B!J DE COMMUNISTEN WOENSr \G 20 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 11 EL ,ij?EESCH BOEREN- CONGRES ONDER VAI.SCHE. COMMUNIS i ISCHE VLAG MEN ZIJ GEWAARSCHUWD dat wij moeten begrijpen, wij de hancl moeten he in de voorbereiding der acties, dat we nooit te vroeg komen..." „Tribune", 2 November 1929 (Comm. De revolutionnaire voorbereidingspropa- ganda, dat is het gevaar van heden, drei gend vooral van de zijde der communisten, hoewel men goed zal doen de in gelijke richting gaande actie van andere revolutio naire groepen en den „grond-leggenden- arbeid" der socialisten evenmin uit het oog te verliezen. De communisten treden echter het meest op den voorgrond, wanner het gaat om het treffen van voorbereidingen, het leggen van contact 'met bepaalde groepen der Ncder- landsche bevolking, het organiseeren van een campagne, die als inleiding tot de re volutionaire actie moet dienen. „De Standaard" onthulde enkele dagen ge leden de resultaten van soortgelijk commu nistisch werk onder de plattelandsbevolking. Men is n.l. bezig in ons land een organisatie in het leven te roepen die bestaan zal uit boeren en landbouwers, ten doel heb bende de communistische idee onder de boeren te brengen. Ver schillende communistische leiders werken hier onder schuilnamen en doen het voorkomen alsof zij een louter neutrale, zelfs nationale organisatie wenschen te con- strueeren, die de grieven der boeren zal on derzoeken en die, als eerste daad een af vaardiging zou moeten zenden naar een „Europeesch Boerencongres". Meergenoemd blad heeft ontdekt, dat de zich noemende leider van deze beweging, L. J. Simons, Singel 287 te Amsterdam, nie mand minder was dan de communisti sche arts H. Ivoch te Amsterdam, ad ministrateur der sectie Holland van de Liga tegen Imperialisme en Koloniale Onderdruk king, candidaat bij de laatste Tweede Ka merverkiezingen op de communistische lijst- Louis de Visser en ook reeds vroeger bij Prov. Staten-verkiezingen in N.-Holland en de uitgever van de (Communistische) „Be- drijfskrant", genaamd De Schildklier, welke deze medicus regelmatig onder zijn collega's verspreidt om te trachten hen voor het com munisme te winnen". Het blad schrijft dan verder o.m. „Bij nader onderzoek bleek ons, dat de meergenoemde hoer Simons op de vergade- - ring het in de oproeping aangeduide „lid van het voorbereidend comité" was, dat een in leiding heeft gehouden over *dc bedoelingen en de agenda van het congres", dat hij er sterk den nadruk op heeft gelegd, dat men de kleine, werkende boeren moest argani- seeren in de plaatselijke afdeeling, en dat hij, desgevraagd, nadrukkelijk heeft verze kerd, dat deze actie niets met eenige poli tiek, veel minder met eenige revolutionaire beweging te maken heeft. Nadere inlichtingen over het comité te Berlijn gaf hij niet en over de financiering van de actie hier te lande liet hij zich heel vaag uit. Alleen gaf hij wel te verstaan, dat de plaatselijke afdeeling nu gelden moest gaan bijeenbrengen, welke dan in een Euro peesch fonds zouden worden gestort uit volgend jaar de kosten van het congres en de reis- en verblijfkosten der vertegen woordigers uit de verschillende landen te bekostigen"'. De Standaard betoogt dan. tenslotte, dat Dr. Koch de leider is van de oppositie i| g| communistische partij groep-de Visser). Is dit iets nieuws, wat de zakelijke actie der communisten betreft? Neen, reeds geruimen tijd zijn er symp tomen, welke op een meer georganiseerd be werken der boerenbevolking Wijzen, waar-| genomen. Men denke b.v. aan de landarbei-, dersstaking in de Noordelijke provinciën. Ook daar hebben de communistische pro-1 pagandisten getracht van de situatie partij te trekken en een „eigen organisatie" te stichten. Wij lezen o.m. in een manifest, in die streken verspreid, door de Communis tische Partij Holland (groep de Visser): „Maar wacht niet op.de leiders van de moderne en andere vakorganisaties! Gij moet zelf de handen uit de mouwen steken, komt bijeen enkiestuituwmiddende kameraden, die een comité van actie vormen en die de staking zullen uitroepen en leiden en ook de noodige lidèrileitshulp van de andere arbeiders zul len vragen". Wijst dit reeds er op, dat de communisten een z.g.n. „zelf-geközen" leiding bij stakin gen in 't leven uil roepen, er zijn andermaal bewijzen, dat het bij deze „stakingsleidin gen" niet moet blijven". Men wil inderdaad speciale organisatie. In een „Tribune"-artikel omtrent de „Pro blemen der Partij-conferentie", welke staat gehouden te worden, lezen we als punt 4 m de taak dier con f/rent ie: „In verband met. het internationale boerei congres uitwerking van een agrarisch pr gram en beginnen met system: tisch practisch werk onder d arbeidende boeren." In verbarïd met liet voorgaande, bedenke men, dat deze problemen-bespreking afkom stig is van een oppositie in de Communis tische Partij zelve, die ontevreden is over de actie der partij onder de huidige leiding. Doze oppositie staat onder leiding van Dr. Koch, dezelfde, die „De Standaard" in de \ermomming van L. J. Simons ontdekte. De oppositie zegt bij haar streven naar boeren-organisatie te steunen op uitspraken van groote (communistische) leiders. Zij heeft in deze ongetwijfeld steun bij Lenin, die zelfs zoo groote waarde aan de organi satie der boeren hechtte, dat hij zonder deze, de organisatie der wereldrevolutie onmoge lijk achtte. Dr. Koch en gelijkgezinden in de com munistische partij streven er nu naar door zulk een actie de internationaal communi: tische leiding in het gevlei te komen, daar door steun vindend in hun oppositie tegen de'leiding van de Visser c.s. on tracht nu de argelooze landbouw-bevolking, die de han dige communistische truc niet kan doorzien, in zoogenaamde ,-,zelf-gekozen" organen saam te brengen. Het „Europeesch Boerencongres", waarvan hiervoor sprake was is niets anders dan een congres, door de Bocren-Internationale van Moskou georganiseerd, terwijl de z.g.n. „Na tionale Comités, die hier te lande en el ders worden gevormd, niet andere zijn dan kringetjes van vooraanstaande communisten die wel zullen zorgen, dat „hun" mannen zullen worden afgevaardigd naar het con- F.r zal binnenkort nog gelegenheid zijn op deze communistische actie terug te ko men. Onze boeren en landbouwers zijn in- tusscben gewaarschuwd voor deze „strijders hun belangen". EEN WAARSCHUWING VAN R.K. ZIJDE. oorzitter R. N. Coudenhove-Kalergi), om zijn standpunt te bepalen over een plan om komen tot een „Wirtschaftliches Pan- europa", maar de Bond vond deze zaak om zekere redenen ietwat verdacht en het plan, tenzij er meer achter zou steken, dwaas. De uitnoodiging werd daarom eenvoudig gede poneerd. Tusschen den Katholieken Nederland- schen Boeren- en Tuindershond en de „Europeesche Boerenunie" beslaat niet de minste gemeenschap." DE LEIDER IN ONGENADE De leiding in Holland deugt niet KORTE METTEN MAKEN De secretaris van de Kath. Ned. Boeren- 1 Tuindorsbond, Mr. Van IIaastort, schrijft ons juist lieden, dat de „Europeesche Boe- ren-Unie" het onware, absoluut verzonnen bericht verspreidt, dat ook zijn organisatie tot het congres toegetreden zou zijn. „Deze Bond, die allerminst een „boeren partij" is noch wezen wil, heeft met deze Europeesche Boerenunie niets, maar dan ook totaal niets te maken. Wel is waar ontving de Bond op 12 Aug- j.l. een uitnoodiging van de „Propaganda- Zentrale Paneuropa Union'", gevestigd te "Weencn (op 't brievenhoofd wordt als eere voorzitter genoemd Aristide Briand, en als INGEZONDEN MEDEDEELING. gg Daar RSES® pepermunt Éi de origineele pepermunt |*1 is, heeft ze geen scherpen gj of bitteren bijsmaak,maar f. is ze krachtig en lekker. pirHiwck S - ;s7T4 TToTr.cco'w Bij de discussie in de Tweede Kamer de heer Schaper, dc.t het Kamerlid de Visser aan Koch-ziekte lijdt. Hoe het ook zij, de zetel van de Visser staat zeer wankel. Het Partijbestuur van de Communistische partij is ten zeerste ontevreden over het optreden van het kamerlid en ook over zich zelf. In de „Tribune" is n.l. een besluit genomen dat aldus aanvangt: „Bij de behandeling van de werkzaam heden voor de partij conferentie constateerde het P. B., dat de partij nog lang niet in voldoende mate is doordrongen van de revo lutionaire doelmatigheid der politiek en tac tiek, neergelegd in de besluiten van het. 6e Wereldcongres der K. I. en het 4e congres van de R .V. I.de partijleiding heeft te laat en in onvoldoende mate de ideologische on organisatorische voorbereiding tor hand genomen, om de partij van de noodzakelijk heid van deze politiek te overtuigen. De partijleiding heeft geen voldoende po gingen gedaan om met de al te zeer op wet telijke actie gerichte insteling der partij te breken en om de partij op bolsjewistischen grondslag (bedrijfscellen) op te bouwen. Zij verzuimde, de partij te mohiliseeren tegen de reciitsche gevaren en duldde de Trotskis tisch elementen te lang in de partij. Ten einde de actie in de bedrijven tot het middelpunt van het partijwerk te maken, is het noodzakelijk, de rechtsche afwiikingen ten scherpste te bestrijden, evenals Trotskis tische propaganda die in welken vorm ook, in de partij niet toelaatbaar is". En, zoo gaat het dan verder. Lou zal er zelf van schrikken, maar hij behoort tot de rechtsche richting en zijn dagen zijn geteld. De opvolgers staan al klaar Twee stroomingen. Na de medpdeeling van ,.de Standaard' komt ook „Het Volk" met onthullingen. Er was namelijk na de jongste reorgani satie in de C.P.H. een presidium gevormd, o.a. bestaande uit De, Visser partijvoorzitter) Bergsma „Van Riel", Van Lakcrveld (he kend als Leo Widdy) en mr. A. S. de Leeuw (De Vries). Deze heeren deelden in de partij de lakens uit. vrijwel zonder dé overige leden partijbestuur inmenging in de „leiding" toe te staan, met het gevolg, dat al reeds vrij langen tijd in den boezem van het partij bestuur zelve de eenheid verre te zoeken is. In de bureaux van de „Tribune" werd vaak hevig gekrakeeld- en Dr. Koch weefde .ah gauw voor het présidum een boetekleed,'dat „dankbaar werd aanvaard". Doorzetten. Daarmede evenwel was Dr. Koch geenszins tevreden. Hij richtte zich met een tweetal circulaires tot de afdeelingen en sekties der partij. In de eerste circulaire stelde hij den eisch. dat geen partijkonferentie, maar een partij - kongres zou worden gehouden. „Het Partijbestuur aldus schrijft hij erkent eenige gemaakte fouten een klein deel maar en lang niet de ergste. Het ver schijnt daarmede voor u in ht boetehemd. Maar het durft zich niet zonder hemd te vertoonen in zijn politieke naaktheid, om dat dan de rechtsche pokken te zien zouden komen". i Na verschillende rechtsche fouten van de partijleiding te hebben aangewezen, waar door het met de partij met „De Tribune" en met de nevenorganisaties een hopeloos suk kelen blijft en de partij „nergens noemens waardige» invloed in den strijd" heeft, vervolgt Dr Koch in zijn eerste circulaire aldus: Een radikale wijziging in taktiek is noo- dig. Een heele nieuwe koers! Die moeten wij inzetten onder een andere EEN ENQUETE IN HET BAKKERSBEDRIJF GEVAAR VOOR INBOETING AAN TECHNIEK EN HYGIENE li. Als de commissie in enkele conclusies samen vat haar oordeel over de toestanden in het bakkersbedrijf te Amsterdam, dan is, zooals uit het voorgaande artikel wel reeds viel af te leiden, dat oordeel niet gunstig. In dc eerste plaats concludeert zij, is er een ■o sterke concurrentie tusschen de patroons ontstaan, dat de prijzen, waaraan nog vaak allerlei toegiftsystemen verbonden worden, heneden alle redelijkheid dalen. Ze gaat dan verder: Er dreigt een permanent gevaar voor inboe ting aan techniek en hygiëne in dit voor de volksgezondheid zoo belangrijk bedrijf (met als gevolg verminderde kwaliteit van het product) niet slechts als uitvloeisel van het feit, dat het versnipperde kleinbedrijf minder ingericht is om aan de moderne eischen te oldoen, maar ook minder controleerbaar is, a hoeverre het aan de voorschriften van wet n verordening voldoet. Hoezeer ook de Wa renwet waarborgen tegen dit euvel heeft geschapen, kan haar preventieve invloed in een meer geordend bedrijf grooter zijn. (Vol gens mededeelingen van den Keuringsdienst Waren zou in het eerste halfjaar van 192S gemiddeld 48 pet. van het melkbrood niet geheel aan den eisch van de Warenwet vol- De overtreding der voorschriften van Ar beidswet en de daaruit voortvloeiende beslui- moge bij onderzoek minder omvangrijk zijn dan algemeen geloofd wordt, niettemin wor den heel wat verboden overuren door patroon, quasi-patroon (zetbaas met pachtcontract) en familieleden of zelfs arbeiders gemaakt, met als gevolg noodelooze vergrocting der werk loosheid onder het personeel. Ook de wets- 'ertredingen in den verm van ongeocrloofden voorarbeid zijn stellig groot en de handhaving der strikte naleving der wettelijke bepalngen op dit punt schijnt uitermate moeilijk. De handhaving der tusschen de werkgevers en werknemers overeengekomen arbeidsvoor waarden door patroon en arbeider wordt in zulk een ongeordend bedrijf ernstig bemoei lijkt. De door de felle concurrentie ontstane drang naar goedkoope krachten maakt de pogingen van het georganiseerde bedrijf tot opbouw der sociale bedryfsverhouilingen illusoir, zulks te meer, daar een toenemend 5 blad van flinkere leiding van arlriclors, die al ge toond hebben dat zij gesneden zijn van het leidershout, dat wij behoeven: Ik noem u namen als Schaap, Twint, Jansen, Limburg. Dat zijn kerels, die, wanneer gij ze op de leidersplaatsen zet. in korten tijd zullen uit groeien tot goede bolsjewistische leiders. Dc partijconferentie. De partijconferentie is gehouden. „In die Conferentie, we citeeren weer „Het Volk'is nu door verschillende tot dc op- .positie behoorer.de elementen dë partijleiding "op scherpe wijze verweten, dat liet wel 'heel gemakkelijk is, oekascs uit te vaardigen met lastgevingen omtrent de wijze, waarop in de bedrijven de kommunistisehe cellen gesticht dienen te worden en zij daar hun werk had-I den te doen, terwijl men zelve met de han-, den in den schoot blijft zitten en-geen vort verzet om de massa te revolutionoeren. Felle] critick werd in dit opzicht door verschillende! aanwezigen geleverd op de houding in de1 Tweede Kamer van Dc Visser en op het beleid van .de Amsterdamsche raadsleden Segers en mevr. van Zelm". Intussc-hen blijft men aandringen op een partijcongres, want dc oppositie vreest, dat dc makke partijleiding, welke zich zelf ver oordeelde, wel geen straffe maatregelen tegen zich zelf zal nemen. Twee leden geroyeerd. te i Nauwelijks kwam het bericht betreffende het ultimatum van de partijleiding dei- Communistische Partij Holland aan de leden prof. Mannoury en „Carelsen". (Cavalho) of reeds wordt het achterhaald, door de mede deeling, dat ze beiden geroyeerd zijn. Wie volgt? aantal ongeorganiseerde patroons en arbeiders ontstaat, die slechts oog hebben voor het naastbij zijnde belang van hun eigen persoon en hun eigen zaak. Een versplinterd bedrijf, waar ook nog veel te weinig organisatie be stas' onder werkgevers en werknemers, kan zich op den duur niet blijven handhaven. Vandaar dat de bezorgdheid in de kringen van het georganiseerd bedrijf hand over hand toeneemt en ook in vergaderingen der pa- troonsvereenigingen tot uiting komt, Uit de gepubliceerde gegevens valt gemak kelijk af te leiden, dat de productie noch de distributie zoo economisch mog-élyk geschiedt. Ten opzichte der productie kan nog worden opgemerkt, dat de vroeger wel eens uitge sproken verwachting, dat er meer specialisatie in het werk zou komen, niet in vervulling is gegaan. Iedere bakker moet zorgen, alle mo gelijke soorten brood voorradig te hebben, van rationalisatie of normalisatie weet men op dit punt niets, en een distributie, die het moge lijk maakt in één straat tien, in één huis desnoods drie verschillende bakkerijen verte genwoordigd te zien, moet uit den a"tird dei- zaak oneconomisch werken. De vermenging van de bakkerszaak met de fabrikage van andere producten leidt maar al te vaak tot dit gevolg, dat men door een lagen broodprijs de klanten wint voor de andere artikelen. Door de uitkomsten der ge- heele zaak bijeen te nemen raakt men het juiste inzicht in de kosten der broodproductie kwijt. En zoo men al commercieel e scheiding ho licit tusschen brood- en banketbakkerij, moet de kunstmatig verkregen lage broodprijs ver warrend werken op het publiek. Door de arbeidsduuroverschrijding der wer kende bakkers, maar vooral ook door de con currentie van den slijter-looper in den bakkerij- arbeid, alsmede door het indringen via het corps van slijters-loopers van lieden uit andere beroepen, ten slotte ook door het op nemen van jeugdige, niet vakkundige krachten wordt er noodeloos werkloosheid gekweekt onder de eigenlijke beoefenaren van het be drijf. Het vroeger door zijn vaktechnische eischen afgepaalde beroep is in zekeren zin een open beroep geworden, waarop zich werk- loozen uit andere vakken werpen. Behalve werkloosheid is hiervan ook een gevolg de vermindering in de kwaliteit der broodberei ding, waarover in vakkringen meermalen wordt geklaagd. De commissie acht, om tot verbetering te komen, ingrijpen van de Overheid noodzake lijk. Het belang van de bevolking bij deze productie moet alle Overheidsbemoeiing wet tigen. De te nemen maatregelen moeten er op gericht zijn, het groot- en middeltedrijf te steunen en het ontstaan van chvergbedrijven en de beunhazery te bemoeilijken. Dit zou volgens het rapport kunnen, indien in het broodbesluit 1925 bepalingen werden opgenomen, die het Gemeentebestuur mach tigen: a. een vergunningsstelsel voor hert; bakken en verkoopen van brood in te voeren; b. het verleenen van zulk een vergunning afhankelijk te stellen van het voldoen der bakkery en van de inrichting aan bepaalde eischen c. het vervoeren van brood te verbieden anders dan door personen, in het bezit van de vergunning bedoeld sub a, of door personen rechtstreeks in dienst van: hen, aan wie een vergunning is verleend; d. het vervoeren van brood te verbieden anders dan in voertuigen, dragende den naam en het adres van den patroon, resp. de onderneming die het brood heeft bereid. Daarnaast zou naar de meerderheid der Commissie wenschelyk acht het Gemeente bestuur tot legale prijszetting moeten over gaan in den vorm van pariodieke bepaling van een minimum- en een maximum-prys. De commissie acht het niet gewenscht over te gaan tot stichting van een gemonopoliseerd Gemeentebedrijf. Een stevig gefundeerd groot bedrijf, gesteund door de Gemeente, wordt echter door de meerderheid der commissie niet afgewezen. Ten slotte dient naar het oordeel der com missie voor de thans geheel of gedeeltelijk werklooze bakkers-noodhulpen een arbeids reserve in het leven te worden geroepen, waarvan de kosten verdeeld worden ten laste van bedrijf en Overheid bij wijze van een omslag-stelsel. Tegenover de sociaal mindere positie, waarin de noodhulpen verkeeren, slman hun economisch belangrijke diensten voor het bedrijf, die het regelen hunner arbeidsverhou ding op hechter basis volkomen motiveeren. Belangrijk is het rapport in hooge mate, ook om de cor.-clusies. Hierover zal echter het laatste woord nog niet gfesproken zijn. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE VERSLAG OVER 1928 commissie der gemeente Leiden over hot jaar 1928, is het volgende ontleend: De ]>evolking van Leiden bedroeg 31 Dec. 1927: G9S51, tw. 33911 mannen, 35940 vrou wen; 31 Dec. 192S: 7004$, tw. 34035 mannen. 3G013 vrouwen. De toeneming der bevolking heeft dus 197 bedragen, terwijl het aantal geboorten (1359), dat der sterfgevallen (641) met 718 overtreft De algemeene gezond heidstoestand, gedurende het afgeloopen jaar, kan gunstig worden genoemd. Het sterftecijfer per 1000 inwoners heeft 9.16 be dragen. In de afgeloopen tien jaar was dit cijfer gerekend van 1919 af: 12.09. 11.22, 10.99, 9.76, S.1S, 8.76, 8.16, 9.00 en 9.16. In 1928 zijn overleden 54 kinderen beneden het jaar; de aangiften van levend geborenen bedroegen 1359, hetgeen een sterftecijfer oplevert van 39.74 per 1000 levend aangegeverten. Aangaande het aantal sterfgevallen aan Kanker, in het afgeloopen jaar hier ter stede voorgekomen, moge het volgende worden opgemerkt. Het aantal der aan kanker overledenen heeft in het jaar 1928 bedragen: 107, waar van 35 afkomstig waren van huiten onze gemeente. In 1927 werden als aan kanker overleden opgegeven: 12S, waarvan 43 af komstig van buiten de gemeente bleken. Het volgende wordt in het verslag opge merkt ten opzichte van de besmettelijke ziekten in den zin der wet. A. Besmettelijke ziekten in den zin der wet. Aziatische cholera, pokken, noch vlek- typhus kwamen hier ter stede in het afge loopen jaar voor Febris Typhoïclea: Leiden: 7 gevallen, geeii sterfgeval; buiten de gemeente: 9 ge vallen, 2 sterfgevallen. Roodvonk: 325 gevallen, 1 sterfgeval; bui ten de gemeente: 30 gevallen, 3 sterfge vallen. Diphtheria: Leiden: 93 gevallen, 3 sterfge vallen; huiten de gemeente: 30 gevallen, 3 sterfgevallen. Nekkramp: Leiden: 1 geval, 1 sterfgeval; buiten de gemeente: 2 gevallen, geen sterf gevallen. Polomyelitis: Leiden: geen gevallen; bui ten de gemeente: geen gevallen. Encephalitis lethargica: Leiden: 1 geval, 1 sterfgeval; buiten de gemeente: geen ge vallen. Er kwamen 47 gevallen met mazelen voor. In bet afgeloopen jaar zijn voorgekomen 110 sterfgevallen aan tuberculose, hetgeen beteekent 17.1 pGt. van alle sterfgevallen of 0.15 pCL der totale bevolking. Het consultatiebureau der vereeniging tot bestrijding dor tuberculose schreef over het afgeloopen jaar 320 patiënten voor het eerst, in, waarvan 25S uit Leiden en 62 uit de om liggende gemeenten. In totaal werden door beide huisbezoek sters 3301 bezoeken afgelegd in 606 ge zinnen. Het aantal overledenen, die onder toezicht der vereeniging stonden, bedroeg li. In verband met de jaarlijksolie oproeping tot het verkrijgen van kostelooze genees-, heel- en verloskundige hulp, gaven zich 774 personen op tegen G97 in liet vorige jaar. Van de aanvragers werden 41 afgewezen op grond daarvan, dat hun inkomen zoodanig was, dat zij niet in de termen voor koste- j looze geneeskundige hulp vielen. Verleden jaar werden er 102 afgewezen. AMBTENAREN GEMEENTEFIN ANCIEN ALGEM. VERGADERING. De algemeene vergadering der Vereeni ging van Ambtenaren ter gemeente-financiën gemeentebedrijven en gemeente-diensten zal worden gehouden op Zaterdag 23 November te Arnhem. CHR. ARBEIDERSPARTIJ GEEN SAMENGAAN MET CHR. DEM. UNIE Te Hilversum heeft do algemeene verga dering plaats gehad der CKr. Arbeiderspartij. Breedvoerig werd besproken het voorstel tot samengaan met de Chr. Dem. Unie. In verband met de groote verschillen tus schen beide organisaties werd met algemee ne stemmen besloten niet met de C. D. U. samen te gaan. PROV. WATERSTAAT 1 Benoemd tot bouwkundige bij den Provin cialen Waterstaat in Zuid-Holland de heer K. Visser, thans technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat te Wagcningen. MEDISCHE KRONIEK ROOKEN EN DRINKEN Sommigen noemen rooken een schade lijke gewoonte, zoo zelfs, dat het niet alleen ziekte zou veroorzaken, het karakter be derven, maar zelfs liet leven zou verkorten. Wanneer men rondom zich ziet, zou men dit niet zoo voetstoots gelooven; immers in ons land, waar nog al veel gerookt wordt, ziet men weinig schadelijke gevolgen daar- van. noch bij anderen, nochtbii zichzelven. I De tegenstanders van het rooken zeggen dat er verkalking der bloedvaten door ontstaat, doch de meeste mensdien, ook de vrouwen, die over het algemeen niet rooken, krijgen op hongeren leeftijd, die afwijking; het is dus moeilijk te bewijzen, i dat de rookers, die ook die ziekte krijgen,] dit aan het rooken hebben te wijten. i Het vergift uit de tabak, de nicotine, is in elk geval een zwaar vergift. Zeker kan men dus zeggen, dat het onmatig rooken vergif tiging kan veroorzaken en dit ook meer malen doet. De jongeling, die zijn eerste sigaar, siga ret of pijp rookt, moet dit vaak met hevige misselijkheid of benauwdheid boeten; velen hebben soms jaren noodig voordat zij zonder stoornis rooken kunnen. Sommigen leeren het zelfs nooit. I De schadelijkheid zal in elk geval afhan gen, en dit is ook met elk ander vergift het geval, van de gevoeligheid van het indi vidu. Sommigen kunnen direct rooken, an deren leeren het na vele moeilijke proefne mingen, anderen leeren het nooit en geven het dan maar wijselijk op. Verder hangt de schadelijke werking af van hetgeen men rookt zwaar of licht van de hoeveelheid, die men ronkt, van de wijze hoe men rookt. Snel of langzaam. Zeer zeker is nadeelig de rook geregeld in te ademen. Sommige jongelieden vinden 't chic of interessant; het moet evenwel ten zeerste als ongezond en schadelijk worden ontraden. Zijn er dus mcnschen, die het rooken, zelfs de kleinste hoeveelheid, nadeelig en slecht voor de gezondheid houden, de mees te menschen noemen het matige rooken stellig niet nadeelig, doch een aangenaam, geoorloofd tijdverdrijf. Prof. Pel noemde in dertijd het gebruik van 3 4 sigaren vol strekt niet nadeelig en wel toelaatbaar. Doch ik heb zeer achtenswaardige men sclien gekend, die geregeld het was nog vóór den oorlog toen dc sigaren veel goedkooper waren, 20 tot 25 en meer sigaren of 40 tot 60 sigaretten per dag verrookten, Vaak heeft de alcohol zijn intocht ge houden onder den dekmantel van gezond heidsmaatregel. Wanneer men het. echter gebruikt voor zieken en herstellenden, dan moet men minder verwachten van de voe dingswaarde als wel van de werking op het zenuwstelsel. De depressie, dc lusteloosheid, het gr voel van zwakte kunnen door matig, wijng mik bij een zieke worden weggeno- ok kan het of niet te tellen aantal pijpen tabak dit alles deden zonder dat men er veel na deel van bemerkte. Toch heb ik bij die sterke rookers ook vaak die eetlust opwekken, doch voeden nooit. De alcohol is reeds eeuwen bekend, zoowel bij de- hei- densche volken als bij Israël. In den Bijbel vergiftigingsverschijnselen vinden wij hot gebruik en het misbruik er van. De heide no die ook zagen welk een gezien, vooral b j hen, die veel misbruikh fr |lit in haddfn maalden van labali te pruimen, enz. Wel .s d d gewoonte, waarin de mcotine^bi, De ym dm a,coho, groot; al waar de beschaving zich verbreidde kwam ook de alcohol, soms na den Bijbel, ook de whiskey. Het bracht overal extase, doch ook ellende. In elk land, in eiken stand en op alle massa in de maag komt. Toch was het wel j ergens goed voor, want de menschen flio pruimen hebben gewoonlijk weinig last van 1 kiespijn. vergiftigingsverschijnselen, door óver- door ontstaan. schadelijker 1 is daarom, papier rook bevatten, w; gift is. Di het publiek Iemand, kent dit stc ontkennen, drankgebru' minder nor men en hij meer drink" matig pruim™ of rooken, uiten zmhi,.,,--leemjden wordt hel gcnuttigd. nuwachtigheid, hoofdpijn, duizeligheid, prik j D a|1?(,ho]Mi:sliruik een sehadelijken in- kelbaarheid, pijn in de allerlei uitoetent „p gezondheid, karakter en maagstoomissen, vooral gestoorde eetlust,t jederecn wei uit ervaring, beven der h&nden en Moeilijk valt het te zoggen, waar het ge- pols met nu _en PPJ bruik eindigt en het misbruik begint Vast kan er geheele of gedeeltelijke blindheid «Qk yQQr iederccn hier nict de. lichtzit lu, dat dc gevolgen j van geen enkele m*mim« zoo gemakke-1 nQg aUecn 'al drinker a„ljd m tine."blen laat eenvoudig het rooken geheel i onder a'le onhandigheden zich tot de laat- hand'in z'ijn'oiule er die algeheel alcoholverhod "If Wtlfe de °nUWUlling ''an ,alak' w'fvSnvetdM achten! dat alcohol Men noemt net Qf morefd 0f gezondheidsoogpunt of om rookeu van sigaretten i beide redenen is af te keuren en dient ver- boden te worden. n do sigaar of de pijp. En dit lat men bij een sigaret ook Do werking van alcohol a sommige sigaretten opium p z>h zelf a! een zwaar ver-'is nog al veelzijdig. Tn de eerste plaats werkt rareltcn hebben dan ook bij 1 het op het zenuwstelsel. Een matige hoe- i sWhten naam. veelheid stompt reeds het pijngevoel af. In cel rookt, te veel rookt, er- vroeger tijden, toen de narcose door chloro- iij zal het desgevraagd niet] form nog niet was uitgevonden, maakte >1 andere is dit met den 1 men soms de patiënten, die een ernstige en f misbruiker. Hij zal altijdpijnlijke operatie moesten ondergaan, eerst dan hij gewoon is te ne-1 dronken. Eveneens wordt het oordeel min- aitijd nog anderen, die veel der scherp. De kritiek op eigen handelingen n hij zelf. [wordt minder nauwgezet, terwijl ook de bewegingen minder bewust en naauwkeurig worden. Men vergeet dc dagclijksche zor gen, men ziet alles lichter in, men treedt spoediger handelend op, zohder zieli reken schap te vragen van de gevolgen. De daad wordt niet meer ernstig gewikt en gewogen. Praktisch leidt dit tot handelingen, die men onder gewone omstandigheden nict zou doen. Men gaat gemakkelijker en meer /pre ken (men noemt dit spraakwater op heb ben). Iemand zal dan ook in het publiek vrijmoediger en meer kunnen spreken, waar door sommigen ook wel misbruikers zijn geworden. Doch de taal die zulk een spre ker gebruikt wordt dan eerder een klets praatje dan een rede, ook al omdat het oor dcel over eigen daden en gedachten min of meer verlamd is. Bij voortgezet gebruik van alcohol worden alle gewaarwordingen meer verzwakt, ook die der zintuigen. Bij groot misbruik kunnen waanvoorstel lingen en gezichtsbedrog optreden, men ziet vcoral muizen en ratten. Ten slotte ligt de patient zonder bewust zijn als een blok bewegingloos neer. .Het gevolg van alcoholmisbruik is dat vele organen, lever, hart, nieren, bloedvaten enz., ziek worden. Dikwijls wordt gezegd, dat alcohol ver warmd. Dat is onjuist, het kan wel het ge voel van koude afstompen. Ook zou het op wekken tot den arbeid. Ook dit is slechts schijnbaar, althans van korten duur. Als slaapmiddel is het ook te verwerpen, omdat men er groote hoeveelheden voor noodig heeft, en de naweeën dan weer groo ter zijn dan het succes. Ook went men er spoedig aan cn zou dan weer grootere hoe veelheden moeten nemen. Alcohol wordt ook wel gebruikt voor tij delijke inspanning van krachten. Wanneer die inspanning niet te lang moet duren, doch ook de ervaring heeft bij roeiers en andere sportmen geleerd, dat dit maar schijn is en onthouding beter krachten geeft. Voedingswaarde zit ook al bijster weinig in den alcohol. De werking op het organisme is dus meestal schadelijk, als geneesmiddel kan het zijn nut hebben, als genotmiddel geoor loofd zijn in kleine hoeveelheden, doch in grooter dosis is het steeds vergift met zijn bovengenoemde gevolgen. Sociaal brengt de alcohol ook ontzettend veel leed en ziekten! Onthouding van alcohol behoedt dus we! voor de gevaren van het komen tot mis- bruik, doch matig gebruik kan niet op by- j giênische gronden worden ontraden. Dc Bij bel preekt ook geen geheelonthouding, waar i schuwt wel tegen het misbruik. Wil men den strijd tegen den alcohol aanbinden, dan moet men dit zuiver op ethische gronden doen. Hierdoor heeft men reeds veel bewerkt Voor vele jaren, toen de drankzucht r.og niet zoo bestreden werd als de laatste jaren, zag men meer dronk aards dan tegenwoordig. Een eigenaardigheid der drankbestrijders is wel hun fanatisme. Het is wel of alle zonde cn alle leed alleen uit den drank, ook uit het matig gebruik voortkomt. Men gaat daarin zoover zelfs om den Bijbel te willen vervalschen. Waar in den Bijbel op meer dan een plaats blijkt, dat het wijndvinken onder Israël niet verb len was en het wijn gebruik zelfs met lof wordt vermeld, wil men al die plaatsen op een andere wijze ver talen. Wil men den strijd togen alcoholmis bruik aanbinden, uitstekend, toch zullen deze en andere middelen, ook de wetten, de men schen zeker niet beter maken. Het is ook al moeilijk te zeggen waar he; matig gebruik eindigt en het misbruik lie pint Dat is zeker ook individueel. Het is niet de vraag hoeveel iemand drinkt, maar of het hem schade doet. En dit kan ieder Zelf waarnemen of anders zeker zijn om geving. Dat het misbruik van alcohol nadeelig is en voor de gezondheid en voor den levens duur bewijzen wel de z.g. „alcoholberoepen" als herbergiers, kroeghouders, werklieden in brouwerijen en jeneverstokerijen. Deze menschen leven korter, zijn meer vatbaar voor allerlei ziekten door hun minder weer standsvermogen en kunnen om dezelfde re den een ziekte moeilijk doorkomen. Dat niet-drinkers en geheelonthouders ge zonder zijn en langer leven dan matige drinkers of dan zij die nu en dan eens iéts gebruiken, is wel door de statistiek beproefd om dit te bewijzen, doch stuit op zoovele moeilijkheden, dat hiervoor geen betrouw bare gegevens te vinden zijn. In den oorlog, die achter ons is, is wel het drankverbruik verminderd, doch dat van tabak toegenomen. Vooral in de loopgra ven werd veel gerookt. Vooreerst uit tijd passering, als men niets te doen had. Ook onder hevige stormaanvallen, wanneer de zenuwen op het uiterste werden gespannen, werd ter kalmeering naar pijp nf sigaar ge grepen, zoodat zelfs nict-rochors hierdoor tot rooken kwamen. Sommige anti-rookers achten den strijd tegen dc tabak even belangrijk .'.Is de strijd tegen den alco hol. Zoo verbiedt het Leger des Hcils even zeer de tabak als de drank. Ook andere Christenen verfoeien de ta bak als zondig. Zoo ontmoette ik eens een Etigclsch predikant, die wel vertelde, dat zijn dochters en haar vriendinnen naar co- medie en bals gingen, doch heftig te keer ging tegen ons rooken, vooral op Zondag. De anti-rookers sommen allerlei akelige gevolgen van het .rooken op, zeggen zelfs dat de Indianen 'daaraan hun ondergang te wijten hebben. En zij willen ook niet rusten voor zij de tabak, evenals de alcohol langs den weg der Staatswetten kunnen ver bieden. Dat dit moeilijk gelukken zal bewijzen wel de drooggelegde landen. Er zijn ter wereld geen zaken, waarvan men geen misbruik kan maken. Een mes ;s een nuttig ding, maar als men er iemand len hals mee afsnijdt is het een afschuwe- 'ijk voorwerp. Toch schaft men de messen niet af. Wat kan al niet misbruikt worden? Als men te veel eet wordt men ziek. Zelfs als men te veel water drinkt, kan dit veel nadeel te weeg brengen. Zoo is 't ook n met allerlei genotmiddelen. Men moet de mate van gebruik kennen. Onmatigheid is ten allen tijde, onder alle omstandigheden verkeerd en zondig. Laten wij gerust ons heil niet zoeken in ascese, dat slechts op werkheiligheid uitloopt, maar laten wij staan in de vrijheid van liet Evan gelie, genietende al het goede, dat God geeft, ook in dc genotmiddelen, maar te vens strijdende tegen alle misbruik en alle onmatigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11