het indexcijfer voor de werkloosheid nam be duidend af sedert 1923 van 11.3 tot 5.6 Gevraagd werd een volledig onderzoek naar de economische en maatschappelijke oorzaken van de werkloosheid. Als werkloozen staan tegenwoordig ge boekt tal van invalide arbeiders. Voor die categorie moeten aparte maatregelen geno men worden. Noodzakelijk is ook verruiming van de vakopleiding. Met de werkverschaffing in Drenthe Is heel wat natuurschoon vernietigd. Men zij voorzichtig en toone er zich ook op bedacht om de menschen aan het werk te krijgen in allerlei industrieën. Men zou industrieën kunnen gaan decentraliseeren bij haar uit breiding. Er worde daarover eens overlegd met de werkgeversorganisaties. De heer v. d. Tempel (S.D.) was van oordeel, dat de werkloosheid nog een groot kwaad is, terwijl een crisis misschien te wachten is in de bed rij fscon junctuur na de beurscatastrophe. We zijn nog niet voldoen de voorbereid om de gevolgen daarvan op te vangen. Gewezen werd op de vrij omvangrijke werkloosheid in belangrijke bedrijfsgroepen in de groote steden. Met het oog daarop moet de ontginningsar- beid krachtig worden voortgezet en ruimer vakopleiding mogelijk worden gemaakt. Voor productieve werken is voor 1929 89 millioen uitgetrokken. Dat is van beteekenis voor de arbeidsmarkt Maar betwijfeld werd of die groote werken wel voldoende zijn be nut ter bestrijding van de werkloosheid door tewerkstelling van een bepaald percentage werkloozen. Den minister werd verzocht in die richting werkzaam te zijn en ook te illen overwegen of centralisatie der werk- loosheidszorg bij één departement niet in het belang van de bestrijding der werkloos heid zou zijn. De zorg voor de werkloozen worde niet afgebroken; maar verbeterd in het econo misch belang van ons volk. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) betoogde het groote nut van voortgaande, ontginning in Drenthe. De heer Eh e 1 s (V.D.) stelde de vraag of het niet mogelijk is om voor hen, die bij de centrale werkversohaffing geplaatst zijn, te zorgen voor woningen ter plaatse waar ze werkzaam zijn. Het pleidooi voor tewerkstellen van werk loozen bij groote werken werd ondersteund Ook wenschte hij de industrialisatie te zien bevorderd. De heer W ij n k o o p (Comm.) betoogde ten slotte, dat de werkloosheid in het kapi talisme niet te bestrijden valt. Dat was gauw klaar. Toch besprak de heer Wijnkoop nog enkele bestrijdingslapmiddelen. Zijn oplossing is: 45-urige werkweek en of 7-urige werkdag. En dan verder een beetje bolsjewisme. De Minister sprak enkele woorden en zal zijn rede heden voortzetten. SAMENWERKING EN FUSIE VAN KRUIDENIERSBONDEN. In den Haa® vergaderde dezer dagen hel Comité van Samenwerking uiit de lande lijke kruideniersbonden, ter bespreking van de mogelijke fusie tussohen den Nederland- schen Kruideniersbondi en Febowüo en als gevolg daarvan stichting van een landelijke inkoop-organisatie roet eigen merk. Als afgevaardigden waren aanwezig de heeren Rijsdijk, Gaibel, Mak (Ned. Kruide- niersbondT. Balder, Venbjirgt, Rotteveel (Febowiko), Nooijen (Ned. RJC. Bond van Kruideniersver.) en Kool, Duchateau en Ras (Ned Spertververbond). Algemeen werd als gevoelen der twga- rlng naar voren gebracht, dat fusie noodza kelijk, gewenscht en mogelijk la. Besloten wendl een commissie te benoe men, bestaande uit twee afgevaardigden van Iedere organisatie om een schema uit te werken, terwijl als voorzitter van deze oammissie en bij uitstek deakimridg persoon uit de middenstani 'isbeweglng zal worden aangezocht Als - .odandg la uitgjenoodigd de heer J. J. R. S mal, Chef van d» afdee ling Middenstandszaken aan het Departe ment van Arbeid, die zich bereid verklaar de deze functie op zich te willen nemen. Hij heeft reeds afzonderlijke conferenties gehouden met de besturen van Febowiko en dien N.K.B. De besprekingen beloven het beste voor bed slagen vaa de ondernomen poging. ONTHULLING VAN GEDENKRAMEN DOOR H. M. DE KONINGIN IN DE ENGELSCHE KERK TE AMSTERDAM TAFEREELEN UIT HET LEVEN VAN DE STADHOUDER-KONING Onder zeer groote belangstelling vond he den in de Engelsche Christ Church aan den Groenburgwal de onthulling door H. M. de Koningin plaats van de gedenkramen, aan geboden door twee Engelsche regimenten en door een comité van bekende Amsterdam- Evenals van „The Buffs", het iBritsche re- gimont, dat verleden jaar aan de Christ Church te Amsterdam een fraaie vlag aan bood, neemt ook in de geschiedenis van bei de bovenbedoelde regimenten, n.l. het Royal Warwichshire Regiment en de Northumber land fuseliers Nederland een belangrijke plaats in. Beide regimenten hebben geduren de den tachtigjarigen oorlog langen tijd in Holland vertoefd en tegen Spanje gestreden, terwijl het Royal Warwickshire Regiment in 1676 weer onder Prins Willem III aan het beleg van Maastricht deelnam en met den stadhouder naar Engeland terugkeerde om zijn kroning tot Koning bij te wonen. De plechtigheid hedenmorgen werd bijge woond door deputaties van beide regimen ten, leden van het Amsterdamsche comité, en vele leden der Engelsche kolonie te Am sterdam. Aanwezig waren vele Britsche of ficieren. Speciaal om de beide ramen in te wijden was hedenmorgen de Lord-Bishop van Ful- ham uit Engeland hier aangekomen. Van het Amsterdamsche Comité waren velen aanwezig. Voorts waren uit Den Haag gekomen de Britsche gezant Sir Odo Russel en de ge zant van de Unie van Zuid-Afrika De Vil- liers. Voorts vele Nederlandschc autoriteiten. Ook dc ontwerper der beide gedenkramen 'de schilder F. II. Abbing Jr. was aanwezig. Te kwart voor twaalf waren alle aanwezi gen gezeten en werd de dienst geopend door den chaplain van de Christ Church, revereni W. W. Lucas. Om half één arriveerde H. M. de Koningin vergezeld door eenige leden van haar gevolg ;n begeleid door burgemeester De Vlugt H. M. was bij den ingang verwelkomd door den Britschen Gezant, Sir Odo Russell, die de Koningin door de rijen der aanwezigen naar Haar plaats geleidde. De Dienst werd daarop voortgezet. Toen de gewone kerkdienst afgeloopen was, werd H. M. de Koningin uitgenoodigü de gedenkramen te onthullen. Terwijl alle aanwezigen zich van hun zeiels verhieven begaf H. M. eich naar de ramen en verrichtten de plechtigheid. !t voornaamste raam stelt voor de in nige verwantschap tusschen die Republtek der Nederlanden en het Vereenigd Ko ninkrijk in het tijdperk van den Koning- Stadhouder Willem III en zijn gemaliin Ko ningin Maria (16SS1702) Het groote mid dengedeelte van het raam vertoont naast, elkander de portretten ten voeten uit van dén Koning en de Kanéngin ip kroningsge waad. Deze portretten van boven en onder omeevcn door vier tafreelcn. welke in his torische volgorde als volgt kunnen worden aangeland: Gezeten op den toren van dc St. Kathrijne Kerk te Hellevoetssluis ooet Prinses Maria de Vloot na, waarmede de Prins naar Engeland uitzeiït (November 1688). De Koning neemt afscheid van de Koningin alvorens te velde te trekken, waarbij hij haar den scepter overhandigt Aan het hoofd zijner troepen trekt Koning Willem ten strijde. Het sterfbed van Ko ningin Maria, waarbij de Koning van smart gebogen, het vertrek wordt uitgeleid. (7 Januari 1695). Het bovenste deel van het i vertoont het alliantiewapen van Ne derland en Groot-Britannte, in den spits boog door de Koninklijke Kroon gedekt. Aan oen voet zijn knielende figuren uit geheeld, als bersonificaties van het volk, biddende voor het behoud van vorst en vorstin. Op een lint, dat zich slingert door het middengedeelte staat de tekst: Amid v shall know the truth and the truth shall make you free" (volgens Joh. 8:32.1 Een tlweede raam is in uitvoering. Dit bevat sléchts een enkel wapen. De ramen zijn ontworpen en op glas geschilderd door den heer F. H. Albbing Jr. Zij zijn technisch Een van de qedenkramen in de Engelsche Episcopaalsche kerk te Amsterdam, waarvan de onthulling hedenmiddag door H. M. dc Koningin plaats had. uitgevoerd bij den heer Bogtman te Haar lem. De plechtigheid vas de antihull'ng werd gevolgd door het zingen van „Fight th<> good fight". door een kwartet, waarna de Lord-Bishop van Fulham den kansel betrad tot uit uitsproken van de wijdingsrede. De Lord-Bishop sprak aan het slot van eijn rede den zegen o>er de aanwezigen uit. Terwijl allen zich van hun zetel venhie- ven werd gemeenschappelijk het Wilhel mus aangeheven, waarna twee coupletten gezongen werden evenals daarna van het „God save the King". Hiermede was de gp- heele ceremonie dér onthulling en inwijding ten einde en de Koningin niet haar gevolg verliet het kerkgebouw om zich onmiddellijk weer naar het s'ation te begeven en naar Den Haag te vertrekken Begrijpelijker wijze bestond er buiten de kerk groote belangstelling van het publiek voor den aankomst en het vertrek van H. M. de Koningin en van de andere ge- noodigden, waarvan velen in kleurige uni formen gestoken waren. De Britsche offi cieren en de heeren van het Amslerdamsch Comité begaven zich van den Groenburg wal naar de ambtswoning van dan hurge meester De Vlugt, waar hun een lunch werd aangeboden. Hedenavond zullen zij als gasten aanzit ten aan een diner in het Koninklijk Palels op dén Daim» AMSTERDAM WINKELSLUITING. De organisaties van Handels- en Kantoor bedienden hebben aan den Raad een adres gericht waarin zij op een belangrijke wijzi ging van de winkelsluitingsverordening aan dringen. Behalve een algemeene vrije middag, vra gen zij sluiting om zeven uur des avonds ïn om acht uur des Zaterdags. Ze vroegen voor hunne wenschen de steun van de Vakcentralen. Deze hebben echter, zooals ieder begrijpt, niet enkel te rekenen met de belangen der winkelbedienden, maar ook met die van andere arbeiders, van koo- pers. In het adres van adhaesie volstaan de Cen- tr n er dan ook mee te wijzen naar ver schillende plaatsen waar de winkels Zater dags eerder gesloten worden dan in Amster dam. Zij dringen er op aan het verzoek van de organisaties van Kantoor- en Handelsbedien den te bezien in het licht van een groot so ciaal belang voor alle groepen der bevolking» dat ingrijpen van gemeentewege noodig maakt en de controle op het werktijdenbe sluit minder moeilijk zal maken, dan anders onvermijdelijk het geval zal zijn. DE SCHOOLSTRIJD OP FLAKKEE IS NOG STEEDS GAANDE Men schrijft ons: Reeds eer schreven we over dit onderwerp. De schoolstrijd op Flakkee is nog steeds gaande. Door de Vrijzinnigheid wordt een felle actie gevoerd tegen ieder pogen van positief- Christelijke zijde, om tot stichting van Christelijke scholen te komen. Een frappant staaltje leverde pas weer de vergadering van „Volksonderwijs" te Middel- harnis. Hoofdschotel van het menu was de pogingen om tot stichting eener Chr. U.L.O.- school te komen. Zooals we meegedeeld heb ben, waren Ged. Staten van oordeel, dat de Hjst met handteekeningen onvoldoende was. Aan de rechtmatige plaatsing van een der ouders cp die lijst werd getwijfeld, en daar door kwam men één beneden het door de Wet gestelde minimum. Op de vergadering van „Volksonderwijs" werd gejubeld, dat de actie der vrijzinnige heeren „althans een in zoover behaald succes had, dat deze school voorloopig van de baan is''. Men ziet hieruit waarom het de heeren te.doen is. De lijst werd aangevochten alléén om de' zaak op de lange baan te schuiven. Want komen zal de school! Dat weten de heeren van het Openbaar Onderwijs ook heel goed. Er is nu al weer voor in de dertig leerlingen geteekend, dus ver boven het mini- i (24). Het is alleen sabotage, die vrucht an den haat tegen het Christelijk Onder wijs. De heeren weten heel goed, oat de School met den Bijbel zich volledig aansluit bij de overgroote meerderheid der bevolking op Flakkee. In een taal die veel lijkt op het argot uit de stadsachterbuurten werden iiolen van toom over de voorstanders van bet Chr. Onderwijs uitgestort. Er werd gezwamd met uitdrukkingen als: „christelijke praktijken", ■chrijvers van valsche handteekening" (zon der één enkel bewijs, n.b.!), „hoofdschuldigen'' en „geestelijke aanstichters". Het was een complete scheldpartij! En dat in een verga dering van opvoeders der jeugd, van menschen die de kinderen hebben op te voeden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden! Volgens 't verslag in een plaatselijk vrijzin nig blad werd op die vergadering „ferwille van den „humor" nog een epistel voorgelezen uit de „Voorwaarts-', waarin op vermakelijke wijze de houding van enkele Chr. voorstanders en de gronden van hun heilige verontwaardiging en verbolgenheid worden gedemonstreerd De „Voorwaarts" en „Volkonderwijs''! Onwillekeurig vraagt men: is hier geestver wantschap? Aristoteles sprak eens: „Simhis simili gaudet" of „gelijk schept behagen in gelijk-'! De heeren vermaken zich over den Christelij- ken geest van Flakkee! Dat zijn de palstaanders voor de Openbare School 1 Maar het fraaist hiermee in verband ge zien is het slot van het verslag van deze ergadering Bij de rondvraag komt, behalve eenige vertrouwelijke onderwerpen o.a. ook de ouderavond ter sprake. Na eenige op- en aanmerkingen komt het vrijwel vast te staan, door nu wel niet liet bestaans r e c ht van dit instituut wordt betwist, echter wèl de be staans mogelijkheid wordt opgeheven. De ouderavond bij het Openbaar Onderwijs ia „doodgebloed". Hoe kan het ook anders? Wanneer men bij uitstek radicale afbrekexs der Openbare School heeft, zooals deze heeren „Volksonderwijs", hoe kan men dan ver wachten dat deze School in het volk leven zal. Wanneer men zich „vermaakt'' met den or thodoxen geest die zeker 75 pCt. van het eiland kenmerkt, hoe zal men dan nog verwach ten, dat dit volk sympathie zal toonen voor het onderwijs, dat deze heeren zeggen voor te Het instituut-ouderavond is bij het Openbaar Onderwijs doodgebloed. De heeren hebben er lf voor gezorgd! Bij het Christelijk Onderwijs is er gelukkig in geen „bloeden", maar wel van „bloei" sprake! it is de School waaraan de natie zich gehecht heeft. Ook op Flakkee! Spoedig zal er de Chr. U.L.O.-school zijn. En dan straks ook een Ned. Herv. Lagere school. Naar wij vernemen, is het aantal op te geven leerlingen voor deze School al gestegen tot 68. Gijter werden te Grontnaen. Grootegaet en Opende op dejpraven van de aevallen politie Mannen de slacMolfere van Grootegait, monumenten onthuld. Hierboven hel „rafmonv ment op de begraafplaati ft Groningen» C. SIJTHOFF DE VERA3SCHINQ OP WESTER VELD, Gistermiddag is op Westarreld de vers*- sching geschied van het stoffelijk overschot van den beer C. Sijthoff, oud-direc teur en president-commissaris der N.V. Rot terdams ch Nieuwsblad. Aanwezig waren velen personen dte aan het Rott. Nieuwsblad verbonden zjjn, vertegen" woordigers van de Nederl. Dagbladpers en van tallooze corporaties, welke zich in de steun van wlen den heer Sijthosf mochten verheugen, benevens leden van verschillende groote tfirma's. Gesproken hebben de heeren E- W. Geerling, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, J. W. Henny en ds. J. C. H. Scholten; terwijl de organist, J. H. Besselaar jr. uit Rotterdam het orgel bespeelde. Een schoonzoon, de heer L van Stolk, dankte voor de bewezen belang stelling. 9 lO Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van alle tegelijk opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat open voor jongens en meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zijp dan 17 jaar. Er zijn zestig prijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5