MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET ENCEPHALITiS-RAPPORT VOOPLOOPIG GEEN TASTBARE RESULTATEf' OPSCHORTING VAN DE INENT1NGS- DWANG GEWENSCHT In het Oetober-nummer van de Verslagen en mededwlingen betreffende de Volksge- eondhe-d is opgenomen het Beknopt rapport der studie commissie uit den gezondheids raad inzake het vraagstuk van de vaccinatie, bes'aande uit dr. Josephus Jitta (voorzitter), prof. Aldershoff, arts J. P. Bijl, prof. L. Bon man, dr. van Bouwdijk, Bastiaanse, prof. Gorier, prof. van Loghem, dr. Terburgh en arts Vitrnga. Een uitgebreid rapport is in bewerking maar voorloopig niet gereed omdat zich steeds nieuwe moeilijkheden voordoen en nieuwe gezichtspunten zoodat de commissie de onderzoekingen nog niet kan staken. De commissie moet nu reeds erkennen dai zij nog niet tot tastbare resultaten is geko men noch wat het vinden, noch wat het weg nemen van de oorzaak betreft, wel heeft zij zich een duidelijk beeld kunnen vormen van de verschijnselen der ziekte. Werkwijze en overzicht. De commissive begint dan met haar werk wijze uiteen te zetten en de wijze daarop va» alle aangegeven gevallen «ziektegeschiedenis sen zijn samengesteld die door een sub commissie onderzocht zijn. Daarbij zijn ab soluut zekere gevallen en twijfelachtige on onderscheiden. In het geheel zijn 13S zekere en 59 twijfelachtige gevallen geregistreerd: 17 (waarvan 12 twijfelachtig) vóór 1924 op een onbekend aantal eerste inentingen, 106 (waarvan 33 twijfelachtig) in de jaren 1924 1927 op 506,008 eerste inentingen, 62 (waar van 13 twijfelachtig) in 1927 op ruim 150 653 eers'e entingen en 12 (waarvan 1 twijfel achtig in 1928 op naar schattingen 50.000 eerste entingen (gegevens over 1929 ont breken). De sterfte bedroeg ongeveer 33 pCt. en daal* geleidelijk. 'De gemiddelde tijd na de inenting is 11 dagen (slechts enkele 58 of 12:16 dagen); geslacht en leeftijd hebben op deze incubatieperiode weinig invloed. De overleden gevallen zijn gemiddeld na 5 da gen. Ook een gunstige wending treedt spoe dig in en de genezing volgt in de meerder he'd der gevallen. De meeste gevallen zijn voorgekomen In Groningen, Friesland. Zeeland en Noor I- Holland (resp. 1 op 226i, 1962, 1900, 3885 in en*ingen) in de andere provincies minder Gelderland (1 op 5382), Zuid-Holland (1 op 7144), Overiissel (1 op 8351), Utrecht (1 op 1023), Noord-Brabant (1 op 11795). Drenthe (1 op 11853) en Limburg (1 op 53233). De verschillen tusschen de groote en kleine gemeenten zijn gering gebleken (kleihe g« meenten iets ongunstiger). De 138 zekere gevallen zijn verdeeld over 92 gemeenten (in de andere 987 andere ge meeoten geen «gevallen ondanks het fei't dai ze samen 8 pCt. van de inwoners van ons land tellen). Slechts een naar keer kwamen meer gevallen in een zelfde familie of ge- ennt. door eenzelfden arts voor. Wat de verdeeling over de leeftijds groepen betreft worden dezelfde cijfers ge geven die reeds vroeger gepubliceerd zijn (van voor 1928). Voorts een vergelijking tus schen provincies met veel en met weinig gevallen. Vier provincies met hooe zlektecijfer: lj. 4.5. 1 i. 9,7, 2 16.6, 3 j. 22,3, 4 j. 19,9, 5 j 19,9 6-12 j. 7,2 12-f j. 0,6. Zeven provincies met laag ziektecijfer 1 J. 7,2, 1 j. 17,3, 2 i. 20.1, 3 i. 19,9, 4 j. 14,6, 5 j. 13,8, 6-12 j. 5,9, 12-4-j. 0,9. De verschillen zijn vrij groot. Ondertus schen blijkt uit het verslag van den Hoofd inspecteur dat aan het rapport is toege v<x?gd dat. in de eene groep provincies op latcren leeftijd ingeënt wordt dan in de andere. Onderzoek van de entstof. Wat mogelijk verband met hoedanigheid of bereidingswijs van de entstof bétreir, meen de overgroote meerderheid dat deze ontbreekt. Van een voortgezet onderzoek wordt ook weinig verwacht. Ook de «onderzoekingen over de vaccina- tiestof, die overigens nog im vollen gang zijn hebben geen tastbare resultaten pege ven. Prof. Gorter en dr. Treubel hebben naar de pokken bij het rund onderzocht en die vrij veel gevonden. Bij hun pogingen om weder de oorspronkelijke entstof zooals Jeuner die gebruikte, te bereiden, onder vonden zij moeilijkheden. Deze ondierzoe- kingen worden echter voortgezet en zij zijn van belang o.a. omdat er van Fransche zijde op gewezen is, dat een dergelijke na tuurlijke pokstof, die niet door andere die ren giepasseerd is, nooit complication heeft gegeven. Conclusies en (voorstellen. Tenslotte komt de commissie tot de vol gende conclusies en voorstellen: „Zooals reeds g'ezegd is. kwam de com missie in haar op 12 Juli gehouden ver gadering tot de conclusre, dat het ge- wenscht is de tijdelijke bepalingen van art. 17 van de wet houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, voorloopig te handhaven. Als hocgistwaarsehijnlijk mag nu reeds, gelijk dat "in het buitenland geschiedt en evenals door 't Comité d'Hygiène van den Volkenbond is uitgesproken, worden aan genomen, dat kfhderen, die vóór hun derde jaar worden ingeënt, veel minder kans hebben daarna aan encephalitis te gaan lijden dan oudere kinderen. Een feit is, dat er in Nederland van het begin dier waarnemingen af tot Juli 1929 slechts vier kliinderen onder één jaar aan encaphalitis na inenting geleden hebben, hetgeen bij het aantal vaccinaties, op dien leeftijd verricht, zooals men dit uit de ten dienste staande gegevens mag .aflegden, uiterst gering is. Hieraan kan nog toegevoegd worden, dat deze vier kinderen van de ziekte hersteld zijn. Door prof. Gorter Is verder opgemerkt, dat volgens de ervaring ini zijn kliniek de zeer jeugdige kinderen de inenting gooi verdragen en de reactie zeer rustig ver loopt. Uit deze schaarsche gegevens zal wel niemand een conclusie willen trekken. De eommissio bedoelt alleen er op te wijzen, dai ook hierin reden is te vinden ooi haar onderzoek voort te «zetten. Nadat de commissie tot vaststelling van dit rapport bij elkaar was gekomen, heb ben zich echter nieuwe omstandigheden voorgedaan en zij diende daarom te over wegen of zij hier n peen aanleiding kon vinden haar meening te wijzigen. Sedert einde Juli zijn er ziektegevallen, (als alastrim aangeduid), waargenomen en wel eerst in Rotterdam en, line «men ook over het wezen der ziekte denkt, het mag als vaststaande worden aangenomen, dai vaccinati e met koepokstof ook hier tegen de gevolgen van besmet'ing immuniteit geeft. Van dc gelegenheid om zich te laten in enten wordt dan ook in den laatsten tijd zeer veel gebruik gemaakt en de commis sie verwacht, dat zij daardoor over ruimere ervaring zal gaan beschikken dan tot nu toe. Voorloopig geen dwang. Is er nü reden om in de thans bestaande omstandigheden het verbod om ongevacci neerde kinderen tot de scholen toe te later, wederom van kracht te doen zijn? De commissie meent deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden. Ontegenzeg gelijk is de immun/satietoestand tegen pok- ziekten sinds begin 1928 achteruitgegaan, maar het gevaar voor het optreden van encaphalitis na vaccinatie rechtvaardigt, niettegenstaande het optreden van pok- zlekten, niet het reeds ingenomen stand punt te wijzigen. Daar komt nog bij, dat de leeftijd, waar op dc kinderen bij liet weder invoeren der bepalingen van art. 17 der wet ingeënt zou den worden juist die is, waarop de geval len van hersenziekte na vaccinatie het meest voorkomen. Door den indirektcn vaccinatiedwnag i: langzamerhand bij een groot deel van het Ncdcrlandsche volk de gewoonte ontstaan om de inenting dpr kinderen uit te stellen tot kort voor liet gaan naar de lagere school, dus juist weder op den meest be dreigden leeftijd. Het zoude daarom gewonscht zijn, dat er van medische zijde op werd aangedrongen om de inenting vroeg, bij voorkeur in het eerste levensjaar te doen plajits hebben. De commissie wenscht er ton slotte op te wijzen, dat de tijdelijke bepalingen op art. 17 van dc wet betrekking hebbende en zooals deze onveranderd ook in de wet van 21 Juli 1928 zijn opgenomen, den minister de be voegdheid laten, ton eerste om zoo noodig aan kinderen en onderwijzers, dien geen be wijs van inenting hebben, den toegang tot de school te verbieden, en ten tweede om, zoo gewenscht, scholen te sluiten. Met hel oog op den huidigen toestand zou de het aanbeveling verdienen den tijdelijken maatregel aan te vullen, door in de plaats van „pokken" te spreken van variola major (pokken) en variola minor (alastrim)". Dit rapport is gedateerd „September 1928". Een bijlage. Daaraan is als Bijlage toegevoegd een zeer uitvoerig „epidemiologisch overzicht van dc in Nederland waargenomen gevallen van encephalitis na inenting" van de hand van den hoofdinspecteur van de Volksgezond heid dr. Terburgh. Daaraan ontleencn wij: Van de 244 opgespoorde ziektegevallen werden 77 uit de statistiek verwijderd en de rest onderverdeeld in 4 groepen (108 zekere, 30 iets twijfelachtige, 45 twijfelachtige en 14 waarover zeer weinig gegevens ter beschik king staam). De sterfte, bij die 4 groepen be droeg resp. 34.3 pcL, 23.3 pet., 31.1 pet., en 50 pet., geringe verschillen dus. De oudste gevallen dateeren van 1900 en 1903 (elk één), 1908 en 1909 (elk één), 1919 en 1920 (elk één), 1921 (2), 1922 (1), 1923 (8). Het eerste volkomen „zekere" geval dateert van 1923. Het schijnbaar milder worden der ziekte (dalen der sterfte) wordt verklaard door het geleidelijk meer aangeven van lichte geval len. BINNENLAND. burgemeester roermond OUD-MINISTER WASZINK ALS BURGEMEESTER GEÏNSTALLEERD. In een plechtige, buitengewone vergade ring werd heden de oud-minister van Onder wijs, Mr. Waszink als burgemeester van Roermond geïnstalleerd. De Burgemeester werd van verschillende zijden hartelijk toegesproken en sprak zijner zijds de beste wénschen uit voor de gemeen te, welker belangen hij naar zijn beste krach ten hoopt te behartigen. het nieuwe feuilleton Heden beginnen we met de plaatsing van een nieuw feuilleton, dat om zijn inhoud, strekking en teekening zeker de aandacht trekken en boeien zal. Het is een oorspronkelijk verhaal, geti teld: „Ingeleid", van mevrouw Bonna P. Wieger s—G roenevelt, waarin dc schrijfster van ons stuk het leven van den tegen/woord! gen tijd en in onze Christelijke kringen teekeivt. Zij geeft dat weer «met tai van zorgen en zonden maar ook met ver lossing en blijheid Hoe jonge levens ingeleid worden in de moeiten en vreugden van het ingewikkelde leven en het Christelijk Geloof bij den een gestadig bloesemt. en bij den ander langs een pad van smarten en zelfverloochening ontknopt of geboren wordt, vinden we in dit verhaal uitgebeeld met een zeldzame fijn heid van lijn en vorm, zooals slechts weini gen vermogen dat weer te geven. De schrijfster heeft zielen leeren kennen en levens leeren schouwen. In volkomen natuurlijke taal bij spannende gesprekken en in rake milieu-teekening geeft zij daar van blijk in het verhaal, dat onze lezeressen en lezem heden zien aanvangen. snowden Het nieuwste portret van den Enqelschen minister Snowden zooals dat thans in Duitsche bladen verschijnt, berlijn's nieuwe burgemeester? De heer Brauer-Ultono, de candiddat der sociaal-democraten voor het Burgemeester schap van Berlijn. De roode Bijkshoofdstad is rooder dan ooit we verwijzen naar ons artikel van j.l. Zaterdag en het is dus niet onwaarschijnlijkdat Brauer-Ultono de opvolger van Dr. Bóss zal worddh. de postvluchten naar indie Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het zesde postvliegtuig Zondag te 9.45 uur uit Calcutta is vertrokken en te 13.40 te Akyab is gearriveerd. Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voortgezet Het derde retourvliegtuig vertrok Zondag te 6.35 uit Akyab en arriveerde te 1024 te Calcutta. Om 11.30 uur werd van hier ver trokken naar Alahabad, waar het toestel te 16.45 uur aankwam. jhr. f. w. Van styrum t, OUD-LID DER TWEEDE KAMER OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaren is te Haar lem overleden jhr. mr. F. W. van Styrum, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en deken van de Orde der advocaten in het arrondissement Haarlem. Ruim een uur voor zijn verscheiden stierf zijn echtgenoot®. rijwielpaden Samenwerking van rijwielpadvereenigingen Het hoofdbestuur der Rijwielpadvereeni- ging U.M.O. (Utrecht met Omstreken) heeft het initiatief genomen ten einde te komen tot een samenwerking van de verschillende rijwielpadvereenigingen in ons land. Een eerste bijeenkomst heeft daartoe dezer da gen te Utrecht plaats gehad, waarbij aan wezig waren de heer Pos van den A. N. W. B. en vertegenwoordigers van de v-ereeni- gingen Gooi- en Eemland, Kenmemerland, Twenthe, U. M. O., Waloheren, West-Yfclu- we en Zuid-Holland. Een aantal onderwerpen het werken feil het arbeidsveld der vereenigingen betreffen de werden behandeld. Besloten werd, ieder jaaa- geregeld bij elkaar te komen. Op uit- noodiging der Rij wielpadvereeniging Twen- the zal de vergadering in 1930 in Overijsel worden gehouden. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hillegom, A. K. Krabbe te Mijdrecht. NED. BERV. KEIJK. Beroepen: Te atwyk a. d. Rijn, L. G. Bruyn te Bergschenhoèk. Te Bergeyk (N.-B.), C. Waardenburg te Bruinisse. Te Akkerwoude, A. W. Feenstra te Lollum. Bedankt: Voor Drogeham, M. A. J. de Zwaan te Wamel. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. C a n d. J. B. Vogelaar, van Heemse, werd Zondeg j.l. bevestigd bij de Geref. Kerk van Scharendijke door Dr. C. Bouma, van Den Haag-Oost, die tot tekst had 2 Tim. 4 vs. 2a en tot thema „de roeping van den Evangeliedienaars het Woord te prediken": le. om zijn rijken inhoud: 2e. om het drei gend gevaar; 3e. om de naderende komst des Heeren. Toegezongen word Psalm 1343. Des middags deed Ds. Vogelaar intrede met 2 Petrus 1 19. Zijn thema was: „Petrus' opwekking" om acht te geven op het profe tisch woord: le. w a a r o m wij op dat woord moeten acht geven; 2e. hoe wij op dat woord moeten acht geven. Aan het slot van zijn preek volgden de gebruikelijke toespra ken. Nog werd gesproken door Ds. Joh. de Boer namens de Classis Zierikzee en als afgevaardigde van de Kerk van Brouwers haven, door den heer W. Vogelaar namens de Kerk van Zierikzee en door br. Joh. Spits namens de Gemeente van Scharendijke, die tevens deed toezingen Pr. 1213. Ds. G. van der Zee nam Zondag middag, na een gezegenden arbeid van pre cies drie jaren, wegens het aannemen van het beroep naar Wapenveld, afscheid van de Ned. Herv. Gëmeente te Den Bommed. Als tefost werd gekozen Numeri 624^—26. Na deze afscheidspredikatie werd gesproken tot Kerkeraad, Kerkvoogdij, Gemeente, enz., ter wijl daarna den scheidenden herder werd toe gesproken door de Ringbroeders Ds. J. Pbl- huys, Ds. H. H. van Ameide en Ds. A. Dek ker, terwyl de Gemeente toezong Psalm 121 vs. 4. Het kerkgebouw was geheel gevuld en de Gemeente zag met weemoed dezen ijverigen en zeer gezienen predikant, die aooveel voor haar tot stand bracht, vertrek ken. DS. W. GOEDHUYS. Ds. W. Goedhys, em.-predikant der Geref. Kerk van Eestrum (Fr.), bericht, dat zijn gezondheidstoestand in zooverre mocht bete ren, dat hij met goedvinden «van zijn genees heer, weder voorgaan mag in d"e bediening des Woords. Zijn adres is: Mentawiestraat 13, Haarlem (N.). JUBILEA. Ds. M. Jongebreur, die de Ned. Her vormde Gemeente van Veenendaal 25 jaren gediend heeft, hield Zondagavond in de Oude Kerk een gedachtenisrede, die per radio naai de Julianakerk werd afgeleid. In een vooraf spraak wees hy erop, dat de band aan Vee nendaal was de band aan de Waarheid Gods, waarna hij het Woord bediende uit 1 Cor. 15 10a: „Door de genade Gods ben ik, dat ik ben". Hij bepaalde de Gemeente bij dit tekstwoord, haar er op wijzende, dat de genade Gods, waarvan hij zoo langen tijd voorwerp en drager beide was, is 1. een be warende, 2. een verlichtende, 3. een vertroos tende en 4. een beklijvende genade. In zyn slotwoord sprak hij de hoop uit, dat eenmaal op zijn graf in Veenendaal een kruis gezet en daaronder een bijbel gelegd zal worden en dat daaronder geschreven zal worden het laatste vers van Psalm 56 (be rijmd), dat door de Gemeente als slotzang werd aangeheven. Vrijdagavond had in de regentenzaal van het Oudeliedenhuis de huldiging van deu jubi laris plaats, waaraan alle Kerkelijke colle ges deelnamen. Er werden onderscheiden ge schenken aangeboden. Ds. G. J. VAN INGEN. f In het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen is, 44 jaar oud, overleden Ds. G. J. van Ingen, Ned. Herv. predikant te Akkrum. Hij stond ter plaatse sinds 22 Juli 192S, ou heeft voordien resp. de Gemeenten van Uithuizen (1 Nov. '12—13) en Augustinusga (19 Oct. '13—'28) gediénd. Ds. van Ingen was scriba van den Ring .Toure. Hij behoorde tot de rechtzinnige richting. PREDIKANT-MAGNETISEUR. D s. J. C. H. S c h o 11 e n, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam en leider van de Stadsevangelisatie „Het Visclniet'' aldaar, die ook als geneesheer-magnetiseur thans optreedt, zal Woensdagavond 27 dezer te Amsterdam over zijn werk spreken. Zyn onderwerp luidt: „De oude en toch steeds nieuwe geneesmethode". Men zal aan het einde van de lezing vragen kunnen stellen. VERKIEZINGEN. In de Ned. Hervormde Kerk: Amsterdam. Voor de verkiezing van 116 gemachtigden tot het Kiescollege zün candidatenlijsten ingeleverd door de „Gera- mcnlijke Vriendenkringen" (confessioneel); „Het Evangelie" (ethisch) en „Evenredige Vertegenwoordiging" (Vrijzinnig). Kralingen. De ledenvergadering der kiesvereen ging van Vrijzinnig-Hervormden alhier heeft besloten bij de a-s stemming voor gemachigden in het Kiescollege om tactische redenen niet met een eigen lyst uit te lcomen, doch den leden vrijheid van handelen te Te V e e n e n da a 1, waar de Ned. Her vormde Gemeente Ds. M. Jongebreur, cDe 25 jaar deze Gemeente gediend heeft, een fraai huisorgel ten geschenke gaf, heeft de jubilaris op zyn beurt als een herinnering aan zijn arbeid een compleet zilveren avond- maalstel voor de oude kerk ten geschenke ge geven en voorts nog een zilveren doopbekken. RECHTS EN LINKS. Te Sliedrecht heeft, naar merci ons meldt, de nieuw opgerichte Vereoniging van Vrijzinnig-Hervormden een schrijven ge richt aan Ds. F. E. van Santen (voorheen vrijzinnig, thans rechtzinnig), predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar, waarin hem is verzocht zich officieel naar elders be roepbaar tc stellen en bij zijn predikbeur ten ter plaatse zich zooveel mogelijk door vrijzinnige predikanten te doen vervangen. KERKGEBOUWEN Te Ameide zal vanwege den Raad der Geref. Kerk as. Woensdag plaats hebben de aanbesteding van den bouw ecner kerk aan het einde van de Prinsegracht (Oostzijde). Te Goes zal voor het nieuwe kerkge bouw der Geref. Kerk as. Vrijdagmiddag door Ds. R. J. van der Veen de eerste steen geleg«f worden. Het fundeeringswerk voor kerk en toren is geheel gereed. Nieuwe aangrenzende pastorie en kosterswoning staan thans onder den kap. Te Vinkeveen wordt overwogen en nagegaan of het wenschelijk en mogelijk is voor de Ned. Hervormde Gemeente een nieuw kerkgebouw te stichten. KERKORGELS Te Scherpenzeel zal de Geref. Kerk RUSTHUIZEN Te Almelo wordt een financieele cam pagne op touw gezet, om dc stichting van ecu Tehuis voor Ouden van Dagen vanwege de Geref. Kerk mogelijk te maken. AVONDMAALSBEKERS. Te. Rotterdam kwam in den Kerke raad der Ge.ref. Kerk ra Hersteld Verband ter sprake het gebruik van persoonlijke avondmaalsbekers. Besloten werd op de a.s. Gemeentevergadering dit punt ter sprake te brengen in dier voege, dat de Kerkeraad voorstelt, de gemeenschappelijke bekers en de persoonlijke bekers voorloopig te blijven gebruiken. ALBERT SCHWEITZER. Weer naar Lambarcns. Prof. Schweifeer zal op 29 November naar ■Bordeaux afreizen, om aldaar scheep te gaan naar Lambarene. Hij is deze maal weer ver gezeld van zijn vrouw. Hun dochtertje laten zij in den Elzas achter. Hij zoekt een chirurg. Prof. Schweitzer zoekt als helper ten spoe digste een liefst chirurgisch gevormd Neder- landsch arts. veertig-jarig jubileum Vandaag is 't S0 jaar geleden, dat de heer G. van Doornik als onderwijzer aan de Ch Nat. School te Haserswoude-Rijndijk junctie trad. Veertig jaren heeft hij onafge broken zijn beste krachten aan bovenge- noemde school gegeven. Met groote liefde toewijding heeft hij het Chr. onderwijs ge diend. Ook op menig ander tererin heeft de jubilaris zich verdenslelijk gemaakt. GIFTEN EN LEGATEN. Te Amsterdam ontving Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, predikant der Ned. Herv. Gemeente, van N. N. een gift van f 1000 voor de Eltlieto- en de Willem de Zwijger- Te Den Haag ontving Ds. P. J. Mole naar, predicant der Ned. Her/. Gemeente, een gift van f 600, gelijkelijk te verdeelen onder „Kindertoevlucht" en „Iündarzorg"'. Schoolnieuws. hooger onderwijs. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Vanwege het Oud-Stud«mtenfonds 1906 zal van Maandag 25 tot Vrijdag 29 dezer, telkens des avonds te 8 uur Prof. Dr. Albert Mi- chotte, van Leuven, een reeks van voordrach ten houden in de aula der Univers teit al hier en spreken over „Het vraagstuk van het dynamische in de psychologie en „Psycho logie en algemeene ontwikkeling". RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Het Collegiun Theologicum F.F.F. te Lei den zal op 28 en 29 dezer met oud- en eere- leden zijn zevende lustrum op feestelijke wijze vieren. Het programma van den eersten dag ver meldt o.a. een receptie te 4 uur in de „Ver gulde Turk" en de 'officieele vergadering 's avonds half negen eveneens aldaar, waar in Dr. van Wijngaarden, Drs. van Nooten en Ds. Pop het woord zullen voeren over verschillende theologische onderwerpen. PROF. Dr. E. D. WIERSMA. Prof. Dr. E. D. Wiersma te Groningen is henoemd tot correspondeerend lid van de Royal Medico-Psychological Association te Londen. middelbaar onderwijs. CHR. H. B. SCHOOL TE ALPHEN. Met ingang van 1 Dec. a.s. is benoemd tot leeraar in de Duitsche Ta^l en Letterkunde aan de Chr. H. B. School met 5-jarigen cursus le Alph«m aan den Rijn de heer A. Teppema, leeraar aan de Ryks H B. School te Utrecht. lager onderwijs. HOOFDBENOEMINGEN. Rotterdam (Prinses Juliana-Bewaar- school der Ned. Herv. Gemeente, Jonkerfrans straat 105), mej. C. C. C. Roelofs, onderwij zeres aan die School. onderwijzersbenoemingen. Munnikeburen, mej. H .de Bruin te Scharsterbrug, ass. aan de School op de Noed Rotterdam Keuchenisschool, Zomer hofstraat 83, hoofd H. van den Tol), mej. N. Notenboom, aldaar. Pe benoeming ge schiedde wegens uitbreiding. Jutphaas (Ned. Herv. Gemeenteschool, hoofd K. Klynsma), mej. J. van der Meer te Doornspijk, De hoofd Marken (Herv. School, hoofd H. Re- miëns), C. L. Bikkers te Woerden. Ing. 1 Febr. Katwijk aan Zee (Herv. School V, lste Vuurbaaspad 2, hoofd P. van der Laan), J. van Elk te Katwyk a. d. Rijn. Voor tyd. AANSCHAFFNIG KACHELS DOOR EEN SCHOOLBESTUUR. Het Bestuur der Vereen, voor Scholen met den Bijbel te Wynjeterp (gem. Opsten- land) had by den Raad deier gtuneente een aanvrage ingediend voor het aanschaffen vun twee nieuwe kachels en twee kachel schennen ter vervanging van twee oude kachels, die met meer voor het gebruik geschikt waren. Deze aanvrage had plaats overeenkomstig art. 72 der L.O. Wet 1920 en werd door den Raad ingewilligd. de saar-onderhandelingen INGEZONDEN MEDEDEELING. ZORGT DAT UW GEWiCHT TOENEEMT 3 POND IN 30 DAGEN M...i-mo mei Zo bevatten rijkelijk de do originele Nadat de Raad de aanvrage had ingewil ligd hebben B. en W. een onderzoek inge steld of herstelling der oude kachels nog mo gelijk was en kwamen tot de conclusie dat dit inderdaad het geval was. Dit onderzoek had te laat plaats en had moeten geschieden vóórdat de aanvrage door den Raad werd be handeld. In dat geval had de Raad zyn me dewerking kunnen weigeren en had het Schoolbestuur in beroep kunnen komen by Ge- dep. Staten van Friesland. B. en W. willen het raadsbesluit niet uit voeren en willen de oude kachels doen herstel len. Het Raadsbesluit is onherroepelijk gewor den, daar geen beroep daartegen is ingesteld. Daarby komt nog, dat, doordat de Raad zijn medewerking verleende voor het aanschaffen van nieuwe kachels, deze kosten ten laste van de gemeente zouden komen terwyl, in dien de oude kachels hersteld zouden worden de kosten hiervan ten laste van het School bestuur zouden zyn, welke kosten dan weer aan de gemeente in rekening zouden kunnen worden gebracht, als zynde kosten bedoeld in Art. 55 der L.U. Wet. Het Schoolbestuur riep nu de beslissing in van den Minister van Onderwijs, volgens art. 77, 6e lid L.O. Wet '20. Dit heeft uitslui tend toepassing „indien B. en W. tegen het bestek, tegen de keuze van het terrein of te gen de voorgenomen eerste inrichting be zwaar hebben of de raming der kosten te hoog achten, en dit bezwaar niet door over leg kan worden worden opgeheven, en het gemeentebestuur of het schoolbestuur de be slissing van den Minister inroept •/issing van den Minister inroept." Daar z ch geen der bovengenoemde gevallen voor doet, kan van een beslissing geen sprake W. Opsterland zyn volgens het Raadsbesluit in beginsel verplicht totr de beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor het aanachaffen van kachels en kunnen alleen bezwaar maken overeenkomstig art. <7, 6e lid L.O.-wet '20 tegen soort of prys den aan te schaffen kachels. Daar dit laatste evenwel niet het geval was, besliste de Minister dan ook, dat in dit gesohil tusschen B. en W. en het School bestuur te Wijnjeterp, art. 77, 6e lid der L.O.-wet van toepassing was. Het beroep op den Minister is dus tevergeefs geweest. Het Gemeentebestuur zal, nu de zaak zoo staat, het Raadsbeslu t wel uitvoeren, doch anders kan het Schoolbestuur zich wenden tot den Commissaris der Koningin. examens. EXAMENS-WISKUNDE. 23 Nov. MO. Akte K 5. (Hoo- fe Rotterdam r F" Van Dolde'' me1»?' Art' 8®" Ge8'" mej' C' J' "ttkunp te Al- EXAMENS-GESCHIEDENIS i*eïJ),,Nov-MO-Ak,e K EXAMENS-RADIOTELEGRAFIST. ho? erï". a 3 het in d' maanden Septem ber. October en November J.l. «rhouden examen ï'eier^fLVer«rö?en, van "rllflf'1(^ radlo- telegraf 1st. zfon geslaagd voor het certificaat le klaseo de heeren E. W Baien. W. C. Huisman en A- Koekebnkker en voor het certjfieaat 2e klasse de heeren: J. Anldriks, G.' •St. H. F.' gI der Wedden. EXAMENS-ENGELSCHE TAAL. voorzitter der Commissie voor de ln No- t leden: Dr. J. Bo: Kranendonk te Delft en J. H. Schutt te Den Haag. Plaatsverv. leden zün: C. V. M. v. Spaen- donek te Amsterdam. A. Boskertl te Groningen en Dr. R. W. Zandvoort te Mimegen. Het schfif- EXAMENS-ITALIAANSCHE TAAL. EXAMENS-SPAANSCHE TAAL. t mondeling examen M O. wordt gehouden Gemengd Nieuws. "VÜU LWVl'll 11vI I" IlKCITK>g. Beide gewonden, mej. v. Harencnrspel en de heer Romondc Righardus. zijn naar het R. K. Ziekenhuis overgebrarht. D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Men meldt ons uit Sassenheim: Toen de in dienst zijnde chauffeur van de N.V. H. F. P. van Nieuwenhoven zich naar zijn ouderlijke woning te Leiden begaf, werd bij nabij de Wasbeokerlaan overreden door een Brock way-autobus waarvan de chauf feur door het schelle licht van een tegemoet komende auto verblind was. Hij bekwam dusdanige verwondingen dat de dood onmid del lijk intrad. De naam van het slachtoffer is J. Ambt man; hij woonde te Leiden. Te Limmen (N.II.) i9 het 4-jnrig pleeg- zoontje van Doctor, dat op de brug tusschen Limmen en Castricum speelde, door een vrachtauto uit Castricum gegrepen cn on middellijk gedood. AUTO-ONGELUK. Men meldt ons uit Wassenaar: Op den Katwijkschen weg ter hoogte van den weg naar Rijksdorp had een amo-onge- luk plaats. De bestuurster van een auto nam bij het uitwijken van een naderenden auto, de bocht verkeerd en botsto tegen ceu boom. Zij kreeg wonden aan handen en lippen cn een naast haar gezeten heer een (ernstige wond boven het linkeroog. Beide gewonden, mej. -v. Harencarspel en

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5