DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 9 Ds, M. JONGEBREUR Bij zijn Zilveren Jubileum als Predikant van Veenendaal HOE ONZE BEGINSELEN LANGZAAM MAAK ZEKER DOORWEEKTEN IN DIT DORP. Op Woensdag 20 Nov. a.s. hoopt ds. Mar- tinus Jongebreur .behalve zijn 54-sten verjaardag, ook te herdenken, dat hij voor vijf en twintig jaren als dienaar des Woords werd bevestigd in de Ned. Hex'v. Kerk te Veenendaal. Dit zuiver locale jubileum trok onze aan dacht, niet alleen omdat dominee Jonge- breur een bekende persoonlijkheid is in de Ned. Herv. Kerk, maar vooral omdat wij hot interessant vonden de doorwerking van onze beginselen na te speuren, onder de krachtige, doelbewuste leiding van dezen stoeren zoon van Calvijn, in dit Utrechtsche dorp. Want wie geen vreemdeling is in net kerkelijke Jerusalem, weet wel, dat ds. Jon- gebreur een stempel, z ij n stempel heeft gezet op deze groote mooie gemeente, en dat er gedurende een kwarteeuw met ze gen en vrucht is gewerkt. Op grond van deze overwegingen zijn we eens naar Veenendaal getogen en verzoch ten om een onderhoud met den aanstaanden jubilaris, hetgeen hij ons vriendelijk heeft willen toestaan. Uit den aard der zaak kwamen hierbij toe standen en personen naar voren,, die voor Veenendaal zelf heel veel bcteekenis hebben, maar voor het overige deel van Nederland ten slotte weinig zeggen. Daarom veroorloven we ons hieronder niet een geregelde gescliiedbeschrijving te geven, doch veel liever willen we nagaan den groei, cn den opbloei van de zuiver gereformeerde principia, op kerkelijk en politiek gebied; op het terrein van school cn maatschappij. Zoo heeft het jubileum van Ds. Jongebrcur een groot-ere dan locale beteekenis. Zoo is zijn werken een voorbeeld voor velen; zoo wekt de zegen menigeen tot jaloerschheid. Martinus Jongcbreur werd 20 Nov. 1875 geboren te Ouderkerk aan den IJsel. Hij was een leerling van het gymnasium te Zetten, dat destijds stond onder leiding van Ds. van Lingen. Gedurende den tijd dat hij te Utrecht theologie studeerde, heeft hij tot op zekere hoogte ook den invloed van Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, toen predi kant te Utrecht, ondergaan. In 1899 werd Ds. Jongebreur candidaat en op 25 Maart 1900 deed hij zijn intrede te Jaarsveld aan den Lek, welke gemeente hij vier jaar heeft gediend. Veenendaal in 1902. In 1904 stond in Veenendaal Ds. H. Doorn- veld, een gemoedelijk vrome man, die echter de lijnen der beginsels niet al te scherp trok. Men bedenke goed, dat de theologische cn kerkelijke nuanceeringen destijds in de Herv, Kerk eenigszins ander.s waren dan CJCllVlWiUljj. Verder was er Veenendaal een Vrije Christelijke School, waarvan het bestuur bestond uit twee Hervormden- en vijf Gere formeerden. Deze school was een doorn in het oog van Ds. Doornveld, die kort gele den een zuiver-Hervormdo School had opge richt Politiek was Veenendaal, laten we maar zeggen, Christelijk liberaal. Men begrijpt wel, wat we bedoelen: Zondags ter kerke gaan en verder niets laten blijken van een dieper levensbeginsel. Dat men burgemees ter van Asch van Wijk, die anti-revolutio nair was, naar de Twééde Kamer afvaardig de, is alleen te verklaren uit de groote popu lariteit van dezen magistraat, maar zeker niet uit het feit, dat hij A. R. was. In deze sfeer nu werd de dominee van Jaarsveld gehaald, een jonge, vurige Petrus-natuur. die zwoer bij de Gereformeerde belijdenis en wien de anti-revolutionaire beginselen zeer waard waren. Het laat zich gemakkelijk verstaan, dat het tot botsingen en kleine schermutselin gen zou komen. Elke actie toch wekt reactie. En zoo kwam er inderdaad leven in de brouwerij. Toen Ds. Jongebreur na eenigen tijd be stuurslid werd van de Vrije Christelijke School, scholden de liberalon-met-die-wiitc- das hem voor „practisch doleerend". Dat hij zich gaf aan den arbeid voor Pa trimonium en erger nog aan de anti revolutionaire kiesverecniging z'n sympa thie schonk, was dezen heeren een bron van groote ergernis. Het gerucht werd verspreid, dat de nieuwe -dominee wel spoedig tot de „dolecrenden" zou overgaan, en toen dit niet gebeurde zelfs niet toen hij in het* bestuur van den Gereformeerden Bond kwam, die in de eerste jaren, vlak na zijn geboorte immers nog heette: bond tot vrij making der Herv. Kerk toen Ds. Jonge breur in „de strikken van het genootschap" vast bleef zitten, was dat eigenlijk een te leurstellingnaar twee zijden! Vermakelijk zijn de staaltjes van Ds. JU. JONGEIUtEUR. rivaliteit tusschen de aanhangers van de Hervormde en de Vrije Chr. School in die dagen. Vond men de eene week een extra gift in de col lecte voor de Hervormde School, een week later kon men er op rekenen, dat er voor de Vrije School een even groote, of wel een nog grootere gave gevonden zou worden in het kerkezakje. De gebruikelijke bijschriften ontbraken daarbij evenmin. In deze eerste jaren was er op poltiiek ter rein, bij gemeenteraadsverkiezingen ook een vaak felle strijd tusschen de anti's eener zij ds en de gecoaliseerde Chr. Historischcn met de liberalen anderzijds. Ds. Jongebreur was en is er de man niet naar, om voor scheldpartijen en intimidatie op zij te gaan. Hij hield het doel in 't oog en met vaste hand stuurde hij daarop aan. Geleidelijk veranderde de toestand, vooral toen in 190S Ds. Doornveld verdween, omdat hij zich te oud voelde voor ruzietjes op schoolgebied en in de politiek. Tegen de jonge garde van „Troffel en Zwaard" was het Christelijk-liberale bolwerk niet be stand. Troffel en Zwaard was de jonge mannen- vereeniging, waarvan Ds. Jongebreur voor zitter was, en waaruit hij zijn mannetjes recruteerde. De jonge vereeniging nam een groote vlucht en telde al dra meer clan hon derd leden. De „Troffels" kwamen nu van lieverlee in de colleges. Dit was het begin van een radicale om- koer in de Veensche gemeente. Met de komst van den opvolger van Ds. Doornveld, Ds. J. de Bruin (thans te Rot terdam) was het eigenlijk met het Chr. Hist, groepje ook gedaan. Door de samen werking van de predikanten Jongebrcur en De Bruin werd in Veenendaal Zondag aan Zondag verkondigd de zuivere Gereformeer de waarheid; de een was meer voorwerpe- lijk, de ander meer aan den onderwcrpelij- ken kant. Gedurende de volgende vacature, die 2V2 jaar duurde voltrok zich do kentering ge heel en groeide de partij der Jongebrcu- rianen uit tot vollen wasdom. En zoo bleef het. Veenendaal is tot den huldigen dag een Gereformeerde, anti-revolutionaire Gemeen te. Ze heeft drie predikanten, die zij de3 Zondags en in de week trouw volgt. Geen wonder, dat bij de laatste verkiezin gen twee derde van alle uitgebrachte stem men op de A. R". partij werden uitgebracht. Met de toeneming der bevolking Vee: nendaal is een welvarende fabrieksplaats was ook een tweede Hervormde Kerk noo- dig en deze is sedert een goed jaar nu in gebruik genomen. De Julianakerk is een sieraad voor het dorp. Even nog dreigden nieuwe strubbelingen, toen de Raad van Beheer niet de onverdeel de sympathie van allen had. Menschen, die vroeger gestreden hadden voor de Hervorm de Kerk, voegden zich toen weer bij de ge scheiden kerken. Intusschen wist Ds. Jongebreur de ge meente te overtuigen dat het hier geen be ginselkwestie betrof. Veler onwil bleek te zijn een niet-willen-bctalen. En 't gevolg was, dat bij stemming een overgroote meerder heid de meening van Ds. Jongebreur deelde. Ziehier, met een enkele lijn geteekend de arbeid van den aanstaanden jubilaris. De kerkelijke geschiedenis van Veenendaal in de laatste kwarteeuw is een schoon bewijs voor de Zoo is het to begrijpen, dat er een hechte band gelegd is tusschen dezen leeraar en zijn gemeente. Hij is er algemeen geacht en bemind. De band was zoo hecht, dat veer tien maal andere gemeenten vergeefs poog den dien te verbreken. En nu Ds. Jongebrcur een eigen huis liet bouwen op de Kerkewijk, zal menschelijker- wijs gesproken slechts do dood hier een scheiding maken. Niet alleen om zijn persoon wordt Ds. Jongebreur bemind. Ook, vooral ook om zijn preeken, die steeds weer frisch zijn, gezond, levend, krachtig, overtuigend. Trouwens, dat is dank zij de radio ook buiten 't Veen welbekend! Behalve zijn pastorale werk in engeren zin. geeft Ds. Jongebrcur zich nog aan veel andere dingen. Wij'vermeldden reeds, dat hij van do op richting *f lid is van het hoofdbestuur van den Gereformeerden Bond: de laatste jaren beheert hij do kas en elke week is het lezen van zijn financieele verantwoording in de „Waarheidsvriend" een attractie. Hij doet in dezen niet onder voor den betreurden vroogeren penningmeester, wijlen de heer J. C. Fliehe. Verder is Ds. Jongebreur praetor van de Ring Wijk, scriba van de Classis Wijk en Sec. lid van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. In Veenendaal is hij Voorzitter vün de A. R. Kiesverecniging, van de Vrije Chr. School, van de Patrimoniumschool, van Troffel en Zwaard. 1 Ook mogen we dankbaar vermelden zijn persarbeld als medewerker van „De Nieu we Utrechtsche Courant," En nu ten slotte. Toen wij den aanstaanden jubilaris ver lieten, overstraalde een heerlijke herfstzon de geelbrunie tinten der najaarsnatuur. Het sprak alles van een zomerweelde, die voor bijgegaan was, maar ook van een voldragen vrucht. Het trof ons, hoe ongebroken de kracht van deze forsche ffguur nog is, die in meer dan een opzicht van zijn schouderen en op waarts grooter is dan al het volk. En toch ook voor hem schijnt nu de najaarszon. Onwillekeurig gingen onze ge dachten terug naar een vorig jubileum in 1925 dat zijn boezemvreind, wijlen Ds. G. H. Be.ekenkamp nog mocht meevieren. Linquenda, wij hebben hier geen blijvende stad zoo heet de villa van Ds. Jongebreur. Op dit ju bileum zal hij de waarheid dezer woorden dieper ervaren, dan menigeen vermoedt. Nog staat hij ,en met grooten dank mag hij te rugzien op een arbeidzaam leven en een gezegenden, zeer gezegenden werktijd. Geen frase is het, als op dit feest gehoord wordt hot Soli Deo Gloria. Wij vertrouwen, dat volgende week Woensdag deze dank toon in Veenendaal boven alle andere zal uitklinken en we zijn er zeker van dat daarbij gevoegd zal worden de bede, dat Ds. Jongebreui; nog kon hot zijn vele vele jaren gespaard blijve voor zijn gemeen te, die hem zoo lief is, en dat ten tijde des avonds zijn levenspad verlicht worde door het heldere schijnsel, dat afstraalt van den Kandelaar. Kerknieuws. KERK EN ZUIDERZEEGEBIED. Te Utrecht hebben, onder leiding van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, verte genwoordigers van een aantal Herv. Class. Besturen en de Zuiderzeecommissie verga derd. Gewezen werd op het bestaan van twee Commissies: een geestelijke onder leiding van Dr. J. Th. de Visser en een stoffelijke onder leiding van Prof. Slotemaker. Ds. J. W. Groot Enzerink, van Leiden, drong aan op een in groote lijnen uitgestip peld werkprogram, waarvan de Voorzitter zeide, dat dit in bewerking is. Ds. F. H. Plooy, van Blankenham, drong aan op meer lectuur ep op het organiseoren van excursies naar het Zuiderzeegebied. Dr. O. Norol deelde mee, dat in de Classis Leeuwarden alle 52 gemeenten voor deze zaak bezooht zijn en dat weer 17 sprekers voor spreekbeurten in den winter beschikt kan worden. Hij schat dat begin 1934' de definitieve bevolking zich in don eersten polder vestigen kon. Ds. B. Klein Wassink, van Bathmen, raamt het benoodigdo bedrag op een millioen, half door giften ,half door een leening bijeen te brengen. Ds. J. H. Grollc, van Utrecht, betreurt dat in de Zuiderzeefilm het kerkelijk element ontbreekt Ds. H. H. Brucherus Cleveringa, van Mid- delstum, vroeg of hot Bestuur ook richting loos zal zijn bij het plaatsen van menschen, waarop de Voorzitter meedeelde, dat het Zuiderzeefonds zich niet als plaatsing- bureau beschouwt, doch slechts voor kerk bouw dient .In do Commissie zijn alle rich tingen vertegenwoordigt. REORGANISATIE-NED. HERV. KERK. Ook in Amsterdam is, naar men ons meldt, een Comité gevormd om de Gemeen teleden in te lichten inzake het bij de Syno de ingediende Reorganisatie-ontwerp. Drie vergaderingen werden gehouden, teneinde aan deze zaak meer bekendheid te geven. Daar deze vergaderingen een eenigszins in tiem karakter droegen, omdat één voor de verschillende ambtsdragers, één door de Ethische en één door de Confessioneele Ver eeniging werd holegd, bestaat het plan, een dezer dagen, zoo mogelijk in verschillende gedeelten der stad, Gemeente-avonden te houden, waardoor in ruimer kring belang stelling voor deze zaak kan worden gevraagd Predikanten van Ethische en Confessioneele beginselen, alsmede van Gereformeerden Bond verlecnen hieraan hun medewerking of betuigen hiermede luin instemming. VEREEN. VAN KERKVOOGDIJEN. Te Zwolle is, onder leiding van den hoer J. Bakker, van Menaldum, lid der Tweede Ka mer en voorz'tter der Vereeniging voor Kerk voogdijen, oen druk bezochte vergadering gehouden, ten einde te komen tot oprichting van een provinciale organisatie. INGEZONDEN hiEDEDEELING. Vim is het krachtige wapen in den strijd tegen vuil en onreinheid. Vim reinigt pot ten, pannen, vorken, messen, lepels, email, koper, houtwerk, schilderwerk, linoleum, glas werk en tegels. Maakt alle keu kengerei glanzend en helder. N.V. De Lever's Zeep Maat schappij, Vlaardingen. De aanwezige Kerkvoogden verklaarden, na de gehouden besprekingen, zich in beginsel voor de oprichting van een afd. Overijssel. Een commiss1 e van voorbereiding werd ver- volgens benoemd, waarin zitting namen de kerkvoogdijen Almelo, Blankenham, Deven ter, Kampen en Zwolle. De voorzitter sloot met een woord van dank aan de kerkvoogdij Zwolle, voor het beschik baarstellen van de consistoriekamer. KERKELIJK ZEGEL. Te Den Haag-Oost en Den Haag- West hebben de kerkeraden der Geref. Kerken het Kerkelijk zegel, tot dusver bij haar in gebruik, ingetrokken, daar gebleken is dat door mlsteekening het oorspronkelijke werd veranderd. Het thans ingevoerde, oor spronkelijke zegel vertoont een ijsvogel van veel slankere gestalte. Het zegel is ontleend aan de legende van den ijsvogel, die zijn eieren uitbroedt in een in de zee drijvend nest. Het symboliseert de Kerk, die te mid den van den storm der wereld de haar van Godswege aangewezen roeping in getrouw heid vervult. „MARANATHA"-WEEKEND. Te Zeist zullen onder leiding van den heer Joh. de Heer, redacteur van „Het Zoek licht", op Zaterdag 16 en Zondag 17 Nov. in hotel „Boschlust" te Zeist een roeks samen komsten worden gehouden in den £eest van de bekende Maranatha-Conferenties. Des Zaterdags vinden deze plaats te 3 uur en 7.30 uur en des Zondags te 10 uur, 3 uur en 7.30 uur. Het onderwerp voor deze samenkomsten is: „Het Profetisch Woord on de vervulling in onzen tijd". Ds. H. Rottenberg, evange list onder de Joden te Rotterdam, hoopt 's Zaterdagsavonds te spreken over: „De wederkomst des Heeren met betrekking to' de Joden". De toegang tot de samenkomsten is geheel vrij, terwijl voor de bezoekers, die de geheelo reeks wenschen bij te wonen, gezorgd kan worden voor pension, wanneer dit tijdig bij de Zoeklicht-Propaganda te Zeist wordt aangevraagd. Wetenschap. HISTORISCH TIJDSCHRIFT. De jongste aflevering van deze roomsch- kath. periodiek (uitg. Honri Bergmans Cie, Tilburg) geeft het laatste deel van pater C. Wessels bijdrage over „De Katholieke Missie in het sultanaat Batjan (Molukken)" gedu rende 1557—1609, waarin thans de laatste jaren behandeld worden. Ook uit nog later tijden worden mededeelingon gedaan. Voor de kennis van cle geschiedenis onzer „Com pagnie" en van het „Zendingswozen" vinden we hier menige inteéessante bijzonderheid vermeld. Dr. Polman voltooit zijn studie over „Jan- senius als polemist tegen do Calvinisten", waarbij thans speciaal nagegaan wordt do plaats die Jansenius als polemist in het milieu van zijn tijd moot worclen toegekend. Hij wordt aangewezen als te behooren tot cle „historische" richting: zijn polemiek met Voetius werd op historisch terrein overge bracht, waardoor hij buiten de „officieele" richting kwam te staan. Ook wordt betoogd, dat een „Jansenitische" methodo ondanks Jansenius ontstaan is. Zelfs wordt gevraagd, of hij de draagkracht zijner woorden wel geheel bewust was. Van Jansenisme was nog geen sprake. „Men kon toen nog heel goed een zeker dogmatisch flxisme huldigen zonder daarom nu juist verdacht te zijn. Er was nog geen conflict geschapen tusschen die verafgoding dor Christelijke Oudheid en de practische onderwerping aan het gezag der levende Kerk. Pas later, na het ver schijnen van den „Augustinus", zou die sterk geprononceerd historische mentaliteit er blijken van geven gevaarlijk te kunnen zijn en zou zij, welbewust van de consequenties, die er uit voort zouden vloeien, haar dogma tisch fixisme scherp formuleeren". Van pater J. Kleijntjens lezen we de wor dingsgeschiedenis van „Het College te Kat wijk a. d. Rijn" (1831). In het begin heeft men er nog al eens met „niet geschikte" werkkrachten te tobben gehad. Dr. J. HolLnsteiner geeft een „Oesterreichi- scho Rundschau" en Dom. C. Poulet zijn „Courrier Francais". Ten slotte zijn er de Katholieke Algemeene Historiografie, omstreeks 30 pagina's. De persen zweeten nog altijd! Kunst en Letteren. „Vlaanderen" van 9 November schrijft: „Tot nog toe hebben we slechts twee Ne- dorlandsohe promoties gehad aan de Univer siteit te Leuven. Verleden jaar promoveer den in het Nederlandsch: dc heer Felix But- ten (Hollander) tot doctor in de Nederland- sche Letterkunde met zijn proefschrift over Felix Timmermans; en nu (op 5 November) Wcloerw. I-Ieer E. Valvekcns (Vlaming) tot doctor in geschiedkundige wetenschap met een ongemeen degelijk proefschrift: „De Zuid-Nederlandsche Norbertijner abdijen en de opstand tegen Spanje: Maart 1576—-1585". Binnen enkele maanden promoveert dè re demptorist Pater Stubbc tot doctor in de Arohaeologie en Kunstgeschiedenis met een proefschrift over Rubens. (Deze laatste had een proefschrift willen indienen over den modernen Viaamschen schilder Permeke, doch dit werd door zijn fakulteit afgewezen „omdat dit niot wetenschappelijk had kun nen behandeld worden".) Er waren tot nog toe geen Nederlandsche promoties omdat er geen studenten waren (lie in het Nederlandsch wilden promOvee- ren". GUIDO GEZELLE. Dr. André Schillings zal bij N.V. Visscr'i Boekhandel en Drukkerij te Weltevreden én Valkhoff Co. te Amersfoort 't licht laten zien: Guido Gezelle, de Mensch en de Dichter. SIGRID UNDSET. Gemeld wordt, dat Sigrid Undset een nieu we roman voltooid heeft, do eerste sinds zij de Nobelprijs voor Letterkunde heeft ontvan gen. Het verhaal speelt in Noorwegens hoofd stad en bestrijkt do periode van 1903—'14. Dezer dagen verschijnt het werk. te Oslo. Radio Nieuws. Dinsdag 12 November. HUIZEN (1875 M., Uitsluitend KRO.-Ultx.) 11,30li' Godsdienstig halluurtjo. \2 'njdsein vun do KRO Klok. 12.151,16 Lunciunuzick door hot Klto Trio. Plet Lustcnhouwor, plano; Hcnrich fc'choll, vlooi en J3ram Oberstoln, collo. 1.152 Niouwste gramofoonpluten. 2—3 Vrou ,v'""r. J. KallerWigman: floclaal-et....,_„ eo- oles^in^k' ,Huf: MuzlKaal gedeelte. 3—3.30 .."&erIos en costumes, Uitgaande van do R.K. A'eioon. St. Bernardus (Vor. van Loerareeaen bij hot NUver.ioidsonderwUs). 56 (Jramefoonmu- ZlOk. CG.OB noiirahorinhfnr. 6.30—7 Gramofoonmuzlek. 7—7.30 Cursus Satijn voor meergevorderden door den heer Speet. 7.30—8 Spreker: Mr. H. F. A. Don- Onderwerp: ..Onze rechterlijke Organisatie" idsein van de KRO. Klok. 8.01—8.05 G. r: Over het vertrek van het 6e postvliegtuig. 8 05—8.30 Spreker: H. C- Ntlkamp. Bestuurslid Dloc. Werklieden Verbond. Onderwerp: ..De AVRO-Ensemble. 23 Grai Knipcursus. 4—1.15 Kam FolgeFonden, viool. Jo Jalli Jalink pk muziek. 3 ?k Olllf Henry .30—6 Con- ig. Kapel van de Gebr. Kleiner TUdseln. 0.6~ rsatle. 7.15—7.16 Eni 8.01—8.05 Pro istvluchten na i Dlas. 6.157.15 Engelecbs i (sopraan). 10.05 Persber. eert; Mnzlek te Amsterdam :k. 12 Sluiting. 8.15 Tijdsein. 8.16—0.30 Morgencoi Tijdsein. 10.30—11 Korte Ziekendienst, te leiden door Ds. J. A, Schep, Gevef. Predikant te Bue- sum. 1111.30 Gramofoonplaten. 12.30 Tijdsein. 12.30—2 Concert: Mevr. Willy Canté—van Ame- rongen, sopraan; Mevr. .Lies v. d. Brink—Prak ken, fluit, de heer Alex. Adema, plano. 2 Tijd sein. 22.45 Concert. Mevr. T. de Wilde Scheffer, zang; Mevr. R. A. v. d. Horst—Eleek- rode, piano; de heer H. Hermann, viool; de heer H. v. d. Horst, cello. 2.45—3.15 Lezen; van Chr. Lectuur, door MeJ. M. Wentlnk to Hllver- MeJ. B. van der Veer te Utrecht. (ang: Mej. C. J. A. Gelderman. eveneens te Jtrecht. 6 Tijdsein. 66.15 Gramofoonplaten. 1,15—6.30 Causerie over de te geven Cursussen door het Nederlandsche Tochnlcum P.B.N.A. te Arnhem. (Aanvang der lessen 20 November 2$) 6.30—7 Spreker: Ir. W. D. P. Stenfcrt E.L te Amsterdam. Onderwerp: „Het afstemmen op een radiostation, ^slectlvlteit en net zelfbouwen van een eenvoudige zeefkring". 7 TUdeeln. 7—8 Uurtje voor de Rijpere Jeugd. Spreker; Ds. B. A. Knoppers, Geref. Predikant te junsterdam. On derwerp; „Het lichaam van den jongen mensch" 8 Tijdsein. 88.30 Bei uursmededeeling door den Voorzitter der N.C.lt.V. Mr. A. v d Deur» te Bennekom. 8.3j Afloop. Ultzendavond: Spreker: Envoy G. C. Peeterman te Utrecht. Onderwerp: De jeugd van Generaal en Mevr. William Booth, Stichters van het Leger des Hells. Medewerking verleent het Dubbel-Gs- mengd kwartet, van Korps Utrecht L HILVERSUM (1071 M„ (van 12—6 298 M.) derden. 8,01 Theater Carré te Amsterdam. NV. ltallaansche Opera ..Louise". In de pauzo: De- oJnmatle door Kommer Kleyn en Persber. Na izlek 12 Sluiting. DRAADLOOZE TELEGRAFIE VOOR 25 JAAR. Zaterdag was het een kwart eeuw gele den dat het eerste met draadlooze telegra fie uitgeruste Nederlandsche oorlogsschip, Hr. Ms. pantserkruiser „Hertog Hendrik", on der bevel van den kapitein ter zee A. H. Hockmeester, naar Nederlandsch IndiÖ ver trok. Naar wij vernemen zal den 9en December a.s. op het Marine-Etablissement te Amster dam dit feit worden herdacht. VLIEGTUIGEN DOOR RADIO-GOLVEN BESTUURD. Op de proefvelden van den heer William Loth in Vaux au Seine is het met behulp van Hortzsche golven gelukt een vliegtuig 45 minuten lang in de lucht vanaf den grond te besturen. Het vliegtuig werd bij den start en bij de landing door den piloot bestuurd. De golven werden door twee sta tions uitgezonden, die ter plaatse waren ge bouwd. Het vliegtuig maakte binnen het be reik der golven verschillende wendingen. RADIO-UITZENDING DOOR INDIE golf.ontvangtoestel kunnen genlel radio-ultzendlng ten behoeve van de Vrodesfede- ratie. Uitgezonden wordt door don Indlschen zonder P. L. E. op een golflengte van 16.93 M. Do uitzending, welke van 12 uur tot half 2 (Amsterdam3clio tUd) plaats vindt vangt aan met een Inleiding door Ir. Poortman (10 minu ten). Daarna muziek door Mr. J Kunst (5 mi nuten). Vervolgens 2 minuten stilte, waarvan het begin en het elndo door een gongslag zal worden aangegeven. Mr. J. Kunst vervolgt hot programma met no. 4 mMzlek (5 5 volgt: een toespraak slot: muziek dooi ïn geöxamlneerd 1 .and October worden S candldaten hot examen ter verkrllging aiutt.1.uur-radlo-zendvergunning en 1 candidaat voor een verklaring van bevoegdheid voor do bediening van een amatourzendcr. Alle candldaten zjjn geslaagd. N. S. F. RADIO haar N. S. F.-4 toestel ln proza cn poözlo ■den ultgemeton. Hot boekje Is, ook wat do tratios botreft, goed geslaagd. De nadruk wordt gelegd FEUILLETON TOEN HET NOG DUISTER WAS Door GUY THORNE. Verkorte inhoud van het voorafgaande. ro, dlo verloofd ..j dochter van Ds. Byars. Ze nrb' met opgewektheid I "invloedrijk persoon, Schnabe heeten. Robert Llwellyn, professor ann Britsch Museum Is eon heel knap heidkundlge, vooral in zake het 1 lige land. Deze heer maakte gr schulden en stond op 't punt om fai te gaan. Schnabe ls zijn grootste sch elscher en doet hem 't voorstel schulden te betaler Pt ...j een jaa. Basil Gortro woonde samen met Hands en Spence. De eerste was een bekend onderzoeker der opgravingon ln Palesti na, de ander redacteur van 't Londensclie blad „Daily,Wire". Onder zijn toehoorders kwam deze terug lestlna. Een zeer had plaats Op zcke._.. 0 brief uit 't buitonland, dlo op zijn redac- ischudding bracht. tterd onderhoud i dag ontving Spc tlebureau een groote opschudding brac Deze brief toch bevatte de mededeell: dat door Dr. Hands en Dr. Schmöulder het graf van Jezus was gevonden en daarin de volgende Grleksehe Inscriptie: „Ik, Jozef van Arimathea, heb het lichaam van Jezus den^Naznrcner uit^hot graf gc- Spence i 't Oos dadelijk dat "Sch nnbe en Llwellyn van de zgn. ontdekking af wisten. Gortre deelt zijn vermoeden mee aan Ds. Rlpon, Spence en Gertrude Hunt. De laatste besluit, na veel strijd, om weer naar Robert Llwellyn terug to koeren, om van hom het geheim te weten to komen. Hier eindigt het tweede boek. In het eerste hoofdstuk van het derde drijven tegen do Mevrouw Armstrong hield de twee stijve kartonnen kaarten vast en bekeek dio nauw keurig. Plotseling bedekte haar gelaat zich met een hoogroode blos. Haar oogen hadden een blik van ongcloovigcn afschuw en zij staarde haar zuster Vol ontzetting aan. „Daar is zeker toch wel iets niet mee in orde," zeide zij, „want dit zou verschrikke lijk zijn." „Ja, dat zeg je wel", antwoordde juffr. Paull, „in de laatste maand zijn de zodoloo- zo aanvallen in Wales met 100 procent toe- gonomeD &n ia Engeland kat evenaea». I». Ierland is de toename slechts 8 procent ge weest. Ik vergelijk nu de kaart van voor die ontdekking mot deze. Misdaden van gewoon geweld, mishandelen van vrouwen en der gelijke zijn met 50 procent toegenomen over al in het Vereenigde Koninkrijk. Wij weten natuurlijk van alle misdaden en vonnissen af. De locale agenten bezorgen die aan de Britseho Genootschappen voor de bescher ming van vrouwen, zij worden ingeschreven en hierheen gezonden; dan worden <lo kaar ten op dit kantoor gemaakt voor het jaar lij ksoh rapport". „Maar is het wel zeker" zei mevr. Arm strong met bleek gelaat, „dat dit een kwes tie is van oorzaak en gevolg?" „Ja heel zeker, Charlotte. Ik heb hier meer dan duizend brieven van menschen, die zich intereseeren voor den arbeid in onze groote steden. Die zijn als antwoorden op recht- streeksche vragen over dit onderworp. De brieven zijn van menschen van allerlei gods dienstige overtuiging; ik zal er je eens twee laten zien". Zij nam twee der gedrukte documenten op, die opgezonden waren en nu Ingevuld te rug waren gezonden en reikte ze aan mevr. Armstrong over. Het eene luidde: „Verklaar wat volgens uw mooning de oorzaak is van de abnormale toename van misdaden tegen de vrouwen in Groot-Brit- tannië gedurende de laatste maand." Naam: Ds. William Carr, Birmingham. „De laatste ontdekking in Palestina, die dc opstanding van Christus schijnt te loo chenen ls volgons mijn moening do oorzaak van de toename der genoemde misdaden. Nu er gezegd wordt dat de komst van God» Zoon esa myth* heeft bt* óo etcris- sto beweegreden om het goede te doen van de menschen weggonomon. Ik heb dit in mijn district bevonden onder menschen die de ontdekking gelooven cn het geloof in Ghristus opgegeven hebben WILLIAM CARR." Mevrouw Armstrong zei niets, maar nam den tweeden brief op. Die was van een wet houder te Manchester een Israëliet Mozes Goldstein van de chemische fabriek Goldstein en Hildeshcimer. Die luidde als volgt: „Betreurenswaardige toename van mis daden, veroorzaakt door ongeloof aan de Christelijke leer. Ik heb er mannen over ondervraagd op mijn eigen fabriek. Zij zeg gen, dat dit een feit is .ofschoon zij er de reden niet van inzien. Ruwheid neemt ook MOZES GOLDSTEIN." „Dat is de boroemde philanthroop," mom pelde mevr. Armstrong. Zij scheen geheel verbluft en haar gewono kalmte had haar verlaten. „Het is een vreeselijke slag," zei juffrouw Paull, „cn dagelijks wordt het erger; hot schijnt wel, of al ons werk vergeefs is go- woest. Do mannen schijnen terug to vallen tot de eeuwen der barbaarschhold. Dit is nog niet alles, ik zal je een stuk voorlezen uit een brief van Mary P. Corbin uit Chi cago. Je weet, dat zij de organiseerende secretaresse is van de Ameriknanscho afdoo- ling van den bond." Zij las: „In een blad alhier wordt een treurige f&xd vos iftct ■•^1- soling uiteengevallen. Velen van de meis jes hebben het Tehuis verlaten en zijn weer een iev'en van prostitutie gaan leiden. In een paar gevallen zijn de meisjes terug go- keerd na twee of drie weken afwezigheid. A. S. was een bekend meisje van dc straat, toen zij bekeerd werd en in liet Tehuis opge nomen. Vijf weken geleden is zij weggegaan om haar vroeger leven weer te beginnon. Zij is nu weer teruggekomen bijna stervende door schandelijke ruwe mishandeling en zij zegt, dat haar vroegere ondervindingen niets to beteokonen hadden, vergeleken met wat zij nu had moeten uitstaan. Er is ons nog een slag toegebracht Vree selijke dingen- hebben er in het publiek plaats. Er is in de haast een wet gemaakt, dat de prostituées in bopaalde huizen moe ten blijven, zooals dat in het buitenland be staat" Zij legde den brief neer en zei: „Meer be hoef ik niet te lezen. Ik kan er nog bijvoe gen, dat de wet tegen de polygamie in den staat Utah zal worden ingetrokken en dan wordt alles er nog eiger, dan hot nu al is. Er ls ook een brief van den bisschop van Toomnrbin bij Melbourne in Australië. Er wordt een wet gereed gemaakt in do Wetge vende Vergadering om ocbtscheiding voor mannen gemakte!ijk te makken, terwijl do voorredden der vrouwen zeer ingekort zou den worden. In llliodesi/1 beginnen do rnijn- kapitaliston en de opzichtors in do mijnen de vrouwon af te ranselen voor kleine ver grijpen en de magistraat aldaar laat dit oog luikend toe." „Houd maar op." zoi mevrouw Armstrong met een verschrikt gezicht Zij zag erg bleek en zat achterover In haar 'tos' fredcfes». scheen weg en zij zag er veel minder kor daat uit dan anders. De witte hand, die een kopje thee oplichtte, beefde als een blad. Do zusters bleven nu zwijgend bij elkaar zitten. Zij waren geheel verslagen. Deze twee vrouwen hadden meer dan anderen in Engeland de macht gekregen om het lot van de vrouwen in den tegenwoordigen tijd te verzachten en nu stonden zij machteloos tegenover al die verkeerde invloeden die hun werk vernietigden. Alles was nu in een oogenblik veranderd. Hot dierlijk clement in den mensch was ontwaakt en nu ontke tend losgelaton. Wroedhoid en zondige lust zegevierden cn waardon rond als hongerige wolven, die op hun prooi loerden. Mevrouw Armstrong was erg aangedaan. Haar scherp verstand deed haar terstond begrijpen welke afschuwelijke toestanden er te wachten waren, waarvan deze opgaven slechts het begin waren. Het suisde haar in do ooren als het loeien van een groot vuur, dat steeds nader kwatn. Christus was uit dc wereld verdwenen en zou nu nooit tcrugkeeren. Christus, in wlen deze hoogmoedige, eigenwillige vrouw niet had geloofd. Dc vrouwen werden mishan deldhet was, alsof het vuur dichterbij kwam TWEEDE HOOFDSTUK. Cyril Hands Rcdux. In de eerste weken van Hands' terugKeer duizelde hem het hoofd door alles wat hij te doen had en waaraan hij deel moest ne men en hij hnd weinig of geen tijd om na te denken. Zijn tijd was ingenomen doop officieele conferenties met de ehefs van het

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9