Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 1Qe Jaargang BEGINSEL EN TOEPASSING BINNENLAND. per kwarta.il ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) ftr. wock 9.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.- Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losso nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2906 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5393a ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 4 D V E R C N T1 U N; Van 1 tot 5 regels 1.17V4 b!k« regel meer 9.22V4 Ingez. Mededeelingei. van 1—5 regels „2-31 Elke regel meer O.iS Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 INGEZONDEN MEDEDEELING. Mogen wij op grond van de argu menten, die wij in de voorafgaande be schouwingen hebben aangevoerd, dus aannemen, dat er eenstemmigheid be hoort te zijn omtrent het beginsel, dat 's menschen levensroeping voorzorg ge biedt en dat ook de H. Schrift dit aldus bevestigt, zoo blijft er nog verschil om trent de principes, die tot zekere maat regelen van voorzorg leiden, gelijk wij zagen. Deze principes wortelen in den bo dem, waaruit onze levensbeschouwing opkomt. Meenen wij, dat de mensch de wereld en haar geschiedenis beheerscht, en dat de wereldbouw naar zijn bestek hoogste levensroeping is, dan ligt het voor de hand, dat die mensch zich niet alleen heer en meester waant te zijn, maar ook als hoogste rechter zich aan stelt Ir- dien geest maakt de mensch, zoo het mogelijk ware, alles dienstbaar aan de uitvoering van zijn bestek, hij ratio naliseert het leven tot verwezenlijking daarvan en zal ook alle voorzorg daar op richten. Zijn maatregelen worden bepaald door wat hij wil bereiken en belemmerd door datgene, wat nog niet in zijn macht is. De grond van al dit streven is de el lende. die in de wereld huist tengevolge van de zonde. Het goddelijk oordeel: in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten, dat zich voltrekt in den harden strijd om het bestaan, vindt verzet bij den mensch en doethem speuren naar middelen, die hem kun nen dienen om aan dien harden strijd te ontkomen door eigen kracht en heer schappij. Zijn hart gaat uit naar een leven zonder nood en zoo het mogelijk ware zonder dood. Hij zoekt de oorzaak van dien nood niet waar zij ligt in een le ven dat strijdt met zijn levenswet, maar in de levensbetrekkingen, in, zijn on kunde omtrent de machten, die zich aan zijn heerschappij onttrekken, in allerlei bekrompenheid en traditioneele erfe nis uit cultuurperioden, welke de menschheid doorworstelde. Van meer dere kennis, van vrijmaking van tradi tioneele aankleefselen uit overleefde religieuse en zedelijke denkbeelden overgedragen, van heerschappij over de aarde door wetenschap en techniek, van rationaliseering der maatschappij en zooveel meer dat in deze reeks een plaats kan vinden, wacht men de over winning, welke het leven zal bevrijden van drukkende banden en slavernij. Men moge hierover oordeelen zooals men wil, doch niemand zal zich er over verwonderen, dat het hart van den mensch naar zulk een leven haakt en zich gemakkelijk overgeeft aan de leidslieden dezer eeuw. Het is veeleer eer. wonder, dat niet allen zich aan hen toebetróuwen en er nog gevonden wor den. die liever schade lijden dan zulk een streven te volgen. En dit heeft niet alleen daarin zijn oorzaak, dat ook* die leidslieden altijd weer blijken menschen te zijn, die falen en ook zelf te worstelen krijgen met de verdoi-ven natuur van den mensch, die zichzelf zoekt. Het schuilt niet alleen daarin, dat ook de idealen der wereld, zullen zij eenigermate slechts de verge lijking nabij komen van hen. die baai- nastreven, offers vragen en onbaat zuchtigheid, welke van den mensch zoo verre liggen. Het waarachtig sociale leven wordt niet verkregen door rationaliseerende maatregelen, maar door de geestelijke kracht, die uit de ware religie voort spruit. Als dan ook niet allen medegaan met den verlichten geest dezer eeuw moet de oorzaak daarin gevonden, dat God de Heere nog altoos een volk in stand houdt, hetwelk voor Zijn Woord buigt en Zijn Naam vreest. Nog altoos gaat de invloed van de Godsvrucht uit in breeden kring, waarin met meerdere of mindere nauwgezetheid de gesteldheid van het menschelijk leven wordt gezien in het licht, dat de openbaring Gods daarover doet opgaan. In dien kring heeft men geen ver wachting van 's menschen heerschappij, maar van de heerschappij der godde lijke genade, die zonde en dood over won. Daarom zocht men leniging der aardsche smarten in de vervulling van het gebod der liefde en de eerbiediging van des Heerer. ordinantiën. Helaas, is men ook in dezen kring niet eenstem mig, ja bestrijdt men elkander en zoekt men de meeste te zyn in vrcur-iheid en ijver tot groote schade voor de waar digheid en kracht t!er hoogste levens beginselen in de oogen der tegenstan ders. Wie de Kamerdebatten by de alge- meene beschouwingen volgde, kan dit tot zijn droefheid hebben opgemerkt, terwijl hem daarbij ook kan gebleken zijn, dat zij, die uit de beginselen dei- wereld heil verwachten, nog prijs stel len willen op den Christennaam, hoe wel zij vreemd zyn aan het wezen des gelooi's. Wij komen daarop bij gelegen heid terug. Thans leggen wy daarop den nadruk, dat ook de Christen een strijd' heeft te gen de zonde en haar ontwrichtenden invloed op het gansche levensterrein. Ook al arbeidt hij niet aan de verwe zenlijking van een aardsch ideaal voor een volmaakte saamlèving, zoo heeft hy toch de roeping om in de kracht geloofs de ellende te bestrijden en de gerechtigheid te zoeken ook in de be trekkingen van dit aardsche leven. De sociale vraagstukken werpen zich ook voor den Christen op en vragen be vestiging en verzorging, in den weg door zijn God aangewezen. Hoezeer dus een Christen geheel anders tegen over het leven staat en de vraagstuk ken in ander licht verschijnen, zoo vindt hij toch dezelfde nooden, die om voorziening roepen. Niet bescherming van een stelsel van levensinrichting naar een model, dat het menschelijk vernuft ontwierp, maar bescherming van het gansche leven naai de orde welke God daarvoor ordineert is zijn levensroeping op aarde. Aan die orde is de Christelijke voorzorg gebon den. Vergeten wij daarbij niet, dat Kaïn, die voor Gods aangezicht vlood om zijn stad te bouwen, nog de goddelijke be scherming van zijn leven deelachtig werd en dat de aanrander van dit ver- zondigde leven door de wrake Gods wordt vervolgd. Dit exempel der hemelsche barmhartigheid en gerechtig heid heeft de Christen ook bij de ver vulling van zijn roeping voor oogen te houden. En wijl nu de harde strijd des levens als een oordeel de zonde volgde, zal de barmhartigheid Gods, welke Hij aan den zondaar openbaarde, ook in den arbeid des gelooCs een vrucht, scheuken tot leniging van de levensmart en voorziening in den nood, weike dat Je- ven drukt vanwege de zonde ziekie f n krankheid, rampspoed en dood, onheil en gevaar, hebzucht en belangenstrijd, ontucht en misdrijf, armoede en hon gersnood. De geest der wereld moge zich in beelden al deze onheilen te kunnen ver winnen en uitvoeren. De Christen ver werpt zulk een inbeelding maar ijvert door de liefde voor leniging en zede lijke kracht. Nu is alle wetgeving voor zoover zij bescherming zoekt van het leven dei burgers in beginsel goed, wijl bescher ming des levens de roeping der over heid is. Het is ook van zelf sprekend, dat de toenemende samengesteldheid der levensverhoudingen bescherm mg ging eischen op verschillend gebied en de taak der overheden kwam uitbrei den en bezwaren. Hoeveel eenvoudiger toch is het le ven in eën agrarische maatschappij, hoeveel meer werkt het landbouwleven mede tot instandhouding van het fami lie- en gezinsleven, om maar op een enkel punt te wijzen, vergeleken bij een maatschappij, die voornamelijk in den handel en vooral in industrie haar be- staansbron vindt. Een vergelijking van het platte land met de groote stad kan aantoonen, dat de sociale vraagstukken in de laatste als het ware met de bevolking toe nemen. Noemden wy slechts het gezinsleven, dat in de agrarische maatschappij uit den aard der zaak meer intact blijft, het stadsche leven tast het gezin aan en poogt het te berooven van clen gods dienstzin en goede zede, die het platte land veelal weet te onderhouden en ze ker niet tot schade van het leven. Het behoeft dan ook niemand te be vreemden, dat de groote stad der over heden belangstelling voortdurend waak zaam houdt en in velerlei omstandig heden haar bescherming wordt ge vraagd, die voor het platte land geen zorgen baren, althans niet in die mate. Handel, nijverheid en de arbeid in het algemeen vroegen den wetgever om recht, de gezondheidstoestand der op eengehoopte bevolking in de groote cen tra eischte maatregelen tot voorziening van woningen, water, verkeer en wat dies meer zij. Ook hierin kon de wet gever niet werkeloos blijven en moest de Overheid bescherming schenken aan wie door onheil en gevaar werd be dreigd. In al deze takken van wetgeving moet het beginsel der levensbeveiliging worden geprezen, dat tot zorgen en voorzorgen drong. Doch, hoewel wij dit beginsel eeren, kan dit niet steeds insluiten, dat wy OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is verleend de zilveren eerc-medaille der Oranje-Nassau-orde aan G. Brouns, rijksklcrk le kl. ter griffie van de arr.-rcchtbunk te Roermond. BURGEMEESTERS. Bij Kou. besluit zijn herbenoemd lot bur gemeester van: Ridderkerk, J. W. Klein; Westdorpe, F. A. I-Iendrikse; Hemelunier Oldcphaert en Noordwolde, .1. Krol en Maas- niel, F. A. II. Wackers, secretaris. ZEEMACHT. Bij beschikking van den minister van De fensie zijn de luits. ter zee der lc kl. L. A. C. AI. Doorman, J. G. van den Berg, J. J. van der Have en jhr. F. M. van Suchtelen-van de Haare, de luitenants ter zee der 2e klasse J. A. de Gelder, J. Callenfels en A. J. E. Bik, de officier van den marine-stoomvaartdienst der le kl. II. J. Oldemans, de officieren van den marine-stoomvaartdienst der 2e kl. II. de Vries Ezn. en J. Dijkstra en de officier van administratie F. C. II. Schlamilch ge plaatst aan boord van het torpedo-industrie- schip Schorpioen. DEPARTEMENT VAN KOLONIËN. Bij Kc.i. besluit, zijn bevorderd bij het De- parlement van Koloniën tot referendaris de hoofdcommies mr. A. J. C. Frantzen; tot commies de adj.-commiezen A. F. C. Phaff, mej. II. E. de Zwaan, J. W. F. Guurink en mej. AI. E. de Zaayer. KANTONRECHTER TE AMSTERDAM. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te- Amsterdam mr. dr. A. Fontein, advocaat en procureur, tevens plaatsverv. kantonrechter te Rotterdam. NOTARIAAT. Bij beschikking van den minister van Jus titie is herbenoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Middelburg, mr. S. R. Bakker, kantonrechter te Zierikzee. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter te Amsterdam dr. A. Fontein, advo caat en procureur, tevens plaatsvervangend kantonrechter te Rotterdam. DOORBRAAKPLAN ENSCHEDE GROOTE VERKEERSTUNNEL EN OPRUIMING VAN KROTTEN In verband met het drukke doorgaand verkeer In deze stad, besloot dc gemeente raad tot goedkeuring van het doorbraak- plan, door den dienst van Gemeentewerken ontworpen. Tot dit plan behoort o.m. de afbraak van de volksbuurt De Krirn, bestaande uit pl.m. 1-10 woningen. Op die plaats zal een groot plein komen. Verder is besloten tot het maken van een groote verkeerstunnel onder het spoor, nabij den Hengeloschen overweg, waardoor de bezwaren voor het internationale verkeer Munster-Ensohede-Hengelo, enz. aan dien vaak gesloten overweg verbonden, grooten- deels worden opgeheven. De kosten van uitvoering van dit plan worden op minstens twee millioen gulden geschat. „SOCIALE ZAKEN" EEN ADVIESCLUB VOOR PRAKTISCHE TOEPASSING VAN WETTEN EN REGELINGEN. Met voorkennis van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren en op uitnoodiging van de afdeeling Socaile Zaken ter secre tarie te Almelo worden pogingen aange wend om te komen tot oprichting van een „Adviesclub voor Sociale Zaken" op den voet als die voor „Financiën" en „Bevol king". Medewerking is reeds toegezegd door de betrokken afdeelingen der secreta- riën van Den Haag, Delft, Gouda, Dor drecht, Ermelo, Eibergen en Almelo. Het ligt in de bedoeling binnenkort een oprichtingsvergadering te beleggen, die dan in Amersfoort wordt gehouden. Het doel der Club is het bestudeeren van de prnctische toepassing van wetten en re gelingen betreffende Sociale Zaken en hét geraken tot een steeds betere outillage der betrokken afdeelingen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE STEENKOOLPRIJZEN. De politiek van de Limburgsche mijnen. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van waterstaat ge vraagd Is het den minister bekend, dat in April 1.1. de Limburgsche mijnen overleg gepleegd hebben, eerst met de Steenkblen.Handelsver- eeniging (liet Verkoopkantoor van het Rliei- nisch-Westphalisch Kohjensyndicat) te Utrecht en daarna met de Belgische mijnen te Brussel, hetgeen ten gevolge hoeft gehad algemeenc prijsstijging, voornamelijk van de Belgische anthraciet en een verminder den aanvoer der laatste soort, waardoor thans nog niet voldoende huisbrand is gele- d kunnen worden? OVERIJSELSCHE KANALEN VOOR DE VERBETERING EEN ADRES AAN DE REGEERING. Door het z g. Kleine Comité van Actie tot verbetering der Overijselsche kanalen is een vergadering belegd op 28 Nov. a.s. te Almelo waar in behandeling komt een voorstel tot het zenden van een adres te dezer zake aan den Minister van Waterstaat. NEDERLANDSCH FABRIKAAT In de Novcmber-aflevering van liet maand blad der Ycrecniging „Nederlandscli Fabri kaat" blijkt uit een ontvangen brief van een schoolhoofd in Nederlandseli-Oost-Indië hoe de belangstelling daar te lande voor de ken- omtrent wat -Nederland maakt, groeien de is. zeer zeker een gelukkig verschijnsel. In dc series artikelen „Onze Kunstnijver heid". wordt ditmaal een en ander verteld op het gebied van Metaalbewerking. "s fabrieksbeschrijving is ditmaal een el gewijd aan de N, V. Gebr. Van den Bergh's Industrie en Handel Mij. te Oss, voorzien van verschillende afbeeldingen. Van fie nfficieele medcdeelingcn zij in)het bijzonder de aandacht gevestigd op de mede- deeling omtrent de in voorbereiding zijnde „reizende schooltentoonstellingen", welke door liet bestuur op het oogenblik worden georganiseerd, en waarvan liet de bedoeling is onderwijzend personeel en opgroeiend ge slacht op eenvoudige, doch zeer praktische wijze een denkbeeld te geven van de wijze, waarop verschillende artikelen hier te lande worden vervaardigd. ook de wettige maatregelen, die men nam, als zoodanig loven. Hierbij toch spreekt de levensbeschouwing een krachtig woordje mede. Het gaat toch om den geest, waaruit de wetgeving opkwam, wat men naast bescherming beoogt, hoe men het volksleven ziet, of men de welvaart des volks in hooger licht ziet en waar het zwaartepunt der spuvereiniteit wordt gelegd of erkend. In dit alles heeft de diepste levens overtuiging een beslissende stem. ANTIREV. JONGEREN ACTIE Bij den secretaris Tan het Voorloopig Comité der A. R. J. A., Dr. L. W. G. Schol- ten, Fred. Hendrikstraat 87 Bis A, Utrecht, zijn sinds de vorige ongave berichten inge komen aangaande A. R. Jongeren 'Studie clubs te Zeist.,Souiburg, Amsterdam, V. U. Het Comité staat in contact met A. R. Jongeren te Gouda, Maassluis, Apeldoorn, Ooslhem, Deventer, Ermelo, Rhoon. De tweede algemeene vergadering zal D.V. gehouden worden Zaterdag 30 Novem ber half drie in het Gebouw van Chr. Soci ale Belangen te Utrecht Agenda's met uitvoerige mededeelingen zijn voor belangstellenden nog in beperkt getal verkrijgbaar bij den secretaris. ONZE BURGERWACHT HET GETAL ELF JUBILEERT. Onze Burgerwacht, orgaan van de Rot- terdamsche Burgerwacht, heeft ter herden king van den llden verjaardag van de 11de maand van 1918 een propagandanummer uitgegeven. De heer B. C. D. Hanegraaf, sous-chef van den staf der Burgerwacht, schrijft daarin: Het getal elf is ontegenzeggelijk goed ge- ïzen. „Le ridicule tue" en de houding van de toenmalige leiders droeg in zich de kiem eener mislukking, daar ons Nederlandscbe olk het bedenkelijke en het dwaze daarvan maar al te spoedig inzag. Nederland is te ichter voor dergelijke fantastische droom beelden. Maar alleen daarop moeten wij ons toch niet verlaten. Het moet zelfs niet eens ver behoeven te komen. En daarvoor zorgt de Burgerwacht". De heer R. Tilman, voorzitter van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgenvachten, zet uiteen, dat het voortbestaan der Bur gerwachten uitsluitend afhankelijk is hen, die meenen, dat door een geweld dadige omverwerping van het wettig gezag betgeen beteekent het scheppen van een chaos een betere maatschappij is tot stand te brengen. De gep. hut-gen. J. L. ten Bosch betoogt, waarom een flinke en parate organisatie noodzakelijk is, en nog een aan tal andere bijdragen vullen het nummer. GROEN VAN PRINSTERER" TEGEN OPENBARE ONZEDELIJKHEID Op 29 en 30 November houdt de „Fédéra- tion abolitionniste internationale", het ver bond tot bestrijding van de reglementcering der prostitutie in het Gebouw der A. M. V. J. te Amsterdam haar algemeene vergadering, onder presidium van Mr. A. de Graaf. Daar zal het plan dc campagne voor de naaste toekomst worden opgemaakt, en liet pro gram voor bet Congres, dat waarschijnlijk n het volgend jaar te Warschau zal worden gehouden. Naar aanleiding van deze internationale Conferentie zal Zaterdag 30 November 2 uur In het American Hotel een openbare propa- gandavergadering worden gehouden. Voor Duitscbland zal daar spreken Prof. Wolfgang Mittelmayer, een bekend straf recht-specialist, voor Engeland Dr. med. Wilson, voor Zwitserland Dr. mod. VEREENIG1NG VAN CALVINISTISCHE BURGEMEESTERS, WETHOUDERS EN SECRETARISSEN ..ONZE HOUDING INZAKE WEERMACHT EN DEFENSIE" Na dc openingsrede van den Voorz., den heer C. P. L. Dommisse, burgemeester van Maassluis, waarvan we gisteren reeds verslag gaven, en waarbij hij leedwezen uitsprak dat de lieer Colijn door verblijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn, kreeg de heer P. van Rees, burgemeester van Papendrecht, liet woord voor zijn refe raat over „Onze houding inzake weermacht en defensie". Spr. verstaat onder weermacht de leven de en doode strijdkrachten, die de regeering tèr beschikking heeft om den krijg te voeren en onder defensie de geestelijke krachten. Spr. schetste eerst de z.g. vredesbeweging en zeide, dat wat wij kunnen doen om recht tegenover macht te stellen, door ons moet worden gedaan, alsook om vrede met alle mensehen te houden, zooveel ons mogelijk is. Maar wc verzetten ons tegen ongemoti veerd pacifisme. De resultaten van het onderwijs vaderlandsche geschiedenis op de school zijn niet bevredigend en bij het onderwijzend personeel bestaat geringe animo tot het ge ven van dit onderwijs. Ook op dc bijzondere scholen, hoewel de toestand er beter is, dan op de openbare, zijn de resultaten ouderwijs niet bevredigend. Het is de plicht van de overbed het onderwijs in dit te bevorderen. In „Ons Program" wordt reeds gezegd, dat het historisch besef der natie een krachtige factor kan zijn als het bestaansrecht van liet volk met kracht zou moeten worden verde digd. Daarom is onderwijs in de vaderland sche geschiedenis noodig. Dat de school geen partij mag kiezen wordt hier en daar reeds toegepast op het onder wijs in de vaderlandsche geschiedenis. Maar volgens de wet moet het onderwijs zijn in de Christelijke en maatschappelijke deugden. We hebben dus recht te eischen dat het on derwijs in de vaderlandsche geschiedenis vol ledig wordt gegeven. B. en W. oefenen ter zake toezicht uit en hebben dus ook daar op te letten. Ge leeraard wordt, dat verzweeen moet worden bij het onderwijs in de vader landsche geschiedenis de oorlogsepisoden en dat het aanlecren van vaderlandsche Oranjeliederen onnoodig is. Doch dat is strijd met wat in de onderwijswet wordt ge vorderd, en als men de leiding Gods erkent invle geschiedenis van oorlog on^Xfedéj dan doet men daaraan tekort als men in dat onderwijs den oorlog weglaat. Men kan niet de geschiedenis van ons volk onderwijzen zonder te laten zien, dat 1/9 deel van ons volk in de zestiende eeuw, het hoogste staatkundig beginsel in dien tijd vertegenwoordigend, den strijd tegen den geest van den tijd aanvaardde. Hoe er ook over denkt, niemand heeft het recht deze bladen uit het boek der historie ons vaderland te scheuren. Robert Fruin heeft het al gezegd, dat de geschiedschrijver van allen de eigenaardigheden, het goed en het kwade moet waardeeren. Dc vredes- cultuurgcschiedcnis is niet te onderwijzen zonder te schilderen Willem I. Mag er niet van een De Ruyter verteld worden, evi kranig als een Rembrandt? Een man, d heelemaal geen vechtjas was, maar zacht moedig en vroom en in alles het type vat ons volk? En van een Piet Hein, de eerst' pikbroek die het bracht tot luitenant-admi raal, zou niet verteld mogen worden? Hij bracht regel in ons ontredderd nam maatregelen, tot verbetering van de verzorging van het volk op dc vloot. Dat is dus een stuk sociale zorg, dat hier behan deld kan worden. Met artt. 2 cn 42 der L.O.-wet '20 in de hanj mogen wij verlangen, dat de kinderen op school de geschiedenis leeren kennen, als deze zich 1000 i. heeft ontwikkeld in vaderland. Dat zal ontwikkelend voor zijn, zonder te voeren tot chauvinisme. volk, dat zich bewust is van eigen hish vormt een levende cultuurmacht en kan meebouwen aan het internationaal monu ment van dezen tijd. Een afhankelijk volk is een volk dat fluistert en schichtig omziet, dat zijn taal verliest en daarmee zijn ziel Als de Verecnigde Staten van Europa tot stand zouden komen, dan blijft er nog de vrees voor knechtschap. Dan hol* moeten wij waakzaam zijn. In onze duur kochte zelf standigheid hebben wij onze eigen individu aliteit. Ons land was door de eeuwen heen zelfstandig en is dat nog en heeft nog een roeping te vervullen, daar het eerlijki keiaar kan zijn dan ooit in het verkeer der volkeren dc zeer machtigen kunnen zijn. Leger en vloot wortelen in het vaderland zooals de eik in den bodem. De geestelijke spankracht moeten leger en vloot altijd vanuit het vaderland verkrijgen. En een weermacht kan alleen doeltreffend zijn als zij gedragen wordt door clen geest in het volk, zooals een parlementslid terecht zeide. Juist nu de Rijksinspectie klaagt over de resultaten van het geschiedenisonderwijs is erbetering te krijgen,, zonder art. 25 der L. O. wet '20 voorbij te zien. Noodig is me thodisch onderwijs in de vaderlandsche ge schiedenis. Bij het vervullen van vacatures "ette men, nu de narigheid der wachtgelders oorbij is, op den vollen eisch van art. 2 der L.O.-wet, opdat het schoolkind krijge, wat de wetgever het heeft toegedacht. Zoo wordt gewerkt aan de defensie van ons volk. De taak is moeilijk, soms kiesch, maar edel. Over het referaat ontspon zich een geani meerde discussie. Daarna werd de vergade ring contant bezorgen wij dit prachtige St. Nicol aasge schenk bij U thuis. De rest kan worden vol daan in 36 maan- delijksche atbe- talingen van f 17.50 die contant f630.- mag in schijn niet goed koop wezen, inderdaad is ze voordeelig. Het is een instrument, dat door zijn rijkdom aan klank en door de soliditeit van zijn constructie minstens 25 jaar huiselijk genot zal verschaffen. Heeft U nog een oude, afgespèelde piano staan, laat ons deze dan voordeelig voor U inruilen. Onze taxatie is gratis en zal U erg meevallen. Waarom niet eens even bij ons aangeloopen om de „Bender" piano te zien en te hooren bender/— LEIDEN een beschrijving Hoogewaerd ontvangen van de 90 Bender piano m. attesten Naam UITVAART MGR. H. VAN DE WETERING Zooals te verwachten viel is de uitvaart van Mgr H. van de Wetering, aartbisschop van Nederland, tot een indrukwekkende plechtigheid geworden. Tegen half tien reed een lange file autos en rijtuigen de smalle Nieuwstraat in met vele autoriteiten. Geleidelijk begon de kathedraal zich met genoodigden te vullen. Onder de aanwezigen waren vele hoogge plaatste personen. Onmiddellijk na beëindiging van de Gre- goriaansche zang nam de Pontificale Uit vaartdienst een aanvang. In de banken der kanunniken hadden de bisschoppen plaats genomen in vol ornaat met zwarte toog en paarse sjerp en met een paarscn mantel omhangen. Na het laatstë Evangelie beklom de vica ris capitularis, deken J. II. C. Jansen, den kansel tot het uitspreken van een lijkrede, waaraan het volgende is ontleend: De sterke is door den sterkere als ter- sluips besprongen. De man die geen ziekte kende, droeg als ieder Adamskind de kie men in zich van den dood. De reuzenarbeid van volle zeventig jaren heeft zijn schier onverwoestbare kracht gesloopt. Wat een menschkundige bpeteznnger voorspelde van menschen boven tachtig, werd in voor ons begrijpelijke wijsheid Gods en daarom tot onze respectueuse dankbaarheid den bijna 79-jarige „Sterke" bespaard: „last en smart, omdat alsdan de \erzwakking in treedt". Wanneer wij aanstonds het stoffelijk om hulsel van den ontslapen Kerkvoogd graf waarts volgen, dan brengen in de Malie baan de dubbele rijen schoolkinderen naar voren wat Z. D. H. te Utrecht gedaan heeft voor het lager onderwijs en op de Kerk hofslaan geven de in haag opgestelde R.K. vereenigingen .met hare omfloerste vanen, die hem een laatste eere-saluut brengen, ons te aanschouwen wat Monseigneur hielp organiseeren op godsdienstig, charitatief, sociaal en cultureel gebied voor stand en vak, alleen reeds in zijn Bisschopsstaf!. Na deze indrukwekkende uitvaartdienst werd onder plechtig orgelspel de lijkkist vervolgens door de oudste kapelaans van de l i parochies'der stad Utrecht naar bui ten gedragen en in den lijkwagen geplaatst In ongekend grooten getale stond het publiek langs de wegen geschaard. De politie had een moeilijke taak, want nooit zag men in Utrecht zooveel menschen op straat als vandaag. Op het kerkhof werd de kist na de ge bruikelijke begrafenisplechtigheden voor loopig in den bisschoppelijken grafkelder bijgezet om later zeer waarschijnlijk in een eigen graf te worden overgebracht. te mogen deelnemen, moeten eigen-- handig geschreven, vergezeld van geboorte akte en bewijs van Nederlanderschap), vóór of op 20 Juni a.s. bij de Algemeene Reken kamer zijn ingekomen. Het examen zal loopen over: a. de hoofd beginselen van burgerlijk en handelsrecht; b. Staatsinrichting van Nederland, van Su rname en Curasao; c. d rekenkunde, be orknig met gewone en tiendeelige breuken en de evenredigheden; d. de aardrijkskunde van .Nederland (typografie, natuurkundige en economische aardrijkskunde): e kenni* van de vaderlandsche geschiedenis en var hoofdzaken der algemeene geschiedend na 1813: f. de beginselen der Fransche Enge solie en Hoogduitsche talen. Voort? zal uit een over een gegeven onderwerp t« maken opstel worden beoordeeld of on in hoever de Candida ten in staat zijn hun denkbeelden ordelijk, duidelijk en in good Nederlandscli m schrift te brengen Candida ten, houders van een 'diploma eindexamen gymnasium, H.B.S. 5-jarigen cursus, H.B.S. 3-jarigen cursus of M.U.L.O. diploma of wel van een diploma voor klerk een der departementen van algemeen ALGEMEENE REKENKAMER EXAMEN AMBTENAAR - «,Keii In Juli 1930 zal bij d Algemeene Reken- S!!r het oordeel T kamer een vergelijkend examen worden af- ^ton01, genofm5,€ P*l'jk le Jules Droin, en voor Frankrijk Mad. Avril jgenomen van hen, die wensehen in aanrner- n I\ JI°ma' hechts het exa- de Ste Croix. king te komen voor een benoeming tot amb- iOVPr vakken a 011 Wei- De secretaris, de heer Roelfs, juist van een ten-aar bij het college. V)' ,^-L0,n' belangrijke reis naar Polen. Lithauen, Oos- Tot het examen worden toegelaten man-,np van do Candida ten, voor tenrijk, Roemenië en Griekenland terugge nelijke candidatcn, geboren tusschcn 1 Juli infAJ ó-.?'J "L.aaninork,nS komen om nu of keerd. zal spreken over de toestanden iii die 1905 en 1 Juli 1913. Deze leeftijdsgrens gekit ami" en nar 1e worden benoemd, ge- Icraia r»::iIIionuur landen en de noodzakelijkheid _n een niet voor op wachtgeld gestelde Rijksambto- jn u de clJfers. behaald krachtig doorzetten van den wereldstrijd te naren en voor bij de Algemene Rekenkamer I k gen de openbare onzedelijkheid in al haar werkzame schrijvers. Ijjr lJRia®8n««"*mden zal later worden r. werkzame schrijvers. u i zai ln">r ^o"! Verzoekschriften (ongeregeld) om aan h<Mexam?n «1 «oi°kn 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1