VOOR SINT NICOLAAS GESCHENKEN NAAR WAALS WAALS Haarlemmerstraat 130-136 EEN BEZOEK MET UWE KINDEREN AAN ONZE SPEELGOEDAFDEELING (PARTERRE) ZAL VOOR HEN EEN VERRASSING ZIJN. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. fi STADSNIEUWS DE STADHUISPLANNEN PAS 2 DECEMBER. De Raadsvergadering, waarin de plannen omtrent den herbouw van het Stadhuis tullen worden behandeld is bepaald op Maandag 2 December, zoodat de raadsleden ruimschoots tijd hebben om de zaak te be- studeeren. GEMEENTEZAKEN (Vervolg). Het speelterrein bij de Wilhel- mlnabrug. In de zitting van 1 October 192S besloot de Raad de overeenkomst met de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding inzake de exploi tatie van het zuidelijk speelterrein bij de Wilhelminabrug met ingang van 1 Januari 1929 te verlengen tot en met 31 Decem ber 1929. De exploitatie van het terrein door ge noemde afdeeling vindt daadwerkelijk plaats vanaf Mei 1928, in welke maand het speelveld in gebruik is genomen. Tot dus ver heeft zij geen aanleiding tot moeilijk heden of bezwaren gegeven. Zooals uit in gewonnen inlichtingen is gebleken, be staat bij het bestuur van de afdeeling geen behoefte aan wijziging of aanvulling van de overeenkomst. Ook B. en W. is van mee ning. dat de overeenkomst onveranderd, en ditmaal voor een termijn van twee ja ren, kan worden gecontinueerd. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W. mitsdien den raad in overweging overeen komstig te besluiten. Pluimveetentoonstelling. Het bestuur van de Leidsche Pluimvee- vereeniging heeft het voornemen ook weder in de maand Februari 1930 een Nationale Pluimvee-tentoonstelling te houden. Voor een kostelooze beschikbaarstelling van de verlangde lokalen kunnen B. en W. ook nu geen aanleiding vinden, wel ech ter voor de berekening van een verminderd tarief nl. f 125.— voor 6 dagen. Stroomlevering aan Zevenhuizen. In, aansluiting met een voorstel van Com missarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit inzake het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Ze venhuizen tot wijziging van de met die ge- mente gesloten stroomleveringsovereenkomst geven B. en W. den raad in overweging te besluiten een overeenkomst tot wijziging van de stroomleveringsovereenkomst met de gemeente Zevenhuizen aan te gaan. De overeenkomst voorziet in de beschik baarstelling van een grooter maximaal-ver- mogen, in verband waarmee de bestaande bepaling betreffende de door Zevenhui zen aan zijn ingezetpnen te berekenen ta- rieven vervangen zijn door voorschriften o.m. betreffende het berekenen van dub beltarief, den duur van den spertijd er den minimum prijs, welke gedurende dien tijd gelden zal. De wijzigingsovereenkomst voorziet voorts In de vervanging van den tegenwoordigen firijs, door Zevenhuizen aan Leiden te beta- en, welke zich zoowel naar het maximaal- vexjmogen al3 naar de verbruikte K.W.U. richt, door een prijs, welke zich alleen richt naar de verbruikte K.W.U., waarbij intus- schen onderscheid wordt gemaakt naar mate deze al dan niet in den spertijd verbruikt jvorcTen. Ten slotte wordt de duur der overeen komst van 31 December 1931 verlengd tot 31 December 1956. De centrale rioleering. Bij raadsbesluiten van 1 October 1928 stel- rde de Raad voor de noodige gelden beschik baar te stellen voor de aansluiting op de centrale rioleering van een derde en een yierde wijk. Teneinde de werkzaamheden geregelden Voortgang te doen hebben ,is het gewenscht alsnu de noodige maatregelen te nemen tot aansluiting van een vijfde en een zesde wijk waartoe thans aan de beurt zouden zijn de wijken V en VI, in het programma als zoo danig vermeld. In de plaats van laatstge noemde wijk geven B. en W. er echter in verband met de overige in uitvoering zijnde of voorgenomen werken met betrekking tot den Stationsweg de voorkeur aan. eerst een gedeelte van wijk VIII aan te sluiten, waar toe een stam riool in den Station&weg moet .worden gelegd. Wijk V omvat het stadsgedeelte, begrensd 'door Heerensingel, Medusastraat, Koolaan. Ringkade, Zijl en Lage Rijndijk. In deze wijk zal 525 M. stamriool worden gelegd terwijl voorts twee nooduitlatingen moeten Worden gemaakt. Wijk VIII omvat het gebied van don Sta tionsweg en den Rijnsburgerweg. Aangeslo ten wordt thans het eerstgenoemde gedeelte, waartoe 273 M. stamriool zal worden gelegd In den Stationsweg. De kosten van deze beide aansluitingen Worden resp. geraamd op f36.000 en f37.500, welke bedragen overeenkomstig het systeem in vorige besluiten aangenomen, uit leening kunnen worden gevonden. Voor wat de kosten wegens het verleggen van leidingen der Lichtfabrieken betreft, welke kosten door die fabrieken gedragen moeten worden en niet onder vorengenoem de bedragen begrepen zijn, dcelen B. ei mede, dat alleen het leggen van een stam riool in wijk V nog kosten voor de Licht fabrieken zal meebrengen en wel naar ra ming een bedrag van f790.hetwelk uit de aanwezige middelen van de fabrieken kan worden bestreden. B. en W. geven den raad in overweging bovenstaande gelden toe te staaan. INGEZONDEN MEDEDEELING. LICHTBEELDENAVOND N.C.R.V. Spreker de heer A. van Renssen. In de groote Burchtzaal, die tot in alle hoekeu was bezet, is gisteravond voor de Leidsche leden van de Ned. Chr. Radio- vcreeniging een propagandavergadering ge houden, waarin als spreker optrad de heer A. van Renssen, lid van het dagelijksch be stuur van de vereeniging. De opening geschiedde op de gebruikelij ke wijze door den beer A. M. van den Bos, een der Leidsche correspondenten, die na een hartelijk welkom aan allen, in 't kort W9es op den ernst van den radio-strijd en den plicht van 'n ieder om aan dezen strijd daadwerkelijk deel te nemen. De heer Van Renssen, daarna het woord verkrijgende, begon met kortheid te beloven. Spr. wilde stilzwijgend voorbijgaan de vraagstukken: Overheid en omroep. Kerk en Omroep, de mogelijke verwereldlijking door den omroep en de kwestie van den In- dischen zender en zich slechts bepalen tot eenige algemeene dingen. De eerste vraag die spr. wilde stellen was: Wat is de betee- kenis van den Radio-omroep? Toen het dui delijk werd dat door deze uitvindnig mu ziek en redevoeringen op de natuurlijke sterkte zouden kunnen worden gehoord toen de dagelijksche uitzendingen begonnen trad "direct op den voorgrond de vraag wat ■do inhoud van den omroep zou zijn. De rudio werd een cultuurfactor. Momenteel zijn er in Nederland 300.000 menschen die een toestel hebben, behalve dan degenen die van de distributie-toestellen genieten. Welk een invloed gaat daarvan uit. En wat werkt die omroep uit? Brengt hij nader tot God of voert hij van Hem af. Deze kwestie maak te het noodig voor het Christelijk volksdeel om zelf op de radio beslag te leggen. Dit is een werk des Heeren. Er staat er gens in Openbaringen, dat in het Rijk van den Antichrist er getuigen voor den Aller hoogste op de straten zullen gevonden wor den. Hun doode lichamen zullen lig gen op de breede wegen der stad. Daar op de hoofdstraten, op de marktpleinen voer den zij den strijd voor hun God. De radio bereidt voor de macht van den Wetteloo?e, die door alle menschen zal worden gehoord en gehoorzaamd. Naar die Radio heeft de wereld de hand uitgestoken. Op die radio heeft de wereld beslag gelegd. Hoeveel te meer hebben wij de taak in den strijd om den aether het getuigenis van God en van het Lam te werpen, de getuigenis dat de Man van Smarten de Koning is van het heelal. Door den Radio moeten wij van de Majesteit Gods getuigen. Spr. stond verder stil bij het zegenrijke werken van de N.C.R.V., waardoor het Woord des Heeren komt tot zieken en denden en ouden van dagen en waardoor op allerlei manier wordt gearbeid in het Koninkrijk Gods. Met een opwekking om allen daadwerkelijk mede te werken in den strijd om den omroep met de Bijbel, besloot spreker. Daarna werden een aantal lichtbeelden vertoond, die betrekking hadden op de uit zendingen, de studio, de versterkingskamer en de zender en verder aardige momenten vertoonden uit het leven van de N.C.R.V. Op interessante wijze lichtte de heer Van Rens sen deze lantaarnplaatjes toe. Na afloop was er gelegenheid tot het stel len van vragen. In alle opzichten is deze avond prachtig geslaagd. UNIVERSITEITSNIEUWS Op uitnoodiging van de Studentenvereen. voor Volkenbond en Vrede zal Woensdag 27 dezer des avonds te 8 uur Dr. E. v. Itaalte een voordracht houden over een nader te kondigen onderwerp. Dfrisdag 2 December des avonds te 8 uur zal Prof. de Vooijs in het Academie-gebouw op uitnoodiging van de Studentenvereen. Sociale lezingen als spreker optreden met een nader aan te kondigen onderwerp. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heer A. P. C. van den Broek d'Obre- nan, Den Maag; voor het semi-artsexamen de heeren W. M. B. Bok, Den Haag; J. W. W. de Quartel, Den Haag, en J. A. Walra ven, Rotterdam; bevorderd tot arts de heer P. Floor, Den Haag, GESLAAGD. Te Den T-Iaag slaagde onze stadgenoot, de „HET RESIDENTIE-ORKEST". Tweede abonnementsconcert. Op het tweede abonnementsconcert het Residentie-Orkest op Maandag 2 Dec. a.s. zal als solist medewerken de pianist Willem Andriessen. CHRISTENDOM EN INTERN. PERSPECTIEVEN Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER VOOR DE N. C. S. V. HET CHRISTENDOM MOET ALS INTERNATIONALE GROOTHEID WORDEN GEZIEN Op uitnoodiging van de Leidsche afdee ling der N. C. S. V. heeft gisteravond in het klein-auditorium der Universiteit prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine een rede gehouden over „Christendom en internatio nale perspectieven". Spr. wil allereerst iets zeggen over: inter nationale perspectiviteit Scdert_Nov. 1918 verkeeren wij ten dezen in een nieuwen toestand. Ook vroeger is er internationaal streven geweest en hebben internationale organisaties gewerkt; maar een uitvoerige historische schets is thans niet ter plaatse. Het einde van den wereldoorlog heeft in eik- geval nieuwe idealen gewekt. Tegenover het monstrum van de bittere bestrijding en ver bittering tusschen de volkeren moet de sa menwerking tusschen de rassen, de naties en de staten worden verkregen. Zij moeten minstens leeren: elkander te verstaan; hin derpalen op te ruimen; voor den dienst het geheel der menschheid elkander aan te vullen. Op vooral drie terreinen wordt dit thans gezocht: politiek, sociaal, economisch. Op politiek terrein werkt de Volkenbond, op sociaal terrein het Arbeids bureau te Genève; spr. leqst uit het Pact en het Vredesverdrag de doelstelling dier beide voor. Bovendien groeit het economisch streven om toenadering te verkrijgen ei lemmeringen weg te nemen. Door dit alles openen zich wijde internationale perspectie ven; er gloort samenbinding van de mensch heid. Ten tweede behandelt spr. het christen dom. Het moet als internationale grootheid worden gezien en gegrepen worden in zijn wezen, verstaan naar zijn inhoud. In ons kleine landje zien wij deze wijde horizon ten meestal niet. Er is verbrokkeling naar kerken en richtingen; menigeen schept be hagen in de aanwijzing van de verschillen. Doch Nederland is niet de wereld ei Nederlandsche '„problemen' 'zijn de wereld problemen niet. De eerste winst van inter nationale oriënteering is. dat het groote groot en het kleine klein wordt. Voor deze. internationale oriënteering van het christendom verwijst spr. naar de bewegingen, die mot de namen Lausanne en Stockholm worden aangeduid. Den „wereldbond der Kerken" diens vrede-actie laat hij op verzoek van het Bestuur rusten; deze is niet te lang geleden hier besproken. Lausanne brengt de kerken der wereld samen om over de belijdenissen en de kerk orden te beraadslagen; Stockholm doet het zelfde met het oog op den practischen arbeid in het sociale leven. Het laatste is minqer moeilijk dan het eerste; wanneer de kerken samenkomen, ontdekken zij de gezamenlijke practisch-sociale taak, die reeds in de rich ting wijst der internationale perspectieven. Spr. betreurt, dat in het geheel der sa menwerkende kerken de Roomsche Kerk ontbreekt. Het boek van den Jezuit M. Pri- billa schijnt aan te wijzen, dat ook daar enkelen voor de Stqckholm-gedachte gevoe len. Maar de Lutherschen en Gereformeen- den, de anglikanen en grieksch orthodoxen, de nieuwe kerken in het verre Oosten wer ken samen. Daardoor wordt de inhoud het christendom voller verstaan. Voor Neder land is vooral van gewicht het contact tasschen de lntbersche en gereformeerde wereldbeweging, evenals dat tusschen de continentale en de angelsaksische' mentaliteit. Ten derde staat spr. stil bij het verband tusschen de beide grootheden. Voor het kolossale wereld-werk, dat ondernomen wordt is er zeker behoefte aan directieven en normen van geestelijk gehalte. Dit wordt ook in Genéve wel beseft De invloed van het christendom op de internationale per spectieven is dan zoowel formeel als ma terieel. Formeel is het gewichtig, dat men elkan der intiem ontmoet uit de onderscheiden rassen, naties en staten: men leert elkaar verstaan. Een groote vredeswil is daarvan het gevolg. Stockholm oefent invloed op de geschiedenisboeken b.v. die in de onder scheiden landen op school worden gebruikt Men leert elkanders socialen arbeid kennen. In Genève hebben alle kerken der wereld op één na haar vindbaar adres. Materieel wordt hier de geest gekweekt die toenadering en samenwerking wil on danks alle bezwaren; en dat wel om het hoogste motief, om Gods wil. Hier wordt de oplossing gevonden van het moeilijk vraag stuk <Jer verhouding van nationaal besef en internationa lism?; „hebben wij niet allen éénen vader; heeft niet één God ons geschapen?" Hier klinkt door het Kruis van Golgotha de eisch der gerechtigheid dwars tegenover welwillend heid en egoisme en machtsvertoon. Hier leert het Evangelie de raenschenwaarde en de waarde van den enkeling; sociaal van het grootste gewicht, als in het verre Oosten de industrialisatie doorzet èn de zending het woord des Evangelies boodschapt. Spr. wijst tenslotte naar Genève als de stad der internationale perspectieven op menig gebied. Daar vindt men ook bet christendom en talrijke bureaux van inter nationalen cliristelijken arbeid. De werkers komen eens per maand in ,devotional mee ting" bijeen; zij willen toepassing èn illustratie zijn van liet woord van Christus: „gij zijt het zout der aarde; gij zijt liet licht der wereld". INGEZONDEN MEDEDEELING. Voornaamste Nieuws. EEN MELKVEILING TE LEIDEN In de concertzaal Concordia werd heden morgen een tweede vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een melk- veiling te Leiden, nadat in een vorige ver gadering voorloopige besprekingen waren gehouden en een voorloopig bestuur was benoemd. De heer Noordman, van Zoeterwoude, .oorzitter van dit voorloopig comité, Opende do vergadering met een hartelijk welkom aan allen, speciaal aan. de heeren van de liaagsche Melkveiling. Spr: herinnerde voorts aan hetgeen op de vorige vergadering is besloten. Het voorloopig bestuur heeft in dien tijd niet stilgezeten. Het bestuur van de Groen- tcnveiling heeft goedgevonden dat in het ge bouw aan de Boommarkt wordt geveild. Daar kan reeds mee begonnen worden. Het ligt verder in de bedoeling een inteekenlijst te doen circuleeren waarop degenen die de melk wenscken te veilen, kunnen inteeke- nen. Elk lid zal 10 moeton storten voor de reservekas. De koston voor het lidmaatschap zullen bedragen 1 per jaar, terwijl de vai- lingkosten 1 zullen bedragen. Als de re servekas sterk genoeg is zullen de 10 die door elk lid gestort moeten worden, worden terugbetaald. Daar het niet noodig zal zijn bussen aan te schaffen voorloopig, zullen de aanvankelijke exploitatie-kosten var veiling betrekkelijk laag zijn. Het is spr. voorts gebleken dat er van kooperszijde genoeg belangstelling zal zijn. Binnenkort zal met de Leidsche Melkhgndol een conferentie worden gehouden om deze zaak nader te bezien. De heer Van Leersum, bestuurslid van da Haagsche Melkveiling, behandelde de voor waarden van deze veiling, die ook voor da Leidsche veiling kunnen worden gesteld, zooals de voorzitter van meening was Ce voornaamste van deze voorwaarden zijn de volgende: De melk wordt geleverd franco huis, hoogd met 1 cent per Liter boven den prijs waarvoor de melk is afgemijnd. De levering geschiedt 's morgens te 7 Het Zaterdagavondmaal zal Zaterdags avonds geleverd worden. De lossing van de melk moet zoo spoedig mogelijk geschieden, opdat men het leege fust direct wee mee terug kan nemen. De koopers moeten de melk door licn ont vangen van Maandag tot Zondag, betalen in handen van den veilingmeester op den eerst- volgenden Woensdag daarop, een uur vóór den aanvang van de veiling. Koopers die op genoemden da,tum niet hebben betaald, zullen bovendien moeten bij betalen 3 van het bedrag wat zij schuldig zijn, onverminderd, dat het veilingbestuur het recht behoudt dezelfde week nog het hun toekomende geld op te vorderen en mocht het zijn, dat diezelfde week nog niet verre kend was en den daarop volgenden Woens dag ook niet, dan zal opnieuw weer 3 be rekend worden en zoo vervolgens iedere week, onverminderd het recht van het be stuur hierboven vermeld. Betalingen aan melkrijders zijn ongeldig. Onbekende koopers moeten borg stellen of vooruit betalen, zulks ten genoege van het '-"VeilingbestuuiV Intle bespreking die daarna volgde, kwam o.a. uit dat degenen die een contract met de melkhandel hebben, niet kunnen veilen voor dit contract is afgeloopen. (Wordt vervolgd). ST. voor Ruime keuze NICQLAAS GESCHENKEN Dames, Heeren en Kinderen PULL-OVERS VESTEN SLOBKOUSEN HANDSCHOENEN A. P&^itaiiNTIEr.. BREESTRAAT 188 - TELEF. 1938 Uit den Omtrek. BOSKOOP. I'CLDER LAAG-BOSKOOP. Tot penningmeester van den polder Laag- Boskoop is benoemd de heer W. de Ruijter, alhier. DIEFSTAL. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een alhier wonende jeugdige winkel bediende, als verdacht zich ten nadeele van zijn patroon te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende voorwerpen uit den winkel, alsmede aan verduistering van geld. Ten huize van zijn ouders werden een aan- 1 van diefstal afkomstige voorwerpen in beslag genomen. NED. HERVORMDE KERK. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is her kozen de heer A. van Tol Johz. en tot diaken de heer Joh. de Mol. BINNENLAND II. M. de Koningin zal voor de microfoon spreken. Uitzending via Huizen door do N. C. R. V. Heden vergaderde „Groen van Prinsterer", vereen, van Calv. burgemeesters enz. te Utrecht. Belangwekkende mededeeling van den proc.-gen. van het Gerechtshof te Arnhem inzake de Culemborgsche moordzaak. zaak-Giessen-Nieuwkerk in de Tweede ier: rijksrechercheur De Jong voorloopig buiion dienst gesteld. De weldadigheidspostzegels voor het kind. BUITENLAND (blz. 2). De eerste zitting van de Saarcommissic Snowtlen over de weigering van restitutie over i.e in beslag genomen Üuitsche eigen dommen. Mandsjoerije gaat zelfstandig met Sovjet- Ritsiand onderbandelen over bijlegging van het geschil i.z. den üosteispoorweg. Clemeneeau's toestand is opnieuw critiek. Door sprngvloeden als gevolg van de aard beving in Amerika is het kustgebied van New Foundland erg geteisterd. Ford verhoogt de loonen en vele andere groot-industrieelen in Amerika verbinden zich tegenover Hoover om ze niet te ven lagen. HANDELSREGISTER 21 Nov. „N.V. _,eiden, Breestraat 123. Dir.: II. Diemer, Rotterdam. Comm.: T. Plan- tenga, 's-Gravenhago en T. van der Meer, Wassenaar. Maatsch. kap. f 2000, geheel ge plaatst en volgestort. Dagt Ned. Staatscou rant: Maandag IS Nov. 1929, Nr. 225/2940. 21 Nov. G. Th. J. Langezaal, Leiden, Lijsterstraat 9, slagerij (gemengd. E.: G. Th. J. Langezaal, Leiden. '21 Nov. N.V. Id-eco, Mij tot Exploitatie van Winketzaken (F), Leiden, Maarsmans- steeg 9, Hoofdz. Amsterdam, Nieuwendijk 94, Handel in Radio en Electrische artikelen. Beh. Fil.: W. II. Kanis, 's-Gravenhage (B.P.). Wijzigingen 21 Nov.: Gebrs. van der Ploeg, Saossenheim, Rijksstraatweg 15 II, kweeke- rij en handel in bloembollen en bijgewassen. Bovengenoemde vennootschap onder firma is d.d. 1 Nov. 1928 omgezet in een comman ditaire vennootschap onder den naam Gebrs. van der Ploeg. Beh. venn. J. P. van dei- Ploeg. Venn, bij wijze v. geldschieting: twee, beiden Nederlander (ƒ20.000). L. Brinkman, Leiden, Doezastraat 26, han del in groenten en fruit. N. E.: L. Brinkman, Leiden. Johh. van den Akker, Zoeterwoude, Wei- porot B 62, kruideniers en grutterswaren en aanverwante artikel en. Overl. E.: Joh. van den Akker, Zoeterwoude. d.d. 14 Sept. 1929. Wijz. handelsn. thans: Wed. Joh. van don Akker. N. E.: Wed. W. van den Akker —Van Diemen, Zoeterwoude. .T. S. Kooreman, Leiden, Lijsterstraat 9, slagerij. Uittr. E.: J. S. Kooreman, Leiden, d.d. 31 Oct. 1929. Wijz. handelsn. thans G. Th. J. Langezaal. II. E. Dietrich, Leriden, Apothejkersdijk 28, rijwile- en motorhandel, reparatie-in richting. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens han del in radio-toestellen, enz. J. van der Luyt en Zonen, Oegstgeest, Wytenbachweg 29, expeditie en sleeperij en handel in zand, tuingrint, kolengruis en zeeschelpen. N. mede-venn.: A. van der Luyt, Leiden en M. van der Luyt, Oegst- geesk Opheffing: 21 Nov. Wed. oJha. v. Hoorn Kloots, Leiden, Breestraat 118. Winke lierster en Dameskapsalon. HAZERSWOUDE ZENDINGSCOLLECTE. De gehouden collecte in de Ned. Herv. kerk voor de Samenwerkende Zendingscorporatién heeft opgebracht de som van f 293. TE WATER. Een vrachtauto uit een naburige gemeente geraakte op den Voorweg te water. Hulp vaardige handen waren spoedig gereed met een auto het groote gevaarte weer op den vasten wal te brengen. Een zoon van den heer B. geraakte in de Loete met zyn rijwiel bij het rijden over esh brug in het water. Men mocht er in sla gen de jongen uit zijn benarde positie te verlossen en hem weer behouden op het droge le brengen. DE VERLICHTINGSWERKEN. De werkzaamheden tot het aanleggen van do electrische kabel in onze gemeente zijn aangevangen, zoodat de tijd niet ver meer zal zijn, dat van licht en kracht der electri citeit gebruik kan worden gemaakt. Tot ver- breeding van der. weg wegens het drukke verkeer in onze dagen, zijn de boomen in de Dorpsstraat, die in den zomer met hun blader dos prykten, weggenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. De voornaamste werkzaamheden zijn mo menteel wel die, in bet bloembollen-bedrijf. Verschillende kweekers zijn nog aan het planten, doch het weer heeft dit najaar nog al meegewerkt, zoodat verwacht mag wor den dat deze werkzaamheden vroeger zul len zijn afgeloopen dan anders. Zeer vele bollen liggen al onder het winterdek. In het tuinbouwbedrijf gaat het stiller worden. Wat men wenscht op te bergen voor den winter, in de hoop op betere prijzen is binnen en wat liefst wordt opgeruimd wordt in kwantiteit steeds minder. Bloemkogl bleef tot het laatst zeer duur. De prijzen der andere producten lokken niet om haast te maken met den verkoop. KATWIJK AAN ZEE HET EVANGELIE IN SPANJE. Lezing van Ds. Hermanides. Mevrouw Schokking opende de bijeen komst niet heit laten zingen van Ps. 89 1 en 7 en gebed. Bij haar inleidend woord deelde zij mede, met welke tegenwerkingen de slechts 20000 protestanten in Spanje te kampen hadden. Zij las een stuk voor uit een Spaansohe courant van 8 Februari 1929, dde te Granada verschijnt en waaruit bleek, dat de protes tanten, die zich in die stad gevestigd had den maar zoo spoedig mogelijk moesten verdwijnen. Daarna gaf zij het woord aan den spreker. Voordat ds. Hermanides zijn redevoering begon, wijdde hij eenige woor den aan de nagedachtenis van wijlen Ds. G. Bolkestedn, die heden te Apeldoorn ten grave was gedaald. Spreker schetste in 'tkort de moeilijk heden van het predikambt, maar vooral in dat land, waar wij heden een ixoop zonden verwijlen. De lange reis naar Spanje's hoofdstad Madrid wordt verteld en dan zien wij eenige stadsbeelden van dit plaats. Even vertoeven we op het Escorial, het door koning Filips li gebouwde kloosterpaleis, gewijcl aan SL Laurens, in den vorm van een rooster, waarop de heiige het leven heeft moeten laten. Het paleis, gebouwd in de jaren 1563—158(5 draagt het kara_.er van zijn stichter zelf. Het is ook de graikelder van de koninklijke familie en we zagen de plaats, waar de tegenwoordige koning Alfons XIII eens rusten zal. Natuurlijk verschenen op het doek eenige béélden, van het nationale volksspel, de stierengevechten. Uitvoerig beschreef spre ker zoo'n voorstelling, waaruit bleek, dat het karakter van den Spanjaard zoo geheel en al verschilt met den Hollander; daaruit valt misschien te verklaren het wreede op treden der Spanjaarden in den 8U-jarigen krijg. Van Cordoba zijn we de machtige kathe draal, die vroeger tijdens de Noorsche over heers chi-ng een moskee was. De afmetingen zijn geweldig. Men weet niet, wat men ziet bij het binnentreden van dit indrukwek kend gebouw. Het is Moorsch met zijn bogen, pilaren en kleuren. Prachtig is 't effect van 't zonlicht door gekleurde mi ten, imposant is de ruimte, bewonderenswaardig de symmetrie. En wat 't merkwaardigst is: midden in dit Moorsch gebouw met zijn wand van 800 pilaren, hebben de Katho lieken een Gothisch koor gebouwd. Nadat nog eenige beelden vertoond waren van Granada, ging spreker tot hot tweede ge deelte van zijn toespraak over, dat gelddo nu het geestelijk leven en voornamelijk het protestantsche leven in Spanje. Bij de beeltenis van den grooten geloofs held Matamaros werd een poos stilgestaan Om zijn geloof werd hij in den kerker ge worpen en nadat alle landen van Europa bijna hun protesten lieten hooren, werd hij ten slotte uit het land verbannen. Spreker deelde mede, dat Matamaros in 1864 op het Zendingsfeest te Wolfheze het woord voerd heeft, te Lausanne ligt hij begraven. Spreker vertelde o.a. het werken van de evangeliedienaars op de 4 posten in Spanje, dde Holland onderhoudt en hij heeft het voornamelijk over Malaga en Los Ruibios gehad. Eenige scholen met de schooljeugd en onderwijzend personeel bekeken wij, Een bekend persoon die zijn jeugd te Kat wijk aan Zee sleet, Dr. E. L. Smit, zagen wij een paar maal verschijnen. Het interi eur van een kerkje, alles zeer klein, werd getoond. Het tractemenit van den dienaar des Woords is daar niet groot, van 1500 moet hij met zijn gezin rondkomen. Er wel een post ingekrompen kunnen worden, en daarmee het salaris verhoogd kunnen worden, maar dat zou een stap achteruit zijn. Daarom wekte spreker de hoorders op eenige boetwerkjes te koopen, om zoodanig aan het goede doel mede te werken. Mevrouw Schokking bedankte Ds. Herma nides voor zijn interessante lezing en zij beval een collecte aan voor de uitbreiding van het Evangelie in Spanje te houden. Na het zingen van Gez. 96 en dankgebed van den spreker, ging de vergadering uiteen. Parterre Lederwaren Parfumerieën Handschoenen Slobkousen Zakdoeken Lingeries Parterre Heerenmodes Handwerken Damesschor'.en Pull Overs en Vesten Baby Artikelen 'tafelgoederen Ie Etage Rooktafels Rookstoelen Boekenkasten Tafel- en Divankleeden Theemeubelen Schemerlampen Ie Etage Kussens en Theemutsen Kapstokken Clubfauteuils Oud-Hollandsche Meubelen Schilderijen Vloervachten 2e Etage Japansche Artikelen Gedreven koperwerk Eet-, Ontbijt- en Thee-serviezen Nikkel Artikelen Modern Aardewerk Parapiuiebakken Lingeries tafelgoederen acnemeriampen vioervacnten Parapiuiebakken

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6