Jlietmrp $Vthsfl jt(imiriml Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT» Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) per week 1 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dagelijksche zending M7<— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2900 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929 A D V E H T E N T I N: Van 1 tot 5 regels1.17VS lilke regel meer 0.22Va Ingez. Medcdetlinger. van 15 regels „2.30 Elke regel meer -0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang uit bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VOORZORG EN VOORZORGSMAATREGELEN ke in de roeping der Overheid treedt, i breken en wantrouwen zaaien bij het in den weg naar haar orde bescherming volk. Wy wezen in de voorgaande artikelen op het beginsel, waaruit de voorzorg be hoort op te komen en de zedelijke ver antwoordelijkheid, op wie die rust en waardoor voorzorg ook als zedelijke roeping van den mensch moet worden nagestreefd. In verband daarmede moest ook de taak der Overheid worden gezien als een leidende en behoort zij van burger en maatschappij vervulling van die roe ping te eischen, indien nalatigheid en nood dat noodzakelijk maken en moet zij burger en maatschappij verantwoor delijk en aansprakelijk houden. Slechts buitengewone omstandigheden en ge brek kunnen de Overheid nopen om zelf voorzorgend op te treden voor personen en groepen, totdat de juiste weg weder kan» worden gevolgd. Uit een en ander volgt dat de Over heid krachtens de haar eigen roeping zeer zeker tot bemoeienis met de sociale voorzorg is gerechtigd en verplicht, ook al vervult zij niet de taak, die op ande ren moet rusten. Als dienaresse Gods toch heeft zij gerechtigheid te oefenen naar de door God gegeven zedelijke orde. Kaar taak is een taak van be scherming van het leven der natie, en mag slechts bedoelen de vrije ontplooi ing van het leven te bevorderen naar die zedelijke orde, de ongerechtigheid te verhoeden en te vervolgen, en derhalve een veilige en rustige saamleving te on derhouden. Het hechte fundament voor zulk een saamleving is de handhaving van die zedelijke orde, welke de Godsvrucht als door God den Heere bevolen kent en welke overeenkomt met 's menschen le venswet. Die orde verschijnt der Gods vrucht in het licht van des menschen levensbestemming. Zij schouwt het le ven der menschheid in eeuwigheidslicht en de bestemming der menschen als een eeuwige. Het levensdoel gaat boven dit aardsche bestaan uit, doch juist daardoor erlangt de aardsche saamle ving ondanks haar vergankelijkheid een zoo verheven waarde. Voor het oog des geloofs gaat de eisch der goddelijke ge rechtigheid over heel dat leven op, zoo dat het geloof de prediking van dien eisch doet hooren en verwachtende de komst van het Koninkrijk Gods het voorrecht smaakt aan die komst te mo gen medearbeiden, een iegelijk in zijn goddelijke roeping. Gods Woord onder richt den mensch, wien het licht der Waarheid opging, omtrent die roeping en de rechten des Heeren, zoodat hij voor de handhaving dier rechten op komt, ook in de menschelijke saam leving. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat een Christenmensch niet getrouw kan zijn zonder in strijd gewikkeld te wor den met de wereld van ongeloof, welke het levensproces ziet in natuurlijke rede licht en omtrent de bestemming des le vens geen andere voorstellingen en idealen vormt dan hem de beschou wingen van den in zonde gevallen mensch voortbrengen. Het is schier overbodig op te merken, dat de gedichtselen van het menschenhart uit zelfzucht ge boren, boos en met zijn eigen levens wet in strijd zijn. Tot heerschappij geroepen zal- de mensch deze godde lijke roeping ombuigen tot verwezenlij king van eigen plan en bestel. Hij zal trachten de aarde te onderwerpen tot zijn dienst en schijnt daarin wonderwel te slagen. Ja ook zal hij de menschheid in zijn toekomstplan opnemen om ook de gansche saamleving te onderwerpen aan zoodanige orde als naar hij meent leiden kan tot verwezenlijking van een levensorde, waarvan hij zich droomt, dat zij het ware levensgeluk zal brengen. Hij werkt aan een rationa- liseering van het leven, die zoo zij tot werkelijkheid kwam hem ter kwader ure zou begroeten als den slaaf van zijn mechaniek en heerscherstalent. Ook in dat stelsel van rationaliseering wordt de voorzorg aangegrepen, opdat de komst van het rijk des menschen worde verzekerd. En men kan niet ont kennen, dat ook die voorzorg beveili ging van het leven bedoelt, zij het ook, dat men naast bescherming van wat tot het voorgestelde doel dienende wordt geacht, ook tot bestrijding, zoo niet doo ding streeft van wat voor schadelijk en niet nuttig tot verwezenlijking van toekomstmaatschappij wordt gehouL Uit het rationaliseerende ook moet opvatten als haar oppervlak kig tegendeel: dooding van wat aan haar orde in den weg staat. Ook zij be wijst zich in haar heerschappij als de handhaafster van een zekere orde, die haar zedelijk voorkomt en doet dus op haar wijze en naar haar opvatting niet anders dan wat het geloof moet eischen van de Overheid als Gods dienaresse, handhaving der goddelijke orde, zoodat de gehoorzame beschermd, de tegen strever vervolgd en gestraft wordt. Merkwaardig is echter de omlegging der verantwoordelijkheid in de beide voorgestelde orden. Terwijl de van God bevolen orde de voorzorgende taak legt op individu en maatschappelyken le venskring, ontlast de orde van hét rijk des menschen dezen van die taak en brengt die over op de onpersoonlijke ad ministratie, welke in de plaats der Overheid treedt, zeg op den Staat. Dit is trouwens zeer consequent, want men bedoelt ontlasting der individuen van moeite en zorg en de losmaking van banden en lasten. Men vangt dus daar mede zooveel mogelijk aan, met het re sultaat, dat de tegenstander, zoolang hij nog machtig is om te dragen, daarmede wordt bezwaard. Allengs schijnt echter het inzicht wakker te worden, dat men in dezen weg niet kan voortgaan zonder in de strikken van het eigen stelsel verward te raken, hoewel velen dit nog niet zien. Hoe het ook zij, de voorzorg eischt de aandacht zoowel van den Christen- staatsman als van den nastrever eener gerationaliseerde heerschappij naar het plan van een z.g. vooruitstrevenden geest. Doch terwijl de eerste de voor- zorgende taak ziet in het licht van de komst van Gods Koninkrijk en haar vervulling gebonden acht aan de zede lijke rechtsorde, betracht de laatste die op zijn wijze met het oog op zijn toe- komstrijk. Voor beiden echter wordt de taak be paald door de feitelijkheid welke voor ziening eischt, en zoo zullen beiden de zelfde problemen vindenin handel, nij verheid, landbouw, volksgezondheid, en zich gesteld zien voor allerlei verschijn selen, die voorzorg eischen: om enkele te noemenwerkloosheid, ongeoorloofde .concurrentie, tegenspoed, misgewas, veeziekte, watervoorziening, woning nood, besmettelijke ziekten, ziekte, in validiteit, ouderdom en wat al niet Indien de vrije maatschappij naar des menschen levenswet zich gedroeg, ware de Overheid om der zonde wil niet daar. Nu is zij er om gerechtigheid te oefe nen, wijl de mensch zich aan de hoogste zedelijke orde onttrekt en haar kracht om die te handhaven schuilt in de vreeze Gods, die haar en het volk ver licht. In die vreeze ligt ook het beginsel der wijsheid, welke Voorzorgt en doet voorzorgen naar Gods ordinantie. Doch die vreeze verstaat ook, wat het zeggen wil, dat God niet eeuwiglijk met den mensch wil twisten, wijl het gedichtsel van des menschen hart boos is. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-ordc aan E. Wagenaar, ambtenaar-bode der Weldadig heidsinrichting Montefiore te Amsterdam. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is. aan A. Citroen, juwe lier te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Kroonorde van België. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen mr. J. H. C. M. van der Kun, thans substi tuut-officier van justitie bij gemelde recht bank. ZEEDIENST. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen uit den zeedienst luitenant ter zee 2e klasse J. J. van Stuyvesant Meyer. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst tot reserve officier van gezondheid 2e klasse J. K. van der Veen, arts. RIJKSKRANKZINNIGENGESTICHT. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd <ot geneeskundige aan het Rijkskrankzinnigen- gesticht te Woensel J. G. Grüschke, arts' te Rotterdam. Dit.beteekent echter niet, dat de op lossing dezer problemen geen verband zou houden met de beginselen van le vensbeschouwing en uit dien hoofde niet tot onderscheidene maatregelen voeren. Alleen maatregelen moeten ge troffen, Voorziening is eisch ook voor den- Christenstaatsman en wanneer men de leuze verheft: Overheidsbemoeienis zoo weinig mogelijk is dit juist, doch de staatsbemoeienis wordt op het terrein dezer voorzieningen bepaald door de na latigheid en nood der vrije maatschap pij. Hoe beter de maatschappij haar roeping verstaat, hoe minder de Over heid tot bemoeienis is genoopt. Onder alle omstandigheden, echter zal de Christenstaatsman het beginsel hooghoudenstaatszorg slechts in uiter sten nood. De Overheid doe niet, wat burger en maatschappij geroepen zijn te doen. Dit sluit echter Overheids- bevnoeienis niet uit. De beschermende taak der Overheid gebiedt dat zij maat regelen treft, opdat de noodige voorzor gen worden getroffen, die het leven mo gelijk maken en van misstanden zooveel in haar vermogen is de saamleving vry houden. De wijze, waarop de Overheid voor ziening treft, behoort derhalve van uit de beginselen te worden beoordeeld, die zullen heerschen naar Christelijke be schouwing, opdat de Christelijke zede niet worde gekrenkt, maar gehand- haafd.- Van het grootste gewicht zal het dus zijn, hoe de maatschappij zich ten aan zien van de zedewet gedraagt. En hoe wel wij niet van meening zijn, dat de Overheid den haar gestelden eisch mag loslaten, zoo de maatschappij dat doet, is het tóch duidelijk, dat de ontwikke ling van die maatschappij haar in meer dere of mindere mate van de macht kan berooven om te doen wat zy be hoort te doen. Het bevrijdt ook het Christelijk deel der natie niet van de roeping en verant woordelijkheid om met alle macht te streven naar de doorwerking van de heilige beginselen, integendeel met te meerdere inspanning heeft het zijn krachten te vereenigen om te doen wat de hand vindt om te doen. Wanneer zooals in onzen tyd uit de gelederen der Christelijke partijen veel kleurige critiek wordt vernomen op voorzieningsmaatregelen van Over heidswege getroffen, kan er weinig ver wachting tot hervorming zijn, zoo zij het eigen inzicht in sommige aangele- j genheden zoodanig op de spits drijven, Bij Kon. besluit is benoemd tot electro- technisch ambtenaar der Telegrafie en Tele fonie L. J. E. Kolk, thans adspirant idem; is eervol ontslag verleend aan den ad junct-referendaris der P.T.T., E. M. de Jong- Nuys. DIPLOMATIE. Dr. Hendrik Muller. I-Ir.'Ms. Gezant te Praag, dr. Hendrik Mul ler, voorzitter van de Commissie voor het afnemen van Consulaire examens, is te Gravenhage in het Hotel de Twee Steden aangekomen voor het afnemen van examens. AUDIëNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 18 November i. niet plaats hebben. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND Ziekenvervoer van Flakkee. Het lid der Prov. Staten, dé heer A. J. ten Hope, heeft naar aanleiding van het z.i. hoogst bezwaarlijke vervoer van ernstige zieken, die voor operatie of nader onderzoek van het eiland Goeree en Flakkee naar Rotter dam vervoerd moeten worden, zoowel tenge volge van de slechte boot- en tramverbin ding. als van den toestand der Wegen, aa: Ged. Staten gevraagd of zij bereid zijn te be vorderen, dat de verbindingswegen tusschei Spijkenisse eener- en I-Ieenvliet en Hellr voetsluis anderzijds onverwijld worden vei beterd en dat de veerverbinding te Brielh wordt verbeterd. Ged. Staten hebben hierop geantwoord, dat het hun niet bekend is, dat het vervoer van zieken bijna onmogelijk, althans hoogst bezwaarlijk zoü zijn. Uit het verslag van de commissie voor den ziekentransport- en meldingsdienst van de Zuid-Holl. Vereeni- ging „Het Groene Kruis" blijkt, dat het zie- kenvervoer gedurende het laatstvcrloopen jaar op zeer bevredigende wijze heeft plaats gehad, behoudens de moeilijkheden tenge volge van de' strenge en aanhoudende vorst. Erkend wordt, dat de toestand der wegen niet gunstig is; de aanleg van den z.g. Groe ne Kruisweg is echter met kracht ter hand genomen. Van een herhaald uit de vaart ne men van de veerboot is naar Ged. Staten op merken, geen sprake. Ged. Staten achten daarom geen termen aanwezig voor een bevestigende beantwoor ding van bovenstaande vraag. Bruggeld. Ged. Staten stellen voor het tarief voor het bruggeld over de Giessen te Neder-Slinge- landt, gem. Peursum (het vroegere Pinke- eer), opnieuw voor drie jaren vast te stel en. Haven te Stellendam. Ged. Staten stellen voor dat de provincie zich wederom tot 1 Mei 1933 zal belasten met het onderhoud van de haven te Schiedam, waarvan de kosten gedeeltelijk door de pro vincie worden gedragen. Hocgeveensche polder. Ged. Staten stellen voor het bijzonder re glement voor den Hoogeveensehen polder te herzien en de grens aan de Noordwestzijde can den polder te verleggen tot aan den Heerenweg. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen mede te werken tot de ontbinding van de overeenkomst tusschcn. de provincie Zuid- Halland, de gemeenten op Voome en Put ten. alsmede Hoogvliet, Poortugaal, Rhoon, Pernis, Rozenburg en><3e N. V. Electriciteits- maatschappij „Voorne en Putten", welke ontbinding noodig is om de overdracht genoemd electriciteitsbedrijf aan de gemeen te Rotterdam mogelijk te maken. Ged. Staten stellen voor aan de Vereeni- ging tot bevordering van het landbouw onderwijs op Goeree en Overflakkee een bij drage voor eens te verleenen in de kosten stichting van een gebouw voor haar lagere landbouwschool met woning vooi schoolhoofd te Sommelsdijk van 1/3 gedeel te dier kosten tot een maximum van f 12000. TWEEDE KAMER RIJKSBEGROOTING 1930. Directeur-Generaal van den Waterstaat. Volgens een nota van wijzigingen op hoofdstuk IX ligt het in de bedoeling de aan stelling van een directeur-generaal van den Rijkswaterstaat te bevorderen met ingang an 1 April a.s. Het salaris van dezen hoofdambtenaar zou bepaald kunnen worden op f 12000. Voor dit ambt zal in aanmerking worden gebracht de hoofdingenieur met verlof J. A. Ringers, di recteur-uitvoerder der M. U. Z. Daar deze bij aanvaarding van de benoe ming aanmerkelijk in inkomsten zou ach teruitgaan en op aanstelling van den heer Ringers hooge prijs wordt gesteld, is het wenschelijk hem eenigermate tegemoet te komen; boven het salaris schijnt een per soonlijke toelage van f 5000 's jaars niet meer dan redelijk. ABRAHAM KUYPER- STICHTING EEN BENOEMING. Het bestuur van de Ir. Abraham Kuy- erstichtin-g te den laag heeft in de va- uture die ontstaan as doordat mr. J. i. Hangelbroek aan !en Schoolraad is erbonden, benoemd tot adj-secretaris ier Stichting mr. C. Beekenkamp te Rotterdam. DE BRUG BIJ NIJMEGEN Begin October werd in de raad van Nijme gen meegedeeld, dat do Minister van Wa terstaat van een brief door het Nijmeegsche Gemeentebestuur op 1 Aug. 1928 verzonden op 0 December d.a.v. nog geen kennis had genomen. In diezelfde raad is thans deze/mededee- ling „gerectificeerd". De „Gelderlander" zegt er van: i'at nu de rectificatie betreft, door den heer Bussèr (wnd. burgemeester) 'aange bracht in zijn verklaring van 9 Oct. de Burgemeester heeft er de spons over ge haald door te spreken van een misverstand en door hulde te brengen aan het Departe ment van Waterstaat voor den spoed, waar mee het dezer dagen het onteigeningsont- werp heeft ingediend." Daaruit concludeert het blad, dat de mi nister misschien nog niet volledig op de hoogte was, doch dat hij de brief wel kende en dat deze dus niet in de la van eèn amb tenaar was blijven liggen. Het blad hoopt, dat elk spoor van dit onaangename misver stand geheel zal zijn weggewiseht. „En de kranten, die naar aanleiding van de verslagen van 9 Oct. grapjes hebben ver kocht. aan het adres der ambtenaren van het Departement van Waterstaat, mogen' van de Nijmeegsche raadsvergadering wel goede nota nemen." We willen dat gaarne doen, want wij maakten ons ook aan een grapje schuldig; doch wat is er nu eigenlijk aan de hand? Dc overzichtschrijver in „de Gelderlander" verzekert ons eenige malen, dat hij er niets van begrijpt. Nu, wij ook niet! UIT HET SOCIALE LEVEN DE GOOISCHE TRAM Het puftrammetje, waarmee men zoo ge zellig door het Gooi hotste en hobbelde, zal heusch gemoderniseerd worden. In Janu ari 1930 worden tien nieuwe motorwagens in dienst gesteld van het type Blauwe tram (Den Haag—Leiden) en Gele tram (Rotter dam). Geen stoomtractie meer op de lijn Amsterdam—Laren; bekleede zittingen en uur-dienst AmsterdamGooi. Volgt dus. dat de aardsche macht, '.vel-(dat zij onderling het verband gaan ver- VOLKENBOND EN VREDE LEDEN VAN DEN RAAD VAN ADVIES. Het hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" heeft in zijn laatstgehouden vergadering een uitnoodi- ging om als lid van den Raad van Advies, onder voorzitterschap van Mr. B. C. J. Loder aan deze vereeniging verbonden, toe te tre den, gericht tot de heeren: H. Colijn, Minis ter van Staat; Prof. mr. J. P. A. Francois, chef van -de Afd. Volkenbondszaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken; mr. D. Fock, Minister van Staat; Prof. mr. J. A. van Hamel, oud-directeur van de Juridische afdeeling van den Volkenbond; mr. C. Ja ger, vice-admiraal, chef van den Marinestaf; Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat; prof. mr. Ph. Kleintjes, hoogleer- aar aan de Universiteit van Amsterdam; Jhr. dr. J. Loudon, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Javasche Bank; mr. L. E. Visser, Raadsheer in den Hoogen Raad, en dr. F. M. Wibaut, lid van de Eer ste Kamer. Alle genoemde heeren hebben zich bereid verklaard om deze benoeming te den. WERKVERRUIMING Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie Werkverruiming te 's-Gravenhage onder presidium van haar Voorzitter, Prof. Dr. Mr. H. Nolens. Medegedeeld werd, wat door het Bureau der Commissie verricht was om het bedrijf van het baggeren van Maas-grind te bevor deren. Met leedwezen nam de Commissie er ken nis van, dat de bemoeiingen van het bureau om te verkrijgen dat een belangrijke bestel ling voor het Provinciaal Electriciteitsbe drijf In Noord-Holland niet aan een buiten landsche fabriek zou worden opgedragen, geen gunstige gevolgen hadden gehad. Medegedeeld werd, dat een belangrijke or der voor vliegtuigen in het buitenland is ge plaatst, doch dat door den opdrachtgever in overleg was getreden met een Nedcrlandsche fabriek, om voor de toekomst dergelijke ders voor de Nederlandsche industrie te trachten te behouden. Inzake de aanschaffing van een installa tie voor heeldtelegrafie door het P. T. T.- bedrijf, kon de Commissie zich met de con clusie vereenigen dat bij de aanschaffing van een derpelijke installatie de belangen van de Nederlandsche industrie zoo goed als niet betrokken zijn. Het speet de Commissie te moeten v( men, dat aan haar verzoek, de toepassing van het heffen van invoerrechten op een be paald artikel zoodanig te wijzigen, dat het bedoelde artikel als grondstof voor een fa briek hier te lande zou worden beschouwd, niet kon worden voldaan. Zou dat wel het geval geweest zijn dan zou het hestnan der fabriek in de toekomst zijn vergemakkelijkt. Mededeeling werd gedaan van eenige tien tullen gevallen, waarin de bemiddeling der Commissie was ingeroepen om te bereiken dat een order hier te lande zou worden ge plaatst. In vele gevallen had de gevraagde bemiddeling het gewenschte resultaat. HET PENSIOENFONDS DER TYPOGRAFEN Men meldt ons: Eenigen tijd geleden is tusschen de orga nisatie van drukkerspatroons en die der ty pografen een overeenkomst betreffende <te stichting van een pensioenfonds tot stand gekomen. Met ingang van 9 dozer trad deze regeling in werking, en zoo moesten Zater dag j.l. voor de eerste maal de bijdragen worden gestort. De gezellen storten elke week 80 cent en de patroons eveneens 'wekelijks 80 cent voor eiken gezel tusschen IS en Gt jaar, dien zij in dienstbetrekking hebben. De pensioenleeftijd is 65 jaar Bij de eerste behandeling van de voor stellen betreffende het pensioenfonds in de typografenorganisaties bleek cr groot verzet tegen de invoering van zulk een fonds te bestaan en de bestuursvoorstellen werden tenslotte goedgekeurd met een groot e min derheid tegen. Een deel der tegenstanders vormde een comité van actie en Zaterdag hebben van sommige personeelen typografen geweigerd hun premiebijdrage te storten. Deze kwestie kan een ernstig karakter krijgen, daar het hier een verplicht pensioenfonds geldt. Wanbetalers, zoowel patroons als werknemers, worden na meer dan vier weken schuld geroyeerd, niet al leen uit het pensioenfonds, maar ook als Ld van hun organisatie. Aangezien in het ty pografisch bedrijf het verplichte lidmaat schap bestaat, zullen deze georganiseerde patroons over vier weken de geroyeerde ty pografen moeten ontslaan. Men venvacht echter, dat het aantal weigeraars over vief eken zal blijken slechts gering te zijn. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM EEN ROUWZITTING Een interpellatie van den heer Ketelaar Von Frijtag Drabbe. In den loop van den nacht viel de slag e men sedei t lang had gevreesd en werd de Wethouder J. II. A. L. von Frijtag Drabhe door den dood weggenomen. Sedert 1919 maakte hij deel uit van den aad, had heel spoedig in zijn fractie een ivloedrijke positie en zag zich-in 1925 na het conflict over de melkvoordracbt geroe pen tot Wethouder, om belast te worden met de Afdeeling Arbeidszaken. 1927, toen een college zonder sociaal democraten werd samengesteld, zag de heer Drabbe zich belast met de porlefeuille van ncicn en Arbeidszaken, een heel zware taak. Het is mee zijn beleid, dat in de be- grooMngsdscussies werd besproken, zij "t ook in verband met de ernstige ziekte, niet dan op sobere en waardeerende wijze Hij was in Raadskringen gezien om zijn riendelijke omgangsvormen, hij was in zijn gezonde dagen oen vlot werker en kon. zich, sprekend over zijn voordrachten, im mer helder en duidelijk uitdrukken, .zonder nu bepaald redenaarstalent, te bezitten. De Burgemeester opende de vergade ring en deed in een gevoelvol speechje me dedeeling van het overlijden en huldigde den overledene als een man van werkkracht en werklust, die liefde voor ornze s'ad had en z'n gaven gewijd heeft aan 't moeilijk ambt met groote toewijding. Hij sprak den wensch uit, dat God, die een man der weduwe eu een Vader der weezen beloofde te zijn, ook over de nu bedroefden en verweesden Zijn vaderoog mag wenden. De Raad hoorde deze rede staande en 'n groote stilte aan. Als teelten van rouw werd do middagvergadering geschorst. AVONDZITTING. Intermezzo. Wij hadden gedacht dezen middag de klei ne stukken te behandelen, om dan van avond met de begrooting voort te gaan. Maar nu wij hedenmiddag niet vergader den. in verband met hot overlijden van den wethouder Drabhe, moesten wij 's avonds onze perste supplement agenda behandelen. Prof. Woltjer maakte enkele opmerkin gen over een voordracht, waarbij een ver zoek van een oiizer Cbr. scholen om gelden voor de aanschaffing van een nieuwen druk van een rekenmethode werd afgewezen. Hij had formeelc en zakelijke bezwaren, maar had geen succes. De wethouder meen de op zijn deskundige adviezen te moeten vertrouwen. Moer belangstelling was er voor de. inter pellatie van den heer Ketelaar inzake ZIEKTEVERZEKERING EEN BEDRIJFSVEREENIGING Opgericht voor de Schoenindustrie. Deze dagen had te Tilburg een bespreking plaats tusschcn het bestuur van dc Federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten, e drie fabrieksarbeidersbonden, ten einde te geraken tot oprichting eener bedrijfsvereni ging tot uitvoering der wettelijke ziektever zekering. De besprekingen hadden tot resul taat dat een volwaardige bedrijfsvereni ging werd gesticht op de basis der model statuten, ontworpen door de centrale orga nisaties van patroons en arbeiders. Het be stuur der bedrijfsvereniging zal bestaan uit 5 werkgevers aan te wijzen door de Fede ratie van Nederlandsche Schoenfabrikanten en uit 5 werknemers, waarvan er 2 zullen worden aangewezen door de R.K. Fabrieks arbeid ersbond, 1 door de Christelijke Fa- brieksarbeidersbond, 1 door de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en 1 door de Ned. R.K. Bond van Meesterknechten en verder toezichthoudend personeel. Voor het eerste jaar zal als voorzitter der Bedrijfsvereeniging optreden de heer Jos. de Pont, voorzitter der Federatie van Ne derlandsche schoenfabrikanten, en als secre taris de heer C. Roestenberg. gebrek aan waterruimte de Houthaven. Het geval is bekend. Er groot tekort aan bergruimte voor balken. Booten moeten naar andere plaatsen gechar terd, omdat ze hier niet kunnen lossen. Dat 3 een misstand, die bewijst een tekort aan ooruitziende politiek. De heer Ketelaark.011 ius in zijn toelichting sober zijn. De wethouder voor de Handelsinrichtin gen, de heer Abraha m s, had eigenlijk een moeilijke taak, want er was een tekort aan beleid van de ziide van het Gemeente bestuur. Men had dit tekort kunnen zien aankomen,'men had voor uitbreiding eerder moeten zorgen. Maar de man dne voor hem deze afdeeling onder beheer heeft gehad, was niet in den Raad en kon dus niet in de discussie komen. Zijn partijgenoot Rus tige nam het even voor hemgvp, al noem de hij ook geen naam. We handelden verder een aantal adres sen af. Gemengd Nieuws. VREESELIJK ONGELUK TE OEGSTGEEST Beiden gtfdood. Gisteravond heeft onder de gemeente Oegstgeest een vrees.elijk ongeluk plaats ge had, dat aan twee menschen het leven heeft gekost Te half zes liepen de 60-jarige A. Olts- hoorn met zijn 49-jarige vrouw op de Leid- sche Straatweg te Oegstgeest tusschen de R. K. Kerk en Duinzicht toen de stoomtram naderde. Het tweetal ging daarom voor een oogenblik op een voetpaadje loopen achter de boomen, totdat de tram gepasseerd zou. zijn. Toen staken ze de trambaan weer over, zonder er daarbij op tc letten dat achter de tram nog een losse locomotief aankwam. Flet noodlottig gevolg was, dat ze door de locomotief werden gegrepen en vreeselijk gewond. De man was op slag dood. De locomotief moest opgevijzeld worden om zijn lijk er onder vandaan te kunnen halen. De vrouw leefde nog en is naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd, waar ze kort daarna aan do gevolgen is overleden. Het echtpaar laat zes kinderen na van 10IS jaar. Land- en Tuinbouw. MELKWEDSTRIJD. liet melkcontrolestations te Utrecht houdt ook dozen winter een wedstrijd in melkwiiv ning. Een bedrag van ongeveer 1000 is voor priizen beschikbaar. DE WONDEREN VAN DE KUNSTMEST. Een landbouwer te Oldeberkoop (Fr.) oogstte niet minder dan 60 H.L. rogge 70 kg. per H.A. En dat van een perceel lan-i, dat in geen 38 jaar met stalmest werd be mest, doch gedurende dien tijd enkel kuns;-> mest ontving. DE KOOIVOGELVANGST. De centrale landbouworganisaties hebben een adres gezonden aan den Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw, waar in zij algeheele afschaffing van de kooi- vogelvangst wenschen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1