MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS ADRES AAN DEN RAAD Algemeene NederL Bond van Arbeiders werkzaam bij straten- en wegenbouw. Aan den Raad dezer gemeente is liet vol gende adres verzonden: Geeft te kennen het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders werkzaam bij Straten- en Wegenbouw, Stationsweg 55, Rotterdam; dat het met belangstelling heeft kennis genomen van de instelling en benoeming eenner commissie ad hoc tot herziening der salarieering van het personeel in dienst dei' gemeente; dat deze salarieering, zoover deze be treft de nominale loonen van het stra&t- makerspersoneel. belangrijk lager is dan in andere soortgelijke gemeenten, terwijl bovendien nog een groot percentage voor pensioenpremie in vermindering wordt ge bracht; dat weliswaar door enkele groepen in taakwerk of op andere wijze door overver- diensten het algemeen voor dat beroep gel dende loon wordt bereikt, doch bij va can- tie, ziekte vorst en ander onvrijwillig ver zuim het regelmatig genoten inkomen be langrijk daalt en wel bij gelegenheden, waarbij een gedeelte van liet loon niet ge mist kan worden wij pvvpvpnk. thvu mist kan worden; dat bovengenoemde organisatie meerma len om verhooging of plaatsing in een hoo- gere klasse heeft verzocht en de laatste keer het voorstel, om de straatmakers in de zesde loongroep te plaatsen, met slechts enkele stemmen meerderheid in den Raad werd verworpen; redenen waarom adressant verzoekt het volgende te willen bevorderen; 1. de loonschaal in het algemeen en elke loonklasse met 1 2 per week te yerhoogen; 2. de straatmakers in de zesde en de hulpstraatmakers dn de vierde Toongroep te plaatsen; S. de werklieden, werkzaam aan wegen of singels in de derde loongroep te plaatsen; 4. voor straatmakersleerlingen volgens anciënniteit en bekwaamheid de indeeling door bevoegden en terzake Xundigen te doen plaats hebben. Het adres is vergezeld van onderstaande memorie van toelichting: Dat een loonherziening noodzakelijk was, blijkt uit het feit, dat in de meeste soort gelijke gemeenten de bedragen der loon- klassen hoog-er zijn dan te Leiden. Dit komt vooral uit in de belooning der straatmakers waarvan het nominale week loon is in Alkmaar f 37.8039.00, Almelo 3941, Amersfoort f 4144. Arnhem f 38.61 41.85; Breda f 40—32, Bussum f 39.1540.50, Delft f 36—37.80; Deventer f 41.50, Dordrecht f 37.68—40.80, Eindhoven f 36. Gouda f 36, Heerlen f 39, Heldor f 37, Hengelo f 41, 's Hertogenbosoh f 38, Hilversum f 36, Kam pen I 37, Lonneker f 37, Enschede f 37 Til burg f 40.80, Nijmegen f 30,84, Velscn f 40. Zaandam f 38.70, Zeist f 38.50. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat in de meeste gevallen met taakwerk deze no minale loonen met 30 en 40 pGt. regelmatig worden opgevoerd en daardoor gemiddeld belangrijk hooger zijn als in Leiden. In Zaandam, Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Hengelo enz., benaderen de loonen der straatmakers een jaarinkomen van pl.m. f 3000, en overtroffen dat bedrag in verschillende gevallen. Dat de positie der straatmakers te Leiden niet bijzonder gunstig is, bewijst ook het" feit dat dit jaar een 6-taJ ontslag heeft ge nomen en naar andere plaatsen is vertrok ken of in lossen dienst zijn overgegaan, terwijl bij vorige gelegenheden gebleken is, dat geschikte krachten uit het losse bedrijf niet in gemeentedienst wilden- overgaan. Het wordt dan ook door verschillende bevoegde autoriteiten erkend, dat dit bij zonder zware en veel routine en vakkennis eischendc wenk een buitengewone beloondng noodzakelijk maakt om voldoend geschoolde krachten voor het bedrijf te verkrijgen en te behouden. Ook door den Raad der gemeente Leiden werd dit ingezien welke bij een vorige gele genheid met slechts enkele stemmen min derheid het voorstel als in het adres ge noemd nog niet kon aanvaarden. Indien het verzoek ten volle werd inge willigd zou het loon van een straatmaker van plm. f 41, nog beneden het loon van Deventer, Hengelo, Arnhem e.a. plaatsen blijven. Hetzelfde geldt ook voor de hulpstraat makers, welke bij een groote mate van vaardigheid en routine een buitengewone zware taak hebben te vervullen, zoowel met stampen als andere arbeid. De aanvoerders, uit welke in don regel hulpstraatmakers gerecruteerd worden, moeten zich tijdig voor deze taak bekwa men, terwijl het aanbrengen van voldoend materiaal met het afvoeren hiervan tot de meest zware aj'beid kan worden geacht UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten mej. L. Over de Linden, Haarlem, en de heer F. H. Parmenlier, Leiden. GERO-GESCHENKEN. Door de Leidsche IJzerhandgl wordt in deze dagen, nu Sinterklaas en Kerstmis meer en meer in 't verschiet komen, een typografisch prachtig verzorgde catalogus uitgereikt van Gero-geschenkne. Deze cata logus, die in een fraai omslag is gestoken, is eigenlijk een prenteboek van Gero-artike- len, waarin men met plezier eenige oogen- blikken neuzen zal. De uitgebreide sortee ring Gero-artikelen leent zich ongetwijfeld uitstekend tot het uitzoeken van geschikte geschenken. Deze catalogus is er om dit te toewijzen. STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de afgeloopen week zijn in de Stedelij ke Werkinrichting opgenomen 205 volwas senen en 16 kinderen, totaal 221 personen VERKOGPINGEN. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 15 Nov., ten overstaan 1. Notaris M. II. Markusse, Leiden, Lelie straat 2, kooper J. Verhoog voor f. 4610. 2. Notaris B. II. Stumpel, Leiden, Nieuw- straat 11, A. Dorrepaal q.q., voor ƒ5300; Oude Vest 191, C. Boekkooi, voor 4804. Een perceel weiland, in den Boschhuizer polder, groot ongeveer 81 A., D. Meyer, voor ƒ4506. Overige perceelen aldaar zijn niet gegund. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Wijziging: 16 Nov. Ondeilinge Brandwaar borg-Mij., Zoeterwoude, Zuidbuurt Wijk C nr. 26. Ovel. bestuursl.: O. Doeswyk, Zoeier- woude (in 1928). N. Best.lid: W. de Boer. Zoe terwoude. VAN WOEKER EN WOEKERAARS PRAKTIJKEN DE OFFICIER MET DEN SABEL AAN DEN VERKEERDEN KANT. We lezen het volgende in de r.-k. Leidsche Courant: Het vraagstuk der woekerbestrijding is op het oogenbliBc meer dan ooit aan de orde van den dag. Naast de pogingen, «lie er van rogeeringswege gedaan worden, om aan het luguber bedrijf der o zoo taJrijke woekeraars oen einde te maken, zijn er in diverse ste den reeds maatregelen iin dien geest geno men, terwijl andere op afdoende bestrijdings middelen zinnen. Hoe zeer zulks noodig is, blijkt nog maar telkens weer, indien men eens gelegenheid heeft een kijkje achter de schermen te ne men, nl. bij degenen, die zich bedoelde be strijding ten taak hebben gesteld. Een typeercntl geval kwamen we dezer dagen te 'hoorei van den directeur van de Gemeentelijke Barik van Leening alhier, te vens secretaris van het Leidsch Borgstel lingsfonds, dat, het zij hier ter loops opge merkt, tot heden ten volle aan do gcstcldp verwachtingen heeft beantwoord en in eeu lans gevoelde behoefte blijkt te voorzien. Bij genoemden functionaris meldde zich demand aan om informatie naar een bureau, «lat geld als hypotheek en crediet beschik baar stelfle. De aanvrager had op een ad vertentie in een dagblad geschreven en ont ving daarop een prospectus, waarin geld be schikbaar werd gesteld togen een rente van 6 Kort daarop kreeg aanvrager bezoek van een vertegenwoordiger van genoemd bureau, die daarop de verdere voorwaarden bekend maakte. Behalve de 6 moest aan vrager betalen 4 risico-provisie en 5 provisie voor den vertegenwoordiger met een verplichting tot het aangaan van een levens verzekering van f 1000. Onder de bijzondere voorwaarden was vermeld, dat -beslag op loon kon plaats hebben, terwijl er maandelijks een terugstorting moest plaats hebben. In het geheel kreeg aanvrager van dc f 300, die ter leen gevraagd was, een bedrag van f 240 in, handen. Met deze gegevens wendde aanvrager zich om nadere informatie en na onderzoek kwam men tot de volgende bevindingen: Bedoelde instelLing, die voorgeeft in „hy potheken, credieten en zakensteun" te doen, verdient hoegenaamd geen vertrouwen. Zij staat onder leiding van zekeren X., die oenigen tijd twee jaar gevangenisstraf heeft ondergaan wegens oplichting. Hij heeft sa mengewerkt met zekeren XX, die eveneens wegens oplichting gevangenisstraf heeft on dergaan. Daarna heeft hij met zekeren XXX opgericht een handelskantoor, dat echter met handel niets uitstaande had. Laatstgenoemde persoon werd gearresteerd, omdat hij in een garni zoo laats in officiersuniform had rondge" n bij 'het doen van zaken; hij droeg t r „zijn sabel aan den verkeerden kant", zoodat hij al spoedig in den kijker liep. Deze persoon heeft korten tijd geleden met eerstgenoemden X onderling ruzie gehad; dit heeft ten gevolge gehad, dat X thans een eigen zaakje heeft opgericht onder den naam „N.N." Het rapport over de instelling met een weidschen naam sluit met de bemerking, dat men overtuigd zal zijn, dat alle relatie met dit bureau ten sterkste ontraden moet worden. Wij hebben in dit stukje alle namen van personen en de -namen van de „Instellin gen" verzwegen. Eigenlijk moesten ze open baar gemaakt worden! Maar we hopen, dat menschen, die om de een of andere reden in geldverlegenheid zitten en geholpen moe ten worden, niet op dergelijke aanbiedingen zullen ingaan. Men kan tegenwoordig heel goed terecht hij instellingen van overheids wege ingesteld. Dan wordt men vlug en goed geholpen en zonder de minste risico. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING De opening der tentoonstelling. (Vervolg.) Ter aanvulling van ons verslag in het num mer van Zaterdag diene nog het volgende. Na de rede van Mr. J. Slagter werd het woord gevoerd door den burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuvzen, die sprak als burge meester, als voorzitter van de Lakenhal-com missie en als particulier. Als burgemeester zeide Spr. het bestuur der jubileerende vereeniging dank voor het geen hel voor de kunst in Leiden heeft tot stand gebracht. Het deed Spr. genoegen, te- hebben vernomen, dat een kentering ten goede is ingetreden en Spr. hoopte, dat de zoo noodige steun van de burgerij tot den verderen groei der vereeniging zal leiden. In de afgeloopen dertig jaar heeft de vereeni ging tal van tentoonstellingen gehouden en daardoor mede gewerkt aan de verdieping van de cultuur en verhooging van het intelr Icctueel' genot van de bevolking. Namens de gemeente bracht Spr. dc hartelijke gelukwen- schen over Als voorzitter van de Lakenhal-commissie wees Spr. op de innige samenwerking, die tusschen de Lakenhal en de vereeniging heeft bestaan.In een kleine gemeente is bet goed. dat de kunst een centrum heeft; het deed Spr. genoegen, dat, dank zij de intieme sa menwerking met den Leidschen Kunstkring, de Lakenhal dit centrum van de kunst te Leiden is. Als particulier dankte Spr. namens alle aanwezigen voor al het schoone dat wordt tentoongesteld en hij besloot met de hoop uit te spreken dat de vereeniging een mooi tijd perk tegemoet zal gaan. Hierna hebben de aanwezigen de tentoon stel ing bezichtigd. z Aan het slot van zijn rede bracht Mr. Slag ter nog in herinnering, dat dit de eerste keer is, dat wijlen prof. j. P. Blok niet tot de aanwezigen behoort; hij zegde verder den heer Koert dank voor diens medewerking en deskundige adviezen bij het organiseeren van de tentoonstellingen. Mr. -T. Slagter sprak een kort opening- en sluitingswoord. VROOL1JKE KUNSTAVOND In de kleine Stadszaal is Zaterdagavond ter trelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Leidsche Kunstvereeniging een vroolijke ikiunst avond gehouden, voor de uitnoodiging tot bij woning waarvan velen hadden gehoor gegeven, zoodat de zaal flink was bezet. Het kan zijn, dat onze verwachtingen voor dezen avond te hoog waren gespannen of dat we ons er een andere voorstelling van hadden gemaakt, maar in elk geval zijn we teleurge steld weer naar huis gegaan. De vertooning van de Schimmenspelen van Frans ter Gast moge op zich zelf nog zoo ver dienstelijk geweest zijn, ze waren toch niet bij machte het gezelschap genoegzaam te boeien, hoewel dit misschien ook wel hoofdzakelijk de schuld is geweest van Frans Daun, die als conferencier optrad en als zoodanig slechts weinig contact had met de zaal. De beelden van het schimmenspel waren op zich zelf vaak juweeltjes van plastiek. Zoowel de lente-ydil- le in het begin, als de voertuigen van alle eeuwen en tenslotte de opening van de Staten- Generaal werden uitgebeeld op het doek op een wijze, waarvoor wy niets dan lof hebben. Uit een aesthetisch oogpunt was hier zeer veel te bewonderen. Dit is intusschen niet genoeg voor een on derhoudende en vrooljjke kunstavond. D i mondelinge en muzikale illustratie van Frar.s Daun was hiervoor noodig en voor de afwisseling zijn liedjes en zijn praatjes tot de zaal. En van dit alles kwam juist weinig te recht. Er was geen contact, er was geen span ning, er was slechts weinig vroolyikheid. De vertooning van Kietsprent van Cornelis Veth „De geschiedenis aller kunsten'', was evenmin in staat ons te boeien of om op een andere wijze weer g*ed te maken wat bedor ven was. Het was wel aardig en er werd wel eens gelachen, maai' het was toch allesbehalve Intusschen is het heel goed mogelijk, dat het een genoeglijke avond is geweest voor de le den van de Kunstvereeniging, die de onderlinge band weer eens hebben versterkt en tezamen nv*f vreugde het 30-jarig bestaan hebben ge- ERNSTIG VERBRAND. Gistermiddag heeft het andorhalfjarig kind van S. in de ouderlijke woning aan de Binnenlaan 11 een schaaltje met kokend vet over zich heen getrokken. Het kind liep ernstige brandwonden op aan het gelaat en de armpjes en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht ONBEHEERD STAANDE RIJWIELEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag is door een nacht- wuker van de N.V. Leidsche Nachtveilig- heidsdienst en Controle een rijwiel onbe heerd gevonden. Beide rijwielen zijn door hem ten kantore der Nachtveiligheidsdienst. Heerengracht 18 gedeponeerd, waar ze ter beschikking blij ven tot de eigenaars komen opdagen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W F Dcvitee en J J v. <J. Zeeuw Cv Velzen 26 j. en J de Laaf 29 J. J v Weizen 28 en E Jomrtyoed 2 J. M Ras 22 J. en A. J. de Koning- 23 J M Hnrte- velt 22 J. en S Pardon 22 j. B Bergers 23 j. en A Devilee 21 J. A Schotel 24 J. en G C lledegeld 23 j. W I Erades 25 j. en D C Lantrok 19 J. MAC Koopman 23 j. en II. JongedtJk 21 J. W M K Hoenke 21 j. en C. P. v. Iterson 25 j. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente is in vergadering bijeen geroepen tegen Maandag 25 Novem ber a.s. des namiddags 2 uur, ter behande ling van de volgende punten: 1. Voorstel van B. en W. om een perceeltje bouwgrond te nemen uit de exploitatie van het Grondbedrijf voor gemeente doeleinden. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Zaalber- gerstr. aan W. van der Helm alhier q.q. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Jong- kindt Coninckstraat aan S. D. van Hemsbcrgen. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Zaalber- gerstraat, aan K. Tolk, alhier q.q. 5. Voorstel van B. en W. tot het geven van een naam aan een nieuwe straat en tot wijziging van de namen van twee straten. C. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie over 1929 aan het Be stuur van de plaatselijke Vereeniging tot bestrijding van tuberculose .alhier. 7. Voorloopige vaststelling van de rekening van ihet Grondbedrijf, dienst 1928. 8. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Armbestuur over 1927 9. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van bewoners van de Verlengde Aarkade en d. West- kanaalweg om uitbreiding te hunnen be hoeve van de water- en electriciteits- voorziening. 10. Benoeming van een onbezoldigd Ambte naar van den Burgerlijken Stand. Aan bevolen worden: 1. P. van Dijk; 2. J. 'L. H. Boeren. 11. Vaststelling van de gemeentebegrooting dienst 1930. 12. Voorstel van B. en W. tot verlaging van ihet electriciteitstarief. ALKEMADE SCHOOLKWESTIE. Dc Kroon heeft thans uitspraak gedaan op het beroep ingesteld door den Raad der ge meente Alkemade tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij met vernietiging van het be sluit van den Raad van 27 Febr. 1929 is be paald dat de door het R.K. Kerkbestuur van St. Petrus Banden overeenkomstig nrL 72 der Lageronderwijswct 1920 gevraagde me dewerking tot uitbreiding van de R.K. Bijz. school te Nieuwe-Wetering alsnog moet wor den verleend. Zooals bekend grondde de Baad zijn afwijzende beschikking op het feit dat in het Bouwbesluit een bepaling staat dat elk leslokaal ruimte biedt voor 48 leer lingen, zoodat eerst bij 97 leerlingen een derde lokaal kan aangevraagd worden. Het aantal leerlingen bedroeg 78; Ged. Staten merkten op, dat aangezien de stukken door het kerkbestuur ingediend overeenkomstig de wet in orde waren de Raad zijn mede werking niet had mogen onthouden. De Kroon uitspraak doende liet het wettelijk standpunt terzijde cn overwoog dat niet kan gezegd worden dat de eisch. dat elk van de drie leerkrachten welke aan de school ver bonden zijn, een eigen-klasselokaal heeft, uitgaat hoven de normale eischcn aan het geven van lager onderwijs te stellen, zoodat de Ged. Staten, hetzij op andere gronden, terecht hebben beslist dat de gevraagde me dewerking alsnog moet worden verleend. De kroon houdt er dus in deze een zeer eigenaardig standpunt op na, want wettelijk erkent zij dat de gemeente Alkemade in 't gelijk had behooren te worden gesteld, aan gezien nergens in de wet een bepaling is te vinden dat bij drie leerkrachten er ook drie leslokalen moeten zijn. BOSKOOP WINKELSLUITING. In verband met de alhier te houden win kelweek, mogen de winkels van 27 tot en met 29 Nov. en volgens de verordening op de Winkelsluiting van 29 Nov. tot en met 6 December met uitzondering van de Zon dagen tot n.m. 11 uur voor het publiek ge opend blijven „THIMOTHEUS" Voor do Chr Geref. .Tongelingsvereeniging .Timotheus" hoopt Woensdag 20 dezer n.m. 7 uur in dc Chr. Geref. Kerk op tc treden ds. S. v. d Molen, van Lissc. BURG. STAND. Geboren: Jannigje Johanna, D. v. C. E. Stern en J. J. G. v. I-Iouwelingen. Sophia Johanna, D. v. P. H. Kooij en C. J. v. d. Willik. Cornells, Z. v. J. v. Wengerden en E. v. Ree. Klazina Barbara, D. v, B. dc Vrijen en A. v.. Staveren. Ondertrouwd: S. Kuipers en A. M. Groenestein. Getrouwd: A. B. Kooyman, 21 j. en A. Jonge jan, 27 j. C. A. Koops, 28 j. cn A M. v. Rijn. 25 j. Overleden: Josina Johanna Vcrbcij, 3 dagen. KAAG. KAAG. Bij gelegenheid van de ingebruik neming van de nieuwe pont heeft de ex ploitant de heer W. Verhoog van talrijke zijden gelukwenschcn in ontvangst mogen nemen. O.a. mocht hij.de volgende dichter lijke ontboezeming ontvangen: ..De blijde mare ging in 't rond Verhoog die heeft een nieuwe pont". Ik hoop, dat gij er mee verblijd En afdoend mee geholpen zijt! Zoo'n mooie pont gaat nimmer stuk Dus wensch ik U er mee geluk! De menschen die pij overvaart Worden van ongemak bewaard En menig trouwe ponteklant Vaart van plcizier naar den overkant Bij storm en regen, zon of wind Blijv' steeds de pont ons aller vrind En overdag, maar ook bij nacht Houden de Verhoogs er trouw de wacht Lang leve. de Kaag en leve de pont Weest blij er mee enleef gezond Daar aan dien mooicn Kagerhoek Tot ziens, Uw vriend, Van Tussenbroek. KATWIJK GEMEENTERAAD. Het bestuur der Herv. Scholen vraagt gel den beschikbaar te willen stellen voor den bijbouw van de Ilerv. School III. Wordt ge- renvoyeerd naar B. en W. voor pracadvies. Het bestuur der Chr. IIBS. te Leiden vraagt een bijdrage in de exploitatie kosten dezer school over 1927 ad f 91.66 per leerling. Het aantal leerlingen bedroeg 14 2/3 zoodat het, bedrag wordt 14 2/3 x f 91.C6 is f 1344.35. Besloten. Volgt punt 4. Voorstel tot het aanvaarden van schenkingen. Het verzoek is ingekomen om twee giften f 21.59 en f 19 44 te willen aanvaarden. B. en W. stellen voor deze schen kingen van iemand die onbekend wenscht te blijven, in dank te aanvaarden en voor dit bedrag banken te laten maken om te plaatsen aan den Boulevard Hiertoe wordt besloten. Voorstel tot verhuur van het hulppost- en telegraafkantoor te Katwijk aan den Rijn. Voorheen werd dit gebouw aan het Rijk ver huurd. Hierin is thans wijziging gekomen. De gemeente verhuurt het aan den kantoor houder. Na verbouwing is de huur met f 150 per jaar verhoogd en voor f 450 verhuurd aan den heer J. Touw, kantoorhouder van het hulppost- en telegraafkantoor. Voorstel tot verhuur van grond. De hier- nagenoemde personen wenschen van de ge meente bouwgrond te koopen. B. on W. heb ben hieromtrent voorstellen wat betreft den jirijs. hierna genoemd. Verder de gewone voorwaarden. De heer A. J. Ouwehand 3?0 M2 aan den Driéplassenweg f 6.50 per M2; L. Ouyt 300 M2 aan de Varkevisserstraat A f 4.5' per M2: dezelfde 300 M2 aan dezelfde straat ;i f 6.50 per Mde heeren W. Vooijs en A. Verdoes 960 M2 aan dc Weth. Meer- burgstraat ;i f G.50 per M2 en G. de Best J. Azn. 338 M2 aan de Varkevisserstraat voor 15 per M2. Alle verzoeken worden door den raad toe gestaan. Voorstel tot het bestraten van gedeelten van het Schelpenpad. De totale onkosten zul len f 11.450 bedragen. Nadere voorstellen tot dekking van deze som zullen aan den Raad worden aangeboden. De lieer J. van Duin is blij met dc ver beteringen, doch vraagt of niet eerst de straten in de bebouwde kom in aanmerking Weth. Ouwehand antwoordt, dat voor de straten in de kom elk jaar een post op do begrooting voorkomt. Dit beoogt echter een verbetering, die bezuiniging zal geven. Dc onkosten aan liet schelpenpad worden jaar lijks grooter en komen steeds terug, terwijl ecu klinkerbestrating afdoende helpt. Aan genomen. Punt 8. Voorstel tot het uitvoeren van be- schoeiingswerken aan het P. II. Kanaal. Ge durende langen tijd kwamen steeds klachten in over de onvoldoende gelegenheid ora te lossen en te laden aan het P. H. Kanaal. Voor het invaren der loggers is het kanaal te smal. Do bdstaande sieigers b.v. geven, ook voor de binnenscheepvaart dikwijls stag natie. Het is vooral het visscherijbedrijf. de reeders. die hiermede gebaat zijn. Al waren geen klachten ingekomen dan toch zouden B. en W. ter gelegener tijd met een dergelijk voorstel zijn gekomen. Advies is ingewon nen bij het Ingenieursbureau Bongaerts. Al komt eenmaal een Berghaven dan zal toch verbetering van het kanaal noodig zijn. B. en W. stellen zich voor die verbeteringen door verlenging der bestaande schoeiing tot de Chemische fabriek van Dr. van D. en verbreeding van het kanaal die mede door de beschoeiing verkregen wordt. Een derge lijke beschoeiing in gewapend beton zou volgens het Ingenieursbureau Bongaerts kos ten f 80,000.—, terwijl een beschoeiing met stalen dam wand f 76000.zal vragen. Genoemd bureau adviseert een stalen dam- wand vooral uit technische ovenvegingen. Gebleken is dat dit systeem stalen damwand het z.g. systeem „Larssen", een langen levens duur heeft op plaatsen, waar het werd toe gepast. B. en W. vragen een crediot van f 76000.tot uitvoering van deze werken, waarvan tot uivoering spoedig zou moeten worden overgegaan, omdat zulks in den winter en het voorjaar hiervoor do gunstig ste tijd is, in verband met de scheepvaart. De heeren Kaeting en Meerburg brengen hulde aan B. en W. voor de betoonde acti viteit. Vooral de laatste spreekt zijn groote genoegdoening uit namens vele ingezetenen en hoopt, dat door de verbeteringen de wel vaart zal toenemen. De heeren van Tongeren, Grimbergen cn Rijkers stellen eenige technische vragen, die door Weth. Ouwehund worden beantwoord, woord. Zonder hoofdelijke stemming aangehomen. Punt 9. Voorstel tot hot overnemen van grond, ten behoeve van den aanleg van be strating en riolcering. Het betreft het z.g. „Lombok" in het Zuidelijk deel van Katwijk aan Zee, waarover al meerdere malen klach ten zijn ingekomen over den onhoudbaren toestand aldaar. De bewoners-eigenaars zijn bereid den grond voor genoemde werken gratis aan de gemeente af te staan. De ge meente heeft op verschillende panden recht van erfpacht. De canon, stellen B cn W. voor, zal dan ingaan 1932, als het contract is afgeloopen, met f 2.50 moeten worden verhoogd. B. en W. vragen den raad dc gel den hiervoor bcnoodigd en geraamd op f 2100 beschikbaar te stellen. Punt 10. Dc voorstellen tot wijziging der gemeentebegrooting 1927—1928 en grondbe drijf 1929 zijn van administratieven aard. De raarl gaat hiermede accoord. Punt 11. Voorstel van 8 raadsleden om over te gaan tot intrekking van het raads besluit d.d. 23 Aug. 1928, nopens den bouw van een gemeentehuis. Dc voorstellers achten zich niet verant woord, nu reeds lot den houw van een nieuw Gemeentehuis over tc gaan. Zij wenschen gunstiger tijden af te wachten, en den bouw uit te stellen tot voldoende waarborgen ver- verkregen zijn om dc kosten te kunnen dragen. Dr. Eijkclenhoom, één dor onderteekenaar; deelt mede, dat dit voorstel het logisch ge volg is van liet afstemmen van het prac advies van B. on W. op het adres van Dl Ouwehand in de vorige vergadering. Dc heer J. van Duijn haalt de geschiedenis nog eens op en ccnsiatecrt, dat liet geld dat reeds uitgegeven, l 19.000, weggesmeten is. Ook de heer van 'J or.geren gaat uitvoerig i n deze zaak in -i: siiit aan do voorstellers eenige vrvgen V. (Ike reden is er om een dergelijk b.'óluit te r.',,ren? Dc toestand is zoo onverantwoordelijk. Moeten we dit voor stel louter l.es'.lniuwen als een formeolc han deling? Zao ja. is die moreel gemotiveerd? De minderheid heeft recht dit te vragen. Do heer Bilkers lieeft de beraadslaging over deze zaak niet bijgewoond. Hij acht liet niet gewenscht groote uitgaven te doen, voordat d resultaten bekend zijn van de wet op de finan. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Dc ingezetenen zijn thans al te veel belast en wil hen niet hooger gaan be lasten. Hij wil eenige jaren wachten. Hot voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Togen de heeren Ouwehand, Dubbeldam, van Ton geren, van Duijn, Guijt cn v. d. Bent Punt 12. Voorstel tot het geven van een crediet voor het onderzoek van de mogelijk heid over te gaan tot verbouw van het ge- moenteliuis. B. en W. zeggen in hun pracadvies o.m. dat 'uit de gehouden besprekingen in vorige raadszitting de conclusie getrokken kan worden, dat de raad niet tot den bouw van een gemeentehuis wenscht mee te werken. B. cn W. meenden daarom een andere op lossing te moeten zoeken, omdat de raad dc oplossing van dc vraag, hoe in dc reeds jaren gevoelde behoefte van een ander ge meentehuis moest worden voorzien, onaan geroerd liet. Discussies over de vraag of in de behoefte moet worden voorzien, zullen thans wel overbodig zijn. Al dikwijls is dit aangetoond en hiermede was de raad het eenparig eens. Sinds 1928 is de toestand nog slechter geworden door noodzakelijke uit breiding van personeel. Archiefstukken, een voor de gemeente zeer kostbaar bezit, wor den bewaard op een zolder De kluis is voch tig cn moet electrisch verwarmd worden. De secretarie heeft een veel te geringe ruimte, mede door genoemde uitbreiding van personeel. B. en W. zijn thans gekomen met dit voorstel, omdat dit College verhinderd werd in de uitvoering van een vroeger ge nomen besluit. Het tijdstip lijkt B. en W. daarom gekomen om te overwegen of verbouw eenige uitkomst kan brengen. Dit voorstel zal mogelijk niet met vreugde worden begroet, doch het door een vergaderng van 4 Oct 1.1. ingenomen standpunt, dwingt er toe. B. en W. vragen mitsdien aan den raad een blanco crediet om te doen onderzoeken of verbouw moge lijk is en wat de kosten daarvan zullen kunnen bedragen. Daarna zullen verdere voorstellen aan den Raad ter overweging worden aangeboden. De hoer Meerburg kan zich niet. met het standpunt van B. en W. vereenigen. Het be sluit van den Raad in 1918 blijft gehandhaafd Dc uitvoering alleen is nog uitgesteld Als de werkzaamheden door gebrek aan ruimte worden vertraagd, kan het kantoor van den Ontvanger dan niet verplaatst worden, b.v. naar het M eeshuis. We moeten voorloopig afwachten, hoe de toestand zich ontwikkelen zal. Indien B. en W. willen komen met plannen om het oude Gemeentehuis te ver bouwen, kan dan aan Gemeentewerken niet opgedragen worden een kostenberekening en schets tc maken? De Voorzitter zegt, dat in 1918 de heer Meerburg zelf verklaard heeft, dat verande ring dringend noodzakelijk was. De reden die toen golden, gelden nu nog en in veel klemmender mate. Hoc noode B. en W. ook met dit voorstel gekomen zijn, de raad dwingt hen er toe. Er is geen deugdelijk argument gebezigd. Door een samenvoeging van stemmen heeft dc oppositie een meerder heid en daardoor een machtsmiddel. Uitvoerig staat spr. daarna stil bij de nood zakelijkheid van nieuwbouw. Hij wijst op 't gemeentearchief, dat voor het grootste deel op den zolder ligt; op de wijze waarop door het personeel het werk voor de Gemeente naren moet worden gedaan. Moet soms de Burgemeester of een of andere Commissie ook maar in het Weeshuis Avorden onderge bracht? B. en W. kunnen de verantAvoordelijkheid voor zulk een toestand niet langer dragen. De heer Meerburg schijnt daar niets van te begrijpen en dit doet hem innig leed. De heeren van Duijn, v. d. Bent en v. d. Zwan verklaren zich allen tegen dit a'oorstel en motiveeren hun stom. Als de heer van Tongeran het woord voert interrumpeert dc heer Eijkelenboom: U wil het niet begrijpen. Weth. Ouwehand gaat op die interruptie in en zegt met verheffing van stem: Ik wil het niet begrijpen, waarom de heeren er tegen zijn. De heer Meerburg: Wij willen uitstel maar Avorden niet geloofd. De voorzitter hamert. Wethouder Ouwphand: U slingert van stuurboord naar bakboord. De heer van Duijn verwacht van de tegen standers een voorstel, niet van B. en W. De Voorz. Daar komt niets. De heer Eijkelenboom zegt, dat hij niet meer het Avoord zal voeren, omdat het college van B. en W. geprikkeld is. De voorzitter werpt deze beschuldiging met kracht en klem van zich. Er is een ze kere Avarmte, als men ernstig voor de be langen der gemeente opkomt en de tegen stander niet argumenteert. Geprikkeldheid is er niet, Avel leed. Een a'oorstel van B. en W. in stemming gebracht Avordt verworpen, met 2 stemmen voor en 13 tegen. Voor de weth. OuAvehand cn Dubbeldam. Punt 13. Voorstel tot vaststelling a'an een instructie van den havenmeester. Tot heden «as voor dezen functionaris geen schrifte lijke instructie. Door B. en W. is deze thans samengesteld en Avordt den raad heden aan geboden. Hij moet te KatAvijk aan Zee wonen. (Te KatAvijk aan den Rijn vervult de politic dezen post) en wordt volgens deze instructie door B. en W. benoemd. Aange nomen. Punt 14 betreft de definitieve vaststelling ecner verordening houdende regelen met be trekking tot het bouAvcn lang3 de Sandt- laan. Deze verordening heeft ter visie gele gen en Avordt nu vastgesteld. Dc raad heeft geen bezwaar. Punt 15. Voorstel tot sluiting van een ge deelte van de Baljuwstraat voor het verkeer met motorrijtuigen. Het betreft het gedeelte tusschen Weeshuisstraat en Prinsestraat dat op het bedoelde punt slecht 2.50 M. breed, dus veel te smal is voor dit verkeer. De raad kan zirii vercenigen met het voorstel van B. en W. Na eenige bespreking aangenomen. Punt 16. Voorstel tot wijziging der politie- A'erordening bedoelt deze verordening aan Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag be treffende de begrooting van Defensie vour 1930. Tc Utrecht heeft de Ned. Herv. Zondag scholenbond op Geref. grondslag vergaderd. (Biz. 5.) De rede die Prof. Dr. H. Visschei in 'le TAveede Kamer heeft gehouden. (Hlz. 9.) Op 21 Nov. a.s. zal hel honderd Jaar gele ien zijn dat De Génesiet geboren werd. NicuAve berichten over de publicatie van den brief van Prof, van Kysinga. Overleden is de heer J. H. Blum, oud-Jid der TAveede Kamer. BUITENLAND (blz. 2). Gemeenteraadsverkiezingen in Duitseh- land. Relletjes in Berlijn en andere plaatsen. Te Breslau een doode. Te Berlijn, Avaar de helft der kiezers nog niet is opgekomen, hebben de communisten en nationaal-socialisten (uiterst links en uiterst rechts) vele zetels veroverd. Deze week beginnen de besprekingen over het Saargebied. De data der aanstaande groote conferen ties vastgesteld. te vullen met de bepaling, dat het verboden is a'erkoopingen in de gemeente te houden van oud hout (afbraak;. Dit mede in ver band met het verspreiden van ongedierte door deze verkoopingen. Aldus besloten. Punt 17. Benoeming van een gemeente secretaris. Door B. en W. is een aanbeveling opgemaakt luidend: no. I D.C.O. Boekhoven, hoofdcommies ter secretarie alhier, no. 2 de heer v. cl. Meijden, hoofdcommies ter secretarie te Voorburg. Nadat dc raad meer dan een uur in ge heime zitting heeft doorgebracht. Avordt, na dat de vergadering Aveer openbaar is, tot stemming overgegaan. Uitgebracht Averden 15 stemmen. Op den heer Boekhoven Averden uitgebracht acht en op den heer v. d. Meijden zeven stemmen. Gekozen do heer Boekho ven. De Voorz. spreekt hem zeer hartelijk toe, Avaarna de gekozene de vereischte eeden aflegt en als secretaris zitting neemt. Rondvraag. Op de vraag van Dr. Lodder, in vorige vergadering gedaan, betreffende stremi g van liet verkeer aan den Valk. Aveg (1. t de Zandexploitatiemij. zegt de a-oorzitter dat in een onderhoud met de Di rectie dezer Maatschappij dat alle medewer king gegeven zal worden om dit te voorko men. Binnenkort behoeft trouwens geen ma teriaal meer gelost te worden dus zal het niet meer kunnen voorkomen. Op de vraag van den heer al Tongeren betreffende de toestand A'an den Aveg Schouw v. Duiven voorde zegt de Voorzitter dat door hun Col lege al meerdere malen klachten zijn inge diend, laatstelijk nog bij schrijA-en van- 29 Juli aan Ged. Staten. Dr. Eijkelenboom had een A'raag gesteld in verband met de heerschende Alastrim. De voorzitter zegt dat gelegenheid voor in enten voldoende is gegeven en met de Di rectie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn voorbereidingen getroffen voor eventueele overbrenging van patiënten. De heer Eijkelenboom vraagt of B. en W. bereid zijn de praeadviezen, zoodra deze zijn a'astgesteld, aan de Raadsleden tee te zenden. In sommige gemeenten worden ze gpdnikt en als bijlaeen bij de notulen aan de Raads leden gezonden. In een a'olgende vergadering zal hierop geantwoord Avorden. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN HET SPIRITISME. Op uitnoodiging van de J.-V. op G. O. „Pred. 12 la-' hoopt a.s. Woensdagavond tc half S alhier in de Geref. kerk op te treden Dr. J. Hoek van Den Haag rnet het onderwerp: „Het Spiritisme". Alle belangstellenden z'jn var. harte welkom. KATWIJK AAN ZEE COLLECTE. De opbrengst oer collecte voor de Zeemans- zending, j.l Woens<iagavond gehouden, is f 50.50 OUDERAVOND. Vrijdaga\'ond half 8 zal in Casa Cara school IV, hoofd de heer van den Akker, eeu ouder avond houden. VOOR DE ZENDING. Het bestuur van de plaatselijke Zenrlingsvtr- eimiging A'an de Herv. Kerk deelt mede, dat tot en met lt November is ingekomen een bedrag van f 200,11, dat is reeds f 173,10 meer dan verleden jaar. Dit bedrag is ingezameld in de kerken cn bezorgd bjj d9 predikanten en bestuursleden. De kinderen van de Herv. scholen droegen een bedrag van f 129,35 af. FILMAVOND. Ten bate van het tehuis \'oor door armoede verzwakte kinderen „Jeruël" te Leiden geeft de heer J. Staaiman heden, Maandag, om acht Uur een filmavond in de gemeentezaal. Het hoofdnummer is: „God hoort en verhoort net oprecht gebed'*. KATWIJKSCHE GYMNASTIEKVEKEEN. „HERCULES". Er heeft verantlering in de oefeningsavonden plaats gehad; deze. is nu als volgt: Jongens- cn heerenafdeel ing: Maandag 7-8,30 nam. jor.gensafd. 2; 8.S0-10 39 nam. heerenafd. 2; Donderdag 7-S.39 nam. jongons- afd. 1; 8.30-16.30 nam. heerenafd. 1. Meisjes- en damesaf deeling: Woensdag 6-7.30 nam. jonge meisjes; 7.30-9 nam. oudere meisjes; 9-10.30 nam. dames. Met het oog op de binnen enkele Aveken Le houden uitvoering wordt aan hen, dia ais lid wenschen toe te treden, verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te meiden op een der openingsavonden in het turnlokaal achter Casa Cara. DE ZUID-BOULEVARD. Zaterdag Is men van gemeentewege '-laar gekomen met het laatste gedeelte van den Zuid-Boulevard met helm te beplanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2