VERVOLG, PAG 2. Ons Praatuurtje Wat ik hoorde, zag, tas en dacht Op reis en thuis. 'k Heb een standje gehad. Nu dit krijg je wel meer als je m de krant schrijft Verdiend en onverdiend. Maar nu was het mijn vrouw, die mij dat standje gaf. Ja. dat is een leelijke zaak^want met je vrouw moet je vrede houden. Ze ko ken de pot weet je en dat is een voornaam iets in mijn leven. Maar nu raadt ge in geen tienen, waar om ik dat standje kreeg. 'k Zeg het dus maar. Omdat ik niet zoo gezellig babbelde in mijn praatuurtje, als ik wel kon, naar ze zei. Nu heb ik met de hand op mijn hart ver klaard, dat ik niet beter kon. Want men kan alleen gezellig babbelen, als geen zorgen je kwellen. En, die land- en tuinbouw overzien moet, moet vol zijn met zorgen, die het terrein, dat hem lief is, benauwen. Als hij daar over babbelt kan dat in den regel niet opgewekt zijn, want èn in ons land èn in de landen rondom ons zijn land en tuinbouw noodlijdend. 'k Ben aan 't verzamelen, niet van post zegels of sigarettenbons, maar van de uit slagen der landbouwbedrijven. 'k Heb ze nu van RUIM 200 BEDRIJVEN, en 't is niet anders dan een lange rij bedroevende cijfers. Hier en daar iets beter doch over 't algemeen zóó, dat duidelijk blijkt welk een armzalig inkomen vele boe ren hebben. 'k Kan mij levendig indenken, wat een onzer getrouwe lezers mij laatst schreef: De kleine boer vooral ziet het voor zich en zijn gezin aankomen, dat hij er aan moet. Er moet geplakt worden voor gezinnen, waarinvaak het driedubbele verdiend wordt als men zelf verdient. I-Iet stemt somber don ondergang aan te zien komen van zijn be drijf, waarmee men samengegroeid is. Het zijn geen spoken, welke men hier ziet, doch droeve werkelijkheid, dat men niettcgen staande den kostelijken zomer en de goede gewassen „uit het bedrijf niet leven kan Dit is een gedeelte uit een noodkreet van iemand, die een kwarteeuw al zijn bedrijf leidt. En zulke komen er meer ,uit heel het land Uit Friesland bereikte ons een schrijven van iemand, die ik heel niet ken, doch mij attent er op maakte, dat in Westellingewerf ©r gedurende het boekjaar 192S1929 19 GLD PER H.A. DOOR DEN PACHTER BIJGELEGD MOEST WORDEN. En dan moet men juist in dien tijd lezen dat in de Haagsche Post, die ook onder de boeren zijn lozers telt en dus ook iets over t boerenbedrijf moet zeggen, beweerd werd. dat in 1928 de boeren een extra winst maak ten van ruim 200 millioen gulden. Dat is voor elke boer gemiddeld 1000 gld. daar er ongeveer 200 000 boerderijen in ons land zijn jlad je ze maar, lezer. En toch maar weer ons best doen. De moed maar niet laten zakken. Achter de wolken schijnt toch de zon, en Hij, die, de wolken hun plaats wijst, kan ook deze wol ken doen wegdrijven. Was verleden jaar de klad geducht in de varkensmesterij, 't werd dit jaar beter, zelfs De prijzen van het varkensvleesch zijn daar zeer hoog, omdat er een tekort aan slachtvarkens is en daarom heeft de regee ring daar besloten de grenzen, die anders dicht waren, voor slachtvarkens te openen. Eerst heette het alleen voor de vier omrin gende landen, doch dezer dagen kwam be richt, dat ook Nederland mocht invoeren in Zwitserland. Dat is nog zoo kwaad niet, zeg. En wie weet hoe het op ander gebied zal gaan. Daarom maar weer goed gezorgd voor den akker voor het volgend jaar. Wees nu NIET KARIG MET DE BEMESTING. Op bouwland niet en op grasland niet. Op het laatste ook niet. Let daar wel op. Er kan nog veel meer uit den bodem gehaald wor den. Niet het minst op grasland, waar over het geheel genomen de toepassing van kunst mest nog lang niet groot genoeg was. Wanneer toegepast wa9 een krachtiger, maar ook doelmatiger bemesting op onze graslanden, dan hadden wij niet zoo'n voc- dernood gehad als we nu hebben. Onze graslanden kunnen veel meer voedei opleveren als ze nu doen. Dat behoeft niet te dienen om meer koeien te houden, dus meer melk te leveren, integendeel dat must dienen om meer voeder voor de wintermaan den te krijgen, in den vorm van hooi en kuilvoeder. Dat zou heel wat krachtvoer uit sparen. Juist dat krachtvoeder koopen nekt ons Daar is iets in, dat niet gezond is. Kalm aan, niet opvliegen! Ik bedoel niet dat krachtvoeder ongezond is. Ja 't kon het wel eens zijn zooals eenige maanden gele den met de Amerikaansche gerst en waarom zo nu in Duitschland nog geen Amerikaan sche gerst willen hebben. Maar neen ovcri gens is krachtvoeder in den regel wel ge zond. 't Ongezonde zit hem, wilde ik zeggen, in het aankoopen van zooveel krachtvoeder. In de afmetingen die het in de laatste tiental len jaren aangenomen heeft. Op zichzelf al weer niet verkeerd. Doch het kan voordoe liger. Wij kunnen mits ze doelmatig aangewend wordt. En dan moeten wc niet alleen stikstof geven. Ja, dat is voor sommigen wel vreemd. Stikstof, dat kan men zoo goed zien, als die gegeven is. Dat is zulk dankbaar goedje. Maar als ge dat alleen geeft maakt ge uw land kapot. Evengoed moeten ook op gra* land, kali en phosphorzuur gegeven worden. 't Is nu de tijd. En wie het nog niet deed. bestelle kalizout of kamiet en slakkenmcel. En strooi die nu uit. In 't voorjaar komt dan de stikstofbemesting en goed toegepast zult ge eens zien hoe ge al vroeg een mooie hoeveelheid gras hebt, die al kan het vee nog niet in de wei, heel goed gemaaid en op stal gevoederd kan worden. Dat deden ze in mijn jongensjaren in Fries land al, en die jongensjaren zijn al lang ach ter de rug, wat ge begrijpen zult. als ik u zeg, dat ik intusschcn met zilver bekranst ben. Dus voor zoo'n veertig jaar deden ze het daar al. Er is wel eens bij de veeboeren te vee: lar de koetenbak en meelzak getast wat door krachtige bemesting van het grasland voorkomen had kunnen worden, heel goed soms en 'k heb meerdere malen mesters gesproken, die heel tevreden waren. i is er weer een nieuwe opluchting ge komen daar Dus nu om alle zeilen bij te zetten en ons bedrijf nog wat loopende te houden, niet be zuinigen met de bemesting, doch door een flinke doelmatige bemesting onze krachtvi derrekening met het drie vierdubbele, wat ons de bemesting kost te verminderen. En dan mogen de boomgaarden ook wel eens een extra bemesting hebben. Vroegi lette men daar al heelemaal niet op. Thans wordt het anders en heel veel boomgaardbe- zitters weten wel, dat een goede bemesting wonderen doet. Vooral om gozonde vruchten te leveren, en phos phorzuur is eveneens noodig. Ook hiei geeft men deze stoffen thans, en stikstof in t voorjaar. Hoewel de boomgaarden een aardige op hrengst gaven, les ik toch. dat in Hnissen een bekend fruitcentrum in Zuid-Gelderland sommige kweekers DE BOOMGAARDEN ROOIEN en kassen voor druiven en groenten gaan bouwen. Op heel veel andere plaatsen gaat men juist meerdere boomgaarden aanleggen van ker sen, pruimen, appels en peren. En in Huis sen rooien ze boomgaarden, die nog in do volle opbrengst zijn, die nog jaren koude dragen. 't Is nooit goed. zegt men wel eens. Dat ze nu in 't Westland genoeg van aardappelcultuur hebben en daarvoor bloem bollen gaan planten is begrijpelijk. Broei- tulpcn brengen wat meer op per roe dan aardappelen en een roe is duur. Ik hoor, dat ze zelfs meer dan een gulden huur per roe betalen. Neen, daa.r kan de aardapeltoelt niet loo nend zijn. Wel loonend is het als men voor GOEDE VERPAKKING DER EIEREN zorgt. De Denen gebruiken voor hun export- kisten steeds hout van minstens 1 c.M. dik, nooit dunner. En onze kisten hebben soms deksels van 7 streep. Je begrijpt wat er ge beurt als een havenarbeider op zoo'n kist gaat staan. Met eierstruif behoef je niet op de buiten landsche markt te komen. Die staat niet genoteerd ten minste. Maar zuivelproducten staan wel genoteerd. En hoe beter, hoe hoo- ger. En hoe zindclijker melk, hoe beter zui velproduct. En hoe zindelijkcr melker, hoe zindclijker melk. *k Stapte laatst een stal binnen en zag' daar een melker met zoo'n haveloos, door en door vuil ding aan. 'k Wist niet of het een j of kiel of wat dan ook was geweest. Ge scheurd en vuil! Vuil Neen maar! Dat cos- tuum zou men nog met geen tang aanvatten Zoo krijgt men toch geen schoone melk. Zoo'n lorreboel, die jaren dienst doet, zon der ooit gewasschcn te worden, moet toch de melk vuil maken. En als 't eens zoo is, zal 't andere ook wel zoo zijn. 'k Schrok niet, want ik had zoo Iets al heel veel gezien, 'k Heb in mijn leven al heel veel stallen, ook onder melktijd, bezocht. Maar ik heb 't ook anders gezien. Een voudige zindelijke melkkleeding. Heel geen luxe en koude drukte. Elke week gewasschen en nagezien, 'n Kleine moeite, groot voordeel, schoone melk, 'n mooi product. Goede prij zen. Als ik het over goede prijzen heb, Is het net tijd om op te houden. Ook 'n strop. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. GEEN GOEDE VERHOUDING Te Rome Is gevestigd het zeer belangrijke Internationale Landbouwinstituut. Dit In stituut ia voor heed de landbouw -van de wereld van veel beteekenia door het ver- zamelen en bestudeeren van alle Inlichtin gen, het geven van adviezon, het snel ver spreiden van berichten over ziekten en zoo mogelijk het aangeven van bestrijding er van, en waar dit noodig het bij verschil lende Regeeringen bepleiten van landbouw belangen. Maar het kon nog veel meer doen voor ons als het thans doet, want het lijdt aan geldgebrek. Dat is een lastige kwaal. Maar Is dit niet te genezen? Moeten wij Altijd achteraan hinken? Alt-' J als minderwaardigen te voorschijTI- komen? Is het niet treurig te moeten lezen, dat het Internationaal Arbeidsbureau dat de belangen der arbeiders behartigt over 1 millioen gulden per jaar b-ischikt en het Internationaal Landbouwinstituut over nau- elijks een half millioen gulden per jaar?. Dat is geen verhouding. We hebben !n onze vorige artikeltjes de voor- en nadeelen van de omzetting van landbouw in tuinbouw uiteengezet. We hebben daarbij als mogelijke uit komst ook de fruitteelt genoemd. We moesten echter daarbij als uitdrukkelijke voorwaarde stellen, dat het ter hand ne men van dit bedrijf dan ook met volle animo moet geschieden, dat dus alle krach ten zullen ingespannen worden Men moet namelijk geen boomgaard gaan aanleggen,aan te bevelen, zooals men dat vroeger deed. zooals dus) Dan moeten we weten, nu de oudere boomgaarden rondom vele zullen. Daartoe gaan we boerderijen zijn. Dat zijn, zooals een vak man het eenmaal noemde, „rommelboom Dan is dat punt dus In orde! Daarna moet men zorgen voor een goede bewerking. De bodem moet diep bewerkt worden. Met de moorploeg er door of flink laten tweediepen. Daarbij gezorgd dat er, wat kalk en fos forzuur betreft voldoende reservevoedsel in den bodem komt. Wat stalmest daarbij voor een voldoende hoeveelheid humus is natuurlijk ook op zware kleigrond zeker alles wat In lotenbno Daar vindt men nergens genoeg van Ken paar i men, enkele pruimen, een kroos, aan d<» kanten wat kleiperen. middenin appelen en peren in bonte verscheidenheid Men zei, dat het bij den aanplant te doen geweest is, fruit voor eigen gebiuikjeen peer of te hebben School er dan nog wat over in lang niet wat we poten ïauwkeurig na, at er in den omtrek zooal groeit en n o e het groeit Dan zullen we bemerken, da' in bepaalde streken bepaalde boomen hei heel goed doen, terwijl anderen er niei willen. Uit die soorten, waarvan we eenige ze kerheid hebben, dat ze het doen zullen gaan we nu die uitzoeken welke we ook op de veiling zullen kwijt kunn* r,eer 0f een appel, die „ga Neem Liefst appel, die „gaat". Dat is Itijd de lekkerste. el aan een rondtrekkend handelaar ver Ken kostelijke peer, die eenter weinig oog koopen Dat gaat tegenwoordig zon nietheeft, een leelijke donkergroene kleur meer! Dan komt de beweging zeker op he' j vaak. niet heel groot, maar van smaak verkeerde spoor. verrukkelijk. Daarnaast de William Du Men dient bij den aanleg van zijn fruit chesse Een groote peer. mooi van stuk du* luin. zooals we hei bedrijf liever willen mooi van kleur! Een echte han lelspeer noemen van een vasi plan uit te gaan Dan dus. Maar de smaak Ge kunt ze van mij -Ment men allereerst te onderzoeken of de krijgen.. Ze Is me te zuurl bodem er voor deugt Dat heeft men met] Met dergelijke motieven moeten we bil o l imbouw cunsulenl immers al bespro den aanplant van onze hoornen we' ter Ken? Idege rekening houden. Dezen zomer hoor de ik nog een frultkweeker hoog opgeven van de Yellow Transparante. Een reuzen- appel! Vroeg, altijd veel geven, een aardl» ge prijsl Wat wilt ge nog meer'? Anderen kammen hem echter af, van wege het hevig vatbaar zijn voor kanker, ziet ge! Daarbij geldt dus voor don begin neling: „Kijk zelf goed uit de oogen en doe dan de keus". Een andere vraag ls dan: Wat zal het zijn? Hoogstam, halfstam, struiken? Voor het laatste voelt men veel. Een an der kiest de hoog- of halfstammen. Na tuurlijk duurt het langer, eer men er vol op van trekt De struik draagt veel eer. Vooi Iemand, die dus niet veel kapitaal heeft, zal de struik wel aanbeveling verdienen. Toch duurt het dan ook nog wel enkele jaren eer er iets van beteekenis afkomt Daarom gaat men er de bessen tusschen zetten. Geen zwarte meer! Die gaan er van lie verlede uit Maar roode bessen en kruis bessen. En dan tusschen de rijen In nog wat aardbeienbedden, die vooral in de ee.-ste jaren kunnen maken, dat er al wat geld In 't laadje komt 't Is echter te begrijpen, dat men een fruitbedrijf. zoo ingericht ook niet voor een appel en een ei klaar heeft. En men ook maar niet op een goeden dag maar zoo er aan begint! Nog eens, men lient dan volgens een vast plan te werk 'e gaan. Men dient b.v. te weten, dat er !n den tijd van den bessen en aardbeienpluk vol doende volk te krijgen zal zijn om ogst te plukken Dan dient men aan zijn boomen g>ed de hand te houden En dat wil heel zeggen Zomer en winterspuiting, doende snoei moeten trouw bijgehouden worden En dan zorgen, vonrzoover dat in des rnenschen hand ligt, voor eeri klas fruit Dat moet dan nog wper uitnemende wijze worden verpakt daarvoor geschikt materiaal. Want in zen geldt het zeker: „Ilpf oog wil ook vat hehhen". En dan is pr zpker nog wel eeD i boterham in te verdienen! DE JAARLIJKSGTTF HEOATTA te Cannes, ter opening van hel wtnter-zeflselzoen Is onder drukke deel- _,_j_ name gehouden. De openings wedstrijd vormde een der grootste attracties. KIPPEN-TOILET. Twee kampioen-hoenders worden verzorgd alvorens hun opwachting t© moeten maken voor de kampioen-pluimvee tentoonstelling In Crystal Palace te Londen. DE PLAATS IN HET PALEIS VAN HET OUIRINAAL TE ROME. waar de huwelijksvoltrekking van den Itallaanschen kroonprins Umberto met prinses Marie José van België zal olaats hebben De kunstige zoiderbewèrklng Is afkomstig van Martlno Ferabosco. SCHOENEN VOOR DEN WINTER. De plattelandsbevolking van Roemenië In haar schilderachtige kleederdracht bezig met het vervaardigen van schoeisel voor d- amende winterdagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12