TWEEDE KAMER dTAIVRE Land- en Tuinbouw. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1923 TWEEDE BLAD PAG. 5 INGEZONDEN MEDEDEELING. JUSTITIEBEGROOTING 1930 EEN BONTE MENIGTE VAN WENSCHEN MINISTER DONNER AAN WOORD HET Vergadering van 19 November 1929 De Kamer had de mededeeling in ont vangst te nemen, dat de heer J. ter Laan (s.d.), wegens zijn benoeming tot wethouder van Rotterdam, ontslag had' genomen als lid der Kamer. Na een korte regeling van werkzaamhe den werd de behandeling van de Jüstitiebegrooting voortgezet. De heer San nes (s.d.) bepleitte de waar de van 1 eekenrechtspraak in verband met den opzet der bedrijfsraden. Het gaan in die richting achtte hij gelegen in de lijn dei- ontwikkeling, die de zuivere staatsinstellin gen en staatsfuncties hoe langer hoe meer voor maatschappelijke organen doet plaats maken. Aangedrongen werd op het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid, de ur gentie en den omvang der leekenrecht- spraak. Over de regeling der muziekauteursreohten klaagde vervolgens de heer Duys (s.d.). Deze besprak voorts de rechtspositie van het natuurlijke kind. Noodig is een betere organisatie voor het opsporen van misdaden, betoogde de heer Duys verder. Het geval-Lans b.v. is zoo el or dig behandeld, dat het beneden alle critiek is. Een rechtbank wordt zoo voor een .ver dachte een pijnbank. Ook voor de preventieve hechtenis moet «en betere regeling komen. De toepassing is eoo, dat de rechterlijke ambtenaren de groot pte wetsovertreders worden. Bij de klachten over de werking van de bepalingen omtrent de muziekauteursrech- ten sloot de heer R t g e r s van Roze n- burg (c.h.) zich aan. Ons Nederlandsche muziekleven mag niet worden overgeleverd aan een buitenlandsche vereeniging. Verder betoogde hij de wisselwerking tus nellen wet en zede. Goede zeden geven een wet kracht, maar goede zeden steunen ook op goede wetten. Gehoopt werd, dat de mi nister in de echtscheidingskwestie den 6teen der wijzen zal vinden. Gemakkelijk ral dat niet zijn. Mej. Groene weg (s.d.) had haar be kende wenschen omtrent de positie van de vrouw in het huwelijk. Zij wilde de vrouw ook het recht geven op een deel van de in komsten van den man en de vrouw deel neven in de uitoefening der ouderlijke macht .Voorts veel repetitie. Dr. Beumer spotte een beetje met de veelheid van onderwerpen, die weer aan *s ministers belangstelling wai-en aanbevo- i len. Indien er hangende vraagstukken ble ven, zou hij dat niet erg vinden. I De eenheid van nationaliteit in het gezin werd ""de" meëst natuurlijke 'toestand geacht door den heer Beümér.'Gaat men anders regelen, dan geeft dat ontelbare moeilijk heden en. verwikkelingen. De voorstellen inzake het huwelijksgoede- rehrecht zal de heer Beunier rustig afwach ten. Vooraf dankbaar zijn voor wat men nog niet kent, gelijk dames-afgevaardigden zeiden te-zijn, achtte hij niet voorzichtig. Als het een feministisch ontwerp wordt, krijgt- de minister zeker last met een deel der rechterzijde. Huwelijk en gezin moeten beschermd worden, omdat daarhij onze hoogste zede lijke goederen betrokken zijn. Op dit gebied worden ontstellende theo rieën verriömen. Velen achten he:t gezin niet meer de -beste huwelijksinstélling. Kinderen wil men van de ouders afnemen. Lindsey echreef zijn ontstellend lichtzinnig boek, waaraan alle zedelijke maatstaf ontbreekt. De ondermijning van huwelijk en gezin is aan de orde van den dag. Juristen zelfs doen daaraan mee. Als wij over die dingen spreken verwijt men ons overdrijving. Dat is het bedenke lijke. Men spreekt ter linkerzijde soms van het huwelijk als van een band voor het leven, maar werpt meteen allerlei excep ties op. In het huwelijk wil men de persoonlijk heid handhaven, de individualist hooghou den, maar reeds daarin ligt miskenning van aard en wezen van het huwelijk. Proletarische, beschouwingen over huwe lijk en moraal Wd de heer Wijnkoop (comm.). I-n Rusland is de zedelijkheid ontzaglijk toegenomen, beweerde bij. Van driest optre dende onzedelijkheid in ons lan-d had hij nog nooit iets gemerkt. Menschen als de heer Zandt bezitten op dit punt een onzede lijke fantasie. De rede van den heer Marchant vreemd geoordeeld. Zij nam het op tegen uitbreiding der echtscheidingsgronden en koos daarmee positie tegen wat vrouwelijke partijgenooten hadden betoogd. Het boek van Lindsey is gegrond op so ciale en ethische motieven, maar staat op kapitalistisch standpunt. Is dat ook het ge val met de communiste Kollontay, die de zelfde denkbeelden als Lindsey bepleit? Voor de onzedelijkheidsbestrijding heb ben we wetten genoeg. Ze zullen echter ge bruikt worden om de vrije beweging en de cultuur van de massa tegen te gaan. In het Zuiden van ons land staat de zede lijkheid op het laagste peil en de katholieke kerk is allerminst de beste schutse voor goe de zeden. De onzedelijkheid is niet grooter dan Vroeger. Als het zoo erg is wat doen dan priesters en dominees? Dr. Rit.ter bleek in den heer Wijnkoop een verdediger gevonden te hebben. Besloten werd met een motie waarin weer eens onverwijlde intrekking van de stakmgs- wett.en van 1903 werd gevraagd. Mej Katz (c.h.) vond dat de man in huls niet zonder meer de haas kan zijn; er is overleg met de vrouw noodig. Na deze wijs heid werden enkele reeds door anderen be handelde punten besproken: hoofdarbeiders, onleesbaarheid der Kinderwetten en betere outillage tot opsporen van misdrijven. Wat de doodstraf betreft werd tenslotte met een beroep op een Herv. predikant de meening uitgesproken, dat. de overheid wel het. recht maar niet den plicht heeft om de doodstraf toe te passen. De heer Vliegen (s.d.) was de 21ste laatste spreker. Hij betoogde, dat we niet lev» in een tijd van decadentie; er zijn fei te» die in omgekeerde richting wijzen. Ro misdaden nemen af, al neemt het aan tal misdrijven tegen dc zeden toe. Met een beroep op de statistiek werd be toogd, dat in het zuiden de cijfers op aller lei gebied het hoogst en het laagst zijn in de plaatsen waar de modenie cultuur het verst doordrong en waar bioscopen en dan cings gevonden worden en de moderne boe ken gelézen woorden. Het drankgebruik blijft een bron van mis dadigheid. Dat drankgebruik is door het op treden der moderne arbeidersbeweging sterk verminderd. M.a.w. er is een zedelijke op leving gekomen dank zij het optreden van het socialisme. Men verbetere woningen, fabrieken en werkplaatsen. Dat is in het belang voor de zedelijkheid. De doodstraf kan men gerust achterwege laten. Deze onherstelbare straf zal op de criminaliteit van geen invloed zijn. Men zie maar naar Amerika. Het niet toelaten van Trotzki vond de heer Vliegen ongemotiveerd. DE MINISTER VAN JUSTITIE beantwoordde daarna de Sprekers. Voor de hoofdarbeiders wordt een speciale regeling gevraagd. Maar vooraf zou vast moeten staan wie als hoofdarbeiders zijn te beschouwen. Men wil komen tot een regeling dwingend recht, maar eenvoudig is dat allerminst. Voor de handelsreizigers en -agen- n is echter een regeling in voorbereiding. Over het binnenvaartrecht kunnen belang hebbenden zich thans uitspreken. men zoo no en dan des morgens :htseenweinlgPurol even tusschen ft, dan wordl dit bij het uitstrijken onmiddellijk daarin opgenomen; hiervan Is dat na het kammen Uw len geheelen dag keurig blijft zitten. h minister donner De kwestie van gelijkluidend charter zal te gelegener tijd aan de orde komen. De achterstand hij het goedkeuren van de statuten van N.V.'s zal zoo spoedig mogelijk worden ingehaald. Met nieuwe menschen aanstellen komt men er niet, er is ook scholing noodig. Men moet de praetijk der wet ook eenigen tijd af wachten, om een juist oordeel daarover te kunnen vellen en herzieningen te overwegen De materie van het natuurlijke kind eischt de grootste omzichtigheid in het belang het kind en van het hooghouden van het huwelijk. Omtrent het incasseeren van kleine vor deringen wacht de Minister nog een nader advies. Tegen suhsldieering van consultatiebu- reaux heeft de Minister geen bezwaar. De leekenrechtspraak wil hij niet afwijzen, doch hij wenscht iri verband met de be drijfsraden het vraagstuk nog eens nauwge zet te overwegen. j j f)e Kinderwetten herzien is bi et'maar een technisch vraagstuk. Onvermijdelijk "komt men in materieel e kwesties. En dan is niet te zeggen waar men toe komt Heden zal dc Minister zijn rede vervolgen. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering kwam het Hoofd stuk Waterstaat aan de orde, het hoofdstuk der onbegrensde spreekmogelijkheden. Vooraf werd echter behandeld het voor stel tot instelling van een Luchtvaartdienst. Een critisch woord daarover sprak de heer v. Dijk (a.r.) Hij achtte een behoorlijke or ganisatie noodig eer tot het aanstellen van een directeur wordt overgegaan, aan het hoofd van een in een nieuwen dienst omgezet bureau van Waterstaat. Geadviseerd werd tot terugname van het voorstel en eerst een organisatie te ontwer- PRESENTEERT 'T GEWEER! pen. d. Bilt Desgelijks deed de heer Prof .v. (lib.) Minister Reymer was verrast door de geopperde bezwaren, die hij overdreven oor deelde. Voor een goede ontwikkeling van het luchtvaartwezen is een eigen orgaan noo dig. Zoo las de Minister voor uit een lang, vooraf opgesteld stuk. Het papier bewees, dat 's Ministers ver rassing vermoedelijk minder groot is ge weest, dan hij zeide. Minister v. d. Vegte behandelde zooiets anders. Het is niet te wenschen, dat de Minister van Waterstaat een groote vracht van derge lijke epistels met zich mee draagt. De heeren v. D ij k en v. d. Bilt hand haafden echter hun bezwaren. De stemming voor het wetsontwerp werd bepaald op heden. 't Was inmiddels over negenen geworden Waterstaatsbegrootlng aan de snee kwam. Bij de afdeeling „Waterstaat" kwamen dc tongen los. De heer Krijger (c.h.) was erg in zijn ls over de benoeming van een directeur- generaal van Waterstaat en hoopte, dat de reorganisatie van den geheelen dienst ook spoedig haar beslag zou krijgen. Een betrouwbare vervoerstatistiek werd door den heer Krijger noodig geacht; voorts bespoediging van de tot standkoming van de vaarwegen door het Westland, kanalen in Drente en een kanaal AxelHulst d. Waerden (s.d.) achtte den nieuwen directeur-generaal voor den Wa terstaat den rechten man op de rechte plaats. Verder bepleitte hij toepasselijk-verklaring van de collectieve contracten voor de water staatswerken en uitvoering van het West- Friesche kanalenplan. De heer v. Voorst tot Voorst (rJc), drong aan op steun voor waterschappen bij verzwaring der dijken, die noodig is als ge volg van natuurrampen. De heeren v. Rap pard (lib.) en v. d. Heuvel (a.r.) 6loten zich hierbij aan. Laatstgenoemde vroeg de ernstige aandacht voor de ontwatering, drong aan op een me- moriepost voor de Friesche kanalen en wees nog op de noodzakelijkheid van meer door- vaartlioogte van de ontworpen brug over de Bussumervaart. De heer v. d. Heide (s.d.) besprak de normalisatie van de Wold Aa in Drente, die dringend noodzakelijk is met het oog op het in exploitatie brengen van cultuurgronden onder Ruinen. In verband daarmede is ook noodjg een beslissing omtrent het kanaal Meppel— Wêsterbork. Mevr. v. Itallie—v. Embden (v.d.) be- bepleitte meer veiligheid dn het verkeer voor den voetganger. De heer Bakker (C.-H.) drong met den heer v. d. Waerden aan op de toepasselijk verklaring der C.A. in de Waterstaatsbë- sitekiken. Geïnformeerd werd hoe het staat met de Kanaal plannen in heit Oosten van Friesland en met de plannen voor het droogleggen der, Friesche Wadden. Tenslotte werd betoogd, dat de gewestelij ke besturen het best kunnen oordeelen over autobus-verkeersbehoeften en dat in de keu ringsvoorschriften meer eenvormigheid dient te komen De maidenspeech van den heer Locke- feer (r.-lt.) was gewijd aan de doortrek king van liet kanaal Axel-Hulst, dat een le vensbehoefte is voor de ontwikkeling van handel en industrie in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Drop (s.d.) vroeg eveneens aan dacht voor de ontwikkeling van Z.-Vlaande- ren en enkele andere verkeersaangelegonhe- den. Ook ondersteunde hij den aandrang in zake do, collectieve contracten. Ditzelfde deed de heer Hermans (r.-k.), die verder nog enkele Zuid-Limburgsohe verkeersbe- langen besprak. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) klaagde over den onh oud baren toestand van de Veenkoloniale wateren, die in den zomer onbevaarbaar worden door onvoldoende voe ding ;ovcr trage uitvoering van de werken aan de Hoogeveensche vaart en over den toestand bij Echtener sluis. De bevoegdheid van de Staten van Fries land om de Hclomasluis af te sluiten, is even eens een gevaar voor een regelmatige vaart. Noodig is een tweede stel sluisdeuren. Een andere klacht gold de geringe diepte van het kanaal Steenwijk—Beukers. Het kanaal MeppelWesterbork moet ook zoo snel mogelijk tot stand komen. Convenant GroningenDrentsche veenge- nooten, Arembergersluis en brug over de Bussemmervaart, waren de laatste drie pun ten, die van de goede zorgen van den afge vaardigde deelden. De verbindendverklaring der C. A. voor rijksbestekken was ook in de oogen van den heer S me enk (a.-r.) een dringend noodige zaak. Steun werd verleend aan den aandrang om voor Z.-Vlaanderen iets te doen. De heer v. Braambeek (s.d.) was van oordeel, dat de wet op de openbare middelen van vervoer onvoldoende werkt wat betreft de autobussen. Er blijft onvoldoende en on voldoende geregeld verkeer. Vervoerverbo- den voor bepaalde trajecten noemde hij mal ligheid. Concentratie van het autobusver- keer in kapitaalkrachtige lichamen werd be pleit. Spoor- en busdiensten moeten in één verband worden gebracht. Te kwart over 12 liet de heer Zandt (S.G.P.) zich nog als spreker inschrijven. Hem was het slotwoord, dat liep over een zwake waterkeering in de Betuwe en voorts aller wenschen steunde voor verbetering der kanaalwegen in Z. Vlaanderen. Minister Reymer zal Donderdagavond de sprekers beantwoorden. BINNENLAND. VOORWAARTS MARSCH! BESMETTELIJKE ZIEKTEN AFLEVERING VAN ENTSTOF Aflevering van entstof door de koepok- inrichtingen: In de week van 10 tot en met 16 Novem ber 1929 werd afgeleverd: door de entstof- inrichting te Amsterdam koepokstof voor 8156 personen; door de entstofinrichting te Rotterdam koepokstof voor 422 personen; door de entstofinrichting te Groningen koe pokstof voor 21 personen; totaal voor 8599 personen. ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 10 tot en met 16 Novem ber 1929 werd 1 geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. VERVOER VAN DAGBLADEN Als vertegenwoordigers van de Nederland scbe Regeering op de Conferentie nopens de maatregelen om het vervoer per spoor ven dagbladen en periodieken te vergemak kelijken, welke door den Secretar's-Generaal van den Volkenbond, op 25 November a.s. to Genève is bijeengeroepen, zijn benoemd ir A. Heldring, dir. van bet Algemeen Han delsiblad, de heer A. P. F. Duynstee, hoofd inspecteur der Posterijen, Telegrafie en lefonie en ir W. F. H. van Ryckevorsel, hoofdinspecteur, chef Van ;/déh jj Goederen dienst yen de Nederlands che Spoorwegen. HOLLANDSCH SCHIP IN DEN STORM ss. „Stad Vlaardingen" in nood VIER OPVARENDEN OMGEKOMEN Naar wij vernemen heeft het s.s. „Stad Vlaardingen, van de Halcyon-lijn, dat op reis was van Narvik naar Sydney, draad loos bericht gezonden, dat het in nood verkeerde. Vier der opvarenden over boord IN DE ALBLASSERWAARD B. em W. van Dordrecht herinneren den Gemeenteraad eraan, dat de provincie eerst dan over gaat tot verbetering van de op het provinciaal wegenplan voorkomende wegen, als de belanghebbende gemeenten, water schappen of polders zich bereid hebben ver klaard, jaarlijks een bijdrage van f 690 per K.M. in de onderhoudskosten te geven. Wat de wegen in de Alblasserwaard be treft fis, zeggen zij, hoewel reeds vele bespre kingen en vergaderingen hebben' plaats go- had, nog geen volledige instemming tus schen de belanghebbenden verkregen. Dit zijn de wegen AlblasserdamMeerkerk, Pa pendrecht—Oud Alblas, Bergstoeoscheveer— Sliedirecht. en NieuwpoortSchelluinen. De lengte biervan bedraagt totaal 53.4 K.M zoodat een jaarlijksch bedrag van f 32,010 moet worden bijeengebracht. B. en W. wijzen vervolgens op de regeling, door de commissie van voorbereiding tot uitvoering van het provinciaal wegenplan in de Alblasserwaard ontworpen, waardoor een bedrag van f 23.335 werd verkregen, zoo dat men nog f 8075 tekort komt, welk be drag de commissie gedekt wenscht te zien door bijdragen van de gemeenten Dordrecht, Gorinchem en Schoonhoven. De voorstellen der commissie zijn nader besproken ün een gemeenschappelijke verga dering van de betrokken gemeentebesturen, Gedep. Staten, dijkgraaf en hoogheemraden van de Alblasserwaard, en daarna heeft bo vendien nog een bespreking plaats gehad tusschen afgevaardigden van de hoogheem raadschappen van Gorinchem, Schoonhoven en Dordrecht. Bij deze laatste bespreking is voorgesteld het bedrag van f 8075 te betalen als «volgt: Dordrecht f 2500, Gorinchem f 1400. Schoonhoven f 1100 en het hoogheemraad schap f 3705 per jaar. B. en W. zijn van meening, dat Dordrecht ln de eerste plaats belang heeft bij den ver bindingsweg Oud-AlblasPapendrecht, die op verzoek van Dordrecht op' het provinciaal wegienplan ns gekomen, waaruit dan ook de moreele verplichting "voortvloeit, in het on derhoud van dit weggedeelte een flinke bij drage te geven. Maar daarnaast staat, dat ook het Noor delijke gedeelte van den weg- Bergstoepsche- veer—Sliedrecht en de verbetering van het wegvak OudJ-AlblasMeerkeric voor de be vordering van 't verkeer door de Alblasser waard voor Dordrecht van beteekenis belooft te worden. Op grond hiervan zijn B. en W. van oor deel, en de verkeerscommissle n» het daar mee eens, dat een bedrag van f 2500 per jaar voor Dordrecht gerechtvaardigd is, mits dan ook later geen beroep meer op de gemeente j wordt gedaan voor verbetering van andiere wegen, met name de randwegen. Aangezien Dordrecht in de eerste plaats belang heeft bij den weg Papendrecht—Oud- Alblas, zouden B. en W. verder aan de bij- dirage de voorwaarde willen verbinden, dat deze weg moet behooren tot de eerste wegen die onderhanden worden genomen^ De directie van de Halcyondijn, ons dit bericht bevestigende, deelt ons mede, dat de „Stad Vlaardingen" ter hoogte van Sydney (Britsch Canada) in een hevigen storm is geraakt. Door de stortzeeën, die het schip in gevaar brachten, zijn vier der opvarenden over boord geslagen. Omgekomen zijn: J. Hofman, bootsman, Maassluis. J. v. d. Haven, matroos, Rotterdam. A. Notmeyer, matroos, Vlaardingen. A. Karstens, matroos o. d. gage, Rotterdam. Nadere bijzonderheden over deze ramp ontbreken nog. De „Stad Vlaardingen" is een schip van 6377 ton, dat eerst in 1925 gebouwd is door de SchiffbaugesellsChaft Flensbourg te Flens- bourg. Het schip was 5 November j.l. van Nar vik naar Sydney vertrokken. INGEZONDEN MEDEDEELING. heeft een onmiddelijke* pijnstillende uitwerking bij KOORTS HOOFDPIJN RHEUMATIEK ZENUWPIJNEN PIJNLIJKE MENSTRUATIE Onschadelijk voor het organisme BRAND TE VLISS1NGEN EEN VENDU-HUIS AFGEBRAND. Hedennacht is te Vlissingen tot den grond toe afgebrand het venduhuis staande aan de Molenstraat aldaar met den geheelen inven taris. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. WONDERBAAR GERED. Te Winschoten (Gr.) ontstond brand in een dubbel winkelpand. De bewoners waren afwezig, met uitzondering van een kostgan ger, die in zijn kamer op de bovenste ver dieping té bed lag. Door den verstikkenden rook moest hij naar liet dak vluchten en door de brandweer met ladders naar beneden worden geholpen. De brandweer slaagde er met groote moeite in, de belendende percee- len te behouden. Uit het Sociale Leven. DE SUlKERBIETENOÜGST Men meldt ons, dat op Westelijk FTakkee het rooien van suikerbieten binnen enkele dagen: weer tot het verleden zal behooren. De gewichtsopbrengst is uitstekend te noemen. Op enkele stukken heeft men een rewicht van 26,OM B.S. ft temet, DE DOODSLAG TE KERKRADE Omtrent den doodslag te Kerkrade (L.) wordt nog gemeld: De Duitscher, die een vordering van zestien gulden had op Janssen, was Zaterdagavond met den rijksveldwachter ten huize van Janssen geweest, doch had dezen niet thuis getroffen. Zondagochtend om acht uur verscheen hij wederom en trof Janssen aan in den koestal een buurman, bij wien deze zijn paarden stalde. Aldaar moet tusschen beide mannen een woordenwisseling hebben plaats gevon den. Kort daarna kwam de schuldeiscfier uit den stal geloopen, achtervolgd door Janssen, die een mestgaffel in de hand had. Hij vluchtte in de keuken van Janssens buurman Toen Janssen ook daarin wikte binnenloo- wees de bewoner des huizes hem af met de woorden: „Hier gebeurt niets!" Jans sen ging daarop een paar passen achteruit en zakte plotseling levenloos ineen. Een ontboden geneesheer constateerde een steekwonde in de hartstreek. De doodelijke kwetsuur moet reeds tijdens de woordenwis seling in den stal zijn aangebracht. Inmiddels was de Duitscher door een ven ster naar buiten gevlucht enrliad de richting naar de grens ingeslagen. In zijn kosthuis te Worm werd hij gear resteerd. VAN JE BUREN MOET JE 'T HEBBENI Te Amsterdam werd begin dezes jaars een bewoner van de N. Looierstraat wegens huurschuld op straat gezet. Zijn inboedel bjeef onbeheerd staan tot de politie het zaakje opborg. Vooraf hebben verscheidene buren den inboedel eens „onderzocht". De man miste toch eenige gouden horloges en antieke voorwerpen, welke teruggevonden werden in de woningen van de lieve buur tjes. KARL SCHEURERt. Bondsraad Karl Seheurer, 'de tvroegere Bondspresident van Zwitserland is, ten ge volge van een halsoperatie, in den ouderdom txm SI iarm evcrlje&n. UIT HET VISSCHERIJBEDRIJF. Bezwaar was gemaakt door de vertegen woordigers der Chr. organisatie in den raad an beheer van het Fonds voor sociale voor zieningen in het visscherijbedrijf tegen de 'benoeming van den héér G. Blaas, voorzitter an den raad van beheer, tot onbezoldigd penningmeester, welk bezwaar behandeld worden door den raad van toezicht en advies, waarvan voorzitter is Mr. J. van Drooge te Dordrecht. Intusschen hebben echter de genoemde heeren hun bezwaren weer ingetrokken. DIERENBESCHERMING OP DE BOERDERIJ. Verschenen is e^n brochure „Dierenbescher ming op de boerderij" van de hand van Dr. G. air der Plank, conservator aan de Rijks universiteit te Utrecht, en vervaardigd in •rleg met den inspecteur van het landbouw onderwijs. ;r. van der Plank schrijft in deze brochure ieder der diersoorten, op de boerderij ge houden, het een en ander en geeft enkele «enken voor de behandeling. Hij vestigt de aandacht op gewoonten of gebruiken, welke ondoordacht toegepast, het dier onnoodige last Veroorzaken en heel vaak vermeden kun nen worden. Tevens wijst hij op datgene wat nagelaten wordt en waarvan de toepassing tot voordeel èn van eigenaar èn van dier strekt. Dit moet het doel zijn van dit geschrift, hetwelk men o.a. door bemiddeling van de inrichtingen voor landbouw-onderwijs onder de jonge landbouwers wil brengen. HET DEENSCHE VARKEN. In het Noorden van ons land, o.a. te Beet- sterzwaag, Oldeberkoop. Appelscha en Wed de, zijn thans Deensche varkens ingevoerd. Het zijn dieren' met een matig zwaar ge raamte, soms maar even voldoende in de vrij korte ledematen om den romp te dragen. De romp is zeer lang met sterke breedte- ontwikkeling in de achterhand, paast een vrij smalle voorhand en weinig ontwikke ling in hals en kop. De hammen zijn zeer sterk ontwikkeld, lang en breed. Kruis, len denen en rug zijn verder breed. Er is een sterke ontwikkeling op alle plaatsen, waar het spek zich gewoonlijk afzet Daarbij ligt over het ge-heele dier een zekere mate van fijnheid. Deze vindt men in skelet, kop en pooten, dus de vrij waardeloozc deelen. Ook de huid en de beharing zijn betrekkelijk fijn. Men kan zich, na het zien van het Deen sche varken, het verschil in noteering tus schen het Deensch en Nederlandsch bacon aan de Engelsche markt best verklaren. De „Veldbode" is dan ook van meening, dat onze fokrichting de Deensche zal moeten volgen. Men zal uit de aanwezige landvar- kens moeten doorfokken met dieren, die het bacon-type nabij komen en verder zooveel mogelijk uit Denemarken importeeren en van de geïmporteerde dieren gebruik ma ken. Want niet alleen Engeland zal een baconvarken blijven vragen, maar ook voor het gebruik in de groote steden, alsmede voor de vleeschwarenfabrieken wordt een vleeschvarken gevraagd. Naast import en teeltkeus zullen de voeding en verpleging in ons land moeten verbeterd worden, daar de Deensche varkens in verband met hun bouw hun huid en beharing, een betere huisves ting vragen, dan wij ze gewoonlijk hebben aan te bieden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5