TWEEDE KAMER PU ROL BINNENLAND. VOOR DE JEUGD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 Begrooting van Justitie met 74 stemmen tegen 1 goedgekeurd STAKING TE SLUISKIL BINNENLANDSC53E ZAKEN EN LANDBOUW STEMPLICHT EN DANSEN Vergadering van 22 Nov. 1929. OVERZICHT De begrooling van minister Donner is met 74 tegen 1 stem goedgekeurd. De heer Wijn koop moest van zijn afkeer van klassejusti- tie getuigen. De heeren Duys en Marchant beperkten zich vrij tot onhebbelijke verklaringen, die uit hun onevenwichtigen gemoedstoestand wel te verklaren zijn. We kunnen begrijpen, dat de minister van Justitie zich ergerde. Zulk geschetter en sar casme doen ook wat onwaarachtig aan, in dien de lofprijzingen van de vorige dagen als welgemend mogen worden beschouwd. De heer Drop vroeg te mogen interpellee- ren over de staking aan de Gokesfabriek te Sluiskil. Dinsdag beslissen. Daarna begon de Kamer aan de begrobting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De heeren v. d. Heuvel en Duymaer van Twist waren op post bij den stemplicht- Met name werd geinformeerd naar de wer king der circulaire van den minister van Justitie, die bedoelde gemoedsbezwaarde vrouwen tegen den stemplicht voor vervol ging te vrijwaren. Een sympathiek speechje hield mej. Meijer die in levendige kleuren en met ernst dr groote moreele gevaren van het dansen ii het licht stelde. Evenals voor café's een ver gunning bestaat, wilde ze ook voor dancings een vergunning ingesteld zien. De overheid heeft dan beperking en toezicht volledig in de hand. Dat is beter dan een absoluut ver bod, omdat bii een sluiting der openbare dancings het kwaad in de duisternis nog veel erger en zonder toezicht zal voortwoe keren. Mannen van uiteenloopende godsdienstige en politieke richting wenschen tegen het ver dervend danskwaad maatregelen zien ge nomen. Zij er vanuit de maatschapij, vanuit de gezinnen in de eerste plaats, een gez reactie daartegen. Laat de overheid voorts het hare doen om deze actie te steunen ook het kwaad geleidelijk in te perken. De gemeentebesturen hebben hier een v heffende taak te vervullen in het belang van .waarachtige beschaving. Het hoofdstuk de orde. rd (S.D.) drong aan op was daarna De heer G samenvoeging van Krankzinnigenwezen Volksgezondheid. Evenzoo deed de heer Schokking (C.H.). De heer Kersten (S.G.P.) wilde vaarten en wegen en lage belastingen in het belang van den landbouw. Veel geld uitgeven dus en weinig vragen. Minister Ruys de Beerenbrouck had nooit van practische bezwaren tegen de scheiding van krankzinnigenwezen on volks gezondheid iets gemerkt. Over landbouwbe langen zal bij de afdeeling Landbouw zijn te spreken. Bij de afdeeling Binnenlandsch Bestaar VERSLAG De Kamer begon met regeling van werk zaamheden. Besloten werd o.a. om op December de Indische begrooting in de af- deelingen te behandelen. De heer Drop (S.D.) vroeg verlof om aan de ministers van Binnenlandsche Zaken Arbeid vragen te mogen stellen naar aan leiding van de staking aan de cokesfabriek te Sluishil. Over dit verzoek zal Dinsdag worden beslist. Aan de orde was daarna de eindstemming r de Begrooting van Justitie. De klassen-justitie van Wijnkoop had be hoefte om tegen de begröoting te stemmen en heeft dat ook gedaan. Zoover wilden de heeren Duys en Mar chant niet gaan. Eerstgenoemde legde de verklaring af, dat de minister wel getoond had het rechtsge voel van het Nederlandsche volk niet te ver staan door niet terstond doortastend op te treden tegen degenen, die zich in het Gies- sen-Nieuwkerk-proces hadden misdragen, maar dat hij hoopte, dat het alsnog in orde zou komen. En daarom zou hij met zijn fractie ditmaal nog voor de begrooting stemmen. De heer Marchant voerde gelijke mo tieven aan maar wilde, ondanks zijn ge? schokt vertrouwen, 's ministers bekwaam heden niet voor 't land verloren doen gaan en zou zijn stem daarom aan de begrooting niet onthouden. Hij vertrouwt, dat zal blij ken bij de door den minister te nemen maat regelen, dat deze het inzicht van den heer Marchant juist acht. De minister moest deze onbillijke, grieven de woorden aanhooren, zonder verweer te kunnen geven. De begrooting werd met 74 stemmen tegen die van den heer Wijnkoop aangenomen. wachtte een lange rij sprekers. De heer v. d. Heuvel (A.R.) vroeg een wilde toepassing der Trekhondenwet. De sa menvoeging van gemeenten vond hij hem weinig bewondering. De minister werd tot extra voorzichtigheid aangemaand. Betreurd werd, dat de Regeering den stemplicht niet wenscht in te trekken. Gewezen werd op de verandering van inzicht, die zich in dit op- zich braan breekt. Zoo is b.v. Prof. Kranen burg vrijz.-dem. lid van de Eerste Kamer, een krachtig bestrijder er van geworden. Gewetensbezwaarden tegen stemdwang —orden nu vrijgesteld van vervolging. Bij de jongste verkiezingen waren 284.000 thuisblijvers, daarvan kregen 171,000 burgemeester]ijke aanschrijving; 141,000 voerden een geldige reden aan; van de 30,000, die overbleven hoorden er 5000 ei niets meer van, zoodat tenslotte 25,00(7 per- :rvolgd werden met al den omslag daaraan verbonden. Op deze wijze kan de eerbied voor de wet niet groot zijn. De heer v. d. Heuvel deed enkele wijzi gingen van de Kieswet aan de hand. O.a indeeling in 11 provinciale groepen en bin nen elke groep toepassing van evenredige tegenwoordiging. Daarbinnen kan de principieele strijd worden gestreden en ont- konïen we voor een groot deel aan gepas en gemeet, dat nu overal moeite en last geeft. De heer v. d. Heide (S.D.) besprak het optreden van den Burgemeester te Sleen, arbeider zou hebben gesteund om werk in het stakingsgebied van Oost-Gronin- gen te krijgen. Geklaagd werd, dat in Drenthe geen soc.- dem. burgemeester is. En de S.D.A.P. is ei de sterkste partij. Over de positie van ambtenaren van ge annexeerde gemeenten waakte ook nu de heer Fleskens (R.K.). Dat de heer Hiemstra (S.D.) zijn eigen misère als voorzitter van den socialisti- schen Landarbeidersbond niet verkroppen kon, was te verwachten. Van zijn eigen verantwoordelijkheid in het communistisch avontuur in Oost-Groningen moest de aan dacht worden afgewend. Nu kregen burge meesters de schuld, die niet onpartijdig zou den zijn geweest De vereenigbaarheid van de functies van rijksontvanger en raadslid werd door den heer IJzerman (S.D.) bepleit. Later ook door de heeren Oud en Boon. Op krachtige handhaving van de Trek hondenwet drong de heer v. Z a d e I h (S.D.) aan. Bij hem sloot zich Mevr. B k e r—N o r t (V.D.) aan. Ook wenschte zij, dat de afgifte van bewijzen van goed ze delijk gedrag door gemeentebesturen naar uniforme regelen zou geschieden. De heer Lingbeek (H.G.S.) k over burgemeesterbenoemingen, die ons volk onaangenaam zouden hebben getroffen. Hij zag er partij-benoemingen in. De heer Gerhard (S.D.) bestreed hetgeen de heer v. d. Heuvel gezegd had over de vereeniging van gemeenten. Ook hij was van oordeel, dat de minister zijn vroegere goede gedragslijn heeft verlaten. Bepleit werd de vereeniging van Wijdenes en Venhuizen. Al wat economisch en cultureel samen- hoort, moet bij elkaar gevoegd. Bezwaar werd gemaakt tegen het schorsen van raadsbesluiten zoo lang. dat zulk een besluit practisch geen beteekenis meer heeft Boos deed de heer Gerhard over de critiek geoefend op den burgemeester van Franeker wegens het ontvangen van de A.J.C. ten ge- meentchuize, bij welke ontvangst de Inter nationale is gespeeld. De A.J.C. is niets min der dan welke andere organisatie ook, ver klaarde hij. De heer Duymayer v. Twilst (A.R.) betoogde, dat de minister waken moet tegen de hooge bruggeldheffingen. Het havengeld te Huizen werd te hoog geacht en in som mige bepalingen is de regeling willekeurig. Verder informeerde de lieer D. van T. of dit jaar vervolgingen hebben plaats gehad wegens het niet verschijnen van gemoeds bezwaarden om te stemmen, zulks in strijd met de desbetreffende circulaire van Minister van Justitie. Van haar dierenliefde gaf, met andere Kamerleden, mej. West er man (Lib. blijk. Op het platteland worden h. i. nog te veel hondekarren aangetroffen. De trekhond moet op den duur uit het verkeer verdwijnen. Voor de bescherming der „lieve vogeltji vinken en andere kooivogeltjes werd een gevoelig woord gesproken. Ten aanzien van de vereeniging meenten, deelde de heer Oud (V.D.) het standpunt van den heer Gerhard. De Kieswet moeten we voorloopig maar met rust laten, meende hij. Het denkbeeld den heer v. d. Heuvel stond hem hee- lemaal niet aan. Van de evenredigheid zou weinig terecht komen. Mej. M eij e r (R.K.) bepleitte het invoeren an dansverloven, evenals voor drankge legenheden. De openbare dansgelegenheden zijn een •on van zedenontaarding. Het dansen is groot gevaar in velerlei opzicht. Onzedelijk heid en criminaliteit worden er door groot. Allerlei organisaties kunnen in dit opzicht nuttig werk doen, maar zij dienen dan steun der regeering te ontvangen. De publieke dancings zijn een niet minder groot kwaad dan misbruik van sterken drank. Plaatselijk zijn hier en daar reeds maatregelen genomen. Maar het is goed, dat boven af een steun in de goede richting gegeven wordt. Goede maatregelen zullen door ons volk ten zeerste worden gewaardeerd. Dr. Vos (Lib.) toonde zich voor de lp etdenkbeelden van den heer v. d. Heuvel niet geestdriftig. Intusschen meende hij, dat toch wel iets gedaan zou kunnen worden om het zinloos meedoen aan een Kamerverkie zing door personen of onbeduidende groepjes tegen te gaan. Men vrage meer handteeke- ningen voor candidaatstelling. Mr. Boon (Lib.) wenschte de verkiezin gen te houden in het laatst van Juni. Gevraagd werd een onderzoek naar de ver houdingen tusschen gemeenteraad en burge meester te Nieuw-Beijerland. Maar een ern stig onderzoek en op behoorlijke wijze. De heer van VoorsttotVoorst (RK.) de zeventiende spreker, sloot voor dezen dag de rij met een verzoek om de Trekhonden- wet soepel toe te passen. Dinsdag voortzetting. EEN VUILNISVLET INGEZONDEN MEDEDEELING. Jhwve schrutCe •huid en springende tippen 90 rt. Tube 80 cl Bil Apolh. ca Droguic» GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM VEREENIGING VAN VISCHHANDELAREN De Nederlandsche Vereeniging van Visch- handelaren houdt op 25 November 1929 te Utrecht een tilgemeene vergadering, alwaar de moeilijkheden voor het bedrijf als gevolg der invoering van het Werktijdenbesluit voor winkelpersoneel en het Transportbesluit zul. len worden besproken. Inleidingen zullen worden gehouden door de heeren Th. J. van Ellinkhuizen, lid der Haagsche Kamer van Koophandel en Fa brieken, over de invoering van het Werk tijdenbesluit en de gevolgen voor het bedrijf den vischhandelaar, en J. N. J. de Booy, adjunct-secretaris van den Bond van Bestu ren van Vereenigingen behoorende tot den Handeldrijvenden en Industj-ieelen Midden- tand te Den Haag over: het verband tus schen winkelsluitingsregeling en werktijden, besluit De vergadering is voor belanghebbende bedrijfsgenooten toegankelijk. Het secretari- is: Frederikstraat 20, Den Haag. HET DORUS RIJKERS-FONDS Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Naar aanleiding van pogingen van andere zijde in het werk gesteld, om giften te ver krijgen voor de oud-redders van schipbreu kelingen, meent het Hoofdbestuur van het Helden-der-Zee-fonds „Dorus Rijkers" er de aandacht op te mogen vestigen,'dat het al leen dit Tonds is, dat door een beproefd systeem van inlichtingen en onderzoek in het bezit is van betrouwbare gegevens om trent diè oud-redders van schipbreukelingen en hun nagelaten betrekkingen, die steun noodig hebben en verdienen. Thans worden door het Dorus Rijkers- fonds reeds 125 personen o. w. 89 redders en 36 weduwen van redders, gesteund tot gezamenlijk bedrag van f 22.800 's jaars. Naarmate de giften ruimer vloeien, kan de verleende hulp worden uitgebreid. Steunt'dus het Dorus Rijkers-fonds in zijn zegenrijken arbeid! Versnippering leidt niet tot het doel. Secretariaat Delistraat 38, Den Haag, postgiro no. 21602. IR. L. A. FRUYTIER TERUG BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE? Naar „de Tel." verneemt ligt het in de bedoeling, ir. L. A. Fruytier, oud-gouverneur van Curacao, weer te benoemen bij de beidsinspectie en wel als hoofdinspecteur van den arbeid, in dezelfde functie dus, die hij vóór zijn benoeming in Curacao be kleedde. MR. J. A. ROSENVELDT PLOTSELING OVERLEDEN. Naar „het Volk" meldt, is te 's-Graven- hage plotseling overleden mr. J. A. Rosen- veldt, oud-soc.-dem. lid vam den raad der gemeente Utrecht. Rosenveldt, die oorspronkelijk ambtenaar der Nederl. Spoorwegen was, is geruimen tijd o.a. redacteur geweest van het orgaan van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. Hij had tijdens zijn amb tenaarschap den titel van moester rechten vLa.^iiy V de gemeente Rotterdam rijker is geworden, ziet men herbovei een afbeelding. Hel schepnet, dal door een mbtor wordt voortbewogen, is hier in dicht (leslagen toestand. Wat zal Rotterdam een schoonc stad worden!. 40S& FELLE BRAND TE DEN HAAG KLEINGOED EEN NIEUW KAADSLID PUBLIEKE WERKEN De Wintersoep Vrijdagmiddag reserveert onze voorzitter tijdens de Begroolingszitting altijd voor de afdoening van loopende zaken. Veel belangrijks kregen wij bij den aan- ang der zitting niet te hooren. Wij had den het genoegen een interpellatie af te handelen door den heer Weisz reeds in Februari 1927 aangevraagd, over het be heer der Gemeentelijke vischvoorziening. De interpellatie ging feitelijk over de mal- M-saties ongeveer drie jaar geleden ge pleegd. Een stinkend zaakje alzoo, dat door den heer Weisz werd gestoofd cn later door den Wethouder de Miranda werd gebakken, maar dat zooals vanzelf spreekt niet meer smakelijk was te maken. Alleen de heer Seegers, de communist, meende van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om zijnen dagelijkschen vloekzang tegen het kapitalisme te zingen. Overigens begreep ieder, dat de controle niet in orde is geweest en dat dit niet in orde was. Overigens is het vraagstuk van de con trole een moeilijk. Moet men de controle zoo organiseeren, dat er niets meer tus schen door kan? Zou de controle dan niet duurder worden dan de ongerechtigheden die men hoopt te voorkomen? De heer Weisz is niet tevreden en doet een voorstel dat eigenlijk door land wordt begrepen. Hij wil den Minister in Justitie afschrift vragen van alle stuk en en processen-verbaal, in gedingen aarbij de Gemeente of ambtenaren zijn be trokken. Zoo zou het practisch althans jn, al was de redactie niet gelukkig. Natuurlijk verwierp de Raad dit dwaze voorstel, maar even liep het debat scherp toen de heer Weisz sprak over de schuldige achter de groene tafel, en de Burgemeester it voor het college opnam. Na de visch kregen wij de soep. D.w.z. -j warmvoedselverstrekking in den winter, en wel van 15 December—15 Februari. We hebben van deze plannen reeds mede deeling gedaan en onze bezwaren kenbaar gemaakt, 't Is een uitbreiding van de Over heidszorg, die ons niet sympathiek is. De heer Ter Daar heeft bezwaar en wil de datums uit het besluit lichten, om daar voor te lezen „bij felle koude gedurende de wintermaanden 1929/'30". Dit lijkt ons in elk geval een verbetering. De communisten waren niet voldaan. Ze willen het element van armenzorg er uit hebben en de maatregel uitbreiden. Vele leden meenden het college nog te moeten aansporen om het de menschen wat gemakkelijker te maken. Het is zulk een gevaarlijken weg. Vanavond maken wij hei geval af. AVONDZITTING. De Raad iiegon met het besluit, den heer Gottschalk als opvolger van den overleden heer Von Freytag Drabbe toe te laten. Snel gaat het leven. Verleden Vrijdagmiddag vergaderden wij niet, omdat wij pas bericht ontvangen hadden van het overlijden van den oud-wethouder. Nu is zijn plaats onder is reeds weer vervuld. De heer Gottschalk zwoer de eeden en kreeg zijn plaats in het midden zijner s was hij gezeten, of hij hoorde het ge leerd betoog van Mr. v. d. Bergh, dat de tij den der groote steden voorbij zijn. Hij wil dus met het uitbreidingsplan niet zooveel omslag maken alsof wij een millioenenstad moeten bouwen. Laat men het maar een Bovenstaande foto werd genomen tijdens den feilen branddie vannacht woedde in hei gebouw der Zuid-Holl. Bierbrouwerij te Den Haag. Nachtfoto's zijn, vooral onder zulke omstandigheden, moeilijk te nemen. Toch geeft deze kiek eenigszins een indruk van da moeilijkheden, waarvoor de brandweer zich zag geplaatst. beetje meer beknopt zien en desnoods ko men met een schema. Uit allerlei interrupties bleek wel, dat de Raad aan deze profetische speech niet al te groote waarde toekende. De heer Ter Haar was meer practisch en besprak een zaak, die al jaren bespro ken is en nog wel eens een paar maal be sproken zal worden, n.l. de oplossing van het Rokin-vraagstuk. Hij zelf is een over tuigd voorstander van demping! De heer Van den Tempel meent, dat de Algemeens Ballast-Maatschappij -en veel te sterke positie in onze stad heeft en vrijwel een monopolistisch bedrijf is ge worden. Hij breekt een lans voor een goede oplossing van het Damvraagstuk en be strijdt de gedachte van den heer Ter Haar, dat het Rokin zal moeten worden gedempt. De heer Woudenberg (soc.-dem) zou niet zoo pertinent de verdere ontwikkeling van de groote steden in twijfel willen tr .k- ken. Maar hij wil wel meer spoed bij de plannen voor stadsuitbreiding en wil niet alle partieele verbeterinlgen tegenhouden. Hij wil als het noodig is ook het Rokin dempen. Verder wil hij weten hoe het staat met het tunnelplan. Daarna volgden nog enkele sprekers, die over diverse punten gewaardeerde opmer kingen maakten. Men kan zich dikwijls niet ontworstelen aan de gedachte, dat vele vraagstukken niet „af" zijn en dat wij voor beslissingen heel bang zijn. We onderbraken onze besprekingen om nog een half uurtje over de warmvoedsel* voorziening te spreken. Er bleven vele be-< zwaren, maar B. en W. zagen toch aan het einde hun voorstel aangenomen. SCHEEPSBOUW Gisteren werd van een der hellingen van de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan den IJs* sel de tanklichter „Teutonia" te water ge* laten. Het schip, dat speciaal is ingericht voor het vervoer van benzine en andere olieën is in aanbouw voor binnenlandsche reke* ing, heeft een draagvermogen van 2100 ton, en is gebouwd onder klasse van het Bureait Veritas. Op de vrijgekomen helling wordt de kiel gelegd van het Tankstoomschip „Pendo- po" mt een draagvermogen va 6500 tons, in aanbouw voor de N.V. Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij te Den i Haag. Beste jongens en meisjes, staat al de derde serie van de prijsvraag-plaatjes in de krant. Zes van de 36 plaatjes zijn er dus nu ge plaatst. Er zijn al verschillende jongens en meisjes, die enkele van de plaatjes hebben gevondenhet waren ook niet de moeilijkste Maar anderen hebben er heel wat moeite mee. Laten we daarom trachten jullie wat moed in te blazen. Kijk 's: misschien denk je wel: ik win het vast niet, want ik heb lang niet alle plaatjes gevonden. Laat je daar echter niet door ontmoedigen. Het is niet waarschijnlijk, dat er ook maar één jongen of meisje zal zijn, die alle 36 plaatjes vindt. Het is best mogelijk, dat de eerste prijswinnaar: zeg niet meer dan 20 plaatjes vindt Mocht je dus in de volgende weken een plaatje niet weten, houdt dan toch vol, schrijf zorgvuldig op welke je wèl gevonden hebt en bewaar ze nog zorg vuldiger, want het kon best zijn, dat je er nog meer hebt dan een ander en voor een prijs in aanmerking zoudt komen. Wanneer je later zoudt lezen, dat b.v. een vriendje, die 15 oplossingen inzond een prijs zou hebben, dan zou je er spijt van hebben, dat je het in het begin hebt opgegeven. Volhouden is dus de bood schap De prijsvraag is niet gemakkelijk, maar anders zou er ook geen aardig heid aan zijn. Nu nog iets: Er zijn de laatste dagen heel wat nieuwe neefjes en nichtjes bijgekomen, waarvan de ouders onze krant zijn gaan lezen. Die weten nog niet zoo precies wat er met den wedstrijd bedoeld wordt. Jullie moet dan weten, dat alle plaat jes, waarvan er telkens twee worden ge- plaats, afkomstig zijn uit de meest kende jongens- en meisjesboeken. Je moet nu ontdekken uit wélke boe ken ze zijn. Het beste is, dat je telkens als er een krant met de plaatjes er in thuis ge bracht wordt, deze plaatjes er uitknipt en in een enveloppe bewaart. En dan ga je bedenken: waar heb ik dat plaatje ook weer gezien? Uit wélk boek komt ook weer die dikke jongen op dien ezel? En als je het dan weet, dan zet je het er gauw bij. Tegen den tijd dat alle 36 plaatjes zijn afgedrukt, ga je nog eens extra be denken en aan het slot schrijf je alle plaatjes, die je gevonden hebt netjes met het cijfer er voor op een blaadje papier en zend het in naar de redactie van de krant. Hoe je dat doen moet, zeggen we la ter nog wel. Nu moet je alleen maar dit onthou den de plaatjes moet ik bewaren, alle maal, en probeeren te weten te komen uit welk boek ze afkomstig zijn, Allemaal goed onthouden? -V| DE PRIJSVRAAGREDACTIE f\ DE POSVLUCHTEN HET 3e RETOURVLIEGTUIG TE BANGKOK Bij dc K. L. M. is bericht ontvangen, dat bet derde retour-vliegtuig gisterochtend om 5 uur 56 uit Mcdan is vertrokken en te 14 uur 8 te Bangkok is aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voort gezet. HET 6e POSTVLIEGTUIG TE NASIRABAD Voorts is bij de K. L. M. bericht ingeko men, dat het 6e postvliegtuig op weg naar Ned.-Indië gisterochtend 6.55 uit Karachi is vertrokken en om 12 uur te Nasirabad aan gekomen. Ook hier was alles wel aan boord, terwijl heden de reis verder gaat. Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van t tot 36. Als alle plaatjes afe-1 opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet g Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen De cl meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zijn dan 17 jaar. Er z(jn i

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5