Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABO ft K L h ?t per kwartaal f3.?5 (Bcschikkingskosten f0.15) per weck f 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche «miling ,6.— Bij dagclijksehe zending 7.- Allc9 bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet nfzondcilijk verkrijgbaar No 2899 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 ADVLRENIIEW. Van 1 tot 5 regels f 1-17V4 bike regel meer 0.22 Vj Ingez. Mcdedec linger. van 1—5 regels „240 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendfO.tO 10e Jaargang HET ALGEMEENE, POLITIEKE DEBAT. Het algemeen politiek debat in de Tweede Kamer is achter de rug. I-Ict heeft er natuur lijk niet toe geleid, dat de sprekers-der ver schillende fracties het met elkaar eens zijn geworden. Want daarvoor komen ze zoo te zeggen niet naar het Binnenhof. Het doel is om de eigen beginselen in zoo gunstig mogelijk licht te stellen en de poli tieke tegenstanders te bestrijden. Op zake lijke punten kan men dichter bij elkaar komen; principieel is toenadering onmoge lijk. Doch ook juist daardoor kan het debat wel verheldering brengen. En met groote vreugde constateeren wij, dat kabinet rechterzijde elkaar zoo dicht, als dat onder de huidige omstandigheden mogelijk zijn genaderd. De afstand is slechts groot gebleven, dat niemand, die onpartijdig oordeelt, kan volhouden dat de rechtcrzijdi aansprakelijk en verantwoordelijk is voor het optreden van dit extra-parlcmcntaire Kabinet. Er was geen overleg en dus ook geen verantwoordelijkheid. Noch van minister Ruys, noch van de R. K. en anti-rev. partij kan gezegd worden,' dat zij deze figuur hebhen gewenscht, om daardoor grooter vrijheid van beweging te krijgen. Integendeel, duidelijk en onomwonden is in 't openbaar verklaard, dat de toeleg een rechtsch parlementair kabinet te vormen. Doch nu dat niet gelukt is, mag men geen aansprakelijkheid opleggen, waar ze niet thuis hoort. De rechterzijde kan het toch niet hplpen, dat de linksche groepen zóó hopeloos verdeeld zijn, dat er van linksch-extra-parlementair kabinet, niet ge dragen, maar dan toch geholpen door een meerderheid in de Tweede Kamer, geen sprake kan zijn? En hoewel het thans nog bestreden wordt, men merkt reeds symptonen, dat men ter linkerzijde en in de vrijzinnige pers de waarheid aanvaardt. De oorsprong van het kabinet zal de rechterzijde niet beletten om het naar ver^ moge te steunen. Bleek het nu nog slechts in woorden en met de noodige reserve: als de daden van het Kabinet op de thans gespro ken woorden kloppen; dan kan het ook op daden van de rechterzijde rekenen. En dan kon het wel eens blijken, dat het extra-parlementaire kabinet-Ruys met meer tegemoetkoming en consideratie bejegend wordt dan het parlementaire kabinet-CoIijn in 1025. Z,iowel ter rechter- als ter linkerzij de heeft men toen wel geleerd, dat men niet ongestraft parlementaire scherven kan maken. Ongetwijfeld bracht het debat der laatste dagen verheldering. In meer dtfti een op zicht stukken, dan belijden we daarmee eigeh kortzichtigheid (indien niet erger), maar het tast de waarheid en volkomenheid van het Woord niet aan. Daarom was de redeneering van Mr. Knot tenbelt er geheel naast. Wat schuldige kort- zichligheid van menschen is, stelt hij op re kening van het Evangelie. In plaats van naast ons te gaan staan en j *r it N.t vu™ a n i i De RaacT van Bestuur der Nationale Urn. tegenover Het Woord van God e.gen dwalmg ,,ceft aan de staten-Generaal een „Nade,, te belijden, doet hij dat Woord on-] Nota" doen toekomen, betreffende den DF ONDERHANDELINGEN MET BELGiE EEN NOTA DER NATIONALE UNIE VERHELDERING EN VERWARRING Behalve wat de kabinetsformatie betreft, kwam er ook nog in ander opzicht verhel dering. Het was in 't algemeen geen verrassend licht, dat Mr. Knottebelt, de liberale woord voerder over de politieke verhoudingen liet vallen. Maar één zijner .uitspraken, hoewel ze noch nieuw, noch bijzonder belangrijk is, verdient toch vastgelegd te worden voor de toekomst. Op den man af had Mr. Schokking hem gevraagd, of hij ook. van oordeel is, dat het Evangelie de normen bevat voor de prak tische politiek. En daarop antwoordde Mr. Knottenbelt zeer positief: Neen, dat doe ik piet. Als gezegd, nieuw is deze uitspraak niet. Hier wordt slechts in eenvoudige woorden de telkens weer geloochende antithese om schreven. Het is nog precies de houding van het oude, soms vrome en soms vijandige libe ralisme: „verknoei mijn politiek niet met uw Bijbelteksten." Evenwel, niet om de uitspraak zelf, is het woord van Mr. Knottenbelt waard ont houden te worden; doch veel meer om de toelichting, welke hij gaf. Want daarin school de immerblijvende verwarring. Waarom ontkent de vrijzinnige politicus, dat het Evangelie de normen bevat voor de practische politiek? Omdat de Christelijke politieke p a r t ij e n hét zoo vaak met elkaar oneens zijn. Het is merkwaardig. Als wij van Christe lijke politiek spreken, dan werpt men ons tegen: Gij verheft u hoven ons en doet, alsof gij het Christendom in pacht hebt. En wanneer de Christelijke partijen het niet eens zijn, dan heet het: ziehier het be wijs, dat het Evangelie geen beteekenis heeft voor het practische leven. De fout ligt voor de hand. Als wij opkomen voor Christelijke poli tiek, dan prediken wij niet eigen voortreffe- lijkheid en eigen wijsheid; doch slechts de' eisch en de belofte van Gods Woord. En wanneer wij erkennen, dat er in enge- ren of broederen kring zooveel verschil van opvatting heerscht over practische vraag recht aan en beroept hij zich, om het met eenigen schijn van recht te kunnen vcroor- defclen, op de gebreken, de tekortkomingen en de kortzichtigheid van menschen. Doch hiermee is dan ook' de antithese zoo scherp mogelijk gesteld. De één aanvaardt de wet Gods als richtsnoer des politicken levens en belijdt zijn tekort aan kennen en kunnen; de ander verwerpt het Woord als nutteloos en leeft bij het vermeende licht van eigen rede. En zoo bevestigt hij de waar heid, dat de antithese tusschén Openbaring en Rede blijft: altijd en onverzwakt. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau Orde aa Berends, huisknecht bij de familie de Goeyen te Arnhem; is benoemd tot ridder in de Oxanje Nas sau Orde R. J. Eruysten, te Neder-Assell, voorzitter van het waterschap de Gecombi neerde waterlossing van de polderdistricten Rijk van Nijmegen en Maas en Waal. PENSIOENFONDS. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofd ambtenaar met den titel van hoofd der kundige afdeeling, de ambtenaar le klasse "(wiskundige) bij de Directje van de Pen sioenfondsen voor de koloniale en locale ambtenaren, mejuffr. dr. C. van Ebbenhorst Tcngbergen. HOOGE RAAD VAN ADEL. Bij Kon. besluit 13 eervol ontslagen jhr. mr. D. J. P. Iloeufft, als secretaris van Hoogen Raad van Adel. DEPARTEMENT VAN FINANCIëN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank de heer W. Guérin als Administrateur bij het Departement van Financiën. VOOGDIJRAAD TE LEIDEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Leiden ir. W. J. Mod derman, chef van exploitatie van de Noorrt- Zuid-Hollandsché Tramwegmaatschappij te Leiden. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. ONDERWIJZERS OP WACHTGELD. En geneeskundig onderzoek. I. Is het juist, dat in den laatsten tij i aan op wachtgeld gestelde onderwijzers door het departement van onderwijs, een brief is gericht met het bevel, zich genees kundig te doen onderzoeken, *211 einde even tueel voor invaliditeitspensioen in aanmer king te komen; dat onderwijzers, die niet aan dit verzoek voldeden, dan de kennisge ving kregen, dat hun wachtgeld vervallen was; dat er reeds onderwijzers zijn gedu peerd, doordat hun wachtgeld is ingetrok ken, omdat zij op het bevel om zich te doen keuren, n et vlug genoeg reageerden? II. Zoo ja, is de Minister dan bereid mede te deelen, op grond van welke bepalingen der Lager-onderwijswct 1920 en der Pensioen wet 1922 deze, maatregelen zijn getroffen? Iir. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, doch de daarin genoem de maatregelen niet overeenkomstig bepalin gen der Lager-ondcrwijswet 1920 èn der Pensioenwet 1922 zijn getroffen," is de Minis ter dan bereid deze ongedaan te maken? VERBETERING KIESSTELSEL ,S.and der Onderhandelingen" met Belgic. In de nota wordt betoogd, dat België net conflict open wil houden, zoodat uitzicht op een schikking binnen afzienbaren tijd ontbreekt België heeft ingezien, dat het veel meer behoefte heeft aan een kanaal Antwerpen— Luik dan aan het Moerdijkkanaal Zou ten aanzien van dit laatste vraagsTuk overeenstemming worden verkregen, dan zou België de verbinding Luik—St. Pietei naar het .lulianakanaal en het noorclr' in orde moeten maken. Dit laatste zou weinig lijd vorderen; het maken van een verbin ding Antwerpen—Hollandscli Diep zou en kcle jaren en veel Belgisch kapitaal vorde ren. Voordeeliger vindt Brussel het 1111 de kwestie van liet Moerdijkkanaal slepende te houden om he.ere verbinding van het Luik bekken met liet noorden te kunnen achter wege laten en inmiddels ale krachten np het kanaal AntwerpenLuik te. concontroe- ren. Daarom verwerpt men nu iok liet pian Konijnenburg, om alleen liet MoerJijkka- naal te kunnen wenschen, waarvan men ze ker weet, dat het niet wordt toegestaan. Met den aanleg van het Kanaal door het Bosschcrveld is ecliter onzerzijds too lang getalmd, dut Brussel te Luik de stelling in gang wist te doen vinden, dat de verbinding met Antwerpen via Maastricht niet,, '"of slechts tegen onevenredige contra prestaties kon worden verkregen, z.oodat liet kostbare tracé door de heuvels rond Maast 1 icht,dat die stad isoleert 011 Luik van het Juliaua- kanaal afsluit, door Holland's chicanes een onafwijsbare nationale noodzakelijkheid is geworden. I11 liet oosten is de zaak bedorven door te laten wat men moest doen. Wat Antwerpen betreft: hier was 'de be hoefte aan den gemoderniscerden weg door de Tusschenwateren de kracht der Neder landsche onderhandelaars. Ook deze zwakke stee in de Brusselsche stelling heelt het Plein nu welwillend gedicht door aan de Centrale Commissie voor de Rijnvaart het voornemen mede te deelen tot aanleg van een aantal werken in de Tusschen wat eren die in lmn ensemble op een nieuw Rijn— Schelde-verbinding langs het oude tracé neerkomen. Daar Belgi.ë echter elke verbetering van het bestaande tracé onaannemelijk heeft ver klaard, brengt deze libera.iteit Nederland geen stap nader tot een oplossing der ge schillen. België heeft nu cp het Wesle ijl. front altes wat het kan wenschen: Antwer pen zijn gemoderniseerde Tussclieri wateren en Brussel zijn traditioneele „grief als wa pen voor politieke agitatie. In het Westen is de zaak bedorven door te doen wat men had moeten laten. Zoo is de „Brusselsche stelling" door het beleid van het Plein thans geheel gèconsoii deerd en als het ware genationaliseerd. De brief van Prol. van Eijsinga. Op grond van een historisch overwicht be toogt de Nota, dat, aang.zieii sedert 1 Apri iüui is uitgemaakt dat de Tusschenwateren nóch Rijn nóch Schelde zijn, deze wateren nationale binnenwateren zijn, en als geen deel uitmakende ,van een internationale ri vier, niet onderworpen aan het Weensche of latere internationale rivierrecht. Ecliter komt de nota lot (te conclusie, dat Nederland door in besprekingen te treden over vermeende (door België geinspireer.lc) klachten der Centrale Rijnvaartcommissie en het Nederlandsche beleid te verdedigen, zich wel niet formeel, maar toch feitelijk onder curateele der C. C. heeft gesteld. Smade ijken want noodeloozer, afstand van Nederland s in scherpen strijd gevestigde en gehandhaafde historische zelfstandigheid in liet beheer der Tusschenwateren is moeilijk denkbaar. In een bespreking van de Maas kwesties wordt verder de vrses te kennen gegeven dat de terzijde-stelüng van het rechts standpunt voor opportunistische berekenin gen eveneens de voorbereiding is voor een capitulatie ook op het Oostelijk front. Het is meer dan .tijd, besluit de' Nota, dat er leiding en lijn komt in het'buitenlaiulscb beleid. De Regeering bepale thans eindelijk eens haar rechtsstandpunt; formuleere de hoofdpunten \an ccn eigen concreet vuor stel en late de verdere uitwerking van de officieuse besprekingen aan deskundige ver trouwensmannen ever. Wordt een zoo voor bereid ondubbelzinnig aanbod geweigew', dan late men verdrr de door Neder and niet gewenschte herziening der Scheidingsacte rus. ten, en bepale men zich ecnerzijds tot nalo ving van onze strikte tonventioneele plicb ten, en anderzijds tot een scherp openbaar protest tegen elke schending van onze rech ten in het bijzonder op de Maas. Rustig wachte Nederland dan ai, evenals in 1866, tot België het weer noodig hep.ft- In de in Den Haag gehouden jaarlijksc.be algemeene vergadering van de Nederland sche verem'ging tot verbetering van het kiesstelsel is, na een rede van den voorzit ter, den heer C. E. van Koetsveld, gevolgd door gedachtewisseling, de volgende mn tie. aangenomen: De vergadering, van oordeel, dat in af wachling van de invoering van een perso nenstelsel naar verbetering van het vigee- rende lijstenstelsel moet worden gestreefd van oordeel, dat zulk een verbetering o.m. ware te vinden in: le. voor elke lijst plaa'sing van de candi- daten in alfabetische volgorde, hetzij mot stemming door nummering ongeveer op de ij ze als de wet dit nu reeds voor de ver kiezing der Eerste Kamer toelaat, hetzij me', eenvoudige meerderheidsstemm ng, waarbij de kiezer b.v. 5 canrlidaten stemt, desge- wenscht van verschillende lijsten, terwijl be' maximum aan'al candidaten eener lijst liefst dubbel zoo gróót is (10) en het toewij zen van zetels wegens dubbele verkiezing niet bij lo'ing, maar naar de grootte eb de vrucht van het lijs'overschot geschiedit; 2e. hét legger, van een band tusscben elk afgevaardigde en een bepaald landsdeel, hetzij een enkelvoudig district, hetzij een meervoudige Kieskring; Machtigt een commissie, deze denkbeel den nader uit te werken en daaromtrent in een volgende vergadering verslag uit t>> brengen. Als leden van genoemde commissie zijn aangewezen de heeren A. K. Fardonherg, C E. van Koe'sveld en J. J. van Leeuwen. Voorts was nog de wensch uitgesproken dat in de volgende vergadering zou ter ta- houwen, waarover de treinen fel ikomen een voorstel tof verlaging van de geleid, gedurende den tijd, dat de thans be minimum oon'rihutie. welk voorstel door s'aanrte brug wordt omgebouwd. Wanneer bestuur werd toegezegd j deze werkzaamheden voltooid zullen zijn. Van vele zijden werd aangedrongen op po za' geheel e traject ZwolieAmersfoort gingen tot vermeerdering van het ledental. berijdbaar zijn in twee richtingen. EERSTE KAMER DE EERSTVOLGENDE VERGADERING De eerstvolgende vergadering dér Eerste Kamer zal worden bijeengeroepen op 10 of 17 Dec. a.s. DE ÏJSSELSP0ORBRUG KRIJGT BIJ ZWOLLE DUBBEL SPOOR. Naar de „Zwolsche Ct." verneemt, zal de spoorbrug over den IJssel vermoedelijk in den loop van het volgende jaar geheel wor den vernieuwd en worden uitgelegd tot een brug met z.g. dubbel spoor, waarop het ver keer in beide richtingen mogelijk zal zijn. Het voornemen hes'aat, on de bestaande pijlers in de rivier, dip reeds op een brug met verkeer in twee rich'ingen zijn bere kend, allereerst het nieuwe bri"—uleelte te GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM MEJ. KATZ OVER DE CRISIS aa"a hc'iM^Tmvaiïïon""''5' seen nieuwe In den laten namiddag, kwam de voorzil- j ter der Anti rev. fractie de heer G. Baas Kzn. aan het woord. DE HEEK KETELAAR ACHT HAAR BETOOG NIET GESLAAC-D HET STANDPUNT B~R A.-R FRACTIE NOG ALTIJD ALGEMEENE BESCHOUWINGEN Amsterdam, 15 November. De belangstelling gedurende het laatste deel der rede van den heer Wij nkoop, da nig getaand, leefde weer op, teen laat in den avond Mej. K a t z, de leidster der Chr. Hist. fractie aan.het woord kwam. Ze begon met tt- betoogen, dat het verloop van de gp- heele historie wel heeft aangetoond dat van een burgerlijk blok geen sprake is geweest. Ze meende dat de A.R. zich reeds bij de vorige begrooting van het college had den losgemaakt, doch deze bewering miste allen redelijken grond. dat niet met den heer Ter Haar mee wild?, en die niet de veranderingen in de begroo ting hoéft aangebracht, die zoo heel gemak kelijk, de nota bewijst het, konden worden gevonden. Hoe de Chr. Historischen nu nog de schuld kürinep kri'gen, is toch een raadsel Het ging. om de belofte en die kon wor den ingelost, zonder belastingverhopging. Het is verwonderlijk dat het de burge ster is, die bij dit alles den doorslag ge geven heeft. Hij stelde dus blijkbaar geen prijs op behoud van het vorig college. Dat men van Chr. Historische zijde een -oplossing met drie soc. democraten heeft aanvaard, kan men hun moeilijk verwijten. Dat denkbeeld was reeds eerder in de „Rot terdammer" gelanceerd. De nu gekomen oplossing lijkt Spr.- niet parlementair. De tegenstemmers van de motie-Dóuwes, hadden een college moéten vormen. Men had dan ook gekregen een democratisch co! lege. De parlementaire zeden zijn geschaad, de Federatie heeft invloed gekregen op het Go' meentébeleid, men heeft diktatuur toegepast en men heeft een .program aanvaard, dot voor velerlei uitlegging vatbaar is. Logisch Was ze Piet. Eerst sprak ze van een straffen eisch der sociaal-democraten, waarvoor de R.K. en Anti rev. zich hadden gebogen, dan weer sprak zij van een pro gram dat alle ruimte bood voorrieders mee ning. Overigens zou de fractie een welwillende houding aannemen. De lieer Ketelaar volgde haar op. Hij achtte het betoog van Mej. Katz niet geslaagd. De kwestie was geen crisis waard, behoef de niet door een crisis te worden opgelost. De heer Drabbe heeft ongetwijfeld de finan cieele positie te zwart en zooals van achte ren bliikt oniuist ge zien. Maar de heer Ter Haar heeft de zaak niet aan den Raad overgelaten, doch heeft een crisis geforceerd. De leidster van de Chr. Hist, fractie is geen leidster ge bleken. Ze heeft den wethouder ongetwij feld naar beste weten maar naar Spr.'s in zien verkeerd raad gegeven. Samenwerking op een program is geen novum, ook voorheen hebben wij een derge lijke toestand hier gekend. Het program ondervond bij de Vrijz. De mocraten geen bezwaar. En de aangebrachte wijzigingen in het aangeboden program zijn niet van zoo geringe beteekenis als mej. Katz het voorstelde. Wij hebben nu een veel gezonder samenstelling dan voorheen en de kans op een rustig krachtig beleid is veel grooter dan voor heen. Hij sprak er verder zjjn verwondering over uit, dat de. R.K. fractie de vroegere wethou der van finantiën Weer in het college heeft gebracht. Hij kan niet, ook niet collectief, de lyirantwoordelijkheid dragen die bij en kele maanden geleden niet dragen kon. Ten slotte waarschuwde hij tegen een al te groot pessimisme in de beschouwingen. KETELA De ic. dem. leider in het vuur De sociaal-democraten brachten nu hun leider den heer Boekman in het vuur. Hij had niet veel te zeggen. Hij constateerde hij de groepen die aan het vorig college steun, boden, een zekere onlust. Ze hadden torli eigenlijk den ouden toestand liever. De ronde erkenning: jullie hebt recht op drie zetels, is ook nu niet gekomen. Men heeft moeten hui gen voor den eisch der omstandigheden, voor den opmarsch van het proletariaat. In de rede van mej. Katz klonk het heim wee naar wat verloren ging. Hij wijdt uit over de door soc. democraten gevoerde oppositie die hij reëel noemde. Hij zette voorts uiteen dat men ten opzichte AVONDZITTING. De heer Baas zette uiteen. Hij begint met scherp onder handen G. RAAS Kl. te nemen de bestrijding van het vorig col lege door de soc. democraten. Er is geen sprake van dat het collége zou zijn geweest reactionair. Het beste bewijs daarvoor is zeker het pro gram dat geen nieuwe punten bevat en dat ook dcinr het vorig college t.z.t. zou zijn gere aliseerd. Zou men, na de nota van wijzigin gen, al kunnen spreken van een nieuwe be- grooting, zeker zou men verkeerd doen te spreken van een nieuwe lente, of zelfs maar van een nieuw geluid. De oorzaak van de crisis is minder grotesk dan de heer -Wijnkoop de Raad wilde suggereeren maar ze ligt toch wel 'jets dieper dan het zakelijk conflict over de ElectricitcitstaricVen. Accuut werd Ze eerst toen dè Chr. Histo rische fractie, zonder eenig overleg met an deren, de band met het college verbrak. Toen dit gebeurde was?de breuk er_De crisis in het college bad een andere oplossing kun nen vinden, de crisis in den Raad was slechts clbdr reconstructie op te lossen. De motie dei» Anti ré vól uti on ai ren heeft het con flic.t niet doen ontstaan maar eenvoudig ge constatcerd. De Vrijheidsbond wil klaarheid. Mej. Katz roemt over de klaarheid van haat politiek. Welnu dan dient ook antwoord te komen op' de vraag, als men geen reconstruc tie bedoelde, wat bedoelden de Chr. Histo rischen dan? Ieder in en buiten den Raad hoeft het zoo begrepen;- Mej. Katz spreke nu ook vrij en open uit, wat de bedoeling der Chr. His», fractie was. De oplossing der crisis. heeft velen verbaasd, enkelen teleurgesteld Maar ze was de cenig mogelijke, nu de Vrij heidsbond en de Chr. Historischen zich aan de vorming onttrokken en de soc. democra ten alleen op broederen basis tot medewer king aan een college waren te bewegen. Mej. Katz zelf hoeft geen goede oplossing kunnen aangeven! En noch in de wijze waarop de onderhandelingen zijn gevoerd, noch in liet program zelf, lag in de gegeven omstandigheden voor de Antirevolutionai ren behoefte zich aan de medewerking tot vorming van een college te onttrekken. Noodig was in het belang van de stad een college, dat rustig kon werken en recon structieven arheid verrichten. Dat was thans alleen langs dezen weg te bereiken. Men heeft gesproken van diktatuur van de soc.-denioeratcn. Het ging daarbij als bij sommige veld- en zeeslagen, waarvan wij op school leerden, dat beide partijen zich de overwinning toeschreven. Ook in dè rede van den heer Boekman ontbrak de overwin- ningstoon niet. Spreker heeft de vergadering der samen werkende groepen niet verlaten in een hoe rastomming. Maar wel had hij de overtui ging als riu, dat wij als ernstige mannen hebben gezocht te maken het best wat er van te maken was. Dat wij hebben getracht in deze gebroken periode te komen tot een behoorlijk krachtig beleid. Een program heeft ongetwijfeld bezwaren Maar het heeft voor een afzienbare pe riode, en als bet loopt over slerhts enkele concrete punten, is aanvaarding mogelijk. Alleen als men dit niet had kunnen doen zonder eigen beginselen, te verloochenen, was afwijzen plicht geweest. Daarna hield hij enkele finantieele be schouwingen. hierin gevolgd door de heeren Rustige, Chr. Hist., en Rutgers, Vrijh. Bond. Tegen de verwachtingen in, zijn wij met de algemeene beschouwingen niet gereed ge komen. HOLLAND'S ROEM ZINGE MEN ALLEEN IN T BUITENLAND Temand beweerde in een krant, dat wij altijd achterlijk zijn: nu pas gaat men in ons land aangctcckende stukken thuis be zorgen, en in Engeland deed men dat in 1869 al. Een ander iemand kwam tegen de beschul diging van achterlijkheid op: zijn zaken vrienden in Engeland, menschen met vele kantoren, prezen om 't hardst de Nederland sche posterijen. De eerste heeft gelijk en de tweede na- tuurliik ongelijk! Waarom zeg ik dat zoo grif? Omdat een goed Nederlander altijd over zijn eigen land klaagt en het vreemde land prijst. Een goed Nederlander hangt in Italië aan een treeplank van een overvolle, wrakke tramwagen en vindt het interessant; hij komt in Holland; hangt eens een keertje aan de lus en harst los in critiek. In t' land. dat Wijnkoop en de Visser als Kanaiinvoor anderen beschouwen, schiet men de ambtenaren hij bosjes dood en laat de rest naar hartelust stelen: maar erger dan hier kan het nergens zijn: hier is armoede, rechteloosheid, afbculing en sla vernij. In datzelfde heerliike land worden de kinderen verwaarloosd, de belastingbetalers gevild; maar hier zorgt men nog veel slechter voor do jeugd en de belasting over treft het inkomen. Daar is men nog voor zeker drie jaar op broodkaarten aangewezen; doch in Amster dam overweegt me.n om een minimam brnodnriis vast te stellen. In Duitschland werden amhtenaren be rispt en gestraft omdat zij propaganda voor het Volksbegehren hadden gemaakt: hier schelden ambtenaren hun hoogste chef voor alles wat leelijk is uit, en ze worden in rang verhoogd. In_ Engeland gaat de roode minister bij de Koning te gast en dat wordt toegejTucht; wij hebben een Koningin, die de ellendigen van watersnood of orkaan opzoekt in hun weedom: maar zoo'n Vorstin maakt het er dan ook naar, dat de sooianl-democraten niet kunnen roepen: Leve de Koningin. Enfin, u merkt wel, als ik ging spreken over arheïdershescherming, sociale verzeke ring, leniging van rampen, werkverschaf fing. openbare veiligheid, etc. etc dat ik nog wel een paar blaadjes vol kon schrij ven. 't Bovenstaande zij voldoende om aan te toonen. dat zii geliik hebben, die beweren, dat het in 't huitenlnnd in elk onzicht be ter is dan hier en die dusstilletjes in Holland blijven; alleen om het genot te smaken gelegenheid te hebben totkan keren! VON FRIJTAG DRABBE t DR. G. V. SCHOEP EEN BUITENLANDSCHE STUDIEREIS. Naar vvy uit betrouwbare bron vernemen, zal dr. G. IC. Schoep, benoemd geneesheer directeur van „Sonnevanck" te Harderwijk, alvorens zijn functie te aanvaarden zich eenige maanden naar het buitenland bege ven tene'nde een studie te maken van de nieuwste opvattingen omtrent tuberculose bestrijding en sanatorium wezen. CONSUL-GENERAAL BROMS NA 25 JAAR AFGETREDEN. De consul generaal van Zweden de heer C. A. Broms, doyen van het corps consulaire is gisteren afgetreden. Als consul van Zwe den wordt hy opgevolgd door mr. dr. W. DE R.K. AMSTERDAMSCHE WET HOUDER IS HEDENNACHT OVERLEDEN Tn den afgeloopen nacht, te ongeveer 3 uur, is de wPthouder van Amsterdam J. H. A. L. von Frytag Drabbe na een lang durige ongesteldheid overleden. De heer Ven Fry tag Drahbe werd U Mei 1873 te Gorin- '•hem geboren. Als kind verhuisde hij naar Leeuwarden, waar hij de H. B. S. afliep. Oorspronkelijk was hij hes'emd voorden militairen stand, maar volgde tenslo». 'e een administratie ve loopbaan. Hij kwam a! 9 klerk bij het Depar tement van Waters s'aat, om na eenig«n tijd over te gaan naar dat van Binnenland- sche Zaken. In 1903 kwam hij hij de Rijksverzekerings bank, waar hij referendaris werd. Tn 1919 werd de overledene lid van den Raad, om op 15 April 1925 wethouder te worden. In het Katholieke vereemgingslcven nam hij een voorname plaats in. Hij was voor zitter van de R. K. Ambtenaarsvereeniging en van de R. K. Cen'rale van Burgerlijk Amb'enaarsnersoneel en maakte d&H uit van het bestuur van de R. K. Sociale Actie. PACHTPRIJZEN TE OUDDORP. Op een publ'eke verhuring te Ouddorp van landerijen besteedde men nog van 110—130 gulden per gemet. Inderdaad nog flinke pacht pry'zen. VERLICHT VEE In „De Vee- en Vleeschhandel'' wordt de aandacht gevestigd op het gevaar, dat des avonds of 's nachts een chauffeur loopt als er vee langs den weg wordt geleid. Als het vee zwart of donker van kleur is rydt dc autobestuurder met zyn wagen op dat vee, voordat hij het weet. Daarom zou het ge wenscht zijn, dat op een of andere wijze van voren en van achteren het vee verlicht werd Hoorn- en staart-reflectors! Dijckmeester en als doyen door den consul- generaal der Vereenigde Staten den heer Charles L. Hoover. De heer Broms heeft meer dan een kwart eeuw de belangen van Zweden in Amsterdam gediend. Hy is ridder in de orde van do Poolster en commandeur 2e klasse van de orde van Wasa van Zweden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1